Jump to content

Γιατί διαβάζετε;


darky
 Share

Recommended Posts

well... Να σας πω γιατί διαβάζω ΔΕΝ ξέρω, δεν είναι ένας ο λόγος...μου αρέσει να διαβάζω οτιδήποτε (ακόμη και τις ετικέττες στα τρόφιμα λολ) πέστε το όπως θέλετε ψυχαγωγία, ενδιαφέρον, σκότωμα της ώρας, ενδιαφέρον για μάθηση και γνώση και άντληση νέω πληροφοριών κλπ. είναι όλα μαζί i guess αλλά στην αρχή απλά μου άρεσαν γενικά οι ιστορίες (αληθινές και μη) δεν μιλάω και για πολύ παλιά (καπου 14 χρόνια χεχε) και νομίζω αυτός είναι και ένας από τους βασικότερους λόγους (ο άλλος είναι η αγάπη μου για την Ιστορία γενικότερα) κα μετά σιγά-σιγά "επεκτάθηκα" μπορώ να πω σχεδόν στα πάντα. Η αρχή θυμάμαι έγινε τότε στο Δημοτικό που κάθε χρόνο γινότανε έκθεση μέσα στο σχολείο με δίαφορα βιβλία από γνωστούς "εξωσχολικούς" και μη οίκους (ναι μάλιστα μας πουλάγανε και σχολικά βοηθήματα χεχε ελληνική καφρίλα σε όλο της το μεγαλείο λολ) αλλά είχε και άλλα όπως Πηνελόπη Δέλτα (που ΠΟΤΕ δεν αξιώθηκα για διάφορους λόγους να διαβάσω και ντρέπομαι που το λέω λολ) ακόμα και R. L. Stine είχε ( Goosebumps ΛΟΛ τ' αγαπημένα μου). Υπάρχουν κάμποσα που δεν θα διάβαζα. Δύο όμως χαρακτηριστικά παραδείγματα θα πω που πιστέυω είναι και τα κυριότερα είδη, το ένα κάποια βιβλία με ιδιαίτερα "φανατικόειδές" περιεχόμενο (π.χ. ένα θρησκευτικό βιβλίο τύπου Πατέρα Μάξιμου ή Μεταλληνού, ή ακόμα και ένα πολιτκό βιβλίο ή βιβλία τύπου Λιακο-Μύθος και τα λοιπά u got the point i think lol) και το δεύτερο είδος είναι Sci-Fi που απεχθάνομαι αρκετά (καλά ντε μην βαράτε :bleh: ).

 

 

Αν μου έρθει και τίποτα άλλο στο μυαλό θα το γράψω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατί διαβάζω? Γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς... είναι μια εσωτερική ανάγκη να ξεφύγω από την καθημερινότητα.... :unicorn2:

Γιατί διαβάζω Fantasy? Γιατί, ποιός καλύτερος τρόπος για να ξεφύγεις από την πεζή καθημερινότητα? :dragon:

Μέσα από την φαντασία ζείς πράγματα που ποτέ δεν πρόκειται να συμβούν στην πραγματικότητα...

Εκτός φυσικά και η Φαντασία γίνει πραγματικότητα... :aevil:

 

Αλλά μέχρι να αλλάξουν οι όροι της πραγματικότητας.... ας μείνουμε στην φαντασία και στους κόσμους που φτιάξαμε εκεί.... :badmagic:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω γιατί δε μπορώ να φανταστώ πώς θα ήταν αν δεν διάβαζα.

 

Διαβάζω φαντασία, και το γιατί το είπε απίστευτα η Τιέσσα λίγα ποστ πιο πάνω.

 

Δε διαβάζω πολιτικά κείμενα, γιατί θεωρούν πολλά πράγματα αυτονόητα ή παραποιούν την πραγματικότητα προς ώφελος του γραφόντος. Επίσης δε διαβάζω κουτσομπολίστικα περιοδικά, διότι το θεωρώ ό,τι πιο ανούσιο υπάρχει στον κόσμο. (Και φιλοσοφία δε διαβάζω. Νομίζω ότι το κεφάλι μου θα εκραγεί, όταν τύχει να διαβάσω τα ποστ στα αντίστοιχα τόπικ. Φαντάσου να μου τύχει όλόκληρο βιβλίο...)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαβάζω γιατί πρέπει να διαβάσω, δεν θα μπορούσα να μην διαβάσω. Ο λόγος; Θέλω να μπορώ να σκέπτομαι και να βλέπω αυτά που για όσους δεν διαβάζουν μένουν κρυμμένα.

