Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

"[Ο Χρήστος Τσανάκας] δημοσιογραφεί από το 1983. Συνεργασίες του: Ήχος και Hi-Fi, 4Τροχοί, Οξυγόνο, Fun In Action, Οξύ, Βαβέλ, Αντί, Men, Κλικ, " κλπ, κλπ, κλπ.

 

Απάντησα στην απορία σου, Τρίλλιαν;

 

Α, και κάτι ακόμη. Το μυθιστόρημα χαρακτηρίζεται στο μπροστινό εξώφυλλο ως εξωτικό νουάρ. Τρομάρ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ελπιζω σημερα να μην κανω καμια πατατα παλι (οσοι ξερουν ξερουν) την προηγουμενη εβδομαδα ξεκινησα το εκκρεμες του Φουκώ που μου πηραν δωρο πριν απο δυο χρονια. Ειναι η τριτη φορα που προσπαθω να το ξεκινησω και παλι δεν τα καταφερα (αυτη τη φορα τουλαχιστον εφτασα μεχρι τη σελιδα 100) γιατι την Τριτη αγορασα το πρωτο του Μαρτιν και το σαββατοκυριακο που το ξεκινησα κολλησα...

 

Γιατι δεν ειχα ασχοληθει τοσο καιρο μαζι του? ειναι τελειο τελειωνω αυτες τις μερες τον πρωτο τομο του Anubis και την Τριτη που θα κατεβω πρωτοπορια θα παρω και το δευτερο. Οποτε μεχρι να τελειωσω με αυτα που εχουν ηδη μεταφραστει θα γειωσω το εκκρεμες.

 

Μαλλον τελικα δεν ειναι γραφτο του να τελειωσει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα το Ξενος σε ξενη γη απο Χαινλαιν που το βρηκα απλά ενδιαφέρον και αγορασα 2 απο Πρατσετ (διοτι αν παρω μονο ένα τελειώνει γρήγορα και παθαίνω συνδρομο στερήσης...) Οποτε ξεκινησα τωρα το going postal το οποιο ειναι :icon_yea: και μετα θα συνεχισω με το thud!!!

Link to comment
Share on other sites

A AA A A A AA A A καινουργιοι Pratchett ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...........

 

( τρεχει στο κοντινοτερο βιβλιοπωλιο )

Link to comment
Share on other sites

:harhar1: Μη πας παντων στον ελευθερουδακη της Νεας σμυρνης. Ειχε μόνο ένα αντιτύπο.......
Link to comment
Share on other sites

Που ναι τα σχόλια για το Prince of Chaos, οεο? :tongue:

 

Επειδή διάβασα τη δεκαλογία της Άμπερ μονορούφι, χωρίς ούτε ένα διάλειμμα με ένα διαστημόπλοιο, έναν εξωγήινο, έστω ένα ρομπότ βρε παιδί μου :tongue: έχω φτάσει στο σημείο να φωνάζω σαν νέος Κούρκουλος "τι κάνετε βρε; όχι άλλο fantasy! Σταματήστε το fantasy!" :shout: Γι'αυτό θα επανέλθω στην Άμπερ στο σχετικό topic μετά από λίγες μέρες αποτοξίνωσης.

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα σήμερα το nine princes in amber και προχωράω στο guns of avalon. ακολουθώ ρυθμούς χελώνας, αλλά υποχρεώσεις είναι αυτές.

(ο παλιός μου εαυτός με κοιτάζει περιφρονητικά...)

Link to comment
Share on other sites

Μείον 3 πλέον στη λίστα με τα αδιάβαστα, τελείωσα χτες το Limits of enchantment του Joyce. Είχε κάποιες ομοιότητες με το the facts of life, αλλά αυτό δε με εμπόδισε να το απολαύσω εξίσου. Εξαιρετικός συγγραφέας όντως, και νομίζω ότι θα πρέπει να μεταφραστούν και αυτά τα βιβλία του, είναι μια άλλη πλευρά του γραψίματός του κάπως, διαφορετική από τη Νεράιδα των δοντιών.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα διάλλειμα από το φανταστικό, Νίκος Πλατής, Μπαχαρικό Λεξικό. Τέταρτη φορά που το διαβάζω... Με μορφή λεξικού και κείμενο που διαβάζεται το ίδιο ευχάριστα με οποιοδήποτε αφήγημα της ιστορίας των μπαχαρικών. Χιούμορ, στυλίτευση αποικιοκρατικών τακτικών και εμπνεύσεων και βεβαίως όλα όσα θα ήθελα να ξέρω για τα μπαχαρικά και τα μυριστικά.

 

Υπάρχει δε και ως λήμμα: ορυχεία μπαχαρικών: (Σινεμά). Υποτιθέμενα ορυχεία. Τόπος εξορίας των τρομοκρατών και όσων άλλων αντικυβερνητικών στο StarWars. Χειρότερα από ένα συνηθισμένο αλατορυχείο. Τα αναφέρει το ανδροειδές C3PO στο R2D2 τον κοντόχοντρο ρομπότ φίλο του, σε μια δύσκολη στιγμή που κινδυνεύουν να συλληφθούν από τις διαγαλαξιακές αρχές: "Θα μας στείλουν στα ορυχεία μπαχαρικών!"

