Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Το σκέφτομαι να μπω στην παρέα του sffnowrimo (όχι τόσο για να πιάσω το πενηντοχίλιαρο, αλλά, τουλάχιστον, για να ξεκινήσω και να έχω κάτι για να δουλέψω), αλλά δεν η ιδέα δεν είναι ολοκληρωμένη ακόμα και δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να το τρέξω από τώρα.

 

Πάντως, αν κάποια στιγμή δω ότι προχωράει το πράγμα, θα σας έρθω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έγραψα μερικά ποιηματάκια, αλλά είναι όλα καψούρικα. Βαριόμουν και δεν είχα τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκέφτομαι να γράψω (κι έχω ήδη γράψει, αλλά πρόχειρα ακόμα) μια ιστορία (πιθανώς επιστημονική φαντασία), το Mysterium, βασισμένη στο απραγματοποίητο (κι αρκετά ανέφικτο) όνειρο του Alexander Scriabin.

 

Επιπλέον, έχω γράψει, και πάλι πρόχειρα, την αρχή μιας μικρής ιστορίας με το όνομα Διαγραφή, βασισμένη σ' ένα διάλογο από μέλη του φόρουμ αυτού.

 

Τέλος, προσπαθώ ακόμα να γράψω το ένατο κεφάλαιο του Σπαθιού και του Δράκου, και φαίνεται πως πάλι πρέπει να ξαναρχίσω να γράφω απ' την αρχή το κεφάλαιο αυτό.

 

Αυτά τα λίγα... :lol:

Edited by GeoVa
Link to comment
Share on other sites

Λεω να ξεκινήσω μια ιστορία για έναν μεσήλικα σε ένα ελληνικό νησί.:dazzled:

 

Tom Hanks?

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ξεκινήσω μια ιστορία για έναν μεσήλικα σε ένα ελληνικό νησί.:dazzled:

 

Tom Hanks?

 

Και με κανέναν κάτοικο επάνω...και πολλές μπάλες.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Λεω να ξεκινήσω μια ιστορία για έναν μεσήλικα σε ένα ελληνικό νησί.:dazzled:

"Ένας μεσήλικας, που είχε περάσει όμορφα καλοκαίρια σαν νέος σε ένα νησί ,ξαναγυρίζει εκεί, χρόνια μετά και ξαναζεί μεσω αναμνήσεων αλλα και πραγματικότητας τους έρωτες αλλά και το υπερφυσικό που υπάρχει σε καθε γωνιά του νησιού."

Φοβερό σενάριο, πότε αρχίζουμε τα γυρίσματα; :tease:

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ξεκινήσω μια ιστορία για έναν μεσήλικα σε ένα ελληνικό νησί.:dazzled:

Πέτα μέσα και λίγη Χούντα και καμία πιτσιρίκα που του τρίβεται και έχεις έτοιμο bestseller

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ξεκινήσω μια ιστορία για έναν μεσήλικα σε ένα ελληνικό νησί.:dazzled:

Πέτα μέσα και λίγη Χούντα και καμία πιτσιρίκα που του τρίβεται και έχεις έτοιμο bestseller

 

Μη σου πω έναν πιτσιρίκο που του τρίβεται, εκεί να δεις πωλήσεις :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ξεκινήσω μια ιστορία για έναν μεσήλικα σε ένα ελληνικό νησί.:dazzled:

 

Ω... Ψαρά; Εγώ θα διαφωνήσω. Αν θέλεις να το εκδόσεις και να κάνεις πωλήσεις βγάλτον χολερικό ή κάτι ανάλογο. Μπορεί να γίνει και σίριαλ... Που ξέρεις; :p

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ξεκινήσω μια ιστορία για έναν μεσήλικα σε ένα ελληνικό νησί.:dazzled:

 

Ω... Ψαρά;

 

 

Σχεδόν το πετύχατε.Πιτσιρίκα θα έχει πάντως..

 

Eνταξει,το βρηκα.Αντιψαρα ειναι το νησι.Η ισως Χιος.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 6 χρονια ειχα την πρωτη πεζη μου εμπνευση και ειμαι τοσο περηφανη για τον εαυτο μου που θελω να το φωναξω να το πω!!

Γραφω την λιμνη των κυκνων την εκδοχη της Οντιλ...την εκδοχη της κορης του κακου μαγου του μαυρου κυκνου αλα Μαριαντζελλα

Αχ ωραιες στιγμες....!

Ευελπιστω να το τελειωσω το 4ημερο της πρωτοχρονιας...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 6 χρονια ειχα την πρωτη πεζη μου εμπνευση και ειμαι τοσο περηφανη για τον εαυτο μου που θελω να το φωναξω να το πω!!

Γραφω την λιμνη των κυκνων την εκδοχη της Οντιλ...την εκδοχη της κορης του κακου μαγου του μαυρου κυκνου αλα Μαριαντζελλα

Αχ ωραιες στιγμες....!

Ευελπιστω να το τελειωσω το 4ημερο της πρωτοχρονιας...

 

Την ξανα-γράφεις δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Liftoff!

 

Γράφτηκαν οι πρώτες 600 λέξεις, που, για μένα, είναι από τις πιο δύσκολες. Μένει "μόνο" να φτάσω μέχρι τη λέξη "Τέλος" (κάπου 75.000 λέξεις μακριά). Θα ήθελα να είμαι εκεί του χρόνου τέτοια μέρα.

 

Edit: Είναι εκείνη η ιδέα. Επέζησε!

