Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Καλά μη νομίζεις. Κι εγώ το πρώτο που έγραψα ήταν μια (αντι-)καταθλιπτική αυτο-βιογραφία, τοποθετημένη σε ένα sci-fi περιβάλλον, στα 17 μου. :)

Και πιστεύω (ελπίζω; ) ότι σχεδόν κανείς εδώ μέσα δεν ξεκίνησε ξαφνικά να γράφει στα 30-40 του, από το πουθενά.... (όχι ότι δε συμβαίνει... ο πατέρας μου ξεκίνησε να γράφει στα 50, αν και όχι sci-fi :-P )

 

Για να το λες εσυ. :)

Θενξ.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω την Κλέφτρα μου, αφού ξεκόλλησα από ένα σημείο όπου είχα μπλέξει πολλές ιστορίες μαζί και προσπαθούσα να βγάλω άκρη. Είναι απίστευτο, αλλά το άφησα για μια εβδομάδα χωρίς να το σκεφτώ καθόλου, και όταν το ξανάπιασα είδα ότι τα κουβάρια ξετυλίγονταν πολύ άνετα και τώρα όλα έχουν πάρει έναν στρωτό δρόμο. Η χαρά μου δε λέγεται!

 

Φυσικά, πάντα υποκύπτω στον πειρασμό να ξεκινάω και κάτι καινούργιο, αλλά αυτό με αποσπά απ' την Κλέφτρα και λέω να συγκρατηθώ. Πάλι ξεκίνησα μία νέα ιστορία, με τη διάθεση απλώς να γράψω ένα διήγημα, έτσι, για ξεκούραση. Όταν είδα ότι βγαίνει κάτι μεγάλο εκεί, είπα "Ε, άι σιχτίρ! Όχι πάλι" και το άφησα ήσυχο στη γωνιά του. (Γωνιά του= ένας φάκελος στον υπολογιστή μου, με το όνομα In progress, που είναι ήδη αρκετά φορτωμένος).

 

Είναι σα να θες να κάνεις ένα ταξίδι, και όταν φτάσεις στον προορισμό σου και αρχίζεις να γνωρίζεις το μέρος, να σε πιάνει μία μανία να δεις κι άλλα μέρη, ενώ περνάς καλά εκεί που βρίσκεσαι! Μα τι ψυχαναγκασμός είναι αυτός, να γυρίσω όλα τα μέρη που μ' ενδιαφέρουν, ταυτόχρονα; :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τελείωσα ένα ακόμα για το διαγωνισμό του Cube και μάλλον θα κάνω ένα break ...

έγραψα πιο πολλά διηγήματα σε 3 μήνες από όσα είχα γράψει τα 3 τελευταία χρόνια. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπέρα αν και είμαι νεος μελοςγράφω εδω και καιρό!!

και χαίρομαι ποθ βρήκα ενα φορουμ σαν και αύτο!!

εγώ αυτή την στιγμή γράφω το ΣΥ.Μ.Π.ΑΝ μια διαστημίκη νουβέλα!

επίσης εχούμε μαζι με ενά αλλο παιδί ενα blog το οποιο προσπαθούμε να το κάνουμε βιβλίοθηκη με εράσυτεχνικά διηγήματα!

αυτή την στιγμή εχουμε μονο 2 αμα θελετε ρίξτε μια ματια και πείτε την γνώμη σας!

 

το blog μου

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες, και... καλά να πάθεις! (κρύο αλλά επιβαλλόταν!)

Βλέπω στήσατε και ανταγωνιστικό forum! Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες, και... καλά να πάθεις! (κρύο αλλά επιβαλλόταν!)

Βλέπω στήσατε και ανταγωνιστικό forum! Καλή επιτυχία!

 

tetartos δεν είναι καθόλου ανταγώνιστικο φορουμ! απλά θέλαμε ενα χώρο για να δήμοσιεύουμε τις ιστορίες μας! νομίζω στο sff,gr δεν εχεί τετοίο κομμάτι! απ'ότι εχώ ψάξει! αν υπαρχεί σε παρακαλώ υποδείξε το μου γιατι θέλω να πάρω κάποιες γνώμες για το εργό μου@!

