Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Εχω ξεκινησει να γραφω το σεναριο ενος κομικ Urban Fantasy στο συγχρονο Λονδινο. Το καστ περιλαμβανει εναν μαγο-ντετεκτιβ της αστυνομιας, εναν μαγο-παιχνιδοποιο, εναν ανθρωπολογο λυκανθρωπο, μια πουκα τραγουσιστρια και αλλα τετοια περιεργα.

Το υπολογιζω γυρω στις 30 σελιδες και ελπιζω να ειναι το πρωτο με τις περιπετειες αυτων των χαρακτήρων

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, δηλώνω ενθουσιασμένη που τόσοι άνθρωποι γράφετε. Με εμπνέετε και με γεμίζετε συγγραφική ελπίδα. :give_rose:

 

Αλλά θέλω να πω στον άλλιεν σιξ-σιξ-σιξ:

 

P.S. Δυστυχώς με το να ακούω κάθε φορά ότι έχω γράψει "την πιο καλή ιστορία" μου δημιουργείται η ανησυχία ότι οι προηγούμενες χάνουν την αξία τους. Και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να επέμβω σε αυτές ώστε να τις "φέρω" κάπως στο επίπεδο που βρίσκομαι τώρα, ή αν έχουν κάποια αξία ακόμη και όπως είναι ήδη...

Όχι!  Μην το κάνεις, μην τα πειράξεις, ποτέ δεν σταματάμε να πηγαίνουμε μπροστά τη γραφή μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα προηγούμενα πρέπει να αλλάξουν για να είναι καλά (εκτός από τραβηγμένα πράγματα, θα καταλάβεις μόνος σου, δικά σου είναι, ξέρεις). Καμιά φορά, το "καλύτερο" δεν είναι για καλό...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να γράφω ένα καινούργιο μυθιστόρημα ψυχολογικού τρόμου, βασισμένο σε μια ιδέα που είχα προς το τέλος της στρατιωτικής θητείας μου και δούλευα από τότε με σημειώσεις/σχέδια κλπ. Μόλις πέρασα το ψυχολογικό όριο των 20 χιλιάδων λέξεων και, συγχρόνως, ένα από τα σημεία που με δυσκόλεψαν περισσότερο ως τώρα. Για όσους την έχουν διαβάσει, φέρνει περισσότερο σε ατμόσφαιρα στο ομώνυμο διήγημα της συλλογής μου, αλλά εξελίσσεται στη σημερινή εποχή και τη Βόρεια Ελλάδα.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλο το forum. Είμαι νεοσύλλεκτη στην παρέα! :dance2: Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις άλλους ανθρώπους να μοιράζονται το ίδιο πάθος με σένα, την συγγραφή!! Είμαι αρκετά μικρή για να μπορέσω να πω πως το κατέχω αρκετά το άθλημα, διότι γράφω μόνο τα τελευταία τέσσερα χρόνια.. Τα τελευταία δύο χρόνια ασχολιόμουν με ένα μυθιστόρημα φαντασίας που τρύπωσε στο κεφάλι μου δύο χρόνια πριν. Τώρα το έχω τελειώσει και κάνω διορθώσεις ενώ σκέφτομαι να το καταθέσω σε εκδοτικούς οίκους απο το Σεπτέμβριο. Ο μυθικός του κόσμος βρίσκεται πολύ μακριά από τον δικό μας, ενώ αναπτύσσεται παράλληλα με αυτόν. Οι ήρωες αναγκάζονται να εξισορροπήσουν τις ζωές τους ανάμεσα στους δύο κόσμους, ενώ μυστικά και δολοπλοκίες αναστατώτουν τόσο την αντίληψη του εαυτού τους και των άλλων γύρω τους. Ψέματα, κρυμμένες αλήθειες χρόνων έρχονται στην επιφάνεια και ο κόσμος αυτός έρχεται να φωτίσει την πραγματικότητα μέσα από τον σουρεαλισμό. Θα ήθελα να σας θέσω τις εξής ερωτήσεις:

-Να στείλω το έργο μου σε πολλούς εκδοτικούς ταυτόχρονα ή να το στέλνω σε έναν- δύο και να περιμένω απαντήσεις;( που γνωρίζω πως είναι και πολύ χρονοβόρες)

-Ποιοι εκδοτικοί οίκοι στην Ελλάδα είναι πρόθυμοι να εκδόσουν βιβλία φαντασίας ακόμα και αν συμμετέχει ο συγγραφέας χρηματικά στην παραγωγή του βιβλίου;

-Τι είναι αυτό που κατά την γνώμη σας κάνει ένα βιβλίο φαντασίας να ξεχωρίσει στο αναγνωστικό κοινό και είναι στην Ελλάδα τόσο διαδεδομένη όσο στο εξωτερικό;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :coffee-reading:  


Εγώ ευπειθώς αναφέρω, ξανακοιτάζω κάτι αγγλικές μεταφράσεις διηγημάτων μου, μπας και δουν κανέναν ήλιο εκδοτικό στα εξωτερικά, και έχω φτάσει αισίως στη μέση του πρώτου βιβλίο της Πλέξης μου, όπου ένας χαρακτήρας με δευτερεύουσα πλοκή έγινε πρωτεύων χαρακτήρας και κουτρουβαλάει σε αβυσσαλέα βάθη ενδοσκοπίσεων. Τη λάτρευα την Αστέρα μου εξαρχής, τώρα ξέρω και γιατί.

