Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Σήμερα άρχισα να γράφω την πρώτη μου ιστορία με τον νέο μου μαγοντετέκτιβ , τον Μέιλιν Άλπρους

Είναι η αρχική ιστορία μιας συλλογής διηγημάτων που ευελπιστώ να έχω ολοκληρώσει μέχρι και το τέλος του χρόνου.

τίτλο δεν έχω βρει αλλά θέλω να ξεφύγω από τον μυστήριο με/τους/των/κτλπ Χ που ταλάνιζε τα προηγούμενα κείμενα μου. Θέλω κάτι ποιητικό...

η μεγαλύτερη αλλάγη από τις ιστορίες με τον Κνιλλ είναι το πιο σκοτεινό κλίμα που υπάρχει.

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή τη στιγμή γράφω ένα φάντασυ μυθιστόριμα και έχω γράψει ήδη γύρω στις 150 σελίδες χειρογράφου.Τίτλο δεν έχω βρει ακόμα,αν και έχω ποικίλες ιδέες.Πραγματεύεται τον αγώνα μιας ομάδας ανθρώπων που για λόγους θρησκευτικούς πέφτει πάνω τους το βάρος να οδηγήσουν το λαό σε λύτρωση ενώ πάνω από τα κεφάλια τους βασιλείς δολοπλοκούν ο ένας εναντίον του άλλου και κινούν νήματα πολιτικής αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα το λαό,ενώ ένας πολύπλευρος πόλεμος λαμβάνει χώρα.Οι πρωταγωνιστές λοιπόν βρίσκονται στο ενδιάμεσο μαζί με τον λαό που βυθισμένος στην αγραμματοσύνη αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στην παγίδα της προπαγάνδας και στο βουνό της αλήθειας,που παρότι η κορφή του φαίνεται τρομερά ελκυστική,το μονοπάτι που οδηγεί εκεί δείχνει να είναι μόνο ένα,πνιγμένο στα αγκάθια και με πολλούς γκρεμούς.Συναντάται επίσης μαγεία που συντελει όλο αυτό το σκηνικό "θρησκείας" ή πιο σωστά μυθικών ιστοριών που ύστερα από πολλά χρόνια αποδυκνείεται η βάση τους.

 

 

Το "ταξίδι" μέχρι την ολοκλήρωση του μυθιστορίματος θα είναι μεγάλο οπότε προχωράω τη συγγραφή άνετα, χωρίς άγχος και βιασύνη και ευελπιστώ για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Hi all.

 

(Apologies for the English - I can't type in Greek).

 

I just finished a short story (Historical Dark Fantasy) inspired from Kavadias' poems, and it's currently short-listed for an anthology. To ease my nail-biting while waiting to hear back from them, I've started another short story, which is practically the retelling of the legend of Alexander's sister the mermaid. This story insists to be written in Second Person POV Epistolary, which is as weird and challenging to do as it sounds.

 

Oh well. It's not as if I'm not used to migraines.

 

γράφω στον ελεύθερο μου χρόνο ένα fan fic supernatural

 

Ah, yes. That's the show I watch for the, um, plot. :devil2:

 

Happy writing, everyone!

Edited by Werecat
Link to comment
Share on other sites

(Είπες ότι διαβάζεις Ελληνικά, έτσι δεν είναι;)

 

Όντως οι επιστολές είναι αρκετά δύσκολες ως τεχνική, ειδικά αν έχεις μόνο επιστολές και τίποτε άλλο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

 

Εγώ διορθώνω παλιά ομμάτια. Μπορεί να ανεβάσω κανένα όταν σταματήσω να είμαι δυσαρεστημένη μαζί τους (όχι ότι θα μείνει ευχαριστημένη, απλά δε θα είμαι δυσαρεστημένη...wink.gif)

Link to comment
Share on other sites

Thanks. (And yes, I can read Greek).

 

Second Person Epistolary is a pain, but I read two awesome stories using it recently, and I got the bug.

 

And fixing old pieces can be challenging too. Especially when you can't really pinpoint why they don't work. But good luck anyway. Sometimes a failed story will teach us a valuable lesson on how to fix the next story.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επηρεασμένος από το κίνημα του Ρομαντισμού, που κάναμε σήμερα στη Λογοτεχνία, στο σχολείο, προσπαθώ να γράψω ένα ποιήμα (ή ιστορία) με χαρακτηριστικά του ρεύματος αυτού.

