Jump to content

Harry Potter and the Deathly Hallows


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Οι κριτικές για τα βιβλία της J.K. Rowling γίνονται εδώ: https://community.sff.gr/topic/15788-jk-rowling/

Recommended Posts

Και όχι μόνο στην Αγγλοσαξωνική. Πολλοί ήρωες της Ελληνικής μυθολογίας ξεκινάνε τα παιδικά τους χρόνια διδασκόμενοι "μη ανθρώπινα μυστικά" από (ημι) υπερφυσικά όντα. Π.χ. ο Ιάσωνας από τον Χείρωνα, ο Ορφέας από τον Απόλλωνα, ο Μελάμποδας από δυο φίδια-κατώτερες θεότητες κτλ..

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Darkchilde

    9

  • Oberon

    30

  • RaspK

    26

  • Elvenstar

    8

Πράγματι. Όπως και ο μικρός Όλυμπος μαθαίνει τη σύριγγα από τον Πάνα αν θυμάμαι καλά. Αν και δεν ήταν "μάγοι" αυτοί (βέβαια ούτε ο Αρθούρος ήταν, παρόλο που είχε μυηθεί σε τέτοια μυστικά). Όλα όμως αυτά τα διαπλεκόμενα μοτίβα, καταλήγουν στο μεγαλύτερο μοτίβο της "πορείας του ήρωα" μέσω της μαθητείας, της ορίμανσης μέσα από εμπόδια και τελικά τη μύηση, με "χορηγούς" διάφορα όντα ανθρώπινα και μη.

Link to comment
Share on other sites

Το κύριο στοιχείο σύγκρισης ανάμεσα στους δύο ήρωες είναι ότι είναι μελαχρινά αγόρια με γυαλιά. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνετε γιατί δε με απασχολεί.

 

Για όσους δεν τα έχουν υπόψει τους, πρώτον, γυαλιά = bullied στην κοινωνία μας, και δείχνει και άτομα που έχουν περάσει περίεργη παιδική ηλικία σε πάρα πολλά έργα. Είναι ένα είδος trademark για χαρακτήρες - προσέξτε, σημειωτέον, ότι είναι ένας από ελάχιστους χαρακτήρες που φοράνε γυαλιά στα βιβλία, και οι περισσότεροι διοπτροφόροι είναι, περιέργως, μάγοι, και άρα out of place με την «πραγματικότητα.» Δεύτερον, το μαύρο μαλλί συχνά σχετίζεται με τη μαγεία και τους μάγους, αλλά εξ ίσου με το μυστήριο και τη μοναχικότητα στους βόριους λαούς, όπου κυριαρχεί το καστανό και το ξανθό (και, λίγο, το κόκκινο). Τέλος, εχμ, είναι πιτσιρίκι, όχι έφηβος - στην αρχή, τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το τελείωσα πριν μερικές μέρες.

από γραφή καλό ήταν, χωρίς να με εντυπωσιάσει.

η ιστορία τώρα,

και σε μένα μου δόθηκε η εντύπωση ότι σκότωσε το (μισό) σύμπαν ακριβώς για να μη σκοτώσει κάποιον από τους πολύ κεντρικούς χαρακτήρες. το ότι έζησε η τριάδα χάρρυ-ρον-ερμιόνη, ενώ τριγύρω τους πέθαινε κόσμος σαν να είχε πέσει δάκος (έτσι λέγεται?) δεν μου πολυάρεσε. το δικαιολόγησε καλά τουλάχιστον στην περίπτωση του χαρούλη.

όλη η φάση με τον σνέιπ με απογείωσε. ήταν ό,τι περίμενα και ακόμη παραπάνω, υποκλίνομαι.

το τελευταίο κεφάλαιο αντίστοιχα με άφησε κάπως αδιάφορο. αφήνει αρκετά κενά ώστε να στριμώξει και άλλα βιβλία άμα θελήσει, δεν προσθέτει τίποτα στη ιστορία (ουσιαστικό τουλάχιστον) και είναι κομματάκι γλυκανάλατο για τα γούστα μου. έπρεπε να κάνω μια παύση για να θυμηθώ πόσοι είχαν πεθάνει για να το χωνέψω. :whistling: .

α, και η αναμέτρηση voldemort-harry ήταν όλα τα λεφτά!

 

ωραίο βιβλίο, κλείνει ωραία την ιστορία (που ελπίζω να μείνει κλειστή). α, και κάτι ακόμη που μου άρεσε

στο τελευταίο κεφάλαιο που ανταλάσσουν ένα τυπικό νεύμα-χαιρέτισμα με το μάλφοϊ. respect!

