Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Έλεγα να πάρω το "ασε το κακό να μπει". Μάλλον, όμως, δεν αγοράζω ξανά τίποτα απο Οξύ. Τέτοιες γαϊδουριές πρέπει να τιμωρούνται. Καταναλωτές είμαστε, έχουμε δύναμη.

 

Και τι θα καταλάβει το Οξύ πέραν αυτού που είπε σε μένα, σαν δικαιολογία; Ότι το φανταστικό αυτές τις μέρες δεν πουλάει;

 

Πλάκα θα είχε να τηλεφωνούσατε στο τμήμα παραγγελιών του Οξύ και να ζητάτε την Καρδιά του Δαίμονα. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Η δικηγόρος του φορουμ ας με διαφωτίσει. Δεν υπάρχει κάποιος απλός τρόπος να στείλεις ένα γράμμα συστημένο που ουσιαστικά λέει οτι παραβίασαν τους όρους του συμβολαίου και άρα το συμβόλαιο πάυει να ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Η δικηγόρος του φορουμ ας με διαφωτίσει. Δεν υπάρχει κάποιος απλός τρόπος να στείλεις ένα γράμμα συστημένο που ουσιαστικά λέει οτι παραβίασαν τους όρους του συμβολαίου και άρα το συμβόλαιο πάυει να ισχύει?

 

Χωρίς να είμαι δικηγόρος, μπορώ να σου εγγυηθώ ότι σε αυτή τη χώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνος σου χωρίς δικηγόρο. Δυστυχώς τα έχουν κάνει έτσι με τους νόμοι τους, που ότι κάνεις προσωπικα είναι άκυρο. (Λογικό αφού επί πολλά χρόνια οι βουλευτές ήταν κυρίως νομικοί)

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να πάρω το "ασε το κακό να μπει". Μάλλον, όμως, δεν αγοράζω ξανά τίποτα απο Οξύ. Τέτοιες γαϊδουριές πρέπει να τιμωρούνται. Καταναλωτές είμαστε, έχουμε δύναμη.

Κουράγιο, Ντίνο και μη χαλιέσαι. Έχεις μπλέξει σε μια κατάσταση που δεν σου αξίζει. Δεν ξέρω τι αναπροσαρμογές έγιναν στον εκδοτικό μετά την προσάρτησή ή εξαγορά του (δεν το έχω πιάσει καλά), αλλά τέτοιο μπάχαλο δεν επιτρέπεται, έστω και αν πρέπει τα αποτελεσματα του διαγωνισμού να προσαρμοστούν στο νέο καθεστώς που φαίνεται να του έχει επιβληθεί.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα καταλάβει το Οξύ πέραν αυτού που είπε σε μένα, σαν δικαιολογία; Ότι το φανταστικό αυτές τις μέρες δεν πουλάει;

 

Πλάκα θα είχε να τηλεφωνούσατε στο τμήμα παραγγελιών του Οξύ και να ζητάτε την Καρδιά του Δαίμονα. :devil2:

 

 

*Μετά από πεντάλεπτον άσκηση αναπνοών δια χαλάρωσιν (που δεν βοήθησε και πολύ)*

 

Τώρα ή μας δουλεύουν... ή εγώ ζώ σε άλλο πλανήτη... Τέλος πάντων.. ας μην συνεχίσω σε αυτό το θέμα για το τι πουλάει στην Ελάδα...

 

Το να ζητάμε την Καρδιά του Δαίμονα πάντως.....:devil2: αχεμ... μπαίνω στον πειρασμό να το κάνω... και να τους παίρνω μία φορά την ημέρα τηλέφωνο... :devil2: Me likes!!!!!

Edited by white_unicorn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest melissoula

Και τι θα καταλάβει το Οξύ πέραν αυτού που είπε σε μένα, σαν δικαιολογία; Ότι το φανταστικό αυτές τις μέρες δεν πουλάει;

 

Αυτό είναι πέρα ως πέρα πρόφαση απόρριψης. Το φανταστικο ξεσκίζεται στις πωλήσεις παγκοσμίως.

