Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Guest melissoula

H κυριότερη δυσκολία με την προώθηση/διανομή θα ήταν να βρούμε θύμα άτομο να την αναλάβει. Και εντάξει για Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αλλά με την επαρχία τί γίνεται; Οι πωλήσεις είναι σε μεγάλο βαθμό απόρροια διανομής/προώθησης, διαφήμισης και ποιότητας του εκάστοτε βιβλίου.

 

Αν εκδίδατε βιβλία και τα δινατε να τα προωθήσει κάποιο κανάλι όπως κάνουν το Αλτερ και οι Μοντέρνοι Καιροί; Αλλη μέθοδος μπορει να ειναι μικρά βιβλία ένθετα σε εφημερίδες. Αλλη ιδέα δια μεσου του καναλιου πώλησης άλλων εκδοτών, που ομως δεν έχουν εκδόσεις επιστημονικής φαντασίας η φαντασυ. Ξεκινώντας ενας εκδοτικός οίκος, χωρίς τίτλους δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να προσελκύσει κανέναν πωλητή. Πόσα ποσοστά θα έδινε; Για να παει από Αθήνα Καλαμάτα ο πωλητής, και να ψήσει τα χ βιβλιοπωλεία, για ένα βιβλίο, πόση βενζίνη θα κάψει, έξοδα διαμονής διατροφής; Επειτα, η ποιότητα του εκάστοτε βιβλίου που λές δεν νομίζω ότι παιζει μεγάλο ρόλο στην ελληνική πραγματικότητα. Εχεις διαβάσει το "Αυτή η νύχτα μένει"; Αν έχει καλό εξώφυλλο, πιασάρικο τίτλο και, μπεί μπροστα μπροστά στη βιτρίνα, αυτά νομίζω με την ταπεινή μου γνώμη ότι θα παίξουν ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκδίδατε βιβλία και τα δινατε να τα προωθήσει κάποιο κανάλι όπως κάνουν το Αλτερ και οι Μοντέρνοι Καιροί;

 

Συγγνώμη, γλυκιά μου, αλλά οι Μοντέρνοι Καιροί ανήκει στον ίδιο που έχει το Άλτερ, δεν προωθεί άλλους, παρά μόνο τις δικές του εκδόσεις, είτε πρόκειται για βιβλία, είτε για δίσκους!

 

"Αυτή η νύχτα μένει"; Αν έχει καλό εξώφυλλο, πιασάρικο τίτλο και, μπεί μπροστα μπροστά στη βιτρίνα, αυτά νομίζω με την ταπεινή μου γνώμη ότι θα παίξουν ρόλο.

 

Ακριβώς όμως για να γίνει αυτό, πρέπει να γίνει πολύ καλή διανομή, κι αυτό εξαρτάται ΚΥΡΙΩΣ από τις συμφωνίες που έχει ο κάθε εκδοτικός οίκος με το εκάστοτε βιβιοπωλείο. Αν πάω εγώ σε ένα βιβλιοπωλείο και με ερωτευτεί ο ιδιοκτήτης (που είναι ο μόνος τρόπος να με προωθήσει κάπως στα ξεκάρφωτα και χωρίς συμφωνίες), το μόνο που θα πετύχω είναι να με βάλει για δυο-τρεις μέρες στην βιτρίνα ΙΣΩΣ, γιατί έχει και τις συμφωνίες του με τους "μεγάλους". Τουλάχιστον στα μεγάλα βιβλιοπωλεία έτσι γίνεται.

Δυστυχώς, η διανομή δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση, και η διαφήμιση ακόμα περισσότερο...

 

Ένας τρόπος υπάρχει...να βγεις να μοιράσεις φυλλάδια στα φανάρια!!! :)

Ή να πάρεις παραμάσχαλα τα βιβλία σου και να τα πουλάς στις καφετέριες.... Χμ... δεδομένου ότι έχω κάνει αυτή την δουλειά (μόνο που πούλαγα μπούρδες τότε και μάλιστα για άλλους), ίσως καταφέρω να βοηθήσω, αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα!