Naroualis όταν λες αγγλικές μεταφράσεις διηγημάτων σου; Είχες προσλάβει κάποιον μεταφραστή να σου τα μεταφράσει; Αν ναι κατά πόσο πιστεύεις διατηρήθηκε η λογοτεχνική τους αξία κατά την μετάβαση στην αγγλική;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκούραση.

 

Γράφω! Δεν ξέρω πόσο θα πάει, είναι από αυτά τα χαρούμενα πράγματα που απλά τα ξεκινάς, χωρίς κανένα σχέδιο. Πάντως η ιστορία κάνει το είδος και τον χαρακτήρα της φανερά από την αρχή: πρωταγωνιστής είναι ένας μάγος που ερωτεύτηκε την κόρη του δασκάλου του.

Είχα διάθεση για κάτι τόοοσο ανάλαφρο...post-1837-0-49075500-1400685553.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ ευπειθώς αναφέρω, ξανακοιτάζω κάτι αγγλικές μεταφράσεις διηγημάτων μου, μπας και δουν κανέναν ήλιο εκδοτικό στα εξωτερικά, και έχω φτάσει αισίως στη μέση του πρώτου βιβλίο της Πλέξης μου, όπου ένας χαρακτήρας με δευτερεύουσα πλοκή έγινε πρωτεύων χαρακτήρας και κουτρουβαλάει σε αβυσσαλέα βάθη ενδοσκοπίσεων. Τη λάτρευα την Αστέρα μου εξαρχής, τώρα ξέρω και γιατί.

Naroualis όταν λες αγγλικές μεταφράσεις διηγημάτων σου; Είχες προσλάβει κάποιον μεταφραστή να σου τα μεταφράσει; Αν ναι κατά πόσο πιστεύεις διατηρήθηκε η λογοτεχνική τους αξία κατά την μετάβαση στην αγγλική;

 

Μπα, προς το παρόν προσπάθησα να το κάνω μόνη μου, with a little help from my friends. Δεν είμαι σίγουρη ότι απέδωσα τέλεια αυτό που ήθελα, ωστόσο έχω την ικανοποίηση ότι το λάθος, όπου υπάρχει είναι δικό μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα -νομίζω και για όλους- είναι πιο εύκολο να μεταφράσω από τα αγγλικά στα ελληνικά, παρά από τα ελληνικά στα αγγλικα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το Πάσχα και μετά που τέλειωσα το πρώτο μέρος της funny τριλογίας που σκαρώνω το έριξα λίγο στο σορολόπ όσον αφορά το γράψιμο. Τώρα έχω ξεκινήσει το δεύτερο μέρος, και για κάποιο λόγο δεν μπορώ ακόμα να αποφασίσω πως να το ξεκινήσω. Έχω γράψει τέσσερις διαφορετικές εισαγωγές αλλά καμία δεν με ικανοποιεί όσο θα ήθελα, και ενώ έχω όλο το βιβλίο στο μυαλό μου με κάθε λεπτομέρεια και ανυπομονώ να μπω στην πλοκή του, έχω κολλήσει στην αρχή!! Κάθε πράγμα στην ώρα του όμως, δεν το πιέζω, απλά το φέρνω από δω, το πάω από κει, και περιμένω να ωριμάσει στο μυαλό μου για να ζητήσει μόνο του να βγει όπως γίνεται συνήθως με μένα.:)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα -νομίζω και για όλους- είναι πιο εύκολο να μεταφράσω από τα αγγλικά στα ελληνικά, παρά από τα ελληνικά στα αγγλικα...

 

