Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχει δύο κακά το να διαβάζεις γενικά Κινγκ πριν να κοιμηθείς: 1ο δε θέλεις να σταματήσεις να διαβάζεις οπότε δεν κοιμάσαι, 2ο (σε περίπτωση που ξεπεράσεις το 1ο :p) αν κοιμηθείς βλέπεις εφιάλτες. Εγώ προσωπικά με το Κοράκι (γιατί έτσι το έχουν μεταφράσει, ανάθεμα) τα έζησα και τα δύο περισσότερο από ότι με κάθε άλλο του βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο που αναφέρεις συμφωνώ απόλυτα.Τώρα για το δεύτερο δεν έχω φτάσει σε τόσο προχωρημένο στάδιο στο βιβλίο.Είμαι σχετικά στην αρχή οπότε προλαβαίνω να κοιμηθώ για 2 μέρες ακόμα (το ελπίζω δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Με βιβλίο του Στέφεν Κίνγκ οι μόνοι εφιάλτες που μπορείς να έχεις είναι οι περιγραφές για την στύση του ήρωα... :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Με βιβλίο του Στέφεν Κίνγκ οι μόνοι εφιάλτες που μπορείς να έχεις είναι οι περιγραφές για την στύση του ήρωα... :tongue:

 

Xaxaxaxxaaxaxaxxaxaxa.Σωστός ο D'Ailleurs. :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Με βιβλίο του Στέφεν Κίνγκ οι μόνοι εφιάλτες που μπορείς να έχεις είναι οι περιγραφές για την στύση του ήρωα... :tongue:

Δηλαδή τώρα, για να καταλάβω, με κορόιδεψες? τσκ τσκ τσκ είρωνα :p :P :p (το έχεις διαβάσει βρε το κοράκι?)

 

Λοιπόν, εγώ ξεκίνησα χτες τις Ομίχλες της Άβαλον (thanx "είρωνα" για τη δανειστική βιβλιοθήκη :)) εκ πρώτης δείχνει συμπαθητικό. Περισσότερα άμα προχωρήσω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το σχόλιο πάει για όλα τα βιβλία του Κίνγκ στα οποία περιγράφει αναλυτικότατα και την στύση του ήρωα όπως και τους "προσωπικούς του δαίμονες" (πχ οι φωνές που ακούει στο κεφάλι του και άλλα τέτοια ψαρωτικά)...

 

εγώ πάντως τον τελείωσα τον β τόμο απο το "Θύελλα απο ατσάλι".

Link to comment
Share on other sites

Μα σχεδών σε κάθε βιβλίο αναφέρει οτι το πέος του ήρωα λειτουργεί κανονικά. Επίσης θα υπάρχει ένας γυναικείος χαρακτήρας την οποία είχε βιάσει ο πατριός της όταν ήταν κοριτσάκι και ένας πανέξυπνος πιτσιρικάς (ο οποίος θα είναι σπασίκλας και πνέυματα/άγγελοι/παραφυσικά όντα θα τον συμπαθούν). Α! Θα υπάρχει και ένας αλκοολικός

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερέ μου 3 τέτοια βιβλία. Εγώ τόσα χρόνια γιατί δεν τα διάβασα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις πετυχα κατι περιεργα στον Μουρκοκ...Περιεργο.

Αλλα βεβαια το "Χορευτες στο τελος του χρονου" δεν ειναι και ηρωικη φαντασια σαν τον Ελρικ...Ειναι αρκετα παραξενο βιβλιο αλλα αρκετα καλογραμενο.

Link to comment
Share on other sites

Jessie Burlingame στο "Gerald's game" (βιάστικε απο τον μπαμπα της)

Jack Torrance στο "The shining" (πρώην αλκοολικος)

Mark Petrie στο "Salem's Lot" (έξυπνο αγοράκι)

David Carve στο "Desperation" (έξυπνο αγοράκι)

John Edward "Johnny" Marinville στο "Desperation" και στο "Regulators" (αλκοολικος)

Eric Gardener στο "Tommyknockers" (αλκοολικός)

Rose Daniels στο "Rose Madder" (θύμα σεξουαλικής κακοποίησης απο τον άντρα της)

Link to comment
Share on other sites

To Salem's Lot έχει το έξυπνο αγόρι και τον αλκοολικό σύζυγο και τον πατέρα που βιάζει την κόρη του, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το "1984" (καλά, μην βαράτε, δεν είχε τύχει να το διαβάσω μέχρι τώρα!)