 

Για να δούμε... Θα τα καταφέρω;...

Edited by GeoVa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λεω να ξαναπιασω στα χερια μου την μια μεγαλη ιστορια που εγραψα ποτε (που δεν την εχω τελειωσει φυσικα), να κανω ενα γενικοτερο πλανο και να βαλω σε μια ταξη τα κεφαλαια. Ειναι μια ιστορια επικης φαντασιας (θελω να πιστευω) με ξωτικα, νανους, μαγους, δρακους και ιπποτες, πειρατες, σοφους, μαγεμενα βασίλεια και απαγορευμενα δαση. Ειναι 363 σελιδες στο word και ειναι συνεχομενες. Σκεφτομαι τωρα που θα το δω, να τα ξαναγραψω και να τα χωρισω σε κεφαλαια. Αλλα μου φαινεται καπως δυσκολο.. δεν το χω ξανακανει, ισως γιατι ειναι πρωτη φορα που εγραψα πιο σοβαρα μια ιστορια και σιγουρα πρωτη φορα που η ιστορια αυτη ξεπερασε τις 10 σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Γραφω ιστορια για τον 29 διαγωνισμο... και ξαναγραφω την λιμνη των κυκνων την εκδοχη της Οντετ, που εχω ανεβασει

μιση στην βιβλιοθηκη... εχω ενα μονιμο προβλημα χρονου, αλλα που θα παει θα τα καταφερω! :juggle:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παράλληλα με τα της σχολής, αρχίζω δειλά-δειλά και με πολύυυ αργούς ρυθμούς να κάνω διορθώσεις σε ένα περσινό μου διήγημα κι επίσης συνεχίζω το σκοτεινό παραμύθι του Skipping Time με το Volume 2.

Link to comment
Share on other sites

Χθες, βράδυ-βράδυ, άρχισα να γράφω ένα πολύ σύντομο πλάνο, για τη συνέχεια του Το Σπαθί και ο Δράκος (όλη η ιστορία υπάρχει στη Βιβλιοθήκη φάντασυ). Το δεύτερο "μεγάλο μου έργο" ονομάζεται Στην Αίθουσα του Βασιλικού Βουνού.

 

Αυτές τις μέρες θα ξεκινήσω να γράφω το πρώτο Κεφάλαιο, αν και οι Εξετάσεις και οι Εξετάσεις του Lower πιθανώς δε θα με αφήσουν να συνεχίζω το γράψιμο... :(

 

 

 

Όταν ολοκληρώσω αυτή την ιστορία, θα ξαναπιάσω ένα διήγημα που είχα αφήσει εδώ και πολύ καιρό, θα προσπαθήσω να βελτιώσω και να ξαναγράψω την ιστορία Η Τελευταία Μουσική, και να γράψω άλλες δυο-τρεις ιστορίες.

Edited by GeoVa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαι στο 14ο κεφ. (250+ σελ. so far) ενός fantasy-μυθιστορήματος, βασισμένο στον κόσμο του γνωστού διαδυκτιακού παιχνιδιού WoW. H συγγραφή του άρχισε πριν 4 χρόνια περίπου, και πάει πολύ αργά μόνο και μόνο επειδή γράφω όταν έχω ελεύθερο χρόνο...Με βάση την γενική ιδέα που έχω στο μυαλό μου παίζει να βγει σε μέγεθος..."Χρυσού Οδηγού" όταν, με το καλό, θα τελειώσει πάντως!!!...:dazzled::tease:;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ αυτόν τον καιρό γράφω ένα μυθιστόρημα που αναφέρεται σε ένα εναλλακτικό σύμπαν όπου κυριαρχούν οι θρησκευτικοί ηγέτες. Είναι το πρώτο μιας σειράς με τον τίτλο νομοθέτες. Το πρώτο κεφάλαιο βρίσκεται ήδη στο φόρουμ ως <<νομοθέτες η αφύπνιση>>. Παρεπιμπτόντως είμαι καινούριος στο φόρουμ και ας έχω γράψει μερικά μηνύματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας είμαι νέος στην παρέα. Γράφω εδώ και 2 μήνες το πρώτο βιβλίο μου με τίτλο: Τα Φεγγάρια του Τρέβαλος.