 

Διαβάζω φαντασία, γιατί με βοηθούν να ταξιδέψω, να γνωρίσω, να νιώσω την μαγεία, και να μένω παιδί εκεί που πρέπει.

 

Δεν διαβάζω πολιτικοποιημένα κείμενα, ερωτικά και κουτσομπολίστικα... Αν διαβάσω φιλοσοφία, μόλις κλείσω το βιβλίο θα το έχω ξεχάσει..

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για τους ίδιους λόγους που κάνω και όλα τα άλλα πράγματα στη ζωή μου:

Γιατί θέλω να έχω ενδιαφέροντα.

Γιατί άνθρωπος που δεν εμπλουτίζει το μυαλό του με νέες ιδέες και το χρόνο του με νέες εμπειρίες, καταλήγει άδειο κέλυφος.

Γιατί πλούτος δεν είναι τι αποκλείεις απ' τη ζωή σου "Δεν βλέπω τηλεόραση, Δεν πάω σινεμά γιατί παίζει όλο Χόλυγουντ, Δεν παίζω παιχνίδια, Δεν διαβάζω κόμικς...",

αλλά τι περικλείεις σ' αυτήν.

 

Διαβάζω φανταστική λογοτεχνία γιατί επιτέλους βρήκα αυτό που ήθελα πάντα: κόσμους όπου όλα μπορούν να συμβούν, περιπέτειες, μαγικά και δράκους, πολλαπλές διαστάσεις και ταξίδια μέσα σε όνειρα... Και δεν το θεωρώ λάθος να θέλω να "ξεφεύγω" από τον αληθινό μας κόσμο, στο κάτω κάτω τι έχει να μας προσφέρει; Όχι πολλά, αν τον κοιτάζουμε με αυτή την επίπεδη ματιά στην οποία μας εκπαιδεύουν από το σχολείο. Και ποιος μας λέει ότι ο κόσμος μας δεν είναι πολύ πιο μαγικός απ' όσο νομίζουμε; ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Διαβαζω για να ζω εμπειριες που δεν εζησα ή δε προκειται να ζησω.....(βρικολακων κυριως)laugh.gif

Διαβαζω επισης για να εμπλουτισω οσο το δυνατον περισσοτερο τις εικονες της φαντασιας μου, αλλα και τον τροπο εκφρασης μου..

Αυτα που δε διαβαζω ειναι παρατραβηγμενες ιστοριες φαντασιας (βλεπε δρακους)..Με κανουν να βαριεμαι απιστευτα!

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για να ζω εμπειριες που δεν εζησα ή δε προκειται να ζησω.....(βρικολακων κυριως)laugh.gif

Διαβαζω επισης για να εμπλουτισω οσο το δυνατον περισσοτερο τις εικονες της φαντασιας μου, αλλα και τον τροπο εκφρασης μου..

Αυτα που δε διαβαζω ειναι παρατραβηγμενες ιστοριες φαντασιας (βλεπε δρακους)..Με κανουν να βαριεμαι απιστευτα!

 

Σεβαστό φυσικά και περί ορέξεως κλπ αλλά έχω μια απορία και ρωτάω καλοπροαίρετα. Γιατί βρίσκεις πιο παρατραβηγμένο ένα δράκο από ένα βρυκόλακα; Εξ ίσου φανταστικά όντα είναι αμφότερα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ημουν 1000% σιγουρη οτι θα τη κανει καποιος αυτη την ερωτηση...laugh.gif

Η διαφορα αφορα καθαρα τις προσωπικες μου προτιμησεις...Καααπου μεσα μου ισως θελω να πιστευω οτι υπηρχαν καποτε τετοιες μορφες "ζωης"...

