Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Σε μια προσπάθεια να βγω από τον βούρκο των τελευταίων βιβλίων, ξεκίνησα Neil Gaiman, Neverwhere.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το ολόφρεσκο στα ελληνικά Ο άντρας που επέστρεψε, του Τζορτζ Πελεκάνος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, BladeRunner said:

Έχω αρχίσει το ολόφρεσκο στα ελληνικά Ο άντρας που επέστρεψε, του Τζορτζ Πελεκάνος

Κυκλοφόρησε; Νόμιζα Τετάρτη

 

Link to comment
Share on other sites

Κλάιβ Μπάρκερ και ''Τα Μυστικά της Βαβυλώνας''.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, T.C.Cook said:

Κυκλοφόρησε; Νόμιζα Τετάρτη

 

Ναι, ναι, κυκλοφόρησε το Σάββατο. Βέβαια προς το παρόν είναι διαθέσιμο μονάχα στο βιβλιοπωλείο των εκδόσεων, αλλά υποθέτω από βδομάδα θα κυκλοφορήσει σε όλα τα βιβλιοπωλεία. Το τελείωσα πριν κάτι ώρες (πολύ καλό!), μέχρι το βράδυ θα γράψω το κατιτίς μου στο τόπικ του συγγραφέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έσκασε μύτη, και αμέσως το αγόρασα και το ξεκίνησα: Σκέφτομαι να βάλω ένα τέλος, του Ίαν Ριντ.

Link to comment
Share on other sites

Πάνος Σόμπολος και ''Οι Αστέρες του εγκληματικού πανθέου όπως τους έζησα''.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω αρχίσει ένα βιβλίο που λέγεται "Όσα παίρνει ο άνεμος", που έχει γράψει κάποια Μάργκαρετ Μίτσελ. Από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής φαίνεται ότι κάτι παίζει μεταξύ μιας Σκάρλετ Ο' Χάρα και ενός Ρετ Μπάτλερ. Για να μη με φάει η αγωνία, μιας και το βιβλίο είναι αρκετά μεγάλο, αν κάποιος γνωρίζει, μπορεί να με πληροφορήσει τι τελικά θα γίνει με αυτούς τους δυο; Θα τα βρουν στο τέλος ή όχι;

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχεια του ταξιδιου προς τον Μαυρο Πυργο, με το τριτο βιβλιο "Οι Ρημαγμενοι Τοποι".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

The outsider, Stephen king

Αστυνομική λογοτεχνία με στοιχεία θρίλερ. Το πρώτο κεφάλαιο αναγνωριστικό κυρίως, αφήνοντας πολλά αναπάντητα ερωτήματα για τη συνέχεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καιρό είχα να ενημερώσω εδώ, ας το κάνω τώρα: Έχω ξεκινήσει το Κόκκινο, του Κώστα Χαρίτου. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άκρως θετικές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χάρρυ Χάρρισον και ''Μπιλ ο ήρωας του γαλαξία''.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει εδώ και λίγο καιρό το απολύτως μεγαλύτερο και μετά μεγίστης βεβαιότητας βαρύτερο βιβλίο που έχει περάσει από τα χέρια μου και όταν λέω βαρύτερο, εννοώ κυριολεκτικά το πιο βαρύ και ασήκωτο βιβλίο που έχω διαβάσει. Τα στοιχεία μιλάνε μόνα τους: ύψος 25 εκατοστά, πλάτος 18 εκατοστά, πάχος 12 εκατοστά και βάρος (γιατί έκατσα και το ζύγισα) 3,5 ολόκληρα κιλά. Πρόκειται για τους "Άθλιους" του Βίκτωρος Ουγκώ, με χρονολογίας έκδοσης το 1976, όταν έφτιαχναν τα βιβλία για να κρατάνε μέχρι να τα διαβάσουν και τα δισέγγονά σου. Το εξώφυλλό του είναι τόσο χοντρό που σταματάει και σφαίρα, ενώ το χαρτί των σελίδων του τώρα το χρησιμοποιούν για να φτιάξουν τα εξώφυλλα των σημερινών βιβλίων. Η μόνη παραχώρηση που έκανε ο εκδότης στον δύστυχο αναγνώστη είναι ότι το έσπασε σε δυο τόμους, με τον κάθε έναν να ζυγίζει μόνο 1,75 κιλά. Στο ερώτημα πως κρατάς στα χέρια σου έστω και τον ένα τόμο, η απάντηση είναι ότι δεν το κρατάς, απλώς το ακουμπάς στα γόνατά σου και με τα χεράκια σου ξεφυλλίζεις απλά τις σελίδες. Καταλαβαίνεται τώρα από πού βγήκε ο όρος "τούβλο".

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Έχω αρχίσει το "Ο Άγιος στη Νέα Υόρκη", του Λέσλι Τσάρτερις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "κι ο Άγιος φοβέρα θέλει", του Λέσλι Τσάρτερις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ο Ταρζάν και η πόλη του χρυσού", του Έντγκαρ Ράις Μπάροουζ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ταρζάν, ο θριαμβευτής", του Έντγκαρ Ράις Μπάροουζ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Καταδίωξη στη Βενετία", της Πατρίσια Χάισμιθ.

Edited by vaggelis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..