Jump to content

Harry Potter and the Deathly Hallows


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Οι κριτικές για τα βιβλία της J.K. Rowling γίνονται εδώ: https://community.sff.gr/topic/15788-jk-rowling/

Recommended Posts

Αυτό είχα κι εγώ κατά νου: λογικά κάποια χρόνια στο μέλλον, πιθανώς κάποια απ' όσα έχουν γίνει ν' ακούγονται σχεδόν σαν μπούρδες στ' αυτιά των νέων, και τα λοιπά... Αλλά να είναι κάτι διαφορετικό, π.χ. η ιστορία ενός μάγου που προσπαθεί να φύγει από το Azkaban, περίπου όπως ο Σείριος, ή κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Darkchilde

    9

  • Oberon

    30

  • RaspK

    26

  • Elvenstar

    8

Χμ πιο ενδιαφέρον θα ήταν να βλέπαμε ιστορίες πριν από τη γέννηση του Harry και την πτώση του Voldy. Θα είχε καλύτερους συμβολισμούς, και ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την κατάσταση και να δημιουργήσει μια πολύ καλή ατμόσφαιρα. Και όχι, δεν πεθαίνω να δω πάλι τους ίδιους χαρακτήρες, προσωπικά και τώρα ακόμα έχω λίγο κουραστεί και δε με ενοχλεί που τελειώνει στο 7ο, κάπου έπρεπε να τελειώσει, τουλάχιστον αυτός ο κύκλος ιστοριών και προσώπων.

Δεν προπαραγγέλνω εγώ, θα περιμένω να βγει πρώτα και βλέπουμε μετά, έχω άλλωστε πολλά ακόμα στη λίστα των αδιάβαστων :/

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Λέτε ν' ανακοινώσει ότι αυτή ήταν η μεσαία επταλογία από 3, όπου θα κάνει πρώτα τα prequels και μετά θα δηλώσει πώς το τάδε sequel που έγραψε κάποιος freelance writer είναι η επίσημη συνέχεια και ότι δε θα ξανακάνει άλλη νουβέλα σ' αυτό το setting; (:lol: κακίες)

 

Εγώ θέλω να την δω να γίνεται μια καλή συγγραφέας, βασικά, που δε θα μπορούν να της πούμε τίποτα. :)

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω Rasp, ότι με κάθε βιβλίο βελτιώνεται η γραφή της. Στο πρώτο έγραφε πιο απλά και πιο παιδικά και σιγά σιγά έχει προχωρήσει και βελτιωθεί. Επίσης οι χαρακτήρες της έχουν αρκετό βάθος, βλέπε Snape.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο Snape είναι και για μένα ένας απ τους καλύτερους χαρακτήρες της. Έχω πιο πολύ αγωνία να δω πώς θα εξελιχθεί/αποκαλυφθεί στο 7ο βιβλίο, παρά για το ποιος τελικά θα πεθάνει :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ επ' αυτού - αλλά έχει κάνει και μεγάλα λάθη: μέρος της δράσης στα The Order of the Phoenix και The Halfblood Prince μάλλον... popped, παρά fell in place, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Κι αναφέρομαι κυρίως στην κριτική που της κάνουν, παρά στην ποιότητα του έργου της.

 

Εδώ καίει κι εμένα ο Snape, επειδή είναι τελείως τρισυπόστατος χαρακτήρας, κι έχει το περισσότερο ζουμί. :)

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις πήρα confirmation από το Amazon ότι εστάλει το τελευταίο βιβλίο. Θα το πάρω μαζί στις διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

:) Καλή ανάγνωση!

 

ΥΓ: Αναμένονται γνώμες, κατά προτίμηση υπό spoiler.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν ζει κάποιος στον Άρη και δεν έχει πάρει χαμπάρι το μπάχαλο που γίνεται με το Deathly Hallows έχω να πω τα εξής:

 

Tα μεγάλα Χαριποτερικά φόρα κλείνουν για λίγες μέρες ώστε να μην μαθευτούν spoilers για το πώς τελειώνει η σειρά.

Τεράστιες ουρές έξω από βιβλιοπωλεία σε όλο τον κόσμο, ουρές που άρχισαν να δημιουργούνται μέρες πριν καθώς αρκετοί κατασκήνωσαν στο σημείο Χ!