Μπααα, καθόλου. Όχι όταν έχεις γράψει το κείμενο ο ίδιος, όχι όταν το έχεις φανταστεί σε συγκεκριμένο setting και κάποιες λέξεις απλά δεν σε καλύπτουν. Εγώ γράφω και ελληνικά και αγγλικά, π.χ., αλλά όσες φορές έχω προσπαθήσει να μεταφράσω είτε τα μεν στα δε είτε τα δε στα μεν αποτυγχάνω, τόσο λόγω βαρεμάρας, όσο και λόγω feeling που αισθάνομαι πως χάνεται. Προτιμώ δηλαδή να γράψω μια ιστορία απευθείας στα αγγλικά, μου βγαίνει καλύτερα, πιο άνετα, από το να τη γράψω ελληνικά και να τη μεταφράσω. Θα έκανε πολύ ενδιαφέρον topic συζήτησης αυτό, πάντως. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με την Ελγκαλλά έχω. Αν γράψω στα ελληνικά, δε μπορώ να μεταφράσω στα αγγλικά. Αν γράψω στα αγγλικά δε μπορώ να γράψω στα ελληνικά. Κάποια φορά είχα τη φαεινή ιδέα να γράψω εξαρχής ένα κομμάτι στα αγγλικά, ενώ το είχα ήδη ολοκληρώσει στα ελληνικά. Αυτό σα να δούλεψε καλύτερα, αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να απαγκιστρωθείς από τις εκφράσεις που χρησιμοποίησες αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου μεθοδολογία πάει ως εξής (αν και υπάρχει τόπικ νομίζω γι'αυτό το θέμα):
Συνήθως μεταφράζω κάτι -κυρίως από ελληνικά στα αγγλικά- έχοντας υπόψη ότι είναι από την αρχή ένα καινούργιο draft. Είναι σημαντικό αυτό, όσο δουλεμένη και να είναι η ιστορία στα ελληνικά, τη θεωρώ σαν κάτι που πηγαίνει από την αρχή, όχι κάτι "φτασμένο" στο τέρμα του.
Το βλέπουν μερικά μάτια και μετά, με μερικά σχόλια στην τσέπη, πιάνω από την αρχή το ξαναγράψιμο πάνω στο "draft" βλέποντας πράγματα που δεν δουλεύουν ή ακούγονται λάθος. Για να λειτουργήσει αυτό, καταλήγω να γράφω ανεξάρτητα από το αρχικό κείμενο. Σχεδόν ποτέ δεν έχω το ελληνικό κάπου κοντά για να το βλέπω, δουλεύοντας τη μετάφραση σαν καινούργια ιστορία, στα αγγλικά. Βοηθάει αυτό να μην κολλάς σε "ατάκες" που σου άρεσαν στο αρχικό κείμενο αλλά δεν δουλεύουν στη μετάφραση.

Είναι πια πολλές οι ιστορίες μου που έχουν περάσει αυτό το treatment (μετά συγχωρήσεως προς όλους τους beta readers που βλέπουν το αρχικό draft, γκουχ, Nihilio) και είναι φυσικά χρονοβόρα διαδικασία, αλλά καταλήγουν σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυο φορες εχω δοκιμασει να μεταφρασω ιστορια και κατεληγα να αλλαζω κομματια ολοκληρα, γιατι ταιριαζαν περισσοτερο στη μια γλωσσα παρα στην αλλη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευπειθώς αναφέρω, ξανακοιτάζω κάτι αγγλικές μεταφράσεις διηγημάτων μου, μπας και δουν κανέναν ήλιο εκδοτικό στα εξωτερικά, και έχω φτάσει αισίως στη μέση του πρώτου βιβλίο της Πλέξης μου, όπου ένας χαρακτήρας με δευτερεύουσα πλοκή έγινε πρωτεύων χαρακτήρας και κουτρουβαλάει σε αβυσσαλέα βάθη ενδοσκοπίσεων. Τη λάτρευα την Αστέρα μου εξαρχής, τώρα ξέρω και γιατί.

Πάνω σε τι θεματολογία κινούνται τα διηγήματα; Γενικά στο εξωτερικό είναι πιο πρόθυμοι στο να εκδώσουν συλλογές διηγημάτων ή είναι τόσο απρόθυμοι όσο είναι εδώ στην Ελλάδα που από την ιστοσελίδα του εκδοτικού ουσιαστικά σε βγάζουν από τον κόπο να τους στείλεις πιθανές δημιουργίες σου που να είναι διηγήματα; Και εμένα η πρώτη μου έκδοση ήταν μια συλλογή διηγημάτων μου που είχε την τύχη να γίνει αποδεκτή από έναν μικρό εκδοτικό. Μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα παντελώς από την προώθηση αλλά και το τελικό αποτέλεσμα του βιβλίου. Να φανταστείτε μου άλλαξαν μέχρι και την ποιότητα του χαρτιού στην δεύτερη έκδοση, προς το χειρότερο εννοείται. Και όταν έκανα μια ευγενική παρατήρηση για αυτό καθώς αναρωτήθηκα γιατί να το κάνουν αυτό αφού ήδη η πρώτη έκδοση είχε φύγει και είχαν κάποιες χρηματικές απολαβές από αυτή, η εκδότρια μου άλλαξε στάση απέναντι μου και μου μιλούσε πια μόνο μέσω email και μηνυμάτων, ενώ πριν με έπαιρνε τηλέφωνο για όποια διαδικαστικά. Τυπικά όλα δηλαδή.  :nonono: Τέλος πάντων ας μην ξεφεύγω από το θέμα, μπορούν να σταθούν αξιοπρεπώς συλλογές διηγημάτων στο εξωτερικό; 

Edited by Nevaria
Link to comment
Share on other sites

Από το Πάσχα και μετά που τέλειωσα το πρώτο μέρος της funny τριλογίας που σκαρώνω το έριξα λίγο στο σορολόπ όσον αφορά το γράψιμο. Τώρα έχω ξεκινήσει το δεύτερο μέρος, και για κάποιο λόγο δεν μπορώ ακόμα να αποφασίσω πως να το ξεκινήσω. Έχω γράψει τέσσερις διαφορετικές εισαγωγές αλλά καμία δεν με ικανοποιεί όσο θα ήθελα, και ενώ έχω όλο το βιβλίο στο μυαλό μου με κάθε λεπτομέρεια και ανυπομονώ να μπω στην πλοκή του, έχω κολλήσει στην αρχή!! Κάθε πράγμα στην ώρα του όμως, δεν το πιέζω, απλά το φέρνω από δω, το πάω από κει, και περιμένω να ωριμάσει στο μυαλό μου για να ζητήσει μόνο του να βγει όπως γίνεται συνήθως με μένα. :)

