Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Εμ....άρχισα ένα μικρό διήγημα. Μια ιδέα που προέκηψε από κάτι που είδα στην τv. Απλά μια ατάκα ήταν αλλά εμένα μου κάνει για να φτιάξω την πλοκή.....

 

Τώρα που μιλάμε για μυθιστορήματα, έχω και εγώ ένα αστυνομικό στην άκρη. Είμαι στις 60 σελ αλλά από τότε που έγινα μέλος σε αυτό το τέλειο sait άρχισα να γράφω ιστοριούλες και το άφησα....αυτάbiggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα μια νουβέλα επιστημονικής φαντασίας (;) και είμαι στο στάδιο της αναθεώρησης.

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου είχε στείλει προ καιρού μια ποιητική συλλογή για αξιολόγηση, σε ένα εκδοτικό οίκο που ασχολείται με την έκδοση ποίησης (το όνομα του μου διαφεύγει). Σήμερα της απάντησαν επιτέλους! Δέχτηκαν να εκδόσουν τη συλλογή τηςlaugh.gif αλλά, όπως συνηθίζεται στο χώρο της πίησης, πρέπει να αγοράσουμε κάποια αντίτυπα. Αν η προσφορά που μας έκαναν είναι καλή ή όχι και αν οι γονείς μας τελικά θα πληρώσουν το ποσό, είναι ένα άλλο ζήτημα. Αυτό που μετράει για εμάς, είναι ότι διάβασαν τα ποιήματα της και τους άρεσαν- εξαιρετικά ενθαρρυντικό, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι η αδερφή μου είναι δυο χρόνια μικρότερη από εμένα, δηλαδή μόλις δεκαπέντε χρονών. holiday.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι συνηθίζεται στον χώρο της ποίησης;unsure.gif

Για πόσα αντίτυπα μιλάμε δηλαδή; Πόσα θα τυπωθούν, πόσα πρέπει να αγοράσετε και πως θα διανεμηθούν τα υπόλοιπα;

 

Ααα...και πόσα λεφτά σας ζήτησαν;

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

τώρα μου έδωσες θάρρος:lol::lol:. Δεκαπέντε χρονών και δέχτηκαν;;; παίρνω πένα και μελάνι και αρχίζω να γράφω εντατικά...

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Να γραφω ποιηση και να πληρωνω κιολας;:death:

Εγω αυτες τις μερες περναω καποιες τρομαχτικες ιστοριες στον ΗΥ μου,ισως ποσταρω καμια συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατάφερα να ξανα-διαβάσω τις 196+203 σελίδες των δύο πρώτων μερών της τριλογίας που γράφω αυτόν τον καιρό. Το βασανιστήριο αυτό δεν έγινε χωρίς λόγο, εξαιτίας του όγκου της πληροφορίας, είχα αρχίσει να χάνω το μπούσουλα. Χαρακτηριστικά, ένα δέντρο έξω από το σπίτι της πρωταγωνίστριας ξεκινάει ελάτη, περνάει από ελιά και καταλήγει στο δεύτερο βιβλίο φορτωμένο με σύκα... Χώρια οι λοιπές πατάτες που λίγο-πολύ τις ήξερα. Το γλωσσάρι που συμπλήρωσα διαβάζοντας, έχει ούτε λίγο ούτε πολύ 64 σελίδες...

 

Ταυτόχρονα έχω 10,000 λέξεις από το τρίτο μέρος της τριλογίας. Μάλλον αυτό το πρότζεκτ θα τρέξει τσούκου-τσούκου, όμως. Δε βλέπω να τελειώνουν οι 100-150,000 λέξεις που προβλέπονται πριν το επόμενο καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Ε,οκ φαντασυ ειναι μεταλλασεται το δεντρο,μπιγκ ντιαλ.

 

Οι 64 σελιδες του γλωσσαριου θα κυκλοφορησουν σε ξεχωριστο τομο;:chinese:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα ένα 9000αρο τρόμου στην Θεσσαλονίκη, μεταφράζω (ξανά από την αρχή) το Inner Light, και έχω στα σκαριά (σε μορφή σημειώσεων) ένα ακόμα σύγχρονου τρόμου που τοποθετείται στο Εδιμβούργο. Μαζεύονται οι σκιές σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Κελαινό, πολύ ενδιαφέρον αυτό με την ποίηση και συγχαρητήρια στην αδερφή σου! Απ' όσο ξέρω και που τα διάβασαν και που θέλουν να τα βγάλουν είναι πολύ ενθαρρυντικό. Έχω την εντύπωση πως έτσι λειτουργεί στην ποίηση, λίγο δύσκολο να σε βγάλουν χωρίς "εγγυήσεις".

Τελικά, σχετικά με το δίλημμά μου, για το αν θα γράψω το παλιό φάνταζι ή τη νέα steampunk δυστοπία, ακολούθησα τη μέση οδό: τα συνδύασα! Και μου αρέσει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ε,οκ φαντασυ ειναι μεταλλασεται το δεντρο,μπιγκ ντιαλ.

 

Οι 64 σελιδες του γλωσσαριου θα κυκλοφορησουν σε ξεχωριστο τομο;:chinese:

 

:p

 

Ωστόσο, η ιδέα του ξεχωριστού τόμου φαίνεται ενδιαφέρουσα...laugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Κελαινώ, πολύ ενδιαφέρον αυτό με την ποίηση και συγχαρητήρια στην αδερφή σου!

 

Κελαινώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Κελαινώ, πολύ ενδιαφέρον αυτό με την ποίηση και συγχαρητήρια στην αδερφή σου!

