Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διάβασα τα graphic novels "300" και "Fountain", που ήταν πολύ καλά.

Προσπαθώ να τελειώσω από πριν το πάσχα το Άρωμα του Ονείρου.

Δανείστηκα το "Φονικό στο Βυζάντιο" της Κόστοβα, αλλά στο τρίτο κεφάλαιο το καταράστηκα και το έκλεισα.

Τελειώσα και τα ταξίδια του Γκιούλιβερ, που τελικά κατάλαβα ότι δεν είναι παραμύθι, αλλά πολιτικό δοκίμιο και ειδικά προς το τέλος αρκετά βαρετό.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το How to Write Science Fiction and Fantasy του Orson Scott Card. Ήταν το τρόπαιο του διαγωνισμού «Μεταμορφώσεις» το οποίο κέρδισα με τον «Άγιο του Βραλ».

 

Ήμουν σκεπτικός στην αρχή. Πρώτον δεν εμπιστεύομαι οτιδήποτε «How to…» και δεύτερον θεώρησα μίζερο το ότι ένας “Hugo Award Winner” κάθισε να γράψει ένα τέτοιο βιβλίο. Τόσο πειναλέοντας πια; Θα λάβαινα τις απαντήσεις μέσα στο βιβλίο.

 

Ξεκίνησα να το διαβάζω πριζομένος. Ότι μου έλεγε πως «δε γίνεται» ή «δεν είναι σωστό» εγώ αντιδρούσα με «Τι μας λες, εγώ θα μπορούσα…κλπ» Τσίνησα ειδικά στο σημείο που μου είπε πως αν θέλω να γράψω σοβαρή επιστημονική φαντασία να ξεχάσω όσα έμαθα από το Star Trek. Γκρρρρρρρρρ…

 

Τελικά όμως δεν σταμάτησα να διαβάζω γιατί είναι γραμμένο σε φιλικό τόνο, έχει πολλά υπέροχα παραδείγματα και είναι κυρίως ψυχαγωγικό ανάγνωσμα. Θίγει πολλά ουσιώδη και δίνει οδηγίες που θα βοηθούσαν πολλούς που γράφουν σε αυτό το φόρουμ. Για μένα πολλά ήταν common sense, άλλα με προκαλούσαν να τα παραβώ και άλλα μου υπενθύμισαν αρκετές κατευθύνσεις που είχα διδαχτεί στο κολέγιο.

 

Αυτό που με σόκαρε είναι ο τρόπος που ζωγραφίζει την λογοτεχνική σκηνή του εξωτερικού που είναι ω τόσο ίδια με την εδώ την ελληνική. Με λίγα λόγια: Μην παραιτήστε από την δουλειά σας με το πρώτο best seller. Την "πραγματική" δουλειά. Βουτιά στην κατάθλιψη για μένα.

 

Θα έπρεπε να υπάρχει και σε ελληνική μετάφραση. Απαραίτητο για τους νέους συγγραφείς του είδους.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με σόκαρε είναι ο τρόπος που ζωγραφίζει την λογοτεχνική σκηνή του εξωτερικού που είναι ω τόσο ίδια με την εδώ την ελληνική. Με λίγα λόγια: Μην παραιτήστε από την δουλειά σας με το πρώτο best seller. Την "πραγματική" δουλειά. Βουτιά στην κατάθλιψη για μένα.

 

 

Tι εννοείς Dino; Λίγη περισσότερη ανάλυση;

Να δούμε τι παίζει και στα έξω...

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς Dino; Λίγη περισσότερη ανάλυση;

Να δούμε τι παίζει και στα έξω...

 

Κλαψ...μη με βάζεις να μεταφράζω τώρα.