Κοίτα, μπορείς αν θες να το πιάσεις από εκεί που τό 'χεις στο μυαλό σου, και άσε την αρχή για μετά. Σιγά, οι αρχές δεν είναι για άγχος (τα τέλη από την άλλη... )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Από το Πάσχα και μετά που τέλειωσα το πρώτο μέρος της funny τριλογίας που σκαρώνω το έριξα λίγο στο σορολόπ όσον αφορά το γράψιμο. Τώρα έχω ξεκινήσει το δεύτερο μέρος, και για κάποιο λόγο δεν μπορώ ακόμα να αποφασίσω πως να το ξεκινήσω. Έχω γράψει τέσσερις διαφορετικές εισαγωγές αλλά καμία δεν με ικανοποιεί όσο θα ήθελα, και ενώ έχω όλο το βιβλίο στο μυαλό μου με κάθε λεπτομέρεια και ανυπομονώ να μπω στην πλοκή του, έχω κολλήσει στην αρχή!! Κάθε πράγμα στην ώρα του όμως, δεν το πιέζω, απλά το φέρνω από δω, το πάω από κει, και περιμένω να ωριμάσει στο μυαλό μου για να ζητήσει μόνο του να βγει όπως γίνεται συνήθως με μένα. :)

Κοίτα, μπορείς αν θες να το πιάσεις από εκεί που τό 'χεις στο μυαλό σου, και άσε την αρχή για μετά. Σιγά, οι αρχές δεν είναι για άγχος (τα τέλη από την άλλη... )

 

Α, αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να κάνω με τίποτα. Δεν μπορώ να γράφω κομμάτια σκόρπια και μετά να τα ενώσω. Για μένα το γράψιμο είναι σαν μια βρύση, την ανοίγεις και τρέχει νερό, την κλείνεις και σταματάει. Δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχίσω χωρίς την αρχή γιατί δεν θα υπάρχει η ροή. Φαντάσου ότι ακόμα και τον τίτλο πρέπει να τον βάλω στην αρχή, αλλιώς δεν μπορώ να συνεχίσω. Το έχω ολόκληρο να χοροπηδάει στο μυαλό μου, όπως και το επόμενο που κλείνει την τριλογία, με λεπτομέρειες και με επιπλέον γεγονότα για να έχω και επιλογές. Αλλά μέχρι να ξεκινήσει όπως το θέλω δεν πρόκειται να πάει παρακάτω ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως δεν θα γραφτεί ποτέ. Παραξενιές..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τώρα νομίζω ότι μπορώ να αποκαλύψω τον λόγο της πολύμηνης απουσίας μου από το Φόρουμ. Έγραψα, διόρθωσα, ξαναδιόρθωσα και ξαναματαδιόρθωσα, ώσπου τελείωσα το πρώτο μου μυθιστόρημα 70000 περίπου λέξεων! Κινείται ανάμεσα στην δυστοπία και το κοινωνικό μυθιστόρημα, νομίζω.

Edited by Μπόρχες
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα τελειώματα του ξεχορταριάσματος του Β΄ βιβλίου της τριλογίας, μετά από τόσο καιρό υποχρεώσεων που με κρατούσαν πίσω στο λογοτεχνικό μου κομμάτι. Μια-δύο διορθωσούλες και έφυγε για τον εκδότη.

Ύστερα, ελπίζω να ασχοληθώ με το τέταρτο βιβλίο που έχω ξεκινήσει να γράφω, και αυτό γιατί πέρα από όλα αυτά που ανέφερα πρέπει ασχοληθώ και να παραδώσω στον εαυτό μου μέχρι τέλος καλοκαιριού και ένα ακόμη "Φανταστικότατο!" έργο - όχι λογοτεχνικό. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καποιος πρεπει να μου δωσει λιγο...εναυσμα, επειδη νιωθω οτι βρισκομαι σε ..συγγραφικο αδιεξοδο... Ξεκινησα το 2011 να γραφω κατι και τον τελευταιο χρονο ειμαι παγωμενος εντελως...νιωθω οτι δε θα προλαβω να το τελειωσω μεσα στο 2014...

Για την ακριβεια , νιωθω οτι δεν μου επιτρεπεται να γραφω εδω μεσα, καθως νιωθω ..εξ ολοκληρου... ΟΦ ΤΟΠΙΚ απο το φορουμ. Η αληθεια ειναι οτι δεν γραφω κατι καθαρα επιστημονικης φαντασιας.

Το αντιθετο θα ελεγα!

Αυτο που γραφω θα μπορουσε να χαρακτηριστει σαν μια ερωτικη ιστορια με αυτοβιογραφικα στοιχεια (κυριως του εαυτου μου) μπλεκοντας ομως και το φανταστικο καθως καταπιανεται με το παραλληλο συμπαν...

τι εννοω?

