Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν φέτος είχα όλο το χειμώνα και την άνοιξη την εντύπωση ότι δεν γράφω. Έλεγα "δεν έχω γράψει τίποτα".

Χτες κοίταξα τον φάκελο στον υπολογιστή μου και θυμήθηκα ότι τελικά έγραφα συνέχεια! Απλά, δεν τα τελειώνω (πάλι).

Και έκανα μία διαπίστωση: εξελίσσομαι σε μυθιστοριογράφο. (Εδώ θα μπορούσε να μπει και ερωτηματικό).

Γι' αυτό δεν τα τελειώνω. Ξεκινάω ιστορίες που το πάνε μακριά το θέμα. Μετά πιάνω άλλη. Στον τελευταίο διαγωνισμό έγραψα διήγημα, και ξαναθυμήθηκα πώς είναι να μην πλατιάζεις. Έλεος.

 

Θα το κοιτάξω το θεματάκι...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, κι εγώ το ίδιο, Κασσάνδρα... Μόλις το συνειδητοποίησα. Έχω να γράψω διήγημα κι εγώ δεν ξέρω από πότε...dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά ασχολούμαι εδώ και δυο μήνες με ένα αστυνομικό-θρήλερ που λέγεται "Οι Συννομότες", είμαι στο πέμπτο κεφάλαιο και έχει 93.000 λέξεισ, το παλεύω, α, είμαι καινο΄ριος στο site ακι έχω ξετρελαθεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από έναν χρόνο και βάλε, ολοκλήρωσα το rewrite του πρώτου (από τα τρία) μέρη του μυθιστορήματος Σακάτες Άγιοι.

Μου έβγαλε το λάδι. Από την αρχή ήξερα ότι η αφήγηση εν τάχει της παιδικής ηλικίας του πρωταγωνιστή δημιουργούσε προβλήματα, έτσι προσέθεσα μια σειρά από περιστατικά στο "παρόν" και τα έδεσα με αναμνήσεις του. Έτσι, από 20000 λέξεις έφτασα στις 37000, δηλαδή κοντά το μισό βιβλίο, και διατηρώ αμφιβολίες αν τελικά δουλεύει και αυτό... Προχωράω όμως στα άλλα δύο μέρη, που ελπίζω ότι θα θέλουν απλά μικρομερεμέτια και να ενωθούν με τις όποιες αλλαγές στο πρώτο μέρος. Ελπίζω μέχρι το τέλος του καλοκαιριού να είμαι έτοιμος και απλά να ξαναπεράσω το κείμενο για έναν τελικό έλεγχο πριν αρχίσω να το στέλνω παραέξω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έναν χρόνο και βάλε, ολοκλήρωσα το rewrite του πρώτου (από τα τρία) μέρη του μυθιστορήματος Σακάτες Άγιοι.

Μου έβγαλε το λάδι. Από την αρχή ήξερα ότι η αφήγηση εν τάχει της παιδικής ηλικίας του πρωταγωνιστή δημιουργούσε προβλήματα, έτσι προσέθεσα μια σειρά από περιστατικά στο "παρόν" και τα έδεσα με αναμνήσεις του. Έτσι, από 20000 λέξεις έφτασα στις 37000, δηλαδή κοντά το μισό βιβλίο, και διατηρώ αμφιβολίες αν τελικά δουλεύει και αυτό... Προχωράω όμως στα άλλα δύο μέρη, που ελπίζω ότι θα θέλουν απλά μικρομερεμέτια και να ενωθούν με τις όποιες αλλαγές στο πρώτο μέρος. Ελπίζω μέχρι το τέλος του καλοκαιριού να είμαι έτοιμος και απλά να ξαναπεράσω το κείμενο για έναν τελικό έλεγχο πριν αρχίσω να το στέλνω παραέξω.

 

άντε επιτέλους! Σακατεμένο πια βγήκε αυτό το έργο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

__μυθιστόρημα ουτοπίας σε κυβερνοχώρο.

τιτλοs "Phantasmagoria"

Παράλληλα ενα μικρο διήγημα εμπνευσμένο απο αληθινά γεγονότα κατά τη δημιουργια ενός αγρογλυφικού στο Alton Barnes, Wiltshire

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ιστορία που προβάλει πως η αδιαφορία των γονέων σε συνδιασμό με την τεχνολογία θα μπορούσε να κατστρέψει ένα παιδί και να το κάνει δολοφόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ιστορία που προβάλει πως η αδιαφορία των γονέων σε συνδιασμό με την τεχνολογία θα μπορούσε να κατστρέψει ένα παιδί και να το κάνει δολοφόνο.