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο χειρισμός των χαρακτήρων που ανέφερες (ΕΙΔΙΚά των Snape, Malfoy και Dudley) μού άρεσε ιδιαίτερα.

Όσο για το deathcount, εγώ λυπήθηκα απίστευτα με ορισμένους θανάτους - μ' έπιασε disbelief, σχεδόν denial!

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος δεν έφαιρνε λίγο σε Νάρνια; Ο τρόπος που το χειρίστηκε ενωώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω πόσο περισσότερο μοιάζουν πέραν από

το κλασσικό: "X years later..." τελείωμα σε ιστορίες...

 

Αν αναφέρεσαι στη μάχη, δεν μπορώ να πω ότι βλέπω την ομοιότητα. Care to explain?

 

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Ο θάνατος του Χάτη. Δηλαδή, πεθαίνει γιατί το επιλέγει, αλλά επειδή είναι Αθώος επιστρέφει στην ζωή. Ακριβώς όπως και στην πρώτη ιστορία Νάρνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από το scifi.com:

 

A copy of J.K. Rowling's first Harry Potter novel sold at auction in London this week for almost $41,000, the Associated Press reported; the copy of the hardback first edition of Harry Potter and the Philosopher's Stone, published in 1997 and signed "Joanne Rowling" on the back of the title page, was sold to an anonymous private bidder.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε το 7ο βιβλίο. Ο κολλητός μου, μου το δάνεισε λέγοντας

Ο Χάρι Πότερ πεθαίνει!

Μετά βέβαια κατάλαβα ότι δεν το σποϊλέριασε όσο νόμιζα...

 

Επίσης νομίζω ότι η ιστορία δείχνει αρκετά καθαρά τα θρησκευτικά πιστεύω της συγγραφέως μια και

Ο πρωταγωνιστής ζει μετά το θάνατο και ανασταίνεται. Επίσης τα επιγράμματα που διαβάζει στους τάφους είναι από την Καινή Διαθήκη

 

 

Μου άρεσε επίσης που όλες οι ανοικτές υποθέσεις κλείσαν και έκαναν νόημα με έναν υπέροχο τρόπο. Δείχνει βέβαια πόσο καλά σχεδιασμένο το είχε από την πρώτη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Last 'Harry Potter' Book Becomes 2 Films

Thursday March 13 5:50 AM ET

 

 

Harry Potter was the center of seven novels, but he'll star in eight films. The final book in the wildly successful series will be made into two films, the Los Angeles Times reported Wednesday.

Producers are expected to announce Thursday that J.K. Rowling's last "Potter" installment, "Harry Potter and the Deathly Hallows," will be split into two parts on the big screen. The first film is slated for release in November 2010, with part two following in May 2011.

 

"It was born out of purely creative reasons," producer David Heyman told the Times. "Unlike every other book, you cannot remove elements of this book."

 

 

The two final "Potter" films will be shot concurrently, much like the blockbuster trilogy based on J.R.R. Tolkien's epic fantasy novel "The Lord of the Rings"

 

Another famous Tolkien tome, "The Hobbit" is also being split into two live-action movies set for back-to-back shooting to begin next year.

 

Filming on the sixth "Potter" flick, "Harry Potter and the Half-Blood Prince," began in September.

 

"It's been brilliant," said star Daniel Radcliffe. "It's also, I think, the funniest of the films so far."

 

The "Potter" film franchise has pulled in $4.5 billion at the worldwide box office.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και μετά θα βγει και η πολυαναμενώμενη περιπέτεια στην οποία ο Χάρι θα αντιμετωπίσει τον μεγαλύτερο εχθρό του, τον φοβερό και τρομερό Νick Marvel. Το βιβλίο θα ονομάζεται Harry Potter and the Threedamned Christianboy (ο Χάρι Πότερ και το τρισκατάρατο Χριστιανόπουλο.) Το βιβλίο φυσικά θα γίνει και ταινία (για να μην ξεχνιώμαστε) και θα προβληθεί την πρωτοχρονιά του 2018, λίγες ώρες πριν την Δευτέρα Παρουσία. Φήμες λένε πως σε αυτό το σίκουελ ο Χάρι τελικά θα

αποδειχτεί ότι είναι ο Αντίχριστος

. Λυπάμαι...