Link to comment
Share on other sites

tetartos δεν είναι καθόλου ανταγώνιστικο φορουμ! απλά θέλαμε ενα χώρο για να δήμοσιεύουμε τις ιστορίες μας! νομίζω στο sff,gr δεν εχεί τετοίο κομμάτι! απ'ότι εχώ ψάξει! αν υπαρχεί σε παρακαλώ υποδείξε το μου γιατι θέλω να πάρω κάποιες γνώμες για το εργό μου@!

Μα όχι μόνο έχει, αλλά αποτελεί και ένα πολύ μεγάλο μέρος του! Στο κεντρικό board θα βρεις όλες τις βιβλιοθήκες, χωρισμένες μάλιστα και κατά είδος!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να αποφασίσω ποιο από τα δύο μυθιστορήματα που έχω αφήσει στην μέση θα δούλευα πρώτο. Μία αποφάσιζα το ένα, μία το άλλο. Τελικά κατέληξα σ'εκείνο που ξεκίνησα να γράφω πέρισυ, μία σίγουρα 'φανταστική' ιστορία, αλλά δεν ξέρω τι είδος ακριβώς. Αστική φαντασία; (το είχα δει που το έγραφε η Gotha κάπου και μου έμεινε laugh.gif ).

 

Ένας τύπος ξυπνά, λοιπόν, χωρίς να θυμάται τίποτα. Κι όχι μόνο δεν θυμάται αυτός τίποτα, αλλά δεν φαίνεται να τον θυμάται και κανείς άλλος από τους γύρω του (τους γείτονες βασικά). Παίρνει το πρώτο λεωφορείο και βρίσκεται σ'ένα ξενοδοχείο, οπου κάποιος τον κατονομάζει, τον αναγνωρίζει και τον παίρνει μαζί του στα...'άδυτα' του ξενοδοχείου, όπου...δεν θ'αποκαλύψω τίποτε άλλο. Η συνέχεια επί της οθόνης (εχμ...βιβλιοθήκης εννοούσα)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω να βουτήξω την ψηφιακή πένα μου στο μελάνι πάνω από μήνα,από τότε που έγραψα το διήγημα για το Cube.Έχω αφήσει 2-3 έργα μισά(ως συνήθως),μα πρώτα λέω να ολοκληρώσω ένα διήγημα hard sci-fi που μου πήγαινε ως την μέση πολύ καλά μα μετά ψιλοσκάλωσα.

Αφορά ένα καρακλισέ θέμα(την πρώτη επαφή με εξωγήινους),που όμως αποδίδω με ιδιαίτερα ξεχωριστό τρόπο.

Το προορίζω για το τρίτο μέρος μιας θεματικής( ; ) συλλογής,μα αν με ικανοποιήσει το αποτέλεσμα ίσως επιχειρήσω να το δημοσιεύσω και ξέχωρα από μόνο του.

Όταν με το καλό ολοκληρώσω την εν λόγω συλλογή σχεδιάζω να "ξεπαγώσω" το μεγάλο μου αγγλόφωνο μυθιστόρημα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στέλνω αρχικά τους χαιρετισμούς μου σε ολους τους φιλους του φανταστικού που γράφουν εδώ μιας και ειναι το πρώτο μου ποστ!

 

Δεν έχω μέχρι στιγμής καταφέρει να γράψω ένα ολοκληρωμένο έργο, αλλά εδω και αρκετούς μήνες δούλευα στο μυαλό μου μια αρκετά σύνθετη σειρά που σκοπευα να ολοκληρώσω σε 3 βιβλια. Κατάφερα να γράψω τις πρώτες 30 σελίδες όμως αποφάσισα να σταματήσω λόγω της μεγάλης πολυπλοκότητας που επρόκειτο να εχει η ιστορία, μιας και δεν εχω ξαναγράψει τίποτα στο παρελθόν και θα ήταν καλύτερα να αρχίσω απο κάτι πιο απλό. Συνοπτικά σας αναφέρω πως η ιστορία μου θα είχε την μορφή που εχει και το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου, του George R.R Martin, δηλαδή πολλοί χαρακτήρες και το καθε κεφάλαιο 8α είχε το όνομα ενός διαφορετικού χαρακτήρα και θα διαδραματιζόταν απο την δική του οπτική σκοπιά.