 

 

Ωραίο θέμα. Περιμένω να διαβάσω αυτή την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ιστορία που προβάλει πως η αδιαφορία των γονέων σε συνδιασμό με την τεχνολογία θα μπορούσε να κατστρέψει ένα παιδί και να το κάνει δολοφόνο.

 

 

Ωραίο θέμα. Περιμένω να διαβάσω αυτή την ιστορία.

 

Μάλλον θα απογοητευτείς :(

 

Αν ρίξεις μια ματιά στην ιστορία που λέγεται A Fanatasy Story in Greece, θα δεις πως δεν κατέχω το λόγο καθόλου καλά. Όλοι με διορθώνουν. Παρόλαυτά, επειδή κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα κρατήσω μέσα μου αναγκαστηκά τα γράφω... Έστω και αν το αποτέλεσμα δεν είναι καλό.

 

Άντε και επειδή σήμερα έχω καραποστάρει παντού, θα κάνω ποστ το πρώτο μέρος της ιστορίας. Ονομάζεται "Χρονικό". Την ονόμασα έτσι διότι κάθε σελίδα της αναφέρεται σε ένα συγκεκριμένο χρονικό σημείο της ζωής του δολοφόνου.

 

πχ. Παρόν, Παρελθόν και κάποιες άλλες ονομασίες του χρόνου που φιλάω σαν έκπληξη. Όχι δόκιμες αλλά αυτές που νιώθω οτι θέλω να βάλω...

 

Εγώ προειδοποίησα πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Από που να ξεκινήσω? Αυτή τη στιγμή έχω τρείς ιστορίες, που έχουν τα φόντα να γίνουν αρκετά μεγάλες, με πολλά κεφάλαια η κάθε μία.

 

Το πρώτο, το οποίο το γράφω εδώ και 13 χρόνια περίπου (!!!) λέγεται Η Τελευταία Αυτοκρατορία.

 

Είναι ένα ιστορικό μυθιστόρημα. Έχει να κάνει με την τρίτη και την τέταρτη Σταυροφορία. Ξεκινάει χρονικά από το 1187 και τελειώνει το 1204. Μία το παρατάω και μία το συνεχίζω. Για αυτό έχει πάρει τόσα χρόνια. Το θέμα είναι πως δεν θέλω να έχω κανένα ιστορικό λάθος μέσα σε αυτήν την ιστορία. Θέλω όλα να είναι σωστά ιστορικά. Σχεδόν σε κάθε σελίδα πρέπει να διασταυρώνω τα στοιχεία με αρκετά βιβλία. Μου φαίνεται πως η βιβλιογραφία θα είαι μεγαλύτερη από το ίδιο το βιβλίο!

 

Επίσης, το πρόβλημα που έχω είναι ότι έχω να "γεμμίσω" 17 χρόνια. Έχω βρει όλα τα ιστορικά γεγονότα της εποχής και προσπαθώ να βάλω μέσα τους ήρωες της ιστορίας μου. Πιστέψτε με, δεν είναι εύκολο. Κάθε φορά που ξεκινάω για να γράψω, έχω ανοιχτό το ίντερνετ και τουλάχιστον 3-4 βιβλία ταυτόχρονα. Εάν κάποτε το τελειώσω σκέφτομαι να το στείλω για έκδοση.

 

Έχω ποστάρει το πρώτο κεφάλαιο στη βιβλιοθήκη εδώ και αρκετά καιρό.

 

Η δεύτερη μεγάλη ιστορία που γράφω είναι φαντασίας. Λέγεται Εράοθα. Σε έναν φανταστικό κόσμο υπάρχουν επτά Συντεχνίες που κυβερνούν, η κάθε μία σε διαφορετικό σημείο, αλλά στο παρασκήνιο. Έχω ποστάρει τα τρία πρώτα κεφάλαια.

 

Το τρίτο είναι και αυτό φαντασίας, αλλά στη σημερινή εποχή στον κόσμο μας. Σε αυτό, δεν ξέρω πως, κατάφερα να μπλέξω δράκους, μινώταυρους, κένταυρους, αγγέλους, δαίμονες και λοιπά μυθικά, λατρευτικά και φανταστικά όντα. Αλλά τα έχω μπερδέψει τόσο πολύ που πρέπει να κάτσω και να τα βάλω όλα σε μία σειρά.

 

το βασικό μου μέλημα είναι να καταφέρω να τελειώσω την Τελευταία Αυτοκρατορία. Αυτές είναι οι τρεις μεγάλες ιστορίες που γράφω. Οι μικρές, που περιορίζονται σε κάτω από 40-50 σελίδες είναι στην καθημερινή διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω την ολοκλήρωση του μυθιστορίματος "Αλιέρ", από το nanowrimo 2008.

