Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Μετράει που ήρθε δεύτερος έτσι; Από που ήρθε; Που είναι; Μακάρι να τον βρίσκαμε, έστω για μια δήλωση.

 

Μετράει;

Εσύ στη θέση του θα ερχόσουν να κάνεις δήλωση εδώ;;

Να πει τι; "Θέλω να εκδοθώ κι εγώ!" ;

Για να του πουν ότι "οι 'δευτερότριτοι' δεν έχουν κερδίσει στο διαγωνισμό και να περιμένουν τη σειρά τους";

 

Πλάκα-πλάκα στο Google κυριαρχεί ένας Βαγγέλης Σπανδάγος με πολύ μεγάλο συγγραφικό έργο σε βιβλία θετικών επιστημών κτλ. Λες να έχουν καμία συγγένεια ή απλή συνωνυμία; (φαντάζομαι κανείς δεν μπορεί να ξέρει, οπότε ρητορικό).

Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Κοίτα να δεις.

Έγραψα αυτό το ποστ.

Αμέσως μετά δέχτηκα υβριστικό ΠΜ.

Οπότε γύρισα πίσω και ξαναδιάβασα τι είχα γράψει για να βεβαιωθώ.

Guess what?

 

Αυτός που με βρίζει στο ΠΜ, δεν την παλεύει καθόλου ούτε με την αλληγορία. Γιατί νόμιζε ότι αναφερόμουν στο λογοτεχνικό του γράψιμο. Ενώ δεν έχω διαβάσει τίποτα δικό του και απλώς αναλογιζόμουν κάτι σαν

 

Πιστεύω ότι ο λογαριασμός "melissoula" ανήκει στον Dune.

[...]

Για μένα είναι απόλυτα θεμιτό ένας συγγραφέας να προωθεί το βιβλίο του. Αλλά θα ήθελα να το κάνει με το θάρρος της υπογραφής του, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε.

 

Και μετά ήρθατε όλοι εσείς και μου το κατασποϊλεριάσατε!laugh.gif Όχι έτσι ξεδιάντροπα ρε παιδιά...

 

[McΝτίνο, χίλια συγνώμη που επανήλθα. Δεν θα το έκανα χωρίς το υβριστικό ΠΜ. Το οποίο φυσικά προωθείται με report στο moderating team. Τέλος από μένα.]

Link to comment
Share on other sites

Μετράει που ήρθε δεύτερος έτσι; Από που ήρθε; Που είναι; Μακάρι να τον βρίσκαμε, έστω για μια δήλωση.

 

Μετράει;

Εσύ στη θέση του θα ερχόσουν να κάνεις δήλωση εδώ;;

Να πει τι; "Θέλω να εκδοθώ κι εγώ!" ;

Για να του πουν ότι "οι 'δευτερότριτοι' δεν έχουν κερδίσει στο διαγωνισμό και να περιμένουν τη σειρά τους";

...

 

Δηλαδή, εσύ τώρα, έχοντας παρακολουθησει την ολη κουβέντα και το φόρουμ πιστεύεις πως άνευ λόγου και αιτίας ένας δευτερότριτος θα δεχθεί τέτοιου είδους επίθεση.

 

Ή γράφεις απλώς για να γράψεις κάτι.

 

Συγγνώμη κιόλας, αν ακούγομαι επιθετικός, μπορεί να παρεξήγησα τον τόνο σου και τις προθέσεις σου. Απλά, το γραφόμενά σου δρουν συμπληρωματικά με προηγούμενο ποστ σου που αναρωτιέσαι για ποιό λογο μας απασχολει η ταυτότητα ενός χρήστη. Έτσι, για την ιστορία, σε σοβαρότατο φόρουμ από πλευράς διαχείρισης, με υπερπολλαπλάσιο αριθμό χρηστών, μέλη που έκαναν αυτοί τη δουλειά μπανάρονταν αυθωρεί. Μάλιστα, το μπανάρισμα συνοδευόταν και απο ανακοίνωση του τύπου:

 

"Ο Dune/Melissoula αποκλείεται απο το φόρουμ για δημιουργία δεύτερου λογαριασμού με σκοπό την παραπλάνηση .. μπλα μπλα" ή κάπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, εσύ τώρα, έχοντας παρακολουθησει την ολη κουβέντα και το φόρουμ πιστεύεις πως άνευ λόγου και αιτίας ένας δευτερότριτος θα δεχθεί τέτοιου είδους επίθεση.