Ανεξάρτητα από τον καιρό, όπως στο βροχερό Λονδίνο, χιλιάδες θαυμαστές του Χαρούλη περίμεναν υπομονετικοανυπόμονα να φτάσουν τα μεσάνυχτα χτες, για να μπορέσουν να ανοίξουν τα βιβλιοπωλεία και να πάρουν το 7ο και τελευταίο βιβλίο.

Μάλιστα στο Τελ Αβίβ, παρά την δυσαρέσκεια των πιο θρησκευόμενων και τη γενική απαγόρευση που ισχύει να γίνονται εμπορικές συναλλαγές το Σάββατο, τα βιβλιοπωλεία άνοιξαν επίσης τα μεσάνυχτα.

 

Ένας νεαρός στην Κανμπέρρα της Αυστραλίας έπεσε σε μια παγωμένη λίμνη για να πιάσει το voucher που του είχε παρασύρει ο αέρας, το οποίο θα του εγγυόταν ένα αντίτυπο του βιβλίου. Όταν του δώθηκαν οι πρώτες βοήθειες, οι νοσοκόμοι ανακάλυψαν πως η τρεμούλα του δεν ήταν από το κρύο μπάνιο που έκανε αλλά επειδή είχε χάσει το χαρτάκι του. Ευτυχώς του δώθηκε άλλο!

Αν κάποιος πήγε να αγοράσει σήμερα το βιβλίο από τον Ελευθερουδάκη ή από άλλα βιβλιοπωλεία ας μας πει αν υπήρξαν ανάλογες σκηνές (και ειδικά αν υπήρξαν διάφοροι τύποι με πλακάτ που φώναζαν ενάντια στο "διαβολικό" Πόττερ, όπως έγινε άλλες φορές).

Προσωπικά δεν πήγα να το πάρω ακόμα, λόγω ζέστης, αλλά θα πάω τη Δευτέρα γιατί θέλω να δω τι γίνεται τελικά! Ναι, θα διαβάσω πρώτα το τέλος γιατί θα σκάσω (αν και - μεταξύ μας - ήδη ξέρω τι γίνεται και πώς τελειώνει). ;)

 

Σε άλλες πόλεις οργανωμένα και αυθόρμητα happenings βοηθούσαν να περάσουν οι ώρες ως τις 12:01 τη νύχτα. Ντυμένοι με κοστούμια από χαρακτήρες, ντυμένοι κουκουβάγιες και άλλα πλάσματα, μια γυναίκα μάλιστα ντύθηκε Hogwarts, χόρευαν και έπαιζαν! Ναι, χρειάζεται και η απλή παιδιάστικη χαρά. Χρειάζεται πολύ!

Στο παρακάτω λινκ μπορείτε να δείτε ένα slideshow από φωτογραφίες σχετικές με όλα τα παραπάνω. :)

 

http://news.yahoo.com/photo/070721/photos_...UFfesyIk6_jOrgF

 

 

Επίσης προσέξτε τα spoilers στη συνέχεια της συζήτησης στο παρόν τόπικ! Βάζετε spoiler tags [σπόιλερ].....[/σπόιλερ] (με Λατινικά γράμματα βέβαια) για μερικές μέρες ώστε να μην χαλάσουμε την έκπληξη για όσους δεν το έχουν διαβάσει ακόμα το βιβλίο,και ειδικά το τέλος!

(Αν και πολύ θα ήθελα να θυμόμουν ποιος ήταν που αγενέστατα είχε γράψει επίτηδες spoiler για το προηγούμενο βιβλίο, για να του στείλω με e-mail ΟΛΑ τα σημαντικά συμβάντα του τωρινού!) :tongue:

 

Πάντως να ένα spoiler έτσι για να ξορκίσουμε το κακό. Το βιβλίο ξεκινά με τη λέξη....

..."The"

:lol:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Παπασωτηρίου που πήγα σήμερα και μπόλικα αντίτυπα υπήρχαν και κίνηση δεν είδα.

