Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Guest roriconfan

Τελευταία με έπιασε μια όρεξη να γράψω χιουμοριστικά fan fic για γνωστά σόνεν. Τα δύο είναι πρακτικά έτοιμα από πριν και το τρίτο ψήνετε. Θα τα ποστάρω και στο fan fiction αν και δεν νομίζω ότι θα καταλάβετε λέξη αν δεν έχετε δει μια 300αρα επεισόδεια από το καθένα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με λένε χρήστο και είμαι νέος εδώ οπότε καλώς σας βρήκα.

 

Τα τρία τελευταία χρόνια γράφω ένα βιβλίο, τετραλογία επικής φαντασίας. οι θεματολογία της είναι η αναζήτηση δύναμης, τα μονοπάτια που οδηγούν σε αυτή και τα 5 στοιχεία της φύσης. είναι βασισμένο στην μυθηστορία πολλών λαών παγκοσμίως γι αυτό μου τρώει η έρευνα πολύ χρόνο. πέρυσι το μάιο μπήκα φαντάρος και είπα να το αφήσω για λίγο. μέσα στο στρατόπεδο μου ήρθαν δύο ιδέες για νέες ιστορίες οι οποίες είναι και αυτές που γράφω τώρα.

 

Η μία λέγεται Wings και είναι μία σκοτεινά ρομαντική νουβέλα για τον Παράδεισο και την Κόλαση και τους απλούς ανθρώπους ενώ αυτό που θα ανεβάζω και εδώ με ένα επεισόδιο κάθε εβδομάδα είναι το Summoners. Είναι βασισμένο στα μάνγκα των οποίων είμαι μεγάλος οπαδός και θέλω να έχει έτσι ένα γρήγορο ρυθμό με διαφορετικές προσωπικότητες που ο καθένας θα έχει τα ιδανικά του και τους λόγους του για ότι κάνει και πάνω από όλα θα έχει δράση.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Ώπα, κι άλλος οτάκου στο φόρουμ! Τρέμετε κλασικοί, τα τσιν-τσαν-τσον θα αντικαταστήσουν τις επιρροές του Σαλβαδόρε και του Τόλκιν. Σύντομα θα έχουμε πρότυπα Μιούρα και Όντα και Κισιμότο (ο Κούμπο να πάει να κουρεύεται).

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα έχουμε πρότυπα Μιούρα και Όντα και Κισιμότο (ο Κούμπο να πάει να κουρεύεται).

δε θέλω να σε πικράνω, αλλά μάλλον τα πρότυπα που λες είχαν ως δικά τους πρότυπα αυτούς που έχουμε ήδη εδώ.

Και όχι ότι δεν έχουμε ήδη ως πρότυπο τον Mioύρα! Τόσοι και τόσοι από εδώ διαβάζουμε Berserk.

 

A, ναι, και καλωσήρθες στο φόρουμ μας Χρήστο.

Ο στρατός γενικά και ειδικότερα η 303 ΕΣΣΟ βγάζει δυνατές εμπνεύσεις (πχ κάποιες δικές μου) οπότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα :p Καλή επιτυχία με την τετραλογία σου και τις άλλες σου ιστορίες. Περιμένουμε και άλλα δείγματα γραφής.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες, Χρήστο!

Και μπράβο σου! Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα συγγραφείς που κάνουν (εκτεταμένη) έρευνα για τα δημιουργήματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Και in topic μιας και το πιάσαμε:

- την ιστορία μου για το Short Story Championship (άνήκει στον κύκλο της Μαύρης Όπερας)

- ξαναγράφω κομμάτια από το μυθιστόρημά μου, προσθέτοντας ουσιαστικά άλλη μια υποπλοκή που στο πρώτο draft απλά έμενε να εννοείται, ενώ ταυτόχρονα ξαναοργανώνω το υλικό.

- πολλά φλασάκια στα αγγλικά, προσπαθώ ένα την ημέρα. Τα καλύτερα θα τα δημοσιεύσω κάποια στιγμη και εδώ, μετά από διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγραφω την Πτωση(στην αρχη το σκεγτομουν για το s.s.c. αλλα καπου κολησα......) εναν προλογο για μια φιλοφοξη ασπουμε ιδεα που εχω αρχισει να γραφω....Και φυσικα την ιστορια για το s.s.c.( ο θεος να δωσει να τελειωσει ως την παρασκευη)...

Link to comment
Share on other sites

Είναι βασισμένο στα μάνγκα των οποίων είμαι μεγάλος οπαδός και θέλω να έχει έτσι ένα γρήγορο ρυθμό με διαφορετικές προσωπικότητες που ο καθένας θα έχει τα ιδανικά του και τους λόγους του για ότι κάνει...

 

 

Ώπα, κι άλλος οτάκου στο φόρουμ! Σύντομα θα έχουμε πρότυπα Μιούρα και Όντα και Κισιμότο (ο Κούμπο να πάει να κουρεύεται).

 

 

Και όχι ότι δεν έχουμε ήδη ως πρότυπο τον Mioύρα! Τόσοι και τόσοι από εδώ διαβάζουμε Berserk.