 

Πιστεύω ότι είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και πρέπει να ξεκαθαρίσουμε αν ο "διάλογος" (εγώ δεν πρόκειται να το χαρακτηρίσω επίθεση πάντως) γίνεται γιατί πολλοί έδώ έχουν προηγούμενα με κάποιο άτομο ή επειδή υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα με τους δευτεροτρίτους που εκδίδονται πρώτοι. Όπως είπε και ο mman πιο πάνω (για εντελώς άλλη κατάσταση), "είναι σαν να βλέπω κακογραμμένο παραμύθι".

 

 

μέλη που έκαναν αυτοί τη δουλειά μπανάρονταν αυθωρεί. Μάλιστα, το μπανάρισμα συνοδευόταν και απο ανακοίνωση του τύπου:

 

"Ο Dune/Melissoula αποκλείεται απο το φόρουμ για δημιουργία δεύτερου λογαριασμού με σκοπό την παραπλάνηση .. μπλα μπλα" ή κάπως έτσι.

 

Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα πάντως. Αν είναι όντως ο ίδιος, το ban πρέπει να εφαρμοστεί.

 

Αυτά. Εγώ δε θα παρακολουθήσω άλλο αυτό το thread. Βρείτε τα :book:

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Συμφωνούμε, τότες, Σπύρο. Δική μου παρερμηνεία.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις οφείλουμε να είμαστε συγκρατημένοι ως προς την γνωστοποίηση των εικασιών μας. Για εμένα συνιστά μεγάλη προσβολή της προσωπικότητας κάποιου να δέχεται τέτοια επίθεση χωρίς στοιχεία. Δεν κάνουμε εικασίες για το Lost αλλά για κάποιο πραγματικό πρόσωπο.

 

 

Drake. Καταλαβαίνεις φυσικά ότι δεν έκανα επίθεση.

Ζήτησα απ' τη Μελισσούλα να μας πει ποιος είναι.

Προφανώς δεν είναι υποχρεωμένη, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ ότι είναι ζήτημα ηθικής τάξης.

Θα θυμάται ότι σε άλλο τόπικ μου επιτέθηκε πολλές φορές, πάνω σε μια συζήτηση που υπήρχε για το συμβόλαιο ενός βιβλίου της, το οποίο διεκδικούσαν τρεις μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι.

 

Γιάννης

 

 

 

Οχι δεν έκανες επίθεση. Φυσικά και το καταλαβαίνω. Αλλά με το ποστ δημιουργησες το φυτίλι που πυροδότησε την επίθεση (που έβλεπα να έρχεται απο τον ορίζοντα) την οποία (τελικά) έκαναν κάποιοι λιγότερο ψύχραιμοι.

Τελοσπάντων ,κακώς εμπλέχτηκα σε αυτό το νήμα. Αφορά άτομα και καταστάσεις που δημιουργήθηκαν πολύ πριν έρθω εγώ εδώ και διαβάζοντας αποσπασματικά ποσταρίσματα δεν πρόκειται να βγάλω και κάποιο αξιόλογο συμπέρασμα.

Αν είστε (όσοι είστε) τόσο σίγουροι οτι πρόκειται για τον χρήστη Dune πάω πάσο. Ετσι κι αλλιώς το νήμα αφορά τις εκδόσεις ΟΞΥ και όχι κάτι άλλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά... και συγγνώμη αλλά ο καθένας έχει το δικαίωμα να κυνηγάει το όνειρο του όσο θέλει. Ποιος από εμάς έχει δικαίωμα να βάλει όρια στα όνειρα του άλλου;

 

Εγώ πάντως προτιμώ να βλέπω τους συγγραφείς σαν την Χρύσα Δημουλίδου ή την Λένα Μαντά, πετυχημένες, ευκατάστατες υπολείψιμες με σώας τας φρένας και απόλυτα υπεύθυνες γι'αυτό που κάνουνε όπως και για τους λόγους που το κάνουνε.