 

Σκέφτομαι να εκδώδω μόνος στο blog που έχω σε τεύχη των 80-100 σελίδων, σε on-line reader αλλά και με επιλογή για download.

Δυο λόγια λοιπόν:

 

Ο κόσμος του Τρέβαλος είναι χωρισμένος απο τον Ποταμό Στίνξ. Ανατολικά απο τον ποταμό οι πέντε φυλές των νάνων, ανθρώπων,

γνώμων, χαφλινγκ και ξωτικών μαζί με τις πέντε συντεχνίες, τους πολεμιστές, ιερείς, μάγους, Ρέιντζερ και Πάλλαντιν έχουν σχηματίσει την

Συμμαχία των Φυλών. Η Συμμαχία έχει ως σκοπό την καθιέρωση της ειρήνης στην περιοχή. Όμως μετά απο τις χιλιετίες απουσίας σοβαρού κινδύνου

η Συμμαχία έχει χάσει τον πρωταρχηκό σκοπό της και οι συντεχνίες έχουν διευθαρεί.

Παράλληλα παρακολουθούμε το σχέδιο του Προδότη Βασιλιά, του Βασιλιά που εκδίωξε η Συμμαχία πριν τρεις χιλιάδες χρόνια, για να επανακτήση

την εξουσία του στη χώρα του Τρέβαλος. Ο πρωταγωνιστής είναι ένα 24χρονο μισοξωτικό Ρέιντζερ που δεν έχει κανένα κίνητρο εξέλιξης και απόκτησης δύναμης.

Όταν η πόλη του θα καεί στην πρώτη φάση του σχεδίου του Βασιλιά, αυτός και ο γνώμος φίλος του Τίτς θα ξεκινήσουν για την περιπέτεια τους.

 

Δεν θα γράψω περρισότερα, σε μερικές μέρες θα έχω έτοιμο το πρώτο τεύχος και θα το ανεβάσω για να το αξιολογήσεται.

Τα σχόλια σας θα εκτιμηθούν δεόντως.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την επώδυνη Χρονιά των Πανελληνίων, πρέπει κι εγώ να διώξω τη σκουριά που μαζεύτηκε -κυρίως λόγω του μαθήματος "Νεοελληνικής-Γλώσσας-my ass". Έτσι αυτές τις μέρες ασχολούμαι, περισσότερο στο κεφάλι μου και λιγότερο στο χαρτί, με το plotting για δύο πιθανά έργα στα οποία θα δουλέψω το χειμώνα.

 

-το ένα είναι το μοναδικό μυθιστόρημα, τρομάρα μου, που έχω γράψει, του οποίου ένα κεφάλαιο διάβασα πρόσφατα και διαπίστωσα πως παρόλο που έχει προοπτικές, είναι άθλιο στην τωρινή του μορφή. Πρόκεται για dark fantasy με τίτλο "Ο Ταύρος και ο Ανέλπιδος" και θανατηφόρες πινελιές Twilight εδώ κι εκεί που ασυνείδητα μου ξέφυγαν τότε.

 

-το άλλο είναι μια νέα ιδέα, ψιλο-sci-fi, που δεν θα υπήρχε αν δεν είχε χρειαστεί να δώσω Πανελλήνιες. Αφορά μυστικές κυβερνητικές εγκαταστάσεις στην Ελλάδα του μέλλοντος στις οποίες έγκλειστοι μαθητές μοχθούν να "περάσουν στο Πανεπιστήμιο" ενώ εν αγνοία τους η ενέργεια που σπαταλούν πάνω στην προσπάθεια χρησιμοποιείται για δόλιους σκοπούς, ή κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω όμως, παρα-ακούγεται εφηβικό και ανάλαφρο για χειμωνιάτικη απασχόληση. Είδωμεν!

