Jump to content

Εργαστήρι Συγγραφής και Εργαστήρι Ποίησης


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Εdited by Dain: Παρακαλούμε δείτε το παρακάτω τόπικ, σχετικά με πληροφορίες για απόκτηση πρόσβασης στο Εργαστήρι Συγγραφής. Το παρόν τόπικ είναι κλειστό, και ο χρήστης Βάρδος δεν είναι υπεύθυνος για το Εργαστήρι Συγγραφής πια.

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=7051

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    28

  • mistseeker

    3

  • Oberon

    6

  • heiron

    3

Δεν έχω να προσθέσω πολλά. Το τεχικό μέρος είναι θέμα των Mods της λίστας.

Οι συναντήσεις θα μπορούσαν να γίνονται μια φορά στις 2 βδομάδες η κάθε 20 μέρες ας πούμε ώστε να έχουν όλοι να συζητήσουν η να παρουσιάσουν κάτι καινούργιο (μέσα από όσα θα γράφονται και θα συζητώνται online).

 

Tώρα βέβαια προσωπικά δεν έχω ποστάρει καμμιά ιστορία μου ακόμα, οπότε μάλλον οι άλλοι συγγραφείς εδώ θα πρέπει να πουν τις απόψεις τους περί της λειτουργίας της νέας λίστας (η του νέου χώρου του φόρουμ).

 

Πάντως με ενδιαφέρουν να συζητηθούν και καθαρά τεχνικά θέματα συγγραφής. Σε όλο το Νετ υπάρχουν εκατοντάδες άρθρα και tutorials για κάθε θέμα που απασχολεί επίδοξους συγγραφείς.

 

Dain

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Έχω να προτείνω το εξής: Η mailing list Greek Fantasy Writers, ούτως ή άλλως, είναι πλέον άχρηστη για γενική συζήτηση φαντασίας κτλ. Αυτή την αντάγκη την ικανοποιεί το forum. Μια λίστη, όμως, θα μπορούσε πολύ καλύτερα να ικανοποιήσει την ανάγκη ενός εργαστηρίου συγγραφής.

 

Γιατί δηλαδή δεν μπορεί κάτι τέτοιο να φιλοξενηθεί εδώ, σε ένα ειδικό φόρουμ ας πούμε; Τι ιδιαίτερο έχει η λίστα που θα μας διευκολύνει; Προσωπικά βρίκσω τις λίστες του yahoo πολύ πιο δύσχρηστες από το φουρουμάκι... Και γιατί να είναι κλειστή η λίστα και όχι ανοιχτή σε όποιον θέλει; Όλο χαζές ερωτήσεις κάνω ο άτιμος ε; :p

 

Γενικά αν μπορείς Βάρδε, περιέγραψε λίγο καλύτερα τι εννοείς, να καταλάβω κι εγώ ο καημένος :(

Link to comment
Share on other sites

Απλά, η λίστα είναι μια πιο "κλειστή" συντροφιά και, επομένως, καλύτερη για να συζητείται ένα και μόνο θέμα... ή για ένα εργαστήριο συγγραφέων, όπου θα παρουσιάζει κανείς τη δουλειά και οι άλλοι θα κριτικάρουν. Το φόρουμ είναι πιο "ανοιχτό" και, επομένως, καλύτερο για συζητήσεις που μπορεί να συμμετάσχει πολύς κόσμος.

