Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Αυτή την περίοδο γράφω, κατά βάση, τη λίστα με τα έπιπλα και τις λευκές συσκευές κι όλα τα τσιμπρολοΐδια που θα χρειαστούν στο καινούργιο σπίτι που μετακομίζω με τον άντρα μου (από τετζερέδες μέχρι κουρτίνες). Ευτυχώς, μια επίσκεψη στο ΙΚΕΑ άφησε ελάχιστες εκκρεμότητες στα έπιπλα (και 1500 ευρώ στο ταμείο :Ρ) και η σημερινή περατζάδα από Κωτσόβολο θα μικρύνει κι άλλο τη λίστα (και το περιεχόμενο του πορτοφολιού :Ρ).

 

Στο ενδιάμεσο, κάνω το προσχέδιο της ιστορίας που θα γράψω για το νανόριμο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω σε λέξεις αυτό που βρίσκεται στο μυαλό μου, μα όσο και να κοιτάω την άσπρη οθόνη του υπολογιστή, πάλη άσπρη παραμένει.

Αν δεν τα καταφέρω με τις 50000 λέξεις θα το κάνω μικρό σαν δέκα αναπνοές.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cirrus Minor
Αν δεν τα καταφέρω με τις 50000 λέξεις θα το κάνω μικρό σαν δέκα αναπνοές.

 

Αφελής ερώτηση: Γιατί 50.000 λέξεις; Αφορά το nowrimo;

Edited by Cirrus Minor
Link to comment
Share on other sites

Ναι :rolleyes:

Θα προσπαθήσω. Είναι ένας συγκεκριμένος στόχος ο ένας μήνας.

Η ιδέα υπάρχει στο μυαλό απ την αρχή μέχρι το τέλος της..

Μένει το χτίσιμο.. το δύσκολο δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο γράφω, κατά βάση, τη λίστα με τα έπιπλα και τις λευκές συσκευές κι όλα τα τσιμπρολοΐδια που θα χρειαστούν στο καινούργιο σπίτι που μετακομίζω με τον άντρα μου (από τετζερέδες μέχρι κουρτίνες). Ευτυχώς, μια επίσκεψη στο ΙΚΕΑ άφησε ελάχιστες εκκρεμότητες στα έπιπλα (και 1500 ευρώ στο ταμείο :Ρ) και η σημερινή περατζάδα από Κωτσόβολο θα μικρύνει κι άλλο τη λίστα (και το περιεχόμενο του πορτοφολιού :Ρ).

 

Στο ενδιάμεσο, κάνω το προσχέδιο της ιστορίας που θα γράψω για το νανόριμο.

 

Χαρά στο κουράγιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία έχω βυθιστεί στην ιδέα του νανορίμο Νομβρίου. Το έχω πάρει πολύ σοβαρα και μάλλον θα κταφέρω να φτάσω τον στόχο των 50000 λέξεων σε ένα μήνα για αυτό περιμένετε την συμμετοχή μου

 

Επίσης ξαναγράφω τον "λόφο με τα αμπέλια" που με αυτό είχα πάρει μέρος στον σουφουφου Ιουλίου. Τότε είμουν καινούργιος και είχα μόνο τέσσερις μέρες δυορία έτσι βιάστικα και θέλω να το ξαναδώ το διήγημα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκαν και οι τελευταίες γραμμές στο ντράφτ του "Σακάτες Άγιοι".

Και οι πρώτες στο: "οι νεκροί Ονειρεύονται", τη συνεχειά του (αν και έχω σε μπλοκάκι τον πρόλογο και αυτού και του "Μαυσωλείου του Χρόνου", που είναι η συνέχεια τους και που απόσπασμα έχετε διαβάσει στο φόρουμ) πειράζοντας λίγο κάποια ήδη γραμμένα κομμάτια του (τι γραμμένα δηλαδή, εδώ έχω 10000 λέξεις έτοιμες που κ'απου στην πορεία θα γίνουν 20000 και θα αλλάξουν αρκετά - για όσους θυμούνται το "λύκο")

 

Τώρα, επειδή κάποιοι είχαν διαβάσει το μισοτελειωμένο ντράφτ στο περσινό νανόριμο και ήθελαν το τέλος, ας επικοινωνήσουν μαζί μου για να τους το στείλω. Αν και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι μάλλον αρκετά αλλαγμένο, αλλά ακόμα κι έτσι το feedback είναι πάντα χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκόλλησα από το writer's block και έπιασα το έκτο επεισόδιο του Κόμπες του Ντερλικοτή. Το είχα αφήσει στις 15,000 λέξεις και μέσα στο ΣΚ έγιναν 18,000. Λέτε μέχρι το Νανόριμο να το έχω τελειώσει; :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτέλους, ΤΙΠΟΤΑ, και είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη γι αυτό!

