Jump to content

Harry Potter and the Deathly Hallows


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Οι κριτικές για τα βιβλία της J.K. Rowling γίνονται εδώ: https://community.sff.gr/topic/15788-jk-rowling/

Recommended Posts

To εξώφυλλο πιθανότατα να μην είναι το τελικό. Και άλλα βιβλία αν θυμάμαι καλά είχαν διάφορα εξώφυλλα προτού αποφασίσουν επίσημα ποιο θα έχει η hardcover και η paperback έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Darkchilde

    9

  • Oberon

    30

  • RaspK

    26

  • Elvenstar

    8

Κοίτα, αυτό είναι σίγουρο για την "adult" εκδοχή, που είχε κυκλοφορήσει και για τα προηγούμενα βιβλία και είχε πολύ όμορφα σχέδια - και, αν μη τι άλλο, μακάρι να μην κάνουν καμιά βλακεία και δε βγάλουν ένα εξ ίσου καλό εξώφυλλο και γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δεν ξέρω τι λέτε, πάντως ο ειδικός πάνω στο Χάρι Πότερ είανι εδώ! Τα προηγούμενα εξώφυλλα που έχω εγώ πάντως δεν είναι ιδιαίτερα ωραία, αν συλλογιστεί κανείς ότι αλλοιώνουν όλους τους χαρακτήρες που παρουσιάζουν. Από το 5ο βιβλίο άρχισαν να βελτιώνονατι τα εξώφυλλα. Επίσης, το βιβλίο αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΟ πως θα αποφύγει το κοινό και συνηθισμένο τέλος, αφού μέχρι τώρα στα υπόλοιπα βιβλία αυτό ακριβώς κατάφερε να κάνει η Ρόουλινγκ, ξεπέρασε όλες τις προσδοκίες και προσέφερε σε όλους τους αναγνώστες το τεέίως απροσδόκητο! Να είστε αισιόδοξοι λοιπόν! Ούτως ή άλλως θα το διαβάσω το τελευταίο βιβλίο, δεν υπάρχει περίπτωση!!! Το μόνο αδύνατο σημείο πάντως στα Χάρι Πότερ είναι πως όταν πρωτοξεκίνησε η σειρά ήταν για μικρά παιδιά (συγκεκριμένα, ο Χάρι έχει την ίδια ηλικία με εμένα, άρα κατά κάποιο τρόπο μεγαλώσαμε και ωριμάσαμε μαζί!) κι έτσι πλέον, παρ'όλο που έχει σοβαρέψει πολύ κι έχει γίνει διήγημα για κάθε ηλικία και άτομο ανεξαιρέτως, όλοι σχεδόν το σνομπάρουν... Θα ξεπεραστεί κι αυτό όμως με τον καιρό πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όσους ενδιαφέρονται, ανακοινώθηκε ως ημερομηνία έκδοσης του βιβλίου η 21η Ιουλίου. (πηγή)

 

( :oops: ήμουν στο forum με το λογαριασμό του αδερφού μου... nvm...)

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στo Amazon οι προπαραγγελίες του τελευταίου βιβλίου του Χάρυ Πόττερ έφτασαν το 1 εκατομμύριο! Φανταστείτε τι θα γίνει δηλαδή μέχρι να βγει! Να και το σχετικό νέο στο yahoo:

 

http://www.yahoo.com/s/576473

 

Η Ελληνική έκδοση, από ότι είδα σε ένα μάλλον εχθρικό προς τον ΧΠ φόρουμ, θα βγει 3 Νοεμβρίου!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

κοίτα, dain, άμα γίνει ό,τι έγινε και με τα προηγούμενα βιβλία, που δεν μπορούσες να δεις ειδήσεις, να το συζητήσεις στον καφέ με φίλους μέχρι να μεταφραστεί, επειδή παντού ηχούσε το spoiler alert, φαντάσου τι έχει να γίνει τώρα που είναι το τελευταίο βιβλίο...

