Jump to content

Αξιολογήσεις βιβλίων φαντασίας


Nienor
 Share

Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά εδώ, για τα γενικά. Ειδικά σού αντιγράφω τον κανόνα:

 

Τα μέλη του φόρουμ έχουν δικαίωμα να αξιολογούν κάθε βιβλίο που έχει μπει στη λίστα με βαθμό 0 (πολύ πολύ κακό) ως 10 (αριστούργημα). Η βαθμολογία θα πρέπει να χωρίζεται σε δύο μέρη: 0 ως 6 για την πλοκή, τις ιδέες, την ανάπτυξη, τους χαρακτήρες, την ατμόσφαιρα κλπ., κοντολογίς, ό,τι έχει να κάνει με την υπόθεση. Και με 0 ως 4 για τη δεξιοτεχνία του συγγραφέα, το χειρισμό της γλώσσας κλπ., ό,τι δηλαδή έχει να κάνει με την ποιότητα γραφής. Έτσι για παράδειγμα, η αξιολόγηση ενός βιβλίου με 4 στα 6 για την υπόθεση και 2.5 στα 4 για τη γραφή, μεταφράζεται σε συνολική αξιολόγηση 6.5 στα 10. Επισημαίνεται ότι οι αξιολογήσεις μπορούν να είναι πολλαπλάσια του 0.5 (δηλαδή, 0 / 0.5 / 1 / 1.5 ..... 9.5 και 10).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γιατί είναι μάλλον αυθαίρετο. Αλλά το ερώτημα είναι που έκανες το λάθος; 7 να βάλει ή 6 ως σύνολο;

(Εγώ που έχω κάνει αντίστοιχα λάθη θεωρώ ότι απλά έγινε λάθος στον τελικό βαθμό και ισχύει το άρθοισμα των επιμέρους)

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ, για τα γενικά. Ειδικά σού αντιγράφω τον κανόνα:

 

Τα μέλη του φόρουμ έχουν δικαίωμα να αξιολογούν κάθε βιβλίο που έχει μπει στη λίστα με βαθμό 0 (πολύ πολύ κακό) ως 10 (αριστούργημα). Η βαθμολογία θα πρέπει να χωρίζεται σε δύο μέρη: 0 ως 6 για την πλοκή, τις ιδέες, την ανάπτυξη, τους χαρακτήρες, την ατμόσφαιρα κλπ., κοντολογίς, ό,τι έχει να κάνει με την υπόθεση. Και με 0 ως 4 για τη δεξιοτεχνία του συγγραφέα, το χειρισμό της γλώσσας κλπ., ό,τι δηλαδή έχει να κάνει με την ποιότητα γραφής. Έτσι για παράδειγμα, η αξιολόγηση ενός βιβλίου με 4 στα 6 για την υπόθεση και 2.5 στα 4 για τη γραφή, μεταφράζεται σε συνολική αξιολόγηση 6.5 στα 10. Επισημαίνεται ότι οι αξιολογήσεις μπορούν να είναι πολλαπλάσια του 0.5 (δηλαδή, 0 / 0.5 / 1 / 1.5 ..... 9.5 και 10).

Ευχαριστω για την λεπτομερης εξηγηση παω να διορθωσω οτι ειναι για διορθωση! Ωχ θεε μου μολις ειδα οτι εγραψα 6! Τι χαζος! 

Edited by The Unbeliever
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Peter S.Beagle

 

H μπαλάντα του πανδοχέα    2+3=5

Γιγάντια οστά                         3,5+3=6,5

 

Neil Gaiman

 

To βιβλίο του νεκροταφείου   4+4=8

 

Robert Howard

 

Mαύροι προφήτες & άλλα διηγήματα                 4+3=7

Τα πετράδια του γκβαχούλ & άλλα διηγήματα    5+3=8

Edited by stavros-mgl
Link to comment
Share on other sites

χρωσταω οποτε...

