Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Νομίζω ο λόξυγγας που θα την πιάνει καθως τοσος κοσμος τη μνημονευει, (χωρις να ξερει που, ποιοι και γιατι) ειναι αρκετη τιμωρια :devil2:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αυτά... και συγγνώμη αλλά ο καθένας έχει το δικαίωμα να κυνηγάει το όνειρο του όσο θέλει. Ποιος από εμάς έχει δικαίωμα να βάλει όρια στα όνειρα του άλλου;

 

Αυτό το προφίλ του παρανοικού, κολλημένου και ψωνισμένου συγγραφέα, που θα γράφει χωρίς να έχει βγάλει δεκάρα, καταδικάζοντας την γριά μάνα του να μήν μπορεί να φτιάξει ούτε τα δόντια της, και ζώντας τις τελευταίες δέκα μέρες κάθε μήνε με ένα ευρώ τη μέρα, δεν ξέρω ποιούς εξυπηρετεί.

Δυο σενάρια λοιπόν αγαπητή άσχετη, που δεν είσαι τόσο άσχετη. Είτε ο Ντίνος μας έχει φλομώσει όλους στο ψέμα εδώ με τα στοιχεία που έχει παρουσιάσει της υποτιθέμενης φτώχιας και του αγώνα του, είτε, είναι εντελώς παλαβός, κατα τη γνώμη μου, να επιμένει άλλο, και να μην κυνηγάει κάποιο άλλο όνειρο στο οποίο ίσως να είχε περισσότερες πιθανότητες. δεν θα τον άφηνα να καταστρέψει όλη του τη ζωή πιστεύοντας σε ένα ταλέντο που δεν έχει.

 

 

Αν ειχε αντερα θα εβγαζε όνομα και στοιχεια το μικρο έντομο....Κι ας ρίσκαρε μήνυση επί εξυβρισει (σηκωνουν νομική προστασια όσα ειπε)

Edited by DinMacXanthi
(όχι ακριβώς edit, διευκρίνιση) plz..μην ξαναρχίσουμε με δαύτον. Έφαγε το ban του και πάμε παρακάτω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...έλειψα τόσο καιρό και δεν είχα δει τις τελευταίες εξελίξεις (απο την σ. 14 και έπειτα..). Τι να πώ και γω. Η παράθεση που έχει κάνει η Dark Desire, όταν πρωτοδιάβασα το εν λόγω ποστ μου ήρθε να την χαστουκίσω την melissoyla..όπως και να χει, ότι και αν νιώθεις έτσι δεν εκφράζεσαι, ειδικά σε ένα μέρος όπου τα γραπτά μένουν.

Ντίνο ελπίζω να πάνε όλα καλά τώρα που έχεις και νομική υποστήριξη και να δούμε σύντομα κάτι θετικό μέσα απο αυτό το thread. Πάνε κάτι παραπάνω απο 4 χρόνια απο όταν πρωτοξεκίνησε το παρόν thread.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε κάτι παραπάνω απο 4 χρόνια απο όταν πρωτοξεκίνησε το παρόν thread.

 

αλήθεια, πέρασαν τα χρόνια! Τότε που άνοιξε το τόπικ ήμουν φαντάρος και τώρα έχω γυναίκα και παιδί...

κι ακόμα περιμένουμε τα αποτελέσματα!:stinker:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο αναπάντητα e-mail στο Οξύ, καθώς βάση σύμβασης έλειξε το τρίμηνο μέσα στο οποίο ο εκδότης υποχρεούταν να μου απαντήσει για τα νέα έργα που παρέδωσα για εκτίμηση, 27 Απριλίου έστειλα το "Οστεοδρόμιο" στον εκδοτικό Ars Nocturna.

 

Ανάλογα με το τι θα μου απαντήσουν, θα σκεφτώ αν θα στείλω και τον Δαίμονα σε αυτούς ή άλλους, αν όμως η απάντηση βγει σίγουρα θετική, θα κατέβω Αθήνα να μιλήσω μαζί τους για την περίπτωση μου με το Οξύ.