 

Τέλειωσα ένα διήγημα ε.φ. για το ΕΦ ΖΙΝ.

 

Τέλειωσα ένα άλλο διήγημα ε.φ. για το συρτάρι.

 

Δουλεύω ένα ακόμα διήγημα ε.φ. - για το συρτάρι και αυτό.

 

Χτενίζω ένα διήγημα ε.φ. για τα Φανταστικά Χρονικά.

 

Ολοκληρώνω ένα διήγημα για τον διαγωνισμό του contest.artspot.gr/

 

Καλό μου βγήκε το καλοκαίρι, πάνω που απελπιζόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά Σεραφίνα ακόμα;:lol: Εμένα μου ήρθε ιδέα για άλλη μία, μάλλον φάντασυ. Έχω ιδέες για 3-4 διηγήματα, εκ των οποίων το ένα πρέπει να το γράψω για το προσεχές εργαστήρι της ΑΛΕΦ. Κατά τα άλλα, μόλις τελείωσα ένα μυθιστόρημα εφ και το έστειλα σε 2 μέλη του φόρουμ για τσεκούρωμαγνώμες και διορθώσεις.

 

Μια μικρή ιστορία που προβάλει πως η αδιαφορία των γονέων σε συνδιασμό με την τεχνολογία θα μπορούσε να κατστρέψει ένα παιδί και να το κάνει δολοφόνο.

 

 

Ωραίο θέμα. Περιμένω να διαβάσω αυτή την ιστορία.

 

Όντως πολύ ενδιαφέρον, αν και μου θυμίζει ένα κάρο ταινίες. Αναμένομεν εναγωνίως να το τελειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά Σεραφίνα ακόμα;:lol: Εμένα μου ήρθε ιδέα για άλλη μία, μάλλον φάντασυ. Έχω ιδέες για 3-4 διηγήματα, εκ των οποίων το ένα πρέπει να το γράψω για το προσεχές εργαστήρι της ΑΛΕΦ. Κατά τα άλλα, μόλις τελείωσα ένα μυθιστόρημα εφ και το έστειλα σε 2 μέλη του φόρουμ για τσεκούρωμαγνώμες και διορθώσεις.

 

Μια μικρή ιστορία που προβάλει πως η αδιαφορία των γονέων σε συνδιασμό με την τεχνολογία θα μπορούσε να κατστρέψει ένα παιδί και να το κάνει δολοφόνο.

 

 

Ωραίο θέμα. Περιμένω να διαβάσω αυτή την ιστορία.

 

Όντως πολύ ενδιαφέρον, αν και μου θυμίζει ένα κάρο ταινίες. Αναμένομεν εναγωνίως να το τελειώσεις.

 

Ούπς μάλλον δεν το πρόσεξες ή δεν φάνηκε, αλλά υποτίθεται είναι το Χρονικό..

 

 

http://community.sff.gr/topic/12378-χρονικό/

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας γεια σας! Καλως σας ξαναβρίσκω όλους εδώ στο σφφ. Καιρό έχω να μπω πραγματικα!

 

Ας πω κι εγώ τα νεα μου λοιπον πανω στη συγγραφή μιας και είμαι ιδιαιτέρως χαρούμενη! Είχα παρατήσει το μυθιστόρημά μου ενάμισι χρόνο τώρα κι όμως μέσα στο καλοκαίρι έγινα απίστευτα παραγωγική! Έγραψα 80 σελίδες (με τα πέρα-δώθε και τους γονείς, είναι πολλές πιστεύω). Και σύντομα που λέτε θα το ολοκληρώσω ελπίζω!! :beer: :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο ρε Λινάκι, λείπεις. Τέλειωνε και στείλτο για έλεγχο thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γεια σας! Καλως σας ξαναβρίσκω όλους εδώ στο σφφ. Καιρό έχω να μπω πραγματικα!

 

Ας πω κι εγώ τα νεα μου λοιπον πανω στη συγγραφή μιας και είμαι ιδιαιτέρως χαρούμενη! Είχα παρατήσει το μυθιστόρημά μου ενάμισι χρόνο τώρα κι όμως μέσα στο καλοκαίρι έγινα απίστευτα παραγωγική! Έγραψα 80 σελίδες (με τα πέρα-δώθε και τους γονείς, είναι πολλές πιστεύω). Και σύντομα που λέτε θα το ολοκληρώσω ελπίζω!! :beer: :lmao:

Best wishes.

