Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Τα παράτησα όλα για ένα φιλόδοξο κείμενο 100,000 λέξεων, με τίτλο Θίμνα ή Ταυρίδα. Κένταυροι, Σάτυροι και Σειληνοί, γρύπες, Ναϊάδες, ένα ποταμός και η χώρα του, τέσσερις πόλεις στο βουνό κι άλλες τέσσερις στην πεδιάδα σε ενα Κοινό, τύπου αμφικτυωνίας, Μύστες των Πρωτογόνιων Μυστηρίων (τύπου Ελευσινίων) ένας κατάσκοπος του εχθρού, λίγη βία, μπόλικη ίντριγκα, ενδιαφέρον αλλά περιορισμένο σεξ. Νομίζω δεν ξεχνά τίποτα. Α, την εισαγωγή την είδα στον ύπνο μου 20 Απριλίου.

Ναϊάτες έχει;

Link to comment
Share on other sites

γραφω το σκριπτ για ενα graphic novel που επεξεργαζομαι καιρο καθως και για μια ταινια / βιβλιο / σειρα / κατι τεσπα ... ειδωμεν :p

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε βέβαια πειρατές και νίντζα (Πιο κατάλληλοι για περαιτέρω πάνω στην θεωρία της εισβολής Ναϊτών και λοιπών σουπερ-ηρώων σε λογοτεχνία και κινημ/φο, οι Αραχνίδα και Mercurion).

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα ένα σβήσημο εχθές στα παραμύθια μου και πάλι από την αρχή. Απόγνωση...

Link to comment
Share on other sites

Ναϊάτες έχει;

 

 

Μην ξεχνάμε βέβαια πειρατές και νίντζα (Πιο κατάλληλοι για περαιτέρω πάνω στην θεωρία της εισβολής Ναϊτών και λοιπών σουπερ-ηρώων σε λογοτεχνία και κινημ/φο, οι Αραχνίδα και Mercurion).

 

Μη με ζορίζετε γιατί θα βάλω...! :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Σακάτες Αγίους, που πολύ το καθυστέρησα να το τελειώσω το draft, αλλά ακόμα μου λείπουν 1-2 σκηνές από το τέλος, ένας ακόμα πρόλογος, να στήσω γλωσσάρια και μετά πρέπει να στρωθώ να κάνω διορθώσεις για να στρώσει. Αλλά έχω ολοκληρώσει τις σκηνές της κεντρικής ιστορίας πριν να φύγω για τα στρατά.

Λογικά κάποια στιγμή τον Ιούνιο (είτε στον Έβρο ή σε ακριτικό νησίτων... Κυκλάδων) θα πιάσω να γράφω και το επόμενο βιβλίο. Για τίτλο σκέφτομαι το "Νεκροί Ονειρευτές". Εκτός κι αν μου τη δώσει να πιάσω τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα ένα σβήσημο εχθές στα παραμύθια μου και πάλι από την αρχή. Απόγνωση...

\

:o ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ποτε μη σβηνεις... παντα να τα ριχνεις σε ενα φλοπυ - σιντι - φλασακι - φακελο - μειλ στον εαυτο σου εστω και εκτυπωση.... παντα ερχεται η μερα που το μετανοιωνεις :p

Link to comment
Share on other sites

Δε λες τίποτα! Κλάμμα που έχω κάνει πάνω από κομματάκια χαρτιού μέσα σε σακούλες σκουπιδιών...

Link to comment
Share on other sites

..πάνω από κομματάκια χαρτιού ...

 

Χαρτί? Ρέτρο, τσκ-τσκ.

Μη μου πεις οτι έχεις και καμια απο εκείνες τις τεράστιες γραφομηχανές που ήταν σαν ψυγεία για πικ-νικ.. :blackcat:

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Εκείνα που έκλαιγα ήταν χειρόγραφα, φευ! Αλλάη πρώτη μου γραφομηχανή ήταν μια δανική ταξιδίου. Τα νύχια μου ματώνανε για να γράψω μια σειρά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.

 

Είμαι καινούργια εδώ και από ότι βλέπω θα μου αρέσει πολύ. :thmbup:

 

Προσωπικά, αυτήν την εποχή, γράφω μια σειρά αυτοτελών διηγημάτων περιπέτειας – τρόμου, βασισμένο στις περιπέτειες μιας ελληνίδας, που ανακαλύπτει, εντελώς ξαφνικά, ότι μπορεί να έχει παρτίδες με τον κόσμο του υπερφυσικού.