 

 

:blink: σε λάθος φόρουμ βρέθηκες μου φαίνεται. Εκτός κι αν δεν γνωρίζεις ή δεν σε ενδιαφέρει η κατάσταση του Φανταστικού στην Ελλάδα, κάτι που πιθανόν αγνοείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ποστ θα πρέπει να ήταν αόρατο πριν και μας βγήκε φρέσκο τώρα. Το φέρνω εδώ για να σιγουρευτώ ότι θα το δουν και άλλοι. Δεν με ενδιαφέρει πλέον αν η melissoula είναι ο Dune ή όχι. Είτε συμφωνείτε είτε διαφωνείτε μαζί του, η ποιότητα του γράφοντα κραυγάζει στην εμπάθεια του. Δεν έχω λόγια που θα του κάνουν μεγαλύτερη ζημιά από αυτή που κάνει ο ίδιος στον εαυτό του.

 

 

Πίστευα, από όσα διάβασα, ότι είστε φίλοι/ες του Ντίνου Χατζηγιώργη. Σίγουρα ο καθε ένας έχει το δικαίωμα που λές, όμως στην ζωή του κάθε ένα, οπως κυλάει και φεύγει ο χρόνος είναι πολύτιμος. Και δεν υπάρχει μόνο ένα όνειρο. Αυτό δεν το δέχομαι. Αν ένα όνειρο δεν κάθεται, κυνηγάς ένα άλλο όνειρο. Αυτό το προφίλ του παρανοικού, κολλημένου και ψωνισμένου συγγραφέα, που θα γράφει χωρίς να έχει βγάλει δεκάρα, καταδικάζοντας την γριά μάνα του να μήν μπορεί να φτιάξει ούτε τα δόντια της, και ζώντας τις τελευταίες δέκα μέρες κάθε μήνε με ένα ευρώ τη μέρα, δεν ξέρω ποιούς εξυπηρετεί. Εγώ πάντως προτιμώ να βλέπω τους συγγραφείς σαν την Χρύσα Δημουλίδου ή την Λένα Μαντά, πετυχημένες, ευκατάστατες υπολείψιμες με σώας τας φρένας και απόλυτα υπεύθυνες γι'αυτό που κάνουνε όπως και για τους λόγους που το κάνουνε.

 

Δυο σενάρια λοιπόν αγαπητή άσχετη, που δεν είσαι τόσο άσχετη. Είτε ο Ντίνος μας έχει φλομώσει όλους στο ψέμα εδώ με τα στοιχεία που έχει παρουσιάσει της υποτιθέμενης φτώχιας και του αγώνα του, είτε, είναι εντελώς παλαβός, κατα τη γνώμη μου, να επιμένει άλλο, και να μην κυνηγάει κάποιο άλλο όνειρο στο οποίο ίσως να είχε περισσότερες πιθανότητες. Εγώ όμως δεν είμαι φίλη/ος του Ντίνου, οπότε η γνώμη μου δεν λαμβάνεται υπόψη. Ομως σε ένα φίλο μου αυτό θα έλεγα, δεν θα τον άφηνα να καταστρέψει όλη του τη ζωή πιστεύοντας σε ένα ταλέντο που δεν έχει.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε εικασίες για το Lost αλλά για κάποιο πραγματικό πρόσωπο.

Μην παίρνεις όρκο...

 

Εγω παντως θα επιμείνω να παραμένω εντός θέματος και εσείς συνεχίστε να μιλάτε για τον Ντιούν. Αν είναι λαμόγιο, τι κομπίνα έκανε κλπ. Ξόδεψα κάποια ώρα απο προχθές που ανέρτησε το λινκ ο Νιχίλιος με τα ποστ του εν λόγω, και δεν είδα τίποτα που να άξιζε μπαν ούτε τίποτα που να ανταποκρίνεται στους διάφορους πραγματικά φοβερούς χαρακτηρισμούς. Δεν βρήκα ούτε το πολλ που λέει ο Νιχίλιο.

