Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Η ταφόπλακα που με πλάκωσε ήταν όταν κοίταξα το όνομα μου στο «Ευρετήριο του Φόρουμ ανά Συγγραφέα» και είδα τα κατεβατά τίτλων που είχα ο ανεκδιήγητος. Με έπιασε έτσι ένα τραλαλά.

 

Χαχα, κοιτα συμπτωση. Τις τελευταιες μερες διαβαζω την βιβλιοθηκη, και σας εχω παρει κατα συγγραφεα εναν ενα με την σειρα απο το ιδιο ευρετηριο. Οταν το πρωτοκοιταξα ειδα το κατεβατο σου, και μου εκανε τρομερη εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά σου λέει δεν υπάρχουν επαγγελματίες συγγραφείς...!

 

Πες το ψέματα! :tongue:

 

Εγώ έχω περιοριστεί στις υποχρεώσεις του εργαστηρίου, του σφφ και του μυθιστορήματος μου(και κάπου εκεί προσπαθώ να χωρέσω και ένα βιβλίο ανόργανης 1, 500 σελίδων Α4) :wacko:

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Πες το ψέματα! :tongue:

 

Εγώ έχω περιοριστεί στις υποχρεώσεις του εργαστηρίου, του σφφ και του μυθιστορήματος μου(και κάπου εκεί προσπαθώ να χωρέσω και ένα βιβλίο ανόργανης 1, 500 σελίδων Α4) :wacko:

 

Για το μπου...συγνώμη, για το σχολείο διαβάζεις καθόλου; :rtfm: Δεν έχεις καμιά μαμά να σου λέει άσε την τριλογία και πιάσε την γεωμετρία;

Link to comment
Share on other sites

Για το μπου...συγνώμη, για το σχολείο διαβάζεις καθόλου; rtfm.gif Δεν έχεις καμιά μαμά να σου λέει άσε την τριλογία και πιάσε την γεωμετρία;

 

Χημεία σπουδάζω, όχι μαθηματικά! :tongue: Έχω αποδείξει στη μαμά μου πως τα κουμαντάρω όλα και δεν χρειάζομαι καθοδηγήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία (εδώ και μια βδομάδα δηλαδή) γράφω τα πάντα στ' αυτιά μου και χαμογελάω πλατιά! :tease:

Από Δευτέρα θα κάτσω να σκεφτώ τι θέλω να γράψω για τον διαγωνισμό του Δεκέμβρη και να φτιάξω έναν καλύτερο χάρτη για την Κασταπόντα μου, που φιλοξένησε ευγενέστατα και με επιτυχία και το δεύτερο νανόριμό μου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτρέποντας στον εαυτό μου να σκεφτεί και κάτι άλλο μετά το τέλος των Λαξευτών, βρέθηκα ξαφνικά να γράφω τρία πράγματα μαζί - δεν κράτησε και πολύ εκείνο το τίποτα που είχα δηλώσει με χαρά το Νοέμβριο!

Τα δυο είναι οι επιλαχούσες στο μυαλό μου ιστορίες με Τελευταίες Νύχτες, που τις πάτησε στο λαρύγγι αυτή που ανέβηκε στο διαγωνισμό -και που μάλλον δεν ήταν τελικά η καλύτερη από τις τρεις.

Η άλλη είναι μια παραφυάδα του ίδιου θέματος, που όμως υπάγεται καλύτερα κάτω από τον τίτλο "Το τέλος της νύχτας".

Και φυσικά, όταν γράφεις τρία πράγματα μαζί, δεν γράφεις αξιοπρεπώς τίποτα, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

Να είσαι καλά, Παρατηρητή, και να μας προσφέρεις πάντοτε θέματα που γεννάνε τόσες εμπνεύσεις!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά, Παρατηρητή, και να μας προσφέρεις πάντοτε θέματα που γεννάνε τόσες εμπνεύσεις!

