Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Άρχισα ''Τα άσματα του Μαλντορόρ'' του Λωτρεαμόν. Δεύτερη φορά που το ξεκινάω, την πρώτη πριν από ένα χρόνο περίπου, δεν άντεξα παραπάνω από λίγες σελίδες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Θα πιασω το σφηνακι Το Στριψιμο της Βιδας, του Χενρυ Τζεϊμς και μετα θα ξεκινησω το 7ο -και ομώνυμο- βιβλίο του Μαυρου Πυργου, του Κινγκ, με την ελπιδα να το τελειωσω μεχρι το τελος του χρονου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τίποτα δε γίνεται του Χουάν Μαδρίδ. 

 

ΥΓ: Μπα, 3 σελίδες άντεξα. Ανεπιτυχές το challenge του να δανειστώ βιβλία στην τύχη.

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Τις τελευταίες μέρες διάβασα τα παρακάτω:

  • Τζόις Κάρολ Όουτς: ''Ο βιασμός''
     
  • Συλλογικό έργο: ''Ο μικρός Νικόλας- Το κόκκινο μπαλόνι''
     
  • Έμα Στόνεξ: ''Οι φαροφύλακες''
     
  • Χέρμαν Ούνγκαρ: ''Οι ακρωτηριασμένοι''
     
  • Τσε Γιούλι: ''Πρώτη του έτους''

 

Edited by Ghost
Τα σχόλια για τα βιβλία μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα topic των συγγραφέων.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα το Βασίλειος Διγενής Ακρίτης και τα άσματα του Αρμούρη και του Υιού του Ανδρονίκου (εκδ. Εστία).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άρχισα το ''Οφθαλμός αντί οφθαλμού'' του Όρσον Σκοτ Καρντ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Ξεκίνησα το Γαργαντούας και Πανταγκρυέλ, του François Rabelais.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξεκίνησα το Φόβος και Παράνοια στο Λας Βέγκας, του Hunter S. Thompson.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Ματωμένο φεγγάρι'' του Σ. Π. Σόμτοου. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2023 at 5:03 PM, Δημήτρης said:

Άρχισα το ''Ματωμένο φεγγάρι'' του Σ. Π. Σόμτοου. 

Το παράτησα. Πήγα μέχρι 170 σελίδα όπου και τελειώνει το πρώτο μέρος, και ως εκεί. Βαρυφορτωμένο με πολλούς χαρακτήρες και ας ήταν μεγάλο σε μέγεθος. Οπότε και ενδείκνυται για κάτι τέτοιο. Με ξένισε το γράψιμο ενώ και οι σκηνές της μεταμόρφωσης δεν ήταν δυνατές. Δεν ξέρω, ίσως στη συνέχεια να στρώνει. Αν το έχει διαβάσει κάποιος και του άρεσε, ας πει. Με πιάνω όμως όπως και να 'χει, να μην έχω την ίδια υπομονή με παλαιότερα χρόνια. Με βιβλία που δεν με κρατάνε ύστερα από ένα εύλογο χρονικό διάστημα. 

Συνεχίζω με Τζίλιαν Φλιν και ''Σκοτεινός τόπος'', είναι το πρώτο της που ξεκινάω. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Δημήτρης said:

Το παράτησα. Πήγα μέχρι 170 σελίδα όπου και τελειώνει το πρώτο μέρος, και ως εκεί. Βαρυφορτωμένο με πολλούς χαρακτήρες και ας ήταν μεγάλο σε μέγεθος. Οπότε και ενδείκνυται για κάτι τέτοιο. Με ξένισε το γράψιμο ενώ και οι σκηνές της μεταμόρφωσης δεν ήταν δυνατές. Δεν ξέρω, ίσως στη συνέχεια να στρώνει. Αν το έχει διαβάσει κάποιος και του άρεσε, ας πει. Με πιάνω όμως όπως και να 'χει, να μην έχω την ίδια υπομονή με παλαιότερα χρόνια. Με βιβλία που δεν με κρατάνε ύστερα από ένα εύλογο χρονικό διάστημα. 