Λοιπον... χρησιμοποιωντας πολλα στοιχεια απο τη ζωη μου... οπως τα ταξιδια... (Ταξιδευω πολυ, 3-4 φορες το χρονο στην Ευρωπη, για διασκεδαση, κυριως στην Ισπανια που λατρευω και εχω επισκευθει γυρω στις 15 φορες...) αρχισα να γραφω μια νουβελα με κυριους χαρακτηρες τρεις ανθρωπους, 2 αγορια και μια κοπελα... Θα μπορουσα να τοποθετησω τον εαυτο μου στον ενα ηρωα και τον κολλητο μου φιλο στον αλλο... Η κοπελα δεν ειναι δικια μου παντως...

Εμπνευση πηρα απο μια ερωτικη περιπετεια του φιλου μου και καπου εκει, εμπλεξα και τα ταξιδια...

Υπαρχουν ολοκληρα κεφαλαια που διαδραματιζονται σε μια πολη της ευρωπης... με επικεντρο παντα την ΙΣπανια, την λατρεμενη Ισπανια που εκει γινονται τα παντα...

Οι ηρωες ειναι ενας αγγλος, ενας γερμανος και μια ισπανιδα (οχι...δεν υπαρχει ελληνας και δεν πεφτει καποιο αεροπλανο σε ζουγκλα με...ανθρωποφαγους :p )

Η Σεβιλλη, το Καδιθ, η Μαδριτη, κυριως ομως η Ανδαλουσια που εχω ταξιδεψει πολυ εκει και θα παω και τον αλλο μηνα, ειναι οι πολεις που διαδραματιζεται το μεγαλυτερο μερος του εργου... υπαρχουν πολλα κεφαλαια στην Αγγλια, το κοβεντρι, το μπραιτον και το Λονδινο... μερη τα οποια εχω επισκεθει επισης...

Υπαρχει ενα κεφαλαιο στην Λισσαβονα με ελπιζω μια αρκετα ικανοποιητικη περιγραφη της πολης, προς το Μπαιρο Αλτο και την Αλφαμα... τουλαχιστον οσα κρατησα στη μνημη μου οταν πηγα εκει το 2012...

Τον δεκεμβρη βρεθηκα στην Βιεννη για μια βολτα και οπως επινα καφε σ ενα ομορφο αριστοκρατικο καφε απεναντι απο το παλατι του Χοφμπουρν, μου ηρθε εμπνευση, εβγαλα το σημειωματαριο μου και ουσιαστικα εγραψα ενα κεφαλαιο μεσα εκει στο καφε... Το κεφαλαιο αυτο το μετεφερα αργοτερα στο βιβλιο, γυρνωντας απο τη Βιεννη, οσο πιο συντομα μπορουσα ωστε να ειναι φρεσκες οι αναμνησεις του ταξιδιου...

 

Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, αλλα αρχισα να γραφω, οταν χωρισα απο την τελευταια μου σχεση το 11 (ναι ειμαι κοντα 4 χρονια μονος...) . οι μεγαλυτερες εμπνευσεις μου και τα καλυτερα κεφαλαια μου ηρθαν οταν εμενα σπιτι μερες ολοκληρες απο τη καταθλιψη και πινοντας πολυ... εχω γραψει ισως το αγαπημενο μου κεφαλαιο 5 η 6 το πρωι εχοντας πιει σχεδον μισο μπουκαλι ουισκι...

Το κεφαλαιο με τον ηρωα μεθυσμενο στην Μαρμπεγια ειναι ουσιαστικα μια δικη μου βραδια εκει, στη Μαρμπεγια τον απριλη του 2009 που κοντεψα να παθω κακο απο το αλκοολ και αυτα που εγιναν εκει....

 

Πιστευω οτι οι μεγαλυτερες εμπνευσεις ερχονται απο τα μεγαλυτερα δραματα της ζωης και το παραξενο ειναι οτι εγω ενω τα τελευταια χρονια ειμαι πραγματικα σχεδον με καταθλιψη, καθως η ζωη μου εχει γινει πολυ μοναχικη, χωρις υποψια κοπελας, με τους περισσοτερους φιλους να εχουν απομακρυνθει και τη ρουτινα δουλεια-σπιτι-δουλεια-σπιτι-γυμναστηριο να σπαει λιγο με καποια βραδια μεθυσιου σε κοντινο μου μπαρ, με τον κολλητο, παρ ολα αυτα εχω βρεθει σε αδιεξοδο...

 

δεν υπαρχει ορεξη να γραψω πια... γραφω σχεδον με το ζορι,.... ημουν ετοιμος να το εγκαταλειψω τελειως το μυθιστορημα, σβηνοντας το ακομα και απο τον σκληρο και τα αντιγραφα που το εχω αποθηκευσει και ακπου εκει διαβασα αυτα τα περι...αυτοεκδοσης, βρηκα και αυτο το φορουμ και ξαναζωντανεψα λιγο....

 

εγραψα καποια κεφαλαια, επαναδιορθωσα τα αλλα 10, 20, 50 φορες ξανα αλλα ακομα νομιζω οτι δεν θα προλαβω να το τελειωσω μεσα στη χρονια....