 

Συμφωνώ, πολύ πετυχημένο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι τέτοιο καιρό, έπιασα ένα λίγο μεγαλεπήβολο short story στο μυαλό μου. Το είχα χωρίσει στο μυαλό μου σε τέσσερα μέρη. Έγραψα τα 2 τον Δεκέμβρη στον παλίο μου desktop, το άφησα στην άκρη, έγραψα το 3ο στον παλιό μου laptop όταν ήμουν στην Σκωτία τον Μάρτιο (με ενέπνευσε το μέρος) και μετά κόλλησα, μην μπορώντας να το τελειώσω. Προσπάθησα να γράψω το 4ο μέρος δυο, τρεις φορές αλλά εις μάτην. Και τελικά, πριν λίγο καιρό σκέφτηκα κάτι για το τέταρτο κομμάτι, έκανα το research για μερικές βδομάδες και το έγραψα σήμερα (το τελευταίο 5ωρο για την ακρίβεια) στον καινούργιο laptop (έκανε 3 υπολογιστές βόλτα το γραπτό.)

Πόνεσε η κοιλιά μου από το σφίξιμο.

Έχω την αίσθηση πως είναι από τα καλύτερα γραπτά μου. Novellete 10.000 λέξεων.

Θα το περάσω ένα καλό χέρι μέσα στις επόμενες μέρες και θα το ανεβάσω με τον καινούργιο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Mόνο την ιστορία για το διαγωνισμό Δεκεμβρίου γράφω, και σχεδιάζω το rewrite της Γιεμάγια για αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω απολύτως ΤΙΠΟΤΑ! Έκανα την μετάφραση που ήθελα πολύ στο κείμενο του North (ευτυχώς του άρεσε κιόλας, αν και δεν ξέρω γιατί :Ρ) κι είπα πως μέχρι το τέλος του έτους δεν θα ξανανοίξω το word. Αν και με ψήνει πολύ άσχημα το θέμα του Παρατηρητή (γι αυτό και δεν έχω διαβάσει-σχολιάσει καμία απ' τις ιστορίες του διαγωνισμού) και μπορεί να κάνω κανα come back της τελευταίας στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κάνει κανείς ένα μικρό διάλειμμα για να ανανεώνεται... Εγώ δεν έγραφα απολύτως τίποτα εδώ και δύο εβδομάδες γιατί έλειπα εκτός Ελλάδας(ναι, πήγα διακοπές!!!! :D ). Αλλά το γράψιμο μου έλειψε αφάνταστα και όταν γύρισα στρώθηκα αμέσως.

 

Έτσι λοιπόν συνεχίζω τη Λόρνα Μερίνα, που δυστυχώς ακόμη να βρεθεί κανονικός τίτλος και δε με βλέπω να βρίσκω σύντομα(να πάρει, στους τίτλους δεν έχω έμπνευση)! Είμαι στο 26ο κεφάλαιο και ευτυχώς δεν έχω κολλήσει ακόμη πουθενά...Χαίρομαι τώρα με τα Χριστούγεννα γιατί ελπίζω να καταφέρω να αφιερωθώ καλύτερα. Ελπίζω αλλά σιγά μη γίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα επιτέλους να γράφω τη πρώτη μου μεγάλη ιστορία (αν και θα χρειαστώ λίγο ψάξιμο ακόμη), μια μικρή για δοκιμή κάποιων ιδεών, και φυσικά, τις νέες (ουάουυ :tease: :bangin: ) σημειώσεις μου επάνω στη βιολογία κατεύθυνσης.. σε δουλειά να βρισκόμαστε ένα πράμα

Link to comment
Share on other sites

Γράφω το : Για την καρδία ενός γίγαντα.

 

Ιστορία μου έχει ως εξείς: Ένας ορφανός ξιφομάχος πρέπει να ανταποδώσει την διάσωη των εξερευνητών γονείων του σε ένα καλοκάγαθο γίγαντα που κινδυνεύει. Στην πορεία θα ανακαλύψει καινούριους πολιτισμούς, έμπιστους ανθρώπους και εντυπωσειακές μάχες τον περιμένουν σε ένα ριψονύνδινο παιχνίδι.

 

Πρώτη φορά επιχειρώ ένα μεγάλο έργο και ελπίζω να τα καταφέρω.

 

Ευχηθήτε μου καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Την αρχή του twelvemonth contest με την κα Nienor.