Και καλό κουράγιο στις διορθώσεις :coffee-reading:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές παιδιά!! Έχω γράψιμο ακόμη αλλά μπήκα στην τελική ευθεία, πολλές πολλές διορθώσεις και μετά θα το ανεβάσω για έλεγχο. Κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα, φαντάζομαι!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρετουσάρω κάποια παλιά διηγήματα,μιας και τέλειωσα( ; ) το μυθιστόρημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις ξανάπιασα το δεύτερο μυθιστόρημά μου το οποίο είχα αφήσει λόγω σπουδών στο τρίτο κεφάλαιο. Ευτυχώς σχεδόν ολοκλήρωσα

την έρευνα που επιθυμούσα.

Στο μεσοδιάστημα έγραψα 2 διηγήματα τα οποία τώρα τα ξαναβλέπω και τα διορθώνω, στα οποία θέλω να συμπληρώσω

άλλα δύο τα οποία βρίσκονται ακόμα στη φάση της ιδέας, που θα συμπληρώσουν μια συλλογή που ετοιμάζω σχετικά με την

αντίληψη των πραγμάτων (αισθητηριακή κ.ο.κ.) και τον τρόπο με τον οποίο το μυαλό μας αποδέχεται καταστάσεις που δεν του

φαίνονται λογικές.

Ελπίζω κάποια στιγμή να ανεβάσω κάποια από αυτές τις ιστορίες.

υ.γ. άσχετο:κρίμα που δεν μπορώ να βρίσκομαι στην Αθήνα όσο συχνά θα ήθελα γιατί τα σφφ-meetings πρέπει να είναι εξαιρετικά

ενδιαφέροντα...

Link to comment
Share on other sites

Το μυθιστόρημα που γράφω έχει μείνει πολύ πίσω, αλλά το περίμενα. Στην 3η Λυκείου ο μόνος ελεύθερος χρόνος είναι στην τουαλέτα.

Τέλος πάντων, αυτή την περίοδο γράφω κυρίως ποίηση, κάτι που με ξεκουράζει. Είναι ένα ευχάριστο διάλειμμα ανάμεσα στη Φυσική και τα Μαθηματικά!dazzled.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον καιρό είμαι σε σταυροδρόμι (μάλλον κωλοβαράω ασύστολα θα ήταν πιο ακριβές:rolleyes:). Είμαι ανάμεσα στο να ξαναπιάσω και να ξαναγράψω εξ'ολοκλήρου το πρώτο μου μεγάααλο μυθιστόρημα fantasy, το manstredin, και στο να αρχίσω ένα καινούριο που μάλλον προσανατολίζεται στο urban fantasy με αισθητική που αγγίζει το steampunk και είναι ξεκάραθα δυστοπία.

Το πρόβλημα είναι πως το manstredin μου είναι γνωστό, η πλοκή, οι χαρακτήρες, ο κόσμος, έχει δουλευτεί μέσα στο κεφάλι μου για αρκετά χρόνια, κι ενώ πιστεύω πως είναι πολύ ενδιαφέρον και αξίζει να γραφτεί ξανά, αισθάνομαι πως η ομάδα δεν τραβάει. Με λίγα λόγια δεν έχει το στοιχείο της έκπληξης για μένα και φοβάμαι πως θα το βαρεθώ, αλλά από την άλλη πάλι, είναι καλή ιδέα και είναι κρίμα να μην το γράψω...

Το καινούριο δε, αντιμετωπίζει το κλασσικό πρόβλημα που με τυρανάει τα τελευταία κανά-δυο χρόνια με ό,τι γράφω. Έχει δυνατούς χαρακτήρες, έχει καλοχτισμένο κόσμο, με μυρωδιές, εικόνες και λεπτομέρειες, αλλά αδυνατώ-προς το παρόν τουλάχιστον-να βρω μια ικανοποιητική, ενδιαφέρουσα πλοκή που θα με κινητοποιήσει έτσι ώστε να αρχίσω.

Είδομεν λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή.... ε? α! ναι.... προσπαθώ να συγκεντρωθώ για να γράψω τα ρόδα (σε 3ο πρόσωπο αυτή την φορά.... :dazzled: ) και να ξαναπιάσω κάτι urban fantasy στα αγγλικά που έχω... και περιμένω τα σχόλια του διαγωνισμού για να δω τι θα φτιάξω στο κοράκι μου.... γενικά για την ώρα δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά... τα αφήνω ανοιχτά και ελπίζω να μου έρθει η επιφοίτηση κάποια στιγμή....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..