Οι δρακοι απλα με κουραζουν, δε μου αρεσουν σαν αποτελεσμα, καθως και ολο το σκηνικο με τις φωτιες και τα υπερμεγεθη μελη τους μου φαινεται τραβηγμενο..

Οι βρυκολακες μου φαινονται πιο ..."καλαισθητοι" και περισσοτερο φυσιολογικοι για καποιο λογο....(ειμαι περιεργη, το ξερω)devil2.gif

Υ.Γ: Τις ερωτησεις πανω στις αποψεις μου τις παιρνω παντα καλοπροαιρετα.. :)

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Ημουν 1000% σιγουρη οτι θα τη κανει καποιος αυτη την ερωτηση...laugh.gif

Η διαφορα αφορα καθαρα τις προσωπικες μου προτιμησεις...Καααπου μεσα μου ισως θελω να πιστευω οτι υπηρχαν καποτε τετοιες μορφες "ζωης"...

Οι δρακοι απλα με κουραζουν, δε μου αρεσουν σαν αποτελεσμα, καθως και ολο το σκηνικο με τις φωτιες και τα υπερμεγεθη μελη τους μου φαινεται τραβηγμενο..

Οι βρυκολακες μου φαινονται πιο ..."καλαισθητοι" και περισσοτερο φυσιολογικοι για καποιο λογο....(ειμαι περιεργη, το ξερω)devil2.gif

 

Mπα όχι δεν είσαι περίεργη καθόλου. Το ίδιο θα μπορούσα να πω και γω για μένα που προτιμώ τους ανθρωποειδείς εξωγήινους (με πράσινο δέρμα και κεραίες, ας πούμε :p ) από διάφορα φανταστικά όντα. Ίσως έπρεπε να πω "άλλα" φανταστικά όντα. Και ναι, φυσικά είναι θέμα γούστου και θέμα τι είδους "φανταστική εμπειρία" θέλει κάποιος. Απλά, και οι δράκοι στις ιστορίες φάνταζυ δεν είναι μόνο τα υπερμεγέθη ερπετά που ξερνούν φωτιά (όπως και οι βρικόλακες δεν είναι μόνο πλάσματα που πίνουν αίμα). Στις καλές ιστορίες είναι πολύ πιο περίπλοκα όντα. Γι'αυτό και απόρησα βασικά. Γιατί δεν τους βλέπω πιο παρατραβηγμένους από ένα βαμπίρι ή από ένα Βουλκάνιο. :D

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Bump γιατί δεν έχω γράψει εδώ και γιατί έχουμε και αρκετούς καινούριους από την τελευταία φορά.

 

Διαβάζω για να περάσω την ώρα μου ευχάριστα έως συναρπαστικά, να φανταστώ, να σκεφτώ, να μάθω κλπ.

 

Διαβάζω φλ γιατί με ενδιαφέρει η φαντασία στα πάντα, από βιβλία μέχρι ντιζάιν επίπλων, και βρίσκω ότι κάνει τα πράγματα ενδιαφέροντα, όπως το αλάτι τα κάνει αλμυρά. Βέβαια φαντασία μπορεί να έχουν και τα mainstream, απλώς η φλ έχει περισσότερη, άλλους κόσμους, άγνωστες πλευρές ή εξελίξεις των πραγμάτων/συνθηκών/εννοιών που ήδη ξέρουμε, και αυτό είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον.

 

Θα διάβαζα οτιδήποτε αν ήταν γραμμένο με ενδιαφέροντα τρόπο και όχι στουμπωμένο με τεχνική ορολογία πχ ή κάτι που να περνάει τους αναγνώστες για ηλίθιους και να προσπαθεί να τους φανατίσει πάνω σε κάποια ιδέα. Σε όλα τα είδη βιβλίων μπορεί να βρεθεί κάποιο καλογραμμένο, μην απορρίπτετε τα chick-lit (aka "γυναικεία λογοτεχνία"). Κι εκεί υπάρχουν καλά και βλακείες, όπως και παντού. Θέματα πάνω στα οποία δε θα διάβαζα ούτε κάποιο καλογραμμένο βιβλίο δε μου έρχονται τώρα. Ακόμα και από βιβλία αστρολογίας ή θεολογίας, που με νευριάζουν ως θέματα, θα μπορούσα να πάρω ιδέες για δικά μου φάντασυ κείμενα κλπ. Αν και μάλλον δε θα είχα την υπομονή να τα διαβάσω μόνο για τέτοιο λόγο, τεσπά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί διαβάζετε; Και γιατί διαβάζεται φανταστική λογοτεχνία; Και αν είναι κάτι που δε θα διαβάζατε τι είναι;

 

-Γιατί με αρέσει.

