Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Βασικά Καλησπέρα σας,
ανάμεσα στα μικρά διηγήματα που πασχίζουν να βρούν το δρόμο τους, από το μυαλό μου (λέμε τώρα!) στο χαρτί, ξεκίνησα να γράφω μια λίγο μεγαλύτερη ιστορία. Δεν ξέρω αν θα μου βγει τρόμου (το ελπίζω) αλλά το θέμα της, μάλλον κλείνει προς τα κει. Το υπόβαθρο βασίζεται στην Παλαιά Διαθήκη και πιο συγκεκριμένα στις αναφορές περί του Σολομώντος. Βάσει εκείνων των αναφορών , ο Βασιλιάς λαμβάνει δώρο απο το Θεό ένα δακτυλίδι με το οποίο μπορεί να εξουσιάζει τους δαίμονες της ανώτερης ιεραρχίας, όπως και το κάνει! Με την βοήθεια τους κατασκεύαζει τον Ναό μέσα σε έξι μήνες και μόλις οι δαίμονες είναι πλέον "αχρηστοι" , τους κλείνει σε πήλινες στάμνες και τους εναποθέτει στις επτά κολώνες του ναού. Όταν ο Σολομών πεθαίνει και οι εχθροί εισβάλουν στην Ιερουσαλήμ, οι στάμνες σπάζουν..και οι Δαίμονες έκτοτε περπατούν πάνω στην γη. Υπάρχουν αναφορές για τους επτά δαίμονες της Ρουρ , υπάρχουν οι "δαίμονες της Νορμανδίας" και άλλα πολλά όμορφα τέτοια διηγήματα ή μυθιστορήματα.
Η διαφοροποίηση , που υποτίθεται πως υπάρχει είναι πως σε αυτό που προσπαθώ να συντάξω είναι το κυνήγι ενός ανθρώπου ενάντια στους δαίμονες ..Ένας  τύπος , λοιπόν έχοντας κατασκευάσει την κλείδα του Σολομώντα , ξεκινά να βρει τους επτά δαίμονες που περπατούν στην Γη. 

Δεν ξέρω πως και αν ακούγεται τετριμμένο ή αλλά θα ήθελα την γνώμη σας..     

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου Μαυρόκαρδε! Εμένα μου αρέσει όπως το ακούω αν και για να είμαι ειλικρινής θα πρέπει να φύγεις λίγο από το δακτυλίδι και να βρεις ένα άλλο μέσο γιατί αυτό παραπέμπει αλλού. Κατά τα άλλα δεν μου μοιάζει με τρόμου αλλά περισσότερο με περιπέτεια με ίσως κάποια στοιχεία τρόμου μέσα. Εσύ θέλεις οπωσδήποτε να βγει τρόμου? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια δεν μιλάμε για την Παλαιά Διαθήκη αλλά για τα απόκρυφα του Ιουδαϊσμού, ο συγκεκριμένος μύθος αποτελεί τη γέννηση της λεγόμενης Σολομονικής.

Θα μπορούσες να το στήσεις σαν φαντασίας σε στυλ Νταν Μπράουν. Πληροφοριακά ο ναός καταστράφηκε με την πτώση της Ιερουσαλήμ στο Ναβουχοδονόσορα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγκρίνω το παραπάνω.

Δεν μπορώ με τίποτα να αρχίσω πάλι το MSF μου. Ενώ έχω στο μυαλό μου ένα πρόλογο, όταν πάω να γράψω νιώθω ότι η γνώση των Αγγλικών μου με εγκαταλείπει. Είναι το μόνο πράγμα που γράφω και γίνεται αυτό.  

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου Μαυρόκαρδε! Εμένα μου αρέσει όπως το ακούω αν και για να είμαι ειλικρινής θα πρέπει να φύγεις λίγο από το δακτυλίδι και να βρεις ένα άλλο μέσο γιατί αυτό παραπέμπει αλλού. Κατά τα άλλα δεν μου μοιάζει με τρόμου αλλά περισσότερο με περιπέτεια με ίσως κάποια στοιχεία τρόμου μέσα. Εσύ θέλεις οπωσδήποτε να βγει τρόμου? 

