Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

egw klasika, dn exw tpt se ekseliksi, ola mou rxontai stigmiaia. sxediazw pantws na grapsw ena paramythi me faeries (opoia prwtotypia... :p) eida se ena prospectus kati neraides-miniatoures kai tous ebgala onomata, les k einai alithines... :)

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα ενα διηγημα που ειχα στον παγο για 9-10 μηνες τωρα.Δεν ξερω αν ειμαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα...

Τωρα γραφω το 2ο μερος του Κυριου Κατ, του οποιου μερος εχει δει ο Ντειν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη έκανα κι άλλες αλλαγές στον κόσμο μου, οπότε κάθομαι να ξαναδώ από άλλη προοπτική το όλο αποτέλεσμα... Επίσης γράφω μια περιπέτεια για το Birthright και θα είναι αρκετά μεγάλη, καθώς και μέρος του Atlas για το setting.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανασταίνω το τόπικ λέγοντας πως γράφω το Χωρίς Τίτλο. Αν θέλετε κάποιες βασικές πληροφορίες, διαδραματίζεται στο 2500 μ.Χ. σε διάφορα μέρη της Ευρώπης.

 

 

Σ Π Ο Ι Λ Ε Ρ

Μία κεντρική κυβέρνηση έχει τοποθετηθεί σε όλη την Ευρώπη η οποία ελέγχει τα πάντα, ακόμα και τις σκέψεις μέσω των ειδικά εκπαιδευμένων Παλλοφυλάκων, των πανίσχυρων ανθρώπων που τους έχει αφαιρεθεί η ελεύθερη βούληση και υπακούουν πιστά τους Αγγλάρχες (αρχηγοί των επαρχιών). Μπορούν να διαβάζουν τη σκέψη. Μέσα σε αυτό τον καταθλιπτικό κόσμο μια ομάδα εμφανίζεται και προσπαθεί να ανατρέψει την υπάρχουσα κατάσταση...

 

Επίσης γράφω μια ιστορία επικής φαντασίας για έναν λαό, τον λαό του Λάνθερ που ήρθε από τον Βορρά και εγκαταστάθηκε στην Κλειστή Κοιλάδα. (Πώς λέμε "εύφορη κοιλάδα" στη Μαριμάρ; Καμία σχέση)

 

Αυτά...έχω και διάφορα άλλα ανολοκλήρωτα κείμενα που βαριέμαι να τα συνεχίσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα αρκετά μεγάλο fanfic στο κόσμο του Exalted της White-wolf, αλλά πάει για λίγους αναγνώστες. Τώρα είμαι στο 6ο και τελευταίο κεφάλαιο του προλόγου (Ναι, χωρίζω την ιστορία σε μεγάλα κεφάλαια, κάθε ένα από τα οποία έχει κάποια υποκεφάλαια) και σιγά σιγά θα αρχίσω να μπαίνω στη κυρίως πλοκή.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω ένα αηδιάστικαλ σουρεαλίστικαλ τρομάκτικαλ επιστιμονικοφαντάστικαλ διήγημα, σχετικά μεγάλο. Έχει να κάνει με έναν schizo, δυο χαμένους φιλοσόφους, τα λουλούδια και μια περίεργη κοσμοθεωρία για κάτι πυγολαμπίδες και υποκειμενική αντίληψη.

Είναι σχεδόν τελειωμένο, αλλά λέω να το επιμυκήνω λίγο γιατί είναι πολύ πυκνογραμμένο και κουράζει :/

Edited by Μελδόκιος
Link to comment
Share on other sites

Γράφω τόσα πολλά που σε λίγο θα χάσω το μυαλό μου.

Πρώτον γράφω το δεύτερο (χρονολογικά) βιβλίο της τριλογίας μου (Άσγκαροθ, Γκρότενφροντ, Λιαζαρέτ). Το πρώτο είναι ακόμα στις σημειώσεις, το δεύτερο προχωράει καλά και το τρίτο μέσιασε. Γράφω την ιστορία παράλληλα.