 

Γιατί η λίστα να είναι κλειστή; Γιατί έτσι θα γραφτούν οι όσοι ενδιαφερόμενοι και θα ασχοληθούν με αυτό που πραγματικά θέλουν. Γιατί να γραφτεί κάποιος ο οποίος δεν ενδιαφέρεται; Αν θέλει να κάνει γενική συζήτηση περί συγγραφής, μπορεί να την κάνει και στο φόρουμ. Η λίστα θα λειτουργεί ΜΟΝΟ ως εργαστήρι συγγραφέων.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, βασική ερώτηση: Αν γίνει, τελικά, το Εργαστήρι Συγγραφέων, ποιοι θα ενδιαφερθούν να συμμετάσχουν (εννοείται ενεργά, αλλιώς δεν έχει νόημα);

 

Ένα μέλος θα έχει υποχρέωση να κάνει τουλάχιστον κάποιες κριτικές το μήνα σε κομμάτια των άλλων (μικρά κομμάτια, όχι μεγάλα), προκειμένου να κριτικάρουν κι εκείνοι τα δικά του κομμάτια. Πχ, αν δεν έχεις κάνει τουλάχιστον 2 κριτικές σε άλλους, δε δικαιούσαι να δεχτείς κριτική, διότι δε θεωρήσει ενεργό μέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο μπορώ να προσφέρω (αν μπορώ δηλαδή να γράφω ένα «κομμάτι» το μήνα τουλάχιστον), αλλά θα ήθελα να 'μαι μέσα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να γράφω ένα κομμάτι κάθε μήνα αλλά θα μπορώ πιστεύω να λέω την γνώμη μου για κομμάτια άλλων. Anyway μέσα και εγώ (duh! :p ).

Link to comment
Share on other sites

exem...eimai kainourgio proswpo edw alla me endiaferei kati tetoio an kai nomizw pws prepei na uparxoun kapoies prodiagrafes ligo diaforetikes as poume to na grafoume einai kati dedomeno oloi auto kanoume etsi den einai? isws prepei na einai mia prooptikh gia na parousiazontai nees idees kai erethismata ousiastika empneuseis pou apo monoi mas pote den tha eixame etsi tha mas dinontai dunatothes pou prin den tha eixame kai mazi ena eidos proklhshs na katalabei o enas ton allo mesa apo osa grafei epishs kai mena me endiaferoun ta texnika mesa sugrafhs eidika gia peza keimena an kai isws tha eprepe na laboume upopsh mas thn arketa megalh pithanothta ephreasmou mas o enas apo ton allo tha einai duskolo na kraththoun oi prwtotupies sthn idea kai thn ekfrash pou telika diaxwrizoun to ufos kai to stil...psiloanhsuxw gi auto

epishs h kritikh gia poio thema tha ginetai akribws? gia texnika themata opws domh, px kena sthn upothesh, pleonasmous epilogh leksewn h pio kallitexnika ufos ekfrash mousikothta ktl? den tha einai katholou eukolo eidika sthn poihsh!

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω που λες Laas είναι αυτά που ελπίζω και γω να γίνουν. Αυτό που θέλω για μένα από το εργαστήρι είναι να έχω μεγαλύτερη δημιουργικότητα, περισσότερο κίνητρο να γράψω και βέβαια να βελτιωθώ.

 

Βασικό στην κριτική είναι η "καλή πίστη", κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή ο καθένας που θα κρίνει κάτι θα το κάνει με σεβασμό στο έργο του άλλου.

Υποθέτω κυρίως η κριτική θα γίνεται για τεχνικά θέματα γιατί τα υπόλοιπα είναι και θέμα προσωπικού γούστου.

 

Για την ποίηση δεν ξέρω τι να σου πω γιατί δεν διαβάζω και πολύ. Εκτός από Γιαπωνέζικα haiku που τα λατρεύω. Πάντως παίρνοντας για παράδειγμα το ποίημα που ανέβασες στη βιβλιοθήκη τα μόνα που θα μπορούσα να πω είναι

1. Πως το βρήκα πάρα πολύ καλό. Πολύ βαθύ και σίγουρα πολύ μυστικιστκό και

2. Πως ενώ τα Αγγλικά σου είναι φανταστικά έχεις κάποια γραμματικά και ορθογραφικά λάθη (που δεν αφορούν slang η κάτι ανάλογο) που θα μπορούσαν να διορθωθούν. (Εδώ μιλάει ο Αγγλοδάσκαλος μέσα μου. Χωρίς παρεξήγηση, έτσι?)