 

Εγώ τώρα που δεν κατάλαβα Χριστό, έχω σοβαρό πρόβλημα; :huh:

 

 

 

Τι είναι όλα αυτά τα ζίου ζίτσου; video games;

Link to comment
Share on other sites

μανγκα-γιαπωνέζικα κόμικ, και τα ονόματα είναι manga artists και το berserk τίτλος.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μάνγκα;

Με εκείνους που έχουν μάτια-πιατέλες; Κάντυ-κάντυ και έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μάνγκα, στρουμφάκια φάση κι έτσι. Πως λέμε Τόλκιν, μπαρμπαδέλια φάση κι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι! Τα μπαρμπαδέλια είναι για το Star Wars. Yoda φάση και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

παλεύω με τα γνωστά 'ρόδα' που μάλλον δεν θα μείνουν για πολύ ακόμα λευκα... (θα μαραθούν σε λίγο) που είπα να τα ξαναφτιάξω απότ ην αρχή.

 

επιπλέον είπα να ασχολειθώ με 2-3 ιστοριούλες που είχα γράψει στα αγγλικά (η μία έχει ανέβει και στην βιβλιοθήκη μιας και έμπνευση για κάτι καινούριο δεν έρχετε ε, ας βγάλουμε τα παλιά....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τέλειωσα ένα διήγημα τρόμου που ξεκίνησα στην Σουηδία, ένα βράδυ που το υπόλοιπο Gothenburg κοιμόταν. Είναι στην τελευταία επιμέλεια, σύντομα κοντά σας.

 

Το εξώφυλλο είναι μια ευγενική χορηγία του αδερφού μου :friends:

post-1558-125015986617_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα ένα διήγημα τρόμου που ξεκίνησα στην Σουηδία, ένα βράδυ που το υπόλοιπο Gothenburg κοιμόταν. Είναι στην τελευταία επιμέλεια, σύντομα κοντά σας.

Από το εξώφυλλο, δεν βλέπω πώς σχετίζεται με τις Σουηδέζες (μου) και αρχίζω ν' ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites

Από το εξώφυλλο, δεν βλέπω πώς σχετίζεται με τις Σουηδέζες (μου) και αρχίζω ν' ανησυχώ...

Ναι, που είναι οι Σουηδέζες μας, οέο;

Μας δημιούργησες ελπίδες με εκεινο το μικρό (και πολύ όμορφο) διήγημα και μετά τίποτα, σπίτι μου δεν με περιμένουν οι τρεις πανύψηλες, ξανθιές, με γαλάζια μάτια κουκλάρες που ζήτησα (δεν θυμάμαι αν ζήτησα τρεις, αλλά τέλος πάντων, τις ζητάω τώρα, οέο!)

 

Είχα βάλει σκοπό να τελειώσω το Κενέμα, που είχα γράψει πέρυσι και ήθελε ακόμη πολύ δουλειά (έχει 47.000 λέξεις σήμερα και υπολογίζω πως θα φτάσει κοντά στις 70.000), αλλά φεύγοντας από Σαλονίκη ξέχασα τον φορητό και το μπακ απ αρχείο που μετέφερα στο φλασάκι μου ήταν παλιό (του έλειπαν 2.000 λέξεις περίπου). Έπρεπε να συνεχίσω παρακάμπτωντας αυτά που δεν ήταν γραμμένα στο αρχείο (μια ενότητα ήταν) να διορθώσω και να μεγαλώσω τη συνέχεια, αλλά δεν ξέρω γιατί όμως με χαλούσε η ιδέα. Εκείνες τις ημέρες η manstredin μου έστειλε διορθωμένο το Άσχημα Παιδιά (θενκ γιου εγκέν) και καθώς είχα αποφασίσει να το ξαναγράψω και να το μεγαλώσω κάνοντάς το όσο μεγάλο μπορούσα, ξεκίνησα να το ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ (ωωω, ναι είναι η...χμμμ....τέταρτη φορά) και από τις 13.500 λέξεις, έχει φτάσει για την ώρα στις 18.000 και συνεχίζω ακάθεκτος.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και βδομάδες δουλεύω ξανά ένα κινηματογραφικό σενάριο που πρωτόγραψα πριν χρόνια για τον Γιάννη Λαπατά, φίλο και σκηνοθέτη. Εκδηλώθηκε ένα ανανεωμένο ενδιαφέρον και ο Γιάννης ζήτησε να το ξαναστρώσουμε, με αρκετές αλλαγές που θα το αναβαθμίσουν και χρονικά. Προσωρινός τίτλος "Κάπου στο Αιγαίο" και με υπόθεση ένα τσούρμο λαθρομεταναστών που ξεβράζουν σε ανώνυμο ελληνικό νησί, αποκομμένο από την υπόλοιπη χώρα λόγω καταιγίδας.