 

Ένα δειγματάκι:

 

"Μην παραιτηθείτε από την δουλειά σας. Με άλλα λόγια, όταν πάρετε εκείνο το συμβόλαιο για το πρώτο μυθιστόρημα, μην παραιτηθείτε από την δουλειά σας. Πέντε χιλιάδες δολάρια μοιάζουν με πολλά λεφτά μέχρι να καταλάβετε πως για να φθάσετε το μεσαίο εθνικό ετήσιο εισόδημα των 25.000 δολαρίων (τον καιρό που γράφτηκαν αυτές οι γραμμές) θα πρέπει να γράφετε πέντε βιβλία τον χρόνο με εκείνη την τιμή. Αλλά δεν μπορείτε να είστε σίγουροι πως μπορείτε πραγματικά να παράγετε πέντε βιβλία τον χρόνο.

 

…Μόνο στο ένατο μου βιβλίο οι πωλήσεις (έναντι εξόδων του εκδοτικού οίκου) άρχισαν να παράγουν ποσοστά ώστε να μου έρχονται πλέον χρήματα στη τσέπη και ήμουν συγγραφέας που ξεκίνησα μια δυνατή καριέρα από το πρώτο βιβλίο…"

Link to comment
Share on other sites

Κλαψ...μη με βάζεις να μεταφράζω τώρα.

 

Ένα δειγματάκι:

 

"Μην παραιτηθείτε από την δουλειά σας. Με άλλα λόγια, όταν πάρετε εκείνο το συμβόλαιο για το πρώτο μυθιστόρημα, μην παραιτηθείτε από την δουλειά σας. Πέντε χιλιάδες δολάρια μοιάζουν με πολλά λεφτά μέχρι να καταλάβετε πως για να φθάσετε το μεσαίο εθνικό ετήσιο εισόδημα των 25.000 δολαρίων (τον καιρό που γράφτηκαν αυτές οι γραμμές) θα πρέπει να γράφετε πέντε βιβλία τον χρόνο με εκείνη την τιμή. Αλλά δεν μπορείτε να είστε σίγουροι πως μπορείτε πραγματικά να παράγετε πέντε βιβλία τον χρόνο.

 

…Μόνο στο ένατο μου βιβλίο οι πωλήσεις (έναντι εξόδων του εκδοτικού οίκου) άρχισαν να παράγουν ποσοστά ώστε να μου έρχονται πλέον χρήματα στη τσέπη και ήμουν συγγραφέας που ξεκίνησα μια δυνατή καριέρα από το πρώτο βιβλίο…"

 

 

Μάλιστα κύριε Card, θα το έχουμε στα υπόψη μας...

Link to comment
Share on other sites

Πάει και ο ΤωνΤων...παλιά διάβαζε Ντικ σαν καλός κύριος...τώρα Χάρυ Πότερ! :badmagic:

Εγώ είπα να τελειώσω κάποια βιβλία που άφησα μισά το χειμώνα(ή έστω την άνοιξη) και έτσι προσπαθώ να τελειώσω το Πέρασμα στην Ινδία και το

Perdido street station το οποίο βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον και με πολλές ιδέες μου μέσα.Και στο Scar έχει κάποιες ιδέες που θεωρούσα πρωτότυπες οπότε απλούστατα οι ιδέες μου μοιάζουν να είναι συνηθισμένες στο new weird.Ή μπορεί να έχει βρει ο China τρόπο να μου κλέβει τις ιδέες.Ναι,μάλλον αυτό θα είναι... :selfcentered:

Α,διαβάζω και ένα από Αρχέτυπο για δαίμονες.Πρέπει να λέγεται "Δαίμονες" ή κάτι εξίσου πρωτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Πάει και ο ΤωνΤων...παλιά διάβαζε Ντικ σαν καλός κύριος...τώρα Χάρυ Πότερ! :badmagic:

 

Ναι αλλά δεν μπορείς να πεις, τουλάχιστον περίμενα μέχρι να κοπάσει ο θόρυβος και να μην είναι τόσο στο προσκήνιο και στη μόδα πλέον :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά Tauntaun, μην ακούς τι σου λένε...