 

Κελαινώ;;;

 

χαχαχαχαχα!!!

Κατά το Θεανώ,μάλλον!!laugh.gif

 

Τέλειωσα ένα 9000αρο τρόμου στην Θεσσαλονίκη, μεταφράζω (ξανά από την αρχή) το Inner Light, και έχω στα σκαριά (σε μορφή σημειώσεων) ένα ακόμα σύγχρονου τρόμου που τοποθετείται στο Εδιμβούργο. Μαζεύονται οι σκιές σιγά σιγά...

 

 

 

Μακ, το θέλω αυτό με το Εδιμβούργο!!!cold.gifwub.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εννοούσα αυτό.... απλά δεν το είπε η Κελαινώ.... εκτός αν τη λένε Χρήστο. Αλλά δε νομίζω. την έχω γνωρίσει

Link to comment
Share on other sites

Μακ, το θέλω αυτό με το Εδιμβούργο!!!cold.gifwub.gif

 

Ε, άρπα ένα για αρχή τότες. Αυτό ακόμα στα σπάργανα είναι. Αλλά σύγχρονο Εδιμβούργο έτσι; μην περιμένεις Ζοφερά Βάθη και κατακόμβες.

Link to comment
Share on other sites

Μακ, το θέλω αυτό με το Εδιμβούργο!!!cold.gifwub.gif

 

Ε, άρπα ένα για αρχή τότες. Αυτό ακόμα στα σπάργανα είναι. Αλλά σύγχρονο Εδιμβούργο έτσι; μην περιμένεις Ζοφερά Βάθη και κατακόμβες.

 

devil2.gifΤο έχω κατεβάσει και το έχω στα υπόψιν,έννοια σου!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Κελαινώ, πολύ ενδιαφέρον αυτό με την ποίηση και συγχαρητήρια στην αδερφή σου!

 

Κελαινώ;;;

 

Ουπς:o:(! The Hunter-Writer όχι μόνο σε είπα Κελαινό (κι είχα μια αμφιβολία για το κατά πόσο η Κελαινό έχει τόσο μικρή αδερφή) σου άλλαξα και φύλο και απ' όλα. Sorry!:rolleyes:

Edited by manstredin
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, αν θέλω να εκδόσω (λέμε τώρα σιγά μην εκδοθεί χεχεχεχεχεχε) τη συνέχεια της Γαλαξιακής Αυτοκρατορίας 5 του Άσιμοφ με τον Γκολάν Τρέβιζ να πρωταγονιστεί, θέλω δικαιώματα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, αν θέλω να εκδόσω (λέμε τώρα σιγά μην εκδοθεί χεχεχεχεχεχε) τη συνέχεια της Γαλαξιακής Αυτοκρατορίας 5 του Άσιμοφ με τον Γκολάν Τρέβιζ να πρωταγονιστεί, θέλω δικαιώματα?

 

:eek:

 

Μα γιατί το λες αυτό;

 

[Σοβαρά τώρα: Προφανώς!]

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να ζήσω από τη συγγραφή.

Γράφω το πρώτο μέρος ενός συναισθηματικού ρομάντζου με έφηβους βρυκόλακες που αναχωρούν από τη Σμύρνη μετά την καταστροφή.

Θα λέγεται: "Χώματα ιερά, ποτισμένα με κέτσαπ".

Άραγε θα πάρω προκαταβολή;

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να ζήσω από τη συγγραφή.

Γράφω το πρώτο μέρος ενός συναισθηματικού ρομάντζου με έφηβους βρυκόλακες που αναχωρούν από τη Σμύρνη μετά την καταστροφή.

Θα λέγεται: "Χώματα ιερά, ποτισμένα με κέτσαπ".

Άραγε θα πάρω προκαταβολή;

 

:roflmao:

 

Θα την πάρεις σίγουρα, αλλά θα την ξοδέψεις πάραυτα.

Σκοπεύω να σε μηνύσω πως μου έκλεψες την ιδέα. Έχω ήδη γράψει τα 7 από τα 43 βιβλία της σειράς. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά για μια συνεργασία με τον αγαπητό Solonor, την Tiessa και τον DinMcXanthi (ξέρουν αυτοί :devil2:) για την συγγραφή του πρίκουελ του βιβλίου με τα βαμπίρια στη Σμύρνη. Φυσικά το πρίκουελ θα έχει να κάνει με βαμπίρια στο Βυζάντιο! Γιατί άραγε λένε πως ο Παλαιολόγος θα επιστρέψει; Οέο;:tease:

Θα κολυμπήσουμε στο χρήμα λέμεεε!

Edited by manstredin
Link to comment
Share on other sites

Μη γελάτε καθόλου!! Βαμπίρ και βυζάντιο θα πουλήσουν απίστευτα... Μην καθυστερείτε καθόλου αρχίστε το γράψιμο!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κι άλλες ανείπωτες ιστορίες ανάμεσα στην Σμύρνη και το Βυζάντιο...

O DinMacXanthi ξέρει γιατί οι Τούρκοι παλούκωσαν τον ΑΘΑΝΑΣΙΟ Διάκο.

O DinMacXanthi ξέρει πως το σπιλωμένο από τους μετέπειτα ιστορικούς σύνθημα "Ελευθερία ή Θάνατος" ήταν αρχικά "ελεύθεροι, αει θάνατος"...

(οκ, τώρα πραγματικά ψήθηκα άσχημα. Εσείς οι 3, ξεκινάτε να στέλνετε)

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..