Jump to content

το 9 περιόρισε την ύλη του


Διγέλαδος
 Share

Recommended Posts

"Ξέρω αρκετά παιδιά που γράφουν εκεί μέσα (όχι καλά όμως)"

Ποιοι ειναι αυτοι που τους ξερεις εκει μεσα και γραφουν αλλα οχι καλα;

Ειναι λογικο να προωθουν τους δικους τους δεδομενου οτι αραια και που βαζουν Ελληνες αρα γιατι να μη βαλουν ενα φιλαρακι τους;Κι εγω μπορει να εκανα το ιδιο...Αλλα ειναι σπασιμο για τους απ'εξω.

ΥΓ:Σε πειραζω,τεκ..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    5

  • Bardoulas©

    6

  • heiron

    12

  • PLatinum21

    5

Σιγουρα ειναι κλικα,αλλα ειναι εν μερει δικαιολογημενοι.Αμα εβγαινε το φανζιν του σφφ και ειχε διηγηματα ασχετων δε θα σε χαλουσε;Δε θα προτιμουσες δικες μας ιστοριες;

(ελπιζω να μου δωσουν μισθο απο το 9 για την υπερασπιση)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά, όταν κάνεις ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ και όχι fanzine, είναι λάθος λογική να είσαι κλίκα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι επειδη ειναι ενθετο δεν δουλευουν και πολυ με τη νοοτροπια του ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ.Λαθος τους μεν,προφανες δε.

Αλλα επιμενω οτι ενας απο τους κυριους λογους ειναι "οτι αραια και που βαζουν Ελληνες ".

Στο κατω κατω ρε παιδια...ακομη κι εδω μεσα δεν ειναι στα φορτε της η ΕΦ!Τοσο καιρο 30 ιστοριες ολες κι ολες...

Οσοι δεν ειδατε τις ιστοριες σας στο 9 στειλτε τες εδω!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι μια απάντηση σε ένα γράμμα όπου λέγανε γιατί κάνανε το miss Subart ή για κάτι παρόμοιο "Και βέβαια θέλουμε να γνωρίσουμε κοπέλες. Τι είμαστε εμείς;"

 

Λοιπόν, ξέρω λιγάκι τους μισούς από τους σταθερούς έλληνες σκιτσογράφους του 9. Μια πολύ καλή φίλη μου τους ξέρει ΠΟΛΥ καλά (και μην πάει ο νους σας στο πονηρό). BTW, είναι η Δήμητρα Αδαμοπούλου που κέρδισε νομίζω 3η θέση-σε-δεν-θυμάμαι-τι (νομίζω νέα ταλέντα; ) στον προηγούμενη διαγωνισμό. Για όσους πάνε να πούνε τίποτα περίεργο, γενικά μαμεί και δέρνει το σκίτσο της κοπέλας και ενώ ήξερε τα παιδιά καιρό, δεν έστελνε στους διαγωνισμούς, ούτε της είπαν "έλα γλύκα, να σε δημοσιεύσουμε".

Είναι, ξέρετε, υποκειμενικά αντικειμενικά - κανείς τους δεν έχει εκπαιδευθεί στο να είναι αντικειμενικός με τους ανθρώπους (ναι, το μαθαίνουν στη Διαχείριση Ανθρωπίνου Δυναμικού αυτό - προφανώς και δεν έχουν κάνει μεταπτυχιακό στη ΔΑΔ) και δεν προσπαθούν ΠΟΛΥ να είναι. Φυσικά κάποιοι είναι σταθεροί εκεί πέρα, και όσο αρέσουν στον κόσμο και στους εαυτούς τους, δεν ξεκουνιούνται. Στο κάτω κάτω... για σκεφτείτε... Ποιον θεωρείτε από εκεί μέσα ότι θα έπρεπε να πάρει πόδι; (να δείτε που θα διαφωνήσουμε κάργα μεταξύ μας)

