Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Tελείωσα τα Κινέζικα Κουτιά της Σώτης Τριανταφύλλου. Μάλλον γεροντοκόρεψα, γιατι τελευταία δε με ενθουσιάζει τίποτα. Εντάξει, λάιτ μου φαίνεται, λίγο μίζερο αλλά καταπίνεται. Αυτά. Ξεκίνησα τα Μυστικά των Χωρών Χωρίς του Γιώργου Ζαρκαδάκη. Ελπιδοφόρο μοιάζει. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα τον ''Απαρηγόρητο'' του Kazhuo Isiguro, το οποίο παρεπιμπτόντως ήταν απο τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει τελευταία, και έχω ξεκινήσει το Forever War του Haldeman ( μαζί με το Αγγλικό λεξικό της βιβλιοθήκης μου).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Galactic Pot-Healer του Philip K. Dick. Χμμμ, ΟΚ. Πρέπει να το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

The Pythagorean Solution του J.H.Randal, έτσι, για να περνά η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώνω τη Σκιά του Βασανιστή, του Τζιν Γουλφ. Η συντεχνία των βασανιστών σε μια παντελώς παρακμιακή κοινότητα της μακρινής Γης.

 

Ξεκίνησα: The Gods Themselves του Ι. Ασίμοφ. Το είχα διαβάσει πριν από 25 χρόνια στα ελληνικά σε ένα μοναδικό εφ βιβλίο που είχαν κυκλοφορήσει οι εκδόσεις Τερζόπουλου. Μετάφραση Ελένης Παλαιολόγου (Ακόμα και οι Θεοί) και θυμάμαι ότι ήταν πολύ καλή, όσο μπορούσα τότε να κρίνω. Τότε, ένα βιβλίο που με είχε εντυπωσιάσει, σίγουρα από τα 2-3 καλύτερα του Ασίμοφ. Να δω τώρα πώς θα μου φανεί.

Link to comment
Share on other sites

Πυραμίδες του Τέρρυ Πράτσετ. Στις πρώτες 100 σελίδες βαρέθηκα αφόρητα και το είχα παρατήσει για τρεις μήνες ή τέσσερις. Το ξανάπιασα χτες βράδυ και το τελείωσα μονοκοπανιά! Ο τρόπος του τα γυρίζει όλα τα πάνω κάτω είναι φοβερός. Πάω και για τους Χαλιμάντζαρους μου φαίνεται. Και για τις Στρίγγλες.

 

Οι Δρόμοι του Φανταστικού, Γ.Π. Παπαδάκης. Δοκίμια πάνω στο φανταστικό όλων των τύπων, συν κάποιας μικρές ιστορίες. Δε μπορώ να πω ότι εμβάθυνα στα δοκίμια, μάλλον τα πέρασα εν τάχει, δεν έχω διαβάσει δοκίμια ούτε για την έκθεση στις πανελλήνιες. Οι μικρές ιστορίες ήταν μέκριες έως καλούτσικες. Τίποτε το εντυπωσιακό πάντως.

 

Το βιβλίο των φανταστικών όντων, Χόρχε Λουίς Μπόρχες. Εντάξυ, Μπόρχες είναι αυτός, αλλά δεν κατάλαβα ποιον σκοπό εξυπηρετεί αυτό το βιβλίο, ούτε πώς επιλέχθησαν τα φανταστικά πλάσματα. Εν πάσει περιπτώσει πήρα μερικές ωραίες ιδέες για τα δικά μου πλάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εν πάσει περιπτώσει πήρα μερικές ωραίες ιδέες για τα δικά μου πλάσματα.

 

Το ξέρουν αυτό οι κληρονόμοι των δικαιωμάτων του;

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουν αυτό οι κληρονόμοι των δικαιωμάτων του;

 

Ιδέες είπε ότι πήρε, όχι ότι έκανε copy/paste...

Link to comment
Share on other sites

Ιδέες ξε-ιδέες, κάπως έτσι κατάληξε να είναι 6 μήνες στα δικαστήρια με τον Κόμπε...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον τα φανταστικά πλάσματα δεν είναι του Μπόρχες, αλλά διαφόρων, όπως ο Ηρόδοτος, ο συγγραφέας της ζωής του Αγίου Μπρέναν και οι καταγραφείς των ζώων της Κίνας την εποχή του Κουμπλάι Χαν.

 

Δεύτερον είναι Κόμπες κι όχι Κόμπε. Κόμπε είναι μια πόλη της Ιαπωνίας, ξέρετε, εκεί που έγινε ο σεισμός και δεν μάθανε οι υπόλοιποι ότι γκρεμίστηκε η μισή πόλη γιατί κοπήκαν τα τηλέφωνα.

 

Και τρίτον, ε, δε νομίζω να παρεξηγηθεί ο Χόρχε επειδή σκέφτομαι κάποιοι από τους δράκους μου να έχουν ένα μαργαριταρι περασμένο στο λαιμό τους...

