Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

τοσο σκληρο ειναι δηλαδη; εγω απο το γκιβερν διαβασα μονο το δολοφονο του μανχαταν. καλο αλλα οχι και τραγικα σκληρο. κι εψαχνα κατι ακομη απο το συγκεκριμενο συγγραφεα.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, είναι σκληρός, οκ; Δεν χρειάζεται να έχει περιγραφές απο αίματα και άλλα τέτοια αιδιαστικά. Αλλωστε γράφτηκε πολλά χρόνια πρίν που δέν έπαιζαν τέτοια. Απλα όταν βλέπεις το στύλ των ηρωών (μεγαλώσομοι μπάτσοι με φαρδιές πλάτες, καμπαρντίνες, καπέλα που προσπαθούν να παραμείνουν καθαροί μέσα σε ένα διευθαρμένο σύστημα) καταλαβαίνεις οτι πρόκειται για σκληρούς τύπους. Αντρίλα και έτσι. Σαν να βλέπεις τον Ρόμπερτ Μίτσαμ να ρίχνει μπουκέτο. O Dominic Purcell ποτέ δεν θα μπορούσε να βαρέσει με τέτοιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Το (γνωστό) Shogun, και έχω πάθει πλάκα. Βλέπω σαμουράι στον ύπνο μου και μου ξεφεύγουν διάφορα "αριγκάτο" και "ουακαριμάσου κα" και "α σο ντέσου" και άλλα πολλά. Αλλά δεν είναι μόνο το φολκλόρ του θέματος, το βιβλίο αγγίζει μερικά ευαίσθητα σημεία (γεωπολιτική και θρησκεία και σύγκρουση πολιτισμών και διπλωματία και διαπλοκές και σχέδια μέσα σε σχέδια και πλεκτάνες και προδοσίες και και και και).

 

Και όχι, δεν είχα δει ποτέ τη σειρά - για μένα ο Ρίτσαρντ Τσαμπερλεϊν θα είναι πάντα παπάς και ποτέ Τζον Μπλάκθορν :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το απίστευτο πρώτο βιβλίο του 'Γυρίστε το Γαλαξία με Ωτο-στόπ' και ξεκίνησα το I am Legend, που από όσα έχω ακούσει, είναι πολύ καλύτερο από την ταινία (όπως με τα περισσότερα βιβλία που γίνονται ταινίες, βέβαια). Μέχρι στιγμής, πάντως, που έχω διαβάσει τα πρώτα τρία κεφάλαια, μπορώ να πω ότι η γραφή του δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα. Αλλά ακόμη στην αρχή είμαι. Περισσότερα όταν προχωρήσω κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα θα ψωνίζουμε ψωμί από σούπερ μάρκετ δηλαδή;Ακους εκεί να διαβάζει ο Σποκ Εφ...

Εγώ άρχισα το House of chains και μολονότι μου φαίνεται πιο απλό από άλλα βιβλία της σειράς των μαλαζανοβιβλίων θα διαβάσω μάλλον κάνα άλλο μέχρι να το τελειώσω.Θα πάρει πολύ πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το απίστευτο πρώτο βιβλίο του 'Γυρίστε το Γαλαξία με Ωτο-στόπ' και [...]

θα μου επιτρέψετε να αναλάβω εγώ τους εορτασμούς;

fireworks1.gif

Bratislava_New_Year_Fireworks.jpg

photographing_fireworks_image-2.jpg

wp_fireworks_dual3.jpg

 

1 down, 4 to go (plus the radio series (the original vinyl version and the re-recording), the tv series, the comics series (9 issues), the pc game, the movie). χμμμ, έχετε ακόμα, μεσιέ, αλλά οκ, αρχή ήμισυ του παντός.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πυροτεχνήματα! wow! :D

 

[semi-spam]Περιμένω να κάνω κι εγώ εορτασμούς, ξέρετε εσείς μεσιέ, ε; Και είναι πολύ μεγάλη και η... άλλη λίστα![/semi-spam]