 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους μου για την υποστήριξη.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο! Καιρός ήταν!thmbup.gif

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε γκάστρωσαν κανονικά, καλή λευτεριά, Ντίνο!

Καλοέκδοτος, εύχομαι, σ'έναν συνεπή οίκο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο, καιρός ήταν. Εφόσων το Οξυ είναι απασχολημένο με άλλου είδους υποχρεώσεις (μπορείτε να μπείτε στη Βιβλιονετ και να δείτε πόσα νέα βιβλία κυκλοφόρησε αυτό το διάστημα) καιρός να φροντίσεις το έργο σου.

 

 

Και τώρα, φεύγουμε από το Οξυ και πάμε στους Αρς Νοκτούρνα...

 

Σε καμία περίπτωση οι Αρς δεν είναι Οξύ. Επιλέγουν βιβλία που να έχουν σχέση με τον Τρόμο, το Σκοτάδι και το Γοτθισμό (αντίθετα με το Οξύ που βγάζει ότι άσχετο θες). Όσο για την έκδοση, αν σου πούνε ναι, θα είναι ναι, όπως αντίστοιχα, αν σου πούνε όχι θα είναι όχι. Επίσης, θα μπορείς να έχεις επαφή μαζί τους χωρίς να χρειάζεται να περνάς από γραμματείες και τηλεφωνήτρειες. Απλώς, επειδή είναι μικρός εκδοτικός και βρίσκεται στα πρώτα του βήματα, όπως είναι λογικό, δεν έχει και τη μεγαλύτερη άνεση να εκδώσει πολλές ελληνικές δουλειές. Ήδη τώρα πρόκειται να βγάλουν το βιβλίο της Manstredin (άντε άντε!!!) οπότε δεν γνωρίζω πότε θα ευκαιρήσουν να εκδώσουν και πάλι Έλληνα. Άσε που έχει ακουμπήσει και από εκεί η κρίση των ημερών...

Η γνώμη μου είναι να στείλεις τα έργα σου και σε μερικούς μεγάλους εκδοτικούς. Μη σκέφτεσαι ταμπέλες περι Φανταστικού και Τρόμου. Όλα είναι θέμα τύχης ενώ εσύ δεν είσαι και κανένας ανίκανος. Χτύπα και καμιά μεγάλη πόρτα, ποτέ δεν ξέρεις.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Ντινακο μου βουρ στον πατσα, γερα και με τσαμπουκα! (Τετοια χαρα εχω να πάρω από το πρωτο μου βαρυ ποινικο)

Πριν υπογραψεις τιποτα, στειλε το να το'χουμε προχειρο...

Αμα καεις στο χυλο, να φυσας και το γιαουρτι, που'λεγαν κι οι παλιοι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έτσι, για να μη χαθεί στο χάος του Galactic Senate και κυρίως για την πληρότητα αυτού του τόπικ, ένα βίντεο που βρήκε ο heiron: Ο Dune/gpap(?)/melissoula/Ξενοφών Ίσαρης μιλάει στην ΕΤ3 στον Βασίλη Βασιλικό για το βιβλίο του "Ενεργονία".

 

 

Το ενδιαφέρον είναι ότι στη λογοτεχνική πλευρά του βιβλίου (αν πραγματικά υπάρχει τέτοια, γιατί στην Πρωτοπορία το είδα στο ράφι της εκλαϊκευμένης επιστήμης, δίπλα στα how-to βιβλία) αναφέρεται πρώτη φορά στο 9:10 από τα 10' του βίντεο. Και μάλιστα αναφέρει διηγήματα. Αυτά που χρειάστηκα μια ντουζίνα email και δυο βδομάδες για να μάθω ότι δεν δεχόταν το "Οξυ" στον διαγωνισμό... :mf_sherlock:Υποκλίνομαι.:dazzled:Άι γκιβ απ, ρε παιδί μου, πώς το λένε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Πέρασαν 10 χρόνια από τότε που ξεκίνησε αυτό το εκδοτικό saga, 8 χρόνια από το τελευταίο ποστ.

