Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ευτυχώς δεν έχω ιδέα για τη συνέχεια και το τέλος. Κάπου θυμάμαι να έχω ακούσει κάτι

περί συνάντησης με Ιησού και ιδιόμορφο χαρακτήρα Ιησού

, αλλά είναι αρκετά ασαφές στο μυαλό μου για να μου χαλάσει την ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Kate Wilhelm- Στη Δίνη του Χρόνου. Ένας άντρας ανακαλύπτει ότι μπορεί να μπαίνει στο μυαλό μιας γυναίκας και να τη χειραγωγεί. Εκείνη έχει την ιδιότητα να μπορεί να βλέπει όλα τα επίπεδα του χρόνου. Πολύ ψυχογράφημα. Σε κάνει να θες να πάρεις ένα τηγάνι και να το σκάσεις επαναληπτικώς στην κεφάλα του ήρωα.

 

Νοσολόγιον (Οδηγός Παράξενων και Αμφισβητούμενων Ασθενειών). Εξωφρενικές ασθένειες όπως η Χαρτοβλογιά, οι Αυταπάτες Συμπαντικού Μεγαλείου, η Διαταραχή Παθολογικής Μηχανοργάνωσης και το Σύνδρομο Ντάουνλόουντ, αναπτύσσονται λεπτομερώς από 55 ειδικευμένους ξένους ντοτόρους (και 9 Έλληνες), όπως ο Λάμλευ, ο Μέλβιλ, ο Γκάιμαν, ο Μούρκοκ, ο Βαντερμεερ, ο Βανέλλης κι ο Μπαμπούρης.

 

Έχω πιάσει τους Δαίμονες της Νορμανδίας του Μάστερτον (ο πρώτος Μάστερτον που διαβάζω), αλλά για τον φόβο τον Ιουδαίων το διαβάζω μόνο μέρα. Καλά κάνω;

 

Σχετικά με το Ιδέ ο άνθρωπος (του Μούρκοκ που τον συζητάτε): Εχω διαβάσει και το Εγώ Ειμί Κύριος ο Θεός Σου, του Ρωμοσιού, που πραγματεύεται το ίδιο θεμα και το δεύτερο μου φάνηκε πολύ καλύτερο. Αν αυτό σας λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μόλις ξεκίνησα τον Υφαντόκοσμο. Πιθανολογώ ότι θα μου αρέσει. (καλά μην βαράτε, είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσει)

Link to comment
Share on other sites

Νόρμαν Σπίνραντ, ο Τελευταίος Παγκόσμιος Πόλεμος σε μετάφραση Δημήτρη Αρβανίτη

Link to comment
Share on other sites

I quote myself:

 

Έχω πιάσει τους Δαίμονες της Νορμανδίας του Μάστερτον (ο πρώτος Μάστερτον που διαβάζω), αλλά για τον φόβο τον Ιουδαίων το διαβάζω μόνο μέρα. Καλά κάνω;

 

 

Απάντηση: ΝΑΙ! ΝΑΙ! ΚΑΛΑ ΚΑΝΩ!

Link to comment
Share on other sites

Eεεχμ είσαι σίγουρη; :tongue: Εγώ πάλι κόντεψα να με πάρει ο ύπνος :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη κι εγω το βαρεθηκα κι ειπα να το αφησω, αλλά μετά τή μέση, άρχισα να τουρτουρίζω ανεξέλεγκτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναρουάλις, πιάσε μετά τον "Άρχοντα του Ψεύδους". Βασικά αντέξεις-δεν αντέξεις το πρώτο κεφάλαιο δεν κάνει και σπουδαία διαφορά :p

Link to comment
Share on other sites

Ε, ήταν ο πρώτος μου Μάστερτον. Δεν ξέρω πώς θα μου φανεί ο δεύτερος, αλλά λέω να πιάσω τον Ντε Λιντ μετά, ή ίσως τις Αντιαστυνομικές ιστορίες του Τσάπεκ. Ή καλύτερα τον Ζελάζνυ (αλλιώς βλέπω κάνω τη γνωριμία του Χείρωνα, ενώ ο φίλτατος θα είναι καβάλα στο U-boat και θα με σημαδεύει με torpedo No1 and 2...)

Link to comment
Share on other sites

The Lunatic Cafe της Laurell K. Hamilton, τέταρτο στη σειρά της Anita Blake.

To πρώτο από τα όχι και τόσο καλά βιβλία της σειράς. Αξίζει βέβαια το βίντεο καθαρά και μόνο για λόγους καφρίλας.

 

Τον νυχτοβάτη του Thomas Tessier

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα το good omens των gaiman και pratchet.

ξεκίνησα το generation x του douglas coupland. οκ, δεν είναι σφφ, αλλά έχει και αυτό τη γλύκα του...