Οι χαρακτήρες της ιστορίας θα ήταν εμπνευσμένοι από την πραγματική μου παρέα, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, και τα γεγονότα της σειράς θα λάμβαναν μέρος στην πόλη που ζω. Να σημειώσω πως η σειρα δε 8α εντασσόταν στην κατηγορία της φαντασίας ούτε της επιστημονικής φαντασίας.

 

Παρ'όλα αυτά, αποφάσισα να γράψω μια ιστορία βασισμένη στα κεφάλαια ενος χαρακτήρα από τη μεγάλη αυτή σειρά, συγκεκριμμένα στα κεφάλαιά του από το 3ο και τελευταίο βιβλίο, τα οποία με μεγάλη διαφορά τα θεωρώ τα πιο ενδιαφέροντα της όλης σειράς. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η ιστορία αυτή θα μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί sci-fi!

 

Μόλις τελειώσω την σχετικά μικρή αυτή ιστορία, φιλοδοξώ να την αναρτήσω στο forum της Βιβλιοθήκης και να ακούσω τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο μου, προσπαθώ μετά πολλών κόπων και βασάνων να ολοκληρώσω το 1ο μου βιβλίο και να τελειώσω ένα διήγημα τρόμου, που από τότε που έσκασε στο μυαλό μου δεν με αφήνει σε ησυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να γράψω τις πρώτες 30 σελίδες όμως αποφάσισα να σταματήσω λόγω της μεγάλης πολυπλοκότητας που επρόκειτο να εχει η ιστορία, μιας και δεν εχω ξαναγράψει τίποτα στο παρελθόν και θα ήταν καλύτερα να αρχίσω απο κάτι πιο απλό.

 

Κι εγώ προ ετών το πρώτο έργο που ξεκίνησα να γράψω ήταν ένα αγγλόφωνο μυθιστόρημα φαντασίας μα σκάλωσα όταν άγγιξα τις 20 πρώτες σελίδες..

Βούτηξα απότομα στα βαθιά χωρίς να ξέρω καλά καλά να κολυμπάω.Από τότε άρχισα να γράφω διηγήματα :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προ ετών το πρώτο έργο που ξεκίνησα να γράψω ήταν ένα αγγλόφωνο μυθιστόρημα φαντασίας μα σκάλωσα όταν άγγιξα τις 20 πρώτες σελίδες..

Βούτηξα απότομα στα βαθιά χωρίς να ξέρω καλά καλά να κολυμπάω.Από τότε άρχισα να γράφω διηγήματα :)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καποιοι γράφουμε στα αγγλικά ενώ ζούμε (τουλάχιστον εγώ) στην Ελλάδα. Κι εγώ με μια φίλη μου αρχίσαμε να γράφουμε μια ιστορία τύπου faery-tale και high fantasy αλλά δεν είδαμε και μεγάλη προκοπή. Μας λείπουν οι ιδιομορφίες της γλώσσας.

Μολις τελείωσα να γράφω το 2ο βιβλίο που τελείωσα στη ζωή μου, Νυχτερινό Πέρασμα, που ανήκει στα urban fantasy, school life, action, mystery, horror. Το έγραψα σε τετράδιο γιατί δεν ξέρεις ποτέ, πότε σου έρχεται η έμπνευση. (φανταστείτε να θέλω να ανοίξω τον υπολογιστή μέσα στην τουαλέτα ή στο σχολείο)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καποιοι γράφουμε στα αγγλικά ενώ ζούμε (τουλάχιστον εγώ) στην Ελλάδα.

Επειδή:

α) κάποιοι ζούμε σε χώρες

β) για να διαβάσουν το έργο μας περισσότεροι

γ) επειδή η Αγγλική γλώσσα και οι ιδιαιτερότητές της ταιριάζει περισότερο στο ύφος της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή:

α) κάποιοι ζούμε σε χώρες

β) για να διαβάσουν το έργο μας περισσότεροι

γ) επειδή η Αγγλική γλώσσα και οι ιδιαιτερότητές της ταιριάζει περισότερο στο ύφος της ιστορίας.

 

What he said.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτή τη στιγμή δεν γράφω κάτι, όποτε γράφω τα τελειώνω το πολύ σε δύο μέρες διότι είναι γύρω στις είκοσι σελίδες συνήθως το πολύ smile.gif

 

Μεγάλη παραγωγή πάντως βλέπω εδώ, μπράβο σε όλους...