 

για αυτόν το λόγο, θα το αγοράσω στα αγγλικά (και δεν θα ταιριάζει και με τα υπόλοιπα στη βιβλιοθήκη, τσκ τσκ τσκ, ψυχαναγκασμοί...) μόλις βγει για να μην μου χαλάσει κανένας το τέλος.

 

όχι, το φαντάζεσαι, να βλέπεις αμέριμνος τηλεόραση, ειδήσεις, και ανάμεσα σε πλάνα με υστερικά παιδάκια και ενήλικες, ο/η ρεπόρτερ να δηλώσει "...κοσμοσυρροή στα βιβλιοπωλεία σε όλον τον κόσμο για να διαβάσουν τον τελικό θρίαμβο του χάρυ πότερ, που καταφέρνει να προσπεράσει το θάνατο του/της ........ [δεν είναι να πεθάνει κάποιος;] και στο τέλος να νικήσει το σατανικό βόλντεμορτ, όχι χωρίς να ...." κλπ κλπ? ουρλιάζεις ή δεν ουρλιάζεις μετά;

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς γι'αυτό Στέλιο, το έχω κάνει προπαραγγελία και γω. Αν και πρέπει να διαβάσω το 6ο πρώτα που το έχω να μαζεύει σκόνη τόσο καιρό, και ήδη έχω σποιλεριαστεί!! Όταν βγει το βιβλίο θα πρέπει να κάνουμε είτε τόπικ με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προειδοποίηση, ή να γίνει το πρώτο τόπικ που κάθε ποστ θα είναι υποχρεωτικά σε spoiler tags από την αρχή ως το τέλος! Πλάκα θα έχει! :tongue:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το παρακάτω νέο στο yahoo.

 

NEW YORK -

J.K. Rowling has a request for those with inside dirt on her seventh and final

Harry Potter book: Please keep it to yourself.

 

"We're a little under three months away, now, and the first distant rumblings of the weirdness that usually precedes a Harry Potter publication can be heard on the horizon," Rowling wrote on her Web site Monday.

 

"I want the readers who have, in many instances, grown up with Harry, to embark on the last adventure they will share with him without knowing where they are they going."

 

The author's comments came in response to an April 28 editorial by a leading Potter fan site, http://www.the-leaky-cauldron.org, which noted that it had been receiving "spoiler" e-mails — and expected many more — alleging advance knowledge of the book's contents.

 

Διαβάστε το πλήρες άρθρο, με περισσότερα σχόλια από τη Rowling εδώ:

 

http://news.yahoo.com/s/ap/20070514/ap_en_ot/books_rowling

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ μια απορία έχω: διέρευσε..εεεχμ...ολόκληρο; Ή ας πούμε μέχρι κάποιο σημείο, σχετικά κοντά στο τέλος; Μια απλή απορία...

Link to comment
Share on other sites

To "Harry Potter and the Deathly Hallows" διέρευσε στο internet σε μορφή pdf! Πείτε αν θέλετε περισσότερες "πληροφορίες"... :whistling:
ναι, αλλά κυκλοφορούν τουλάχιστον δύο εκδοχές, άρα υπάρχει πιθανότητα καμιά από τις δύο να μην είναι η αληθινή.

επιπλέον, η μία δεν είναι ολοκληρωμένη, από όσο μου έχουν πει άτομα που την έχουν διαβάσει λείπει τουλάχιστον ένα κεφάλαιο από το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια απορία έχω: διέρευσε..εεεχμ...ολόκληρο; Ή ας πούμε μέχρι κάποιο σημείο, σχετικά κοντά στο τέλος; Μια απλή απορία...

αυτό ακριβώς trillian, και εγώ αυτό έχω ακούσει.