 

Παραμένοντας στο θέμα λοιπόν που είναι, οπως έχω καταλάβει, ο διαγωνισμός του ΟΞΥ και συγκεκριμένα "γιατί δεν εκδόθηκε ο Ντίνος". Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν τους άρεσε το βιβλίο του και δεν θεώρησαν ότι θα βγάλουν οτιδήπότε απο αυτό. Από τα επόμενα μάλιστα όλα που διάβασα στο παρόν τοπικ, συμπεραίνω ότι μάλλον δεν θεωρούν ότι έχουν να βγάλουν τίποτα και απο τον Ντίνο επίσης. Είναι κοινή λογική. Αν δεν συνέβαιναν αυτά θα τον σέβονταν, θα του φέρονταν καλύτερα, και φυσικά θα έκδιδαν το βιβλίο του.

 

Η λογική τώρα ότι "για όλα φταίει ο Ντιούν" που προωθείται, δεν μου φαίνεται ότι θα οδηγήσει τον Ντίνο σε καμία έκδοση. Κι αυτή υποτίθεται τον απασχολεί, η έκδοση. Ακόμη και ψυχολογικά, σε κάθε διαγωνισμό ή αξιολόγηση που θα πηγαίνει τι θα κάνει; Θα ψάχνει και έναν Ντιούν για να του φορτώσει την αποτυχία του; Ετσι περιμένει να προκόψει σαν συγγραφέας; Το πλέον γελοί είναι ότι άν κάποιος ακολουθήσει τα λίνκ που παρέθεσε ο Νιχίλιο θα διαπιστώσει ότι ο εν λόγω φοβερός σαμποτέρ λαμόγιο κλπ, δεν ήταν παρα ένας ταλαιπωρος οικονομικός μετανάστης στην Λιβύη που δεν ήξερε κανέναν !! Σκεφτείτε λίγο τι γράφετε και ότι εκτός απο μια πρσωπική συνομιλία που νομίζετε ότι έχετε με τον Ντιούν, τα ίδια ποστ λινκς κλπ τα διαβάζουν και ένα κάρο άλλοι άνθρωποι. Που ίσως ο Χατζηγιώργης να μήν ήθελε να σκέφτονται όσα σκέφτομαι και εγώ διαβάζοντας όσα γράφετε...

Τι κόλλημα έχεις φάει με τον Ίσαρη; Διάβασες το βιβλίο του και ήρθες για διαμαρτυρία; Από τη στιγμή που μπήκες, κάνεις τα ίδια ακριβώς τόπικ (πώς θα γίνω πλούσιος/α από τη συγγραφή) με την ίδια σχιζοφρένια στα επιχειρήματα και πετάς από την αρχή σπόντες για το πόσο καλή ήταν η ενεργονία του. Μας λες για τους εκδοτικούς που σφάζονται στην ποδιά σου (όπως του Dune) και στο εδώ τόπικ κάθεσαι και τον υπερασπίζεσαι απέναντι σε όλο το υπόλοιπο φόρουμ.

Το να ρωτάμε αν είσαι ο Dune είναι σα να ρωτάμε πόσο κάνει 1+1 και αμφιβάλλω σοβαρά ότι μιλάμε για boolean άλγεβρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ο/η Μελισσούλα είναι ο Ντιουν, εγώ πάντως είμαι το Πρόβιντενς. Το γράφει και στον τάφο μου.

 

ε μα πια!

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Αυτά... και συγγνώμη αλλά ο καθένας έχει το δικαίωμα να κυνηγάει το όνειρο του όσο θέλει. Ποιος από εμάς έχει δικαίωμα να βάλει όρια στα όνειρα του άλλου;

 

Πίστευα, από όσα διάβασα, ότι είστε φίλοι/ες του Ντίνου Χατζηγιώργη. Σίγουρα ο καθε ένας έχει το δικαίωμα που λές, όμως στην ζωή του κάθε ένα, οπως κυλάει και φεύγει ο χρόνος είναι πολύτιμος. Και δεν υπάρχει μόνο ένα όνειρο. Αυτό δεν το δέχομαι. Αν ένα όνειρο δεν κάθεται, κυνηγάς ένα άλλο όνειρο. Αυτό το προφίλ του παρανοικού, κολλημένου και ψωνισμένου συγγραφέα, που θα γράφει χωρίς να έχει βγάλει δεκάρα, καταδικάζοντας την γριά μάνα του να μήν μπορεί να φτιάξει ούτε τα δόντια της, και ζώντας τις τελευταίες δέκα μέρες κάθε μήνε με ένα ευρώ τη μέρα, δεν ξέρω ποιούς εξυπηρετεί. Εγώ πάντως προτιμώ να βλέπω τους συγγραφείς σαν την Χρύσα Δημουλίδου ή την Λένα Μαντά, πετυχημένες, ευκατάστατες υπολείψιμες με σώας τας φρένας και απόλυτα υπεύθυνες γι'αυτό που κάνουνε όπως και για τους λόγους που το κάνουνε.