 

Τέλος πάντων, για να πετύχεις καλές συμφωνίες, θέλει τρέξιμο, τρομερό τρέξιμο απ'ό,τι έχω καταλάβει, ΠΟΛΥ ΤΥΧΗ και κατάλληλες γνωριμίες...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα δύο διευκρινήσεις:

 

1. Ας πούμε ότι έχω τελειώσει το βιβλίο μου, το έχω πάει σε φιλόλογο για διορθώσεις, έχω σχεδιάσει το εξώφυλλο του κι έχω κατοχυρώσει νόμιμα τα πνευματικά δικαιώματά του. Ας πούμε ότι το πάω περήφανη και γεμάτη προσμονή σε εκδοτικούς οίκους και τελικά ένας δέχεται να μου το εκδώσει. Ποιον ρόλο παίζει αυτό -αν παίζει κάποιον- στα ποσοστά που θα έχω, το ότι εγώ θα το έχω δώσει ήδη για διορθώσεις και θα έχω ήδη έτοιμο το εξώφυλλο;

 

2. Δεν έχει υπάρξει κανείς που δεν είχε ούτε τα κονέ, ούτε το κεφάλαιο, ούτε τίποτα τέλος πάντων εκτός της πένας του, όπου να κατάφερε να εκδώσει; Πρέπει απαραίτητα να είναι μπάρμπας σου ο εκδότης - να' χεις τα χρήματα ή τέλος πάντως ο,τιδήποτε για να καταφέρεις να δεις το "παιδί" σου στα βιβλιοπωλεία;

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα δύο διευκρινήσεις:

 

1. Ας πούμε ότι έχω τελειώσει το βιβλίο μου, το έχω πάει σε φιλόλογο για διορθώσεις, έχω σχεδιάσει το εξώφυλλο του κι έχω κατοχυρώσει νόμιμα τα πνευματικά δικαιώματά του. Ας πούμε ότι το πάω περήφανη και γεμάτη προσμονή σε εκδοτικούς οίκους και τελικά ένας δέχεται να μου το εκδώσει. Ποιον ρόλο παίζει αυτό -αν παίζει κάποιον- στα ποσοστά που θα έχω, το ότι εγώ θα το έχω δώσει ήδη για διορθώσεις και θα έχω ήδη έτοιμο το εξώφυλλο;

 

2. Δεν έχει υπάρξει κανείς που δεν είχε ούτε τα κονέ, ούτε το κεφάλαιο, ούτε τίποτα τέλος πάντων εκτός της πένας του, όπου να κατάφερε να εκδώσει; Πρέπει απαραίτητα να είναι μπάρμπας σου ο εκδότης - να' χεις τα χρήματα ή τέλος πάντως ο,τιδήποτε για να καταφέρεις να δεις το "παιδί" σου στα βιβλιοπωλεία;

1) Φαντάζομαι απολύτως καμία. Ούτως ή άλλως ένας σοβαρός εκδότης θα βάλει και δικό του διορθωτή. Ίσως απλά πληρώσει και για το εξώφυλλο.

2) Αν γράφεις καλά ή κάτι που ο εκδότης πιστεύει ότι θα πουλήσει. Τα υπόλοιπα απλά θα σου δώσουν προβάδισμα σε σχέση με όσους γράφουν όσο καλά/εμπορικά με εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα δύο διευκρινήσεις:

 

1. Ας πούμε ότι έχω τελειώσει το βιβλίο μου, το έχω πάει σε φιλόλογο για διορθώσεις, έχω σχεδιάσει το εξώφυλλο του κι έχω κατοχυρώσει νόμιμα τα πνευματικά δικαιώματά του. Ας πούμε ότι το πάω περήφανη και γεμάτη προσμονή σε εκδοτικούς οίκους και τελικά ένας δέχεται να μου το εκδώσει. Ποιον ρόλο παίζει αυτό -αν παίζει κάποιον- στα ποσοστά που θα έχω, το ότι εγώ θα το έχω δώσει ήδη για διορθώσεις και θα έχω ήδη έτοιμο το εξώφυλλο;

