Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

20,000; Οι πιο απαισιόδοξες προβλέψεις μιλάνε για 6ψήφιο νούμερο, κι αυτό πριν την συμφωνία με τα Universal Studios. Ξεκίνα σε λέω.

Link to comment
Share on other sites

Κι όλα αυτά μέσα σε δυο μέρες;;;;

 

ΜΜιχάλη, νομίζω ότι εμείς ήμασταν τραγικά ξενέρωτοι τότε που περιοριστήκαμε στο τι θέλουν τα ζευγάρια και ποιο το νόημα της ζήλειας.

 

 

Τρε μπας κλας! Μα ΤΡΕ μπας κλας, σε λέω!

 

 

Κι εγώ μέσα. Μπορεί να μην ήμουν στην αρχική τετράδα σύλληψης, αλλά θα συμμετάσχω στην εκτέλεση. Εξαψήφιο είναι αυτό, κρίμα να μην πάρω κομμάτι απ' την πίττα επειδή δεν είχα ρεπό! :Ρ

 

 

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε σαίνια να σας δούμε να εκδήδεστε. Επάνω από τον τίτλο θα γράφει..."συλλογικό έργο....και πέντε έξι ονόματα....

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε σαίνια να σας δούμε να εκδήδεστε. Επάνω από τον τίτλο θα γράφει..."συλλογικό έργο....και πέντε έξι ονόματα....

 

Πλάκα, πλάκα, στο τέλος να δεις που θα το γράψουμε.

Μόλις βρήκα και τον τίτλο: "Η Κατίνα και η Προσφυγιά των Βαμπίρ" :tease:

Link to comment
Share on other sites

Η "Alpha" ονομασία είναι Ατλαντίς, αν και δεν έχω καταλήξει ακόμα, πάντως έχει να κάνει με απλη συνωνυμία με την γνωστή που ξέρετε, θα αρχίσω να την ποσταρω καμία μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η "Alpha" ονομασία είναι Ατλαντίς, αν και δεν έχω καταλήξει ακόμα, πάντως έχει να κάνει με απλη συνωνυμία με την γνωστή που ξέρετε, θα αρχίσω να την ποσταρω καμία μέρα.

 

A,απλη συνωνυμια με την ξαδερφη μου την Ατλαντιδα δηλαδη;:D

Πως κι απο εδω εσυ ρε σειρα;

Link to comment
Share on other sites

Ε, κάθε φορά που έχω γενέθλια μπαίνω, δεν το ξέρεις; :tongue:

 

Ε αφού κάτι γράφω αυτήν την περίοδο, κρίμα είναι μην ετοιμάζομαι να το ποσταρω, ε;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κι άλλες ανείπωτες ιστορίες ανάμεσα στην Σμύρνη και το Βυζάντιο...

O DinMacXanthi ξέρει γιατί οι Τούρκοι παλούκωσαν τον ΑΘΑΝΑΣΙΟ Διάκο.

O DinMacXanthi ξέρει πως το σπιλωμένο από τους μετέπειτα ιστορικούς σύνθημα "Ελευθερία ή Θάνατος" ήταν αρχικά "ελεύθεροι, αει θάνατος"...

(οκ, τώρα πραγματικά ψήθηκα άσχημα. Εσείς οι 3, ξεκινάτε να στέλνετε)

 

Αυτό θέλω να το δω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι διορθώσεις στους Σακάτες Αγίους έχουν αρχίσει να επιταχύνονται. Τελείωσα (σχεδόν - πρέπει να γράψω 2 παραγράφους κάπου) και με το δεύτερο μέρος, φτάνοντας το κοντέρ στις 60000 από τις (ως τώρα) 80000 του τελικού κειμένου. Βουρ στο τρίτο μέρος τώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γράφω μια σειρά διηγημάτων που εκτυλίσσονται σε μια περιοχή γνωστή ως "Άσπρα Χώματα". Οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν είχα άλλη επιλογή παρά να ονομάσω και τη συλλογή έτσι... Η τεχνική μου βέβαια θέλει πολύ δουλειά ακόμα... Το παλεύουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Γράφω το "Ρεπλίκα" για το Νανορίμο του 2010. Στόχος μου είναι να συμπληρώσω 50.000 λέξεις, όχι όμως αναγκαστικά και να το τελειώσω. Μετά μπορεί να περιμένει. Προέχει να χτενίσω το "Αλιέρ" και να συνεχίσω το "Anarchus".

 

Το "Ρεπλίκα" είναι το έβδομο στη σειρά μυθιστόρημα που γράφω.