 

Πάντως αυτό που "ξεφυλλίσαμε" χθες Διονύση είναι το πραγματικό βιβλίο, και μάλλον μπορούμε στο μέλλον να χρησιμοποιούμε τη φράση "he/she pulled a Rowling" για παρόμοιες καταστάσεις... Αν και δε θα σχολιάσω περισσότερα πριν να διαβάσω ολόκληρο το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα κι εγώ να διαβάζω το βιβλίο, και μπορώ να πω ότι η Rowling μ' έκανε να καταχαρώ - όπως μόνο όταν έχεις συζητήσει κάτι για το τι βλέπεις να γίνεται στα «προσεχώς» και βγαίνεις σωστός. :D

 

 

Κάτι που λέγαμε σε κάποια φάση με το Μηνά είναι ότι ο Dudley είχε δείξει ότι θα ξεπεράσει την οικογένειά του - είχε λόγους. :)

 

Link to comment
Share on other sites

More spoilers, for those that look for them:

 

 

Ο τίτλος θα ήταν πιστό να μεταφραστεί Τα Όσια του Θανάτου ή κάτι παρόμοιο, πρώτον.

Αποδεικνύεται, συγκεκριμένα, ότι πρόκειται για κειμήλια που αναφέρονται σ' ένα θρύλο.

 

Επίσης, έχει πολλά κι ενδιαφέροντα, αλλά θα σας αφήσω να τα διαβάσετε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρον, Rasp!

Πήρα το βιβλίο πριν λίγο (19.95 από Ελευθερουδάκη. Πιο φτηνά και από Αμερική. Εντύπωση μου έκανε η τιμή).

Μόλις τελειώσω το 6ο, θα αρχίσω να το διαβάζω. Ένα κεφάλαιο που είχα δει προχτές το βράδι μαζί με το Μιχάλη δε μου έκανε καλή εντύπωση από συγγραφική άποψη, αλλά θα δούμε.

Πάντως δεν έχω ακούσει κάποιον που να μην ενθουσιάστηκε. Όταν ο Ρασπ το τελειώσει ας μας πει μια "ασποϊλέριαστη" γνώμη! :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι αρκετά καλό. Είναι αδύνατο να μην έχει κάποια προβλήματα, άλλωστε είναι το βιβλίο που έκλεινε την ιστορία που ξεκίνησαν και συνέχισαν άλλα 6 συνεχώς αυξανόμενου όγκου! Πιστεύω, όμως, ότι δίνει εκείνην την αίσθηση της επιβεβαίωσης, μαζί, μάλιστα, με ανατροπές, με αποτέλεσμα να πετυχαίνει μια καλή ισορροπία.

 

Εγώ θα πω, προσωπικά, ότι πιστεύω ότι θα το εκτιμήσει πολύ η Βούλα - εγώ σίγουρα το εκτίμησα, και ικανοποιεί και κάποιες προσδοκίες μας άπταιστα. :D

Link to comment
Share on other sites

Σε μιά δυό μέρες θα σας πώ, μιας και το έχω στα χέρια μου. Άρχισα να το διαβάζω περιμένοντας στο ταχυδρομείο, μόνο το πρώτο κεφάλαιο προς το παρόν. Και δεν κάνω spoilers! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, το διάβασα και μπορώ πλέον να εκθέσω ολοκληρωμένη άποψη. Είναι περίεργο.

Μοιάζει λες και η Rowling έκανε προσπάθεια να σώσει τον Harry, καθαρίζοντας τον γύρω κόσμο. Τα πάντα Βγάζουν νόημα πια, τα εξηγεί όλα. Ο Dumbledoοr, βγαίνει για άλλη μια φορά ο μάγκας της υπόθεσης, ακόμα και νεκρός, ενώ βλέπουμε επιτέλους τον χαρούλη σαν άτομο και όχι σαν το τσουτσέκι του κάποιου άλου.

 

 

Γενικά διαβάστε το, ειδικά αν ακολουθήσατε τα έξι προηγούμενα βιβλία.

 

EDIT: EΙΠΑΜΕ ΝΑ ΒΑΖΕΤΕ SPOILER ΤΑGS!! ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ?? ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΕΣ ΜΟΝΤΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΟΙΛΕΡΙΑΣΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Και κει που νομίζαμε όλοι πως ο Χάρι Πότερ θα τελειώσει στο 7ο βιβλίο να που έρχεται μια ανακοίνωση βόμβα από τη Jo για να ανατρέψει τα πράγματα!!

 

:lol:

 

Αλλά όχι. Μη νομίσετε πως θα υπάρξει και 8ο βιβλίο. Απλά η Jo ανακοίνωσε σε συνέντευξη στο NBC το παρακάτω:

 

Jo announced that she "probably will" create a Harry Potter encyclopedia! From NBC's website:

 

The encyclopedia would include back stories of characters she has already written but had to cut for the sake of narrative arc (“I've said before that Dean Thomas had a much more interesting history than ever appeared in the books”), as well as details about the characters who survive “Deathly Hallows,” characters who continue to live on in Rowling’s mind in a clearly defined magical world.