 

2. Δεν έχει υπάρξει κανείς που δεν είχε ούτε τα κονέ, ούτε το κεφάλαιο, ούτε τίποτα τέλος πάντων εκτός της πένας του, όπου να κατάφερε να εκδώσει; Πρέπει απαραίτητα να είναι μπάρμπας σου ο εκδότης - να' χεις τα χρήματα ή τέλος πάντως ο,τιδήποτε για να καταφέρεις να δεις το "παιδί" σου στα βιβλιοπωλεία;

 

 

1. Στους μεγάλους εκδοτικούς οίκους αυτά είναι αποκλειστικά δουλειά του εκδότη. Αναγκαστικά θα το δώσει σε δικό του διορθωτή και θα ψάξει και για δικό του εξώφυλλο. Εκτός αν το εξώφυλλό σου είναι πολύ καλό. Θα το κρατήσει μεν, αλλά δεν βλέπω κάποιο λόγο αυτό να έχει αντίκτυπο στα ποσοστά σου.

 

2. Στους μεγάλους εκδοτικούς οίκους η συντριπτική πλειοψηφία ανήκει στην κατηγορία του "έχω μόνο την πένα μου".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επικοινώνησα με τις εκδόσεις Οξύ. Με πληροφόρησαν πως έχει ορισθεί νέα προθεσμία, πως πασχίζουν για να βγει το βιβλίο μέχρι το τέλος του χρόνου. Ο λόγος για τις αλλαγές έχει να κάνει με την συγχώνευση του Οξύ με άλλον εκδοτικό οίκο, και του οποίου τα βιβλία μπαίνουν στη σειρά.

 

Πάντως, την επόμενη φορά που θα κατέβω για οποιοδήποτε λόγω Αθήνα, θα περάσω να τους δω ΄κατ’ ιδίαν. Ένα, για να τους δώσω να διαβάσουν άλλο χειρόγραφο, και δύο, να ρωτήσω τι δεν τους ενδιαφέρει σίγουρα, για να στείλω και εναλλακτικά έργα σε άλλους εκδοτικούς.

 

Και η περιπέτεια συνεχίζεται. (Μα, 12 σελίδες το τόπικ!)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή, Ντίνο... Ελπίζω μέχρι το τέλος του χρόνου να έχει επιτέλους πράγματι εκδοθεί, όπως σου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Και η περιπέτεια συνεχίζεται. (Μα, 12 σελίδες το τόπικ!)

Ντίνο, θυμήσου/

το σουφουφου μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ντίνο, θυμήσου/

το σουφουφου μαζί σου!

 

 

Κι υστερα με κραζει ο Nova αμα προσφρω τη νομικη μου συνδρομη....Ντινο γερα με τσαμπουκα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ναι, επιτέλους, έπειτα απο τόσο καιρό αναμονής, τα αποτελέσματα του διαγωνισμού ανακοινώθηκαν στην ιστιοσελίδα του ΟΞΥ

 

Μπορείτε να δείτε και μόνοι σας

http://www.oxy.gr/co...nts.cfm?ID=4384

 

Πρώτος ο δικός μας Ντίνος Χατζηγεωργίου (άντε αυτό είναι δώρο για την σημερινή ονομαστική σου εορτή φίλτατε) με το Η Καρδιά του Δαίμονα

 

Δεύτερος ο Βασίλης Σπάνδαγος με το Ο Γιάννης με τα λαμπερά μάτια Και άλλες Παράξενες Νουβέλες

 

και τρίτος ο Ξενοφών Ίσαρης με το Ενεργονεία

 

Άντε και καλή τύχη μάγκες

 

 

Μόλις έφτασε στα χέρια μου η "Ενεργονία" (Ξενοφών Ίσαρης, εκδ. Οξύ). Ως υπότιτλο γράφει: "Το μανιφέστο της ενεργειακής επανάστασης". Εύχομαι καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτασε στα χέρια μου η "Ενεργονία" (Ξενοφών Ίσαρης, εκδ. Οξύ). Ως υπότιτλο γράφει: "Το μανιφέστο της ενεργειακής επανάστασης". Εύχομαι καλή επιτυχία.