 

Λοιπόν, άρχισα το Interworld των Neil Gaiman & Michael Reaves.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το cell του King και τώρα διαβάζω το Γυρίστε τον γαλαξία με ωτοστόπ του Adams

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το cell του King

 

Το απειλιτικό γράμμα θα το στείλεις ή άλλαξες γνώμη :D

Link to comment
Share on other sites

Το απειλιτικό γράμμα θα το στείλεις ή άλλαξες γνώμη :D

 

Ήμουν στο τσακ να το στείλω αλλά τελικά λέω να μην το κάνω. :whistling: Ο Κινγκ είναι από τους αγαπημένους μου και έτσι του συγχωρώ που και που μερικά άκομψα κλεισίματα. Πάντως δέχομαι ότι στο cell τελειώνεις το διάβασμα και αναρωτιέσαι αν έχεις χάσει κάποιες σελίδες εκεί στο τέλος. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

τέλειωσα το Blood and Chocolate (δεν θυμάμαι ποιάς είναι τώρα πάντως είναι γνωστό... για να γίνει και ταινία...:thumbdown:) πάντως το βιβλίο ήταν από τα καλά, και το Masques από Patricia Briggs, ήταν προβλέψιμο σε αρκετά σημεία αλλά προσωπικά μ'άρεσε.

 

Τώρα σκέφτομαι τι να ξεκινήσω... The time-traveller's wife, ή The children of Hurin? we shall see... :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στο τσακ να το στείλω αλλά τελικά λέω να μην το κάνω. :whistling: Ο Κινγκ είναι από τους αγαπημένους μου και έτσι του συγχωρώ που και που μερικά άκομψα κλεισίματα. Πάντως δέχομαι ότι στο cell τελειώνεις το διάβασμα και αναρωτιέσαι αν έχεις χάσει κάποιες σελίδες εκεί στο τέλος. :hmm:

 

Αν καταλαβαίνω τι εννοείς, έτσι είναι και Η Ομίχλη που έγραψε. Είχε μια καλή ιδέα, απειρολογούσε για καμια 150 σελίδες, τέλειωσε το βιβλίο, κανεις δεν κατάλαβε ποτέ τι έγινε... Αυτά.

 

Είπαμε επιρροές από Λάβκραφτ, αλλά όχι έτσι.

 

Όσο για την ερώτηση του τοπικ, (ξανά)διαβάζω 2 βιβλία αυτή τη στιγμή, το If on a winter's night a traveller του Italo Calvino (μάλλον σήμερα το τελειώνω) και άρχισα χθες το Gulliver's Travels του Jonathan Swift. Το τελευταίο βιβλίο που τέλειωσα χωρίς να το έχω ξαναδιαβάσει, είναι το Queen of Blades, του Aaron Rosenberg (καθόλου εβραϊκό όνομα btw) που ήταν ένα καλούτσικο novelisation του campaign των zerg στο starcraft.

Link to comment
Share on other sites

τέλειωσα το Blood and Chocolate (δεν θυμάμαι ποιάς είναι τώρα πάντως είναι γνωστό... για να γίνει και ταινία... :thumbdown: ) πάντως το βιβλίο ήταν από τα καλά, και το Masques από Patricia Briggs, ήταν προβλέψιμο σε αρκετά σημεία αλλά προσωπικά μ'άρεσε.

 

Τώρα σκέφτομαι τι να ξεκινήσω... The time-traveller's wife, ή The children of Hurin? we shall see... :dazzled:

 

Οχι unicorn! όχι, τα παιδιά του Χούριν! Μποϊκοτάζ στον Christofer που βάλθηκε να πλουτίσει με τα σημειωματάρια του πατέρα του! Ντροπή και αίσχος! Ο προφέσορας γυρίζει τόσο γρήγορα μέσα στον τάφο του, που παράγει ηλεκτρισμό μ'αυτά που κάνει ο γιός του. Μακριά. Χίλιες φορές Νιφενέγκερ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι unicorn! όχι, τα παιδιά του Χούριν! Μποϊκοτάζ στον Christofer που βάλθηκε να πλουτίσει με τα σημειωματάρια του πατέρα του! Ντροπή και αίσχος! Ο προφέσορας γυρίζει τόσο γρήγορα μέσα στον τάφο του, που παράγει ηλεκτρισμό μ'αυτά που κάνει ο γιός του. Μακριά. Χίλιες φορές Νιφενέγκερ.