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από δυο μήνες σημειώσεων, σχεδίου, χαρακτήρων, (χαλαρά-διαμορφωμένης) πλοκής και μπόλικης έρευνας (που ξεπερνά κατά πολύ τους τελευταίους 2 μήνες), ξεκίνησα να γράφω ένα καινούργιο μυθιστόρημα. Αστυνομικό; τρόμου; κάτι τέτοιο και κατά 99% όχι supernatural. Η ιστορία είναι μεν στα αγγλικά αλλά λαμβάνει χώρα (κυρίως) στη Θεσσαλονίκη. Σχεδιάζω να το τελειώσω μέσα στο καλοκαίρι, και θα παραδώσω 20,000 λέξεις από το κείμενο ως διατριβή μου για το μεταπτυχιακό τον Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ολοκληρώσει το 1ο μου βιβλίο με τίτλο "Η πολιορκία της Κόρπολης" στο οποίο μένουν κάποιες μικροπινελιές για να ολοκληρωθεί.

 

Τώρα γράφω το 2ο μου βιβλίο με τίτλο "Αναζητώντας τη γνώση" το 1ο κομμάτι του οποίου έχω βάλει στο σχετικό τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

"H πολιορκια της Κορπολης" ειναι για εκδοση μονο η θα βαλεις τιποτα και στο φορυμ;Μπορεις να πεις δυο λογια;Περιληψη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη περίληψη του "Πολιορκία της Κόρπολης"

 

"Μια πόλη η οποία εδώ και αιώνες αντιστέκεται στους ισχυρότερους εχθρούς της, βρίσκεται αντιμέτωπη με τον χειρότερο εφιάλτη. Ένας από τους ξεχασμένους θεούς είναι αποφασισμένος να πάρει πίσω την θέση του και να διοικήσει τον κόσμο αυτό. Πως μπορούν οι άνθρωποι να τα βάλουν απέναντι σε μια θεότητα;"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γράφω μαζί με ένα φίλο μου μία σειρά απο κωμικές ιστορίες, επιστημονικής φαντασίας και τις ανεβάζουμε σε μία ιστοσέλίδα που έχουμε δημιουργήσει γι'αυτό το σκοπό. Ο κόσμος στο οποίο διαδραματίζονται ονομάζεται Age of Aurora

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η ιστοσελίδα;

 

Είναι http://ageofaurora.dom.gr

 

Οι ιστορίες διαδραματίζονται στο μέλλον, όπου το μεγαλύτερο μέρος της Γής κυβερνάται απο μία Αυτοκρατορία, τύπου Ευρωπαϊκής Ένωσης, δηλαδή υπάρχει η αυτοκρατορική οικογένεια, η Σύγκλητος και η Βουλή της Αυτοκρατορίας, ενώ κάθε χώρα μέλος διατηρεί το δικό του πολιτικο-κοινωνικό σύστημα. Αφορμή για την δημιουργία της ήταν η πρώτη επαφή με εξωγήινους (κατα την προσγείωση ενός γήινου διαστημοπλοίου στον πλανήτη τους, αυτοί άρχισαν να ρίχνουν πέτρες και ξύλα προς αυτό, τα πιό εξελιγμένα τους όπλα δηλαδή) που οδήγησε σε ένα πόλεμο (ή τουλάχιστο έτσι νόμιζε ο κόσμος) ενάντια στην εξωγήινη απειλή.

Οι ιστορίες ξεκινούν πολύ αργότερα απο αυτά τα γεγονότα, με σημαντικότερους χαρακτήρες τον διάδοχο του θρόνου Αρδεναίο ο οποίος θα προτιμούσε να γίνει χορευτής, τον σύμβουλό του Θεώδορο με το μυστιριώδες παρελθόν, η Πριγκίπισσα Αμαλία που ως πρωτότοκη θεωρεί οτι αξίζει να είναι η διάδοχος του θρόνου και η Ινάρα, η σύζυγος του Αρδεναίου.

Edited by LeoCrow
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη μετα-πανελλαδική περίοδο, δεν γράφω τίποτα. Ελπίζω να μου φύγει σύντομα η βαρεμάρα να συνεχίσω το fantasy βιβλίο που γράφω. (δεν έχει τίτλο ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..