Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Είχα κατά νου ότι χρειάζονται κατ' ελάχιστο 250 σελίδες για να είναι εκδόσιμο ( τόσες βάζει ο Ψυχογιός ας πούμε ).

Ο Ψυχογιός είναι γενικά μια εξαίρεση σε σχέση με το τι επικρατεί σε ελληνικούς εκδοτικούς οίκους. Δεν ακολουθούν όλοι αυτή την πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

Α το φαντάζομαι, απλά αυτό το παράδειγμα είχα κατά νου από τη σχετική μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πολλες και διαφορες "μικρες" ιστοριες σε κοσμο Forgotten Realms και ελπιζω σε λιγο καιρο να εχω 5 περιπου τελειωμενες...

 

ενα ολοκληρωμενο μυθιστορημα παλι σε κοσμο Forgotten Realms παλευω χρονια τωρα αλλα δεν το βλεπω να τελειωνει....εχω ωραιο φιναλε πολυ ωραια συντομα κεφαλαια για το παρελθον των ηρωων αλλα το ενδιαμεσω λειπει dazzled.gif

 

και φτιαχνω ενα κοσμο δικο μου τωρα, ελπιζοντας να αρχισω να γραφω διαφορα μικρες ιστοριες που να τον περιγραφουν και τελικα κανενα μυθιστορημα αμα ερθει η εμπνευση.......

Link to comment
Share on other sites

Γράφω μια ιστορία που έχει ως βασικό θέμα τον πόλεμο ανάμεσα σε αγγέλους και δαίμονες. (Καμία σχέση με Dan Brown tease.gif). Είναι πολύ διαφορετικό απ όσα έχω γράψει ως τώρα, καθώς είναι τριτοπρόσωπη αφήγηση και προσπαθώ να μειώσω τα λυρικά σημεία και να αυξήσω την δράση... Σήμερα σκέφτηκα και τίτλο... :D Ευχηθείτε μου καλή επιτυχία, θα τη χρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό, δεσποινίς Γουλφ. thmbup.gif

 

Εγώ (για να μην είμαι οφ τόπικ) αποφάσισα επιτέλους τον τίτλο της τριλογίας μου -η Τριλογία της Πλέξης- και για το στυλ των τίτλων στα επιμέρους βιβλία -θα είναι "Μνήμη", "Μάνα", "Κόρη" ή "Δόσα", με επικρατέστερη να αποχωρήσει την "Κόρη". Έριξα και 2000 λέξεις στο τελευταίο βιβλίο χτες βράδυ, φτάνοντας τις 27,000/150,000 και σήμερα έχω περίπου +6 χειρόγραφες σελίδες. Προχτές έστρωσα και το τελικό σχέδιο του χάρτη του Παλατιού των Άρκων. Μένει να οργανώσω το χάρτη της περιοχής του Ανατολικού Φρουρίου, για να μπορέσω να γράψω τη μάχη μου στο τέλος και τα υπόλοιπα είναι θέμα όρεξης (που την έχω τρελά ανεβασμένη).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα ξεκίνησα να γράφω την πρώτη μου ιστορία με αρκετά στοιχεία Επιστημονικής Φαντασίας (τουλάχιστον έτσι βγαίνει μέχρι στιγμής).

Είναι η πρώτη μου απόπειρα για Ε.Φ και η πρώτη που θέλω να γράψω κάτι πάνω από 10 -15 χιλιάδες λέξεις (νομίζω η μεγαλύτερη που έχω γράψει ήταν 12) . Ο κεντρικός άξονας γύρω απο τον οποίο κινείται η ιστορία είναι ο ... έρωτας.:wub:

 

Η αρχική μου βλέψη είναι να έχει την έκταση μιάς νουβέλας, μιάς και έχω γράψει κάποια διηγήματα και δειλά δειλά σκέφτομαι να "απλωθώ" λίγο, να δοκιμάσω και κάτι πιο μεγάλο. Είχα ξεκινήσει και κανα - δυό άλλα διηγήματα πρόσφατα αλλά προς το παρόν τα άφησα στην μέση.

 

Αν τελειώσω κάτι που θεωρώ επαρκές θα ανεβάσω κανένα δείγμα στο φόρουμ.