 

-Γιατί είναι ένα από τα είδη λογοτεχνίας που απολαμβάνω ιδιαίτερα.

 

-Ρομάντζα/τρόμος/αστυνομικά.Τρομερή βαρεμάρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι διαβάζω ε;

Πέρσυ το καλοκαίρι που ξεκίνησα εντελώς τυχαία το διάβαζα πίστευα ότι θα το βαρεθώ πριν καν τελειώσω το πρώτο βιβλίο.Έχουν ήδη περάσει 10 μήνες και δεν σκέφτομαι καν να παρατήσω το διάβασμα.Γιατί να το κάνω άλλωστε αφού μόνο καλά μου έχει προσφέρει.Δύο εβδομάδες δε διαβάζω κάτι λόγω εξετάσεων και μου έχει λείψει αφάνταστα.

 

Δε θα διάβαζα Επιστημονική Φαντασία, γιατί απλά, δεν είναι του γούστου μου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και άλλοι, διαβάζω γιατί μ' αρέσει. Μια συνήθεια που έγινε σχέση μέσα απ' τα χρόνια, που την καλλιέργησα, την φρόντισα και με την σειρά της με καλλιεργεί και με φροντίζει σε πολλαπλά επίπεδα. Μου φαίνεται πλέον αδιανόητη μια προοπτική της ζωής μου χωρίς διάβασμα, βιβλία, ιστορίες, μελέτες, you name it.

 

Γιατί (και) φανταστική λογοτεχνία; Γιατί μ' αρέσει πρώτα απ' όλα. Αλλά και γιατί φοβάμαι πως ο κόσμος μου φτωχαίνει και ίσως όχι μόνο ο δικός μου. Η απομάγευση του κόσμου είναι ένα φαινόμενο σύγχρονο, που όλα έρχονται στο εκτυφλωτικό φως και όλοι προσπαθούν να τα αναλύσουν και ακόμα χειρότερα να τα ερμηνεύσουν. Οπότε, για να σταματήσω κι εγώ την υπερανάλυση, αυτή είναι η δικιά μου γραμμή άμυνας, τα αναχώματα μου. Έχω ανάγκη αυτού του είδους το θαυμάσιο και μαγικό.

 

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που δεν θα διάβαζα κάτι σε μια περίοδο της ζωής μου, χωρίς να αποκλείσω να το διαβάσω κάποτε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ ωραία ερώτηση έχω να επισημάνω! Συνήθως στα βιβλία ρωτάμε τι και όχι το γιατί...

Γιατί λοιπόν... γιατί ένα βιβλίο μπορεί να σε ταξιδέψει, να σε κάνει να βρεις άλλους κόσμους, να γνωρίσεις ήρωες, κακοποιούς, ξωτικά, μάγους... αλλά και συνηθισμένους ανθρώπους.

Γιατί όλους αυτούς όχι απλά τους γνωρίζεις όπως σε μια ταινία που παρακολουθείς τον πρωταγωνιστή να κάνει το ένα ή το άλλο, γνωρίζεις τις σκέψεις του, μαθαίνεις τα κουσούρια του και τα χούγια του και μαζί του πορεύεσαι στην περιπέτεια.

Για να μην παρεξηγθώ, δεν έχω τίποτα με τις ταινίες, τουναντίον μου αρέσουν πολύ. Το βιβλίο όμως έχει άλλη χάρη. Η εικόνα όσο να 'ναι σε βάζει σε καλούπια, το βιβλίο σε αφήνει περισσότερο ελεύθερο, αχαλίνωτο.