 

Δεν νομίζω ότι κανένας πατέρας θα απαγόρευε στο γιο του να χρησιμοποιήσει πράγματα που έχει γράψει ή κάτι σχετικό. Δεν νομίζω ότι είναι επαίσχυντη πράξη να συνεχίζεις το έργο του πατέρα σου.

Και γιατί να μην βγάλεις και χρήματα από αυτό, αν είναι αξιόλογο (κάτι που θα κρίνει το κοινό);

Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι κανένας πατέρας θα απαγόρευε στο γιο του να χρησιμοποιήσει πράγματα που έχει γράψει ή κάτι σχετικό. Δεν νομίζω ότι είναι επαίσχυντη πράξη να συνεχίζεις το έργο του πατέρα σου.

Και γιατί να μην βγάλεις και χρήματα από αυτό, αν είναι αξιόλογο (κάτι που θα κρίνει το κοινό);

Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.

 

Ψάξε λίγο το ποιόν του Κρίστοφερ Τόλκιν και θα καταλάβεις γιατί γράφω τα παραπάνω. Δεν έχω πρόβλημα γενικά με αυτό που λες, βλέπε dune ας πούμε, αλλά ειδικά ο εν λόγω κύριος είναι για μένα κατάπτυστος. Βέβαια παραείμαι πουριτανός με τα θέματα του προφέσορα Τόλκιν, οπότε μην με παίρνεις πολύ στα σοβαρά. Είναι πιθανότερο να κάνω εγώ λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ερώτηση του τοπικ, (ξανά)διαβάζω 2 βιβλία αυτή τη στιγμή, το If on a winter's night a traveller του Italo Calvino (μάλλον σήμερα το τελειώνω) και άρχισα χθες το Gulliver's Travels του Jonathan Swift. Το τελευταίο βιβλίο που τέλειωσα χωρίς να το έχω ξαναδιαβάσει, είναι το Queen of Blades, του Aaron Rosenberg (καθόλου εβραϊκό όνομα btw) που ήταν ένα καλούτσικο novelisation του campaign των zerg στο starcraft.

 

Italo Calvino, από τους αγαπημένους μου συγγραφείς, και ως μισή ιταλίδα, είχα την τύχη να τον διαβάσω στα ιταλικά. Σχεδόν όλα του τα βιβλία, και αυτό που διαβάζεις τώρα, Se in una notte d'estate, un viaggiatore (αυτός είναι ο ιταλικός τίτλος). Λατρεύω τον Calvino.

Link to comment
Share on other sites

Kαι μένα μ'αρέσει ο Καλβίνο αν και το συγκεκριμένο δεν το έχω διαβάσει. Με την ευκαιρία ποιος είναι ο σωστός τίτλος? Nύχτα χειμώνα ή Νύχτα καλοκαιριού που έγραψε η Βούλα?

Link to comment
Share on other sites

έκανα εγώ λάθος, χειμώνας είναι κια όχι καλοκαίρι. Se in una notte d'inverno, un viaggiatore

Link to comment
Share on other sites

Πάλι έχω πολύ καιρό να ποστάρω εδώ.