Σήμερα το πρωί παρέδωσα το τρίτο βιβλίο των Λαξευτών και αισιοδοξώ να επανέλθω (για λίγο εννοείται) και στον πλανήτη Γη, μπας και καταφέρω να διαβάσω όλα όσα μαζεύτηκαν στη λίστα μου όλα αυτά τα φεγγάρια που απουσίαζα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, ΤΙΠΟΤΑ, και είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη γι αυτό!

 

Κοίτα που μερικοί άνθρωποι χαίρονται όταν δεν έχουν πια να γράψουν κάτι! Κάνω αμήν να βρω χρόνο να γράψω, έμπνευση, άνεση και κάποιον που να περιμένει να του το ...παραδώσω.

 

Καλή ξεκούραση Βάσω!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, ΤΙΠΟΤΑ, και είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη γι αυτό!

Χα! Το περιμένουμε αυτό το ποστ από την Παρασκευή :)

Καλή ξεκούραση κυρία συγγραφέα :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα που μερικοί άνθρωποι χαίρονται όταν δεν έχουν πια να γράψουν κάτι! Κάνω αμήν να βρω χρόνο να γράψω, έμπνευση, άνεση και κάποιον που να περιμένει να του το ...παραδώσω.

 

Καλή ξεκούραση Βάσω!

 

Καλά, μην το παίρνεις και τοις μετρητοίς. Η φράση μου ήταν ένα αστειάκι που ξεκίνησε έξω από το Cube το βράδυ της Παρασκευής, όταν συζητούσα με διάφορα άλλα μέλη για το πόσο στριμωγμένη ήμουνα τον τελευταίο καιρό.

Απλώς αυτό που εννοούσα ήταν ότι δυσκολεύτηκα να τελειώσω, επειδή από μια καραμπόλα, φαινομενικά άσχετων μεταξύ τους γεγονότων, κατέληξα να μην έχω αρκετό και ποιοτικό χρόνο γραφής, πράγμα που με κούρασε πάρα πολύ και πυροδότησε μεγάλες εντάσεις σε όλους τους τομείς της ζωής μου τους τελευταίους μήνες.

Όσο για την ξεκούραση, παρόλο που τη χρειάζομαι απεγνωσμένα, ξέρω ότι βρίσκεται ακόμα κάτω από τον ορίζοντα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ναι μετά τη Βάσω έχω κ εγώ να δηλώσω πως επιτέλους δε γράφω τίποτα! Μετά από κάμποσους βασανιστικούς μήνες επιτέλους τελείωσα τις διορθώσεις στο πρώτο μου μυθιστόρημα(και τις 12)! Μόνο που εν αντιθέσει με τη Βάσω εγώ δε το παρέδωσα σε κανέναν(ή μήπως όχι;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ιστορία που ξεκίνησα πριν κανα χρόνο αλλά μόλις τον τελευταίο μήνα την πήρα στα σοβαρά. Είμαι στις 7500 λέξεις και νομίζω ότι η ιστορία τελειώνει γύρω στις 20 με 25000. Θα δείξει...

 

Είναι ιστορία "εναλλακτικού παρόντος" με λίγα στοιχεία από ghost stories. Θα 'θελα να δοκιμάσω επιτέλους να βάλω και λίγο σεξ και βία μέσα, αλλά δε μου βγαίνει. Ηλίθιος πουριτανισμός!

 

Έχει κλασική - πλέον, για μένα - επανάσταση κι έναν πόλεμο που όλοι προσπαθούν να καταλάβουν. Κι ένα πραξικόπημα που βασίζεται σ' αυτό του Παπαδόπουλου. Το μελετάω για να βγει πιο αληθοφανές.