 

Παράλληλα, έγραψα διήγημα με θέμα το κοντινό μέλλον για το 5ο ΦΕΦΕ και το έστειλα προς εκτίμηση στον κύριο Αλμπανόπουλο. Είναι η back-up πρόταση μου, δηλαδή αυτή που καταθέτω εκτός αν έχω μέχρι το τέλος της διορίας μια καλύτερη ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

5o ΦΕΦΕ; Τί είναι αυτό ρε παιδιά;

 

5ο Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Ερμούπολης. Εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω (εννοείται περιμένοντας πάντα εναγωνίως τις Σουηδέζες μου!) αυτό που ελπίζω να γίνει η 18η ιστορία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έπικ φάνταζι πρώτο βιβλίο της τριλογίας μου, με τίτλο Ερεστή, έφτασε το απογεματάκι τις 105.000 λέξεις. Και έχω ακόμη 30 με 40 χιλιάδες. Και είναι το ντράφτ, το πρώτο γράψιμο. Συν γλωσσάρι, τις έχουμε τις 150.000 στο τσεπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Το έπικ φάνταζι πρώτο βιβλίο της τριλογίας μου, με τίτλο Ερεστή, έφτασε το απογεματάκι τις 105.000 λέξεις. Και έχω ακόμη 30 με 40 χιλιάδες. Και είναι το ντράφτ, το πρώτο γράψιμο. Συν γλωσσάρι, τις έχουμε τις 150.000 στο τσεπάκι...

Ok, παραδέξου το τα έγραψες αυτά μόνο και μόνο για να με κάνεις να αισθανθώ μικρός και ανεπαρκής!;)

Ακούς εκεί 150.000 λέξεις. Και τι είναι οι λέξεις δεσποινίς μου, χαλίκια ή φασόλια για να έχει κανείς τόσα πολλά;

 

Τέλος πάντων, είσαι τυχερή που με πέτυχες στις καλές μου και σε συγχωρώ.

 

150.000*3=450.000 λέξεις

450.000/300 λέξεις ανά σελίδα=1500 σελίδες

 

Μπράβο, αυτό είναι πολεεεεεεές σελίδες.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Είνια η πρώτη φορά που γράφω κάτι τόσο μεγάλο και τα έχω κάνει πάνω μου. Τα πιο πολλά μου κείμενα (κι έχω καμία 130ριά) ε'ιναι από 1000 έως το πολύ 12000 λέξεις. Τώρα τράχω και δε φτάνω... :p

Link to comment
Share on other sites

Από το εξώφυλλο, δεν βλέπω πώς σχετίζεται με τις Σουηδέζες (μου) και αρχίζω ν' ανησυχώ...

 

Ε ναι, είναι αλήθεια ότι δεν έχει Σουηδέζες μέσα στο διήγημα... Σόρρυ... Τώρα ψιλομασάω να το ανεβάσω το διήγημα γιατί μέσα στο κατακαλόκαιρο, μέσα στη ντάλα και κάτω από τον κοκοφοίνικα, αναρωτιέμαι αν έχει κανείς όρεξη να διαβάσει horror ή τον αγγίξει. Μάλλον άκλαφτο θα πάει το καημένο. Τελικά τα horror αδικούνται από την φύση τους.

Link to comment
Share on other sites

Το έπικ φάνταζι πρώτο βιβλίο της τριλογίας μου, με τίτλο Ερεστή, έφτασε το απογεματάκι τις 105.000 λέξεις. Και έχω ακόμη 30 με 40 χιλιάδες. Και είναι το ντράφτ, το πρώτο γράψιμο. Συν γλωσσάρι, τις έχουμε τις 150.000 στο τσεπάκι...

 

Ζηλεύω ατέλειωτα. Εγώ με τόσο άγχος που τρώω ρε συ Ευθυμία δε μου βγαίνει με τίποτα δημιουργικά όπως με την περίπτωση σου. Γι’ αυτό λέω ν’ αφήσω την ιστορία που ασχολούμαι για μετά το Σεπτέμβρη. Τουλάχιστον εσύ θα τελειώσεις γρήγορα και θα ‘χουμε κάτι να διαβάσουμε από τα χεράκια σου….

 

 

 

Τώρα ψιλομασάω να το ανεβάσω το διήγημα γιατί μέσα στο κατακαλόκαιρο, μέσα στη ντάλα και κάτω από τον κοκοφοίνικα, αναρωτιέμαι αν έχει κανείς όρεξη να διαβάσει horror ή τον αγγίξει. Μάλλον άκλαφτο θα πάει το καημένο. Τελικά τα horror αδικούνται από την φύση τους.

 

 

Bullshit!!!

 

Μεσημέρι, βράδυ, καλοκαίρι, χειμώνας. Καλό να ‘ναι…

 

…και να ‘χει Σουηδέζες (που τρέχουν με μπικίνι στα άγρια δάση της Σκανδιναβίας για να ξεφύγουν από τον μανιακό με το αλυσοπρίονο που αποφάσισε ότι είναι πιο εποικοδομητικό να κυνηγάς τις τουρίστριες όχι για να τους προσφέρεις μύγδαλα αλλά lots of pain!!!)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..