Link to comment
Share on other sites

Άντε και τους λέω να πάνε να πνιγούν και να στείλω γραπτά σε άλλους εκδοτικούς. Το φαντάζεστε να φάω μήνυση από το Οξύ; Αυτό είναι το σχέδιο τους; Να βγάλουν λεφτά από μένα χωρίς να τυπώσουν σελίδα; Αλλιώς τι; Χωρίς μηνύσεις και δάκρυα το έθεσα τον Ιανουάριο. Ας καταργήσουμε το συμβόλαιο. Αλλά όχι, το θέλανε το βιβλίο. Και άλλα δύο για να τα διαβάσουν. Υπάρχει σχέδιο σε αυτή την ηλιθιότητα; Είναι σε βάρος μου, αλλά προς τι; Προστατεύουν την ελληνική αγορά από μένα;

 

 

Η λυση ειναι μια: Εξώδικο με το οποίο ζητας εντος ευλόγου προθεσμιας (βάλε μια βδομαδα από την επίδοση) να σου κοινοποιησουν οριστικα τις προθεσεις τους για το βιβλιο σου αλλιως, σε περιπτωση που αυτη παρελθει απρακτη, καταγγελλεις μονομερως τη μεταξύ σας συμβαση, δεν δεσμευεσαι από κανενα συμβόλαιο και δικαιούσαι να κανεις ο,τι θες . Τοσο απλα, τόσο ευκολα

Όσο για το διαζυγιο του αδελφου σου...θα σου στειλω pm

Edited by Dark desire
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους πάντες για το ενδιαφέρον, τα σχόλια και τις συμβουλές τους.

 

Διάλεξα να ξεχάσω το ζήτημα, να γυρίσω την πλάτη μου στο όλο ζήτημα. Ας μη το τραβάμε και αναγκάζομαι να σας μιζεριάζω με λεπτομέρειες από τη ζωή μου. Όπως όλοι έχουμε οικογενειακά προβλήματα. Όπως όλοι έχουμε οικονομικά προβλήματα.

 

Η έκδοση του "Δαίμονα" δεν θα λύσει κανένα από τα προβλήματα μου, και το εννοώ, δεν βλέπω καν πως θα μου δώσει την οποιαδήποτε χαρά. Ατύχησα. Που έγινα συγγραφέας στα 40 μου, που ο Δαίμονας γράφτηκε τώρα; Δεν ξέρω. Δεν είναι καιρός για να αγοράζει κανείς βιβλία. Τυχεροί όσοι εκδοθήκατε στην δεκαετία των 20 σας χρόνων. Δεν μπορεί, κάτι θα γίνει και μια μέρα όλο αυτό το κλίμα θα αλλάξει. Έχετε περιθώρια να περιμένετε.

 

Στο Οξύ ήταν ξεκάθαροι σε ένα πράγμα. Δεν τους ενδιαφέρουν οι συλλογές διηγημάτων. Ίσως δοκιμάσω στον εκδοτικό Ars Nocturna.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το θάρρος και το ύφος, αλλά...

 

Ρε συ Ντίνο, αν πιστεύεις στο έργο σου ΚΙΝΗΣΕ ΓΗ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΤΟ ΑΛΛΟΥ!!! Δεν καταλαβαίνω την παραίτησή σου δεν την καταλαβαίνω καθόλου!Αν η ζωή σου ρίχνει χαστούκι, ρίχτης μια κλωτσιά στα @δια! Και ας κάνουμε και μεις κάτι εδω μέσα, κάτι λίγο έστω, κάτι συμβολικό, από το να τα λέμε μεταξύ μας και να χτυπάμε τον Ντίνο στην πλάτη φιλικά! Ένα γκρούπ στο φεησμουκ έστω! Σύσταση μιας επιστολής που θα τους ρομπιάζει, ΚΑΤΙ!