καλησπέρα , το δακτυλίδι είναι αναπόφευκτο ,καθώς όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος William αποτελεί κυρίαρχο στοιχείο στην Σολομωνική Γραμματεία. Ίσως ετσι όπως το έδωσα να ακούγεται σαν περιπέτεια αλλά σκέφτομαι να το παλέψω σε ένα μονοπάτι αντίθετο. Πως θα σου ακουγόταν αν οι "δαίμονες"  ζούνε γερασμένοι και κουρασμένοι, μια αιώνια ζωή χωρίς αντικείμενο και ο Άνθρωπος κάνει ότι χειρότερο μπορεί για να τους φέρει υπο τις διαταγές του?    

 

 

Για την ακρίβεια δεν μιλάμε για την Παλαιά Διαθήκη αλλά για τα απόκρυφα του Ιουδαϊσμού, ο συγκεκριμένος μύθος αποτελεί τη γέννηση της λεγόμενης Σολομονικής.

Θα μπορούσες να το στήσεις σαν φαντασίας σε στυλ Νταν Μπράουν. Πληροφοριακά ο ναός καταστράφηκε με την πτώση της Ιερουσαλήμ στο Ναβουχοδονόσορα. 

ευχαριστώ πολύ για το ιστορικό στοιχείο ! Έχω πολύ δρόμο διαβάσματος μπροστά μου ..Βρίσκομαι ακόμα στην δολοφονία του Αβεσσαλώμ.

Edited by R.Blackheart
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

100ο ποστ και εχω να δηλωσω οτι μετα απο 1 λιτρο κρασι, ανοιξαμε και ενα τζονι ουοκερ για να μας φερει λιγη εμπνευση.... τα αποτελεσματα θα φανουν αυριο....... ειμαι κοντα στο τελος της πολης, .....θεου θελοντως και....αλκοολ επιτρεποντως! ;)

 

καλησπερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 χρόνια συγγράφω ένα επιβίωσης τρόμου (survival horror) με ψυχολογικό θρίλερ, ένα ψυχολογικού θρίλερ με φαντασία, κι ένα φανταστικής περιπέτειας.

 

Απλώς δεν είχα κάποιον να μου μάθει έστω τα βασικά για τησ υγγραφή, και όλοι λένε ότι έχω πολλές δυνατότητες, και βρήκα την ΠΗΓΗ (εκδοτικός οίκος από Θεσσαλονίκη) που μας διδάσκει μία εκεί. Τελειώνουν τα μαθήματα τον Δεκέμβριο, και μετά θα έχω τον χρόνο μου να διορθώσω τα μυθιστορήματα μου. Κάποια στιγμή, θα σας μοιράσω τους πρόλογους από τα δύο πρώτα. Το τρίτο είναι πολύ μεγάλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 χρόνια συγγράφω ένα επιβίωσης τρόμου (survival horror) με ψυχολογικό θρίλερ, ένα ψυχολογικού θρίλερ με φαντασία, κι ένα φανταστικής περιπέτειας.

 

Απλώς δεν είχα κάποιον να μου μάθει έστω τα βασικά για τησ υγγραφή, και όλοι λένε ότι έχω πολλές δυνατότητες, και βρήκα την ΠΗΓΗ (εκδοτικός οίκος από Θεσσαλονίκη) που μας διδάσκει μία εκεί. Τελειώνουν τα μαθήματα τον Δεκέμβριο, και μετά θα έχω τον χρόνο μου να διορθώσω τα μυθιστορήματα μου. Κάποια στιγμή, θα σας μοιράσω τους πρόλογους από τα δύο πρώτα. Το τρίτο είναι πολύ μεγάλο.

