Jump to content

Αξιολογήσεις βιβλίων φαντασίας


Nienor
 Share

Recommended Posts

 

- Ρόμπερτ Χάουαρντ- Κόναν ο Καταστροφέας: 6+4=10. Είναι το βιβλίο που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Space στη σειρά Cosmos Επιστημονική Φαντασία, αλλά το όνομα του συγγραφέα είναι λάθος μιας και είναι ο Ρόμπερτ Τζόρνταν αυτός που το έγραψε.

:eek:

What?

:eek:

Είναι χωρίς αμφιβολία ένα από τα μεγαλύτερα εκδοτικά λάθη που έχω ακούσει.

 

 

 

Όχι ακριβώς. Ήταν μια ιδέα του Χάουαρντ, την οποία την είχε αφήσει μισή. Οι κληρονόμοι του (δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι ήταν οι κληρονόμοι που το έκαναν αυτό) έδωσαν τα μισοτελειωμένα του γραπτά σε άλλους συγγραφείς για να τα ολοκληρώσουν. Ο Ρόμπερτ Τζόρνταν του Wheel Of Time πήρε αυτό το line of plot. Η ειρωνεία είναι ότι και ο Τζόρνταν έπαθε κάτι παρόμοιο, πέθανε πριν ολοκληρώσει τον Τροχό, οπότε και "κληροδότησε" ο ίδιος (τυχερός, που κατάφερε να επιλέξει) το τέλος του έργου του στον Μπράντον Σάντερσον.

 

Ο εκδότης λοιπόν δεν ήταν ακριβώς λάθος, απλά παρέλειψε το δεύτερο όνομα για εμπορικούς λόγους. Ή έτσι θέλω να πιστεύω, δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

 

 

- Ρόμπερτ Χάουαρντ- Κόναν ο Καταστροφέας: 6+4=10. Είναι το βιβλίο που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Space στη σειρά Cosmos Επιστημονική Φαντασία, αλλά το όνομα του συγγραφέα είναι λάθος μιας και είναι ο Ρόμπερτ Τζόρνταν αυτός που το έγραψε.

:eek:

What?

:eek:

Είναι χωρίς αμφιβολία ένα από τα μεγαλύτερα εκδοτικά λάθη που έχω ακούσει.

 

 

 

Όχι ακριβώς. Ήταν μια ιδέα του Χάουαρντ, την οποία την είχε αφήσει μισή. Οι κληρονόμοι του (δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι ήταν οι κληρονόμοι που το έκαναν αυτό) έδωσαν τα μισοτελειωμένα του γραπτά σε άλλους συγγραφείς για να τα ολοκληρώσουν. Ο Ρόμπερτ Τζόρνταν του Wheel Of Time πήρε αυτό το line of plot. Η ειρωνεία είναι ότι και ο Τζόρνταν έπαθε κάτι παρόμοιο, πέθανε πριν ολοκληρώσει τον Τροχό, οπότε και "κληροδότησε" ο ίδιος (τυχερός, που κατάφερε να επιλέξει) το τέλος του έργου του στον Μπράντον Σάντερσον.

 

Ο εκδότης λοιπόν δεν ήταν ακριβώς λάθος, απλά παρέλειψε το δεύτερο όνομα για εμπορικούς λόγους. Ή έτσι θέλω να πιστεύω, δηλαδή...

 

 

Αυτή την διαδικασία που λες Naroualis, το να δίνουν δηλαδή τα μισοτελειωμένα γραπτά του Χάουαρντ σε άλλους συγγραφείς για να τα ολοκληρώσουν, την έκανε ως επί το πλείστον ο Γκλεν Λορντ, ο επί πολλά χρόνια ατζέντης του που ήταν και ο άνθρωπος που κυριολεκτικά διέσωσε το έργο του. Δεν νομίζω όμως να ισχύει και στη προκειμένη γιατί το συγκεκριμένο βιβλίο είναι

 

 

novelization μίας εκ των τριών ταινιών, αυτής του θεού Ντάγκοθ με το κέρατο.