 

Το δικό μου κομμάτι (ένας θεός ξέρει πώς θα καταλήξει :Ρ) ονομάζεται "το αίμα του δράκου" κι αποτελεί το τρίτο κομμάτι της τριλογίας στον κόσμο της Κασταπόντα (τα δύο άλλα ήταν το περσινό και το προπροπέρσινο νανόριμο, με τίτλους "Η μάντισσα της Αρκόντ" και "Το δακρυσμένο κρίνο" αντίστοιχα)

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

ανάμεσα στα διαλείμματα της μελέτης μου για τον ασεπ, μ'έπιασε ένα εσωτερικό σφίξιμο να το πώ, και συνεχίζω σιγά-σιγά την ιστορία που είχα ξεκινήσει για το νανόριμο. Ο τίτλος (μέχρι στιγμής), Η Λίενορ και το τείχος των στεναγμών, είναι παντελώς και ολοκληρωτικά σε φανταστικό κόσμο με φανταστικά πλάσματα (πρώτη για μένα) και ελπίζω να προχωρήσει όμορφα και χαλαρά όπως πάει τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη, Καίσαρα μας. :clover:

 

Εγώ, είχα μια αναλαμπή, με ένα ελληνοκεντρικό φάντασυ (προσωρινός τίλτος "Αστήρ, Βέλος, Γαλή") που είχα ξεκινήσει το καλοκαίρι, κι έγραψα 1000 λέξεις, αλλά μετά... Αν δε διαβάσω λίγο κάτι σχετικό με τα καράβια της γεωμετρικής εποχής, μάλλον δε θα το παλέψω το γλεντάκι. Η μόνη μου λύση είναι να το γυρίσω πάλι σε κάτι που θα μοιάζει με την κλασσική εποχή (Περικλής και σία, δηλαδή). Αλλά μωρε παιδί μου, είναι και λίγο ίντριγκα να προσπαθήσεις να γράψεις για τα ελληνικά Dark Ages...

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη, Καίσαρα μας. :clover:

 

Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να τελειώσεις αυτό που γράφεις και να βάλεις και κανένα κομματάκι στην βιβλιοθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, είμαι καινούργιος στο site και πραγματικά χάρηκα όταν έμαθα για την ύπαρξη σας για δυο λόγους. Ο ένας είναι πως είμαι κι εγώ από τους λάτρεις της λεγόμενης «λογοτεχνίας του φανταστικού» και της γενικότερης κουλτούρας (εντάξει τ’ ομολογώ ότι στα 33 ακόμα με πωρώνουν τα CPRG’s) και ο δεύτερος και πιο σημαντικός (για μένα) ότι είμαι καινούργιος «συγγραφέας» (γαμώτο ακόμα ακούγεται βαρύγδουπο αυτό).

 

Σε ένα μήνα βγάζω το καινούργιο. Το βιβλίο που πρόκειται να βγει είναι ένα αρκετά ρεαλιστικό φάντασι με αρκετές νομίζω «αιρετικές» πινελιές. Όπως καταλαβαίνεται κι εγώ κι όλοι οι άνθρωποι του εκδοτικού μου οίκου έχουμε τις αμφιβολίες μας σχετικά με την υποδοχή.

 

Μέσω μιας φίλης, η οποία είναι ήδη καιρό μέλος του site έμαθα για την παρουσία σας. Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό να έχω μια επαφή με όλους τους «συντρόφους» αναγνώστες του φανταστικού και να νιώθω ότι αν μη τι άλλο δεν έχω μόνο εγώ το ψώνιο αλλά ότι υπάρχουν κι άλλοι εκεί έξω. Μακάρι κάποια στιγμή να γίνουμε ρεύμα, ικανό να αντεπεξέλθει στις (πιστέψτε με) αρκετές εμπορικές επιφυλάξεις, των εκδοτών. Είναι κρίμα ένα ολόκληρο κομμάτι της λογοτεχνίας που όλοι ξέρετε ότι στο εξωτερικό ανέκαθεν ήταν από τα πιο εμπορικά, στην Ελλάδα να φυτοζωεί (όταν υπάρχει).

 

Σκοπεύω προσεχώς να ανεβάσω ένα ικανοποιητικό μέρος του επερχόμενου βιβλίου κι έτσι να πάρετε εσείς μια ιδέα κι εγώ να «κόψω» που λέμε αντιδράσεις. Στ’ αλήθεια δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό για έναν άνθρωπο που γράφει, από την κριτική.