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

ΛΟιπόν καλύτερα με τον Χάρυ τον Αντίχριστο παρά με τον Μάρβελ τον Χριστιανοτέτοιο (μην πώ άλλη κακή λέξη)

Link to comment
Share on other sites

ΛΟιπόν καλύτερα με τον Χάρυ τον Αντίχριστο παρά με τον Μάρβελ τον Χριστιανοτέτοιο (μην πώ άλλη κακή λέξη)

 

 

Ορίστε, το βιβλίο ήδη απέκτησε οπαδό-οξαπωδό! Βλέπω την Darkchilde στην ουρά

 

 

 

300px-Harry_Potter_lines.jpg

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αντίχριστος ο Χάρυ? Μπα... Πιο εύκολα θα το πίστευα για τους άδελφους του Ρον... :evil:

Πάντως οι καλοί που πέθαναν... δεν έπερεπε να μας αφήσουν.... :angel2:

 

Και ναι! είχα δίκιο για τον Severus Snape!!!!! :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αντίχριστος ο Χάρυ? Μπα... Πιο εύκολα θα το πίστευα για τους άδελφους του Ρον... :evil:

Πάντως οι καλοί που πέθαναν... δεν έπερεπε να μας αφήσουν.... :angel2:

 

Και ναι! είχα δίκιο για τον Severus Snape!!!!! :clap:

:beerchug:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντίχριστος ο Χάρυ με τίποτα. Μάλλον ηλιακός/χριστικός ήρωας μπορεί να χαρακτηριστεί -όπως λένε όλα τα ορφανά και εξαιρετικά ταλαντούχα αγοράκια που σημαδεμένα από τη μοίρα τους σώζουν με κάποιον τρόπο την πολη, τη χώρα, το σύμπαν-. Στα παραμύθια, στους μύθους, στη ζωή, παντού. Χριστούλης μάλλον δηλαδή ο Χάρυ μας.

Τώρα το βιβλίο μου φάνηκε καλό, αλλά του άξιζε να είναι και καλύτερο. Όσο για τον Σέβερους, ήταν και παραμένει ο αγαπημένος μου ήρωας.

Link to comment
Share on other sites

Αντίχριστος ο Χάρυ με τίποτα. Μάλλον ηλιακός/χριστικός ήρωας μπορεί να χαρακτηριστεί -όπως λένε όλα τα ορφανά και εξαιρετικά ταλαντούχα αγοράκια που σημαδεμένα από τη μοίρα τους σώζουν με κάποιον τρόπο την πολη, τη χώρα, το σύμπαν-. Στα παραμύθια, στους μύθους, στη ζωή, παντού. Χριστούλης μάλλον δηλαδή ο Χάρυ μας.

Τώρα το βιβλίο μου φάνηκε καλό, αλλά του άξιζε να είναι και καλύτερο. Όσο για τον Σέβερους, ήταν και παραμένει ο αγαπημένος μου ήρωας.

 

 

Χριστούλης ο Χάρι ε; Σε λίγο καιρό δηλαδή θα γιορτάζουμε τα Χαρούγενα (επίσιμη εορτή της μετά-Wicca). Kαι θα βρίζουμε τον Χάρι αντί για αυτόν που καταπιάνουμε στο στόμα μας καθημερινώς. Πάντως το μ.Χ θα συνεχίσει να γράφεται ως έχει. Απλώς αλλάζει το όνομα. Στα αγγλικά όμως; A.H. αντί για A.D.

 

...και είδα το Χάρι φαντάρο...

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επίσης νομίζω ότι η ιστορία δείχνει αρκετά καθαρά τα θρησκευτικά πιστεύω της συγγραφέως

Τι εννοείς; Γιατί εγώ διάβασα και τα 7 κ δεν κατάλαβα ποια είναι τα θρησκευτικά της πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια πάντως έχει πει πως είναι χριστιανή (δεν ξέρω τι απόχρωσης όμως) και δεν έχει καμμία σχέση με τη wicca ή άλλα νεοπαγανιστικά κινήματα, ομάδες, θρησκείες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια πάντως έχει πει πως είναι χριστιανή (δεν ξέρω τι απόχρωσης όμως) και δεν έχει καμμία σχέση με τη wicca ή άλλα νεοπαγανιστικά κινήματα, ομάδες, θρησκείες κλπ.

