Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Αποφάσισα και εγώ πρόσφατα να αρχίσω να γράφω κυρίως γιατί χρόνια τώρα είχα ιδέες αλλά ποτέ την αποφασιστικότητα και το κουράγιο να αρχίσω να τις σημειώνω.

 

Έτσι λοιπόν έχω αρχίσει και σχεδιάζω ένα μικρό διήγημα fantasy. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα και εγώ πρόσφατα να αρχίσω να γράφω κυρίως γιατί χρόνια τώρα είχα ιδέες αλλά ποτέ την αποφασιστικότητα και το κουράγιο να αρχίσω να τις σημειώνω.

 

Έτσι λοιπόν έχω αρχίσει και σχεδιάζω ένα μικρό διήγημα fantasy. Θα δείξει.

 

Αν σε ενδιαφέρει προσφέρω δανεικά μερικά βιβλία creative writing. Κακό δε θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ wordsmith! Σίγουρα θα μου φανούν πολύ χρήσιμα. :friends: (δεν το λέω ειρωνικά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γράφω τώρα στα πεταχτά μία ιστορία με τον Κνιλλ με τίτλο "Αυτοκτονίες"(προφανώς ο τίτλος ελέω αθλιότητας μπορεί και πρέπει να αλλάξει) στην οποία ο Κνιλλ προσπαθεί να ανακαλύψει τι κρύβεται πίσω από κάποιες αυτοκτονίες.

Θέλω μες την βδομάδα να την έχω τελείωσει(η υπόθεση είναι ολοκληρωμένη) και όταν μπορέσω να την σουλουπώσω κάπως γιατί την γράφω αρκετά πρόχειρα.

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ είμαι τελείως φρέσκια στο φόρουμ, οπότε γεια σε όλους ως αρχή...:)

 

Είμαι στην προσπάθεια γραψίματος εδώ και μερικά χρόνια, όποτε βρω χρόνο. Ως τώρα είχα λιγότερες επιτυχίες και περισσότερες αποτυχίες στις απόπειρές, μιας και αρκετές από τις ιστορίες που ξεκίνησα έμειναν ημιτελείς...

 

Τις τελευταίες μέρες έχω πιάσει ξανά μια απ' αυτές τις πολλές ημιτελείς και προσπαθώ να την δουλέψω όσο μπορώ... ελπίζω να τα καταφέρω! Το περιεχόμενο είναι κλασσικό fantasy, με τους χαρακτήρες, αλλά και τα κλισέ ίσως που αυτό περιέχει. Αν καταφέρω να οργανώσω και να δώσω στα κεφάλαια τη δομή όπως την φαντάζομαι... μακάρι... θα τα ανεβάσω εδώ για να ακούσω και τα δικά σας σχόλια!!

 

Ταυτόχρονα ξεφυλλίζω και τις ιστορίες του φόρουμ αβέρτα!wink.gif

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτόν τον καιρό έχω ξεκινήσει ένα μυθιστόρημα που τελικά, όσο το προχωράω, εξελίσσεται σε πολιτικό θρίλερ. Πρώτη φορά γράφω κάτι τέτοιο και βλέπω ότι ταιριάζει πολύ στον τρόπο γραφής μου.

Edited by Ioannis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη έχω γράψει το πρώτο μου βιβλίο από την τετραλογία "Η αναγέννηση των Ηρώων - ΥΔΩΡ", το οποίο έχω στείλει και για έκδοση (εύχομαι!!). Μια φίλη το μεταφράζει στα αγγλικά για να το ανεβάσω στο Amazon (επίσης εύχομαι). Έχω γράψει ένα Θεατρικό ψυχολογικό θρίλερ "Οι δύο πλευρές του νομίσματος" και τώρα ψιλοολόκληρώνω ένα αστυνομικό θρίλερ (που μάλλον θα ονομάσω Ε.Λ.Β.Ι.Ρ.Α), το οποίο αναφέρεται σε έξι ήρωες που τυχαία συγκεντρώνονται σε ένα αρχοντικό και κατηγορούνται για έναν φόνο που γίνεται εκεί (θυμίζει λίγο Άγκαθα Κρίστι). Το ιδιόμορφο της πλοκής όμως είναι πως και οι έξι αυτοί ήρωες αποτελούν προσωπικότητες ενός μόνο ανθρώπου (τελικά ήταν πολύ δύσκολη ιδέα, αλλά μου αρέσει). Ταυτόχρονα συγκεντρώνω στοιχεία για το δεύτερο βιβλίο της τετραλογίας και γράφω και άπειρα διηγήματα (αναρωτιέμαι μερικές φορές που βρίσκω τόσο χρόνο, αφού κάνω και δύσκολη δουλειά!). :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει ένα Θεατρικό ψυχολογικό θρίλερ "Οι δύο πλευρές του νομίσματος" και τώρα ψιλοολόκληρώνω ένα αστυνομικό θρίλερ (που μάλλον θα ονομάσω Ε.Λ.Β.Ι.Ρ.Α), το οποίο αναφέρεται σε έξι ήρωες που τυχαία συγκεντρώνονται σε ένα αρχοντικό και κατηγορούνται για έναν φόνο που γίνεται εκεί (θυμίζει λίγο Άγκαθα Κρίστι). Το ιδιόμορφο της πλοκής όμως είναι πως και οι έξι αυτοί ήρωες αποτελούν προσωπικότητες ενός μόνο ανθρώπου (τελικά ήταν πολύ δύσκολη ιδέα, αλλά μου αρέσει).