 

Ακόμα προσπαθώ να "προσανατολισθώ" στις λειτουργίες του site και στο πνεύμα που κυριαρχεί οπότε όλες οι οδηγίες είναι ευπρόσδεκτες...

 

 

 

Τέλος όποιος μπορεί ας μου προτείνει ένα καλό horror novel από καινούργιο συγγραφέα γιατί τον τελευταίο καιρό έχω χαθεί με το συγκεκριμένο είδος…

 

 

 

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες Κωνσταντίνε! Έχεις εκδόσει κι άλλα βιβλία? Γιατί λές "το καινούργιο", οπότε υποψιάζομαι πως υπάρχουν κι άλλα που θα μπορούσαμε να διαβάσουμε? :)

 

Όπως καταλαβαίνεται κι εγώ κι όλοι οι άνθρωποι του εκδοτικού μου οίκου έχουμε τις αμφιβολίες μας σχετικά με την υποδοχή.

 

Φαίνεται πως κάτι έπαθαν τελευταία οι εκδοτικοί οίκοι, και αποφάσισαν να ρισκάρουν με πράγματα που τους αρέσουν? Καλό νέο αυτό ^_^

 

Παρακαλώ, feel free να περιηγηθείς στο site, έχει τρομερά ενδιαφέρουσες γωνίες (μερικές σκοτεινές και υγρές, πρέπει να έχεις θάρρος), και σίγουρα θα νιώσεις σαν στο σπίτι σου, γιατί εδώ είναι το σπίτι του GREEK FANTASY! WELCOME ABOARD!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες Κωνσταντίνε! Έχεις εκδόσει κι άλλα βιβλία? Γιατί λές "το καινούργιο", οπότε υποψιάζομαι πως υπάρχουν κι άλλα που θα μπορούσαμε να διαβάσουμε? :)

 

 

 

Φαίνεται πως κάτι έπαθαν τελευταία οι εκδοτικοί οίκοι, και αποφάσισαν να ρισκάρουν με πράγματα που τους αρέσουν? Καλό νέο αυτό ^_^

 

Παρακαλώ, feel free να περιηγηθείς στο site, έχει τρομερά ενδιαφέρουσες γωνίες (μερικές σκοτεινές και υγρές, πρέπει να έχεις θάρρος), και σίγουρα θα νιώσεις σαν στο σπίτι σου, γιατί εδώ είναι το σπίτι του GREEK FANTASY! WELCOME ABOARD!

 

Σ’ ευχαριστώ Blondbrained για την υποδοχή.

 

Έχω βγάλει άλλο ένα βιβλίο πριν ένα χρόνο περίπου. Από τη Διόπτρα με τίτλο «Η νύχτα της λευκής παπαρούνας». Είναι μια συλλογή αφηγήσεων που συνδυάζουν το παραδοσιακό γοτθικό ύφος με το λαογραφικό. Στην ουσία πρόκειται για spook stories, ξέρεις από εκείνες που λεγόταν κάποτε στα χωριά.

 

Δεν μπορώ να μιλήσω γενικότερα για τους εκδοτικούς οίκους γιατί είμαι καινούργιος στο κουρμπέτι, αν με ρωτάς όμως για τον δικό μου εκδοτικό οίκο, αυτό που ξέρω είναι ότι αν πιστεύουν σε σένα και στο γράψιμο σου, τότε είναι διατεθειμένοι να βγάλουν ότι τους πας. Η υπεύθυνη εκδόσεων στη Διόπτρα μου εξήγησε πως σαφώς του ενδιαφέρει να βγάζουν χρήματα από τα βιβλία τους όμως δεν θέλουν και να ντρέπονται γι’ αυτά. Με δυο λόγια δεν βγάζουν βιβλία με μόνο κριτήριο το αν θα πουλήσουν αλλά και αν είναι καλογραμμένα ή έχουν κάτι να πουν.