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα, κι εγώ δυσκολεύομαι να γράφω φυστικώματα και καβαλικέματα στα κείμενά μου και ντρέπομαι λες και κοιτάζει η μάνα μου το υπολογιστή πάνω απ' τον ώμο μου κάθε φορά που γράφω για σεξ.

 

Όμως, αφού κατάφερα να δώσω στον πατέρα μου να διαβάσει νουβέλα απ' τα χέρια της κορούλας του που είχε μέσα περιγραφικό βιασμό, τα πάντα έγιναν ευκολότερα. :Ρ

 

Μόλις χθες έγραψα την σκηνή με την καλή τσόντα του κειμένου που γράφω για το νανόριμο κι όσο κι αν ντρεπόμανε και πατούσα τα πλήκτρα δειλά και σιγά, οφείλω να ομολογήσω ότι το τελικό αποτέλεσμα μου άρεσε και η πρώτη του αναγνώστρια ανακοίνωσε ενθουσιασμένη ότι ήταν αρκετά περιγραφικό για να προκαλέσει σηκωμάρες, αλλά όχι τόσο ώστε να είναι χυδαίο.

 

Προσπάθησε περισσότερο. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά αξίζει τον κόπο, πίστεψέ με. Μια καλογραμμένη σκηνή με σεξ που εξάπτει την φαντασία του αναγνώστη, είναι πάντοτε καλοδεχούμενη. Αν σου βγει κακογραμμένη, σβήστη, αλλά τουλάχιστον γράψε την πρώτα. ;)

 

Εγώ γράφω -τι παράξενο- το #$%#$^@ νανόριμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να συνεχίσω το πρώτο βιβλίο μιας τριλογίας φανταστικού περιεχομένου που γράφω και ονομάζεται "Ο Θρύλος Των Διδύμων Σπαθιών", ενώ το πρώτο βιβλίο ακούει στο όνομα: "Ο Δρόμος Για Το Ράντεχαν". Την δουλεύω στο μυαλό μου από παιδάκι (11 χρονών), αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα να τελειώσω το πρώτο βιβλίο για διάφορους λόγους (ένας εξ' αυτόν ήταν για μια περίοδο 3 χρόνων η αίσθηση ότι οι ιστορίες μου είναι απαίσιες!!!). Έχω βέβαια γράψει 160 σελίδες Α4 και πιστεύω ότι θα γραφτούν άλλες τόσες για να τελειώσει το πρώτο βιβλίο. Η τριλογία βέβαια έχει λήξει στο μυαλό μου, μένει μόνο το γράψιμο τώρα! Την ίδια στιγμή, I'm under a brain storm! Μου έρχονται πολλές ιδέες για άλλες ιστορίες που τις φυλάω για μετά βέβαια! Αυτά! :)

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε περισσότερο. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά αξίζει τον κόπο, πίστεψέ με. Μια καλογραμμένη σκηνή με σεξ που εξάπτει την φαντασία του αναγνώστη, είναι πάντοτε καλοδεχούμενη. Αν σου βγει κακογραμμένη, σβήστη, αλλά τουλάχιστον γράψε την πρώτα. ;)

 

Εδώ είναι μια σεξοιστοριούλα μου. Κι έχω γράψει και μια - τύπου - τσόντα. Το θέμα μου είναι ότι δεν ενσωματώνονται στις συνηθισμένες μου ιστορίες. Δεν ξέρω, αλλά όταν γράφω φάντασυ δε μου κολλάει. Βέβαια, μετά διαβάζεις Clive Barker και Guy Gavriel Kay και μένεις "μαλάκας"!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μια σεξοιστοριούλα μου. Κι έχω γράψει και μια - τύπου - τσόντα. Το θέμα μου είναι ότι δεν ενσωματώνονται στις συνηθισμένες μου ιστορίες. Δεν ξέρω, αλλά όταν γράφω φάντασυ δε μου κολλάει. Βέβαια, μετά διαβάζεις Clive Barker και Guy Gavriel Kay και μένεις "μαλάκας"!

 

Eroviana, δε διαβάζουμε ιστορίες εκτός forum :tongue: Άμα θες, ανέβασέ την εδώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μια σεξοιστοριούλα μου. Κι έχω γράψει και μια - τύπου - τσόντα. Το θέμα μου είναι ότι δεν ενσωματώνονται στις συνηθισμένες μου ιστορίες. Δεν ξέρω, αλλά όταν γράφω φάντασυ δε μου κολλάει. Βέβαια, μετά διαβάζεις Clive Barker και Guy Gavriel Kay και μένεις "μαλάκας"!