 

"Ο Σαλτιμπάγκος και οι Γάτες της Ύδρας"

"Κατάθεση Από Την Αιωνιότητα"

"Η Καρδιά του Δαίμονα"

"Οστεοδρόμιο"

"Anarchus"

"Αλιέρ"

και το "Ρεπλίκα"

 

Έχω μαζεμένα και αρκετά διηγήματα για τρεις-τέσσερις Ανθολογίες.

 

Θέλω να σταματήσει αυτός ο δημιουργικός πονοκέφαλος. Γιατί οι αντοχές μου έχουν εξασθενίσει. Αγαπώ όλα μου τα "βιβλία" και δεν θέλω να μου κατέβουν άλλες εμπνεύσεις. Θέλω το "Ρεπλίκα" να είναι το τελευταίο μυθιστόρημα.

 

Μέσα στην ανέχια, και τις σκατοπεραιώσεις -όπου τα σαΐνια της εφορίας με βλέπουν μάλλον επιτυχημένο- ρωτάω όλο και πιο συχνά τον εαυτό μου το "Γιατί γράφω". Παρακαλώ, είναι ρητορική η ερώτηση, μην μου δίνετε ποίηση πάνω στο θέμα, τους ξέρω τους στίχους.

 

Χωρίς "ανάσα" για όσα γράφω, για μένα δεν έχει νόημα. Thank you.

 

Edit: Ξέχασα το "Δώδεκα" που είναι mainstream (άρα οχτώ τα "βιβλία").

 

Το "Δώδεκα" πήγε στον Λιβάνη. Κλείνει το εξάμηνο, θα έπρεπε να είχα νέα τους.

 

Το "Οστεοδρόμιο¨πήγε στο "Ars Nocturna". Από το μισό που διαβάστηκε άρεσε, σύμφωνα όμως με τον εκδότη είναι και δύσκολοι οι καιροί, και έχουν σκοπό να αλλάξουν πλεύση, και ίσως εμμείνουν σε ξένους συγγραφείς (από τυχαία συνάντηση στα όρθια).

 

"Η Καρδιά του Δαίμονα" πηδήχτηκε στο Οξύ, στάλθηκε σε Πατάκη και Μεταίχμιο. Δεν έλαβα καν ειδοποίηση ότι το έλαβαν. Δεν ξέρω τι να πω.

 

Για να μην νομίζεται ότι δεν κάνω τίποτα. Για φωτοτυπίες του πρωτοτύπου και ταχυδρομικά θέλει κάποια έξοδα που δεν τα έχω συνέχεια διαθέσημα.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Δεν έτυχε να στείλω ποτέ κάτι απ όσα γράφω σε εκδοτικό οίκο, αλλά είναι απίστευτη αγένεια να μην σου δίνουν μια απάντηση... rolleyes.gif Εύχομαι ό,τι καλύτερο, και εννοείται στην παρουσίαση κάποιου βιβλίου σου πρόσκληση. Τι τσάμπα όλη αυτή η θετική ενέργεια; tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Το "Οστεοδρόμιο¨πήγε στο "Ars Nocturna". Από το μισό που διαβάστηκε άρεσε, σύμφωνα όμως με τον εκδότη είναι και δύσκολοι οι καιροί, και έχουν σκοπό να αλλάξουν πλεύση, και ίσως εμμείνουν σε ξένους συγγραφείς (από τυχαία συνάντηση στα όρθια).

Έχοντας διαβάσει το Οστεοδρόμιο στην πρώτη του εκδοχή, δύσκολα θα ταίριαζε στο στυλ των βιβλίων που εκδίδουν. Ίσως η Καρδιά του Δαίμονα να τα πήγαινε καλύτερα εκεί, αφού, από το κεφάλαιο που είχα διαβάσει, μάλλον ταιριάζει καλύτερα στο υπάρχον κοινό τους και θα μπορούσαν να το στηρίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Το "Δώδεκα" πήγε στον Λιβάνη. Κλείνει το εξάμηνο, θα έπρεπε να είχα νέα τους.

 

"Η Καρδιά του Δαίμονα" πηδήχτηκε στο Οξύ, στάλθηκε σε Πατάκη και Μεταίχμιο. Δεν έλαβα καν ειδοποίηση ότι το έλαβαν. Δεν ξέρω τι να πω.

 

Αν και προσπαθούν, οι εκδοτικοί οίκοι δεν τηρούν πάντα τις προθεσμίες που θέτουν στους εαυτούς τους. Αν περάσουν πάνω από 15 μέρες (μετά τους έξι μήνες για τον Λιβάνη, τους τρεις για τον Πατάκη κτλ.) κάνεις έναν κόπο να τηλεφωνήσεις και να ρωτήσεις αν υπάρχουν νεότερα για το χειρόγραφό σου.