Link to comment
Share on other sites

Η Δήμητρα κάνει τρομερά σχέδια, αλλά θυμάμαι μας έλεγε ότι σπάνια κάνει comics, πάντως αν κέρδισε το έκανε με το σπαθί της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα να πάρει κάποιος πόδι, είναι θέμα να μην είναι 5 άτομα εκεί μέσα και να μας τους πασάρουν σαν τους πρωτοπόρους των κόμικς στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Κοίτα... δεν τους έχω δει να λένε ποτέ ότι κάποιος δικός τους είναι πρωτοπόρος... Και έχουν κάνει πάρα πολλά αφιερώματα και σε άλλα ελληνικά έντυπα του παρελθόντος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, αλλά όταν έχεις ενα περιοδικό που υποτίθεται είναι για τα κόμικς και την Ελληνική σκηνή, δεν μπορείς να δείχνεις 5 ατομα και να λες, να αυτοί είναι καλοί. Δηλαδή μόνο οσοι πήραν μέρος στον διαγωνισμό είναι καλοί, οι άλλοι τι είναι μαλακες? Αμα ανοίξεις μια Βαβέλ στο κάτω κάτω, κάνεις μια σύγκριση σε 20 τεύχη, θα δείς οτι η Βαβέλ έχει τουλάχιστον κατα 50% περισσότερους έλληνες, περισσότερα στύλ(απο κολάζ μέχρι οτι θές). Δηλαδή εντάξει κάνουν κουμάντο μόνοι τους, αλλά με ενοχλεί να βλέπω στενοκέφαλους ανθρώπους. Τόσοι και τόσοι τους γράφουν και τους λένε π.χ την Φωτεινή τη την θέλετε, αυτοί χεσμένους τους έχουν. Αφου δε τραβάει ρε αδερφέ το κόμικ, ποιός ο λόγος να υπάρχει? Επειδή πληρώσατα για τα δικαιώματα φτηνά και είπατε να κάνετε οικονομία?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι ο καθένας ανοίγει το σύλλογό του, ή φτιάχνει το περιδικό του, και νομίζει ότι είναι μόνος του --αυτός και τα φιλαράκια του-- σε όλο τον ελλαδικό χώρο. Έτσι, αρχίζουν και λανθασμένες ατάκες όπως "Ο καλύτερος συγγραφέας στην Ελλάδα! Κέρδισε τον διαγωνισμό Δεν-Με-Ξέρει-Η-Μάνα-Μου! Προσκυνήστε!"

 

Αυτά δεν είναι ούτε σωστά ούτε λογικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε ο Βάρδος. Τον διορίζω επίσημο γραφιά. Έτσι ακριβώς είναι. Σαν να λέμε ρε παιδί μου, ο τάδε απ το σφφ είναι ο καλύτερος συγγραφέας, όλοι οι άλλοι ειναι καραγκιόζηδες εκτός απο όσους είναι μέλη του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

"ο τάδε απ το σφφ είναι ο καλύτερος συγγραφέας, όλοι οι άλλοι ειναι καραγκιόζηδες εκτός απο όσους είναι μέλη του φόρουμ.''

Γιατι,εστι δεν ειναι;Α, ξεχασα να σας συστηθω. Με λενε κυριο Ταδε!

 

:D

Παντως ενας φιλος φιλου εδω απο το Βολο διακριθηκε σε διαγωνισμο χωρις να εχει κονε-απο οσο ξερω.Βεβαια δε ξαναμπηκαν κομικς του...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παμ παμ...

 

+φωνώ με όλα τα παραπάνω περί κλίκας,αλλά δηλώνω φανατικός αναγνώστης του 9...Από εκεί άλλωστε γνώρισα μερικά πραγματικά αριστουργήματα,όπως το Blacksad,τους Μεταβαρώνους και φυσικά το ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ(όποιος δεν το έχει διαβάσει είναι gay)...

 

Τέλος πάντων,γούστα είναι αυτά.Καλή και η Βαβέλ,καλό και το 9,ο καθείς με τα πλεονεκτήματα & μειονεκτήματά του.

 

Όσο για τον περιορισμό της ύλης,έγινε διότι εδώ και καιρό δίνουν μαζί με το 9 και dvd "Robotech".

 

 

Και ασφαλώς το Εφιαλτικό Σύνδρομο.

 

Πέσ'τα Βάρδουλα...

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω φανατική αναγνώστρια και συλλέκτρια του "9". Έχουμε όλα τα τεύχη του (συμπεριλαμβανομένου και του τεύχους 0).