 

Έι, κι εγώ έχω καταφέρει να γράψω τσόντα (και μάλιστα βιασμό, παρακαλώ!!!) στο προπέρσινο νανόριμο. Με τις δικές μου διαστροφές δε μένεις "μαλάκας"; :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Έι, κι εγώ έχω καταφέρει να γράψω τσόντα (και μάλιστα βιασμό, παρακαλώ!!!) στο προπέρσινο νανόριμο. Με τις δικές μου διαστροφές δε μένεις "μαλάκας"; :crybaby:

 

Χα χα χα! Δεν το έχω διαβάσει καλή μου, αλλά θα επανορθώσω σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Η τσοντοσυζήτηση μου θύμισε αυτή την άσκηση από το εργαστήριο. Έτσι για να δείτε πως τα πάμε οι υπόλοιποι.

 

Εγώ έπιασα μια urban fantasy σύντομη ιστορία που ελπίζω να τη σηκώσω σύντομα, ενώ με καλεί και ένα gritty fantasy διηγηματάκι (πιο πολύ πρόλογος βιβλίου είναι δηλαδή, αλλά το πρώτο κεφάλαιο ήδη ουρλιάζει να βγει έξω) όπως και διάφορες ιστορίες τρόμου που πρέπει να πιάσω κάποια στιγμή (και που η τσοντοσυζήτηση μου τις θύμισε)

Το θέμα είναι να βρω τις κατάλληλες συνθήκες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-1004-1228481841_thumb.jpg

ΤΙΠΟΤΑ!

 

Μάλλον βρίσκομαι σε μια middle life crisis που περισσότερο μοιάζει με end of life crisis. Η ταφόπλακα που με πλάκωσε ήταν όταν κοίταξα το όνομα μου στο «Ευρετήριο του Φόρουμ ανά Συγγραφέα» και είδα τα κατεβατά τίτλων που είχα ο ανεκδιήγητος. Με έπιασε έτσι ένα τραλαλά.

 

Πρέπει να τελειώσω το nanowrimo.

 

Πρέπει επιτέλους να ολοκληρώσω το Anarchus.

 

Πρέπει να σκεφτώ κάτι για τον διαγωνισμό του μήνα, «Η τελευταία νύχτα.»

 

Κάτι να σκεφτώ και για τον διαγωνισμό του Cube.

 

Κάντε κανένα αστείο και βγάλτε μέσα σε όλα άλλο ένα flash fiction!

 

Και εγγυημένα η μη συμμετοχή του Ντίνου θα πάψει πλέον να σοκάρει.

 

Τρέχουν να βγουν όλα μαζί αλλά το μυαλό μου είναι σα στενό χωνί. Μπουκώνει το στόμιο και δεν κατεβάζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

post-1004-1228481841_thumb.jpg

ΤΙΠΟΤΑ!

 

Μάλλον βρίσκομαι σε μια middle life crisis που περισσότερο μοιάζει με end of life crisis. Η ταφόπλακα που με πλάκωσε ήταν όταν κοίταξα το όνομα μου στο «Ευρετήριο του Φόρουμ ανά Συγγραφέα» και είδα τα κατεβατά τίτλων που είχα ο ανεκδιήγητος. Με έπιασε έτσι ένα τραλαλά.

 

Πρέπει να τελειώσω το nanowrimo.

 

Πρέπει επιτέλους να ολοκληρώσω το Anarchus.

 

Πρέπει να σκεφτώ κάτι για τον διαγωνισμό του μήνα, «Η τελευταία νύχτα.»

 

Κάτι να σκεφτώ και για τον διαγωνισμό του Cube.

 

Κάντε κανένα αστείο και βγάλτε μέσα σε όλα άλλο ένα flash fiction!

 

Και εγγυημένα η μη συμμετοχή του Ντίνου θα πάψει πλέον να σοκάρει.

 

Τρέχουν να βγουν όλα μαζί αλλά το μυαλό μου είναι σα στενό χωνί. Μπουκώνει το στόμιο και δεν κατεβάζει τίποτα.

 

Και μετά σου λέει δεν υπάρχουν επαγγελματίες συγγραφείς...!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..