Δλδ, με ζώα; με σκουπίδια; με τι νομίζουν ότι έχουν να κάνουν στο Οξύ; Όσο δεν τους ξεφτιλίζουμε, τέτοιες συμπεριφορές θα έχουν. Και μετά θα κλαίμε για το στατους κβο στην Ελλάδα...

ΠΕΙΤΕ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ!!!

 

Εγω προσωπικά ξεκινάω εμπάργο στα βιβλία τους.-

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το θάρρος και το ύφος, αλλά... Ρε συ Ντίνο, αν πιστεύεις στο έργο σου ΚΙΝΗΣΕ ΓΗ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΤΟ ΑΛΛΟΥ!!! Δεν καταλαβαίνω την παραίτησή σου δεν την καταλαβαίνω καθόλου!

Λοιπόν, φίλε Adicto…

 

Πριν λίγες μέρες, η μητέρα μου με φώναξε στο δωμάτιο της να συζητήσουμε τι περικοπές μπορούμε να κάνουμε για να μας φτάσουν τα λεφτά της μηνιαίας σύνταξης της. Μια σύνταξη που τη μοιράζουμε κυρίως στους λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, νερό, και το φαγητό. Κάποια επέμβαση στα δόντια της που έχει μείνει ημιτελής (πριν δεν μπορούσε να φάει) μας έχει επιβαρύνει σημαντικά. Δηλαδή σε αυτό το σπίτι αν χαλάσει κάτι, φούρνος, θερμοσύφωνας, λέμε «Αμάν». Είναι ξόφαλτσα έξοδα που μας καίνε.

 

Τις τελευταίες δέκα μέρες πριν την επόμενη σύνταξη συνήθως πάμε ένα ευρώ την ημέρα για να τα καταφέρουμε.

 

Και μόνο για να κατέβω Αθήνα για να πάω στα γραφεία του Οξύ, τα εισιτήρια της διαδρομής είναι κλαμένα λεφτά. Ακόμα κι αν έβρισκα δικηγόρο που θα αναλάμβανε τα εξώδικα δωρεάν, θα υπάρχουν έξοδα για κάτι τέτοιο πέρα από τον δικηγόρο, παράβολα κλπ.

 

Το θέμα όμως είναι το εξής: Η μητέρα μου είναι μεγάλης ηλικίας, την βλέπω να γερνάει μπροστά μου, να έχει προβλήματα υγείας, να μην μπορεί να τα καλύψει όλα, και δεν μπορώ να την βοηθήσω όπως θα έπρεπε. Θα καθίσω εγώ τώρα, για οποιαδήποτε πίστη στο έργο μου, να ξοδέψω έστω ένα χι ποσό με απώτερο σκοπό τι; Την έκδοση ενός βιβλίου μου;! Για ποιο λόγο; Για να λυθούν τα προβλήματα μας;

 

Να την χέσω την προσωπική μου ικανοποίηση. Εκεί έχω καταλήξει. Δεν με νοιάζει η έκδοση ή μη έκδοση του βιβλίου μου στη σκατοχώρα που ζούμε. Έχω άλλες έγνοιες. Γι αυτό σας παρακαλώ, ευχαριστώ, όχι όμως άλλες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

Αυτό που σου γράφω δεν είναι συμβουλή. Απ΄οτι διάβασα σε προηγούμενα πόστ αν κατάλαβα καλά στο συμβόλαιο που έχεις με το ΟΞΥ έχουν υποχρέωση έκδοσης του βιβλίου σου εντός κάποιων μηνών απο την υπογραφή. έχεις υπογράψει εδώ και ενάμιση χρόνο ή όχι; Μετά το πέρας αυτών των μηνών η σύμβασή σας λύεται αυτόματα.