 

Ας δει και κάποιος τα όνειρα του να εκπληρώνονται.

 

Meanwhile, Dino is busy blowing his brains out.

 

post-1004-125750397612_thumb.jpg

Ενεργονία: Το μανιφέστο της ενεργειακής επανάστασης

Η εποχή μας είναι μια θαυμάσια εποχή, μοναδική στην ιστορία της ανθρωπότητας. Εποχή γόνιμη, που μας προσφέρει μια μοναδική ευκαιρία να αντιστρέψουμε τους όρους του παιχνιδιού, εκμεταλλευόμενοι την υπερεπάρκεια των ενεργειακών πόρων.

 

Ο Ξενοφών Ίσαρης, σ’ ένα βιβλίο που μιλάει ρεαλιστικά και ποιητικά για την ευτυχία, αισιοδοξεί ότι οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να αρπάξουν την ευκαιρία και προτείνει ένα νέο τρόπο διαχείρισης της ενέργειας, μια εφικτή ουτοπία.

 

Έναν κόσμο όπου θεμέλιο λίθο αποτελεί όχι το χρήμα, αλλά η ενέργεια, και μοναδικός στόχος είναι η ευτυχία των ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για όσους δεν την έχουν ήδη διαβάσει, πέτυχα την παρακάτω συνέντευξη στο FAQ της 19ης Νοεμβρίου.

 

post-1396-125941250037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η υπογράμμιση είναι του περιοδικού;

 

Το e-shop το ταξινομεί ως δοκίμιο.

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η υπογράμμιση είναι του περιοδικού;

Ναι, ακριβώς. Εγώ απλώς το σκάναρα. Αν είχα επέμβει (μα γιατί με κολάζεις ρε, 4;) θα είχα υπογραμμίσει άλλα σημεία... Παντως μου κινήθηκε το ενδιαφέρον να διαβάσω το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σχολιάσω ένα βιβλίο που δεν έχω διαβάσει.

Πάντως, μια πολύ καλή περιγραφή των αποτελεσμάτων που θα είχε η διαχείριση της (φτηνής ή δωρεάν) ενέργειας, υπάρχει στην ιστορία Any Major Dude του DiFilippo. Νομίζω ότι το "9" είχε δημοσιεύσει μια μετάφραση. Πρόσεξε μόνο τι θα διαβάσεις πρώτο - μην απογοητευτείς..

 

Θα μου άρεσε και μια δικιά σου υπογράμμιση, though...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς. Εγώ απλώς το σκάναρα. Αν είχα επέμβει (μα γιατί με κολάζεις ρε, 4;) θα είχα υπογραμμίσει άλλα σημεία... Παντως μου κινήθηκε το ενδιαφέρον να διαβάσω το βιβλίο.

Κι εμένα, έχοντας στο νου μου τις απίστευτες συζητήσεις που είχε κάνει ο συγγραφέας του κάποτε στο φόρουμ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως, την επόμενη φορά που θα κατέβω για οποιοδήποτε λόγω Αθήνα, θα περάσω να τους δω ΄κατ’ ιδίαν. Ένα, για να τους δώσω να διαβάσουν άλλο χειρόγραφο, και δύο, να ρωτήσω τι δεν τους ενδιαφέρει σίγουρα, για να στείλω και εναλλακτικά έργα σε άλλους εκδοτικούς.

 

Αν θυμάμαι καλά αύριο (σήμερα) Δευτέρα θα κατέβεις Αθήνα, για να μιλήσεις με το Οξύ.

Εύχομαι καλά αποτελέσματα είτε αυτό σημαίνει ότι θα εκδοθεί το βιβλίο σου είτε αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον θα σε αποδεσμεύσουν για να πας κάπου αλλού. Κι ελπίζω το "κάπου αλλού" να το διαλέξεις με σύνεση και προμελέτη!