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τη συλλογή διηγημάτων The Last Wish, (introducing the Witcher) του Andrzej Sapkowski. Τα διηγηματα είναι κάπως άνισα γραμμένα, με μεγάλα κομμάτια διαλόγου στο πρώτο μισό (ή στα πρώτα τρία τέταρτα) καθε ιστορίας. Ακολουθεί καταιγιστική δράση, που δεν ξέρω αν αποζημιώνει, πάντως απολυτρώνει από το μπλα-μπλα. Η κοσμοπλασία είναι εξαιρετική, έχεις κάθε φορά την αίσθηση ότι βλέπεις, ακούς, μυρίζεις και αγγίζεις, ακόμη και γεύεσαι το σκηνικό. Οι χαρακτήρες είναι καλοφτιαγμένοι χωρίς ούτε μία καρικατούρα. Επίσης θετικό είναι τα θέματα των διηγημάτων. Ο Σαπκόφσκι στην ουσία ξετινάζει κάθε γνωστό παραμύθι, τη Χιονάτη, την Ωραία και το Τέρας, το Τζίνι στο Μπουκάλι. Και μάλιστα κάθε φορά το κάνει από τέτοια οπτική γωνία που δεν, επαναλαμβάνω, δεν σε κάνει να γελάς συγκαταβατικά. Η διασκευή του εκάστοτε παραμυθιού και η προσαρμογή του στα ζητούμενα της ιστορίας του witcher είναι εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ ξεκίνησα το Έρευνα στο σκοτάδι του Φίλιπ Ντικ και ακόμη τινάζω ζουζούνια από πάνω μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Ιβριν Γιάλομ - Όταν έκλαψε ο Νίτσε

 

Μέσα από μια σειρά μυστικές συμφωνίες, ο μεγάλος Γερμανός φιλόσοφος Φρήντριχ Νίτσε και ο Αυστριακός γιατρός Γιόζεφ Μπροϊερ, ένας από τους πατέρες της ψυχανάλυσης, συναντιούνται στη Βιέννη του 19ου αιώνα, σε μια εμπνευσμένη διαδικασία διπλής ψυχοθεραπείας. Σ' αυτή την περιπέτεια υπαρξιακής αναζήτησης εμπλέκονται ένας νεαρός γιατρός ονόματι Ζίγκμουντ Φρόιντ, μια θυελλώδης γυναίκα, η Λου Σαλόμε, και μια σαγηνευτική ασθενής, η Αννα Ο που στοιχειώνει την ψυχή του γιατρού της.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό καλό θα ήταν να το διάβαζες στην παραλία και να έπιανες συζήτηση με τε γκομενετε...

 

Κίτσο το βιβλίο καλό;Γιατί την ταινία δεν δέησα να τη δω όλη.Και μολονότι είναι από τα γνωστά του Ντικ και έχω διαβάσει διψήφιο αριθμό βιβλίων του,το συγκεκριμένο το έχω παραλείψει.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Περπατώντας στα Σκαλοπάτια των Νεκρών, του Γιάννη :cheer: Πλιώτα. Περισσότερα σχόλια στο ανάλογο τόπικ.

 

Edit: εισαγωγή λινκ για την κριτική.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Κίτσο το βιβλίο καλό;Γιατί την ταινία δεν δέησα να τη δω όλη.Και μολονότι είναι από τα γνωστά του Ντικ και έχω διαβάσει διψήφιο αριθμό βιβλίων του,το συγκεκριμένο το έχω παραλείψει.

Είμαι ακόμα στην αρχή. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι θέλω να διαβάσω τη συνέχεια και αυτό από μόνο του κάτι λέει. Περισσότερα σε λίγες μέρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα

 

 

Το Πνεύμα του Βουνού της Κίρας Σίνου: Όλες οι ιστορίες είναι μία και μία! Υπέροχο αλλά χρειαζόμουν κάτι παραπάνω. Άλλο τόσο ας πούμε. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί ποτέ διότι η καλή μας Κίρα μας άφησε στα σιωπυλά τον περσινό Σεπτέμβρη.

