Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Εχω κάνει μία πρώτη γνωριμία με την οικογένεια...Mario Puzo, Ο Νονός!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2019 at 1:16 PM, Δημήτρης said:

Πιερ Λουίς και ''Αφροδίτη''.

Το διάβασα μέσα σε δύο μέρες. Και γιατί είναι δανεισμένο από βιβλιοθήκη και θέλω να το επιστρέψω από Δευτέρα. Αλλά και γιατί ήταν ωραίο. Και δομημένο επίσης σε μικρά κεφάλαια με αποτέλεσμα να φεύγει γρηγοράδα. 

Βρισκόμαστε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου σε μία ακαθόριστη χρονική περίοδο. Χρυσηίς, εταίρα πανώριας ομορφιάς, ελευθέρων ηθών. Τόσο ελευθέρων που να απαριθμεί στρατιές εραστών. Και Δημήτριος, το αντρικό θα μπορούσε να πει κανείς αντίστοιχο της. Τα κάλλη του τον αναγκάζουν πολλές φορές να ξεφορτώνεται με την βία τις υποψήφιες για το κρεβάτι του. Ως και να περιφρονεί κοτζάμ βασίλισσα. Οι δρόμοι τους θα συναντηθούν με αποτέλεσμα έρωτα από εκείνους που προξενούν την οργή των θεών. Όχι όμως έτσι απλά, χωρίς ανταλλάγματα. Το τίμημα που πρέπει να πληρωθεί εκατέρωθεν είναι βαρύ. Καλό ήταν, ωραίο. Καλογραμμένο, με ζόρικο λεξιλόγιο (η μετάφραση πρέπει να ήταν ένας μικρός άθλος), μεστό γράψιμο και έντονο το αρχαιοελληνικό στοιχείο. Έχω και άλλα δύο- τρία του συγγραφέα που υποψιάζομαι ότι θα μου αρέσουν περισσότερο, λίγο που τα ξεφύλλισα δείχνουν πιο hardcore. Και απ' όσο έχω καταλάβει αυτός πρέπει και να είναι ο λόγος που δεν είναι τόσο γνωστός, όντας ανώτερος της φήμης του. Η αιρετική του θεματολογία. Είδομεν.

Συνεχίζω με Ωρόρα και ''Ιστορίες από άλλες πραγματικότητες''. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά", του Νίκου Καζαντζάκη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φρανκ Μπέλκναπ Λονγκ και ''Χάουαρντ Φίλλιπς Λάβκραφτ: Ο Ονειρευτής των νυχτερινών τόπων''.

Link to comment
Share on other sites

Μαρκήσιος ντε Σαντ και ''Τα εγκλήματα του έρωτα''. 

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ ξεκίνησα το Η γυναίκα και το νευρόσπαστο, του Πιερ Λουίς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ο Τελευταίος Πειρασμός", του Νίκου Καζαντζάκη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν δυο μέρες με reader's block (που μου φάνηκαν σαν δυο αιώνες), άρχισα το Πιερ και Ζαν, του Γκι Ντε Μοπασάν. Τελικά φαίνεται να το ξεπέρασα, μιας και το βιβλίο κυλάει σαν γάργαρο νερό! Ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινω το Εγκλημα στο Εξπρες Οριαν,  της Αγκαθα Κριστι. Πρωτος μου Πουαρο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι ξεκίνησα το Το χαμένο παιδί, του Κρίστιαν Γουάιτ. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ο εραστής του Μανχάταν, του Άρθουρ Νερσέσιαν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το ευχάριστο "Όποιο αγαπά, μισεί" των Σιλβίνα Οκάμπο και Αδόλφο Μπιόι Κασάρες, συνεχίζω με το Οι ψηλές ξανθιές, του Ζαν Εσνόζ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα "Η σειρά του δολοφόνου" (Ρίτσαρντ Πρέιδερ), "Η ημέρα της κρίσης" (Ρ. Σαπίρ/Γ. Μέρφι) και "Συνόδεψέ τους ως το θάνατο" (Εντ Μακμπέιν), συνεχίζω με το Ένα φιλί πριν πεθάνεις, του Άιρα Λέβιν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..