 

Το πλήρες άρθρο βρίσκεται στο παρακάτω λινκ, αλλά προσοχή έχει διάφορα spoilerάκια για το Deathly Hallows. Read at your own risk!

 

http://today.msnbc.msn.com/id/19935372/

Link to comment
Share on other sites

:D Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον! Νά 'ναι, καλά, αλλά θα την τσουρομαδήσω έτσι που με βλέπω να φεύγουν τα ωραία μου λεφτουδάκια (φωνή Scroodge).
Link to comment
Share on other sites

Heheheheh. Ο Χαρούλης αποδείχτηκε όχι απλά η "κότα που έκανε το χρυσό αυγό", αλλά η "γαλαξιακή κότα που έκανε το χρυσό πλανήτη" για τη Joann μας. Λογικό είναι να δώσει στο "κοινό" αυτό που ζητά. Και μια που έχουν μείνει ακόμα 2 ταινίες, βάζοντας και τη Εγκυκλοπαίδια στο όλο Χαριποτεροσύμπαν, εξασφαλίζει πως η Pottermania καλά θα κρατεί για μερικά τουλάχιστον ακόμα χρόνια.

Και όταν βγει και η 7η ταινία να δείτε που θα έχουμε και ανακοίνωση για νέα σειρά βιβλίων από τη Jo. Αν όχι Χάρι Πότερ, ποντάρω πως θα είναι στο ίδιο σύμπαν, να μου το θυμηθείτε! ;)

Η Εγκυκλοπαίδια όντως είναι ενδιαφέρουσα φάση γιατί υπάρχουν πολλοί χαρακτήρες που δεν μπόρεσαν να αναπτυχθούν, όσο έχω διαβάσει ακόμα, στα βιβλία όπως η Minerva McGonagall για την οποία πολύ θα ήθελα να ξέρω περισσότερα (δε θα έλεγα όχι σε ένα βιβλίο με τη ζωή της!)

Link to comment
Share on other sites

Για νεο-παγανίστρια ούτε γω θα είχα κανένα πρόβλημα, αν ήταν.

 

Από όσο καταλαβαίνω δεν πρόκειται να γράψει άλλη σειρά με το Χάρυ. Τουλάχιστον όχι για αρκετά χρόνια ακόμα.

Έχει εξελιχθεί πάρα πολύ σαν συγγραφέας από το 1ο βιβλίο της και αν γράψει φάντασυ μετά το τέλος του Χάρυ, το πιθανότερο είναι να διαβάσω τις επόμενες δουλειές της.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείται με τον όρο νεοπαγανίστρια, εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι ότι η Rowling ανήκει σε μια πολύ γνωστή στοά, ή οποία και την προώθησε τόσο πολύ ώστε να γίνει διάσημη από το τίποτα και εντός μιας νυκτός. Ο πρωταγωνιστής πάντως παρουσιάζει τρομακτική ομοιότητα με τον Timothy Hunter, από τη σειρά κόμικ "the books of magic", του Neil Gaiman, αλλά για το ποιός αντέγραψε ποιόν δεν ξέρω....(αυτό θα ήτανε ένα μέγάλο θέμα, εξάλλου στην τέχνη δεν υπάρχει παρθενογέννεση)

 

Είμαι fun τόσο του Harry Potter όσο και του N.Gaiman, απλά πιστέυω ό,τι στο the books of magic παρουσιάζεται ο ίδιος χαρακτήρας σε ένα πιο σκοτεινό περιβάλλον, ενώ ο κόσμος του H.Potter θυμίζει λίγο Αγγλία, κολλέγια και χριστούγεννα...