 

Τι δε θα διάβαζα; Κάτι με πολύ αργή πλοκή.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για να ζω εμπειριες που δεν εζησα ή δε προκειται να ζησω.....(βρικολακων κυριως)laugh.gif

Διαβαζω επισης για να εμπλουτισω οσο το δυνατον περισσοτερο τις εικονες της φαντασιας μου, αλλα και τον τροπο εκφρασης μου..

Αυτα που δε διαβαζω ειναι παρατραβηγμενες ιστοριες φαντασιας (βλεπε δρακους)..Με κανουν να βαριεμαι απιστευτα!

 

Δεν έχεις διαβάσει τους δράκους της Robin Hobb...

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για να ζω εμπειριες που δεν εζησα ή δε προκειται να ζησω.....(βρικολακων κυριως)laugh.gif

Διαβαζω επισης για να εμπλουτισω οσο το δυνατον περισσοτερο τις εικονες της φαντασιας μου, αλλα και τον τροπο εκφρασης μου..

Αυτα που δε διαβαζω ειναι παρατραβηγμενες ιστοριες φαντασιας (βλεπε δρακους)..Με κανουν να βαριεμαι απιστευτα!

 

Δεν έχεις διαβάσει τους δράκους της Robin Hobb...

και οι βρικολακες δεν ειναι παρατραβηγμενοι, δηλαδη; δεν εχουν αρκετη δοση υπερφυσικου στοιχειου; οπως το παρει κανεις. κι εμενα δε μου πολυαρεσει μια ιστορια του φανταστικου οταν παραεχει υπερφυσικο στοιχειο, αλλα το βλεπω πιο αφηρημενα. μπορει να ειναι υπερβολικη ακομα και μια ιστορια χωρις κανενος ειδους τερατα.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ..πού το θυμηθήκατε αυτό το ποστ βρε κορίτσια;

Λοιπόν, το τι θεωρεί κανείς υπερβολικό είναι σχετικό.

Άλλος θεωρεί υπερβολικούς τους φόνους ενός κατά συρροή δολοφόνου, άλλος έναν βρικόλακα, άλλος ένα τέρας με πράσινη γλίτσα και πλοκάμια και υπερφυσικές δυνάμειςhuh.gif, άλλος μια παρουσία - φάντασμα.

 

Δε μετράς πόση δόση υπερφυσικού στοιχείου έχει κάτι που διαβάζεις για να σου κάνει κλικ και να σου αρέσει. Είναι θέμα γούστου.

 

Ό,τι επιχειρήματα και να έχω δε μπορώ να πείσω π.χ κάποιον φαν του κθούλου ότι είναι παρανοικά υπερβολική αυτή η..οντότητα που τον συναρπάζει τόσο.

Όπως και να 'χει όμως, το συγκεκριμένο post έγινε πριν ένα χρόνο, και πλέον δε θα 'λεγα ότι διαβάζω τόσο για βρικόλακες, όσο για το υπερφυσικό στοιχείο αλλά και το τέρας που γίνεται ο ίδιος ο άνθρωπος μέσα από διάφορες καταστάσεις. Ειδικά στη τελευταία περίπτωση, θα έλεγα πως η πραγματικότητα πολλές φορές ξεπερνά τη φαντασία ενός συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

 

και οι βρικολακες δεν ειναι παρατραβηγμενοι, δηλαδη; δεν εχουν αρκετη δοση υπερφυσικου στοιχειου; οπως το παρει κανεις. κι εμενα δε μου πολυαρεσει μια ιστορια του φανταστικου οταν παραεχει υπερφυσικο στοιχειο, αλλα το βλεπω πιο αφηρημενα. μπορει να ειναι υπερβολικη ακομα και μια ιστορια χωρις κανενος ειδους τερατα.

 

Όπως, λόγου χάρη, φαινόταν υπερβολική μια ιστορία με τρομοκράτες που ρίχνουν αεροπλάνα στο κέντρο μιας μητρόπολης της Δύσης πριν από την 11/9/2001.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δαβάζω γιατί η καθημερινότητα ΔΕ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ. Η μία ζωή που έχω να ζήσω δε μου φτάνει. Θέλω κι άλλες κι ο μόνος τρόπος που έχω να τις αποκτήσω είναι είτε να τις γράψω, είτε να τις διαβάσω.