 

Diana Gabaldon  " Σασεναχ η ξενη" 4+4 =8

Ursula leguin " τεχανου" 4+4=8

γιαννης Πλιώτας " το βασιλειο της Αράχνης Βιβλιο 1" 4+4=8

γιαννης Πλιώτας " το βασιλειο της Αράχνης Βιβλιο 2 3+4=7

Robert howard " Οι μαύροι προφητες και αλλα διηγηματα" 4+3,5=7,5

ursula leguin " ιστορίες από τη γαιοθάλασα"4,5+4= 8,5

Ursula leguin "ο αλλος άνεμος" 4.5+4=8.5

Auel Jean " η γη των ζωγραφισμενων σπηλαιων", 2+3.5 = 5.5

Link to comment
Share on other sites

Οι στρίγκλες - Terry Pratchett: 4,5+3=7,5

 

Η πρώτη μου επαφή με τον Πάτσετ δεν πήγε τόσο καλά όσο περίμενα. Είχε μερικές πολύ καλές ιδέες, οι οποίες χάνονταν μέσα στη βασική ιστορία, που δεν ήταν και τίποτα το συγκλονιστικό. Το χιούμορ του συνήθως μέτριο, αλλά ορισμένες φορές αρκετά πετυχημένο. Η γραφή αρκετά απλή, που δεν με τραβούσε και τόσο. Εννοείται, πάντως, πως θα τον ξαναδοκιμάσω επειδή σίγουρα υπάρχει κάτι καλό σ' αυτόν.

 

 

Το βιβλίο του νεκροταφείου - Neil Gaiman: 5+3,5=8,5

 

Πρώτη επαφή και με τον Γκέιμαν. Πολύ μου άρεσε αυτό εδώ. Είχε μια όμορφη αρχική ιδέα που εξελίσσεται με τον κατάλληλο τρόπο ώστε να μας πείσει ότι ένα νεκροταφείο μπορεί να είναι ένας ολόκληρος κόσμος με πολλά κρυμμένα μυστικά. Κρατάει τον νεανικό, σκοτεινό και ίμο χαρακτήρα του σ' όλη του την έκταση, είναι ευαίσθητο, αστείο, αλλά και σκληρό, χωρίς να το παρακάνει. Αν κάτι με χάλασε λίγο είναι η αποκάλυψη στο τέλος, που δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά σε έκανε να το περιμένεις όσο πλησίαζες προς τα εκεί. Ο Πόλεμος των θεών είναι εξίσου καλό/καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Τζέφρι Λορντ - Πολεμιστής από νεφρίτη: 3.5+2.5=6

 

Σχόλιο: Βίπερ Φαν

 

Γκάι Γκάβριελ Κέι - Ύζαμπελ: 4+3.5=7.5

 

Σχόλιο: Guy Gavriel Kay

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

- Τέρι Πράτσετ- Το Χρώμα της Μαγείας: 4+4=8


 


Τέρι ΠράτσετΤο Φως της Φαντασίας: 4+3,5=7,5


 


Τέρι ΠράτσετΝευρικές Μάγισσες: 3,5+3,5=7


 


Τέρι ΠράτσετΘανατηφόρος Βοηθός4+3,5=7,5


 


Τέρι ΠράτσετΠιάστε τον Μάγο: 4,5+4=8,5


Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Νατάσα Μόστερτ - Η προστάτις του φωτός και της σκόνης

 

Τον Αύγουστο του 2014 διάβασα το ενδιαφέρον μεταφυσικό θρίλερ "Η εποχή των μαγισσών", ένα βιβλίο που σε πολύ μεγάλο βαθμό μου άρεσε, χωρίς πάντως να με ξετρελάνει. Αυτό που μόλις τελείωσα, επίσης μεταφυσικό θρίλερ, μου φάνηκε αρκετά κατώτερο σε σχέση με το προηγούμενο και όχι τόσο ταιριαστό με τα γούστα μου, δεν μπορώ να πω όμως ότι πέρασα άσχημα. Απλά στο τέλος έμεινα κάπως απαθής με αυτά που έγιναν.

 

Όσον αφορά την ιστορία, από την μια μεριά έχουμε την νεαρή Μία Λόκχαρτ, η οποία κάνει τα καλύτερα τατουάζ στο Λονδίνο και παράλληλα αγαπάει πολύ τις πολεμικές τέχνες. Όμως έχει ένα μυστικό: Όπως η μάνα της και η γιαγιά της, έτσι και αυτή είναι Προστάτις, δηλαδή θεραπεύτρια και φύλακας εκλεκτών μαχητών. Έχει μια δύναμη υπερφυσικής χροιάς, για καλό σκοπό. Από την άλλη μεριά έχουμε τον αινιγματικό και όμορφο Έιντριαν Άστον, που μπαίνει ξαφνικά στην ζωή της Μία. Πρόκειται για έναν επιστήμονα και παράλληλα δολοφόνο, που έχει βρει τον τρόπο να κλέβει το τσι, δηλαδή την ζωτική ενέργεια αυτών που έχει επιλέξει, έτσι ώστε να μένει για πάντα νέος και υγιής. Τι γίνεται όμως όταν βάλει στόχο κοντινά πρόσωπα της Μία, ειδικότερα τον αγαπημένο της;