 

Και ο Παντοδύναμος βοηθός . :mf_popeanim: :D

Edited by Innerspaceman
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό, δεσποινίς Γουλφ. thmbup.gif

 

Εγώ (για να μην είμαι οφ τόπικ) αποφάσισα επιτέλους τον τίτλο της τριλογίας μου -η Τριλογία της Πλέξης- και για το στυλ των τίτλων στα επιμέρους βιβλία -θα είναι "Μνήμη", "Μάνα", "Κόρη" ή "Δόσα", με επικρατέστερη να αποχωρήσει την "Κόρη". Έριξα και 2000 λέξεις στο τελευταίο βιβλίο χτες βράδυ, φτάνοντας τις 27,000/150,000 και σήμερα έχω περίπου +6 χειρόγραφες σελίδες. Προχτές έστρωσα και το τελικό σχέδιο του χάρτη του Παλατιού των Άρκων. Μένει να οργανώσω το χάρτη της περιοχής του Ανατολικού Φρουρίου, για να μπορέσω να γράψω τη μάχη μου στο τέλος και τα υπόλοιπα είναι θέμα όρεξης (που την έχω τρελά ανεβασμένη).

 

Ανυπομονώ (να το διαβάσω ντε)!

 

Εγώ γράφω τη συνέχεια στο Τραγούδι του Χρόνου http://noela-world.blogspot.com/, έχοντας τελείωσει με τα απαραίτητα σχεδιαγράμματα. Δεν ξέρω πόσο θα βγει σε μέγεθος πάντως σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο από το πρώτο. Σχετικά με τον τίτλο είμαι μεταξύ των "Το Κοιμισμένο Καμπαναριό" και "Το Ταξίδι του Ξύλινου Ξίφους", αλλά αυτό θα το αφήσω για το τέλος.

 

Παράλληλα έχω στα σκαριά μια ιστορία fantasy εμπνευσμένη από την Ελληνική Ιστορία αλλά και τη σύχγρονη πραγματικότητα (η οποία θυμίζει άλλοτε την παρακμή της βυζαντινής αυτοκρατορίας, άλλοτε τα χρόνια λίγο πριν από την Ελληνική Επανάσταση). Τί να κάνω, με επιρέασε πολύ το Κοράκι σε Άλικο Φόντο!

 

Γενικά έχω έμπνευση αυτό το διάστημα αλλά δεν βρίσκω τον απαραίτητο χρόνο.:bangin:

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Αχ ο χρόνος είναι το κυριότερο μας πρόβλημα συνήθως όταν γράφουμε. Ποτέ δεν είναι αρκετός.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω την πρώτη μου ιστορία που είναι βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα. Μου αρέσει το research που χρειάζεται για να γίνει κάτι τέτοιο...,

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό, δεσποινίς Γουλφ. thmbup.gif

 

Εγώ (για να μην είμαι οφ τόπικ) αποφάσισα επιτέλους τον τίτλο της τριλογίας μου -η Τριλογία της Πλέξης- και για το στυλ των τίτλων στα επιμέρους βιβλία -θα είναι "Μνήμη", "Μάνα", "Κόρη" ή "Δόσα", με επικρατέστερη να αποχωρήσει την "Κόρη". Έριξα και 2000 λέξεις στο τελευταίο βιβλίο χτες βράδυ, φτάνοντας τις 27,000/150,000 και σήμερα έχω περίπου +6 χειρόγραφες σελίδες. Προχτές έστρωσα και το τελικό σχέδιο του χάρτη του Παλατιού των Άρκων. Μένει να οργανώσω το χάρτη της περιοχής του Ανατολικού Φρουρίου, για να μπορέσω να γράψω τη μάχη μου στο τέλος και τα υπόλοιπα είναι θέμα όρεξης (που την έχω τρελά ανεβασμένη).

 

σε ζηλεύω ρε συ, τέτοια όρεξη, και μπράβο σου που μπόρεσες και έγραψες τόσες λέξεις! να ρωτήσω κάποια πράγματα.... Αρχικά, πόσο καιρό τα γράφεις τα βιβλία? δεύτερον...τους χάρτες τους φτιάχνεις σε χαρτί, ή έχεις πρόγραμμα στον υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις τελείωσα τις διορθώσεις (μάινους μια σκηνή, αλλά θα βγει στο πι και φι) τους δεύτερου κεφαλαίου του τρίτου βιβλίου. Είμαι αισίως στις 41,000 λέξεις και το καταχαίρομαι.

 

Τα βιβλία ξεκίνησα να τα γράφω στις 13 Απριλίου του 2009. Το πρώτο μου πήρε περίπου πέντε μήνες. Το δεύτερο το έγραψα σπαστά, τις πρώτες 50,000 λέξεις μέσα σε ένα μήνα (βλέπε NaNoWriMo 2009). και τις υπόλοιπες 100,000 περίπου μέσα σε περίπου δυο μήνες (αλλά τα δύο μισά απείχαν κανένα εξάμηνο μεταξύ τους). Το τρίτο το γράφω σιγά-σιγά, όπως προείπα το έχω φτάσει στις 41,000 και λέω ότι ίσως ως το φθινόπωρο να το έχω τελειώσει. Έτσι, χαλαρά-χαλαρά γράφοντας.