 

Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής και νομίζω ότι πρέπει να ισχύει για τους περισσότερους εκδοτικούς οίκους, είναι ότι αν τους αρέσει ο τρόπος που γράφεις τότε μπορεί και να το ρισκάρουν. Πάντως για όλους εσάς που γράφετε μέχρι στιγμής «ερασιτεχνικά» (σε πολλά εισαγωγικά αυτό), εγώ έχω να προτείνω-εφόσον πιστεύετε εσείς οι ίδιοι πρώτα στο γράψιμο σας-να δοκιμάσετε την τύχη σας σε κάποιους εκδοτικούς οίκους (αλλά να μην περιοριστείτε μονάχα στις προφανείς επιλογές).

 

Διάβασα δυο μέχρι στιγμής από τα διηγήματα στη βιβλιοθήκη και πραγματικά μου έκανε πολύ ευχάριστη εντύπωση ότι παρόλες τις (μικρές) αντιρρήσεις σχετικά με κάποιες επιλογές στο ύφος και τη δομή έδειχναν άνεση στην έκφραση και σιγουριά στο γράψιμο κι αυτό είναι πολύ σημαντικό για ν’ αποφασίσεις αν κάτι έχει νόημα να το προωθήσεις σοβαρά…

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Εγώ γράφω αυτές τις μέρες την ιστορία που πρότεινα στον Αραχνίδα για το σκάκι.

 

Η ιστορία είναι βασισμένη σε μια ιδέα που έδωσα στον Αραχνίδα για να γράψει μια ιστορία βασισμένη στο σκάκι (είχε ήδη γράψει το Κλεισμένοι σε Τετράγωνα και την Τελευταία Ιλιάδα). Αλλά μου έδωσε το ελεύθερο να γράψω μια δικιά μου. Με μερικά ωραία που θυμάμαι από την παλιά εκπομπή στην ΕΤ1 «Ταξιδεύοντας σε Άσπρα και Μαύρα Τετράγωνα» και από μερικά καλά που είχα διαβάσει στο μυθιστόρημα «Οχτώ», δημιούργησα ένα υπαρξιακό κείμενο, που σαν όλα μου τα διηγήματα το παίζει σοφιστικέ. Ο τίτλος θα είναι βασισμένος στο όνομα ενός κεφαλαίου των βιβλίων του Τόλκιν (ή του ομώνυμου τραγουδιού των Nightwish). Θα είναι πολύ πιο εύκολο στην κατανόηση αν γενικώς ξέρετε τους κανόνες του Σκάκι.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω το : Για την καρδία ενός γίγαντα.

 

Ιστορία μου έχει ως εξείς: Ένας ορφανός ξιφομάχος πρέπει να ανταποδώσει την διάσωη των εξερευνητών γονείων του σε ένα καλοκάγαθο γίγαντα που κινδυνεύει. Στην πορεία θα ανακαλύψει καινούριους πολιτισμούς, έμπιστους ανθρώπους και εντυπωσειακές μάχες τον περιμένουν σε ένα ριψονύνδινο παιχνίδι.

 

Πρώτη φορά επιχειρώ ένα μεγάλο έργο και ελπίζω να τα καταφέρω.

 

Ευχηθήτε μου καλή τύχη

 

καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

Σ’ ευχαριστώ Blondbrained για την υποδοχή.

 

Έχω βγάλει άλλο ένα βιβλίο πριν ένα χρόνο περίπου. Από τη Διόπτρα με τίτλο «Η νύχτα της λευκής παπαρούνας». Είναι μια συλλογή αφηγήσεων που συνδυάζουν το παραδοσιακό γοτθικό ύφος με το λαογραφικό. Στην ουσία πρόκειται για spook stories, ξέρεις από εκείνες που λεγόταν κάποτε στα χωριά.

. Πάντως για όλους εσάς που γράφετε μέχρι στιγμής «ερασιτεχνικά» (σε πολλά εισαγωγικά αυτό), εγώ έχω να προτείνω-εφόσον πιστεύετε εσείς οι ίδιοι πρώτα στο γράψιμο σας-να δοκιμάσετε την τύχη σας σε κάποιους εκδοτικούς οίκους (αλλά να μην περιοριστείτε μονάχα στις προφανείς επιλογές).