Ένα τόπικ, μία ιστορία, 17 σελίδες. Για να θυμηθούν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι.

Κι όμως υπάρχει συνέχεια. Σύντομα...

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια στο φόρουμ και δεν είχα πάρει χαμπάρι αυτήν την ιστορία εκδοτικού τρόμου. Είχα στείλει πριν πολλά χρόνια στο Οξύ, όχι σε διαγωνισμό αλλά έτσι στο άσχετο. Μου επεστράφη ο φάκελος γιατί ο ταχυδρόμος δεν έβρισκε τον εκδοτικό. Τηλεφώνησα και επιβεβαίωσα τη διεύθυνση. Το έστειλα και δεύτερη φορά. Και πάλι μου γύρισε πίσω. Δεν ξέρω αν φταίνε τα ΕΛΤΑ ή κάτι άλλο, όμως δεν το έπαθα με κανέναν άλλον εκδοτικό αυτό. Με εξαίρεση κάτι βιβλία του Μάστερτον που αγόρασα, δεν  ξανασχολήθηκα μαζί τους. Ντίνο πραγματικά λυπάμαι για ό,τι τράβηξες και μπράβο σε όλα τα παιδιά για την αλληλεγγύη που έδειξαν. Εύχομαι καλύτερη τύχη στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτό!!! Τραγικό. Τελικά τι έγινε, βγήκε το βιβλίο του DinoHajiyorgi;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα βιβλία μας θα βρίσκονται κάτω από τον ίδιο οίκο, και οι εκδόσεις τους τρέχουν παράλληλα (στο δικό μου ολοκληρώθηκε η επιμέλεια και οδεύει προς σελιδοποίηση), εύχομαι ολόψυχα μόνο τα καλύτερα από εδώ και στο εξής Ντίνο. :)

Εύχομαι το βιβλίο σου να βρει το κοινό που του αρμόζει κι εσύ να μείνεις ικανοποιημένος μετά από τέτοια περιπέτεια.

Δεν γνωριζόμαστε, μα το ποστ σου μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Ομολογώ πως η καρδιά μου σφίχτηκε βλέποντας τις ημερομηνίες. Από τη δική μου οπτική γωνία αντιλαμβάνομαι πως οι συγκυρίες, οικονομικές και μη, αλλά και οι τάσεις της εκάστοτε εποχής παίζουν καθοριστικό ρόλο σε κάθε έκδοση, ανεξαρτήτου ποιότητας του έργου.

Καλοτάξιδο, και σύντομα θα πρόσθετα μάλιστα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα περί τίνος πρόκειται. Καλοτάξιδο και καλοδιάβαστο να είναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παρόν ζήτημα δεν το γνώριζα λεπτομερώς και πριν λίγο διάβασα ολόκληρο το νήμα για να κατατοπιστώ.

Καταρχάς, εύχομαι στον Ντίνο καλοτάξιδο το βιβλίο και να βρει την απήχηση που δικαιούται.

Από εκεί και πέρα, ένιωσα το δίκιο να με πνίγει, όσον αφορά τον βιασμό που υπέστη η κοινή λογική στις τελευταίες σελίδες (αναφέρομαι στους διαξιφισμούς).

Είμαι πεπεισμένος ότι στην εποχή του ίντερνετ, η κοινή λογική υφίσταται βιασμό όσο ποτέ άλλοτε στο παρελθόν.

Χαρακτηριστικό ποστ είναι το παρακάτω, από την προηγούμενη σελίδα, όπου ο Ντίνος προσπαθεί να περισώσει, τα λιγοστά εγκεφαλικά κύτταρα που μας απέμειναν από την ανάγνωση των διενέξεων.

Πραγματικά θαυμάζω την ψυχραιμία σου, Ντίνο. Μακάρι να διέθετα κι εγώ ένα κλάσμα αυτής.

Edited by AlienBill
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγχαρητήρια, Ντίνο, αναμένω να το διαβάσω το συγκεκριμένο βιβλίο κάπου 10 χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..