 

Τώρα για την όρεξη, το κίνητρό μου, πέρα από το ότι θέλω να εξαφανίσω από προσώπου γης τον Κεραμίδα με τα κοράκια τουtease.gif, ήταν λίγο πιο συναισθηματικό απ' όσο θα ήθελα. Ξεκίνησα να γράφω τη συγκεκριμένη ιδέα όταν πέθανε η γιαγιά μου, σαν ένα tribute στην καταγωγή της. Είναι φάντασυ, αλλά -εχμ, κάθε φορά που το λέω, δυσκολεύομαι λιγάκι...- κάποιοι απ΄τους μάγους κάνουν ξόρκια στα ποντιακά... Βασικά έχω ανεβάσει μερικά κομμάτια εδώ. Ελπίζω να μην με πάρετε με τις ντομάτες.

 

Για τους χάρτες, μη φανταστείς τίποτε τραγικό. Χοντράδες. Αδρές γραμμές στο χαρτί, ώστε να ξέρω πού είναι τι (μετά από 100,000 λέξεις αρχίζεις να μπερδεύεσαι, τραστ μι). Αν και να κοκορευτώ λιγάκι ακόμη, έχω δύο προτάσεις για να μου φτιάξουν το χάρτη και να δω τι θα κάνω όταν χρειαστεί να εκδοθώ... laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό στενοχωριέμαι που δεν έχω κάτι καλό, μεγάλο να γράψω. Κάτι να με απασχολήσει, κάποιους ήρωες να τους νοιαστώ, να κάνω μαζί τους μια... μακροπρόσθεσμη σχέση :wub:, να βρω έναν καινούργιο κόσμο να εξερευνήσω.

Δεν ξέρω τι φταίει ακριβώς, αλλά αποφάσισα μέχρι να το ανακαλύψω ή μέχρι να έρθει η συγκλονιστική ιδέα που θα με ρίξει ανάσκελα και θα με κάνει να πω ΟΥΑΟΥ!:dazzled: να ασχοληθώ με διορθώσεις διηγημάτων της τελευταίας διετίας.

Έτσι αυτόν τον καιρό διορθώνω και συμπληρώνω διηγήματα που υπάρχουν εδώ μέσα στο φόρουμ ή έχουν δοθεί κατά καιρούς σε φίλους για σχολιασμό. 'Αντε, ας ελπίσουμε ότι βγάζοντας αυτά από τη μέση, θ' ανοίξει χώρος για να μπει κανένα καινούργιο σχέδιο συγγραφής στο πρόγραμμα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ωστόσο απαραίτητο να είναι μεγάλο και μακροπρόθεσμο σχέδιο, μπορείς να γράψεις και μικρά ως που να έρθει το μεγάλο μπαμ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ωστόσο απαραίτητο να είναι μεγάλο και μακροπρόθεσμο σχέδιο, μπορείς να γράψεις και μικρά ως που να έρθει το μεγάλο μπαμ!

 

 

Μα αυτό κάνω, αλλά έλα που τα μυθιστορήματα είναι η πρώτη μου αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τα μισοτελειωμένα μου που θέλω να τελειώσω, διορθώσεις που έχω να κάνω σε μικρά και μεγάλα, η πρώτη μου προτεραιότητα είναι μια τελευταία και γερή επιμέλεια στην Μάντισσα, να μπουν δυο βαρβάτες σκηνές που λείπουν και να προστεθούν κάποιες πινελιές εδώ κι εκεί, αλλά δεν έχω χρόνο. Καθόλου. Κι όταν έχω χρόνο, δεν έχω μυαλό. Είναι σπαρμένο από δω κι από κει σε χίλια δυο πράγματα.

 

Οπότε δεν ασχολούμαι με τίποτα σοβαρά. Σκοπεύω να κάνω ένα πρόγραμμα συγκέντρωσης που θα μου επιτρέψει να βρω και τον χρόνο και την διάθεση για όλα. Κυρίως για την Μάντισσα, στην οποία έχω επενδύσει κι εγώ και άλλοι (τους οποίους ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ) χρόνο και υπομονή για να φτάσει σ' ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Είναι κρίμα να μην πάει ένα δυο σκαλιά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ξεκεινήσει μια ιδέα για ένα μυθιστόρημα και είχα γεμίσει και ένα τετράδιο με σημειώσεις. Προς το παρόν το συμπληρώνω όταν έχω όρεξη και όταν δεν γράφω διηγήμτα. Άμα στρωθώ ξέρω πως μπορώ να το μεγαλώσω και να συνεχίσω την πλοκή. Αλλά δεν υπάρχει η τρομερή όρεξη. Που και που κάνουν καλό κάποιες ιδέες για διηγήματα, έτσι για να φρεσκάρει το μυαλό. Έτσι μου κατέβηκε μια ιδιέα για ένα ανθρώπηνο διήγημα και στρώνωμε μετά από καιρό να γράψω συνεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα τις Αποφάσεις Ζωής και τώρα ετοιμάζομαι να ξεκινήσω μια νέα ιστορία που θα εξελίσσεται στην εποχή του Επταετούς Πολέμου αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει τον τίτλο, μάλλον θα είναι κάτι που να παραπέμπει σε θάλασσα μιας και θα είναι ιστορία με πλοία και ναυμαχίες.