 

Αυτά εν ολίγοις. Σε γενικές γραμμές μου φάνηκε ένα σχετικά συμπαθητικό μεταφυσικό θρίλερ, αρκετά καλογραμμένο και ευκολοδιάβαστο, όμως από ένα σημείο και μετά έχασα το ενδιαφέρον μου και μάλλον γρήγορα θα το ξεχάσω. Η αλήθεια είναι ότι δεν δέθηκα με κανέναν από τους χαρακτήρες, οι οποίοι ήταν κάπως άνευροι και αδιάφοροι, ούτε και με την πλοκή, που μου φάνηκε ολίγον τι χλιαρή. Πάντως, αν σας ενδιαφέρουν οι πολεμικές τέχνες και οι θεωρίες περί τσι κλπ, ρίξτε του μια ματιά, μπορεί να σας αρέσει.

 

3.5+3=6.5

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπρένα Γιοβάνοφ - Ο αντικαταστάτης

 

Η αλήθεια είναι ότι σαν βιβλίο μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον όταν πρωτοβγήκε στα ελληνικά, όμως κρατήθηκα γιατί ήταν λίγο ακριβό για να πειραματιστώ και, επίσης, στην λίστα προς αγορά υπήρχαν πολλά άλλα βιβλία που είχαν προτεραιότητα. Φέτος έτυχε να το βρω με πέντε ευρώ, οπότε σε καλό μου βγήκε η διστακτικότητα. 

 

Η απομονωμένη πόλη του Τζέντρι έχει ένα σκοτεινό μυστικό, κοινό για όλους τους κατοίκους της: Τον υπόγειο κόσμο που αποτελείται από σήραγγες και μαύρα νερά και που κατοικείται από ζωντανά-νεκρά πλάσματα και διοικείται από μια πριγκίπισσα. Ανά κάποια χρόνια ένα παιδάκι πεθαίνει, σαν θυσία στα τέρατα, για το καλό της πόλης. Ο δεκαεξάχρονος Μάκι Ντόιλ είναι ένας αντικαταστάτης, ο οποίος προέρχεται από τον υπόγειο κόσμο και έτυχε να αντικαταστήσει ένα ανθρώπινο μωρό που θυσιάστηκε. Προσπαθεί να επιβιώσει, μιας και έχει διάφορα θέματα με το αίμα, το σίδερο και τα καθαγιασμένα εδάφη, και να ζήσει μια φυσιολογική ζωή με την οικογένειά του. Ένα ακόμα κοριτσάκι όμως, αδερφή μιας κοπέλας που ο Μάκι αγαπάει, θα είναι το επόμενο θύμα. Τότε ο ίδιος θα πρέπει να πάρει κάποιες αποφάσεις και να αναλάβει δράση...

 

Περίεργο βιβλίο και αρκετά ενδιαφέρον στο σύνολό του, με μια μουντάδα να κυριαρχεί κατά την διάρκεια της ιστορίας, όμως η συγγραφέας έπρεπε να δώσει περισσότερες εξηγήσεις για κάποια πράγματα, μιας και μας αφήνει πολλά αναπάντητα ερωτήματα και κλείνει κάπως απότομα την ιστορία. Όσον αφορά τους χαρακτήρες, ο αφηγητής Μάκι Ντόιλ είχε το ενδιαφέρον του, αν και λιγάκι βαρετός, οι υπόλοιποι όμως δεν δουλεύτηκαν και πολύ καλά. Η γραφή μου φάνηκε καλούτσικη, ευκολοδιάβαστη και ξεκούραστη, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο όμως. Απλώς έκανε την δουλειά της. Η ατμόσφαιρα αρκετά σκοτεινή και παράξενη, σίγουρα από τα δυνατά σημεία του βιβλίου.

 

Θα του βάλω 7/10 (άρα τρία αστεράκια στο Goodreads), γιατί χρειαζόταν αρκετές παραπάνω σελίδες για μεγαλύτερη εκβάθυνση στην κοσμοπλασία και τους χαρακτήρες, όμως σίγουρα δεν μπορώ να παραβλέψω ότι γενικά πέρασα καλά και ότι το διάβασα ιδιαίτερα γρήγορα και με ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος. 

 

4+3=7

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..