 

 

Κάτι δηλαδή που μας παραπέμπει σε γεγονότα μετά από τον θάνατο του Χάουαρντ. Δεν είμαι ωστόσο καθόλου σίγουρος για αυτό που λέω και μάλιστα μόλις πρόσεξα ότι στην Ελληνικη έκδοση έχουν λάθος και το τίτλο πρωτοτύπου :dazzled: Έχουν βάλει το ''The Sword of Skelos'' που είναι βιβλίο του Andrew Offutt.

 

Γενικά είναι μπερδεμένη η όλη κατάσταση, αλλά ένα πράγμα είναι βέβαιο: Το βιβλίο είναι πραγματικά απίστευτο. Διαβάστε το.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο οποίος Όφατ είναι όντως ένας από τους "δεύτερους" συγγραφείς του μετά θάνατον Χάουαρντ.

 

 

(Δεν είμαι σίγουρη ότι βγάζει νόημα αυτή η πρόταση που έγραψα, αλλά βασίζομαι στη νοημοσύνη των αναγνωστών μου... :p)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Terry Pratchett, Mort, Θανατφόρος Βοηθός,   6+4=10

σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/2314-terry-pratchett/page-10?do=findComment&comment=260804

 

Edit:

Jose Saramago, Περί Θανάτου,   4+4=8

Μιάς και αξιολόγησα το 'Mort' θυμήθηκα ένα από τα πιο ενδιαφέροντα βιβλία του νομπελίστα Πορτογάλου συγγραφέα, όπου η (και όχι ο) θάνατος κουράζεται με τη δουλειά της και αρχίζει να πειραματίζεται. Ένα βιβλίο του 2005 που ανήκει καθαρά στη σφαίρα του φανταστικού.

 

Κωνσταντίνος Π. Τσουρέκης, Θυσία στην Κορυφή του Ονείρου,   4+2=6

σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/14565-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%BA-%CF%80-%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AD%CE%BA%CE%B7%CF%82/

 

Jorge Luis Borges, Ficciones, Μυθοπλασίες,   6+4=10

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω για αυτό το υπέροχο και ιδιαίτερα αγαπημένο μου βιβλίο...

 

Terry Brooks, The Sword of Shannara, Το Σπαθί των Σανάρα,   4+2=6

Δεν είναι ένα πραγματικά κακό βιβλίο, απλώς δεν έχει απολύτως τίποτα να πει που δεν το έχει πει κάποιος άλλος έστω και λίγο καλύτερα. Ιδιαίτερα οι δύο συνέχειές του είναι ευχάριστες στην ανάγνωση.

 

Terry Brooks, The Elfstones of Shannara, Οι Μαγικές Πέτρες των Σανάρα,   4+2=6

 

Terry Brooks, The Wishsong of Shannara, Το Μαγικό Τραγούδι των Σανάρα,   4+2=6

 

 

Υ.Γ.: Οι νέες αξιολογήσεις, μεταξύ των οποίων και οι αξιολογήσεις του Δημήτρη, 23ου μέλους του forum που συμμετέχει στη διαμόρφωση της λίστας (με λίγα βιβλία όπως σημειώνει,) καταγράφηκαν.

Edited by Myyst
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Χορος των Δρακων, Τομος Α: Το Καλεσμα της Φλογας - Τζορτζ Μαρτιν : 4,5 + 4 = 8,5

Link to comment
Share on other sites

Στίβεν Κινγκ - Ο Μαύρος Πύργος VII: Ο Μαύρος Πύργος: 5.5+4=9.5

 

Σχόλιο στο τόπικ της σειράς, εδώ: The Dark Tower

 

Link to comment
Share on other sites

Ρόμπερτ Τζόρνταν - Κόναν ο Καταστροφέας: 4.5+3.5=8

 

Σχόλιο εδώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Κιάρα Καλουντζή, Λουάνες, 4+4=8

 

J.R.R. Tolkien, The Children of Hurin, Τα Παιδιά του Χούριν, 6+4=10

 

J.R.R. Tolkien, Unfinished Tales, Ατέλειωτες Ιστορίες, 6+4=10

 

Licia Troisi, Nihal della Terra del Vento, Η Νιάλ από τη Γη των Ανέμων, 4+2=6

 

