Jump to content

Harry Potter and the Deathly Hallows


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Οι κριτικές για τα βιβλία της J.K. Rowling γίνονται εδώ: https://community.sff.gr/topic/15788-jk-rowling/

Recommended Posts

Όπως πολύ σωστά λες κι εσύ: "Νομίζω ότι αυτές οι γενικεύσεις προέρχονται από άτομα με φανατισμό ή από άτομα που θέλουν να κερδίσουν κάτι" Και μια και δεν έχουμε να κερδίσουμε κάτι, ας μη γενικεύουμε. Αν κάποια βιβλία, είτε είναι ο Harry Potter είτε είναι το Σιλμαρίλλιον μοιάζουν σε ορισμένα πράγματα με τις θρησκείες ή αντικατοπτρίζουν τα προσωπικά πιστεύω των συγγραφέων τους, δεν είναι κακό. Και αν κάποια άλλα εκφράζουν τις αθεϊστικές πεποιθήσεις των συγγραφέων τους, πάλι δεν είναι κακό. Άμα αρχίζουμε να κρίνουμε τον συγγραφέα αντί για το έργο, αυτό είναι κακό.

Τότε μάλλον διαφωνούσαμε συμφωνώντας και εγώ αυτό προσπαθούσα να πω, ότι ανεξάρτητα με τα πιστεύω του συγγραφέα εξετάζω το αν μου άρεσε το βιβλίο ή γενικότερα το έργο του ή όχι, τώρα το αν πιστεύει σε τοτεμ, ή στη μητέρα φύση, ή οπουδήποτε αλλού αυτό είναι αντικείμενου άλλου Φόρουμ μάλλονcool2.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Darkchilde

    9

  • Oberon

    30

  • RaspK

    26

  • Elvenstar

    8

Τότε μάλλον διαφωνούσαμε συμφωνώντας και εγώ αυτό προσπαθούσα να πω, ότι ανεξάρτητα με τα πιστεύω του συγγραφέα εξετάζω το αν μου άρεσε το βιβλίο ή γενικότερα το έργο του ή όχι, τώρα το αν πιστεύει σε τοτεμ, ή στη μητέρα φύση, ή οπουδήποτε αλλού αυτό είναι αντικείμενου άλλου Φόρουμ μάλλονcool2.gif

 

Αν μπορώ να σχολιάσω, αγαπητή Elvenstar (καλώς ήρθες κιόλας). Θα ανακαλύψεις πως στο δικό μας φόρουμ δεν υπάρχουν ούτε κατά διάνοια "φανατικοί θρησκόληπτοι", ανεξάρτητα από το τι πιστεύει ο καθένας μας προσωπικά. ;)

Όσο για τον Ασίμωφ, που είναι και μένα ο αγαπημένος μου συγγραφέας ε.φ. στην αυτοβιογραφία του "Ι Αsimov" λέει πως είχε απορρίψει τον Ιουδαϊσμό όπως και κάθε άλλη θρησκεία από μικρός, αν και σεβόταν το θρησκευτικό συναίσθημα των άλλων, και μάλιστα μελετούσε τη Βίβλο από μια πιο διανοούμενη σκοπιά έχοντας κιόλας γράψει ενα βιβλίο "Asimov's Guide to the Bible" αν θυμάμαι σωστά τον τίτλο.

 

Επιστρέφοντας στη Ρόουλινγκ τώρα, κάπου βρίσκω λογικό η γυναίκα να μην τολμά και εύκολα να μιλήσει για τα προσωπικά της θρησκευτικά πιστεύω με τόσα που της έχουν σούρει.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να σχολιάσω, αγαπητή Elvenstar (καλώς ήρθες κιόλας). Θα ανακαλύψεις πως στο δικό μας φόρουμ δεν υπάρχουν ούτε κατά διάνοια "φανατικοί θρησκόληπτοι", ανεξάρτητα από το τι πιστεύει ο καθένας μας προσωπικά. ;)

Όσο για τον Ασίμωφ, που είναι και μένα ο αγαπημένος μου συγγραφέας ε.φ. στην αυτοβιογραφία του "Ι Αsimov" λέει πως είχε απορρίψει τον Ιουδαϊσμό όπως και κάθε άλλη θρησκεία από μικρός, αν και σεβόταν το θρησκευτικό συναίσθημα των άλλων, και μάλιστα μελετούσε τη Βίβλο από μια πιο διανοούμενη σκοπιά έχοντας κιόλας γράψει ενα βιβλίο "Asimov's Guide to the Bible" αν θυμάμαι σωστά τον τίτλο.

