Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Χα,καλα που εχουμε και τον Dick maniack της παρεας(με την καλη εννοια! ) να ξερουμε και τι λενε τα λιγοτερο γνωστα βιβλια του Φιλιππου.

 

Λοιπον,μετα απο μια τριετια αν δεν κανω λαθος(!)συνεχιζω το επος του Μαρτιν A song of ice and fire και διαβαζω το 3ο μερος ητοι το

A storm of swords

 

Εξισσου καλο με τα αλλα αν και στις πρωτες 200 σελιδες που εχω διαβασει δεν βλεπω να προχωραει και πολυ η ιστορια-κατι που παραδεχεται στην εισαγωγη και ο Μαρτιν-οποτε χαλιεμαι λιγο.Και βεβαια οι καλοι συνεχιζουν να κανουν χαζομαρες...πφ!Αντε,ας νικησουν οι "κακοι" να τελειωνουμε.Ε,μα πια!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το "Χιόνι" του Παμούκ. Ο συγγραφέας χρησιμοποιεί την πλοκή, τον χρόνο και τον τόπο που λαμβανουν χώρο τα γεγονότα σαν ένα φόντο, άμεσα συνιφασμένο με τον πρωταγωνιστή Τούρκο ποιητή, που επιστρέφει στην Τουρκία ύστερα απο χρόνια αυτοεξορίας στην Γερμανία. Ο πρωταγωνιστής, όντας Αριστερός, προοδευτικό μυαλό και αναζητώντας την λύση για όλα τα προβλήματα της πατρίδας του σε έναν δυτικό εκσυγχρονισμό, έρχεται σε σύγκρουση με τον ίδιο του τον εαυτό, όταν στην επαρχεία που τον στέλνει μια εφημερίδα για να καλύψει τις τοπικές εκλογές και τα κρούσματα αυτοκτονιών κοριτσιών με μαντίλες, βιώνει τις συγκρούσεις της στρατοκρατικης (κοσμικό κράτος) τάσης με την θεοκρατική.

Πολύ καλογραμμένο, με πανέμορφες περιγραφές, τόσο του υλικού όσο και του πνευματικού κόσμου, πολυεπίπεδο και επίκαιρο. Δεν σημαίνει βέβαια ότι επειδή έγινε ο ντόρος είναι και το ανάγνωσμα της παραλίας, όπως το τελευταίο πόνημα του ψυχαναλητή τσέπης, ούτε είναι και κάτι που διαβάζεται με το βλέμμα να χορεύει μπάλο στο γραπτό.

Τώρα διαβάζω το "The stars, my destination".

Link to comment
Share on other sites

Τελέιωσα το Χρώμα της Μαγείας του Πράτσετ. Νομίζω ότι αν το διάβαζα πρώτο απ' όλα τα κομμάτια του Δισκόκοσμου, ίσως και να μην συνέχιζα να διαβάζω. Δε λέω ότι το βαρέθηκα, αλλά πολλά πραγματάκια ήταν τόσο υπαινισσόμενα αντί για περιγραφόμενα, που σ' αφήνει στον αέρα.

 

Τελιώνω (επιτέλους!) τις Αντιαστυνομικές ιστορίες και πιάνω (μάλλον) το 1111: η πύλη του χρόνου, του Κώστα Δέτσικα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς όμως ότι το Colour of Magic είναι το πρώτο, και όπως λές έχεις διαβάσει και άλλα Discworld. Εγώ επειδή ήταν το πρώτο που διάβασα μαζί με την συνέχεια το "The Light Fantastic" μου είχε αρέσει πάρα πολύ. Βέβαια μετά ο Pratchett έγραψε αρκετά καλύτερα, ιδίως με τον Death και τις 3 Μάγισσες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ότι ο συγγραφέας εξελίσσεται. Απλά χαίρομαι που το πρώτο του Πρέτσετ που διάβασα ήταν οι Πυραμίδες. Και πάλι δεν ήταν το καλύτερο, από τις ελληνικές μεταφράσεις το καλύτερο είναι το Mort. Αλλά και πάλι χαίρομαι που δεν ξεκίνησα με το Colour of Magic.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τον Απόγονο (Descendant) του Graham Masterton και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω είτε το Παράξενος Τόμας (Odd Thomas) του Dean Koountz είτε το Κινιητό (Cell) του Stephen King.