 

Δυο σενάρια λοιπόν αγαπητή άσχετη, που δεν είσαι τόσο άσχετη. Είτε ο Ντίνος μας έχει φλομώσει όλους στο ψέμα εδώ με τα στοιχεία που έχει παρουσιάσει της υποτιθέμενης φτώχιας και του αγώνα του, είτε, είναι εντελώς παλαβός, κατα τη γνώμη μου, να επιμένει άλλο, και να μην κυνηγάει κάποιο άλλο όνειρο στο οποίο ίσως να είχε περισσότερες πιθανότητες. Εγώ όμως δεν είμαι φίλη/ος του Ντίνου, οπότε η γνώμη μου δεν λαμβάνεται υπόψη. Ομως σε ένα φίλο μου αυτό θα έλεγα, δεν θα τον άφηνα να καταστρέψει όλη του τη ζωή πιστεύοντας σε ένα ταλέντο που δεν έχει.

 

Όχι πουλάκι μου... δεν είμαι φίλη του Ντίνου Χατζηγιώργη. Ούτε που τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό. Το θέμα μας επίσης δεν είναι ούτε η ζωή του, ούτε τα όνειρα του, ούτε τα σενάρια για την συμπεριφορά του. Το θέμα μας είναι ότι είναι ο νικητής ενός διαγωνισμού και αδικήθηκε. Δεν καταλαβαίνω γιατί το προσπερνάς αυτό και εστιάζεις την προσοχή σου σε θέματα που δεν αφορούν κανέναν μας. Γιατί σίγουρα δεν μας αφορά ποιο όνειρο κυνηγά και για πόσο ο κάθε άνθρωπος ούτε η ζωή που έχει επιλέξει να κάνει. Και μια και το ανέφερες, εμένα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι ζωές των συγγραφέων και η οικονομική τους κατάσταση. Ως απλή αναγνώστρια που είμαι με ενδιαφέρει μόνο το έργο τους.

 

ΥΓ1. Μην αμφισβητείς την ασχετοσύνη μου! :tongue:

ΥΓ2. Απορία άσχετης... γιατί δηλώνεις ότι δεν είσαι "φίλη/ος του Ντίνου"; Δεν έχεις αποφασίσει ακόμη αν είσαι άντρας ή γυναίκα; :tongue:

ΥΓ3. Μια παράκληση. Σταμάτα να κρίνεις την ζωή των άλλων. Είναι άκομψο. Αυτού του είδους τα σχόλια ας τα αφήσουμε για τις κουτσομπολίστικες εκπομπές της τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Το melissoula δεν υπάρχει πια, το πάτησε το τρένο. Πήρε μάλλον προσωπικά το σχόλιο του mman για τη συνέντευξη του αγαπημένου του/της συγγραφέα...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Παραμένοντας στο θέμα λοιπόν που είναι, οπως έχω καταλάβει, ο διαγωνισμός του ΟΞΥ και συγκεκριμένα "γιατί δεν εκδόθηκε ο Ντίνος". Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν τους άρεσε το βιβλίο του και δεν θεώρησαν ότι θα βγάλουν οτιδήπότε απο αυτό. Από τα επόμενα μάλιστα όλα που διάβασα στο παρόν τοπικ, συμπεραίνω ότι μάλλον δεν θεωρούν ότι έχουν να βγάλουν τίποτα και απο τον Ντίνο επίσης. Είναι κοινή λογική. Αν δεν συνέβαιναν αυτά θα τον σέβονταν, θα του φέρονταν καλύτερα, και φυσικά θα έκδιδαν το βιβλίο του.

 

Στο θέμα. Ερώτηση προς melissoula:

 

Έλαβα μέρος σε έναν διαγωνισμό. Μήπως να σου ζητήσω συγνώμη γι αυτό; Μόλις είχα τελειώσει το μυθιστόρημα, δεν ήξερα ακόμα σε ποιον εκδοτικό οίκο να το στείλω, είδα τον διαγωνισμό και το έστειλα εκεί.

