Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

To κινητό του Στήβεν Κινγκ. 300 σελίδες ως τώρα, φαίνεται ενδιαφέρον στην αρχή, αν και νομίζω ότι έχει αρχίσει να κάνει μια κοιλιά. Πάντως περίμενα κάτι αρκετά διαφορετικό από αυτό που διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Λαβυρινθος θανατου του Ντικ

Μου κρατησε καλη συντροφια οπως ερχομουν σπιτι για την αδεια μου.Αν και εχει αρκετα Ντικεια στοιχεια,θα μπορουσε να ηταν αλλου συγγραφεα.Εκτυλισσεται σε αλλο πλανητη,εχει μαλλον αστυνομικη πλοκη...ωραιο ειναι.Βεβαια οι πολλοι ηρωες με μπερδευουν παντα αλλα ΣΠΟΙΛΕΡ ευτυχως ψοφουν στην πορεια και τα πραγματα γινονται πιο απλα!

 

Εχω διαβασει και καποια αλλα βιβλια τους τελευταιους μηνες οπως

Οι Πεφωτισμενοι (μια απο τα ιδια για τον Μπραουν,μονο μερικες λεξεις αλλαζει απο βιβλιο σε βιλιο αρχιζω να πιστευω)

 

Ο αρχοντας των μυγων (αρχικα μετριο και ξενερωτο ου μην και απογοητευτικο-που ειναι οι μυγες,οεο?-αλλα στην πορεια γινεται καλυτερο.

 

Ο μυστηριωδης ξενος (πολυ καλο βιβλιο, το εχει ψιλοαντιγραψει ο Κοελιο στο Ο διαβολος και η δις Πρυμ. Παντως μου αρεσε πολυ το τελος του)

 

Πολεμος (αυτο που λεει ο τιτλος.Αρθρα για τον πολεμο)

Link to comment
Share on other sites

To Skrayling tree του M.Moorcock. Αυτό το βλέπω να το διαβάζω με το πάσο μου πάντως, σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα (Mort και cell) που καταβρόχθησα σε 1-2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία βιβλία που διάβασα:

 

Χ.Φ.Λάβκράφτ - Η περίπτωση του Τσάρλς Ντέξτερ Γουόρντ

Ρέιμοντ Τσάντλερ - Playback (ξανά)

Ντήν Κόντζ - Ο εφιάλτης παραφυλάει

Ντήν Κόντζ - Φαντάσματα (πολύ καλό)

 

Τώρα διαβάζω:

 

Μπράιαν Λάμλευ - Ο νεκροσκόπος 2: Βαμπίρι!

Link to comment
Share on other sites

Τις μερες αυτές διαβάζω το "Κανείς να μη με συνοδεύσει" της Ναντίν Γκόρντιμερ.

Παρα πολυ καλο :D

Link to comment
Share on other sites

"Βυζαντινή Υψηλή Στρατηγική" του Χαράλαμπου Παπασωτηρίου. Εξαιρετικό ιστορικό βιβλίο, που ανέτρεψε αρκετές ιδέες που είχα σχηματίσει για την Βυζαντινή Ιστορία από τον 6ο έως τον 11ο αιώνα. Τελικά οι τριαντακονταετείς νικηφόρες εκστρατείες του Βασιλείου Β' (ξέρετε αυτού με το πολεμοχαρές προσωνύμιο, που δεν το αναφέρουμε πλεόν για λόγους πολιτικής ορθότητας) αποτέλεσαν οπισθοδρόμηση στην ιστορική πορεία της αυτοκρατορίας και ένα μεγάλο μέρος των θησαυρών που έδωσε η εκκλησία στον Ηράκλειο δεν ξοδεύτηκαν στον ιερό πόλεμο εναντίον των Περσών, αλλά στην εξαγορά βαρβαρικών φύλων της κεντρικής Ευρώπης και της Ουκρανικής στέπας.

Το Βυζάντιο αποτελεί εξαιρετικό πεδίο για fantasy μυθιστορήματα, αλλά χρειάζομαι ακόμα πολύ διάβασμα πριν αρχίσω να βάζω στο χαρτί αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

The stars my destination, του Alfred Bester, βαθμολόγηση έρχεται σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

The stars my destination, του Alfred Bester, βαθμολόγηση έρχεται σύντομα.

 

Χεχε βλέπω υπάκουσες

Link to comment
Share on other sites

Υβ Νυγί, το ημερολόγιο του ψύχους. Γάλλος εκπαιδευτικός ανακαλύπτει στον κήπο του έναν ομαδικό τάφο, που κανείς δε μπορεί να πει πώς βρέθηκε εκεί. Όχι δεν είναι θρίλερ, ούτε αστυνομικό, αλλά μπορεί άνετα να σου τσακίσει τα νεύρα. Γραμμένο σε μορφή ημερολογίου, αλλά πραγματικού ημερολογίου, σαν εκέινα που γράφεις λίγες γραμμές και πάς στην επόμενη μέρα. Πολύ δυνατό ανάγνωσμα, διαβάζεται μονορούφι.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μια γρήγορη επαναληπτική ανάγνωση στο Μεσσία του Ντιουν και ρίχνω μια ματιά στα εξώφυλλα για να αποφασίσω ποιο sf masterworks θα ξεκινήσω. Ναι, από τα εξώφυλλα... τόσο ελαφρύς αναγνώστης είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω αγοράσει βιβλία επειδή μου άρεσε κάποιο εξώφυλλο...

Link to comment
Share on other sites

Κάνω και λίγο πλάκα, ε; Απλά η σειρά έχει ωραία εξώφυλλα που είναι και συμβατά με το περιεχόμενο.