 

 

Ο Ιππότης - οι τρεις φίλοι του Γιώργου Προκοπίου: Ήμουν ακόμα παιδί όταν γράφτηκε το πρώτο μέρος της επικής αυτής σειράς, πολύ πριν αρχίσουμε να αναρωτιώμαστε αν οι Έλληνες γράφουν ή όχι φανταστική λογοτεχνία. Τόσο καιρό δεν ήξερα καν ότι υπήρχε. Βιβλία σαν αυτό (και με τόσο καλή και προσεγμένη εικονογράφηση) υπάρχουν για να βουλώνουν τα στόματα όσων πετάνε τις ατάκες "οι Έλληνες δεν γράφουν καλό φάντασι" και "νόμιζα ότι το είχε γράψει ξένος και όχι Έλληνας!"

 

 

Δράκοι. Τα Χαμένα Χρονικα (ή αλλιώς τα Χαμένα δεκαπέντε ευρώ). Πέρασε πόσος καιρός που με είχε φάει η αγωνία να μάθω τι είχε συμβεί στο μεσοδιάστημα του πρώτου και του δεύτερου βιβλίου της παρθενικής και θρυλικής τριλογίας Dragonlance. Η χαρά που πήρα όταν έμαθα ότι επιτέλους τα χαμένα αυτά χρονικά γράφτηκαν και μεταφράστηκαν στη χώρα μας (με έναν Ανουβη να πηδάει 200 βιβλία όπως και νωρίτερα με το Soulforge) δεν περιγράφεται. Το ίδιο και η απογοήτευση μου όσο περνούσα τις σελίδες. Κρίμα. Βαρετό μέχρι αηδείας. Τίποτα, ούτε αγωνία, ούτε δράση, ούτε πρωτοτυπία, ιδέες χαζές, συνεχόμενες επαναλήψεις και χαρακτήρες με ταμπέλες "είμαι χαζός, είμαι κουτοπόνηρος, είμαι κομπάρσος". Οι δύο γνωστοί συγγραφείς, που θυμίθηκαν να γράψουν τα όσα αυτοί και ο Θεός ήξεραν για 20 περίπου χρόνια, δεν ξέχασαν ομολογουμένως τις προσωπικότητες και τις αντιδράσεις των πρώτων ηρώων τους (όπως και το ποιος αγαπά ποιον και ποιος μισεί ποιον-έλεος πια όλη την ώρα!!!) αλλά ξέχασαν να βιώνουν τη δράση όπως τότε που ήταν άφραγκα, ονειροπόλα, δυναμικά παιδάκια. Δεν θα κάνω καν τον κόπο να διαβάσω το δεύτερο μέρος. Δεν θα αντέξω άλλη Λοράνα να σκέφτεται τον Τάνις.

Αν κάτι άξιζε ήταν η σταθερή αξία του Φλιντ και του Τας. Αυτοί οι δυο αξιαγάπητοι ήρωες έσωσαν και πάλι την κατάσταση. Δύο μετρημένες ιδέες ήταν εξίσου καλές αλλά δεν άξιζαν 500 σελίδες για αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη Μαρή:

Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα

Έκγκλημα στα παρασκήνια

Ιντερμέτζο

 

Τρία βιβλιαράκια από το Βήμα, περισσότερα εδώ. Τα δύο πρώτα αρκετά καλά, το τρίτο πολύ σύντομο, κάτι σαν "αναπάντεχη ιστορία" με πολύ σύντομη ανάπτυξη. Και ένα κοινό σημείο: Και τα τρία μυθιστορήματα έχουν να κάνουν έμμεσα ή άμεσα με την κατοχή!

 

Ξεκίνησα: Γουέλς, The island of doctor Moreau σε έκδοση πέγκουιν, με πολύ χρήσιμες παραπομπές και επεξηγήσεις άγνωστων λέξεων... Αναρωτιέμαι, όποιος διαβάζει Ασίμοφ σε 50 χρόνια από τώρα θα χρειάζεται άραγε γλωσσάρι; Σίγουρα ε;

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι αναγνώστες, έχω να κάνω μια δήλωση:

 

ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ

 

απο σήμερα και μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου να διαβάζω μόνο αστυνομικά βιβλία. Θα διεισδύσω στον κόσμο του μυστηρίου και του οργανομένου εγκλήματος, με ένα ανεπανάληπτο σερί αστυνομικών περιπετειών. Ξεκινάω με:

 

Πιερ Μπουαλό - Τόμα Ναρσεράκ - Ο δεσμώτης του ιλίγγου

Ένας άντρας προσλαμβάνει έναν ιδιωτικό ντετέκτιβ για να παρακολουθήσει τη γυναίκα του, η οποία φέρεται παράξενα και εκδηλώνει τάσεις αυτοκτονίας. Ο ντετέκτιβ κατά την παρακολούθηση θα ερωτευτεί αυτή την παράξενη γυναίκα που μοιάζει να έχει καταληφθεί από το πνεύμα της γιαγιάς της, η οποία επίσης αυτοκτόνησε. Η Μαντλέν θα αυτοκτονήσει πέφτοντας από ένα καμπαναριό μπροστά στα μάτια του έκπληκτου ντετέκτιβ, του Φλαβιέ, ο οποίος δεν θα μπορέσει να αντιδράσει, αφού πάσχει από ιλίγγους και δεν αντέχει τα ύψη. Συντετριμμένος από το γεγονός, ο Φλαβιέ θα φύγει για κάποια χρόνια στην Αφρική. Όταν θα επιστρέψει στη Γαλλία, θα μάθει πως ο σύζυγος που τον είχε προσλάβει πέθανε και θα συναντήσει μια γυναίκα η οποία μοιάζει καταπληκτικά με τη Μαντλέν. Στο τέλος θα ανακαλύψει πως ο σύζυγος και αυτή η γυναίκα, η Ρενέ Σουαζίκ, είχαν συνωμοτήσει για να οδηγήσουν τη Μαντλέν στο θάνατο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες νόμισα ότι αρραβωνιάζεσαι ή παντρεύεσαι!!!

Αλλά αυτό είναι ακόμη χειρότερο.

 

Στο θέμα μας,μόλις τελείωσα το Οι πόλεμοι του Βυζαντίου( ή είναι στο Βυζάντιο ή Βυνταντινοί τελοσπάντων...)

Ενδιαφέρον για όποιον γουστάρει στρατιωτική ιστορία και καλό ανάγνωσμα για αρκετούς φαν military fiction.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι αναγνώστες, έχω να κάνω μια δήλωση:

 

ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ

 

απο σήμερα και μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου να διαβάζω μόνο αστυνομικά βιβλία. Θα διεισδύσω στον κόσμο του μυστηρίου και του οργανομένου εγκλήματος, με ένα ανεπανάληπτο σερί αστυνομικών περιπετειών.

 

Μα, εχέμ, νόμιζα πως ένα τριμηνάκι ήταν ψωμοτύρι για εσένα. Εκτός αν, κάνεις παρασπονδίες τόσο καιρο και δεν μας το λες!

Link to comment
Share on other sites

Πιερ Μπουαλό - Τόμα Ναρσεράκ - Ο δεσμώτης του ιλίγγου

Ένας άντρας προσλαμβάνει έναν ιδιωτικό ντετέκτιβ για να παρακολουθήσει τη γυναίκα του, η οποία φέρεται παράξενα και εκδηλώνει τάσεις αυτοκτονίας. Ο ντετέκτιβ κατά την παρακολούθηση θα ερωτευτεί αυτή την παράξενη γυναίκα που μοιάζει να έχει καταληφθεί από το πνεύμα της γιαγιάς της, η οποία επίσης αυτοκτόνησε. Η Μαντλέν θα αυτοκτονήσει πέφτοντας από ένα καμπαναριό μπροστά στα μάτια του έκπληκτου ντετέκτιβ, του Φλαβιέ, ο οποίος δεν θα μπορέσει να αντιδράσει, αφού πάσχει από ιλίγγους και δεν αντέχει τα ύψη. Συντετριμμένος από το γεγονός, ο Φλαβιέ θα φύγει για κάποια χρόνια στην Αφρική. Όταν θα επιστρέψει στη Γαλλία, θα μάθει πως ο σύζυγος που τον είχε προσλάβει πέθανε και θα συναντήσει μια γυναίκα η οποία μοιάζει καταπληκτικά με τη Μαντλέν. Στο τέλος θα ανακαλύψει πως ο σύζυγος και αυτή η γυναίκα, η Ρενέ Σουαζίκ, είχαν συνωμοτήσει για να οδηγήσουν τη Μαντλέν στο θάνατο.