 

Τον Μάιο του 2008 με πήραν τηλέφωνο για να μου πουν ότι κέρδισα. Ότι ήμουν ο πρώτος νικητής. Ότι επειδή ήμουν ο πρώτος νικητής θα εκδίδαν το δικό μου πρώτο. Αστειεύονταν μαζί μου;

 

Εγώ δεν απαίτησα τίποτα. Αν μου έλεγαν ότι θα το εκδόσουν τρίτο θα το δεχόμουν. Εκείνοι το είπαν.

 

Δεν το έκαναν. Άντε και άλλαξαν γνώμη. Γιατί δεν μου το επιστρέφουν για να το δοκιμάσω και σε άλλον εκδοτικό; Τους το ζήτησα. Να σχίσουμε τη σύμβαση και ας μου το απελευθερώσουν. "Όχι, το θέλουμε" είπαν.

 

Γιατί το κάνουν αυτό; Μήπως προστατεύουν την ελληνική αγορά από έναν άθλιο συγγραφέα σαν κι εμένα; Έτοιμος είσαι να το πεις αυτό μελισσάκι.

 

Βάση της συμπεριφοράς του Οξύ να παρατήσω το όνειρο μου; Να μη δει άλλος εκδοτικός αυτά που γράφω;

 

Θα τόθελες μελισσούλα; Δε θα τόθελες; Καίγεσαι όμως εσύ για τη μάνα μου.

 

 

Edit: Ζητώ συγνώμη που τσίμπησα και ανέφερα τα αυτονόητα. Θα προτιμούσα να σβήσω αυτό το ποστ, δεν θα το κάνω όμως. Δεν άντεξα. Ένα μήνα τώρα δεν μπορώ να γράψω και αυτές τις μέρες μας βγήκε αυτό. Με γροθιές στο κεφάλι μου κρατιέμαι αλλά νισάφι. Είμαι πτώμα και ένα ****** βαράει το πτώμα. Ένα ****** που εκδίδεται βαράει ένα πτώμα που δεν εκδίδεται. Πατήθηκε άλλη μια φορά το κουμπί μου και νιώθω την αηδία αλλά δεν μπόρεσα άλλο, παρά την συγκινητικότατη σας υποστήρηξη. Ζητώ συγνώμη από όλους και μη μου πει κανείς να σβήσω τις λέξεις. Σβήστε τις εσείς.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θεωρείται λήξαν από τη γραμματεία. Ένα μικρό edit και πάμε παρακάτω. (μην περιμένετε απάντηση.)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχει και κάτι που αναφέρθηκε πριν και ίσως έχει ενδιαφέρον.

 

Μήπως να συντάξουμε μια επιστολή και να τη στείλουμε στις Εκδόσεις Οξύ;

Όχι να τους βρίζουμε τους ανθρώπους ή οτιδήποτε. Απλώς να λέμε ότι είμαστε φίλοι του Ντίνου και θα θέλαμε να μάθουμε τι ακριβώς γίνεται και αν έχουν κάποιο σχέδιο για το βιβλίο.

Απλά, λιτά.

Και όποιος θέλει να βάλει το όνομά του από κάτω.

 

Δεν πιστεύω ότι είναι τίποτα παράλογο. Πριν από λίγες εβδομάδες δημιουργήθηκε το θέμα στην Άγρα και έσπευσαν δεκάδες συγγραφείς να υπογράψουν την επιστολή στήριξης του εκδότη.

Ίσως να κάναμε κι εμείς κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η Dark Desire έχει στα χέρια της τη σύμβαση εμού-Οξύ και τη μελετάει. Μόλις μου δώσει το πράσινο φως "Η Καρδιά του Δαίμονα" θα φύγει για άλλο εκδοτικό, με τις "δεσμεύσεις" που κουβαλάει να εξηγούνται σε συνοδευτικό γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

Η Dark Desire έχει στα χέρια της τη σύμβαση εμού-Οξύ και τη μελετάει. Μόλις μου δώσει το πράσινο φως "Η Καρδιά του Δαίμονα" θα φύγει για άλλο εκδοτικό, με τις "δεσμεύσεις" που κουβαλάει να εξηγούνται σε συνοδευτικό γράμμα.