 

Επιστρέφοντας στη Ρόουλινγκ τώρα, κάπου βρίσκω λογικό η γυναίκα να μην τολμά και εύκολα να μιλήσει για τα προσωπικά της θρησκευτικά πιστεύω με τόσα που της έχουν σούρει.

Καλώς σας βρήκα, και χαίρομαι που το συγκεκριμένο φόρουμ είναι τόσο ανοιχτό –το περίμενα όμως γιατί άτομα που διαβάζουν ΕΦ βιβλία έχουν ανοιχτό μυαλό- Για να τριτώσει λοιπόν το κακό θα πω κ εγώ ότι ο Ασίμωφ είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας, ήταν έτη φωτός μπροστά νομίζω, πάντως το ότι έγραψε μανιουαλ για την βίβλο δεν το ήξερα.

 

Επιστρέφοντας λοιπόν στη Ρόουλινγκ, αν πραγματικά λοιπόν είναι χριστιανή, μάλλον θα απαγόρευσε ο αντζεντης της να το πει γιατί θα έκανε κακό μάλλον στην εικόνα της κ στο βιβλίο. Πάντως να επανέλθω εγώ από το τελευταίο βιβλίο δεν κατάλαβα ότι παίρνει κάποια θέση, κ αν κάνω λάθος διορθώστε με. Δηλαδή σε ποιο σημείο του βιβλίου –όχι συνέντευξης- φαίνεται ότι γέρνει η πλάστιγγα προς τον χριστιανισμό

 

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας λοιπόν στη Ρόουλινγκ, αν πραγματικά λοιπόν είναι χριστιανή, μάλλον θα απαγόρευσε ο αντζεντης της να το πει γιατί θα έκανε κακό μάλλον στην εικόνα της κ στο βιβλίο. Πάντως να επανέλθω εγώ από το τελευταίο βιβλίο δεν κατάλαβα ότι παίρνει κάποια θέση, κ αν κάνω λάθος διορθώστε με. Δηλαδή σε ποιο σημείο του βιβλίου ?όχι συνέντευξης- φαίνεται ότι γέρνει η πλάστιγγα προς τον χριστιανισμό

 

 

Δεν "γέρνει" πουθενά. Ίσως γι'αυτό αρέσει ο ΧΠ σε τόσο διαφορετικό κόσμο, γιατί ο καθένας μπορεί να βρει μέσα ακόμα και πνευματικές αξίες που θα τις θεωρήσει "σύμφωνες" με τα δικά του πιστεύω.

Το γεγονός δηλαδή πως τα βιβλία της Τζο τα διαβάζουν χριστιανοί όλων των αποχρώσεων, παγανιστές ακόμα περισσότερων αποχρώσεων, Εβραίοι, Βουδιστές και άθεοι/άθρησκοι/δεν-ξέρω-δεν-απαντώ κλπ είναι μάλλον αρκετό ώστε να μη θέλει και η ίδια να πει τι είναι, αν και θυμάμαι πως έχει δηλώσει πως είναι ή έστω ήταν χριστιανή.

Οπότε αν υποθετικά ο ατζέντης της παρενέβη μάλλον θα της έλεγε φαντάζομαι να μην πάρει καμμία θέση, όχι ξεκάθαρη τουλάχιστον, ώστε να μην ξενίσει κανέναν αναγνώστη της και ειδικά τους πιο απόλυτους. Όλων των αποχρώσεων και αυτοί!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Δεν "γέρνει" πουθενά. Ίσως γι'αυτό αρέσει ο ΧΠ σε τόσο διαφορετικό κόσμο, γιατί ο καθένας μπορεί να βρει μέσα ακόμα και πνευματικές αξίες που θα τις θεωρήσει "σύμφωνες" με τα δικά του πιστεύω.

Το γεγονός δηλαδή πως τα βιβλία της Τζο τα διαβάζουν χριστιανοί όλων των αποχρώσεων, παγανιστές ακόμα περισσότερων αποχρώσεων, Εβραίοι, Βουδιστές και άθεοι/άθρησκοι/δεν-ξέρω-δεν-απαντώ κλπ είναι μάλλον αρκετό ώστε να μη θέλει και η ίδια να πει τι είναι, αν και θυμάμαι πως έχει δηλώσει πως είναι ή έστω ήταν χριστιανή.

