Jump to content

Γιατί διαβάζετε;


darky
 Share

Recommended Posts

Διαβάζω από συνήθεια. Σαφώς και το διάβασμα διευρίνει τους ορίζοντές μου, μου δίνει μια διαφορετική οπτική γωνία στα πράγματα και με ξεκουράζει, αλλά νομίζω ότι η αλήθεια είναι απλούστερη: διάβασα ένα-δυο βιβλία μικρός, μου άρεσαν, τα δύο βιβλία έγιναν δέκα, τα δέκα πενήντα και ούτω καθεξής και πλεόν αδυνατώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς αυτά.

Διάβαζω fantasy/sf γιατί έχουν κάτι μοναδικό, κάτι που στερούνται τα υπόλοιπα λογοτεχνικά είδη. Την κοσμοπλασία, η οποία στα χέρια του σωστού συγγαφέα είναι πανίσχυρο όπλο. Ο συγγραφέας του fantasy, ορίζει ο ίδιος τα όρια του πραγματικού και λογικού στον κόσμο του έργου του, με αποτέλεσμα ο αναγνώστης να γυρνά τη σελίδα χωρίς να ξέρει τι να περιμένει. Κι αυτό είναι μοναδικό!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λογοτεχνικό είδος που να μην μπορώ να διαβάσω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Σαφώς, έχω προταιρεότητες, αλλά νομίζω πως θα διάβαζα οτιδήποτε θα έπεφτε στα χέρια μου. Π.χ. μπορεί να μην "ψάχνομαι" στο θέμα ποίηση, αλλά όταν κάποτε έπεσε στα χέρια μου το Μαραμπού του Καβαδία, το διάβασα και (guess what?) μου άρεσε. Η μπορεί π.χ. να σνομπάρω τα ρομάντζα, αλλά αν για τον χ λόγο βρεθώ με ένα ρομάντζο στο χέρι και χωρίς πρόσβαση σε άλλο βιβλίο, θα το διάβαζα ευχαρίστως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η πιο δύσκολή απάντηση.πολλοί κόσμοι ανοίγονται μπροστά σου όταν πιάνεις το βιβλίο.διασκεδάζω, ονειρεύομαι αγαπάω πονάω μαθαίνω μεγαλώνω μικραίνω και πολλά αλλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Why read, you ask?

 

Fact: Reading can make you a better conversationalist.

Fact: Neighbours will never complain that your book is too loud.

Fact: Knowledge by osmosis has not yet been perfected. You'd better read.

Fact: Books have stopped bullets - reading might save your life.

Fact: Dinosaurs didn't read. Look what happened to them.

 

 

Από διαφήμιση του abebooks.co.uk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..