 

 

Εσυ πρόδωσες το μισό βιβλίο τώρα!laugh.gif

Δεν τα δηλώνουν αυτά τόσο νωρίς!

Η ιδέα είναι καλή, αλλά εκ πείρας σου λέω οτι είναι πολύ δύσκολο να μην προδωθείς σε κάτι τόσο μεγάλο όπως ένα μυθιστόρημα, αλλά να δώσεις και τα απαραίτητα στοιχεία που θα κάνουν κάποιον να σκεφτεί στο τέλος "Μα ήταν όλα εκεί! Πως μου ξέφυγαν;"

 

Επίσης έχει βγει ήδη μια παρόμοια ταινία με ίδιο πάνω κάτω μοτίβο, η "Ταυτότητα", οπότε πρόσεξε πολύ πως θα δώσεις την ιστορία για να διαφοροποιηθείς. Αν δεν έχεις δει την ταινία, να την δεις. Είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει ένα Θεατρικό ψυχολογικό θρίλερ "Οι δύο πλευρές του νομίσματος" και τώρα ψιλοολόκληρώνω ένα αστυνομικό θρίλερ (που μάλλον θα ονομάσω Ε.Λ.Β.Ι.Ρ.Α), το οποίο αναφέρεται σε έξι ήρωες που τυχαία συγκεντρώνονται σε ένα αρχοντικό και κατηγορούνται για έναν φόνο που γίνεται εκεί (θυμίζει λίγο Άγκαθα Κρίστι). Το ιδιόμορφο της πλοκής όμως είναι πως και οι έξι αυτοί ήρωες αποτελούν προσωπικότητες ενός μόνο ανθρώπου (τελικά ήταν πολύ δύσκολη ιδέα, αλλά μου αρέσει).

 

 

Εσυ πρόδωσες το μισό βιβλίο τώρα!laugh.gif

Δεν τα δηλώνουν αυτά τόσο νωρίς!

Η ιδέα είναι καλή, αλλά εκ πείρας σου λέω οτι είναι πολύ δύσκολο να μην προδωθείς σε κάτι τόσο μεγάλο όπως ένα μυθιστόρημα, αλλά να δώσεις και τα απαραίτητα στοιχεία που θα κάνουν κάποιον να σκεφτεί στο τέλος "Μα ήταν όλα εκεί! Πως μου ξέφυγαν;"

 

Επίσης έχει βγει ήδη μια παρόμοια ταινία με ίδιο πάνω κάτω μοτίβο, η "Ταυτότητα", οπότε πρόσεξε πολύ πως θα δώσεις την ιστορία για να διαφοροποιηθείς. Αν δεν έχεις δει την ταινία, να την δεις. Είναι πολύ καλή.

 

Πίστεψε με δεν το έχω προδώσει... έχω πει πολύ λίγα... ;-) Χμμμμ... την ταινία σίγουρα δεν την εχω δει... Thaaaaaanx, αν και φτάνω στο τέλος... Μήπως θυμάσαι ποιού είναι και πότε περίπου βγήκε;;;

Link to comment
Share on other sites

πότε προλαβαίνεις με όλα αυτά ρε Νεκτάριε !

εγώ ένα διήγημα των 3000 πρέπει να γράψω και βαριέμαι να ανοίξω το writer :p(και δεν δουλεύω κι όλας σαν και εσένα !)