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις επέστρεψα από την Αθήνα, όπου έκανα μια ξαφνική επίσκεψη στο Οξύ. Βρεθήκαμε, καθίσαμε, τα είπαμε.

 

Πλην της περίπτωσης του κυρίου Ξενοφώντα Ίσαρη, ο οποίος είδε το δικό του πόνημα να εκδίδεται, καθώς υπήρξε προώθηση; - ενδιαφέρον; … και για δεύτερο δικό του βιβλίο από τον εκδοτικό οίκο (δεν κατάλαβα περισσότερα), δεν έχει παρθεί ακόμα καμία απόφαση για τα επόμενα δύο βιβλία που κέρδισαν τον διαγωνισμό. Ο λόγος είναι η πίεση της αγοράς (που άλλαξε από την εποχή που υπογράφηκαν οι συμβάσεις) καθώς έργα του φανταστικού δεν αγοράζονται από το αναγνωστικό κοινό. Και κυρίως έργα του φανταστικού γραμμένα από έλληνες (και αυτά συγκεκριμένα προσπαθεί να αποφύγει να εκδώσει τελευταία το Οξύ.)

 

Ξέρω τι θα πείτε. Τους το είπα εγώ. Τους είπα όλα τα χαρμόσυνα που ζούμε στο φόρουμ από τις επιτυχίες των φίλων μας. Εισέπραξα ένα χαμόγελο, και μετά μου είπαν πως το Οξύ δεν ενδιαφέρεται να εκδώσει κάτι που μπορεί να μην πουλήσει. Να εκδώσει για να … εκδώσει δηλαδή. (Δική τους η αντιμετώπιση.) Γιατί…όπως μου είπαν στη συνέχεια, άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Να εκδοθώ ναι, αλλά να φανεί, να κινηθεί το βιβλίο, να έχει επιτυχία, να πουλήσει. Και αυτή τη στιγμή οι συνθήκες για κάτι τέτοιο είναι παντού απαγορευτικές.

 

Πολλοί ίσως να διαφωνείτε με αυτή την τακτική. Ή την πρόθεση αυτή των εκδοτικών οίκων. Νομίζω όμως πως εγώ προσωπικά το έχω δηλώσει στο φόρουμ πως, πέραν της ρεαλιστικής οπτικής να μην ελπίζω να ζήσω από το γράψιμο, εμένα τουλάχιστο με ενδιαφέρει να έχει επιτυχία το έργο μου. Και αν αυτή η επιτυχία μετριέται σε αριθμό πωλήσεων, ας είναι έτσι, το δέχομαι. Καταλαβαίνω δηλαδή τι μου είπαν. Ούτε εγώ ενδιαφέρομαι να εκδοθώ αν είναι να μείνω ξεχασμένος στα πίσω ράφια των βιβλιοπωλείων.

 

Τι προέκυψε τελικά από την επίσκεψη μου στο Οξύ. Τους έδωσα να διαβάσουν άλλα δύο βιβλία μου, και θα μου απαντήσουν γι αυτά, και για την «Καρδιά του Δαίμονα» σε έναν μήνα από τώρα.

 

Και; Σε τι να ελπίζω; Τι θα γίνει αν μου πουν ότι τους άρεσαν και τα άλλα που τους έδωσα; Ότι τα θέλουν; Καλά νέα θα είναι αυτά; Θα έχω τρία βιβλία στη γωνίτσα του Οξύ να περιμένουν την τύχη τους; Τουλάχιστο αν τα απορρίψουν θα μπορώ να ξεαραχνιάσω και να κινηθώ προς άλλους εκδοτικούς. Με πληροφόρησαν επίσης πως πλην διηγημάτων και συλλογών αυτών (που δεν κινούνται σε κανέναν εκδοτικό) τους ενδιαφέρει οτιδήποτε άλλο γράφω, μέχρι και mainstream.

