Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

2 hours ago, vaggelis said:

Έχω αρχίσει το "Η ιστορία του Ζιλ Μπλας ντε-Σαντιλιάν", του Αλέν-Ρενέ Λεσάζ.

Μην ξεχάσεις να ρίξεις σχόλιο όταν το τελειώσεις αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά το κατάμαυρο "Θάψτε τους νεκρούς" (Ίρβιν Σόου) και το απολαυστικό "Εγχειρίδιον κοσμιότητος" (Πιερ Λουίς), ξεκίνησα το Το περιστέρι, του Πάτρικ Ζίσκιντ.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Προτελευταίο πολεμικό ψευδώνυμο, του Ραούλ Αρχεμί.

Link to comment
Share on other sites

Ταϊ- ούν Μά-ρις και ''Τολτέκοι- Η Γνώση του Δράκοντα''. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά το μέτριο "Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους" (Μπόρις Βιαν), το ευχάριστο "Η δηλητηριώδης ζώνη" (Άρθουρ Κόναν Ντόιλ) και το πολύ καλό και ιδιαίτερο "Απόσταση ασφαλείας" (Σαμάντα Σβέμπλιν), ξεκίνησα το Ετοιμάσου να πεθάνεις, της Μίριελ Σπαρκ.

Link to comment
Share on other sites

Anansi Boys του αγαπημένου πλέον Neil Gaiman. Είμαι στα μισά του βιβλίου και σε μερικά σημεία το γράψιμό του είναι μαγευτικό. Επίσης, το συγκεκριμένο έχει αρκετή δόση χιούμορ που εμένα προσωπικά μου έχει χαρίσει μέχρι στιγμής αρκετές δόσεις γέλιου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει 206 σελ. Από το Ντοντζερς, του Bill Beverly. Θυμίζει πολύ το Στάσου πλάι μου, του King. Διαφορετική θεματολογία βέβαια, πο τη μια η αθωότητα κι από την άλλη η βία.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το "Ο δικαστής και ο δήμιός του" (Φρίντριχ Ντίρενματ), το "Ο νόμος της Μαφίας" (Λούις Μάλεϊ) και το "Η πινακίδα" (Αντρέα Καμιλέρι), συνεχίζω με το Το Ινστιτούτο, του Στίβεν Κινγκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητικό το βιβλίο του Topor. Θα ακολουθήσουν μαζεμένες κριτικές σε λίγες μέρες που απολύομαι. 

Ξεκίνησα το "Συνταγματάρχης Σαμπέρ" του Ονορέ Ντε Μπαλζάκ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το τραίνο για την κόλαση και άλλα διηγήματα - Εκδοσεις Παρά Πέντε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά το πολύ καλό "Μαύρο νερό" (Μιχάλης Μακρόπουλος) και το ιδιαίτερο αλλά μάλλον μέτριο "Φυσικό μυθιστόρημα" (Γκεόργκι Γκοσποντίνοφ), ξεκίνησα το Το δαιμόνιο, του Γιώργου Θεοτοκά.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μετά το πολύ καλό "Η πόλη, λίγο αργότερα" (Πατ Μέρφι), το ωραίο μέσα στην παραξενιά του "Το μοτέλ των μυστηρίων" (Ντέιβιντ Μακόλεϊ), το απολαυστικό "Το οριζόντιο ύψος και άλλες αφύσικες ιστορίες" (Αργύρης Χιόνης) και το ενδιαφέρον αλλά τελικά όχι και τόσο του γούστου μου "Τα τελευταία μου λόγια" (Σαντιάγο Αμιγκορένα), ξεκίνησα το Θα χαθώ στο σκοτάδι, της Μισέλ ΜακΝαμάρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τον Γυμνό Ήλιο του Ασίμωφ και ξεκινάω το Τέλος της Αιωνιότητος του ίδιου συγγραφέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2020 at 11:49 AM, BladeRunner said:

Ξεκίνησα το Οι πρώτοι άνθρωποι στο Φεγγάρι, του Χ. Τζ. Γουέλς.

Όταν μπορέσεις, ένα σχόλιο Μπλεϊντ.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Nils said:

Όταν μπορέσεις, ένα σχόλιο Μπλεϊντ.

Το βιβλίο το έχω τελειώσει εδώ και βδομάδες :) Σχόλιο έχω γράψει εδώ.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μπλεϊντ. Με έψησες. Τελειώνω Ασίμωφ και πριν ξεκινήσω θεμέλιο, θα το τιμήσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόλις τελείωσα Το Τέλος Της Αιωνιότητας" ("The End Of Eternity"). Αξιολόγηση εδώ. ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ. Βρισκόμαστε κάπου κάποια στιγμή στο μέλλον όπου υπάρχει μία υπηρεσία, η οποία κάνει τροποποιήσεις στο παρελθόν προκειμένου να είναι καλύτερο το μέλλον. Τι ιδέα! Και μιλάμε για το 1955! Τρομερό βιβλίο. Πριν πατήσω pause στον Ασίμωφ, θα διαβάσω τώρα και το "Ακόμα και οι θεοί''.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..