έχω περιέργεια να δω πως θα είναι το βιβλίο σου με τις διαφορετικές προσωπικότητες

ελπίζω να το δω στα ράφια κάποια στιγμή

γιατί σαν ιδέα φαίνεται ενδιαφέρουσα και φρέσκα(Ειδικά για το Ελλαδιστάν)

άντε καλή τύχη!

 

ας πω κάτι και για μένα (να μην χάσω)

τωρα δεν γραφω τίποτα

αλλά για πρωτη φορά στην ζωή μου κάθομαι και σχεδιάζω την πλοκή ενός διηγήματος σε βάθος

(κρατάω σημειώσεις χεχε)

και όχι το ότι λάχει που ακολουθούσα μέχρι τώρα

θα δούμε εάν θα λειτουργήσει

αλλά σίγουρα η ιστορία μέχρι στιγμής είναι πιο περίπλοκη από τις προηγούμενες περιπέτειες του Κνιλλ(ούκουμα)

αλλά και πιο ελεϊνη :p

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

πότε προλαβαίνεις με όλα αυτά ρε Νεκτάριε !

εγώ ένα διήγημα των 3000 πρέπει να γράψω και βαριέμαι να ανοίξω το writer :p(και δεν δουλεύω κι όλας σαν και εσένα !)

έχω περιέργεια να δω πως θα είναι το βιβλίο σου με τις διαφορετικές προσωπικότητες

ελπίζω να το δω στα ράφια κάποια στιγμή

γιατί σαν ιδέα φαίνεται ενδιαφέρουσα και φρέσκα(Ειδικά για το Ελλαδιστάν)

άντε καλή τύχη!

 

ας πω κάτι και για μένα (να μην χάσω)

τωρα δεν γραφω τίποτα

αλλά για πρωτη φορά στην ζωή μου κάθομαι και σχεδιάζω την πλοκή ενός διηγήματος σε βάθος

(κρατάω σημειώσεις χεχε)

και όχι το ότι λάχει που ακολουθούσα μέχρι τώρα

θα δούμε εάν θα λειτουργήσει

αλλά σίγουρα η ιστορία μέχρι στιγμής είναι πιο περίπλοκη από τις προηγούμενες περιπέτειες του Κνιλλ(ούκουμα)

αλλά και πιο ελεϊνη :p

 

 

Πριν σου απαντήσω μπήκα στο profile σου για να τσεκάρω την ηλικία σου. Έχεις τα χρόνια μπροστά σου για να κάνεις όλα όσα θες, όχι πως εγώ δεν τα έχω, απλά είμαι στην πιο δημιουργική μου ηλικία. ΓΙ' αυτό και τα προλαβαίνω όλα. Όταν τελειώσω το βιβλίο θα ανεβάσω τα πρώτα κεφάλαια του εδώ, όπως κάνω και τώρα με το "Αναγέννηση των Ηρώων - ΥΔΩΡ". Θα έχεις λοιπόν την ευκαιρία να δεις κάτι από αυτό και να το σχολιάσεις... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα σε όλους και καλώς σας βρήκα!!!!

 

Αχ, πάει καιρός απ' την τελευταία φορά που μπήκα στο σφφ και μου έλειψε πολύ, όπως μου λείψατε όλοι εδώ και οι ιστορίες σας!!!

Είχα πολλές πολλές υποχρεώσεις τους τελευταίους μήνες με διαβάσματα... αλλά τώρα που γύρισα απ' τις διακοπές μου, είπα να επανέλθω!!

 

Και για να μη φεύγουμε και απ' το θέμα, μέσα στο καλοκαίρι έγραψα αρκετά... Έγραφα κι έγραφα και τελικά ω, το θαύμα τελείωσα την ιστορία μου! Τατααα! Αυτή που γράφω τα τελευταία τρία χρόνια!! Ναι επιτέλους έφτασε στο τέλος της, αν και φυσικά θέλει πολύ δουλειά ακόμη... Είναι γύρω στις 230.000 λέξεις! Για το τέλος δεν είμαι σίγουρη μπορεί να το αλλάξω, πολλά μπορεί να αλλάξουν μέχρι να νιώσω ικανοποιημένη. Νιώθω πολύ χαρούμενη όμως γιατί είναι η πρώτη μου ιστορία τέτοιας έκτασης που φτάνω στο τέλος της!! Και είμαι πολύ ενθουσιασμένη! :lol::lmao:

 

Αυτά είναι τα συγγραφικά μου νέα, λοιπόν!!!

 

Τι καινούριο να υπάρχει άραγε στο φόρουμ, ήρθε η ώρα να το ψάξω, σιγά- σιγά!!:medieval:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα σε όλους και καλώς σας βρήκα!!!!