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω μετα απο καιρό και μετά απο πολλές αποτυχίες στο να καταφέρω να γράψω κάτι ολοκληρωμένο, πάντα με το ίδιο πρόβλημα, το limit τών 1000 λέξεων, έχω μαζέψει μια κάβα απο ξεκινήματα ιστοριών στις οποίες ξέρω την μέση τους και το τέλος τους και δεν μπορώ να τις δέσω:rtfm: επείδη δεν μπορώ να γράψω ένα πεντοχίλιαρο λέξεων μέχρι να μπω στο ζουμί.

Τώρα γράφω ένα αστυνομικο sci-fi το οποίο λογικά θα καταλήξει να πιάνει πάλι 16kb στον σκηρό μου δίσκο.

πφφφφ απογοήτευση ...:mellow:

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω μετα απο καιρό και μετά απο πολλές αποτυχίες στο να καταφέρω να γράψω κάτι ολοκληρωμένο, πάντα με το ίδιο πρόβλημα, το limit τών 1000 λέξεων, έχω μαζέψει μια κάβα απο ξεκινήματα ιστοριών στις οποίες ξέρω την μέση τους και το τέλος τους και δεν μπορώ να τις δέσω:rtfm: επείδη δεν μπορώ να γράψω ένα πεντοχίλιαρο λέξεων μέχρι να μπω στο ζουμί.

Τώρα γράφω ένα αστυνομικο sci-fi το οποίο λογικά θα καταλήξει να πιάνει πάλι 16kb στον σκηρό μου δίσκο.

πφφφφ απογοήτευση ...:mellow:

Μην απογοητεύεσαι! Η αρχή της χρονιάς ανέκαθεν θεωρούνταν εφαλτήριο για νέα ξεκινήματα... Καιρός να το πάρεις απόφαση! ;-)

Αν χρειάζεσαι motivation, μπορείς να "τρέξεις" μαζί με κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ εδώ. Βοηθάει πολύ. good.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε Μαρια τι εννοεις την ξαναγραφω?

Γραφω την εκδοχη της Οντιλ. Γραφω απο αλλη σκοπια την γνωστη ιστορια με μερικες αλλαγουλες...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Η πρώτη μου δημοσίευση στο forum! Καλώς σας βρήκα. Τον τελευταίο χρόνο γράφω το δεύτερο μου θεατρικό έργο, το οποίο τελειώνω στο τέλος του μήνα. Μετά από πολλή σκέψη κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τελικά πρόκειται για μια "σουρεαλιστική κοινωνική κωμωδία φαντασίας". rolleyes.gif Είναι μια ιστορία μιας κοινωνίας που αποφασίζει να εκδιώξει τις μη παραγωγικές ηλικίες ανθρώπων σε μακρινά μέρη της γης που δεν ανήκουν σε κανέναν, στα πλαίσια ενός πιλοτικού προγράμματος διοίκησης που στόχο έχει να πατάξει την τεράστια οικονομική κρίση που ταλανίζει τη χώρα. Ευχηθείτε μου τύχη. Τα λέμε! biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Η πρώτη μου δημοσίευση στο forum! Καλώς σας βρήκα. Τον τελευταίο χρόνο γράφω το δεύτερο μου θεατρικό έργο, το οποίο τελειώνω στο τέλος του μήνα. Μετά από πολλή σκέψη κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τελικά πρόκειται για μια "σουρεαλιστική κοινωνική κωμωδία φαντασίας". rolleyes.gif Είναι μια ιστορία μιας κοινωνίας που αποφασίζει να εκδιώξει τις μη παραγωγικές ηλικίες ανθρώπων σε μακρινά μέρη της γης που δεν ανήκουν σε κανέναν, στα πλαίσια ενός πιλοτικού προγράμματος διοίκησης που στόχο έχει να πατάξει την τεράστια οικονομική κρίση που ταλανίζει τη χώρα. Ευχηθείτε μου τύχη. Τα λέμε! biggrin.gif

Καλώς ήρθες, καλώς σε δεχτήκαμε και καλή τύχη! Αν θέλεις, γράψε και σε αυτό το τόπικ, για να σε υποδεχτούμε κατά πως πρέπει! drinks.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Γεια σας παιδιά! Η πρώτη μου δημοσίευση στο forum! Καλώς σας βρήκα. Τον τελευταίο χρόνο γράφω το δεύτερο μου θεατρικό έργο, το οποίο τελειώνω στο τέλος του μήνα. Μετά από πολλή σκέψη κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τελικά πρόκειται για μια "σουρεαλιστική κοινωνική κωμωδία φαντασίας". rolleyes.gif Είναι μια ιστορία μιας κοινωνίας που αποφασίζει να εκδιώξει τις μη παραγωγικές ηλικίες ανθρώπων σε μακρινά μέρη της γης που δεν ανήκουν σε κανέναν, στα πλαίσια ενός πιλοτικού προγράμματος διοίκησης που στόχο έχει να πατάξει την τεράστια οικονομική κρίση που ταλανίζει τη χώρα. Ευχηθείτε μου τύχη. Τα λέμε! biggrin.gif

Στέφανε καλώς ήρθες.

Και μόνο που επιχειρείς κωμωδία με ενα τόσο τραγικό θέμα, εμένα μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Pangeos, αν με αυτό το θέμα γράφεις κωμωδία, μάλλον θα είναι ξεκαρδιστική. Καλή τύχη και καλωσήρθες στο φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..