 

Κατα τα άλλα νομίζω ότι πρέπει να βρείς και κάποιο τρόπο να βοηθάς κάπως οικονομικά τη γριά μάνα σου. Μου φαίνεται εξαιρετικά σοκαριστικο ότι είσαι σαράντα χρονών και ζείτε απο την συνταξή της με συνθήκες σαν αυτές που περιγράφεις επειδή εσύ μόνο γράφεις και δεν εργάζεσαι. Γιάυτό αν θέλεις πές μου παρακαλώ, αν κάνω λάθος. Αν κρίνω από το πόσο πίσω πάει ο διαγωνισμός του ΟΞΥ, ήδη δεν εργάζεσαι για κάποια χρόνια, δηλαδή απο τα 34 σου;;;!! Με τη γριά μάνα σου να μη μπορεί να φτιάξει ούτε τα δόντια της;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον Ντίνο:

Ο Ντίνος είναι ένας (ακόμα) ονειροπόλος που ζει με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή στη ζωή του ένας εκδότης, από εκείνους που αγαπούν τη δουλειά τους και όχι από τον κάθε αρπακολατζή που οικονομάει από τους μόχθους των άλλων, θα εκτιμήσει τα έργα του, θα πιστέψει σε αυτά και θα του ανοίξει την πύλη για το μονοπάτι του επαγγελματία συγγραφέα. Κάποτε τόλμησε να κυνηγήσει το όνειρο του το οποίο και τον οδήγησε στην άλλη άκρη της γης, λίγα χιλιόμετρα πριν το Χόλιγουντ. Από τότε μέχρι σήμερα έχει ακούσει για εκατοντάδες δημιουργούς, συγγραφείς κυρίως, που ξεκίνησαν με ένα απλό μυθιστόρημα, εκδόθηκαν, διαβάστηκαν, αγαπήθηκαν και κέρδισαν τον τίτλο του επαγγελματία. Του δημιουργού δηλαδή που ζει μέσα από την έμπνευση και τη φαντασία του, το ιδανικό για τους περισσότερους ανθρώπους σαν εμάς.

Ο Ντίνος όμως δεν καταφερε κάτι σαν αυτούς. Επέστρεψε στην Ελλάδα όπου το Φανταστικό, όπως και άλλα πολλά και σίγουρα πιο σημαντικά, βρίσκεται στο περιθώριο (μην κοιτάτε τις μόδες που επικρατούν κατά καιρούς λόγω καμιάς κινηματογραφικής επιτυχίας), όπου οι εκδότες και άλλοι "φορείς πολιτισμού" γυρνούν τις πλάτες τους στους εγχώριους δημιουργούς, όπου το αναγνωστικό κοινό προτιμά τις ξένες εμπορικούρες (ότι φέρει η θεία από το Σικάγο, ένα πράγμα), με λίγα λόγια μια χώρα που όπως όλοι γνωρίζουμε καλά, τρώει τα παιδιά της.

Για μένα, αυτό που κάνει ο Ντίνος, μπορεί να φαίνεται άσχημο στους περισσότερους, όμως κάπως έτσι επιμένει και πολεμά για εκείνο που ονειρεύτηκε. Εκείνο που χρόνια πριν τον έστειλε στην Αμερική, εκείνο που αναζήτησε στην πατρίδα του, εκείνο που κάποιος του οφείλει διότι του το έχει υποσχεθεί. Ακόμα ελπίζει, ακόμα αισθάνεται ότι κάποια μέρα τα έργα του θα βρεθούν στα σωστά χέρια που θα του επιστρέπουν από εκεί και μπρος να γράφει δίχως να αγχώνεται εάν θα έχει λεφτά να αγοράσει ψωμί, εφημερίδα και τροφή για το σκύλο του.

Το αξίζει άλλωστε.