 

Θα αρχίσω να ποστάρω τα επεισόδια σύντομα… μόλις βρω, δηλαδή, γενικό τίτλο για τη σειρά. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κι από μένα τα καλωσόρισες στην παρέα μας! Φαίνεται ότι έφερες ποδαρικό, γιατί σήμερα μόλις πριν λίγα λεπτά τελείωσα ένα από τα μεγαλεπίβολα σχέδιά μου, το ελληνοκεντρικό φάνταζυ με προσωρινό τίτλο Θίμνα. 47.000 λέξεις. Για όσους με ξέρουν, άθλος και εντελώς εκτός από τα συνήθειά μου τόσο μεγάλα κείμενα. Με το εντιτινγκ θα φτάσει τις 50 ή και 55 χιλιάδες λέξεις.

 

Δεν ξέρω με τι να συνεχίσω. Υποθέτω ότι μιας και έχω μια ροπή προς τα μεγάλα (κείμενα) αυτήν την εποχή, θα πρέπει να το εκμεταλευτώ. Μάλλον θα πιασω ένα παλιό λαβκραφτικού τρόμου διήγημα με προσωρινό τίτλο Ντιτζιχάρτης. Κορασίς που ασχολείται με το Κτηματολόγιο καταλήγει σε απομωνομένο μοναστήρι σε νησί του Αιγαίου κι εκεί γνωρίζει από την καλή και την ανάποδη όλους τους τρόμους από το Υπε-πέρα-ν και το Υπερ-δώθε-ν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω ένα παραμύθι για τον διαγωνισμό του Ψυγολιού .Το ονόμασα

Μαύρα φτερά

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα προσπαθώ να συνεχίσω την 'πάλη' με την ιστορία των Ματωμένων Ρόδων... αλλά η Μούσα δεν λέει να επιστρέψει για την ώρα

 

Μετά, έχω ένα διήγημα στα αγγλικά που ξανά δουλεύω από έναν διαγωνισμό σε Αμερικάνικο forum (από εκεί και η υπογραφή) και έχει να κάνει με - τι πρωτότυπο - Λυκανθρώπους (αλλά η πρωτοτυπία είναι το πνεύμα μέσα στον Stuffed Hippo που ήταν και το θέμα του διαγωνισμού)

Μια ακόμα ιστορία που την παιδεύω απο πέρυσι και πάλι στα αγγλικά (που μάλλον θα συμπτηχθεί με την προηγούμενη)

 

Κατά τα άλλα.. σκέφτομαι να περάσω στο πσ κάτι διηγήματα από πέρυσι... μπορεί όπως τα ξαναγράφω να βγεί και κάτι αρκετά καλό για το διαγωνισμό του Ψυχογιού..... :tomatoes: :chinese:

 

:unicorn2:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθώ να συνεχίσω ένα μυθιστόρημα που ξεκίνησα εδώ και πολύ καιρό σε έναν δικό μου φανταστικό κόσμο και έχω κολλήσει εδώ και τόσο καιρό στο τρίτο κεφάλαιο...btw από εκεί είναι και το nick μου :). Το μόνο που μπορώ να σας αποκαλύψω είναι ότι διαδραματίζεται σε έναν κόσμο όπου σηνυπάρχουν τεχνολογία και όπλα μαζί με σπαθιά και μάγους. Κάτι σαν Final Fantasy δηλαδή :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν Final Fantasy δηλαδή :)

 

long live Sephiroth!

Αν θέλεις μπορείς να ανεβάσεις κάποιο απόσπασμα στη Βιβλιοθήκη του sff. Μου ακούγεται ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτώ και την καρδιά μου θα ρωτήσω :p.

Μάλλον θα ανεβάσω την εισαγωγή με την οποία ξεκινάει το βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, δεν είχα ξαναπροσέξει αυτό το τόπικ, ας κάνουμε μια παρουσίαση-αναφορά τέλος πάντων (αν όχι για κάποιον άλλο λόγο, να υπάρχει ως αποδεικτικό στοιχείο, μετά απο μήνες-χρόνο. Να δω τι έκανα και τι όχι.)

 

Προτεραιότητα 1: Ένα βιβλίο μυστηρίου που σκέφτηκα πριν 3 χρόνια και έπρεπε να έχω ζήσει κάποια πράγματα πριν καταφέρει να ζυμωθεί μέσα μου. Αυτό συνέβη (δυστυχώς), οπότε ώρα να περάσει στην σελίδα. Είναι περίπου στο 20-25% του. Η πλοκή είναι νοητά έτοιμη.