 

Παρά την ψυχική μου ταλαιπωρία, αυτή η σύντομη συνάντηση (και επικοινωνία) μου έκανε καλό. Εκτιμώ που ένας εκδοτικός οίκος (όποιος και να είναι αυτός) έχει υπογράψει μαζί μου και έχει γίνει κατά έναν τρόπο «σπίτι» μου. Δεν είναι κάτι τόσο κοινό και εύκολο, έτσι; Θέλω να πω, ξέρουμε όλοι πόσο άγρια είναι τα πράγματα εκεί έξω. Αυτή τη σύμβαση, που με τυράννησε ένα χρόνο τώρα, τουλάχιστο την έχω, είναι στο συρτάρι μου. Ποιος μου εγγυάται ότι με περιμένει άλλος εκδοτικός οίκος με ανοιχτές τις αγκάλες αν ακυρώσω με το Οξύ;

 

Υπάρχουν λοιπόν οι δυσκολοπώλητες προσωπικές ανθολογίες διηγημάτων και ό,τι μου απορρίψει το Οξύ, για να φλερτάρω και να γνωριστώ με άλλους εκδοτικούς.

 

Πορεύομαι λοιπόν έτσι με δική μου ευθύνη, και ίσως ανάψω ένα δύο κεράκια σε κάποιον άγιο πριν μάθω σε ένα μήνα που στέκονται τα συγκεκριμένα έργα μου.

 

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας, μακάρι όλα αυτά να βοηθούν και εσάς λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, ωραία όλ' αυτά (τι ωραία δηλαδή, ωραίο είναι απλώς το γεγονός ότι τουλάχιστον μιλήσατε) αλλά, εκτός από σένα, να θυμίσω ότι αυτή τη ρημάδα τη σύμβαση την έχει υπογράψει και ο εκδοτικός οίκος. Δεν έχεις μόνο εσύ υποχρεώσεις. Νομίζω (διόρθωσέ με) ότι υπάρχει μια καταληκτική ημερομηνία πριν από την οποία ήταν υποχρεώμενοι να εκδόσουν το βιβλίο σου.

Η δική μου τουλάχιστον λογική, λέει ότι μετά από αυτή την ημερομηνία όχι μόνο "Η Καρδιά του Δαίμονα" για την οποία υπογράφτηκε η σύμβαση, αλλά και όλα τα υπόλοιπα βιβλία που αυτή σε υποχρεώνε να τους υποβάλεις κατά προτεραιότητα (αν θυμάμαι καλά εφτά τον αριθμό) δεν δεσμεύονται πλέον από τις εκδόσεις "Οξύ".

Συγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ συνεχίζεις να εκπληρώνεις τους όρους της σύμβασης πηγαίνοντάς τους νέα βιβλία, ενώ εκείνοι, όχι μόνο δεν έχουν τηρήσει αυτά που έπρεπε μέχρι τώρα (και νομίζω ότι η κρίσιμη ημερομηνία έχει εκπνεύσει ή εκπνέει τώρα) αλλά σου λένε και ξεκάθαρα ότι δεν σκοπεύουν να το κάνουν.

Να μην τα πολυλογώ, πιστεύω ότι αν έχει περάσει η ημερομηνία που αναγράφεται στη σύμβαση, είσαι ελεύθερος να πας οποιοδήποτε έργο σου όπουδήποτε θέλεις. Αν θέλεις μπορείς να συνεχίσεις να τα δείχνεις στο "Οξύ" αλλά, κατά την άποψή μου, δεν δεσμεύεσαι πια από καμμία τέτοια υποχρεώση.

Ένας δικηγόρος;

Dark Desire?

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, ωραία τα όσα γράφεις, αλλά καλύτερα να μιλήσεις με δικηγόρο και να στείλεις και αλλού έργα σου.

