Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Μετά από πολύ φαντασία είπα να κάνω λίγη αποτοξίνωση. Διαβάζω τους Καταρράκτες του Ιαν Ράνκιν με τον επιθεωρητή Ρέμπους.

Το συγκεκριμένο είναι το 12ο της σειράς αλλά το πρώτο που διαβάζω εγώ, επομένως έχω κάτι κενά ώρες ώρες.

Ο Ρέμπους ξεκινάει από μια φαινομενικά απλή υπόθεση εξαφάνισης και ούτε που ξέρω που θα τον βγάλουν οι έρευνές του για παρόμοιες εξαφανίσεις πριν 30 χρόνια και παιχνίδια στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Anansi Boys του Neil Gaiman, το οποίο απέλαυσα πραγματικά κι ίσως είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει από Gaiman μέχρι στιγμής. Νομίζω ότι η κωμωδία του πάει καλύτερα από όλα τα άλλα είδη.

Link to comment
Share on other sites

Hyperion. Του Dan Simmons. Και πολύ κακώς. Αυτό το βιβλίο δε μπορεί να περιοριστεί στο λεοφωρείο. Οπότε ή θα το αφησω στην άκρη ή.... ή.... ή σε μια βδομάδα θα είμαι στο τιμπουκτού για να ξεφύγω από τις υποχρεώσεις που θα χω αθετήσει :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά μάλιστα αφού πρέπει - και θα! - διαβάσεις αναμφίβολα και το Fall of Hyperion καπάκι, για να δεις πώς καταλήγει η διλογία! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, Το τούβλο..Εγώ έχω πάρει το Hyperion omnibus και με βλέπω με κάμια διάσειση, έτσι όπως συνηθίζω να διαβάζω το βράδυ μέχρι το ''γκντουπ'' του βιβλίου στο δόξα πατρί. Πάντως έχει σταματήσει να κυκλοφορεί η σειρά σε 4 τόμους. Τώρα υπάρχουν δύο omnibus. Αλήθεια Dain, το Endymion έχει άμεση σύνδεση με το Hyperion ή μπορεί να το πιάσει καποιος καιρό αφου έχει τελειώσει την πρώτη διλογία, χωρίς να χάσει την μπάλα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το διαβάσεις μετά από καιρό ή και καθόλου (λέμε τώρα). Αν και είναι στο ίδιο σύμπαν με τα πρώτα βιβλία (Hyperion και Fall of Hyperion), έχει νέους χαρακτήρες (και μερικούς παλιούς) και είναι τοποθετημένο 274 χρόνια μετά το τέλος του Fall. Τα Endymion και Rise of Endymion eίναι συνέχεια των δύο πρώτων φυσικά αλλά ανεξάρτητα κιόλας.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα τα Παιδιά του Χούριν. Καλό αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο, κάποιος που έχει το Σιλμαρίλλιον και τις Ατελείωτες Ιστορίες, δεν θα βρει κάτι πολύ καινούριο εδώ. Σε πυκνότητα κειμένου ακολουθεί τις Ατελείωτες Ιστορίες, όμως η εξιστόρηση είναι πιο πλήρης με δύο κεφάλαια παραπάνω. Στο Σιλμαρίλλιον, όπως την θυμάμαι, είναι ολόκληρη η ιστορία αλλά πιο περιληπτική. Πάντως, αυτόνομα αποτελεί ωραίο βιβλίο, με ωραία εικονογράφηση και κάποια πρόσθετα απο τον υιό Τόλκιν για το χρονικό της δημιουργίας της ιστορίας. Μου άνοιξε και την όρεξη και επισκέπτομαι και Σιλμαρ. για να θυμηθώ την καταστροφή της Ντόριαθ. Αν και με βλέπω να το διαβάζω όλο..

Link to comment
Share on other sites

Οκ Dain. Ξέρεις, έχει διαφορά, ειδικά σε τέτοιους τόμους να γνωρίζεις οτι πας για δύο δίτομα και όχι για ένα.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Einstein Intersection, οπότε θα συνεχίσω με τον δεύτερο τόμο του Confederation Duology, το Judas Unchained (Peter F. hamilton)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ντρέπομαι να πώ οτι διαβάζω αυτό:

 

WARCRAFT War of the Ancients, Βιβλίο 1: Το Πηγάδι της Αιωνιότητας:

 

Μήνες μετά την κοσμογονική μάχη που οδήγησε στη συντριπτική ήττα της δαιμονικής Φλεγόμενης Λεγεώνας, μια μυστηριώδης ενεργειακή δίνη εμφανίζεται στα βουνά του Κάλιμντορ. Τρεις παλαίμαχοι πολεμιστές πέφτουν στη δίνη και εκτοπίζονται στο μακρινό παρελθόν, σε μια εποχή που οι ορκ, οι άνθρωποι αλλά και τα ανώτερα ξωτικά δεν έχουν εμφανιστεί ακόμη στον κόσμο. Είναι ο καιρός που οι Δράκοι Γνώμονες βρίσκονται στο απόγειο της κυριαρχίας τους – αλλά δε γνωρίζουν ότι πολύ σύντομα ένας από αυτούς θα προχωρήσει σε μια προδοτική πράξη που θα φέρει το σκοτάδι στον κόσμο του WarCraft.