 

Τα σημαντικοτερα κεφαλαια μου διαδραματιζονται στο Καδιθ.... Τον αυγουστο λοιπον θα ταξιδεψω ξανα εκει, κανοντας μια μινι περιοδια στην Ανδαλουσια (Μαλαγα, Ροντα, Νερχα, Σεβιλλη) και καταληγοντας στο Καδιθ για 1.5 μερα, το οποιο θα επισκευθω για πρωτη φορα μετα το 2008 που αποτελεσε και την πηγη εμπνευσης να διαδραματισω βασικο μερος του βιβλιου εκει....

 

Σκεφτομαι να περπατησω στα μπαρακια που περιγραφω στο βιβλιο, να μεθυσω, να κανω βολτα στην παραλια της Βικτωρια με τα ατελειωτα χιλιομετρα και τον Ατλαντικο να την βρεχει και να προσπαθησω να εμπνευστω παλι... να μπω στο πετσι του βιβλιου και να δω την εικονα αυτων που περιγραφω μπροστα μου !!!

 

Στην ουσια θα προσπαθησω να ζησω 1.5 μερα σα τον ηρωα , τον γερμανο, που εκει περα εζησε ενα δραμα με τη κοπελα....

 

Iσως...ειναι η τελευταια μου ευκαιρια να σωσω το βιβλιο και να το τεελειωσω!!

 

θα δειξει....

 

Σκεφτηκα να ανεβασω καποια στιγμη μερικα κεφαλαια να παρω τις γνωμες σας αλλα κολλαω κυριως στα εξης:

 

1. φοβαμαι επειδη δεν εχω κατοχυρωσει ακομα τιποτα... (προς θεου δεν προσπαθω να πω κατι!)

2. φοβαμαι πολυ τις κριτικες, ειδικα οι αρνητικες κριτικες με παιρνουν απο κατω και ισως το εγκαταλειψω αν δω πολλα αρνητικα σχολια...

 

οπως και να εχει πιστευω οτι γραφω κατι που αξιζει να διαβαστει εστω και σαν μια νουβελα 230-240 σελιδων...εστω κι απο εφηβες κοπελιτσες η νοικοκυρουλες που θα φανταζονται οτι θα ζουν αυτον τον ερωτα και θα σκεφτονται παντα....

 

" κι αν ειχα παρει αυτη την αποφαση τοτε και οχι αυτη που πηρα τελικα..."

 

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ............. :)

 

 

 

υ.Γ. αν τελικα αποφασισω να ανεβασω υλικο, που πρεπει να παω? υπαρχει καποιο τοπικ στο φορουμ?

ευχαριστω!!

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

1. φοβαμαι επειδη δεν εχω κατοχυρωσει ακομα τιποτα... (προς θεου δεν προσπαθω να πω κατι!)

2. φοβαμαι πολυ τις κριτικες, ειδικα οι αρνητικες κριτικες με παιρνουν απο κατω και ισως το εγκαταλειψω αν δω πολλα αρνητικα σχολια...

 

υ.Γ. αν τελικα αποφασισω να ανεβασω υλικο, που πρεπει να παω? υπαρχει καποιο τοπικ στο φορουμ?

ευχαριστω!!

 

1. Αξίζει να σου αναφέρω ότι υπήρξαν διηγήματα στο φόρουμ, τα οποία μετά εκδόθηκαν σε βιβλία. (Εννοείται πως κατέβηκαν από το φόρουμ όταν το ζήτησε ο συγγραφέας). Φυσικά, όποτε ανεβάζεις κάτι στο ίντερνετ δεν μπορείς να ξέρεις πώς θα το χρησιμοποιήσει κάποιος που δεν έχει τις καλύτερες προθέσεις. Ένα μικρό ρίσκο το παίρνεις.

 

2. Οι αρνητικές κριτικές είναι κάτι που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις προς όφελός σου. Εννοείται, βέβαια, πως πρέπει πρώτα να τις φιλτράρεις, να δεις τι ταιριάζει στον τρόπο που γράφεις και στην ιστορία σου, κι από κει και μετά να κάνεις τις αλλαγές που επέλεξες. Είναι λογικό να μην μπορείς να ικανοποιήσεις όλους τους αναγνώστες. Αν δεν είσαι μαθημένος στο να ακούς τη γνώμη των άλλων, τότε είναι λογικό να σε ενοχλήσουν κάποια αρνητικά σχόλια. Σιγά-σιγά όμως θα δεις κι εσύ ότι αυτά είναι που θα περιμένεις περισσότερο, επειδή αυτά είναι που θα σε βοηθήσουν να βελτιωθείς. Το έχουμε περάσει όλοι αυτό. Θα το ακούσεις πολλές φορές. Κι όταν λέμε «αρνητική κριτική» εννοούμε σχόλια που γίνονται για να επισημάνουν κάποια λάθη, τεχνικά και υπόθεσης, που υπάρχουν στο κείμενο. Κακοπροαίρετα σχόλια του τύπου «αυτό που έγραψες είναι χάλια», σου είναι εντελώς άχρηστα και δεν χρειάζεται να τα δίνεις σημασία.