Εξάλλου η εφ είχε πάντα δυνατότητα για ωραία εξώφυλλα -ή μου φαίνεται εμένα έτσι επειδή αγαπώ τα διαστημόπλοια, τους εξωγήινους κλπ;

Link to comment
Share on other sites

The cement garden, του Ian McEwan, μια παράξενη ιστορία για 4 παιδιά που μένουν ορφανά κι αποφασίζουν να μεγαλώσουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδι του Εντερ

Αντε,να διαβασω κι εγω λιγο Καρντ να δω πως τα λεει ο καλος Μορμονος.Στην αρχη ειμαι ακομη,δεν με ξετρελαινει η γραφη του.Η υποθεση αν και φαινεται ψιλοκλισε...δεν την εχω πετυχει με αυτη τη μορφη εδω που τα λεμε οποτε εχει ενα καποιο ενδιαφερον.

Περισσοτερα σχολια σε αντιστοιχο τοπικιον.

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου ότι άφησα στη θεσσαλονίκη το forty signs of rain του robinson μισοτελειωμένο, έπιασα το σπίτι του ύπνου του τζόναθαν κόου. και διαβάζεται απολαυστικά γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Λόγω έλλειψης χρόνου, κάνω επανάληψη στους Απαγορευμένους Πλανήτες και στα μικρά αριστουργήματα που κατά καιρούς δημοσίευσαν.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω myst, τώρα μου θύμησες ότι κι εγώ έχω αφήσει τους Πλανήτες στη μέση! Είχα πάρει μια στοίβα απο το παζάρι, και έχω διαβάσει μόνο τα μισά! Θα φροντίσω να επανορθώσω πάραυτα.

 

Εγώ τελευταία διάβασα μόνο ένα βιβλίο (τι σου είναι το τρέξιμο, γαμώτο) το Ombria in Shadow της Patricia McKillip. Πάρα πολύ καλό, μου θύμισε σε πολλά πράγματα το Neverwhere του Gaiman (με την καλή έννοια δηλ) και ήταν απολαυστικότατο. Το τέλος λιγάκι δε με ικανοποίησε νομίζω, αλλά ντάξει, στην ουσία πρόκειται για ένα παραμύθι, και σαν τέτοιο δε μπορούσε να έχει άλλο τέλος (όχι, δεν εννοώ ότι έχει happy end, απλά το τέλος ήταν λίγο απότομο κάπως).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το σπαμ, αλλά...Πρωτοπορία;;; Νίκο;;; Αυτό σημαίνει ότι ήρθες Αθήνα και δεν ενημέρωσες κανέναν; Ντροπή σου! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κύριος στόχος μου ήταν να σας αποφύγω. Αφού να φανταστείς κατέβηκα από το πλοίο μεταμφιεσμένος σε Μουάντ Ντιμπ (μπλε μάτια κλπ.)

 

Το είχα πάρει πριν πολύ καιρό. Επίσης η Πρωτοπορία στέλνει επαρχία χωρίς μεταφορικά έξοδα και πολλές φορές συμφέρει, μόνο που πρέπει να κάνεις ομαδική παραγγελία.

Αθήνα: Πρώτη φορά τα τελευταία 20 χρόνια έχω 6 μήνες να πατήσω το πόδι μου εκεί. Συνήθως περνώ μια φορά το μήνα, το πολύ πολύ δίμηνο. Αλλά τώρα βλέπεις έχω διάφορες νέες υποχρεώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις πασχαλινές διακοπές διάβασα την Ασκητική του Καζαντζάκη και το Κοινωνικό Συμβόλαιο του Rousseau (my speed is not very impressive, I know).

 

Τώρα, ξεκίνησα τη Λέσχη του Τσίρκα.

 

Αμέσως μετά θα διαβάσω ένα από τα εξής:

  • Catcher in the Rye
  • The Stars my destination
  • κάτι σε cyberpunk (όχι, αυτό δεν είναι τίτλος βιβλίου)

Ήλπιζα κάποιος από εδώ θα με βοηθούσε να διαλέξω. Ειδικά για το τρίτο, φοβάμαι πολύ μη πέσω σε κάτι που θα με εκνευρίσει επειδή θα λέει πράγματα που δε θα στέκουν. Πληροφοριακά, ας προσθέσω ότι από cyberpunk έχω μόνο δει τις σειρές και τις ταινίες Ghost in the Shell και δεν πρόσεξα κάτι που με έβγαλε από τα ρούχα μου, οπότε οτιδήποτε έχει ίσο ή καλύτερο επίπεδο συνέπειας με τη λογική μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

guardian, και εγώ θέλω να διαβάσω το catcher in the rye, αλλά ούτε στη στοίβα με τα αδιάβαστα δεν έχει μπει, οπότε... :Ρ

 

τελείωσα το σπίτι του ύπνου (απαιτώ χειροκρότημα! το 1ο βιβλίο που καταφέρνω να τελειώσω εδώ και αρκετό καιρό... σχεδόν 2(?) μήνες), και ξαναξεκίνησα το generation x του douglas coupland.

Link to comment
Share on other sites

Bloody Bones, της Laurell K. Hamilton, μάλλον το καλύτερο Anita Blake novel που έχω διαβάσει μέχρι τώρα (ίσως γιατί είχε πολύ λίγο ρομάντζο :tongue: )

Link to comment
Share on other sites

The forever war, του Joe Haldeman. (Περισσότερα αργότερα, στο thread της αξιολόγησης).

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..