 

Προτεραιότητα 2: Μια ανθολογία διηγημάτων η οποία έχει μια βασική ιστορία που τις συνδέει μεταξύ τους. Περίπου 15 διηγήματα, έχω γράψει κάπου τα μισά, έχω σκεφτεί τα υπόλοιπα και φτιάχνω συγχρόνως την βασική ιστορία. Κοινωνικό metafiction θα ήταν η σωστή κατάταξη στο είδος. Ένα από τα διηγήματα (σε μια αρχική μορφή του τουλάχιστον) είναι το Αν Αλλάξεις Γνώμη που το ανέβασα εδώ. Επίσης, η ιστορία Τι Μπορεί να Ονειρευτεί Ένας Ογδοντάχρονος που έγραψα για το write-off που τρέχει, έχει αρκετές πιθανότητες να μπει, αφού ταιριάζει πολύ στο κόνσεπτ της ανθολογίας. Θα πρέπει να ξαναγραφτεί βέβαια, αλλά ήταν πολύ ωραίο ερέθισμα ο διαγωνισμός για λίγη δημιουργικότητα.

 

Προτεραιότητα 3: Η τετραλογία Επιστημονικής φαντασίας μου, έχω γράψει τα 2 βιβλία και θέλω να ωριμάσει λίγο το χέρι μου πριν συνεχίσω στο τρίτο και τέταρτο. Κρατάω απλά σημειώσεις, κατεβάζω ιδέες και διορθώνω τα πρώτα δυο αυτό τον καιρό (ψέμματα, πάνε 3 μήνες από τότε. Επιφυλλάσομαι.)

 

 

Να σημειώσω ότι μεταφράζω εδώ και κάποιες βδομάδες το Breakfast of Champions του Kurt Vonnegut για να εκδωθεί στα ελληνικά μάλλον στα τέλη του 2008 ή τις αρχές του 2009. Δεν είναι συγγραφή, αλλά η μετάφραση λογοτεχνικού κειμένου είναι οτι πιο κοντινό. Όλα πρέπει να λειτουργούν όπως τα θέλει ο (συγχωρεμένος ο )Βόνεγκατ και έχει κάποια πράγματα εκεί μέσα που κάνουν τον εγκέφαλο σου να τρέχει από τα ρουθούνια σου! Συν τοις άλλοις, Μου τρώει όλο τον χρόνο της ημέρας μου, πάνω από 6 καθαρές ώρες προσήλωσης στο word (Διακοπές; Τι'ν'αυτό τρώγεται;) και αυτό με κουράζει αφάνταστα για να γράψω/δημιουργήσω όταν τελειώνει η δουλειά της μέρας. Θα τα ξαναπιάσω όλα σε 2,3 βδομάδες που θα τελειώσω την μετάφραση.

 

Εντάξει μελοντικέ εαυτέ. Όταν θα το δεις αυτο 1 χρόνο από σήμερα, μάλλον θα είσαι στην Αγγλία και θα τα βλέπεις απο τον λάπτοπ σου:

1(τα έκανα όλα) Στο πα ότι θα τα κάνω, μου χρωστάς ένα 20λιρο (βάλτο στην άλλη τσέπη.)

2(δεν έκανα τπτ) give me a break, life happened. Είχαμε κι άλλες δουλειές, θα τα κάνω. Έγραψα ένα ποίημα though.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ένα κατιτίς όπου τσουβαλιάζω μέσα ναϊτες, αν θέλουμε να υπάρξουμε στον εκδοτικό κόσμο απλώς πρέπει να έχει και ναϊτες, και διάφορα άλλα ευρωπαϊκά urban legends. Προσπαθώ να χειριστώ το θέμα με γρήγορους ρυθμούς, και ολίγον σεξάκι, και σασπένς και μικρά κεφάλαια απ' αυτά που τελειώνουν λίγο πριν προσγειωθεί το πιάνο στο κεφάλι του ήρωα και τα ρέστα. (Τον έχω σώσει από κανα δυο τρία πιάνα μέχρι τώρα).

Τον έχω φανταστεί να μοιάζει με τον Πωλ Ώστερ, στα νιάτα του εννοείται. (Άσχετο....)

Ο τεμπέλης και ο δουλευταράς εαυτός μου παίζουν τραμπάλα για το ποιος θα κυριαρχήσει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή.... :balance:

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ένα κατιτίς όπου τσουβαλιάζω μέσα ναϊτες, αν θέλουμε να υπάρξουμε στον εκδοτικό κόσμο απλώς πρέπει να έχει και ναϊτες.

 

That's the spirit!

Μία ακόμα θιασιώτης της NPNK theory.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλογράφω κάτι για το μεγάλο διαγωνισμό και έκατσα μία τις προάλλες να γράψω την εισαγωγή της συνέχειας του 'Σακάτες Άγιοι' (τελικά μου βγήκε η εισαγωγή της συνέχειας της συνέχειας και θα ξαναπροσπαθήσω)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι ωραία θα ήταν οι ιστορίες να γράφονταν από μόνες τους. Εμείς να τις σκεφτόμαστε μόνο, και εκείνες να βγαίνουν τελειωμένες στο χαρτί.