Όλα αυτά τα έγραψα για να πω ένα μπράβο στον Ντίνο για το κουράγιο του και ακόμα περισσότερο στη μητέρα του, για την κατανόηση της και την υπομονή. Δεν είμαι σε θέση να τον συμβουλέψω να αναζητήσει δουλειά αλλά ούτε και να τον παρακινήσω να συνεχίσει στο κυνήγι του απίθανου. Ας κάνει ότι νομίζει, κι όπως λέει η γιαγιά μου, ότι τον φωτίσει ο Θεός. Απλώς εύχομαι κάποια στιγμή, σε αυτή την άτιμη χώρα, να βρεθεί επιτέλους ένας εκδότης που να έχει όραμα. Κι αν υπάρχει, ας ρίξει μια ματιά εκεί που τώρα φοβάται να κοιτάξει.

 

 

Σχετικά με τον εκδοτικό:

Το Οξυ μου δίνει την εντύπωση πως συμπεριφέρεται όπως μια σάπια κυβέρνηση. Στην αρχή τάζει κι έπειτα σου λέει δεν έχουμε λεφτά (στην περίπτωση μας, οι Έλληνες δεν πουλάνε-είδα κι εγώ πόσο πούλησε το καινούργιο του Welsh που βγάλατε!). Μπορείς να τους κάνεις κάτι; Όχι, εκτός βέβαια κι αν είσαι ο Τριβιζάς (που έκανε μήνυση στην Κοκα-Κόλα και την κέρδισε!). Τους γράφεις λοιπόν στην μαύρη λίστα και βρίσκεις κάτι άλλο να αγοράσεις, τουλάχιστον από έναν σοβαρό εκδοτικό οίκο.

Πρέπει επίσης να πω ότι ο συγκεκριμένος διαγωνισμός θα είναι μάλλον ο μοναδικός στην ιστορία που έχασαν οι νικητές και κέρδισαν οι ηττημένοι. Πολύ πιθανόν να μην κέρδισε κανείς.. Ωραία πράγματα!:first:

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε και για έναν εκδοτικό οίκο που καιρό τώρα μαζεύει αρνητική κριτική (16 σελίδες κριτικής) και κανείς δεν εμφανίστηκε να πεί δυο λόγια ή να υποστηρίξει την θέση τους. Λέει πολλά.

 

Από την μια ίσως ο εκδοτικός να έχει προβλήματα και να μην ξέρουν τι να πρωτοκάνουν.

Από την άλλη η συμπεριφορά τους θα τους βάλει σε ακόμα μεγαλύτερη τρύπα (οικονομική και επαγγελματική) και ίσως θα έπρεπε να κάνουν μια πάυση και να πουν ''πόσο κοστίζει να βγάλουμε ένα βιβλίο? 5000 ευρώ? ΟΚ ας μην πουλάνε οι Έλληνες, θα βγάλουμε το βιβλίο του Χατζηγιώργη επειδή μας κράζουν 200 άτομα στο ίντερνετ.''

 

Το παρόν τοπικ εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα του google για την αναζήτηση ''εκδόσεις οξύ''. Μετά από email, τηλεφωνήματα, ιστορίες, τελικά για να εμφανιστεί ενας άνθρωπος και να πει ''ναι εγώ δουλεύω στις εκδόσεις Οξύ και θα σας πω τι γίνεται'' τι πρέπει να κάνουμε να σφάξουμε τον κόκκορα?

Link to comment
Share on other sites

Από την μια ίσως ο εκδοτικός να έχει προβλήματα και να μην ξέρουν τι να πρωτοκάνουν.

Στην προκειμένη περίπτωση είναι απλό: ας αποδεσμεύσουν απλά τους συγγραφείς τους. Τίποτα δε θα τους κοστίσει και θα τους πιστέψουμε κι όλας ότι έχουν προβλήματα που δεν ξέρουν τι να τα κάνουν και τι να πρωτοεκδόσουν. Δε μπορεί να περνάει από το δικό μου μυαλό και να μην έχει περάσει από το δικό τους. Γιατί πλέον πραγματικά το θέμα δεν είναι αν θα εκδόσουν το βιβλίο ή όχι, το θέμα είναι ότι αν τα στείλει αλλού μπορεί να έχει πρόβλημα από το συμβόλαιό τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula
Από την μια ίσως ο εκδοτικός να έχει προβλήματα και να μην ξέρουν τι να πρωτοκάνουν.