 

Αχ, πάει καιρός απ' την τελευταία φορά που μπήκα στο σφφ και μου έλειψε πολύ, όπως μου λείψατε όλοι εδώ και οι ιστορίες σας!!!

Είχα πολλές πολλές υποχρεώσεις τους τελευταίους μήνες με διαβάσματα... αλλά τώρα που γύρισα απ' τις διακοπές μου, είπα να επανέλθω!!

 

Και για να μη φεύγουμε και απ' το θέμα, μέσα στο καλοκαίρι έγραψα αρκετά... Έγραφα κι έγραφα και τελικά ω, το θαύμα τελείωσα την ιστορία μου! Τατααα! Αυτή που γράφω τα τελευταία τρία χρόνια!! Ναι επιτέλους έφτασε στο τέλος της, αν και φυσικά θέλει πολύ δουλειά ακόμη... Είναι γύρω στις 230.000 λέξεις! Για το τέλος δεν είμαι σίγουρη μπορεί να το αλλάξω, πολλά μπορεί να αλλάξουν μέχρι να νιώσω ικανοποιημένη. Νιώθω πολύ χαρούμενη όμως γιατί είναι η πρώτη μου ιστορία τέτοιας έκτασης που φτάνω στο τέλος της!! Και είμαι πολύ ενθουσιασμένη! :lol::lmao:

 

Αυτά είναι τα συγγραφικά μου νέα, λοιπόν!!!

 

Τι καινούριο να υπάρχει άραγε στο φόρουμ, ήρθε η ώρα να το ψάξω, σιγά- σιγά!!:medieval:

 

Γεια σου lizbeth,πολύ χαίρομαι που είσαι καλά και επέστρεψες καθώς επίσης για το ότι έγραψες κάτι τόσο… μπόλικο. Νομίζω πως αξίζει τον κόπο να φτάνεις τελικά στο τέλος μιας μεγάλης προσπάθειας. Εύχομαι η ιστορία σου να πάρει το δρόμο της! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα σε όλους και καλώς σας βρήκα!!!!

 

Αχ, πάει καιρός απ' την τελευταία φορά που μπήκα στο σφφ και μου έλειψε πολύ, όπως μου λείψατε όλοι εδώ και οι ιστορίες σας!!!

Είχα πολλές πολλές υποχρεώσεις τους τελευταίους μήνες με διαβάσματα... αλλά τώρα που γύρισα απ' τις διακοπές μου, είπα να επανέλθω!!

 

Και για να μη φεύγουμε και απ' το θέμα, μέσα στο καλοκαίρι έγραψα αρκετά... Έγραφα κι έγραφα και τελικά ω, το θαύμα τελείωσα την ιστορία μου! Τατααα! Αυτή που γράφω τα τελευταία τρία χρόνια!! Ναι επιτέλους έφτασε στο τέλος της, αν και φυσικά θέλει πολύ δουλειά ακόμη... Είναι γύρω στις 230.000 λέξεις! Για το τέλος δεν είμαι σίγουρη μπορεί να το αλλάξω, πολλά μπορεί να αλλάξουν μέχρι να νιώσω ικανοποιημένη. Νιώθω πολύ χαρούμενη όμως γιατί είναι η πρώτη μου ιστορία τέτοιας έκτασης που φτάνω στο τέλος της!! Και είμαι πολύ ενθουσιασμένη! :lol::lmao:

 

Αυτά είναι τα συγγραφικά μου νέα, λοιπόν!!!

 

Τι καινούριο να υπάρχει άραγε στο φόρουμ, ήρθε η ώρα να το ψάξω, σιγά- σιγά!!:medieval:

Όταν κόβεις το ίντερνετ γράφεις παραπάνω και ιδού η απόδειξη :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου lizbeth,πολύ χαίρομαι που είσαι καλά και επέστρεψες καθώς επίσης για το ότι έγραψες κάτι τόσο… μπόλικο. Νομίζω πως αξίζει τον κόπο να φτάνεις τελικά στο τέλος μιας μεγάλης προσπάθειας. Εύχομαι η ιστορία σου να πάρει το δρόμο της! :)

 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!! Όποιο δρόμο και να πάρει η ιστορία, χαίρομαι που έγραψα το τέλος της, αυτό είναι σίγουρο. Φαντάζομαι πολλοί απο εδώ μέσα που έχετε γράψει μυθιστορήματα ολοκληρωμένα με νιώθετε! Τίτλο δεν έχω βρει ακόμη... :hmm:

 

Όταν κόβεις το ίντερνετ γράφεις παραπάνω και ιδού η απόδειξη :p

 

Χιχι ναι αυτό να λέγεται! Αλλά μου έλειψε πολύ το ίντερνετ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Όταν κόβεις το ίντερνετ γράφεις παραπάνω και ιδού η απόδειξη

Μεγάλη αλήθεια!