 

Έχω κάτι λίγες εκκρεμότητες, να τις τελειώσω και μετά επί ένα χρόνο να μην κατεβάζω ούτε μία ιδέα, με δική μου θέληση, να έχω ένα μυαλουδάκι ελαφρύ και πουπουλένιο, να ρεμβάζω, ο συγγραφέας, και να πετώ καμιά μαλακιούλα με φίλους. Τίποτα άλλο. Να μην πέφτω για ύπνο με το άγχος ανεκπλήρωτων υποσχέσεων (στον εαυτό μου.

 

Με κρίναν όμως πιστολέρο. Και γρήγορο πιστολέρο. Και βγαίνουν οι προκλήσεις απανωτές.

 

Έχω λοιπόν ένα μισό διήγημα. Ήταν η αρχική μου έμπνευση για τον επετειακό διαγωνισμό με θέμα «παλμός». Όταν σκόνταψα στη μέση το παράτησα και έγραψα τον Πλανήτη της Αγάπης. Τώρα ξέρω πως συνεχίζει και πως τελειώνει το μισό διήγημα. Δεν νιώθω όμως έτοιμος να του δώσω ουσιαστικά, ρήματα και επίθετα. Περιμένω να μου έρθει κάτι για να το ξεκινήσω πάλι. Χωρίς το «κάτι» δεν έχω καθόλου όρεξη.

 

Κάπου η ίδια περίπτωση με το Anarchus. Θέλω να το συνεχίσω και επιτέλους να το τελειώσω. Μακάρι να ήταν η μόνη μου εκκρεμότητα για να το ονειροπολώ απερίσπαστος μέχρι να φορτιστώ επαρκώς και να αρχίσω το επόμενο κεφάλαιο. Αλλά η φαιά μου ουσία έχει γίνει μπαλάκι του πιγκ-πονγκ ανάμεσα στις εκκρεμότητες.

 

Πρέπει να αρχίσω να σχεδιάζω το δεύτερο βιβλίο του «Κατάθεση Από Την Αιωνιότητα». Σε αντίθεση με το πρώτο, η συνέχεια θα είναι πιο συμπυκνωμένη, εξελικτικά περιορισμένη, και κινδυνεύει να έχει λιγότερο ενδιαφέρον. Είμαι σε έδαφος fantasy, με το τρίτο μέρος του πρώτου βιβλίου να καθορίζει τον τόνο.

 

Χρωστώ την μετάφραση του τελευταίου κεφαλαίου του Jenny Maceroney για το φόρουμ.

 

Ο nikosal θέλει write-off αναμέτρηση με θέμα «βυζαντινής εναλλακτικής ιστορίας» ενώ προέκυψε προοπτική write-off και με την Nienor.

 

Παράλληλα εύχομαι να βρω και μια δουλειά για να βγάζω κάποια χρήματα.

 

Όταν όμως τα καλύψω όλα αυτά, υπόσχομαι να ξεχάσω πως γράφω για πολύ-πολύ καιρό.

 

Το δηλώνω επίσημα εδώ. Φέτος, nanowrimo για μένα γιοκ!

Link to comment
Share on other sites

Οι 47,000 λέξεις της Θύμνας πιάσανε τις 63,000 με τις χοντρές διορθώσεις. Με τα μερεμετάκια ίσως βάλει άλλα δυο τρία κιλ- παρντόν, άλλες 2-3,000 λέξεις ήθελα να πω. Μπορεί και να την ανεβάσω στο Εργαστήρι, έτσι για να πα΄ρετε μια ιδέα τι εννοώ.

 

Φυσικά ο Ντιτιχάρτης πήγε περίπατο. Η επόμενη κίνησή μου ίσως είναι ένα ακόμη ελληνοκεντρικό, πιθανόν 500 ή 700 χρόνια πριν τη Θύμνα και με φόντο κάποιου είδους "Κάθοδο". Προσωρινός τίτλος "Αστηρ, Βέλος, Γαλή" και θα δείξει πού θα πάει.

 

Όσο για το Νανόριμο... Λέω να το τιμήσω φέτος, αλλά θα δείξει. Αν δε με παρασύρει το προαναφερθέν ελληνοκεντρικό, ίσως γράψω εκείνο το σύγχρονο θριλεράκι, με τις μουμιες (προσωρινός τίτλος Σάμπτι), που σχεδίαζα την άνοιξη, πριν με βαρέσει η Θύμνα κατακέφαλα. Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να διαβάσω κάποια πράγματα για τους Αιγύπτιους. Και φυσικά πολύ θα βοηθούσε και λίγη παρέα φέτος, όπως και πέρσυ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..