Ο Koyan είναι μεγαλύτερος λάτρης των κόμιξ από εμένα, αλλά και οι δύο περιμένουμε τις Τετάρτες με λαχτάρα.

Έχει βάλει πολύ καλά, έχει βάλει και μεγάλες μπούρδες. Αλλά όλα είναι θέμα γούστου. Φυσικά και είναι περισσότερο αφιερωμένο στα κόμιξ, αφού άλλωστε λέγεται "9" και είμαστε πολύ τυχεροί που μέσα σε όλα τα κόμιξ, πέφτει και λίγη ΕΦ.

Δεν νομίζω πως η μείωση έγινε λόγω του Robotech (όσο καλό και αν είναι, προτιμούσα το περιοδικό από το cd). Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος η εφημερίδα κυκλοφορεί με άλλη τιμή με το cd και με άλλη τιμή άνευ cd.

Πάντως εγώ έστειλα αμέσως διαμαρτυρία στο περιοδικό μόλις είδα τη μείωση. Όπως άλλωστε έχουν κάνει και πολλοί ακόμα. Αλλά βέβαια τις απαντήσεις που δίνουν εκεί μέσα τις ξέρετε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη βδομαδα ειχε επιστολη απο σουφουφου...Της Νιενορ νομιζω...

Η παρακμη επεσε λογω "λεφτου" ζητηματος οπως φαινεται...

Το Ρομποτεκ καλο αλλα αφου το πληρωνεις ρε φιλε,δεν ειναι δικαιολογια!

Link to comment
Share on other sites

Χειρων, δεν ήταν δικιά μου. Έχω σταματήσει να διαβάζω 9 εδώ και .... (έλα ντε?) χρόνια τελοσπάντων. Αλλά η ύλη του δεν ήταν και ποτέ τίποτα ιδιαίτερο. Τελοσπάντων, δεν διαμαρτυρήθηκα εγώ! Πουφ

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ όταν διάβασα Nienor ήμουν σίγουρη πως είναι από εσένα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλα να κοψουν κατι μικρα στριπακια?Ποσο κερδισαν οικονομικα δηλαδη?

Ασε που το διηγημα ΕΦ εγινε...σορτ στορι!

Πφ...Νιενορ σου κλεβουν το νικ?Βεβαια η επιστολη ελεγε αυτα που λεμε κι εδω αλλα ελαβε τη γνωστη ασυναρτητη απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι και τόσο ασυνάρτητη.. λίγο πολύ αυτό που λένε είναι ότι ο μόνος τρόπος για να συνέχιζαν να τυπώνουν κι άλλα σκίτσα ελλήνων είναι να τους πλήρωναν με αέρα κοπανιστό.. επειδή η Ελευθεροτυπία έκοψε το budget (σε ψίχουλα φαντάζομαι).

 

Δηλαδή υπάρχει μια Nienor no.2 ανάμεσά μας!!??

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οσον αφορα ο "9" καιτην ιστορια μου, το μισω ασχετα με το που προωθει τα κομιξ , πρωωθει αυτο που θελουν οι εκδοτες του.

 

Δεν ξααπαιρνω 9 εκτος και αν συμβει κατι το αναπαντεχο.

 

Ειναι ολοι εκει συννενοημενοι.

Αρκει να δειτε τα αποτελεσματα των διαγωνισμων του 9

 

Οι περισσοτεροι ειναι μαλααααργγκγκγκγγκχχχχχ.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το ζήτημα του αν στο 'Εννέα' η κατάσταση είναι κλικαδόρικη ή όχι (το οποίο ίσως και να συμβαίνει σε κάποιο βαθμό) δεν μπορείς να παραγνωρίσεις ότι έχουν βγεί (και παρουσιαστεί) μερικοί αξιόλογοι έλληνες κομίστες στις σελίδες του, όπως ο Κυριαζής, ο Παπαϊωάννου, ο Λώλος (που ξεκινάει τώρα καριέρα και στο εξωτερικό), και πρόσφατα ο συμπατριώτης μου ο Μιχάλης Διαλυνάς (ένας από τους νικητές -πανάξια- του τελευταίου διαγωνισμού.)

 

Κι εμένα με απογοητεύουν κάποια (αρκετά) πράγματα στο Εννέα, αλλά ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..