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω το Φαρεναιτ 451 (αυτο το πραγμα μιλαει για το σημερα!!!) και προσπαθω να το τελειωσω γρηγοροτατα να δω και την ταινια:)

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω το "αποκάλυψη" του Μπέντλει Λιτλ που αγόρασα από το παζάρι βιβλίου. Είναι από τις εκδόσεις Οξύ και σε μία κριτική στο οπισθόφυλλο περιγράφεται ως "μια βουτιά στο χάος του απόλυτου κακού". Τελείωσα το 10ο κεφάλαιο και ακόμα την περιμένω τη βουτιά. Μήπως να πάω σε καμιά νεροτσουλίθρα που η βουτιά είναι σίγουρη?

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω το Φαρεναιτ 451 (αυτο το πραγμα μιλαει για το σημερα!!!) και προσπαθω να το τελειωσω γρηγοροτατα να δω και την ταινια:)

Eγώ μόλις το τελείωσα και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η ελληνική μετάφραση είναι απαίσια. Δεν ξέρω τι άποψη θα είχα αν το είχα διαβάσει στα αγγλικά, πάντως το σκυλομετάνοιωσα που αγόρασα το ελληνικό και κατάλαβα γιατί το είχαν σε προσφορά...

Τώρα έπιασα να διαβάζω ένα μη επιστημονικής φαντασίας βιβλίο που λέγεται "οσα πραγματικά πρέπει να ξέρω τα έμαθα στο νηπιαγωγείο". Το προτείνω σε όλους. Διαβάστε το οπωσδήποτε. Περισσότερα όταν το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

O Bentley Little είναι πατάτας. Ένας απο τους πολλούς κλώνους της λογοτεχνίας τρόμου που δεν έχουν λόγο ύπαρξης. To αστείο είναι οι τίτλοι των βιβλίων του:

 

# The Revelation

# 1991: The Mailman

# 1993: The Summoning

# 1995: University

# 1996: Dominion

# 1996: The Store

# 1997: The House

# 1997: The Ignored

# 2000: The Town

# 2000: The Walking

# 2001: The Association

# 2002: The Collection

# 2002: The Return

# 2003: The Policy

# 2004: The Resort

# 2006: The Burning

Link to comment
Share on other sites

Πως και δεν τα εκανε "The University"-"The Dominion"??? :tongue:

Σε ενα διαλλειμα απο το "Dancers at..." πηρα ενα βιβλιο που το ειχα βαλει στο ματι χρονια τωρα.

 

Μυθικο ταξιδι

Γραμμενο απο δυο κυριες ψυχολογους ερευνουν διαφορους τομεις μεσα απο μυθους ελληνικους,βιβλικους,αιγυπτιακους,βορειοευρωπαικους,λογοτεχνικους κτλ.Η αναλυση τους δεν με ενθουσιαζει αλλα οι μυθοι και η αναλογη εικονογραφηση με σχετικους πινακες κανουν το βιβλιο να αξιζει τα λεφτα του.

Link to comment
Share on other sites

Behold the man του Μάικλ Μούρκοκ

 

Ένας άνδρας του 1970 με προβληματική παιδική ηλικία (ο Μούρκοκ διηγείται την ιστορία του παράλληλα) ταξιδεύει από το Λονδίνο στη Ναζαρέτ, την εποχή του Ιησού. Εκεί συναντά αρχικά τον Ιωάννη Βαπτιστή --- και εκεί βρίσκομαι τώρα, στο 3ο κεφάλαιο. Το βιβλίο πάντως είναι μικρό. Είναι το δεύτερο βιβλίο με ταξίδι στο παρελθόν που διαβάζω τον τελευταίο μήνα, μετά το Doomsday book της Γουίλις. Από ό,τι φαίνεται, και αυτό (όπως και της Γουίλις) δεν ασχολείται ιδιαίτερα με το τεχνικό μέρος του ταξιδιού στο χρόνο, όσο με το ταξίδι καθαυτό. Μόνο που της Γουίλις ήταν διαίτερα λεπτομερές στις περιγραφές του, τούτο δω είναι συνοπτικό.

Γενικά το βιβλίο του Μούρκοκ (στη σειρά sf masterworks) φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και ελπίζω να γράψω για αυτό περισσότερα όταν το ολοκληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω μονο να μην σου εχουν σποιλεριασει το τελος του οπως την επαθα εγω... :(

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να το σποιλεριάσουν; αν έχεις διαβάσει 2-3 βιβλία με ταξίδια στο χρόνο σου έρχεται στη σκέψη αμέσως :bleh:

Link to comment
Share on other sites

E ναι, εδώ που τα λέμε κάπου στα μισά είσαι πλέον σίγουρος για το τέλος του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι μονο το τελος-ειναι και η μεση την οποια επισης εμαθα εκ των προτερων. Αλλα απο την αλλη,οκ δεν εχουν ολα το ιδιο τελος.Αν και μου θυμιζει αρκετα το τελος απο ενα αλλο σπουδαιο εργο ταξιδιου στο χρονο...

 

Οπως και να'χει ειναι δειγμα της ποικιλιας στη γραφη του Μουρκοκ κι αυτο ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..