 

Το δοκίμασα αλλά δεν πιάνει. Θα προσπαθήσω τη νέα χρονιά. Άραγε το 2009 θα σπάσει την παράδοση της απορριψης;

Anyway, με το καλό να ολοκληρώσετε τα έργα σας παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά δεν πιάνει. Θα προσπαθήσω τη νέα χρονιά. Άραγε το 2009 θα σπάσει την παράδοση της απορριψης;

Anyway, με το καλό να ολοκληρώσετε τα έργα σας παιδιά.

Όπως μου έγραψε κι ένας Bloger που γράφει για βιβλία όταν του έστειλα ένα ευχαριστήριο mail για τα κολακευτικά του λόγια: το γράψιμο στην Ελλάδα θέλει πολύ υπομονή και πολύ κουράγιο.

 

Την πρώτη φορά που έστειλα χειρόγραφο (στον Πατάκη) ήταν ένα περίπλοκο κατασκεύασμα νοηματικά (σχεδόν πειραματικό) κι ο οίκος λάθος επιλογή. Φυσικά το απέρριψαν και στην αρχή πήρα την απόρριψη τους προσωπικά. Θεώρησα ότι μάλλον δεν άξιζα δεκάρα. Μετά συνήλθα κι εξακολούθησα να γράφω. Τη δεύτερη φορά στη Διόπτρα αφού πέρασαν δυο μήνες και μετά από δικό μου τηλεφώνημα είχα θετική απάντηση. Η διαφορά ήταν ότι τους έστειλα ένα χειρόγραφο «αληθινό». Δεν προσπάθησα να τους εντυπωσιάσω με κάτι περίπλοκο αλλά τους έστειλα κάτι που διασκέδασα γράφοντας το. Και φυσικά ήμουν τυχερός γιατί η υπεύθυνη εκδόσεων γούσταρε τις ανατριχιαστικές ιστορίες.

 

Ωστόσο το αληθινό μανίκι ξεκινάει αφού δεχτούν το βιβλίο σου. Γιατί το στοίχημα δεν παίζεται στον αν το βιβλίο σου θα αρέσει σε κάποιον εκδοτικό οίκο αλλά στο κοινό. Οπότε σκέψου ότι ακόμα κι αν σου εκδώσουν αυτό που έγραψες είσαι ακόμα στην αρχή.

 

Το δικό μου βιβλίο πήγε μέτρια αλλά τουλάχιστον το πρόσεξαν αρκετά από τον τύπο (χωρίς τρελή προώθηση από τον εκδοτικό) κι αυτό έκανε πιο εύκολα τα πράγματα στο να αποφασίσουν να βγάλουν και το δεύτερο μου που είναι (εμπορικά τουλάχιστον) μεγαλύτερο ρίσκο για τους εκδότες.

 

Keep trying, keep writing, it’s the only thing you can do…

 

 

 

PS Σήμερα είμαι πολύ χαρούμενος γιατί οριστικοποιήσαμε τον τίτλο του καινούργιου βιβλίου… Μένει το εξώφυλλο ακόμα…Ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου έγραψε κι ένας Bloger που γράφει για βιβλία όταν του έστειλα ένα ευχαριστήριο mail για τα κολακευτικά του λόγια[...]

 

Τη δεύτερη φορά στη Διόπτρα αφού πέρασαν δυο μήνες και μετά από δικό μου τηλεφώνημα είχα θετική απάντηση. [...]

 

Το δικό μου βιβλίο πήγε μέτρια αλλά τουλάχιστον το πρόσεξαν αρκετά από τον τύπο (χωρίς τρελή προώθηση από τον εκδοτικό) κι αυτό έκανε πιο εύκολα τα πράγματα στο να αποφασίσουν να βγάλουν και το δεύτερο μου που είναι (εμπορικά τουλάχιστον) μεγαλύτερο ρίσκο για τους εκδότες. [...]

 

PS Σήμερα είμαι πολύ χαρούμενος γιατί οριστικοποιήσαμε τον τίτλο του καινούργιου βιβλίου… Μένει το εξώφυλλο ακόμα…Ουφ!

Λοιπόν, Κωνσταντίνε; Δεν θα μας πεις

1) δυο λόγια για το πρώτο σου βιβλίο;

2) ποιο θα είναι το δεύτερο;

3) ποιο είναι το επίθετο του συγγραφέα;

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..