 

3. Μπορείς να ανεβάσεις τις ιστορίες σου στη Βιβλιοθήκη του φόρουμ. Επέλεξε το κατάλληλο μέρος και κάνε καινούριο τόπικ για την ιστορία σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να ανεβασω καποια στιγμη μερικα κεφαλαια να παρω τις γνωμες σας αλλα κολλαω κυριως στα εξης:

 

1. φοβαμαι επειδη δεν εχω κατοχυρωσει ακομα τιποτα... (προς θεου δεν προσπαθω να πω κατι!)

2. φοβαμαι πολυ τις κριτικες, ειδικα οι αρνητικες κριτικες με παιρνουν απο κατω και ισως το εγκαταλειψω αν δω πολλα αρνητικα σχολια...

 

οπως και να εχει πιστευω οτι γραφω κατι που αξιζει να διαβαστει εστω και σαν μια νουβελα 230-240 σελιδων...εστω κι απο εφηβες κοπελιτσες η νοικοκυρουλες που θα φανταζονται οτι θα ζουν αυτον τον ερωτα και θα σκεφτονται παντα....

 

" κι αν ειχα παρει αυτη την αποφαση τοτε και οχι αυτη που πηρα τελικα..."

 

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ............. :)

 

 

 

υ.Γ. αν τελικα αποφασισω να ανεβασω υλικο, που πρεπει να παω? υπαρχει καποιο τοπικ στο φορουμ?

ευχαριστω!!

 

Κρίνοντας κι από τα ποστ σου στο άλλο τόπικ, είσαι μπερδεμένος για διάφορα πράγματα (όπως το τι είναι "συμβατικός" εκδοτικός οίκος) και ασχολείσαι με άλλα που δεν είναι ακόμα του παρόντος (όπως η έκδοση). Εφόσον δεν έχεις τίποτα έτοιμο, δεν έχεις και τίποτα να κατοχυρώσεις. Και να είχες, τι θα μπορούσε κανείς να κλέψει από 2-3 κεφάλαια, είτε αυτά είναι συνεχόμενα, είτε σκόρπια από το βιβλίο (αν έχεις κάποια ιδέα που θεωρείς πρωτότυπη και μοναδική, πάσο - να ξέρεις πως οι νόμοι των πνευματικών δικαιωμάτων προστατεύουν τα ίδια τα κείμενα και όχι τις ιδέες πάνω στις οποίες πατάνε)

 

Το πιο σημαντικό σ' αυτή τη φάση είναι ν' αποφασίσεις τι θες να κάνεις: θες να πεις τη συγκεκριμένη ιστορία όπως μπορείς και να αφήσεις μετά πίσω σου τη συγγραφή ως χόμπι ή θες να γράψεις όσο καλύτερα μπορείς το βιβλίο σου και να μάθεις πράγματα που θα σε βοηθήσουν και σε πιθανά κατοπινά βιβλία. Δική σου επιλογή. Καμιά εκδοχή από τις δύο δεν είναι ντροπή. Σκέψου, διάλεξε και (ότ)αν ανεβάσεις κάποιο απόσπασμα, φρόντισε να μας διευκρινίσεις τι έχεις κατά νου, ώστε να πάρεις γνώμες που θα σου είναι αληθινά χρήσιμες

 

Κατά τα άλλα, η συγγραφή είναι ανήφορος μέχρι κάποιο σημείο σε κάθε βιβλίο. Αν βρεις την αντοχή να φτάσεις ως εκεί, μετά είναι σα να γράφεται μόνο του το κείμενο ως το τέλος

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικα δεν θελω να το δω, γιατι οτιδηποτε δω "επαγγελματικα" στη ζωη μου αυτοματα το μισω, με κουραζει, γινεται υποχρεωση και βαρος...

 

Θελω να εκφραστω... θελω να γραφω... αυτο εκανα απο μικρος, με εκθεσεις, με δημοσιογραφικες σπουδες κλπ... γενικα μ αρεσει να εκφραζομαι, και νομιζω οτι μου βγαινει ευκολοτερα με το γραψιμο παρα με τον λογο....

Το βιβλιο που ξεκινησα να γραφω ηταν κατι που με ενευπνευσε στα ταξιδια μου και απο την προσωπικη ιστορια του καλυτερου μου φιλου, και με λιγη...σαλτσα φαντασιας αρχισα να γραφω κατι... χωρις προσχεδιο, χωρις απαραιτητη σκληρα δομημενη πλοκη και στοχο... ενιωθα τν αναγκη να εκφρασω σκεψεις, εμπειριες και να βγαλω και λιγο συναισθημα , γιατι ειμαι πολυ στερημενος συναισθηματικα.... αυτο το βιβλιο τα 3 χρονια που το γραφω (με τεραστια διαλειμματα ενδιαμεσα) ειναι κυριως μια αναγκη μου να καλυψω ενα μεγαλο προσωπικο κενο που εχω...

 

αν διαβαστει καλως! θα χαρω.. ναι θα νιωσω περηφανια αν καποια στιγμη γινει το θαυμα και το δω να κυκλοφορει ειτε εντυπα ειτε ηλεκτρονικα...κυριως θα ειναι μια βαθια ικανοποιηση για μενα.... δε με νοιαζει να βγαλω λεφτα.... αν ειναι μονο να καλυφτουν εξοδα, ας ειναι μονο αυτο.....