 

Lizbeth, συγχαρητήρια, είναι μεγάλο πράγμα αυτό που κατάφερες. :good:

 

Εγώ όλο το καλοκαίρι γράφω λίγο από αυτό λίγο από τ' άλλο, χαλαρώνω.

Link to comment
Share on other sites

Lizbeth, συγχαρητήρια, είναι μεγάλο πράγμα αυτό που κατάφερες. :good:

 

 

Thank you my dear!!! :rose:

Link to comment
Share on other sites

Αχα! Βρήκα αυτό το θέμα που νομίζω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον.

 

Εγώ τελευταία ξεκίνησα για τρίτη(!) φορά αυτό που ήθελα να γράψω εδώ και καιρό. Την δεύτερη φορά που το ξεκίνησα, άλλαξα γεγονότα. Τώρα που το ξεκινάω για τρίτη φορά αλλάζω ονόματα χαρακτήρων, τοποθεσίες, γεγονότα, συμβάντα, προσωπικές ιστορίες των ηρώων και μάλλον θα αλλάξω τίτλο. Κάτι δε μου κολλάει με αυτόν που έχω μέχρι τώρα. Αν και μ' αρέσει σαν τίτλος(όταν ξεκίνησα τη δεύτερη φορά τον μίκρυνα), έχω την εντύπωση ότι δεν κολλάει με ότι θέλω να γράψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμφανής πρόοδος στην πλοκή με κάποιες αδυναμίες ακόμα στη 3η και την 7η σκηνή:

 

post-1396-0-53119500-1315639766_thumb.jpg

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Εμφανής πρόοδος στην πλοκή με κάποιες αδυναμίες ακόμα στη 3η και την 7η σκηνή:

 

post-1396-0-53119500-1315639766_thumb.jpg

 

Χε χε χε...όταν εγώ έλεγα για πίνακα απο φελλό στον τοίχο και γραμμές απο σπάγκους με κοιτούσαν περίεργα!dirol.gif

 

Χωρίς πίνακα, δεν γράφεται μυθιστόρημα. Πόσους χαρακτήρες, τοποθεσίες και συμβάντα να χωρέσει το μυαλό;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα προγράμματα του Η/Υ που βοηθάν σε αυτό, αλλά και ο πίνακας φαίνεται να είναι εξίσου βοηθητικός.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα προγράμματα του Η/Υ που βοηθάν σε αυτό, αλλά και ο πίνακας φαίνεται να είναι εξίσου βοηθητικός.

 

 

 

Ο πίνακας βρίσκεται εκεί για να σου θυμίζει κάθε μέρα οτι πρέπει να το συνεχίσεις.

 

Εξάλλου οι συνάψεις του εγκεφάλου που είναι υπεύθυνες για την σύνδεση των στοιχείων που θα σου δώσουν μια πλοκή, μια λύση, λειτουργούν οπτικά. Δεν ειναι τυχαίο ότι στα αστυνομικά τμήματα φτιάχνουν τεράστιους τέτοιους πίνακες με τα στοιχεία που εχουν, για να τα συνδέσουν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Χε χε χε...όταν εγώ έλεγα για πίνακα απο φελλό στον τοίχο και γραμμές απο σπάγκους με κοιτούσαν περίεργα!dirol.gif

 

Χωρίς πίνακα, δεν γράφεται μυθιστόρημα. Πόσους χαρακτήρες, τοποθεσίες και συμβάντα να χωρέσει το μυαλό;

Με καμία 10-ρια χαρακτήρες και 2-3 παράλληλες πλοκές μια χαρά χωράει στο μυαλό το μυθιστόρημα*. Άντε να έχεις απλά έναν σκελετό με τις σκηνές σε ένα τετράδιο για μπούσουλα.

 

Επίσης υπάρχει και μια πληθώρα προγραμμάτων εκεί έξω που αντικαθιστούν επάξια τον πίνακα με το φελλο.

 

*Από την άλλη, στο κεφάλι μου αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν 5-6 ιδέες για μυθιστορήματα και 10+ short stories, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είμαι αντικειμενικός κριτής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..