Link to comment
Share on other sites

Nautilus καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Νεοπαγανιστές πολύ-πολύ γενικά θεωρούνται όσοι ασπάζονται τις νέες και παλαιότερες θρησκείες της "Φύσης" με κυριότερο τον Ελληνορωμαϊκό, τον Κέλτικο και τον Σκανδιναυικό πολυθεϊσμό. Άλλος "κλάδος" του νεοπαγανισμού είναι και η "Μαγεία", ειδικά η Wicca. Όλα αυτά "φερμένα" σε ένα πολύ πιο μοντέρνο κλίμα βέβαια, που συχνά επηρεάζει ή επηρεάζεται και από τη λεγόμενη Βαθιά Οικολογία. http://en.wikipedia.org/wiki/Deep_ecology

Όμως υπάρχουν τόσα πολλά παρακλάδια του νεοπαγανισμού - που δεν πρέπει να συγχέεται με τις λεγόμενες "σατανιστικές" σέκτες - που δεν βγάζει κάποιος άκρη.

Για τη Rowling έχουν ειπωθεί πάρα πολλά και αν ήταν έστω και τα μισά αληθινά θα έπρεπε να "ανήκε" σε κάθε πιθανή μυστική οργάνωση του Δυτικού κόσμου. :tongue: Προσωπικά πιστεύω πως είναι μάλλον συνομωσιολογικές εικασίες όλα αυτά. Αν το σκεφτεί κανείς σίγουρα θα απορούσε γιατί να ενδιαφερθεί οποιαδήποτε μεγάλη αποκρυφιστική οργάνωση για μια άσημη δασκάλα Γαλλικών, άνεργη και με ένα μωρό στην αγκαλιά.

Η ίδια δηλώνει πιστή Χριστιανή πάντως, νομίζω Διαμαρτυρόμενη.

 

Οι ομοιότητες με τον Tim Hunter όντως υπάρχουν, και είναι γεγονός πως ο Tim Hunter πρωτοεκδόθηκε 4 χρόνια πριν το Χάρι Πόττερ. Είναι αμφίβολο, αν και όχι απίθανο, αν η Rowling ήξερε καν την ύπαρξη του νεαρού μάγου της DC Comics και εξ άλλου, όπως λέει, άρχισε να γράφει το Χάρι Πότερ το 1990 δηλαδή 3 χρόνια πριν βγει το πρώτο Books of Magic.

To σίγουρο είναι πως αργότερα οι δημιουργοί του κόμικ Books of Magic (αλλά όχι ο Neil Gaiman) δανείστηκαν ουκ ολίγα από τον Χάρι Πόττερ (μέχρι και σε ειδικό κολλέγιο a la Hogwarts τον έβαλαν) πάντα όμως στο πιο horror στυλ, χαρακτηριστικό της Vertigo, του imprint δηλαδή της DC Comics που εξέδιδε και εκδίδει μεταξύ άλλων το Sandman, το Hellblazer και το Books of Magic.

Αν ο Χάρι Πόττερ δεν είχε εκδοθεί ποτέ, ο Tim Hunter πιθανότατα να εξελισσόταν πολύ διαφορετικά, όπως έτεινε τα 4 πρώτα χρόνια της "ζωής" του. Μετά βέβαια πήρε όπως έλεγα πιο πάνω πολλά χαρακτηριστικά του Χάρι Πόττερ.

 

To ζήτημα είναι πως τόσο ο Tim Hunter όσο και ο Harry Potter έχουν κοινούς προγόνους, ούτως ειπείν, μια που στην Βρετανική "children/young adult" λογοτεχνία του φανταστικού, τα μυστήρια κολλέγια και οι νεαροί μάγοι υπήρχαν από πάντα με χαρακτηριστικό παράδειγμα τα βιβλία Chrestomanci της Diana Wynne Jones (στενής φίλης του Gaiman) τα οποία εκδίδονται από το 1970 ως σήμερα. Άλλο παράδειγμα είναι το κολλέγιο των μαγισσών στη σειρά Worst Witch της Jill Murphy, την τηλεοπτική μεταφορά της οποίας προβάλει στην Ελλάδα το ΣΚΑΙ, τα οποία επίσης γράφτηκαν από τα 70s και μετά.

Και πολλά, πάμπολλα άλλα παραδείγματα.

 

Πιθανόν η τάση αυτή στη Βρετανία να ξεκίνησε σαν μεταφορά του κλασσικού και παραδοσιακού θεσμού των ιδιωτικών κολλεγίων με εσώκλειστους μαθητές αρκετά από τα οποία βρίσκονται και σήμερα σε σχετικά απομονωμένες περιοχές. Παλιά κτίρια αιώνων, συνήθως καλοσυντηρημένα, η μυστηριώδης "ομίχλη" της Βρετανίας, και το γεγονός πως κανένας Βρετανός δεν μπορεί ποτέ να αποτοξινωθεί από τον Shakespeare, τα "ξωτικά" και τα "φαντάσματα" της χώρας, σίγουρα πρόσφεραν το κατάλληλο έδαφος στον "φαντασιακό ορίζοντα" των συγγραφέων για να δημιουργήσουν ιστορίες φαντασίας που λάβαιναν χώρα σε boarding schools.