Χωρίς να έχω διαβάσει κάτι περισσότερο από το pitch της "Καρδιάς του Δαίμονα", ξέρω ότι με ένα καλό "πακέτο" μπορεί να κάνει ικανοποιητικότατες πωλήσεις ανεξάρτητα με το αν είναι καλό βιβλίο ή όχι (και γνωρίζοντας το πως γράφεις είμαι βέβαιος ότι το "όχι" είναι μάλλον απίθανο). Απλά νομίζω ότι πρέπει να αποφασίσεις εσύ ο ίδιος το τι αξίζεις τόσο εσύ όσο και το έργο σου.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να τους δώσω άλλον ένα μήνα. Πρόσεξα βέβαια το εξής στη σύμβαση μου. Ενώ λέει:

 

«Ο ‘εκδότης’ θα εκδώσει το παραπάνω έργο σε διάστημα δεκατεσσάρων (14) μηνών από την ημερομηνία του παρόντος συμφωνητικού εκτός κι αν υπάρχει καθυστέρηση εξ υπαιτιότητας του ‘συγγραφέα’.»

 

… δεν λέει ποιες είναι οι επιπτώσεις τότε, ούτε υπάρχει παράγραφος που μιλάει για «υπαιτιότητα» του εκδότη.

 

Επίσης, λίγο πιο πριν, υπάρχει η εξής παράγραφος:

 

«Η διάρκεια της σύμβασης για την έκδοση και εκμετάλλευση του έργου ορίζεται 7ετής, ήτοι αρχίζει από τη 10η Νοεμβρίου 2008 και λήγει την 9η Νοεμβρίου 2015. Ο συγγραφέας αναλαμβάνει την υποχρέωση για τα επόμενα 5 χρόνια να απευθύνεται αποκλειστικά στις εκδόσεις Οξύ για οποιοδήποτε έργο του θέλει τυχόν να εκδώσει, υποβάλλοντας το έργο με σκοπό την αξιολόγηση του από τον εκδότη. Ο εκδότης έχει την υποχρέωση σε διάστημα τριών (3) μηνών να απαντήσει στον συγγραφέα. Εάν η απάντηση είναι αρνητική, τότε το έργο απελευθερώνεται από την παραπάνω δέσμευση.»

 

Edit: Αν δεν θέλουν να τα εκδώσουν, ποιος ο λόγος να επιμήνουν στη σύμβαση; Θέλω να πω, μπορεί να μην χρειαστώ δικηγόρο. Ανάλογα τι θα πουν σε ένα μήνα, θα τους θέσω το ζήτημα της ακύρωσης της σύμβασης. Ήθελα απλά πολύ να τους δώσω να διαβάσουν κάτι ακόμα δικό μου.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ, Ντίνο, πείστηκες από την άποψη ότι καλύτερα να μην εκδοθεί από το να εκδοθεί και να μην πουλήσει, κι αισθάνεσαι καλά μ' αυτή τη διευθέτηση καταστάσεων, εγώ είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που δικαιούται να μιλήσει και να σου πει τι να κάνεις. Προφανώς δικηγόροι και τρεχάματα είναι ψυχοφθόρες καταστάσεις.

 

Από την άλλη, ωστόσο, δεν μπορώ να μην αισθάνομαι απίστευτη αγανάκτηση με την προχειρότητα και την υποκρισία που πουλάει αυτή τη στιγμή το ΟΞΥ. Υπέγραψαν μια σύμβαση πριν από ένα χρόνο και κάτι, έτσι; Πού σκ@#τά ζούσαν και σε τι κόσμο νόμιζαν ότι βρίσκονται όταν την υπέγραφαν; Πού σκ@#ά ζούσαν όταν ανακοίνωναν τρία χρόνια πριν το διαγωνισμό; Δεν πουλάει το φανταστικό, το ξέρουμε. Το έχουμε φάει στο πετσί μας. Έχουμε κλάψει πολύ γι αυτό. Εκείνοι πάλι, που είναι έμποροι, και άνθρωποι της πιάτσας, και ξέρουν πέντε πράγματα, πώς κάνουν τόσο κακούς χειρισμούς; Τι άλλαξε πια μέσα σ' ένα χρόνο; Μήπως επειδή βγήκαν μερικά βιβλία ακόμα και διαπίστωσαν ότι δεν πούλησαν; Και τόοοοσα χρόνια πού ζούσαν; Ξαφνικά θυμήθηκαν να κάνουν έρευνα αγοράς και ό,τι άλλα φούμαρα;