 

Διαβάζω φαντασία, γιατί την πραγματικότητα την ζω ήδη και, όπως είπα, δε μου φτάνει. Θέλω κι άλλο. Γιατί ένας φανταστικός κόσμος δίνει περισσότερες δυνατότητες από τον πραγματικό. Γιατί μπορεί να κάνει ερωτήσεις (και ίσως να δώσει απαντήσεις) που η πραγματικότητα δεν μπορεί. Γιατί δεν ήταν εκεί πριν γραφτεί.

 

Δε διαβάζω πολιτικά κείμενα, που να με πληρώνουν. Ούτε οικονομοτέτοια. Ούτε ποίηση. Ούτε χαζορομάντζα. Αποφεύγω και τα μέινστριμ (ο Τομ Ρόμπινς εξαιρείται). Και δε διαβάζω κακογραμμένα πράγματα, σε όποιο είδος κι αν ανήκουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι νομιζεις πως ειναι τα πολιτικα/πολιτικοποιημενα κειμενα; Ολες αυτες οι περιγραφες δολοπλοκιων, συνωμοσιων και λοιπων παρεδωσε αναμεσα σε βασιλιαδες, υπουργους και αξιωματουχους που εχουν οι φαντασυ πολυλογιες τι ειναι; Οκ, αυτα τα βαριεμαι κι εγω, αλλα νομιζω οτι πολιτικο κειμενο μπορει να θεωρηθει οποιοδηποτε εκφραζει καποια αποψη/ιδεολογια, εστω και αν δεν το κανει επιτηδες. Ολα μπορουν να πολιτικοποιηθουν (ειδικα αν το παρατραβηξεις και λιγο), εκτος αν ειναι πολυ ασημαντα (τυπου αρλεκιν η "λογοτεχνια φυγης") η αν αφορουν πλασματα που δε λειτουργουν οπως οι ανθρωποι. Ακομα και η αποψη οτι "ολα ειναι καταδικασμενα και τιποτα δεν εχει σημασια" ειναι μια πολιτικη θεση. Λεγεται μηδενισμος.

Link to comment
Share on other sites

*sigh*

 

Κέλλυ, εννοώ ότι δεν διαβάζω κείμενα που το βασικό τους αντικείμενο να είναι η πολιτική επιστήμη, όχι ότι δε διαβάζω κείμενα που δεν εμπεριέχουν δολοπλοκίες και πολιτικές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο τοπικ!

Διαβαζω γιατι οπως ειπαν αρκετοι νωριτερα και δεν θυμαμαι ακριβως ποιος ειπε τι (με εξαιρεση της Sonya που ειναι απο τα τελευταια ποστ) μου αρεσει να εχω και αλλες ζωες, να ταξιδευω σε αλλα μερη, να ανακαλυπτω καινουργια πραγματα, να εχω ενδιαφεροντα, δεν μου φτανει η μια ζωη η για να τοποθετηθω καλυτερα... τα θελω ολα... ΟΛΑ!

Θυμαμαι παντως πως ειχα-νομιζω απο παντα- μια κλιση προς το διαβασμα. Αγαπησα το πρωτο βιβλιο που επιασα στα χερια μου σχεδον αυτοματα και απο τοτε δεν εχω μπορεσει να αντισταθω... παντα ανακαλυπτω ενα καινουργιο βιβλιο που θελω οπωσδηποτε να αποκτησω. Δεν ειναι μονο πως θελω να το διαβασω ... θελω να το εχω στην βιβλιοθηκη μου, θελω να το κατακτησω!

Και τωρα που το σκεφτομαι νομιζω πως λατρευω το διαβασμα γιατι ειναι επικοινωνια... επικοινωνεις με εναν αλλον ανθρωπο ουσιαστικα. Τις σκεψεις του, τις ιδεες του, τα πιστευω του, το χιουμορ του κτλ και μετα επικοινωνεις με αλλους ανθρωπους του τυπου διαβασες αυτο το βιβλιο; Εμενα μου φανηκε ετσι, εσενα αλλιως και γινεται παιχνιδι... γινεται ενδιαφερουσα συζητηση!