Τέτοιες ιστορίες είναι ήδη μέσα στο "αίμα" των Βρετανών συγγραφέων και αναγνωστών- νεαροί μάγοι και μάγισσες δηλαδή - και ο Gaiman *είναι* Βρετανός επίσης.

 

To ερώτημα βέβαια παραμένει γιατί να έγινε ο Χάρι Πόττερ τέτοιο φαινόμενο αφήνοντας πίσω ακόμα και διάσημους, ειδικά στη Βρετανία, συγγραφείς παιδικών βιβλίων όπως η DWJ.

Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα, που πιστεύω όμως πως μπορεί να εξηγηθεί λογικά και όχι συνομωσιολογικά. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Η Rowling είναι Διαμαρτυρόμενη Χριστιανή (αυτό που λέμε «Προτεστάντης»), αλλά πολλά λέγονται για την κακομοίρα - μόνο εντύπωση δε μου κάνει. Βέβαια, αν κάνει κανείς καμιά έρευνα, οι θεωρίες τύπου «εν μία νυκτή» διαλύονται ως... διά μαγείας.

 

Όσον αφορά τον Timothy Hunter, πέραν των (πολύ περισσότερων) λεγομένων του Dain, να θυμίσω ότι η εικόνα του άσημου αγοριού που το φτύνουν όλοι και γίνεται μεγάλος και τρανός στο μέλλον, συνήθως χάρις στις ικανότητές του, αλλά και με παράλληλη αντιπαράθεση όσο και χορηγία των πρεσβυτέρων του, είναι πολύ παλιό φαινόμενο στη σαξωνική λογοτεχνεία, έχοντας σα παραδείγματα το βιβλίο «Ο Βασιλιάς Αρθούρος,» όπου ο Arthur Pendragon παρουσιάζεται, όντας εμπνευσμένη η ιστορία από το θρύλο του, σαν ένα παλικαράκι που πέρνει υπό τη μαθητεία του ο Merlin (και που αποτέλεσαι, με τη σειρά της, την έμπνευση για την ομώνυμη ταινία της Disney), αλλά και τον Όλιβερ Τουίστ, συν τοις άλλοις. Να μην ξεχάσω και τις νουβέλες της Margery Sharp με τους Prisoner's Aid Society (που μετονομάστηκαν σε International Rescue Aid Society στην πάλι εμπνευσμένη από τα σχετικά έργα ταινία της Disney με τον Bernard και τη Miss Bianca, The Rescuers [αλλά και τη συνέχειά της]).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι για να μην έχω άγχος μέχρι να αγοράσω το βιβλίο στην ελληνική έκδοση (τα ψυχαναγκαστικά του Araquel και σε μένα) έκατσα και κοίταξα ποιοι ζούνε και ποιοι όχι. Γιατί το έκανα αυτό? Γιατί ?? Γιατί?? :crybaby:

 

Πάντως το bodycount είναι αρκετά μεγάλο. Δεν λέω τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είναι. Προσωπικά κοίταξα μόνο αν πεθαίνουν

o Χάρι, η Ερμιόνη και η ΜακΓκόναγκαλ

που είναι οι χαρακτήρες που συμπαθώ περισσότερο, και ΑΝ πέθαιναν μπορεί να μη διάβαζα το βιβλίο για πολύ καιρό γιατί θα πάθαινα κατάθλιψη! Βέβαια όπως λες και συ παραπάνω Pixie, το bodycount είναι αρκετά μεγάλο και μια καταθλιψούλα την έχω στο τσεπάκι, αλλά τι να κάνουμε τώρα? :tongue:

 

Kαι το παράδειγμα με τον Αρθούρο που λέει πιο πάνω ο Rasp, είναι επίσης χαρακτηριστικό του δημοφιλούς μοτίβου (σύνολο μοτίβων μάλλον) του "μαθητευόμενου" μάγου ή μη, στην Αγγλοσαξωνική θρυλική λογοτεχνία.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Harry Potter and the Deathly Hallows
  • Φάντασμα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..