 

...αυτά από εμένα, και χαίρομαι που ξαναγράφω εδώ μέσα, βρε παιδιά. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

-το άλλο είναι μια νέα ιδέα, ψιλο-sci-fi, που δεν θα υπήρχε αν δεν είχε χρειαστεί να δώσω Πανελλήνιες. Αφορά μυστικές κυβερνητικές εγκαταστάσεις στην Ελλάδα του μέλλοντος στις οποίες έγκλειστοι μαθητές μοχθούν να "περάσουν στο Πανεπιστήμιο" ενώ εν αγνοία τους η ενέργεια που σπαταλούν πάνω στην προσπάθεια χρησιμοποιείται για δόλιους σκοπούς, ή κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω όμως, παρα-ακούγεται εφηβικό και ανάλαφρο για χειμωνιάτικη απασχόληση. Είδωμεν!

 

 

Τη δεύτερη ιστορία θα μ' άρεσε να τη διάβαζα! :)

Link to comment
Share on other sites

-το άλλο είναι μια νέα ιδέα, ψιλο-sci-fi, που δεν θα υπήρχε αν δεν είχε χρειαστεί να δώσω Πανελλήνιες. Αφορά μυστικές κυβερνητικές εγκαταστάσεις στην Ελλάδα του μέλλοντος στις οποίες έγκλειστοι μαθητές μοχθούν να "περάσουν στο Πανεπιστήμιο" ενώ εν αγνοία τους η ενέργεια που σπαταλούν πάνω στην προσπάθεια χρησιμοποιείται για δόλιους σκοπούς, ή κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω όμως, παρα-ακούγεται εφηβικό και ανάλαφρο για χειμωνιάτικη απασχόληση. Είδωμεν!

 

 

Τη δεύτερη ιστορία θα μ' άρεσε να τη διάβαζα! :)

 

...λες; Με χαροποιεί το γεγονός, αν και αν ασχοληθώ με το δεύτερο μάλλον για καραμπινάτο μυθιστόρημα θα το πάω παρά για ιστορία. Ποτέ δεν ξέρεις, βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αυτήν την στιγμή γράφω τα εξής:

-Το Military Sci-Fi καμάρι μου, που είναι στο τρίτο κεφάλαιο κι έχει περάσει από άπειρες διορθώσεις κι αναθεωρήσεις και πιθανότατα θα περάσει άλλες τόσες. Η ιστορία του με συντροφεύει από την Δευτέρα Λυκείου, ιδιαίτερα σε δύσκολες στιγμές. Γενικά προσπαθώ να περάσω μια αίσθηση παρακμής ηθικής, οικονομικής κτλ, όπως είναι η σημερινή Ελλάδα.

-Ένα Fan Fiction διήγημα που εκτυλίσσεται στον κόσμο της Θήρας, από ένα low-fantasy mod για το Medieval II: Total War το Thera: Legacy of the Great Torment. H γενική ιδέα είναι ένας ατιμασμένος ιππότης που προσπαθεί να βρει λύτρωση πολεμώντας τους εχθρούς του Θεού. Κλισεδιά, θα έλεγα.

-Η επιστροφή μου στον πρώτο fantasy κόσμου που δημιούργησα κι εξέλιξα από το δημοτικό μέχρι το λύκειο, μόνο που η ιστορία που γράφω τώρα εκτυλίσσεται χιλιάδες χρόνια μετά από την κεντρική ιστορία που είχα πλάσει τότε. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά αυτά τα χιλιάδες χρόνια. Μπορεί οι μάχες να μην δίνονται πια από ιππότες ή λεγεώνες, αλλά από καλοντυμένους στρατούς εξοπλισμένους με μουσκέτα, ξιφολόγχες και κανόνια, μα οι ίντριγκες στα παλάτια παραμένουν οι ίδιες. Μου αρέσει αυτή η εποχή, τελικά και δεν έχει εκπροσωπηθεί ιδιαίτερα στο fantasy.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με εξαίρεση το διήγημα για τον διαγωνισμό τρόμου εδώ (που μετά από ένα χρόνο αποχής με έμπασε ξανά στο άθλημα) συγεντρώνω ιδέες για short stories που τις γράφω σε ενα μπλοκακι για να μην τις ξεχνάω. Παλιά όταν συγκέντρωνα καμιά 10ρια τέτοιες ιδέες πλακωνομουν να τις περάσω στο χαρτι. Τώρα εχω φτάσει στις 5 καινουργιες άγραφτες.

 

Προτιμώ να γράφω μόνο horror παρολο που σαν αναγνώστης διαβάζω και sci-fi.