Πολύ καλό βιβλίο. Αποτελεί τη βάση στο σενάριο της ταινίας Vertigo του Alfred Hitchcock που ψηφίζεται κάθε χρόνο ως μία από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών.

Link to comment
Share on other sites

Star Wars Republic Commando: True Colors, της Karen Traviss. Κανονικά δεν διαβάζω βιβλία από το EU του Star Wars αλλά κάνω μια εξαίρεση με αυτή τη σειρά γιατί μου άρεσε πολύ το παιχνίδι και με ενδιαφέρουν οι χαρακτήρες των καημένων των κλώνων.

Link to comment
Share on other sites

Μα, εχέμ, νόμιζα πως ένα τριμηνάκι ήταν ψωμοτύρι για εσένα. Εκτός αν, κάνεις παρασπονδίες τόσο καιρο και δεν μας το λες!

 

βασικά τρείς μήνες μόνο με αστυνομικά δεν το έχω καταφέρει. Κάποια στιγμή θα διαβάσω κανα θρίλλερ ή κανα επιστημονικής φαντασίας!

Link to comment
Share on other sites

Twenty Years of Tarot: The Lo Scarabeo Story Artbook για τα 20 χρόνια του μεγαλύτερου εκδοτικού οίκου στην Ιταλία για τράπουλες ταρώ. Έγχρωμο, γεμάτο εικόνες και στην Αγγλική γλώσσα περιέχει συγχρόνως και πολλά άρθρα σχετικά με το πώς δημιουργείται μια νέα τράπουλα ταρώ, τη λογική πίσω από τις επιλογές που γίνονται, την επαφή με τους καλλιτέχνες που τις σχεδιάζουν και πολλά και άλλα ωραία. :)

Link to comment
Share on other sites

The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order - Samuel P. Huntington.

 

Πήγα σε γνωστή αλυσίδα βιβλιοπωλείων για να το βρω στα Ελληνικά (φοβόμουνα πως θα είναι δύσκολο στα Αγγλικά) και μου είπανε για να το παραγγείλουνε θέλανε 17 ευρώ και δύο εβδομάδες. Είπα οκ, αλλά τους είπα πως αν έκανα την παραγγελία από την Amazon Αγγλίας θα μου έφτανε πάλι σε δύο εβδομάδες και θα έκανε (μόνο του) 17 ευρώ με τα μεταφορικά. Η τύπισα με κοίταξε με ένα ύφος...

 

Δυο εβδομάδες μετά με πήρε τηλέφωνο (η ίδια) και μου είπε πως το βιβλίο δεν υπάρχει.(Δυο εβδομάδες για να το πάρουνε χαμπάρι!)

 

Τελικά το παρήγγειλα από την Amazon των ΗΠΑ, μου έφτασε σε δέκα ημέρες και έκανε μόνο 12 ευρώ, μαζί με άλλα βέβαια...

 

Είναι πολύ εύκολα γραμμένο, άδικα φοβόμουνα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολα γραμμένο, άδικα φοβόμουνα.

 

Αλλά είναι επίσης ένα βιβλίο που έχει δεχτεί τόνους κριτικής, ως ανιστόρητο, εμπαθές και μεροληπτικό. Θα μας πεις τη δική σου γνώμη όταν το τελειώσεις.

 

Γιάννη Μαρή, Υπόθεση εκβιασμού.

Ο 4ος Μαρής που διαβάζω σε 2-3 βδομάδες και ο καλύτερος!

Link to comment
Share on other sites

The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order - Samuel P. Huntington.

 

Πολύ περίεργη επιλογή, δεν ξέρω τι περιμένεις να βρεις σε αυτό ή πόσο θα σε ενδιαφέρει τελικά το θέμα, πάντως για έναν Ευρωπαίο, είναι πολύ δύσκολο να το διαβάσει χωρίς να του δημιουργούνται περίεργοι συνειρμοί στο μυαλό.

 

Όταν το τελειώσεις μπορούμε να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..