πιο συγκεκριμένα, το 281 σελίδων (1.26mb) pdf μου είπαν ότι δεν είναι ολόκληρο, και κυκλοφορεί ακόμα ένα, 659 σελίδων (3.53mb) για το οποίο ακόμα δεν έχω ακούσει σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ώστε 2 εκδοχές; Τότε το θέμα χωλαίνει κάπως, μειώνονται οι πιθανότητες να είναι αυθεντικό το κείμενο. Εκτός αν η καλή μας συγγραφέας έγραψε 3 εκδοχές, διαρρέει τις 2 στο ιντερνετ και τυπώνει την 3η! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Heheheheh. Λες Αλεξάνδρα? :tongue:

Αν και δεν το νομίζω κρίνοντας από την αντίδρασή της πριν κάμποσα χρόνια όταν είχε "διαρεύσει" πάλι κάποιο προηγούμενο βιβλίο, και η Rowling είχε πάθει ένα κάτι σε υστερία, προσπαθώντας να πείσει τους αναγνώστες πως δεν ήταν αυτό το βιβλίο της, αλλά κάποιο fan work! (Και όντως έτσι ήταν).

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγκεκριμένα ήταν για το The Order of the Phoenix, γύρω από την οποία υπόθεση έγινε τρελός πανικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

LONDON (Reuters) - Best-selling author J.K. Rowling revealed how she broke down in tears during the completion of her final book in the Harry Potter series.

 

 

She also tells interviewer Jonathan Ross how she changed the last word in "Harry Potter and the Deathly Hallows" at the eleventh hour.

 

"When I finished one chapter near the end I absolutely howled," she told the BBC television presenter.

 

She finished the book alone in a hotel room.

 

 

Το υπόλοιπο άρθρο εδώ:

 

http://news.yahoo.com/s/nm/20070706/en_nm/britain_rowling_dc

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε το scar από τελευταία λέξη, όπως λέει... Χμ. Νά 'μαι ειλικρινής, μπορεί και να ψηθώ να το προπαραγγείλω, αλλά θα δω.

 

Για όσους δεν το είχαν δει,

συνεχίζει να δηλώνει ότι 2 κεντρικοί ήρωες πεθαίνουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Potter fans beg Rowling to "Save Harry!"

 

By Peter Griffiths

Mon Jul 9, 8:40 AM ET

 

LONDON (Reuters) - Thousands of Harry Potter fans have signed a petition urging J.K. Rowling to keep writing novels about the boy wizard after she admitted she could "never say never" to more books.

 

 

 

The "Save Harry!" petition calls on Rowling to reverse her decision to end the bestselling series with the seventh and final installment, "Harry Potter and the Deathly Hallows."

 

"Millions, perhaps billions of us, love reading his adventures and we never want them to end," says the online petition, launched on Monday at http://www.saveharrypotter.co.uk.

 

Το υπόλοιπο άρθρο εδώ:

 

http://news.yahoo.com/s/nm/20070709/en_nm/britain_potter_dc

 

Πώς σας φαίνεται η ιδέα/πιθανότητα να συνεχιστεί ο Harry Potter σε μια νέα σειρά? Σίγουρα θα υπάρξουν κάμποσοι που θα αναφωνήσουν "ΟΧΙ! ΠΟΤΕ!" άλλοι που θα θεωρήσουν τους εαυτούς τους "παλιούς" και θα σνομπάρουν τη νέα σειρά - αλλά θα φροντίσουν ως είθισται να την αγοράσουν από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας - και άλλοι που θα ενθουσιαστούν.

Απο τα λεγόμενα πάντως της Rowling, και συγκεκριμένα το "could "never say never" to more books" μάλλον βγαίνει το συμπέρασμα πως ο Χαρούλης δεν τα κακαρώνει στο 7ο βιβλίο!

Προσωπικά ίσως θα μου άρεσε να μην τελειώσει η σειρά και να υπάρξει μια νέα για πολλούς λόγους. Mεταξύ αυτών - και με πλήρως "κακιασμένη διάθεση" - για να μην "ησυχάσουν" διάφροι ανόητοι "σατανολάγνοι" πολέμιοι του Πόττερ που ίσως έλπιζαν πως με το τέλος της σειράς θα τελείωνε σύντομα και το "φαινόμενο Χάρυ Πόττερ"! :tongue:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το είχαν δει,

συνεχίζει να δηλώνει ότι 2 κεντρικοί ήρωες πεθαίνουν.

E ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι

το τελευταίο κεφάλαιο δε θα μας δείχνει τον Ρον και την Ερμιόνη γέρους, να λένε στα εγγονάκια τους την ιστορία των μαθητικών τους χρόνων στο πλευρό του θρυλικού Χάρυ Πόττερ και να πεθαίνουν στο τέλος αγγαλιασμένοι - από γηρατιά

ή κάτι ανάλογο ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά του petitioning σε αυτά τα θέματα, γενικά. Από την άλλη, το setting μου αρέσει αρκετά, οπότε γιατί όχι μια νέα σειρά; :)

 

@Nihilio: πάντα μπορεί να το κάνει κι αυτό, αλλά δεν το πιστεύω, όχι έτσι, αν καταλαβαίνεις. Θα δούμε.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την υπογραφή μου στο petition όπως και να έχει.

 

Αυτό που λέει ο Nihilio στέκει βέβαια, αν και επίσης αμφιβάλλω πως θα το δείξει μ'αυτό τον τρόπο. Εξ άλλου κάτι αναφέρει σε στυλ οτι δε θα είναι bloodbath μεν αλλά θα υπάρχουν νεκροί, άρα μιλάει προφανώς για βίαιο θάνατο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μια μαλακία για να γελάσουμε δε μπορεί να πει κανείς εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Πώς δε μπορεί? Αλλά βάζει και κανα emoticon, πράγμα που έπρεπε να είχα κάνει και γω πιο πάνω. :tongue: Υποθέτω πως δεν μπορώ να φανταστώ το Ρον με την Ερμιόνη, οπότε αν πρέπει να πεθάνει κάποιος βασικός χαρακτήρας θα προτιμούσα το Ρον. Στην Ερμιόνη έχω αδυναμία και προτιμώ να τη δω μαζί με το Χάρυ, όπως και να τους δω στην επόμενη σειρά να χωρίζουν γιατί ο Χάρυ είτε έχει γίνει Υπουργός Μαγείας/Διευθυντής του Hogwarts/Auror και δεν έχει χρόνο για έρωτες, είτε γιατί την απατά με <fill in the blank>!

 

Χμμ, όντως είχες βάλει emoticon αλλά το ερμήνευσα αλλιώς. Oh well!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το έκανες τώρα "O Pettigrew φιλούσε υπέροχα"... Να φανταστώ ότι η Ερμιόνη μετά βρίσκει γοητευτικό εργένη μάγο που την κάνει να ξαναβρεί το πάθος της για τη ζωή; :p

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Nαι, για να μη σου πω κιόλας για γοητευτική μάγισσα, ώστε όσοι σούρνουν διάφορα για το Χάρυ Πόττερ να έχουν κάθε αφορμή να πουν οτι προωθεί και την ομοφυλοφιλία. Το μόνο που δεν έχουν πει ακόμα! :tongue: (Εντάξει, το κάναμε το τόπικ.....)

 

Στα σοβαρά τώρα, αν η Rowling ήταν να γράψει επόμενη σειρά θα προτιμούσα να επικεντρωθεί σε άλλους χαρακτήρες εντελώς, με άλλο "theme" ίσως και όχι τα 7 χρόνια σπουδών στο Hogwarts. Ωραία θα ήταν να έχουν "cameo" ρόλους οι διάφοροι γνωστοί ήρωες της σειράς, αλλά πιστεύω πως ο κόσμος του Χάρυ Πόττερ είναι αρκετά πλούσιος και "πιστευτός" ώστε να στηριχτεί εκεί κάτι εντελώς καινούργιο.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Harry Potter and the Deathly Hallows
  • Φάντασμα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..