 

Επιτέλους ρε Ντίνο!

Πραγματικά μου την είχε καρφώσει αυτή η παθητική στάση που είχες υιοθετήσει!

Εύχομαι για το καλύτερο!thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Dark desire, είσαι φοβερή! Ντίνο, επιτέλους κάτι κινείται, ελπίζω (και σου εύχομαι ολόψυχα) να είναι για καλό.

Link to comment
Share on other sites

Η Dark Desire έχει στα χέρια της τη σύμβαση εμού-Οξύ και τη μελετάει. Μόλις μου δώσει το πράσινο φως "Η Καρδιά του Δαίμονα" θα φύγει για άλλο εκδοτικό, με τις "δεσμεύσεις" που κουβαλάει να εξηγούνται σε συνοδευτικό γράμμα.

 

Μήπως αν αλλάξεις τον τίτλο σε " Η βαριά καρδιά του Δαίμονα" θα έχεις λιγότερα νομικά προβλήματα;

 

Επιτέλους, ο γίγαντας του Ευρίπου ξύπνησε.

Link to comment
Share on other sites

Και μην απογοητεύσαι. Όλα αυτά που περνάς τώρα με το Οξυ, μεθαύριο θα τα διαβάζουν οι θαυμαστές σου στη wikipedia και σε άλλες δικές σου βιογραφικές πηγές. Και τότε θα λένε "τι μ...ες" ήταν αυτοί οι τύποι.

Άλλωστε μην ξεχνάς: είτε σε εκδώσουν είτε όχι, θα παραμένεις για πάντα ο νικητής του διαγωνισμού.

Τι να πούμε κι εμείς τα χαμένα;:blush:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχει και κάτι που αναφέρθηκε πριν και ίσως έχει ενδιαφέρον.

 

Μήπως να συντάξουμε μια επιστολή και να τη στείλουμε στις Εκδόσεις Οξύ;

Όχι να τους βρίζουμε τους ανθρώπους ή οτιδήποτε. Απλώς να λέμε ότι είμαστε φίλοι του Ντίνου και θα θέλαμε να μάθουμε τι ακριβώς γίνεται και αν έχουν κάποιο σχέδιο για το βιβλίο.

Απλά, λιτά.

Και όποιος θέλει να βάλει το όνομά του από κάτω.

 

Δεν πιστεύω ότι είναι τίποτα παράλογο. Πριν από λίγες εβδομάδες δημιουργήθηκε το θέμα στην Άγρα και έσπευσαν δεκάδες συγγραφείς να υπογράψουν την επιστολή στήριξης του εκδότη.

Ίσως να κάναμε κι εμείς κάτι.

 

Εγώ είμαι μέσα, αν και όποτε χρειαστεί.

Αλλά και να μη χρειαστεί, πάλι μέσα είμαι.

 

 

 

Σε ό,τι δε αφορά τη melissoula, ως πρώην admin έχω πολλά να σας πω. Αλλά δε χρειάζεται προς το παρόν.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι ακόμα κι αν (λέμε, τώρα, ΑΝ) η melissoula ΔΕΝ είναι ο Dune, τον συναγωνίζεται επάξια σε συμπεριφορά και χαρακτήρα και πιστεύω ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί από το forum με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίστηκε ο Dune.

Δεν έχει προσφέρει τίποτα στο forum, μας παραμυθιάζει με ένα φοβερό και τρομερό βιβλίο που το θέλουν όλοι οι οίκοι αλλά δεν το έχει δει κανείς και σε ό,τι αφορά τα αναγνωστικά του γούστα, διαβάστε αυτό του το post. Melissoula, καιρός να πας σε άλλο λουλουδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ήρθε η ώρα να λήξει αυτό το αστείο.

Το παραδέχομαι.

Εγώ είμαι η Μελισσούλα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορούσε αυτή η κουβέντα να γίνει αρχή σε διαγωνισμό τρόμου δεν θα μπορούσε να γράψει κανείς την συνέχεια :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Στη Μπάνι Ντι που άνοιξε το τόπικ και εξαφανίστηκε, τι ποινή μπορούμε να επιβάλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..