 

Στο πρώτο βιβλίο της επικής αυτής τριλογίας, η έκβαση του ιστορικού Πολέμου των Αρχαίων θα αλλάξει για πάντα από τον ερχομό τριών ηρώων χαμένων στο χρόνο. Ο πρώτος είναι ο μάγος δράκος Κράσους, που έχει χάσει με ανεξήγητο τρόπο τη μεγάλη του δύναμη αλλά και τις αναμνήσεις του από την πανάρχαιη εκείνη μάχη. Σύντροφός του είναι ο άνθρωπος μάγος Ρόνιν, που διχάζεται ανάμεσα στην οικογένειά του και το σαγηνευτικό κάλεσμα της δύναμης. Τελευταίος ακολουθεί ο Μπρόξιγκαρ, ένας παλαίμαχος πολεμιστής ορκ που αποζητά έναν ένδοξο θάνατο την ώρα της μάχης. Οι παράταιροι αυτοί σύμμαχοι πρέπει να πείσουν τον ημίθεο Σενάριους και τα δύσπιστα ξωτικά της νύχτας για την προδοσία της βασίλισσάς τους, ειδάλλως ο δρόμος που θα φέρει τη Φλεγόμενη Λεγεώνα στο Αζεροθ θα ανοίξει και πάλι. Κι αυτή τη φορά οι μάχες του παρελθόντος μπορεί να μεταφερθούν ακόμη και στο μέλλον…

 

Μια πρωτότυπη ιστορία για τη μαγεία και τον ηρωισμό, βασισμένη στο κορυφαίo, βραβευμένο ηλεκτρονικό παιχνίδι της Blizzard Entertainment.

 

 

-----------------------

 

Μου αρέσει και δεν παίζω WoW...

Link to comment
Share on other sites

Ξεπέταξα το Brave New World του Aldοus Huxley ώστε να εκπληρώσω τις υποχρεώσεις μου προς την σουσουφίτικη λίστα :tongue:

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ρίξει στις επαναλήψεις:

2061, Οδύσσεια ΙΙΙ, του Άρθουρ Κλαρκ

Ούμπικ, του Φ.Κ. Ντικ

 

Στο μεταξύ τελειώνω τη Σκιά του Βασανιστή και συνεχίζω διήγημα διήγημα με διαλείμματα το Σάρκινο Φρούτο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το "100 μέτρα κάτω από το γέλιο" του Αστέριου Αστεριάδη, που διαπραγματεύεται την δημιουργία ανεκδότων. Νοσηρή ατμόσφαιρα, σας παραπέμπω και σε όσα έγραψα αναλυτικότερα στο kritikes.gr http://www.kritikes.gr/content/view/190/26/#jreview_229

Από την βιβλιοθήκη ξαναδιάβασα τα έξοχα "Λοχαγός Αλατρίστε" του Ρεβέρτε και "Θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου" απ' τον Μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Κορουμ

Η βελανιδια και ο κριος

 

Το 5ο βιβλιο του ακρωτηριασμενου Βανταγκχ και οι περιπετειες του οδευουν προς το τελος.

Link to comment
Share on other sites

the dosadi experiment του frank herbert. είναι πιστό στο πνεύμα του herbert, δηλ. πιο πολύπλοκο από όσο περιμένεις (τουλάχιστον η αρχή του). το έψαξα και τελικά υπάρχει και άλλο πρωτύτερο βιβλίο που εξελίσσεται στον ίδιο κόσμο.

παράλληλα, συνεχίζω το astrotruckers του mikael niemi.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το The last light of the Sun του G. G. Kay -επιτέλους! γιατί είχε στοιχειώσει...- και ξεκινάω το Τhe Burning Times της Jeanne Kalogridis.