 

Διάβασα τα Ξωτικά, τον πρώτο τόμο, Το Δάσος του Μυστηρίου των Pall Stewart & Cris Ridel. Είναι υπέροχο και η εικονογράφισή του ακόμα πιο υπέροχη :)

Υποτίθεται πως είναι για παιδιά από 8 μέχρι 16 χρονών. Λάθος, μέγα θα έλεγα... Υπάρχουν σημεία στα οποία είναι απίστευτα τρομαχτικό, όχι όπως οι Ανατριχίλες ένα πράγμα, καμία σχέση, αληθινή φρίκη. Το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ, ευχαριστώ Διονύση :)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το "Η Πανδώρα στο Κογκό" του ταλαντούχου Ισπανού Πινιόλ (τον έχω στην λίστα με τους αγαπημένους - απο ένα μόνο βιβλίο..). Τον συγγραφέα τον γνώρισα μέσα απο το πρώτο του βιβλίο που τον έκανε γνωστό και πούλησε τρελά στην χώρα του, το "ψυχρό δέρμα". Για το ντεμπούτο του έχω ξαναγράψει στο φόρουμ, όποιος θέλει να διαβάσει ένα διαμαντάκι του φανταστικού τρόμου με έντονα στοιχεία αλληγορίας, απλά να το αποκτήσει. Είναι φανταστικό.

Το τελευταίο του δε, πόνημα, είναι αντάξιο της πρώτης του προσπάθειας. Είχα πολύ καιρό να διαβάσω ιστορία που να ξεκινάει τόσο έξυπνα, ανατρέποντας συμβατικές φόρμες ανάπτυξης της ιστορίας. Η δε εξέλιξη και το τέλος, είναι ένα λουκούμι. Βέβαια, η πανέμορφη και ελλαφρώς διεστραμμένη ιστορία απογειώνεται απο τον έξυπνο, υψηλού επιπέδου, συγγραφικό του ύφος.

 

 

Επίσης, είμαι στα τελειώματα της "Λήθης" του Νίκου Βλαντή. Ένα συγγραφέας βρίσκεται μετά απο μια απρόσμενη πρόσκληση σε μια μυστηριώδη πόλη, μια λίθινη πολιτεία, όπου οι κάτοικοι είναι οι ήρωες των βιβλίων που έχει διαβάσει. Εκει πέρα, παγιδεύεται σε ένα μυθιστοριοτροφείο, όπου όπως φαίνεται είναι οι τόποι κατοικίας των φυλακισμένων συγγραφέων, όπως ο ίδιος ο ήρωας. Εγκλωβισμένοι σε μια καφκική πραγματικότητα, με την μια μέρα να διαδέχεται την άλλη, χωρίς ποτέ ο ήλιος να κάνει την εμφάνισή του, συντηρούνται απο τους δεσμοφύλακες χαρακτήρες των βιβλίων, για να γράφουν συνεχώς και να συντηρούν την ύπαρξη των απαιτητικών λογοτεχνικών ηρώων. Περισσότερα, με το πέρας της ανάγνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για 2η φορά το φρεσκοεκδομένο στα ελληνικά "πικνίκ δίπλα στο δρόμο (στάλκερ)" των αδελφών Στρουγκάτσκι. Αριστούργημα :thmbup: ! Ειδικά για όποιον έχει βαρεθεί τις αγγλοσαξωνιές (δράκοι, μάγοι, ιππότες..., έλεος). Έχει και πορωτικό site:

 

http://www.greece-travel-guide.net/stalker/

Link to comment
Share on other sites

Α, πολύ καλή είδηση αυτή η έκδοση! Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις όνομα μεταφραστή και από ποια γλώσσα έγινε η μετάφραση; Έγινε απευθείας από το πρωτότυπο; (ελπίζω και υποθέτω...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι ήταν βιβλίο... Έχω δει την ταινία του Ταρκόφσκι και είναι στ΄αλήθεια από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει ποτέ μου. Μοιάζει σε σύλληψη με το Σολάρις, μόνο που η ταινία του Σολάρις δεν μου πολυάρεσε (αντίθετα με το βιβλίο βέβαια για το οποίο απλά δεν έχω λόγια)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..