 

Διαβαζω φανταστικη λογοτεχνια γιατι ηθελα παντα να ειναι ολα αληθεια και να μπορεσω να τα ζησω. Να πηδαω πανω σε δρακους, να ειμαι μαγισσα (με το σκουποξυλο αλλα χωρις την κρεατοελια), να παω σε διαστημοπλοιο στον γαλαξια της Ανδρομεδας κτλ Να κανω δηλαδη απλα καθημερινα πραγματα!

 

Και δεν θα διαβαζα στατιστικες (τις βαριεμαι απιστευτα) και γενικα βιβλια, αρθρα που βρισκω βαρετα χωρις ενδιαφερον...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

*sigh*

 

Κέλλυ, εννοώ ότι δεν διαβάζω κείμενα που το βασικό τους αντικείμενο να είναι η πολιτική επιστήμη, όχι ότι δε διαβάζω κείμενα που δεν εμπεριέχουν δολοπλοκίες και πολιτικές κινήσεις.

 

Νομιζα οτι ηταν αυτονοητο πως το ερωτημα εδω ειναι "γιατι διαβαζετε λογοτεχνια". Γιατι υποθετω κανεις απο δω δε διαβαζει εγχειριδια οδηγιων συναρμολογησης τρακτερ η αναλυσεις του ηλεκτρονικου δικτυου τηλεπικοινωνιων της ΝΑΣΑ, αλλα νομιζα πως δε χρειαζοταν να το αναφερουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαβάζω γιατί μου αρέσει πάρα πολύ, γιατί χαλαρώνω, ξεχνιέμαι από τα προβλήματα της καθημερινότητας, και ταξιδεύω. Ξεκίνησα από δώδεκα χρονών περίπου και είναι κάτι που δεν πρόκειται να σταματήσω να το κάνω ποτέ. Πλέον δεν βλέπω το διάβασμα ως χόμπι, αλλά ως αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου. Πραγματικά δεν μπορώ να με φανταστώ να μην διαβάζω. Και άσχετο, αλλά να πω ότι ευτυχώς που έχω αρκετές εκατοντάδες βιβλία να με περιμένουν. Γιατί διαφορετικά θα ήμουν σαν αυτούς που προ κρίσης είχαν συνηθίσει στο έξω, και τώρα είναι σαν θηρία στα κλουβιά.

 

Διαβάζω φανταστική λογοτεχνία γιατί ο πρώτος συγγραφέας που με συντάραξε, ο μεγάλος Λάβκραφτ, ανήκει σ' αυτό το πεδίο. Και από τότε κόλλησα για τα καλά. Αν είχα πιάσει από μικρός κανένα αριστούργημα της κλασικής λογοτεχνίας, ίσως τώρα τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Ίσως πάλι και όχι ;-) Τέλος, δεν μπορώ να διαβάσω με τίποτα πολιτικά και ιατρικά βιβλία, και σκληρή επιστημονική φαντασία. Αν και για την τελευταία δεν είμαι ακόμη σίγουρος, θέλω να δοκιμάσω με μερικά ακόμη βιβλία για να βγάλω ασφαλέστερο συμπέρασμα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω γιατί με ψυχαγωγεί, με ηρεμεί, με αποφορτίζει. Για λίγο είσαι εκτός πραγματικότητας σαν το βιβλίο να είναι πύλη ενός άλλου κόσμου. Κατα μία έννοια είναι. Σε βγάζει κάθε φορά στον κόσμο της φαντασίας του συγγραφέα.

Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να μη ξαναδιαβάσει. Δεν μπορώ να κατανοήσω ανθρώπους που μου λένε πως βαριούνται να διαβάσουν ο,τιδήποτε.

Φυσικά υπάρχουν είδη που δε μου αρέσουν. Πχ τα πολιτικά, τα μελό.

Φανταστική λογοτεχνία διαβάζω γιατί μου αρέσουν τα μυστήρια, τα περίεργα, τα παράδοξα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..