 

θελω να διαβαστω... ακομα κι αν δε καταφερω στο μελλον να γραψω δευτερο διηγημα ...αν εστω κατι που γραψω διαβαστει, κυκλοφορησει κλπ, ειμαι χαρουμενος..

φυσικα θα συνεχισω να γραφω....εστω και για το...συρταρι μου (η μαλλον για το...στικακι και τον σκληρο μου!), αυτο εξυπακουεται...

εχω αναγκη να γραφω....γιατι στην ζωη μου δε..μιλαω και δεν ακουγομαι.......... γιαυτο γραφω....

 

ΝΑι, ειμαι μπερδεμενος φοβερα... μεχρι πριν ανακαλυψω την αυτοεκδοση και ολα αυτα, θεωρουσα τη συγγραφη ως κατι που γραφεις, το δινεις, το πουλας δηλαδη και ειτε στο τυπωνουν ειτε στο πετανε στα σκουπιδια....

 

Ελπιζω να βοηθηθω εδω και να ξεμπερδεψω καποια πραγματα στο μυαλο μου...

 

Δε το κρυβω οτι φοβαμαι και με αγχωνουν οι αρνητικες κριτικες αλλα τις ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ, για να δω πως θα προχωρησω.... στη τελικη αν αυτο που γραφω δεν...διαβαζεται θα συεχισω να γραφω για μενα...

 

 

και κατι τελευταιο.... θα ηθελα να μου πεις αν ξερεις που μπορω να ανεβασω καποια κεφαλαια...ακομα δεν ξερω πως να κινηθω ακριβως μεσα στο φορουμ και δεν θελω να γινω ουτε κουραστικος-ενοχλητικος ουτε να δυσκολεψω τη ζωη των διαχειριστων και να γινω κακος...

 

Σ ευχαριστω πολυ! εδω θα μαστε και θα τα λεμε....... ειστε πολυ χρησιμοι για μενα και ευχομαι να φανω κι εγω!



** τωρα ειδα οτι μου απαντησε το παιδι πιο πανω! να σαι καλα :)

Edited by georgezerv76
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυριο θα προσπαθησω να ανεβασω μερικα α[σοαπσματα  να δω γνωμες... θα το κανα και σημερα, αλλα ειμαι ...λιγ;ς μεθυσμενος...

προπροσπαθω να επιμεληθω καποια κεφαλαια αλλα ειμαι χααλιαλια........... :

αυριο μαλλον......οκ

τλ.?

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

λογω τεραστιου...συγγραφικου αδιεξοδου στο βιβλιο που γραφω, μαλλον το ψιλοπαγωνω μεχρι τον αυγουστο που θα παω στα μερη που περιγραφω μπας και παρω εμπνευση...

 

ξεκινησα σημερα να γραφω μια μικρη νουβελα, αυτη τη φορα φαντασιας, με θεμα καποιον που ξυπναει σε ενα διαφορετικο μερος απο αυτο που θα πηγαινε χωρις να θυμαται κατι... λεω να το διαδραματισω μεσα σε μια εβδομαδα..με αγνωστο τελος και πλοκη...οπως βγει αυθορμητο...και σιγουρα οχι πανω απο 100 σελιδες... θα δουμε πως θα βγει... στη τελικη...γραφε-γραφε....κατι θα μεινει! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιατί να το ολοκληρώσεις μέσα στο 2014; Πάρε το χρόνο σου, γράψε κάτι άλλο άσε το μυθιστόρημα να δουλεύει στο πίσω μέρος του μυαλού σου και ξαναπιάσε το μετά από λίγο, όταν θα έχεις και τα ερεθίσματα και πάλι φρέσκα.

 

Εγώ αυτόν τον καιρό εκτός από το Θυρεό που είναι το μεγάλο μυθιστόρημα και έχει ακόμα μέλλον, γράφω μια μικρή ιστορική μελέτη της οποίας έχω σχεδόν ολοκληρώσει τα δύο τρίτα και σκέφτομαι και κάνα δύο μικρότερα έργα, της τάξεως των 40 σελίδων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω... νιωθω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τελειωσω ποτε αυτο το βιβλιο το οποιο επιασα το 11!!! μονη ελπιδα το οτι παω ξανα στο Καδιθ σε 20 μερες και εκει ισως αντλησω εμπνευση... γιατι η σπονδυλικη στηλη του βιβλιου διαδραματιζεται εκει! περπατωντας στα ιδια μερη, πινωντας στα ιδια μ παρακια και κοιτωντας τον Ατλαντικο απο την παραλια της Βικτορια, ισως βρω την εμπνευση...

 

Επισης και η νουβελα που γραφω τωρα, 'η Πολη', βρισκεται σε συγγραφικο αδιεξοδο επισης... θα πιεστω ομως, να γραψω! δε γινεται αλλιως, πρεπει να πιεστω....αλλιως οτι και να γραφω θα μενει παντα ημιτελες...

 

αυτα..

 

καλη τυχη σου ευχομαι και πολλη ΕΜΠΝΕΥΣΗ! (σποντα σε μενα αυτο.. ;) )

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..