 

Δηλαδή η "κριτική" μου ήταν απλώς μιά περιγραφή του πως αισθάνθηκα το ποίημά σου και ένα καθαρά τεχνικό θέμα.

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

alhtheia exw orthografika lathh? poia einai na ta diorthwsw! katholou den me peirakse h kritikh sou thanks! me endiaferei na diorthwtw se ola ta epipeda

epishs mia pou se brhka ksereis pws einai o lugkas sta agglika???

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Βάρδε, οκ συμφωνώ. Ελπίζω να μπορέσω να κάνω καλή δουλειά! :)

 

Laas, τώρα είδα την ερώτηση σου περί του λύγκα. Είναι απλά "Lynx".

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν και η "κριτική" είναι ένα μόνο θέμα. Μέσα από ένα εργαστήρι μπορούν να γίνουν περισσότερα. Πληροφορίες, άρθρα, τεχνικές συγγραφής. Δοκιμές και πάλι δοκιμές. Ερωτήσεις και απαντήσεις. Links για σχετικούς με τη συγγραφή ιστοχώρους.

Θα μπορούσα ίσως να πάρω άδεια να ποστάρω ολόκληρα άρθρα από μερικά εκπληκτικά φάνζινς που κυκλοφορούν online. Ακόμα και επαφή με επαγγελματίες συγγραφείς (μην περιμένετε βέβαια τον R.A. Salvatore έτσι) με τους οποίους μιλάω κατά καιρούς.

 

Και είμαι σίγουρος πως και οι υπόλοιποι θα έχουν να προσφέρουν ακόμα περισσότερα και καλύτερα. Οσο για "κανόνες" και τέτοια. Ε, εντάξει χρειάζονται κάποια "guidelines" λειτουργίας αλλά μην τις θεωρήσουμε και τις 10 Εντολές. :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

 

Όπως βλέπετε, το υπο-φόρουμ "Εργαστήρι Συγραφέων" είναι έτοιμο. Σιγά-σιγά, θα δώσω και πρόσβαση σε όσους θέλουν να συμμετάσχουν. Ο Dain είναι ήδη mod, αν τα έχω ρυθμίσει όλα σωστά. Απο κεί και πέρα, όσοι έχουν δηλώσει εδώ πως θέλουν να συμμετέχουν θα γίνουν μέλη. Λίγο υπομονή, όμως, γιατί η διαδικασία δεν είναι αυτομάτη, δυστυχώς, και πρέπει να πηγαίνω να σας βάζω έναν-έναν.

 

Κατά τα άλλα.

 

Είδα να θίγεται το θέμα "Μα γιατί μέσω φόρουμ και όχι ζωντανά;" Για μένα, το φόρουμ έχει πολλά πλεονεκτήματα. Εξάλλου, δεν είναι τυχαίο που βλέπεις σήμερα τα πιο καλά εργαστήρια συγγραφέων να γίνονται μέσω Δικτύου. Τα παλιότερα που συγκέντρωναν 5-10 άτομα γύρω-γύρω κι αρχίζανε και διαβάζουνε ο καθένας 2-3 σελίδες και μετά όλοι κριτικάρανε όλους, όχι μονο είναι παλιομοδίτικα, είναι και αντιδημιουργικά. Κανένας συγγραφέας, πια, δεν τα προτείνει και εξηγώ γιατί.