Και δηλαδή, γιατί να περιμένεις ένα μήνα για να σου απαντήσουν για την Καρδιά του Δαίμονα; Γι αυτήν δεν έχεις τη σύμβαση; Τι θα αλλάξει σε ένα μήνα; Τι διάολο θέατρο του παραλόγου είναι αυτό να παίζεται πάνω στα νεύρα και τις ελπίδες των ανθρώπων; Ψυχή έχει ο συγγραφέας για να καθίσει να γράψει και καρδιά και μυαλό, δεν κουβαλάει τσουβάλια, να μπορεί να τα μεταφέρει δώθε-κείθε!

 

Συγνώμη, έτσι; Δεν λέω ότι κάτι πρέπει να κάνεις εσύ κάτι άλλο, Ντίνο, απλώς μου την έδωσε. Αλλά μου την έδωσε όσο δεν μου την έχει δώσει τίποτα άλλο τον τελευταίο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα στην πλάκα, το Οξύ συνέχεια τρόμου και τέτοια πουλάει, αν δεν βγάλει το δικό σου τι σκατά θα βγάλει? Δηλαδή απλά επειδή κάποιος ΔΕΝ είναι Έλληνας το βιβλίο πουλάει αλλά αν είναι Έλληνας πατώνει? Κουφά πράγματα...Στο κάτω κάτω να γράψουν Dinos Hajigiorgi και να το εκδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Αν δεν θέλουν να τα εκδώσουν, ποιος ο λόγος να επιμήνουν στη σύμβαση; Θέλω να πω, μπορεί να μην χρειαστώ δικηγόρο. Ανάλογα τι θα πουν σε ένα μήνα, θα τους θέσω το ζήτημα της ακύρωσης της σύμβασης. Ήθελα απλά πολύ να τους δώσω να διαβάσουν κάτι ακόμα δικό μου.

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά θα σου κάνω μια (ρητορική) ερώτηση: έχεις δει τα εξώφυλλα των πιο πρόσφατων βιβλίων τους; Παρατήρησες κάτι;

Εγώ προσωπικά παρατήρησα ότι, εκεί που κάποτε έβγαζαν προσεγμένα βιβλία τώρα το έχουν ρίξει σε εντελώς "φτηνιάρικα" εξώφυλλα όπως πχ το 9789604362264.jpg και το 9789604362707.jpg ακόμα και το 9789604362660.jpg, σε σχέση πχ με το 9789607614629.jpg ή το 9789608068971.jpg.

Και δε νομίζω ότι είναι κάποια αλλαγή στη φιλοσοφία, μάλλον ο εκδοτικός έχει ξεμείνει από χρήματα και θέλει να "ρεφάρει" πριν εκδόσει κάτι που χρειάζεται να στηρίξει για να του φέρει κέρδος, για αυτό πιθανότατα να θέλει να σε κρατήσει, για την περίπτωση που βρεθούν τα χρήματα για να εκδόσει το έργο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, σου εύχομαι πραγματικά ό,τι καλύτερο σ' αυτό το μήνα, μακάρι να επενδύσουν σ' εσένα -έστω και τόσο αργά.

Ωστόσο όλα όσα συμβαίνουν δεν αλλάζουν το γεγονός πως το Οξύ, σαν εταιρία -έστω κι αν άλλαξε χέρια- ουσιαστικά έκανε ένα διαγωνισμό που κατέληξε σε ένα μεγάλο φιάσκο, εναντίον σου. Ένας μήνας δεν είναι πολύς, αλλά αν θες τη γνώμη μου, μην υποτιμάς και την άλλη πλευρά.

Τη δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..