Εκτός απ' αυτά γράφω για έναν δευτερεύοντα χαρακτήρα που θα ενσωματωθεί τελικά στο τρίτο βιβλίο γιατί τα γεγονότα συνδέονται πολύ.

Ακόμα γράφω μια μικρή εναλλακτική ιστορία των αγγέλων και του ξεπεσμού του Σατανά που αν έβλεπε την θεωρία μου κανας παπάς θα με αφόριζε αμέσως.(ή μάλλον θα με έκαιγαν!)

Edited by Asgaroth
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω παρατησει στη μεση ενα μυθιστορημα.Ειναι διαστημικη οπερα αλλα τωρα ο ηρωας πηγε σε ενα πλανητη που με εμπνεει για φανταζυ.Ετσι σταματησα να βαλω σε ταξη καποιες ιδεες.Δεν εχω γραψει ξανα φανταζυ βλεπετε...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα τίποτα τίποτα!!! Έχω πέσει σε λούμπα και δεν μου ερχεται τίποτα στο μυαλό! Επιχείρησα να γράψω κάτι για το εργαστήριο, αλλά και πάλι τίποτα!! AAAAaaaaaaaaaarrgggg!!

Link to comment
Share on other sites

Περνάω εποχή ισχνών αγελάδων... Ένα καλό που είχα αρχίσει είχε να κάνει με έναν ημιδαίμονα ξιφομάχο στο σημερινό κόσμο (πολλές ταινίες βλέπεις ρε!) αλλά είναι στον πάγο εδώ και 3 μήνες τουλάχιστον... Κατά τα άλλα, είχα γράψει κάτι σε forgotten realms αλλά το παράτησα γιατί ήταν πολύ απλοϊκό, ενώ θα ξαναρχίσω ελπίζω πιο ζεστά μετά τις εξετάσεις... Έχω σκεφτεί πάνω κάτω έναν κόσμο, στον οποίο σημαντικό ρόλο θα παίζουν οι Ξιφομάχοι. Βασίζεται στο πρώτο όνειρο που είδα ποτέ, το οποίο ήταν πριν 2 χρόνια και κάτι :spam: Περισσότερα άλλη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κανένα μυθιστόρημα αυτή την περίοδο. Προς το παρόν επεκτείνω τους ορίζοντες της ανάγνωσής μου! :book:

 

Γράφω μόνο κάποια papers για επιστημονικά περιοδικά στο πλαίσιο συνεδρίων και δουλειάς!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδεύομαι ασύστολα με ένα άθλιο και αηδιαστικό διήγημα. όχι ότι δεν έχω ιδέες, αλλά δεν ξέρω πού θα καταλήξει. Δεν ξέρω και πόσο μεγάλο θα βγει. Τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ό,τι έγραφα και πριν (αν και τα'χω αφήσει για λίγο), μόνο που προστέθηκαν κι άλλα στο σχέδιο. "Ο Υπηρέτης του Χρόνου", για το οποίο ανέβασα τρεις παραγράφους στη βιβλιοθήκη.

 

"Το κασκόλ του κιθαροπλέκτη" που μιλάει για έναν άνθρωπο που βρέθηκε σ'ένα ερημωμένο χωριό(πραγματικό) και οι δυνάμεις του είναι απλά οι οξυμένες αισθήσεις του. Δεν ξέρω γιατί τον ονόμασα έτσι(μάλλον ιδιότητα είναι παρά όνομα καθαυτό) ούτε πού κολλάει το κασκόλ.

 

Σκέφτομαι να συμπεριλάβω όλα τα διηγήματά μου ως τίτλους βιβλίων στην "Ερωβιάνα". Πώς σας φαίνεται; Κι άλλη μια ερώτηση:κάπου έβαλα το όνομα Κεμεντάρι, που είναι το όνομα της Βασίλισσας της Γης στην Quenya(με σημείωση για το ποια είναι, εννοείται). Είναι κακό αυτό; Να το αλλάξω;

 