Στην προκειμένη περίπτωση είναι απλό: ας αποδεσμεύσουν απλά τους συγγραφείς τους. Τίποτα δε θα τους κοστίσει και θα τους πιστέψουμε κι όλας ότι έχουν προβλήματα που δεν ξέρουν τι να τα κάνουν και τι να πρωτοεκδόσουν. Δε μπορεί να περνάει από το δικό μου μυαλό και να μην έχει περάσει από το δικό τους. Γιατί πλέον πραγματικά το θέμα δεν είναι αν θα εκδόσουν το βιβλίο ή όχι, το θέμα είναι ότι αν τα στείλει αλλού μπορεί να έχει πρόβλημα από το συμβόλαιό τους.

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πόστ επι πόστ προσπαθείτε να παρουσιάσετε ενα υποτιθέμενο πρόβλημα με το ΟΞΥ όταν πρώτο το φορουμ αυτό δημοσίευσε τον διαγωνισμό του και έκανε τα πάντα για να τον προωθήσει. Ακόμη περισσότερο δεν το καταλαβαίνω όταν,οπως είπα και προηγουμένως, με βάση το συμβόλαιο του Ντίνου, σε λίγους μήνες ή ήδη και τώρα, είναι μάλλον αποδεσμευμένος απο το ΟΞΥ άν δεν εκδώσουν εντός τον υπογεγραμμένων χρονικών ορίων το βιβλίο του. Τι είναι όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

 

. Τι είναι όλο αυτό;

 

Διαμαρτυρία απέναντι στον αντιεπαγγελματισμό και στην κοροιδία.

Link to comment
Share on other sites

Και το γεγονος οτι το παρον φορουμ στηριξε και προωθησε κατα το δυνατον τον διαγωνισμο(χωρις να κερδιζουμε κατι απο αυτο) κανει ακομη πιο επιτακτικο τωρα που βγηκαν ολα αυτα στη φορα να κατακρινει τη συμπεριφορα του συγκεκριμενου οικου.(μετανιωνω που ειναι ο μονος οικος για βιβλιο του οποιου εσταξα 20φευγα ευρω τα τελευταια χρονια...μια στιγμη αδυναμιας)

 

Προσωπικα συμφωνω με την αποψη μερικων να τους γραψει στα παλια του παπουτσια ο Ντινος και να απευθυνθει σε άλλους οικους.Αλλα θα ηθελα να δω την άποψη της Ντεζιρε(sic) επι τουτου πρωτα.Ουτως η άλλως δε νομιζω να μπορεσουν να βγάλουν χρηματα σε βαρος του Ντινου αφου απλουστατα ειναι ταπι.Τί θα κανουν,θα τον χωσουν φυλακή γιατι βαρεθηκε να περιμενει χρονια μετα τη ληξη του συμβολαιου του;!;

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula
Και το γεγονος οτι το παρον φορουμ στηριξε και προωθησε κατα το δυνατον τον διαγωνισμο(χωρις να κερδιζουμε κατι απο αυτο) ....

 

Κέρδισε ο Ντίνος, την πρώτη θέση, σωστά; Είναι μια διάκριση που μπορεί ο Ντίνος ενδεχομένως να την χρησιμοποιήσει για να πλασσαριστεί σε κάποιον άλλο οίκο. Από εκεί κι ύστερα όπως φαίνεται έκδοσαν όποιο ήθελαν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να το πω, αλλά η Μελισσούλα έχει δίκιο.

Ο Ντίνος είναι ελεύθερος να στείλει το κείμενό του όπου θέλει, χωρίς ούτε καν εξώδικο.