 

Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στον γραπτό και στον προφορικό λόγο. Δεν μπορείς να κριτικάρεις ένα λογοτέχνημα που σου διαβάζει κανείς προφορικά. Χάνονται πάρα πολλά. Για να πούμε μερικά, χάνεται η παραγραφοποίηση, η στίξη, η ορθογραφία. Ο άλλος μπορεί να έχει γράψει ένα κατεβατό χωρίς παραγράφους (= χωρίς ρυθμό κειμένου), πώς θα το καταλάβουμε αυτό; Από την απαγγελία;

 

Επιπλέον, υπάρχει μεγάλη διαφορά στο να διαβάζεις ένα κείμενο, γιατί το κάνεις με την ησυχία σου, όποτε θέλεις, και με το δικό σου ρυθμό, και άλλα πράγματα παρατηρείς. Στην τελική, όταν κάποιος διαβάζει, μπορεί οι άλλοι να "κοιμούνται" ή να αποσπάται η προσοχή τους από χίλια-δύο πράγματα. Στο γραπτό δε συμβαίνει αυτό.

 

Όσον αφορά την κριτική. Όταν είμαστε όλοι συγκεντρωμένοι, μπορεί ο άλλος να πει κάποια πράγματα, αλλά διαφορετικά είναι να τα γράψει. Δεν έχετε παρατηρήσει ότι αλλιώς αυτοσυγκεντρώνεσαι όταν γράφεις κι αλλιώς όταν μιλάς; Επιπλέον, διαφορετικά είναι να τα διαβάσει και ο συγγραφέας και να σκεφτεί πέντε λεπτά επάνω σ'αυτά. Δεν είναι κάτι που το είπε ο άλλος και έφυγε. Είναι διατυπωμένο και --ελπίζουμε!-- ευανάγνωστο.

 

Έχοντας πει όλα αυτά, δεν είμαι εναντίον των ζωντανών συναντήσεων. Απλά, πιστεύω ότι μέσω Δικτύου μπορεί να γίνει μακράν καλύτερη δουλειά. Καθαρά από άποψη δουλειάς. Οι ζωντανές συναντήσεις είναι καλές για να γνωριστεί κανείς με τους άλλους και να συζητήσει κάποια πράγματα σε πιο γοργό ρυθμό. Αλλά δε νομίζω ότι ενδείκνυνται για ένα εργαστήρι συγγραφέων μέσα από το οποίο θέλει κανείς να βελτιωθεί. Και δεν το λέω μόνο εγώ: δείτε παντού στο Διαδίκτυο, το ίδιο γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, έχω κάνει στο Εργαστήρι μέλη τους εξής:

 

DrunkElf

Nihilio

Μελδόκιος

Dain

 

Δείτε αν μπορείτε να μπείτε, να διαβάσετε, και να ποστάρετε

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι "πέρασα" όλους τους ενδιαφερόμενους στο Εργαστήρι Συγγραφέων. Προσπαθήστε να μπείτε, κι αν υπάρχει πρόβλημα ενημερώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Α! Να διευκρινίσω κάτι επειδή ένας χρήστης με ρώτησε. Ο Βάρδος με έκανε moderator στο εργαστήρι εννοώντας την ευθύνη για την καλη τεχνική λειτουργία του ως φόρουμ. :)

Από κει και πέρα δεν έχω απολύτως καμμία ιδιαίτερη θέση εκεί και μάλιστα είμαι από τους πιό αρχάριους στη συγγραφή, :blush: αν και ξέρω κάποια πράγματα θεωρητικά για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ελπίζω όλοι όσοι προθυμοποιηθήκατε να γραφτείτε να συμμετέχετε κιόλας. Εννοείται πως, αν περάσουν 1-2 μήνες και κάποιος δε συμμετέχει καθόλου, θα φεύγει από το εργαστήρι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έβαλα όλους τους ενδιαφερόμενους στο Εργαστήρι. Αν έχω ξεχάσει κάποιον, ας με ειδοποιήσει εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Ε άντε. Μετά από απαίτηση των εκατομμυρίων οπαδών του, ο Βάρδουλας αποφάσισε να συμμετάσχει και αυτός στο εργαστήρι!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, υπάρχει χώρος και για μένα στο εργαστήρι;

 

Νομίζω πως μπορώ να προσφέρω.

 

Νεκ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..