 

Και ένθετη φωτογραφία του C3PO, με τους ελληνικούς υποτίτλους για του λόγου το αληθές.

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δέν διάβασα το βιβλίο του Φίλιπ Πούλμαν. Το βαρέθηκα στην 80κάτι σελίδα γιατι το βρήκα ολίγον παιδικό. Αντίθετα διάβασα:

Έντμον Κούπερ - Αυτός που περπατούσε στα σύννεφα: Από το 1811 μέχρι το 1812 και ενώ ο Χριστιανισμός παρακμάζει, οι Λουδίτες με ηγέτη τον Νεντ Λουντ καταστρέφουν μηχανές, ατμοκίνητους αργαλειούς, τόρνους, προσπαθώντας να αποτρέψουν τα προβλήματα που θα δημιουργούνταν από τη χρήση των μηχανών και να τονίσουν το πρόβλημα της επιβίωσης της ανθρώπινης φυλής. Κάποια στιγμή ένας νεαρός ζωγράφος θα αποφασίσει να φτιάξει μια μηχανή για να πετάει...

Έρικ Ντούρσμιτ - Απο τον Αρμαγεδδώνα έως την Πτώση της Ρώμης:Το βιβλίο αυτό είναι μια ιστορική διαδρομή από τον Αρμαγεδδώνα έως την Πτώση της Ρώμης, ένας γύρος θριάμβου με επίκεντρο τις προσωπικότητες αυτές που ήξεραν να δημιουργούν τους ίδιους τους τους μύθους. Μέσα από την ανάλυση δεκαεπτά εκ των πλέον αποφασιστικών μαχών που διαδραματίστηκαν στην αρχαιότητα, βλέπουμε την εκπληκτική όσο και αιματηρή πορεία μεγάλων ηγετών ασύγκριτης ευφυΐας και πρωτοπόρας σκέψης, όπως ο Αλέξανδρος ο Μέγας και ο Ιούλιος Καίσαρ, ανδρών που άλλαξαν στην κυριολεξία τον ρουν της Ιστορίας με το πνευματικό τους ανάστημα

Ντέηβίντ Γκούνις - Το φεγγάρι στον υπόνομο: Η ερωτική ιστορία μεταξύ ενος λιμνεργάτη που η αδελφή του αυτοκτόνησε και μιας νεαρής καλοαναθρεμένης κοπέλας. Πολύ καλό κοινωνικό νουάρ.

Link to comment
Share on other sites

Tελείωσα το Εndymion και θα συνεχίσω με το Rise of Endymion. Καταπληκτικό το πρώτο και υποθέτω πως έτσι θα είναι και το δεύτερο(τέταρτο της σειράς). Παράλληλα βιογραφία του Dick -- που την έχω αφήσει στη μέση. Και οι τέσσερις πρώτες σελίδες του feast for Crows μετράνε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πώς μπόρεσες κι έμεινες μόνο στις 4 πρώτες σελίδες :tongue:

 

Εγώ θα πιάσω σήμερα το πρώτο από το Tales of Alvin Maker (αν θυμάμαι καλά τον τίτλο) του Κάρντ. Πρέπει να ξεμπερδεύω και μ αυτό κάποτε...

 

Αυτά του Σιμονς πρέπει να τα διαβάσω κάποτε...

Link to comment
Share on other sites

A, έχεις πάθει μονομανία παιδί μου με τον Καρντ;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Όχι - για την ακρίβεια θα προτιμούσα οτιδήποτε άλλο αυτή την περίοδο :tongue:

Αλλά έχω να ετοιμάσω τη συνέντευξη μέχρι την άλλη βδομάδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ.... δηλαδή αν ζούσες ένα αιώνα πριν και ήθελες να πάρεις συνέντευξη από τον Προυστ...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι! ;)

Αλλά γενικά, ναι, ενώ ας πούμε "έβγαλα" τη συνέντευξη του Τζόυς με 3 βιβλία, δε μπορώ να κάνω το ίδιο για τον Κάρντ - είναι τόσο περίεργος που θέλω θα διαβάσω όσα μπορώ για να σχηματίσω μια γνώμη πρώτα. Και μια και το θίξαμε, δεν νομίζω ότι θα κάνω καλή δουλειά στη συγκεκριμένη...τέλοσπάντων όμως, i ll do my best.

Link to comment
Share on other sites

Michael Scott - Οι φύλακες της πύλης:

 

hallowsgreek.jpghallowsgreekback.jpg

 

υπόθεση στα αγγλικά:

It was a rusted, broken chunk of metal: nearly as old as the land itself. Fate should have buried it, alongside the magic it contained.

 

Dyrnwyn-the Sword of Rhydderch-one of the thirteen Hallows: the most precious artefacts acts of Ancient Britain.