Link to comment
Share on other sites

To Good Omens έχει τρομερό γέλιο... Το απόλαυσα πραγματικά όταν το διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

the bleak house του Ντίκενς. Μη με ρωτήσετε πώς μου ήρθε, είναι ένα απωθημένο χρόνων :tongue: . Ντίκενς στο (σχεδόν) πρωτότυπο και ουάου! Τι γλώσσα είναι αυτή;! Αξίζει απλά και μόνο γι αυτό - για την ιστορία θα πρέπει να προχωρήσω λίγο ακόμα για να σας πω. Πάντως καμιά 100αριά σελίδες τώρα και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ;)

Link to comment
Share on other sites

The Big Time, από τον Fritz Leiber, που κέρδισε το Hugo του 1958. Η ηλικία του φαίνεται και η δομή του θυμίζει θεατρικό αστυνομικό έργο/whodunnit (χαρακτήρες κλεισμένοι σε ένα δωμάτιο προσπαθούν να βρουν τον ένοχο), αλλά είναι μια ενδιαφέρουσα άποψη πάνω στην ματαιότητα του χρόνου και του πολέμου.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το The hand of Oberon, το 4ο βιβλίο του Amber. Στην τελεταία σελίδα έμεινα. :lol:

Εγώ να τα βλέπω που διαμαρτυρόμουνα ότι στο 3ο βιβλίο έκανε κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Έκθεση Ωμοτήτων, Μπάλλαρντ. Το μόνο σχόλιο που μπορώ να κάνω σε αυτό το βιβλίο είναι (?). Δεν κατάλαβα ούτε μια γραμμή, ούτε αναρωτήθηκα για το τι ήθελε να πει ο ποιητής (τρομάρα του), ούτε όμως και σοκαρίστηκα από τις εικόνες που περιγράφει. Για να σε σοκάρει κάτι πρέπει να το καταλαβαίνεις. Το μόνο που σώζεται απ’ ολον αυτό το χαμό είναι η ιστορία «Η κρυφή ιστορία του Τρίτου Παγκοσμίου Πολέμου». Αυτό μπορώ να πω ότι και το κατάλαβα και το απήλαυσα.

 

Το μεγάλο ταξίδι στο χρόνο, Μπράντμπερυ. Τελικά το παζάρι βιβλίο σου δίνει την ευκαιρία να ψαρέψεις τόσο πολύτιμα μικρά πετράδια που καταντά συγκινητικό. Ο Ταξιδιώτης του Χρόνου κι η τρυφερή του ιστορία, η απόλυτη αγάπη για την ανθρώπινη φυλή. Απλά, αν το πετύχετε διαβάστε το. Ό,τι άλλο κι αν πω θα είναι σπόιλερ.

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

χεχε... παράτησα και το generation x, και έπιασα το atomic culture. σύνολο γραπτών για το πώς η ατομική βόμβα και τεχνολογία επηρέασε την (αμερικανική κυρίως) κουλτούρα. απίστευτο βιβλιαράκι. περνάω μια φάση και αφήνω ιστορίες στη μέση αβέρτα... το ξέρω, αλλά δεν είμαι έτσι κανονικά, περνάω μια κάποιου είδους φάση. δεν εξηγείται αλλιώς... απο το γενάρη να έχω διαβάσει μόνο (!!!!!!) 2 βιβλία και 1 κόμιξ? τσκ τσκ τσκ...

 

υποσημείωση: όλα αυτά που άφησα, amber, generation x, watership down, cell, chronicles of narnia, κλπ, επιστρέφουν μέχρι νεωτέρας στη λίστα με τα αδιάβαστα...

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα μόλις το Bleak house του Ντίκενς. Δεν είχα ξαναδιαβάσει κάποιο δικό του στο πρωτότυπο, και ειλικρινά λυπάμαι πλέον που το άργησα τόσο. Το συγκεκριμένο είναι ένα απίστευτο βιβλίο - το έχει διαβάσει κανένας άλλος; Είναι ειλικρινά απίστευτο και...χε, αν είχα ποτέ έστω και μια επιφύλαξη για το υγιές της μανίας μου με τα βιβλία, σίγουρα θα εξαφανιζόταν αυτή τη στιγμή, με τον αντίκτυπο που αφήνει ένα τέτοιο βιβλίο. Αυτό το βιβλίο γυρνάει το άνεμο από ανατολικό κατευθείαν σε δυτικό και ήδη του χρωστάω πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες εβδομάδες διάβασα:

 

Τζώρτζ Μάρτιν - Θύελλα απο ατσάλι

Μπράιαν Λάμλευ - Ο νεκροσκόπος

Μ.Σγεβάλ/Π.Βαλεε - Το τέρας

Τόμας Χαρις - Χανιμπαλ

Ντήν Κόοντζ - Για πάντα παράξενος

Πάτρικ Ζίσκηντ - Το άρωμα

Ανθολογία επιστημονικής φαντασίας - Η χρυση εποχή

Link to comment
Share on other sites

Εφιάλτες και Ονειρότοποι 1ος Τόμος (δεν έχω τον 2ο :p) Εντάξει, δεν όλα τα διηγηήματα θεϊκα, αλλά μερικά, όπως ένα με μια φονική Μηχανική Μασέλα ή το άλλο με την έρημο που καταπίνει ένα αμάξι δείχνουν ότι ακόμα και με μια μικρή ιδέα, μπορείς να γράψεις πολύ όμορφα διηγήματα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Heretics of Dune του Frank Herbert, η γνώμη μου θα υπάρχει στην βαθμολόγησή του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα αγόρασα το Forever War (στα αγγλικά, δεν το είχε στα ελληνικά) και τον Αναρχικό των δύο κόσμων (στα ελληνικά) και θα αρχίσω να τα διαβάζω μόλις τελειώσω να γράφω το διήγημά μου (αυτό με τους λευκούς δράκους) γιατί αλλιώς θα ενεργοποιηθεί το sharingan και θα αλλάξει όλη η ιστορία και το στυλ γραφής και δε θα το πάρω χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..