Φίλε μου τα μάθεις δεν τα μάθεις η επιτυχία δεν εξασφαλίζεται. Πάνω από όλα να κρατήσεις το προσωπικό σου στύλ. Πάντως καλή τύχη σου εύχομαι και μπράβο που το παλεύεις.

Ναι, θέλω πολύ να δω τους προλόγους.

Βασικά Καλησπέρα σας,

ανάμεσα στα μικρά διηγήματα που πασχίζουν να βρούν το δρόμο τους, από το μυαλό μου (λέμε τώρα!) στο χαρτί, ξεκίνησα να γράφω μια λίγο μεγαλύτερη ιστορία. Δεν ξέρω αν θα μου βγει τρόμου (το ελπίζω) αλλά το θέμα της, μάλλον κλείνει προς τα κει. Το υπόβαθρο βασίζεται στην Παλαιά Διαθήκη και πιο συγκεκριμένα στις αναφορές περί του Σολομώντος. Βάσει εκείνων των αναφορών , ο Βασιλιάς λαμβάνει δώρο απο το Θεό ένα δακτυλίδι με το οποίο μπορεί να εξουσιάζει τους δαίμονες της ανώτερης ιεραρχίας, όπως και το κάνει! Με την βοήθεια τους κατασκεύαζει τον Ναό μέσα σε έξι μήνες και μόλις οι δαίμονες είναι πλέον "αχρηστοι" , τους κλείνει σε πήλινες στάμνες και τους εναποθέτει στις επτά κολώνες του ναού. Όταν ο Σολομών πεθαίνει και οι εχθροί εισβάλουν στην Ιερουσαλήμ, οι στάμνες σπάζουν..και οι Δαίμονες έκτοτε περπατούν πάνω στην γη. Υπάρχουν αναφορές για τους επτά δαίμονες της Ρουρ , υπάρχουν οι "δαίμονες της Νορμανδίας" και άλλα πολλά όμορφα τέτοια διηγήματα ή μυθιστορήματα.

Η διαφοροποίηση , που υποτίθεται πως υπάρχει είναι πως σε αυτό που προσπαθώ να συντάξω είναι το κυνήγι ενός ανθρώπου ενάντια στους δαίμονες ..Ένας  τύπος , λοιπόν έχοντας κατασκευάσει την κλείδα του Σολομώντα , ξεκινά να βρει τους επτά δαίμονες που περπατούν στην Γη. 

 

Δεν ξέρω πως και αν ακούγεται τετριμμένο ή αλλά θα ήθελα την γνώμη σας..     

Καλό γιατί σίγουρα μπορεί κανείς να παίξει και με συνωμοσιολογία. Όσον αφορά στο "τετριμμένο" τα πάντα έχουν να κάνουν με το χειρισμό σου. Όσο περισσότερο διαβάσεις τόσο περισσότερο αποφεύγεις αυτόν τον κίνδυνο. succeed!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Ειρήνη.

 

Αυτό είναι αλήθεια, δεδομένου του ότι δεν υπόσχομαι και τίποτα το επιτυχές. Ελπίζω κάποια στιγμή να τα τελειώσω και να τα εκδόσω όπου να ναι. Απλώς, ήθελα να διδαχθώ για να μάθω τα λάθη μου, κι αυτός ήταν ο λόγος που πήγα στα μαθήματα πριν γίνει μία πιο σωστή γραφή στα βιβλία μου.

 

Το δικό μου προσωπικό στυλ είναι λίγο ιδιαίτερο, καθώς προσθέτω για πιο φιλοσοφικούς σκοπούς και Αρχαιοελληνικές λέξεις ανάμεσα στις Νεοελληνικές λέξεις.

 

Τώρα, λοιπόν, που καταθέτω το τρόμου και το ψυχολογικό θρίλερ με φαντασίας;

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται με τις αρχαιοελληνικές λέξεις.