 

Νομίζω ότι ο περισσότερος ντόρος έγινε από την Χριστιανική Εκκλησία (Καθολική και Ορθόδοξη) γιατί αισθάνεται ότι δέχεται επίθεση τα τελευταία χρόνια, παρά ότι η ίδια η συγγραφέας ήθελε να περάσει κάποια πράγματα ή να κάνει θρησκευτικό προσηλυτισμό. Εγώ αυτό κατάλαβα απ΄τον όλο πόλεμο ανακοινώσεων. Και βέβαια η Ροουλινγκ έχει κ καλό team που προόθησε την όλη κόντρα για να πουλήσει ακόμα πιο πολύ. Πάντως στα; Βιβλία της εγώ δεν διάβασα κάτι που να γέρνει στην μια πλευρά ή στην άλλη. Τώρα το ότι η WICCA συνδέεται με τη μαγεία αυτό δε σημαίνει το ότι όποιος διαπραγματεύεται κάποιο σχετικό θέμα είναι και WICCAN.

 

Δηλαδή όλοι αυτοί που φτιάχνουν τα RPG είναι WICCAN; Νομίζω ότι αυτές οι γενικεύσεις προέρχονται από άτομα με φανατισμό ή από άτομα που θέλουν να κερδίσουν κάτι

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια πάντως έχει πει πως είναι χριστιανή (δεν ξέρω τι απόχρωσης όμως) και δεν έχει καμμία σχέση με τη wicca ή άλλα νεοπαγανιστικά κινήματα, ομάδες, θρησκείες κλπ.

Rowling is a member of the Church of Scotland. She once said, "I believe in God, not magic." (πηγή: Wikipedia, referenced)

 

Τι εννοείς; Γιατί εγώ διάβασα και τα 7 κ δεν κατάλαβα ποια είναι τα θρησκευτικά της πιστεύω

Early on she felt that if readers knew of her Christian beliefs, they would be able to "guess what is coming in the books." Rowling has stated that she struggles with her own beliefs. In an interview with the Today Show in July 2007, she said, "...until we reached Book Seven, views of what happens after death and so on...would give away a lot of what was coming. So ... yes, my belief and my struggling with religious belief and so on I think is quite apparent in this book." (ίδια πηγή, διαφορετικά references)

 

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, λοιπόν, τα βιβλία της αντικαθρεφτίζουν τις προσωπικές της ανησυχίες και πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο περισσότερος ντόρος έγινε από την Χριστιανική Εκκλησία (Καθολική και Ορθόδοξη) γιατί αισθάνεται ότι δέχεται επίθεση τα τελευταία χρόνια, παρά ότι η ίδια η συγγραφέας ήθελε να περάσει κάποια πράγματα ή να κάνει θρησκευτικό προσηλυτισμό. Εγώ αυτό κατάλαβα απ΄τον όλο πόλεμο ανακοινώσεων. Και βέβαια η Ροουλινγκ έχει κ καλό team που προόθησε την όλη κόντρα για να πουλήσει ακόμα πιο πολύ. Πάντως στα; Βιβλία της εγώ δεν διάβασα κάτι που να γέρνει στην μια πλευρά ή στην άλλη. Τώρα το ότι η WICCA συνδέεται με τη μαγεία αυτό δε σημαίνει το ότι όποιος διαπραγματεύεται κάποιο σχετικό θέμα είναι και WICCAN.

 

Δηλαδή όλοι αυτοί που φτιάχνουν τα RPG είναι WICCAN; Νομίζω ότι αυτές οι γενικεύσεις προέρχονται από άτομα με φανατισμό ή από άτομα που θέλουν να κερδίσουν κάτι

 

Ναι, συμφωνώ απόλυτα. Αν και υπάρχει χριστιανικός ή έστω ηλιακός συμβολισμός στα βιβλία της, αυτό είναι μάλλον υποπροϊόν μιας ανάλυσης που μπορεί να γίνει και όχι αναγκαστικά, ούτε καν δηλαδή,  πως είχε την πρόθεση η Ρόουλινγκ να "περάσει" χριστιανικό η παγανιστικό συμβολισμό στο ΧΠ.

Φυσικά οι διάφορες εκκλησίες και λοιποί παρεμφερείς τσουβάλιασαν, ως είθισται, τα ψευδομαγικά στοιχεία στο ΧΠ με νεοπαγανισμό ή wicca (και ειδικά wicca, καμμία σχέση) έως και σατανισμό και ό,τι άλλο τους κατέβηκε.

Link to comment
Share on other sites

Rowling is a member of the Church of Scotland. She once said, "I believe in God, not magic." (πηγή: Wikipedia, referenced)

 

 

Early on she felt that if readers knew of her Christian beliefs, they would be able to "guess what is coming in the books." Rowling has stated that she struggles with her own beliefs. In an interview with the Today Show in July 2007, she said, "...until we reached Book Seven, views of what happens after death and so on...would give away a lot of what was coming. So ... yes, my belief and my struggling with religious belief and so on I think is quite apparent in this book." (ίδια πηγή, διαφορετικά references)

 

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, λοιπόν, τα βιβλία της αντικαθρεφτίζουν τις προσωπικές της ανησυχίες και πιστεύω.