Είδομεν

Link to comment
Share on other sites

Και ναι επιτέλους. τελείωσα το Από τη μια τσέπη στην άλλη: Αντιαστυνομικές Ιστορίες του Κάρελ Τσάπεκ. Είναι μακράν ο καλύτερος ανατολικοευρωπαίος συγγραφέας για μένα. Μόνο ο συμπατριώτης του ο Χάσεκ τον φτάνει. Για την κουβέντα, πρόκειται για 32 σύντομες ιστοριες όπου αστυνομικές υποθέσεις λύνονται εντελώς αναπάντεχα, χωρίς τη λογική ή καθαρά από τύχη, ή καμμιά φορά δε λύνονται, απλά δίνεται μια κάποια λύση στο όλο ζήτημα που ικανοποιεί όχι απαραίτητα το αίσθημα δικαιοσύνης του αναγνώστη, αλλά οπωσδήποτε το αίσθημα δικαιοσύνης των ανθρώπων που περιγράφονται.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Η Μεταμόρφωση του Franz Kafka - πολύ περίεργο, αδυσώπητο κείμενο. :cold:

 

EDIT: Ναι, φυσικά διάβασα το τελευταίο μέρος του Harry Potter. :bleh:

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Tελέιωσα την Τέχνης της Πέπλωσης: Συνειδητοποίηση της Tanzt Aerin. Τραβάει σε μάκρος, μιας και είναι το πρώτο μέρος της τριλογίας κι έχει μόνο (!) 798 σελίδες. Στα συν: το όλο κόνσεπτ των τριών εθνών των ανθρώπων, που όμως ονομάζουν εαυτούς Έλβους ή Δράκους, κι ο απίστευτα ερωτεύσιμος χαρακτήρας του θείου Ααρών. Πάει καιρός που ερωτεύτηκα έναν χαρακτήρα κι είναι ακριβώς αυτό που με τραβάει και στην πραγματική ζωή: Πανύψηλος, ακοινώνητος, σαρκαστικός σε σημείο να θες να τον μπατσίσεις και εντελώς βασανισμένος. Στα μείον: το μέγεθος (το είπα και πιο πάνω άλλωστε), η μετάφραση (μέχρι και λάθη σύνταξης βρήκα και δε νομίζω ότι αντικατοπτρίζουν το αγγλικό κείμενο) και η επιμονή να βάζουν υποσημειώσεις εκεί που δεν χρειάζονται. Π.χ., οι Ανώτεροι Έλβοι μιλούν κάπως πιο φανφαρόνικα και ο μεταφραστής θέλησε να τους βάλει να μιλάνε καθαρευουσιάνικα (και δεν τα πολυκαταφέρνει κατά τη γνώμη μου). Γράφει λοιπόν "ούτως οδεύσομεν" και βάζει υποσημείωση στο "ούτως": Έτσι. Σε άλλα σημεία όπου το λεξιλόγιο είναι δραματικά διαφορετικό από τη δημοτική δε βάζει τίποτε.

 

 

Ξεκίνησα το "Λύκο και άλλα διηγήματα" του Γκυ Ντε Μωπασάν και πήρα ταυτόχρονα και το Homeland του Σαλβατόρε. Ο πρώτος μου Σαλβατόρε. Θα το αντέξω γιατρέ μου;

Link to comment
Share on other sites

Το Homeland ήταν ένα αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο. Δυστυχώς, όμως, δεν είναι τίποτα σπουδαίο (επειδή αποτελεί prequel του πρωτύτερα γραμμένου Icewind Dale trilogy, πάρ' αυτά, είναι καλύτερα γραμμένο).

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα μακριά από την πόλη και τελείωσα το Ξενιτιά (από την Dark Elf Trilogy του Salvatore). Βαριέμαι τώρα να κάνω αναλύσεις, αλλά σε γενικές γραμμές δε μου άρεσε. Επίσης, διάβασα για πρώτη φορά το Hobbit στα αγγλικά. Τέλος, έπαιξα από την αρχή μέχρι το τέλος το Baldur's Gate και το μισό Baldur's Gate 2... μετράνε για βιβλία αυτά; :tongue:

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα μακριά από το PC... τελικά ο υπολογιστής με κρατάει μακριά απ' τα βιβλία. Τελίωσα τα εξής:

  • The Earthsea Quartet (The Farthest Shore, Tehanu)
  • The Dispossessed: An Ambiguous Utopia (Ο Αναρχικός των δυο κόσμων)
  • The Catcher in the Rye

Ξεκίνησα να διαβάζω και το Forever War αλλά το βαρέθηκα. Μετά σκέφτηκα να διαβάσω το Hobbit αλλά είχα στο μυαλό μου να πάρω το Children of Hurin και να αρχίσω τον Tolkien (ξανά) με χρονολογική σειρά. Οπότε μάλλον κάτι τέτοιο σκέφτομαι για τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τον τελευταίο καιρό, άλλα ξεκινάω να διαβάσω κι άλλα διαβάζω τελικά. Πάρτε για παράδειγμα: Ξεκίνησα το Λύκο του Μωπασάν και το Homeland του Σαλβατόρε. Ε, μόλις τελείωσα το Sourcery του Πράτσετ και είμαι στην εκατοστή σελίδα του Κυρίου του Φωτός (Ζελάζνυ), των Λαξευτών της Παλίρροιας (Βάσω Χρήστου) και του 1111: η πύλή του χρόνου (Δέτσικας) ταυτοχρόνως. Λέτε να φταίει η ζέστη; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

1111: η πύλή του χρόνου (Δέτσικας)

 

Τι είναι αυτό, Ναρουάλις? Δεν το έχω ξανακούσει!