Πού το καταθέτεις, για έκδοση ή δημοσίευση εδώ στο φόρουμ; Αν εννοείς εκδοτικούς οίκους, υπάρχει ο Ars Nocturna, υπάρχουν οι Συμπαντικές Διαδρομές, και ίσως αυτός που λες πάνω, η ΠΗΓΗ. Από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω καθόλου τι παίζει. Αλλιώς μπορείς να αφήσεις κάποια κείμενα να διαβαστούν στις βιβλιοθήκες του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται με τις αρχαιοελληνικές λέξεις.

Πού το καταθέτεις, για έκδοση ή δημοσίευση εδώ στο φόρουμ; Αν εννοείς εκδοτικούς οίκους, υπάρχει ο Ars Nocturna, υπάρχουν οι Συμπαντικές Διαδρομές, και ίσως αυτός που λες πάνω, η ΠΗΓΗ. Από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω καθόλου τι παίζει. Αλλιώς μπορείς να αφήσεις κάποια κείμενα να διαβαστούν στις βιβλιοθήκες του φόρουμ.

Εννοώ, φυσικά, στην κοινότητα (forum) μας. Για να μπορέσω να σας δείξω τους πρόλογους για να πάρετε μία ιδέα. Για εκδοτικούς οίκους, θα το σκεφτώ αργότερα, όταν τελειώσω τα βιβλία μου.

 

Επεξεργασία (edit): Άσε. Το βρήκα. Θα τα καταθέσω εκεί τα κείμενα μου.

Edited by Tanno
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία την τιμητική της έχει η φάντασυ και το ιστορικό μυθιστόρημα. (Με αυτά καταπιάνομαι...)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία την τιμητική της έχει η φάντασυ και το ιστορικό μυθιστόρημα. (Με αυτά καταπιάνομαι...)

Ιστορικό μυθιστόρημα, ε; Πολυ ενδιαφέρον! Σε ποια περίοδο θα μας ταξιδέψεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τελευταία την τιμητική της έχει η φάντασυ και το ιστορικό μυθιστόρημα. (Με αυτά καταπιάνομαι...)

Ιστορικό μυθιστόρημα, ε; Πολυ ενδιαφέρον! Σε ποια περίοδο θα μας ταξιδέψεις;

 

Αρχαίο Μεξικό. Καιρού επιτρέποντος πάντα. Δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά....αυτό είναι που μου αρέσει! Θα ανεβάσω σύντομα τα 2 πρώτα κεφάλαια...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τελευταία την τιμητική της έχει η φάντασυ και το ιστορικό μυθιστόρημα. (Με αυτά καταπιάνομαι...)

Ιστορικό μυθιστόρημα, ε; Πολυ ενδιαφέρον! Σε ποια περίοδο θα μας ταξιδέψεις;

 

Αρχαίο Μεξικό. Καιρού επιτρέποντος πάντα. Δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά....αυτό είναι που μου αρέσει! Θα ανεβάσω σύντομα τα 2 πρώτα κεφάλαια...

 

Μεξικό. Και δη αρχαίο. Εντάξει, το ενδιαφέρον μου μια φορά κατάφερες να το κεντρίσεις. Αναμένω με ανυπομονησία!  

Link to comment
Share on other sites

Αλλά θα δω πού θα τα ανεβάσω τα δειγματάκια μου. Δεν είναι τρόμος, δεν είναι φάντασυ, δεν είναι εφ... :asad: :asad: :asad:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά θα δω πού θα τα ανεβάσω τα δειγματάκια μου. Δεν είναι τρόμος, δεν είναι φάντασυ, δεν είναι εφ... :asad: :asad: :asad:

Χμ. Ως νέωψ στο σφφ, δε νομίζω ότι είμαι ο καταλληλότερος να σε βοηθήσω σε αυτό... Θα τα διαβάσω όμως έτσι κι αλλιώς, οπότε λίγη σημασία έχει στην τελική. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλά θα δω πού θα τα ανεβάσω τα δειγματάκια μου. Δεν είναι τρόμος, δεν είναι φάντασυ, δεν είναι εφ... :asad: :asad: :asad:

Διαφορες ιστορίες
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στον τρόμο. Υπάρχει ψυχολογικός τρόμος σίγουρα. Ευχαριστώ που θα τα διαβάσεις!