Edited by Faia de Wolf
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο διαβάζω το "Μικρή ιστορία περί πάντων (σχεδόν)"

του Bill Bryson εκδόσεις Πόλις

 

Όσοι έχουν απορίες σχετικά με έννοιες της φυσικής και γενικότερα της επιστήμης αξίζει να το διαβάσουν αν και είναι στο όριο να είναι αρκετά βαρύ (κι όχι μόνο λόγο του όγκου του (600 σελίδες)) κι αυτό λόγω του αντικειμένου του οποίου πραγματεύεται. Όμως πιστεύω ότι αρκετοί σουσουφίτες B) (δεν ξέρω για τις σουσουφίτισσες :whistling: ) θα το διάβαζαν με την μία. Έγω ήδη βρίσκομαι στη μέση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο διαβάζω το "Μικρή ιστορία περί πάντων (σχεδόν)"

του Bill Bryson εκδόσεις Πόλις

 

Όσοι έχουν απορίες σχετικά με έννοιες της φυσικής και γενικότερα της επιστήμης αξίζει να το διαβάσουν αν και είναι στο όριο να είναι αρκετά βαρύ (κι όχι μόνο λόγο του όγκου του (600 σελίδες)) κι αυτό λόγω του αντικειμένου του οποίου πραγματεύεται. Όμως πιστεύω ότι αρκετοί σουσουφίτες B) (δεν ξέρω για τις σουσουφίτισσες :whistling: ) θα το διάβαζαν με την μία. Έγω ήδη βρίσκομαι στη μέση...

 

 

Γιατί, βρε παληκάρι; Και οι σουφουφίτισσες έχουν ψυχή! Καθώς και τα φόντα, τα προσόντα, τα κότσια και ό,τι υποννοείς πως χρειάζεται γαι ένα τέτοιο ανάγνωσμα!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αναφέρεται στην, εσφαλμένη, παραδοσιακή πεποίθηση ότι οι γυναίκες βαριούνται τέτοια νέα. Απατάσθαι, κύριε. :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ραντεβου με τον Ραμα

 

Δεν το κρυβω οτι ντρεπομουν που δεν είχα διαβάσει ένα από τα κλασικότερα βιβλία επιστημονικής φαντασίας αλλά...τι να πω...συμβαίνουν αυτά!Λοιπόν,με έχει μπερδέψει ο Κλαρκ με την περιγραφή της γεωγραφιας του Ράμα αλλά αν η ιστορια γινει λιγο πιο καλή και ενδιαφέρουσα θα του βαλώ πολύ καλο βαθμό.Μου θυμίζει αρκετα το Δακτυλιο κοσμο παντως-θα μπορούσε να λέγεται...ο Κυλινδρικός κόσμος.Χεχχε...

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς είναι στα ελληνικά - το αγγλικό νομίζω ότι ήταν αρκετά σαφές... :(

Link to comment
Share on other sites

Aν και έλεγα να ξεκινήσω τη Μάγισσα του Πορτομπέλλο του Κοέλιο (Κουέλιου μάλλον) τελικά διαβάζω ένα fantasy ακόμα της Mercedes Lackey, το One Good Knight που σχετίζεται με το μύθο της Ανδρομέδας σε ένα παραμυθένιο κόσμο, και με πάρα μα πάρα πολλά ωραία πράγματα σχετικά με τα μοτίβα και τη δύναμη των παραμυθιών.

 

Επίσης διαβάζω το Αn Overview of Extraterrestrial Races: Who's Who in the Greatest Game of History του Rolf Waeber το οποίο είναι κάτι σαν εγκυκλοπαίδεια όλων των εξωγήινων φυλών, αυτοκρατοριών, διαστημοπλοίων, όντων, κλπ κλπ που έχουν αναφερθεί στους UFO κύκλους.

Το βιβλίο έχει πολλή πλάκα μια που αναφέρει και τις πιο απίθανες εικασίες από mediums μέχρι "ερευνητές του μεταφυσικού" κλπ. και τις απίστευτες αντιφάσεις που συχνά υπάρχουν στην "εξωγηινολογία". Τα λήμματα που έχει όμως είναι πολύ ενδιαφέροντα και ευφάνταστα. :)

 

Συγχρόνως διαβάζω, αν και αργά πολύ, το Einstein Intersection.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Σαφες ειναι(η μεταφραση ειναι κλασικη κακτοειδης αλλα δε με χαλαει) ομως ελα που δεν μου αρεσει να με πρηζουν με περιγραφες κοσμων.Θελω απλα πραματς.Το καταλαβαινω αλλα με κουραζει,δατ'ς ωλ.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αναφέρεται στην, εσφαλμένη, παραδοσιακή πεποίθηση ότι οι γυναίκες βαριούνται τέτοια νέα. Απατάσθαι, κύριε. :bleh:

 

Ειλικρινώς χαίρομαι που έσφαλα... και που δεν έχω δίκιο!!! ;)

 

Faia φυσικά κι έχετε τα προσόντα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..