Συνεχίζω με Τζίλιαν Φλιν και ''Σκοτεινός τόπος'', είναι το πρώτο της που ξεκινάω. 

Για το Ματωμένο φεγγάρι δεν έχω άποψη. Για την Τζίλιαν Φλιν έχω καλές εντυπώσεις Δημήτρη, σίγουρα θα σε αποζημιώσει το βιβλίο για όσο χρόνο θα το κρατάς στα χέρια σου. Κρίμα που δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι νεο δικό της, πάνε χρόνια...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Για το Ματωμένο φεγγάρι δεν έχω άποψη. Για την Τζίλιαν Φλιν έχω καλές εντυπώσεις Δημήτρη, σίγουρα θα σε αποζημιώσει το βιβλίο για όσο χρόνο θα το κρατάς στα χέρια σου. Κρίμα που δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι νεο δικό της, πάνε χρόνια...

Έχω καλό ένστικτο για τον Σκοτεινό τόπο. Επέλεξα το συγκεκριμένο από τα άλλα δύο της που έχω, επειδή θέλω να δω μετά και την ταινία, την έχω στον εξ. σκληρό. Είδομεν, θα επανέλθω :)

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα το Manhattan Transfer (στα ελληνικά), του John Dos Passos.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να διαβάσω βιβλία που έχω ξαναδιαβάσει στο παρελθόν, επιλεγμένα έργα που έχουν ξεθωριάσει στο μυαλό μου...εσείς το κάνετε αυτό ή το θεωρείτε περιττό;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, yanni said:

Σκέφτομαι να διαβάσω βιβλία που έχω ξαναδιαβάσει στο παρελθόν, επιλεγμένα έργα που έχουν ξεθωριάσει στο μυαλό μου...εσείς το κάνετε αυτό ή το θεωρείτε περιττό;

Ωραίο θέμα! Και πονεμένο θα έλεγα. Γενικά προσπαθώ να το αποφεύγω, έχοντας πλέον συμβιβαστεί με το ότι δεν θα μπορέσω να διαβάσω όλα αυτά που θέλω. Ιδίως που όντας στη μέση ηλικία, η κλεψύδρα έχει αρχίσει πλέον να αδειάζει. Πέρα φυσικά από το ότι στη ζωή μου θέλω να κάνω και άλλα πράγματα, και όχι μόνο να διαβάζω βιβλία. 

Ισχύει λοιπόν αλλά σε γενικές γραμμές, όχι για τα πάντα όλα. Τι δηλαδή, να μην ξαναδιαβάσω Λάβκραφτ; Στίβεν Κινγκ; Ρόμπερτ Χάουαρντ; Αδιανόητο μου φαίνεται. Βιβλία που τα θυμάμαι πολύ καλά. Την υπόθεση τους, όσο και το ότι πέρασα υπέροχα. Όπως και αυτά που μου άρεσαν λιγότερο, αλλά τα έχω ξεχάσει. Αυτά σε μεγαλύτερο βαθμό.

Σε μικρότερο, κάποια που ξέρω ότι τα διάβασα, πλην όμως δεν θυμάμαι γρυ. Τα οποία ήταν απλώς καλά, ή ακόμη και αδιάφορα. Σε αυτά όχι, δεν νομίζω να επαναλάβω το εγχείρημα. Προτιμώ να γνωρίσω νέες καταστάσεις, είναι και ατελείωτα τα αναθεματισμένα :) Προσπαθώ λοιπόν να το αποφεύγω, ως ένα όμως σημείο. 

Τώρα έχω ξεκινήσει το ''Άγρια δικαιοσύνη'' του Γουίλμπουρ Σμιθ. Μέχρι τη μέση περίπου που έφτασα, καλό είναι. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..