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά θα δω πού θα τα ανεβάσω τα δειγματάκια μου. Δεν είναι τρόμος, δεν είναι φάντασυ, δεν είναι εφ... :asad: :asad: :asad:

Διαφορες ιστορίες

 

Ναι, το ανέβασα ήδη!

 

Αλλά θα δω πού θα τα ανεβάσω τα δειγματάκια μου. Δεν είναι τρόμος, δεν είναι φάντασυ, δεν είναι εφ... :asad: :asad: :asad:

Χμ. Ως νέωψ στο σφφ, δε νομίζω ότι είμαι ο καταλληλότερος να σε βοηθήσω σε αυτό... Θα τα διαβάσω όμως έτσι κι αλλιώς, οπότε λίγη σημασία έχει στην τελική. 

 

Το ανέβασα τελικά στις Διάφορες Ιστορίες. Άμα δεν βαριέσαι ρίξε μία ματιά και σε κάτι ποιηματάκια που έχω στη βιβλιοθήκη ποίησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κανω την τελευταια προσπαθεια της χρονιας να πιασω ξανα την Πολη και -0 γιατι οχι; - να την τελειωσω... προς το παρον το μονο που τελειωσα ειναι ....1 λιτρο ερυθρο ξηρο οινο νεμεας, και τωρα θα καταφυγουμε στην - δοκιμασμενη- λυση του τζωνυ για να τελειωσουμε την νουβελα........ ειναι αναγκη να τελειωσει πριν την πρωτοχρονια.......ειναι ενα στοιχημα που εβαλα με τον εαυτο μου!

καλη μου..τυχη ...

 

και στην... υγεια μας!

 

 

ΥΓ. παμε για τελος...ο.χενρι οπως φαινεται! ;)

 

YG 2, ξεκινησαμε να γραφουμε αλλα δεν την παλεψαμε..........ηδη το δωματιο γυριζει οποτε αυριο ελπιζω να εχω υλικο για δημοσιευση........

καλο βραδυ!!!!!!!!

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Sygnvωμη ξεκινησα να γραφω για να τελειωσω τη νουβελα μου αλλα δεν μπορω.........μ εχει ακταβαλλει το ποτο....τα βλεπω διπλα......

αυριο θα προσπαθηησω να γραψω και να τελειωσω αυτο το βιβλιο......

καλη συνεχεια! :(

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το συνόδευες με κρασοκατάνυξη φίλε μου θα ήσουν πιο αποτελεσματικός.

Και σοβαρά τώρα θα κάνεις κακό στο συκώτι σου, πόσο θα αντέξει την κακοποίηση αυτή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλη χρονια!

(αν και εμενα μου μπηκε με το χειροτερο δυνατο τροπο, χειρουργια και αρρωστιες...)

 

Φιλε μου το ξερω το συκωτι μου θα τα φτυσει... περνω ηδη μηνες τωρα ταμπλετες γαιδουραγκαθου για να ριξω λιγο την υπερβολικη τιμη που εχω στην γGT, αλλα να σου πω και κατι...δε με ενδιαφερει και πολυ...δεν εχω ζωη που να αξιζει να τη ζησεις.... οποτε θα το παω οσο αντεξω...

 

Καλη χρονια να χετε! εγω προσπαθω -πιο νηφαλιος-να συνεχισω να γραφω..........γραφε γραφε κατι θα βγει!

Link to comment
Share on other sites

Γράφε γράφε σίγουρα κάτι θα γίνει.

Άκου επειδή τυχαίνει να ξέρω για το θέμα, αν η γGT είναι αυξημένη και θα είναι και οι τρανσαμινάσες υποθέτω, έχεις ήδη αρχίσει να κάνεις ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..