 

For fifty-one years the Guardians have ensured that the magical relics will never be brought together. But now the Guardians are dying.Horrible, painful, lingering deaths.

 

For even in the disbelieving modern world there were still rituals that could fire the Hallows. Reviving their ancient power, bringing them to life.

Dark practices: demanding the blood of human sacrifice..

 

το site του συγγραφέα για όποιον ενδοιαφέρεται: Michael Scott official site

Link to comment
Share on other sites

Michael Scott - Οι φύλακες της πύλης:

 

hallowsgreek.jpghallowsgreekback.jpg

 

Απ' ότι βλεπω απο τη χρεωση (1200 δρχ) πρεπει να ειναι παλιο αλλα δεν μου φαινεται να το εχει πιασει καπου το ματι μου. Ειναι σειρά? κυκλοφορουν και αλλα του ιδιου μεταφρασμενα? Γραψε μετα καμια γνωμη.

 

Ασχετο: Μπορεις να μου πεις πώς καταφερνεις και σου βγαινει 1 βιβλίο σε μια/δυο μερες?

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο είναι απο τις εκδόσεις Φυτράκη στην σειρά Plaza. Δηλαδή κυκλοφόρισε στην Ελλάδα σαν γυναικείο άρλεκιν, και το πέτυχα 1,5 ευρω στα μεταχειρισμένα. Δέν νομίζω να κυκλοφορούν άλλα βιβλία του ίδιου αν και απο όσο είδα στο site που έχει γράψει πολύ πιο ενδοιαφέροντα πράγματα απο αυτό που μάλλον είναι απλό θριλλεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το ladies of grace adieu της Σουζάνα Κλαρκ. Καλό αλλά δείτε κριτική και άλλες γνώμες εδώ.

Τελείωσα επίσης τον Εκπρόσωπο των νεκρών του Καρντ. Εξαιρετικό. Είπα τη γνώμη μου στο τόπικ για τον Καρντ, αν θέλετε περισσότερα πάλι στις κριτικές.

τώρα διαβάζω το small gods του Πράτσετ. Για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα το δευτερο βιβλιο του Song of Ice and Fire, A Clash of Kings την Κυριακη. Την Τριτη θα παρω και τον δευτερο τομο απο πρωτοπορια. Δεν ξερω ενω μου αρεσει γενικα παρα πολυ εχει και μερικα σημεια που με ξενερωνουν . Δεν τα εχω συγκεντρωσει αλλα τα δυο βασικα μεχρι τωρα ειναι

 

1. Η απιστευτη επιμονη του στην περιγραφη των ρουχων. Αν μαζεψει κανεις ολες τις σελιδες με αυτες τις περιγραφες μαλλον μεχρι το τελος θα βγαλει κανεναν τομο ακομα. Καταλαβαινω οτι ειναι σε καποιες περιπτωσεις απαραιτητο για να σε βαλει στην ατμοσφαιρα αλλα μου φαινεται αρκετα πολυλογας. Αντιθετα υπαρχουν περιπτωσεις που κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να επιμεινει περισσοτερο οπως γιαπαραδειγμα ο ρολος το σεπτον η του μειστερ (αν δεν μπερδευω τις λεξεις) στην κοινωνια που περιγραφει τον οποιο καταλαβαινει κανεις τελικα περισσοτερο απο τα συμφραζομενα παρα απο κατι αλλο. Επισης, σε πολλες περιπτωσεις που υπαρχουν χαρακτηρες που δεν τον ενδιαφερουν σε καποιες στιγμες εχω την εντυπωση οτι στη σκηνη που περιγραφει εμφανιζονται καποια κενα.

2. Ο τροπος που καποιοι ανθρωποι που μεχρι τωρα θεωρουσες καλους (?) γινονται κακοι ή καταλαβαινεις πια οτι στην πραγματικοτητα ειναι κακοι μου φαινεται πως να το πω... λιγο ευκολος.

Για παραδειγμα στο δευτερο βιβλιο ο αιχμαλωτος των Σταρκ που επιστρεφει στο σπιτι του. Στο πρωτο βιβλιο εχεις διαρκως την εντυπωση οτι κατι δεν παει καλα με αυτον τον τυπο και καποια στιγμη θα προσπαθησει να τους τη φερει, αλλα στο δευτερο γινεται κατα τη γνωμη μου μεχρι τωρα αρκετα χοντροκομενα. Ο τυπος πιλαει ασχημα φαιρεται αποτομα δειχνοντας να μην μπορει να συγκρατησει τα νευρα του, γενικως κανει τη μια χοντραδα μετα την αλλη και ολα αυτα τον κανουν να μη φαινεται ιδιαιτερα εξυπνος που σε κανει να αναρωτιεσαι πως καταφερνε το ατομο και τα εκρυβε ολα αυτα 10 χρονια? too much

 

Αυτα τα λιγα προς το παρον ας μου γραψει και καποιος που να εχει διαβασει περισσοτερα τη γνωμη του για ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα το The scraying tree του Μούρκοκ, αλλά ακόμα στη 10η σελίδα είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..