Τελευταία ό,τι κι αν γράφω προέρχεται από τα όνειρά μου τα οποία επεξεργάζομαι αργότερα. Περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να συμπεριλάβω όλα τα διηγήματά μου ως τίτλους βιβλίων στην "Ερωβιάνα". Πώς σας φαίνεται; Κι άλλη μια ερώτηση:κάπου έβαλα το όνομα Κεμεντάρι, που είναι το όνομα της Βασίλισσας της Γης στην Quenya(με σημείωση για το ποια είναι, εννοείται). Είναι κακό αυτό; Να το αλλάξω;

 

Να σου πω την αλήθεια, δε νομίζω κανένας να το προσέξει. Επίσης, τα φανταστικά ονόματα, κανονικά και με το νόμο, δεν κατοχυρώνονται. Αλλά, αν θες να είσαι 100% σίγουρη, μπορείς να στείλεις ένα e-mail στις Tolkien Enterprises και να τους ρωτήσεις. (Δεν ξέρω το e-mail ή την ιστοσελίδα τους, αλλά, μάλλον, εύκολα θα μπορέσεις να τα βρεις στο Google.) Πάντως, όπως και νάχει, μπορείς πάντα να υποστηρίξεις ότι το έβαλες τυχαία. ;)

 

*

 

Είμαι στην αρχή του τέλους του Παιχνιδιού των Ράζλερ. Πάντα στο τέλος καταλαβαίνω πόσο πολύ αγαπώ τους χαρακτήρες. Πάντα στο τέλος...

 

Συγχρόνως, γράφω ένα φανταστικό διήγημα που διαδραματίζεται στην Αθήνα, και, όταν το τελειώσω, πιθανώς να το ανεβάσω κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ολοκλήρωσα το τρίτο κεφάλαιο από την Εράοθα. Μόλις το περάσω ολόκληρο στον υπολογιστή θα το ποστάρω. Σε 1-2 ημέρες (φαντάζομαι) θα είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω το write-off μου(!!!) και την 14η άσκηση του Ε.Σ., η τελευταία έχει μείνει σε ένα σημείο και το write-off... πάει σ'γά σ'γά (ένα session μέχρι τώρα :blush: )

 

 

Οι Μούσες μαζί σας,

-Ορφέας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το φλεγόμενο στέμμα, που ελπίζω να το τελειώσω μέσα στο επόμενο δίμηνο, και ήδη στο μυαλό μου τριγυρνάει ένα urban fantasy/horror διήγημα με τίτλο "To πάρκο των θαυμάτων".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω σιγά-σιγά την άσκηση 15. Επίσης έχω φτιάξει ήδη ενα σχεδιάγραμμα πλοκής της νουβέλας για ένα νουάρ αστυνομικό θρίλερ επιστημονικής φαντασίας. Και έχω κάνει μισό πρώτο κεφαλαίο και μισό δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, στο εντελώς άσχετο, άρχισα μια ιστορία, η οποία θυμίζει λίγο τη Λαέρλια.

Δεν ξέρω πότε θα την τελειώσω... θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι ενα ποιημα για την Ασκηση του Skatofish και εχω αρχησει σημειωσεις πανω σε ενα BDSM short story για ενα γατακι ... πρρρρ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τελειώσω την Άσκηση 15, να προχωρήσω την Καφριλονία και να ολοκληρώσω τις διορθώσεις στην Πόλη του Μαύρου Χιονιού (μόνο 256 σελίδες μείνανε, πού θα μου πάνε!)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ξέρω, αλλα μετά την επιτυχία του "τι διαβάζετε" έτσι μου΄ρθε πως κι αυτό πρέπει να καρφιτσωθεί εκεί πάνω, έτσι για όσους θέλουν να περιγράψουν πάνω κάτω τί γράφουν αυτή τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Το τρίτο μέρος της Ανάποδης Σταχτοπούτας,

ένα πολύ dark "ageist" short story,

σχεδιάζω μια αυτοτελή Μυθαστριακή ιστορία

και επίσης γράφω το Γλωσσάριο για το μυθιστόρημα από το nanowrimo.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, να γράψω κι εγώ τα δικά μου...

είμαι στην τρίτη ιστορία της "Κλεοπάτρας", και παλεύω και τη δεύτερη ωστε να υπάρχει σωστή συνέχεια, και σημειώνω στοιχεία για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..