 

Για το Μεταίχμιο δεν ξέρω, ο Πατάκης αν δεν απατώμαι δε στέλνει βεβαίωση για τα χειρόγραφα που λαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

Tο Μεταίχμιο δε στέλνει απάντηση, επειδή έστειλα κι εκεί το παιδικο- τη Μπεναζίρ- αλλά επειδή στο site τους ειχε δύο διευθύνσεις και μπερδεύτηκα, το έστειλα στην ταχ.θυρίδα. Όμως, πήρα τηλεφωνο και μου είπαν οτι τα παραλαμβάνουν πιο γρήγορα στη δεύτερη διεύθυνση, γιατί στην πρώτη παει στη γραμματεία και υπάρχει μικρή καθυστέρηση μεχρι να παραδώσουν τους φακέλους στο ανάλογο εκδοτικό τμήμα.

 

Μέχρι στιγμής, μόνο ο Καστανιώτης απ' όσο ξέρω, ειδοποιεί με απόδειξη παραλαβής, η οποία περιέχει τα στοιχεία του χειρογράφου. Είναι πολύ τυπικοί!

Link to comment
Share on other sites

Γράφω τον τελευταιο τομο της τριλογίας " The Mortgage" (the story of everything).

Ο πρώτος τομος θα εκδοθεί το πασχα του 11 απο τις εκδόσεις ETRA.

Καθυστέρησα πολύ και για να το τελειωσω απομονωθηκα στα Αρκαδικά βουνά. (Ευγενική χορηγεια του εκδότη μου).

Εχω ακόμα πολύ δουλεια ομως... παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις ολοκλήρωσα τις διορθώσεις μου στο μυθιστόρημα Το Δάκρυ Του Ουρανού που μόλις ετοιμαστεί και ο χάρτης θα είναι έτοιμο για την περιπέτειά του στον κόσμο των εκδοτικών οίκων.

Γράφω τη συνέχεια με τίτλο ο Θυρεός του Λέοντος και ένα διήγημα με τίτλο Αποφάσεις Ζωής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις προσγειώθηκα στο sff.gr μέσω τυχαίου search στο Google. Έχω πάθει πλάκα. Προφανώς, φταίει που είμαι άσχετος και δεν ξέρω τίποτα και κανέναν. Ίλιγγος με έχει πιάσει. Πόσος κόσμος, κείμενα, σκέψεις, ιδέες, όνειρα, μπηχτές και δεν ξέρω τι άλλο. Θα εγκληματιστώ, αλλά θα μου πάρει κάποιο χρόνο, φοβάμαι. Συγγνώμη αν πω καμιά βλακεία στο μεταξύ.

 

Επί του θέματος τώρα. Μόλις τέλειωσα την "Επτά" (που μπορεί τελικά να ονομάσω και "Αγιάτρευτο Μέλλον"). Είμαι στην διαδικασία αναζήτησης οίκων για να το στείλω -- κάνοντας search επ΄ αυτού είναι που προσγειώθηκα εδώ. Πολύ θα ήθελα ν' ακούσω την γνώμη σας, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να αναρτήσω ένα κεφάλαιο. Μπορώ να το αναρτήσω όλο; Αλλά είναι καμιά εξηνταριά χιλιάδες λέξεις.

 

Στο συρτάρι έχω την "Ζέστη". Αυτή ήταν να εκδοθεί από τις Εκδόσεις PS, αλλά το εγχείρημα ατύχησε λόγω κρίσης (έτσι τουλάχιστον μου είπαν). Και μ' αυτήν κάτι πρέπει να κάνω, αλλά προηγείται η "Επτά", που θέλω να πιστεύω πως είναι πιο "ώριμη" (whatever that means, if anything).

 

Αυτά.

 

ΥΓ Τα παραπάνω τα ονομάζω "τελειωμένα" επειδή τόσο μου κόβει. Καθόλου δεν θα εκπλαγώ αν διαψευσθώ. Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. 60,000 λέξεις δεν είναι μικρό για έκδοση;

 

Μπα, μια χαρά είναι. Αν φανταστείς ότι σε Α4 και με μια γραμματοσειρά 12άρα, θα έβγαζε 120 σελίδες περίπου, σε μια κανονική έκδοση θα γινόταν άνετα 200 ή και περισσότερες, που δεν είναι κακό για βιβλίο. Μην κοιτάς που έχουμε συνηθίσει στα τούβλα τελευταία. :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα κατά νου ότι χρειάζονται κατ' ελάχιστο 250 σελίδες για να είναι εκδόσιμο ( τόσες βάζει ο Ψυχογιός ας πούμε ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..