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

naroualis, το βιβλίο των φανταστικών όντως το έχεις στην καινούργια έκδοση (επανέκδοση, whatever...), που βγήκε πριν 1-2 χρόνια; αν ναι, λέει τίποτα στην αρχή για προσθήκη νέων πλασμάτων σε σύγκριση με παλαιότερη έκδοση;

αυτό που έχω εγώ είναι του 1991 ή 1992 νομίζω, και στην εισαγωγή έλεγε ότι (πέρα στα ξένα) οι νεότερες εκδόσεις του βιβλίου περιείχαν επιπλέον πλάσματα που δεν τα είχε συμπεριλάβει ο μπόρχες στο αρχικό του βιβλίο. οπότε αναρωτιέμαι άμα άρχισαν να ρίχνουν κατοστάρικα και οι έλληνες εκδότες (ή αν ακόμα επιμένουν να καίνε μαζούτ...).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την επανέκδοση του '05 έχω. Αναφέρει κάτι στην αρχή, και μάλιστα έχει και δύο από τους προλόγους των προηγούμενων ισπανόγλωσσων εκδόσεων. Νομίζω ότι είναι πλήρες. Σε σχέση με την έκδοση του '92 τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

να πάρει! τώρα πρέπει να τρέχω να συγκρίνω περιεχόμενα! (είμαι ψυχαναγκαστικός, άι νόου...). και άμα η νέα έκδοση είναι πιο πλήρης να την ξαναγοράσω. είχα βρει και μια αγγλική έκδοση, που είχε και σχέδια-εικόνες, αλλά δεν την είχα πάρει...damn!

 

thnx for the info! :hi: :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια συλλογή με ιστορίες του R. E. Howard με τίτλο People of the Dark

Link to comment
Share on other sites

Τέρρυ Πράτσετ, Το φως της φαντασίας/The Light Fantastic. Επιτέλους, κάτι που το διαβάζω με ευχαρίστηση μετά από πολύ καιρό. Αισθανόμουν για γεροντοκόρη Εγγλέζα, λίγο μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο: όλα μου βρωμάγανε. Ευτυχώς ο Πράτσετ με έφερε στα ίσα μου. Έχω ήδη πιάσει το Equal Rites/ Νευρικές μάγισσες.

Link to comment
Share on other sites

Τέρρυ Πράτσετ, Το φως της φαντασίας/The Light Fantastic. Επιτέλους, κάτι που το διαβάζω με ευχαρίστηση μετά από πολύ καιρό. Αισθανόμουν για γεροντοκόρη Εγγλέζα, λίγο μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο: όλα μου βρωμάγανε. Ευτυχώς ο Πράτσετ με έφερε στα ίσα μου. Έχω ήδη πιάσει το Equal Rites/ Νευρικές μάγισσες.

Ε ναι, και το Mort που ακολουθεί είναι επίσης καλό. Γενικά ο Pratchett στο light fantastic βρήκε τη φόρμα του (κάτι που δεν είχε πετύχει στο Χρώμα της Μαγείας)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off-topic αλλά δεν ήξερα αν πρέπει να ανοίξω καινούργιο topic. Δείτε σε αυτή τη λίστα από το περιοδικό Locus όλα τα βιβλία (νέες κυκλοφορίες κι όχι επανεκδόσεις) που θα βγουν μέσα στους επόμενους μήνες... Συγγραφείς όπως Pratchett, Aldiss, McLeod, Reynolds, Willis, Baxter, Bujold, Gaiman, Hobb, Gibson, Haldeman, Hamilton, LeGuin, Niven, Wilson, Harrison, Moorcock, Stross, Barker, Card, Wolfe, Banks, Scalzi, Bisson, Erikson κλπ βγάζουν νέα βιβλία κι αυτά είναι απλά τα πιο τρανταχτά ονόματα. Την υγεία μας να έχουμε και όρεξη να διαβάζουμε!

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Τέρρυ Πράτσετ, Νευρικές Μάγισσες/Equal Rites. Κι αυτό μου άρεσε! Πάω για το Mort.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω:ΠΑΓΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΑΧΤΟΠΟΥΤΑ του ΖΑΠΡΙΖΟ ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ

 

Περιγραφή: Είμαι η Μισέλ ή η Ντομένικα; Είμαι το επιπόλαιο πλουσιοκόριτσο ή η πανέξυπνη Σταχτοπούτα; Έπεσα σε παγίδα ή σχεδίασα ένα φόνο; Είμαι το θύμα ή ο θύτης; Θυμάμαι ή προσπαθώ να ξεχάσω; Θα ζήσω ή θα...

 

Αυτή είναι η ιστορία ενός φόνου. Μια νεά γυναίκα συνέρχεται στο νοσοκομείο ύστερα από ένα τρομερό ατύχημα, όπου κάηκε η φίλη της. Με άλλο πρόσωπο. Με καινούργια ζωή. Με σκόρπιες αναμνήσεις. Η αμνησία είναι κάτι που δεν είχε υπολογίσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα Forever War του Haldeman. Φανταστικό..Συνεχίζω με τα Παιδιά του Χουριν απο Τόλκιν, με μεγάλες προσδοκίες. Μπορώ να πω ότι με έχει πάρει απο τα μούτρα. Δυνατό και εμφανώς πιο σκοτεινό απο Χόμπιτ και Άρχοντα. Απο την άλλη έχει έναν πιο περιληπτικό χαρακτήρα..Αρχή είναι.Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Η Οδυσσεια του Κουζελ

Ο αγαπημενος τσατσος χαμερπης ηρωας επιστρεφει δριμυτερος.

Εχω εξοπλιστει και με αλλα,ομως θα ειμαι λιγο busy σε αυτη την αδεια-και στην επομενη.

Link to comment
Share on other sites

Σάρκινο φρούτο του Μιχάλη Μανωλιού. Συλλογή διηγημάτων εφ στις εκδόσεις Τρίτων.

 

Σίλεον, θα αξιολογήσεις τον Χάντελμαν που διάβασες;

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι θα παραμεινει στα ψηλα το συγκεκριμενο βιβλιο! :)

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..