Ταυτόχρονα συνεχίζω το Θυρεό του Λέοντος ο οποίος έχει φτάσει στο ένα τρίτο περίπου του υπολογιζόμενου συνόλου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και δυο ιστορίες συν ένα ιστολόγιο δεν είναι αρκετές για να γεμίσουν κάθε λεπτό ελεύθερου και μη χρόνου είπα να δουλεύσω και ένα μικρό αστυνομικό διήγημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αφού οργανώθηκα, εδώ και λίγες μέρες γράφω το πρώτο μέρος μιας τριλογίας.... ο τίτλος είναι The legend of Azaelia: The lost prince( Ο θρύλος της Αζαέλια: Ο χαμένος πρίγκιπας) . στα ελληνικά το γράφω φυσικά αλλά τα ονόματα τα σκέφτομαι πάντα πρώτα στα αγγλικά γιατί έχω σκοπό να το μεταφράσω και να να το προωθήσω στο εξωτερικό....γιατί δεν το γράφω απευθείας στα αγγλικά???καλή ερώτηση.....

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία συνεχίζω την "Καστρίτσα" που όσο πάει αντί να κλείσει μεγαλώνει. Πολυπρόσωπη αφήγηση, χτίσιμο αρκετών πρωταγωνιστικών χαρακτήρων, χτίσιμο δευτερευόντων χαρακτήρων, χτίσιμο ολόκληρης κωμόπολης... φάντασυ να έγραφα δεν θα έπεφτε τόσο χτίσιμο...

 

Επίσης ένα διήγημα για έναν φουκαρά που ξεκινάει αναγκαστική δίαιτα κατόπιν εντολής γιατρού, η δίαιτα αποδίδει, αλλά μάλλον θα προτιμούσε να πεθάνει ένας ευτυχισμένος χοντρός με όσα αρχίζουν να συμβαίνουν στην ζωή του....

 

Χθες ξεκίνησα κι ένα ακόμη διήγημα. Είναι νωρίς ακόμη όμως για να πω με σιγουριά που θα πάει. Το μόνο σίγουρο είναι οτι η ιστορία του λαμβάνει χώρα καμια δεκαπενταριά χλμ απο το σπίτι μου...

 

 

Υ.Γ Και τα τρία είναι τρόμου, αλλά μάλλον αυτό δεν χρειαζόταν να το πω. Σωστά;tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία άρχισα τον "Κόϊο" ένα διήγημα ΕΦ κι έχω στα υπόψη μια ιδέα για αστυνομικό διήγημα τύπου "Hannibal" (αυτοβιογραφία δηλαδή). :lol: :lol: :lol: :lol:

Πριν από αυτό, είχα ξεκινήξσει μια αντιγραφή του "20.000 Λεύγες Υπό τη Θάλλασσα", αλλά σταμάτησα το ίδιο απόγευμα που το ξεκίνησα, βλέποντας το ανούσιο του όλου εγχειρήματος (ήμουν στην 3η Δημοτικού).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια περιπέτεια εποχής, ο τίτλος θα είναι Στις Θάλασσες του Κόσμου και διαδραματίζεται στην εποχή των Ναπολεόντιων πολέμων. Ένα Αγγλικό πολεμικό σε αποστολή και ταυτόχρονα μια ευκαιρία για κυνήγι θησαυρού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω επιτέλους το "έχω ένα μυστικό" (μια ιδέα για ένα διαγωνισμό που δεν έγραψα τότε, ίσως να θυμάστε την αφίσα του :) ).

Μετά θέλω να γράψω ένα ακόμη "πολιτικό" και μετά, που δε θα έχω εκκρεμότητες, θα αφοσιωθώ σε ένα μυθιστόρημα που θέλω να γράψω (επιτέλους :) :) ).

Link to comment
Share on other sites

Μία ιστορία τρόμου που μου κατέβηκε στο κεφάλι πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..