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο Παζάρι Βιβλίου για έξι ευρώ. Ασχολείται με την μιθραϊκή παράδοση περί του Χρόνου-Κρονου και μπλέκει ένα ναυάγιο στην αρχαιότητα, έναν σταυροφόρο και 4 σύγχρονους ανθρώπους που πηγαίνουν εκδρομή στο σπήλιο του Δυρού. Έχει ωραία γλώσσα, που δεν προσπαθεί να εντυπωσιάσει, αλλά έχει κι ένα μικρό πρόβλημα με το storyline: πηδάει από δω κι από κει και πάντα υπό την οπτική γωνία κάποιου στο κέντρο της ιστορίας, αλλά που μπορεί να είναι και τριτεύων χαρακτήρας στην πλοκή. Από τις εκδόσεις Δωρικός, 1999.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τον Απόγονο (Descendant) του Graham Masterton και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω είτε το Παράξενος Τόμας (Odd Thomas) του Dean Koountz είτε το Κινιητό (Cell) του Stephen King.

Είδομεν

 

έπεσες σε Τζάκ-Πότ. Πραγματικά σε ζηλέυω... :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το " The stars, my destination" και στην συνέχεια το "μυστικό του χρυσοχόου" της Ισπανίδας Ελιά Μπαρθέλο.

Για την συνέχεια, που θα με βρει σε νησί εντός ολίγων ημερών, μάλλον τον πρώτο τόμο απο τα άπαντα του Άρθουρ Κόναν Ντόυλ σε Σέρλοκ Χολμς απο εκδόσεις σύγχρονοι Ορίζοντες, που δείχνει προσεγμένη έκδοση, ή " Μυθοπλασίες" απο Μπόρχες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το topic το "καρφιτσώνω", ώστε να γράφουμε τι διαβάζουμε και ίσως και την άποψή μας γι'αυτό.

 

Από Ian Irvine έχω διαβάσει όλη τη σειρά "The view from the mirror" και μου φάνηκε σχετικά καλή, η πλοκή είναι έντονη και οι χαρακτήρες είναι ζωντανοί, αλλά πρέπει να προσθέσω ό,τι σαν συγγραφέας και σαν φανταστικός κόσμος δεν έχει κάτι το τρομερό. Μέτά από λίγο καιρό δηλαδή δεν σου μένει κατί έντονο από το βιβλίο, γι αυτό και δεν προχώρησα με το geomancer...Παρ'όλαυτα τα βιβλιαράκια του έιναι πολύ καλά για καλοκαίρι και παραλία... :D

Αυτή τη στιγμή διαβάζω το 7ο βιβλίο του Harry Potter και περιμένω και την επόμενη ταινιούλα του.... (η κριτική θα ακολουθήσει μόλις το τελιώσω)

Link to comment
Share on other sites

Γεια

μετα απο πολυ καιρο επανερχομαι. Όλο αυτο το διαστημα δεν σταματησα βεβαια το διαβασμα αλλα δεν ειχα διαθεση να πω τη γνωμη μου για τιποτα. Μεσα στα υπολοιπα τελειωσα με ο,τι εχει μεταφραστει απο Martin και περιμενω τα υπολοιπα για να συνεχισω. Προς το παρον επειδη αυριο φευγω για διακοπες 2 εβδομαδων (οι πρωτες και τελευταιες που κανω αυτο το καλοκαιρι) θα εχω μαζι μου τα παρακατω

  • Πριν πεσει η νυχτα - Reynaldo Arenas (το εχω ηδη ξεκινησει δεν μου φαινεται κατι φοβερο αλλα διαβαζεται πολυ ευχαριστα)
  • Το παλιοκοριτσο - Mario Vargas Llosa (οπως μου ειπε και καποια φιλη " δεν εχω αντιπαθησει χαρακτηρα περισσοτερο απο αυτο το βρωμοκοριτσο και αυτους που το σιγονταρουν) Θα δουμε. Eχω διαβασει αρκετα δικα του και το στυλ μου αρεσει παρα πολυ

Σκεφτομαι να ξεκινησω να διαβαζω και το Επος των Φαρσιερ που δανειστηκα τους δυο πρωτους τομους του πρωτου βιβλιου (κανεις που το χει διαβασει μπορει να μου πει καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει εγώ. Είναι από τα βιβλία που μου άρεσαν στα στοιχεία τους, αλλά έχουν προβλήματα και άλλα στοιχεία που με κάνουν να μην τα θεωρώ και ιδιαίτερα καλά - μερικά, μάλιστα, στοιχεία με κάνουν να θεωρώ ότι είναι κακή σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια

μετα απο πολυ καιρο επανερχομαι. Όλο αυτο το διαστημα δεν σταματησα βεβαια το διαβασμα αλλα δεν ειχα διαθεση να πω τη γνωμη μου για τιποτα. Μεσα στα υπολοιπα τελειωσα με ο,τι εχει μεταφραστει απο Martin και περιμενω τα υπολοιπα για να συνεχισω. Προς το παρον επειδη αυριο φευγω για διακοπες 2 εβδομαδων (οι πρωτες και τελευταιες που κανω αυτο το καλοκαιρι) θα εχω μαζι μου τα παρακατω

  • Πριν πεσει η νυχτα - Reynaldo Arenas (το εχω ηδη ξεκινησει δεν μου φαινεται κατι φοβερο αλλα διαβαζεται πολυ ευχαριστα)
  • Το παλιοκοριτσο - Mario Vargas Llosa (οπως μου ειπε και καποια φιλη " δεν εχω αντιπαθησει χαρακτηρα περισσοτερο απο αυτο το βρωμοκοριτσο και αυτους που το σιγονταρουν) Θα δουμε. Eχω διαβασει αρκετα δικα του και το στυλ μου αρεσει παρα πολυ

Σκεφτομαι να ξεκινησω να διαβαζω και το Επος των Φαρσιερ που δανειστηκα τους δυο πρωτους τομους του πρωτου βιβλιου (κανεις που το χει διαβασει μπορει να μου πει καμια γνωμη?

 

Έχω διαβάσει όλο το έπος των "Farseer", την τριλογία "the liveship traders", και "the tawny man" και τα θεωρώ πολύ πωρωτικά. Το ίδιο και αυτοί που μου το συστήσανε και όσοι το έδωσα να το διαβάσουν. Η σύγγραφέας εμβαθύνει αρκετά στους χαρακτήρες, η πλοκή είναι δεμένη και σε κρατάει σε αγωνία. Θεωρώ εν ολίγης ό,τι είναι από λίγα βιβλία του είδους, που θα σου μείνει για καιρό. Απαγοητεύτηκα όμως με την καινούργια σειρά της Robbin Hobb "the Shamann's crossing". Οπου τουλάχιστον το πρώτο βιβλίο σε σχέση με τα πρηγούμενα φαίνεται θαμπό, καί επίπεδο.

* τα βιβλία τα έχω διαβάσει στο πρωτότυπο δεν ξέρω τι παίζει με τις μεταφράσεις, αλλά μου έχουν πεί ό,τι ειναι προσεγμένες

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Harry Potter and the Deathly Hallows, και μπορώ να πώ ότι το ευχαριστήθηκα. Δεν θα πώ τίποτε άλλο μιας και ακόμα αρκετοί δεν το έχουν διαβάσει.

 

Διάβασα και το Pyramids του Terry Pratchett, δεν μπορώ να πώ ότι είναι από τα καλύτερα αν και έχει αρκετά καλά σημεία που με κάνανε να γελάσω. Ιδίως το εξής: "And then they probably dance to the sound of the burzuki," Ptraci added. "I think it's a sort of dog."

 

Τώρα άρχισα το The Scar του China Mieville.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άρχισα το The Scar του China Mieville.

A, ωραία, θα μας πεις τη γνώμη σου. Από τον Μιεβιλ (έτσι προφέρεται;) έχω διαβάσει μόνο πολιτικά άρθρα και κριτικές βιβλίων αλλά κανένα βιβλίο. Ντροπηηηηή....... Νομίζω θα αφιερώσω το φετεινό χειμώνα σε συγγραφείς της τελευταίας δεκαετίας...

Link to comment
Share on other sites

Ξανάπιασα για άλλη μια φορά το "Grande Sertao" (Μεγάλο Σερτάο) του Ζοάο Γκιμαράες Ρόζα. Δεν είναι σουφουφου, αλλά είνα ένα απο τα πλέον αγαπημένα μου! Είναι από εκείνα τα βιβλία που όλοι έλεγαν ότι δεν μπορεί να γυριστεί, αλλά όταν γυρίστηκε όλοι έτριβαν τα μάτια τους (επίσης απο τις αγαπημένες μου με πολύ καλή σκηνοθεσία από τον Βάλτερ Αβανσίνι και εκπληκτικές ερμηνείες από τον Τόνυ Ράμος και την Μπρούνα Λομπάρντι). Ευελπιστώ να είναι η πρωτη μου επίσημη λογοτεχνική μετάφραση στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..