Οπότε αν υποθετικά ο ατζέντης της παρενέβη μάλλον θα της έλεγε φαντάζομαι να μην πάρει καμμία θέση, όχι ξεκάθαρη τουλάχιστον, ώστε να μην ξενίσει κανέναν αναγνώστη της και ειδικά τους πιο απόλυτους. Όλων των αποχρώσεων και αυτοί!

 

Ναι μάλλον έχεις δίκιο η ουδετερότητα είναι η καλύτερη λύση -και πιο προσοδοφόραlol.gif-

Edited by Elvenstar
Link to comment
Share on other sites

Xεχεχεχ. Όντως. Και αφού και ουδέτερη να μείνει ακούει τα εξ αμάξης, τουλάχιστον ας μείνει με το "προσοδοφόρο" για "παρηγοριά". :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας λοιπόν στη Ρόουλινγκ, αν πραγματικά λοιπόν είναι χριστιανή,
Γιατί είναι τόσο δύσκολο να το πιστέψεις;

Διάβασε αν θες εδώ, εδώ, εδώ κι εδώ. Ένα απλό google ήτανε.

 

Πάντως να επανέλθω εγώ από το τελευταίο βιβλίο δεν κατάλαβα ότι παίρνει κάποια θέση, κ αν κάνω λάθος διορθώστε με. Δηλαδή σε ποιο σημείο του βιβλίου –όχι συνέντευξης- φαίνεται ότι γέρνει η πλάστιγγα προς τον χριστιανισμό
Ποιος υποστήριξε ότι παίρνει κάποια θέση; Ποιος υποστήριξε ότι γέρνει η πλάστιγγα κάπου;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να το πιστέψεις;

Διάβασε αν θες εδώ, εδώ, εδώ κι εδώ. Ένα απλό google ήτανε.

Δεν μου είναι δύσκολο, απλά πάντα παίρνω όλες τις πιθανότητες υπ όψη μου, άλλωστε σου είπα κ σε τοτέμ να πιστευε δε θα άλλαζε σε κάτι την αξία των βιβλίων της.

 

Ποιος υποστήριξε ότι παίρνει κάποια θέση; Ποιος υποστήριξε ότι γέρνει η πλάστιγγα κάπου;

Δεν αναφερόμουν στα δικά σου ποστ αλλά για την γενικότερη παραφιλολογία που υπάρχει γύρω απ αυτό το ζήτημα

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, πέρα από τα θρησκευτικά πιστεύω της κ. Ρόουλινγκ, το συγκεκριμένο νήμα αναφέρεται στο 7ο κ τελευταίο –ίσως- βιβλίο του HP, η ερώτηση λοιπόν είναι, σας άρεσε το βιβλίο; Ή αν μόνο εγώ θεωρώ ότι η άξια σειρά είχε ένα ανάξιο τελευταίο τέλος τραβηγμένο μάλιστα από τα μαλλιά. Τις δε τελευταίες σελίδες θα προτιμούσα να μην τις είχα διαβάσει καθόλου γιατί έμοιαζαν με μεξικάνικη τηλενουβέλα

Edited by Elvenstar
Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα του βιβλίου είναι ότι είχε φέρει την πλοκή σε τέτοια θέση, ώστε αναγκαστικά έπρεπε να χρησιμοποιήσει μία ex machina λύση...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα του βιβλίου είναι ότι είχε φέρει την πλοκή σε τέτοια θέση, ώστε αναγκαστικά έπρεπε να χρησιμοποιήσει μία ex machina λύση...

Λογική σκέψη αλλά είχα την εντύπωση ότι είχε ήδη προσχεδιάσει την πλοκή όλων των βιβλίων. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα του βιβλίου είναι ότι είχε φέρει την πλοκή σε τέτοια θέση, ώστε αναγκαστικά έπρεπε να χρησιμοποιήσει μία ex machina λύση...

 

Εμένα κάπου μου έδωσε την εντύπωση ότι αρχικά στο μυαλό της είχε να σκοτώσει το Χάρι κ επειδή μάλλον ο Εκδοτικός της οικος διαφώνησε σκότωσε όλους τους υπόλοιπους (ακόμα κ την κουκουβάγια blink.gif) κ στο τέλος έκανε κ ένα Αμερικάνικο οικογενειακό Χάπι Εντ

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Harry Potter and the Deathly Hallows
  • Φάντασμα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..