 

Κατ' αρχήν να σου πω ότι δεν μπορώ να θεωρήσω την Wikipedia σαν απόλυτα αξιόπιστή πηγή γιατί γράφεται από τους χρήστες

Και δεύτερον αυτό το απόσπασμα το θεωρώ γενικό κ αοριστο κ πάλι δεν μου λέει τίποτα.

Και για να πω την αλήθεια γιατί ένας συγγραφέας θα πρέπει ντε κ καλά να είναι Χριστιανός, διφορετικά αυτά που γράφει είναι άκυρα. Δηλαδή έπρεπε να ρωτήσουμε τον Ασίμωφ αν πίστευε σε κάτι κ μετά να του επιτρέψουμε να γράψει τη Γαλαξιακή Αυτοκρατορία;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να σου πω ότι δεν μπορώ να θεωρήσω την Wikipedia σαν απόλυτα αξιόπιστή πηγή γιατί γράφεται από τους χρήστες

Συμφωνώ. Γι' αυτό έγραψα referenced. Η αρχική αναφορά βρίσκεται στο περιοδικό The American Prospect που μπορείς να το βρεις εδώ και λέει τα εξής:

She's a member of the Church of Scotland and, whenever she's asked, says, "I believe in God, not magic." In fact, Rowling initially was afraid that if people were aware of her Christian faith, she would give away too much of what's coming in the series. "If I talk too freely about that," she told a Canadian reporter, "I think the intelligent reader -- whether ten [years old] or sixty -- will be able to guess what is coming in the books." In truth, it's not much harder to find Gospel parallels in the Harry Potter stories than in the Chronicles. "Rejoice . . . ," says a wizard on the occasion of Harry's birth.

 

Και δεύτερον αυτό το απόσπασμα το θεωρώ γενικό κ αοριστο κ πάλι δεν μου λέει τίποτα.
Εγώ το μόνο που υποστήριξα ήταν: "Επίσης νομίζω ότι η ιστορία δείχνει αρκετά καθαρά τα θρησκευτικά πιστεύω της συγγραφέως". Αν αυτή φοβόταν ότι όποιος ήξερε το ότι ήταν Χριστιανή θα μάντευε τι θα γινόταν στην ιστορία της, δε νομίζεις ότι σημαίνει ότι η ιστορία που έγραψε δείχνει ότι είναι Χριστιανή;

 

Και για να πω την αλήθεια γιατί ένας συγγραφέας θα πρέπει ντε κ καλά να είναι Χριστιανός, διφορετικά αυτά που γράφει είναι άκυρα. Δηλαδή έπρεπε να ρωτήσουμε τον Ασίμωφ αν πίστευε σε κάτι κ μετά να του επιτρέψουμε να γράψει τη Γαλαξιακή Αυτοκρατορία;
Αυτό, πάλι, ποιος το είπε; Ο Asimov που είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας και που imho είναι κλάσεις ανώτερος από την Rowling, δεν πίστευε ούτε στον Θεό ούτε στην μεταθάνατον ζωή και ήταν άθεος Ανθρωπιστής.

 

Αυτό όμως που ήταν σημαντικό γι' αυτόν (και για μένα) είναι ότι "Asimov did not oppose genuine religious feeling in others".

 

Όπως πολύ σωστά λες κι εσύ: "Νομίζω ότι αυτές οι γενικεύσεις προέρχονται από άτομα με φανατισμό ή από άτομα που θέλουν να κερδίσουν κάτι" Και μια και δεν έχουμε να κερδίσουμε κάτι, ας μη γενικεύουμε. Αν κάποια βιβλία, είτε είναι ο Harry Potter είτε είναι το Σιλμαρίλλιον μοιάζουν σε ορισμένα πράγματα με τις θρησκείες ή αντικατοπτρίζουν τα προσωπικά πιστεύω των συγγραφέων τους, δεν είναι κακό. Και αν κάποια άλλα εκφράζουν τις αθεϊστικές πεποιθήσεις των συγγραφέων τους, πάλι δεν είναι κακό. Άμα αρχίζουμε να κρίνουμε τον συγγραφέα αντί για το έργο, αυτό είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Harry Potter and the Deathly Hallows
  • Φάντασμα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..