Το συμβόλαιο, πλέον, απλά δεν ισχύει... Το οξύ δεν μπορεί να κάνει τπτ γι' αυτό.

Αυτό δεν μειώνει το φιάσκο της υπόθεσης φυσικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

E,ναι βρε.Ουτως ή άλλως αν πάνε δικαστικώς(που σιγά μην πάνε...εδώ βαριούνται να του εκδόσουν ένα βιβλίο που κέρδισε σε διαγωνισμό τους,σιγά μην μπλέκουν με δικαστήρια...λανσάρονται και ως εναλλακτικοί-αναρχοκουλτουριαιοι ,δε λεει να χαλάσουν το ίματζ τους πολεμώντας έναν άφραγκο άνεργο) το δίκιο είναι με τον Ντινο και στην τελική αν δοθεί έκταση στο θέμα κερδισμένος θα είναι από το όλο νταβατούρι για το βιβλιο του.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

E,ναι βρε.Ουτως ή άλλως αν πάνε δικαστικώς(που σιγά μην πάνε...εδώ βαριούνται να του εκδόσουν ένα βιβλίο που κέρδισε σε διαγωνισμό τους,σιγά μην μπλέκουν με δικαστήρια...λανσάρονται και ως εναλλακτικοί-αναρχοκουλτουριαιοι ,δε λεει να χαλάσουν το ίματζ τους πολεμώντας έναν άφραγκο άνεργο) το δίκιο είναι με τον Ντινο και στην τελική αν δοθεί έκταση στο θέμα κερδισμένος θα είναι από το όλο νταβατούρι για το βιβλιο του.

 

 

heiron εγω την αποψη μου για το θεμα του Ντινου την εχω πει προ πολλου. Πλεον δεν ειναι τοσο το νομικο ζητημα, οσο το γαμωτο, η κοροιδια....

Να στειλει το βιβλιο του οπου θελει, κι αν τολμησει να του κουνηθει κανεις το αναλαμβανω προσωπικα, χωρις φραγκα (και θα'μαι ξεφτιλισμενη κοτα αν παρω πισω τα λογια μου). Ετσι για το γαμωτο!

Ντινο μου μην αλλαξεις...Μεινε ετσι ονειροπολος, και στα πενηντα και στα εξηντα και στα οσα πας...Ειναι ομορφο να υπαρχουν ακομη ανθρωποι με αστερια στα ματια....

Link to comment
Share on other sites

[...]

Να στειλει το βιβλιο του οπου θελει, κι αν τολμησει να του κουνηθει κανεις το αναλαμβανω προσωπικα, χωρις φραγκα (και θα'μαι ξεφτιλισμενη κοτα αν παρω πισω τα λογια μου).

[...]

Νομίζω ότι μετά από αυτό όλοι εμείς οι υπόλοιποι περισσεύουμε... H Dark μίλησε.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα ποστς και βλέπωντας τις διαφορετικές απόψεις μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου, DinoHajiyorgi. Δεν κατέληξα κάπου, δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν τύχαινε σε εμένα. Αφού λοιπόν δεν μπορώ να απαντήσω έστω και υποθετικά τι θα έκανα, δε θέλω να κρίνω την επιλογή σου ή να δώσω κάποια συμβουλή. Θέλω μόνο να ευχηθώ να έχει καλή κατάληξη όλη αυτή η ιστορία και να επωφεληθείς τελικά απο αυτό το μπέρδεμα. Και φυσικά υποστηρίζουμε τους ονειροπόλους!

 

 

(Για τον εκδοτικό και την ασυνέπειά του έχω σκεφτεί τα χειρότερα αλλά δεν τα έγραψα για να μη γεμίσει αρνητική ενέργεια κι αυτή η σελίδα και χαλάσει το φενγκ σουι. Με έχουν καλύψει απόλυτα παραπάνω. )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..