 

EDIT: Ψεμματα, έκανα και κάτι ακόμη. Αυτές τις μέρες των διακοπών πήρα όλες τις παλιές μου ιστορίες και τις πλάκωσα στην επιμέλια (χωρίς αυτο να σημαίνει ότι δεν μου ξέφυγε κάτι) γιατί είμαι από τους τύπους που όταν γράφουν κάτι βαριούνται να το διορθώσουν. Τώρα νομίζω ότι είμαι πολυ πιο οκ απ' ότι πιο πριν.

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Διορθωνω την συμμετοχη μου στον διαγωνισμο φαντασυ με τιτλο "Η υπόσχεση" που έχω μετονομάσει σε "¨Ο δρόμος της επιστροφής" και παράλληλα προσπαθώ να ολοκληρώσω 2 διηγήματα που ελπιζω να μπορεσω να κατεβασω στο εργαστηρι της Αλεφ τον Μαιο. Για να δουμε τι θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ενας βασιλιάς πλησιάζει στο τέλος του. Είδε την αγαπημένη του βασίλισσα να πεθαίνει. Οι ιππότες του τον προδίδουν. Αιτία του κακού ο καλύτερος του φίλος. Αλλά γιατί; Τι κρύβει η μαύρη του καρδιά; Ποτέ δεν θα το μάθει. Το Κάλλινοθ έπεσε. Ο βασιλιάς πέθανε στην πλατεία της Τιρ Κάλλιεν παλεύοντας με τον Βολτούρνο, το θηρίο του Νέργκαλ, του άλλοτε φίλου του. Εδώ αρχίζει η περιπέτεια του Νουρ Κουιρίθιρ. Νόμιμου διαδόχου του θρόνου. Από την σχολή του Κάισελμποργκ στη νήσο των γιγάντων και από το λημέρι των νάνων στο πάντα χιονισμένο Νόργκριντ. Μια ιστορία που οι βάρδοι στο Κάλλινοθ θα τραγουδούν για χίλια χρόνια.

 

Αυτό που γράφω παρουσιάζει τις δύο όψεις του ίδιου νομίσματος που λέγεται εκδίκηση. Πως από τη μία κάποιον τον τυλίγει η σκιά και πως σε κάποιον μια μικρή αχτίδα φωτός μπορεί να είναι αρκετή για να διαλύσει το σκοτάδι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα μια συζήτηση με γνωστό μου ο οποίος πιστεύει στη θεωρία των ερπετόμορφων. Δεν είχα ιδέα τι παίζει με αυτό το θέμα και μετά την κουβέντα που είχαμε το έψαξα στο ίντερνετ. Ε, καθώς διάβαζα μου ήρθε η ιδέα για ένα διήγημα τρόμου. Είχα κρατήσει σημειώσεις (εχω για καμιά δεκαριά ιστορίες και κάθε φορά που νιώθω πως μου έρχεται ο οίστρος γράφω και μία) και λέω να την ξεκινήσω απόψε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προκυρήσσω το 2013 'Ετος Ευθυμιακών Διορθώσεων. Το σχέδιο είναι να διορθώσω τουλάχιστον μία νουβέλα κάθε τρεις μήνες. Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

 

Ιανουάριος-Φεβρουάριος: "Θαλασσινά Κογχύλια" (φάνταζι σε προΚολομβιανό ΒορειοΑμερικανικό σέττινγκ, άνευ νομάδων).

 

Μάρτιος-Απρίλιος-Μάϊος: "Στάλα Δάκρυ" (φάνταζι σε προαποικοιακό Μαορί σέττινγκ, με τσουνάμια, γιου-χου).

 

Ιούνιος-Ιούλιος-Αύγουστος "Η Τριλογία της Πλέξης, βιβλίο πρώτο: Ερεστή" (πόντιακ φάνταζι, :p Αν τα καταφέρω γιατί είναι 140,000 λέξεις και θέλει γερό χέρι κατά τη διόρθωση).

 

Σεπτέμβριος-Οκτώβριος-παύση για το NaNoWriMo-Δεκέμβριος: "Πνεύματα" (φάνταζι σε ψευδοελληνιστικό σέττινγκ)

 

Results may not include success. :p Αλλά θα το παλέψουμε. Ήδη από τα 8 κεφάλαια του Ινδιάνικου έχει ολοκληρωθεί το πρώτο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..