 

 

Την Κυριακή (6/4) το πρωί θα αναρτήσω τον νέο πίνακα καλύτερων βιβλίων φαντασίας με πολλές καινούριες εισόδους βιβλίων. :B):

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

 

Licia Troisi, Nihal della Terra del Vento, Η Νιάλ από τη Γη των Ανέμων, 4+2=6

 

 

 

Τόοοοσο πολύ; Εμένα μου είχε φανεί μαρτύριο...  :juggle:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Licia Troisi, Nihal della Terra del Vento, Η Νιάλ από τη Γη των Ανέμων, 4+2=6

 

 

 

Τόοοοσο πολύ; Εμένα μου είχε φανεί μαρτύριο...  :juggle:

 

 

Ε, δεν είναι τόοσο κακό... :p

Απλώς ξέρεις ακριβώς τι θα συμβεί, γιατί, με ποιον τρόπο, οι χαρακτήρες είναι τετριμμένοι και ο κόσμος μπανάλ. Άμα ξέρεις τι να περιμένεις διαβάζεται. (Έσυ έχεις και το έξτρα μείον που μπορούσες να καταλάβεις πόσο ακριβώς τετριμμένο είναι και εκείνο το άθλιο ρομάντζο της.) :rolleyes:

Είμαι όμως λιγάκι γενναιόδωρος γιατί υπάρχει η αίσθηση ότι η γυναίκα διασκέδαζε τι έγραφε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ειδα στη λιστα και δεν το εχω βαθμολογησει

 

Στιβεν Κινγκ - Το Κορακι : 5,5 + 4 = 9,5

Link to comment
Share on other sites

Ώρα για Terry Pratchett:

 

Terry Pratchett - The Colour of Magic 4+3 = 7

Terry Pratchett - The Light Fantastic 4,5+3 = 7,5

Terry Pratchett - Equal Rites 4+3 = 7

Terry Pratchett - Mort 5+4 = 9

Terry Pratchett - Sourcery 4+3,5 = 7,5

Terry Pratchett - Wyrd Sisters 6+4 = 10

Terry Pratchett - Pyramids 5+4 = 9

Terry Pratchett - Guards! Guards! 6+4 = 10

Terry Pratchett - Eric 3 + 3 = 6

Terry Pratchett - Moving Pictures 5,5+4 = 9,5

Terry Pratchett - Reaper Man 6+4 =10

Terry Pratchett - Witches Abroad 5+4 = 9

Terry Pratchett - Small Gods 6+4 = 10

Terry Pratchett - Lords and Ladies 6+4 = 10

Terry Pratchett - Men at arms 5,5+4 = 9,5

Terry Pratchett - Soul Music 5+4 = 9

Terry Pratchett - Interesting Times 5+3 = 8

Terry Pratchett - Maskerade 4,5 + 4 = 8,5

Terry Pratchett - Feet of Clay 5+4 = 9

Terry Pratchett - Hogfather 5,5 + 4 = 9,5

Terry Pratchett - Jingo 5,5 + 3,5 = 9

Terry Pratchett - Carpe Jugulum 4,5 + 3,5 = 8

Terry Pratchett - Night watch 5,5 + 4 = 9,5

Terry Pratchett - Making Money 4+4 = 8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Συντροφιά του Δαχτυλιδιού 6 & 3,5 = 9,5
Οι Δύο Πύργοι 6 & 3,5 = 9,5
Η Επιστροφή του Βασιλιά 6 & 3,5 = 9,5
Το Σιλμαρίλλιον 6 & 3 = 9
Ατέλειωτες Ιστορίες 5,5 & 3,5 = 9
Ο Γεωργός ο Γίλης απ' το Χαμ 4 & 3,5 = 7,5

Ο Χάρι Πότερ και η Φιλοσοφική Λίθος 4,5 & 3,5 = 8

Ο παντοτινός βασιλιάς 5 & 3 = 8

Link to comment
Share on other sites

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μαρτιν - Ο Χορος των Δρακων, Τομος Β (Το Σπαθι στο Σκοταδι) : 5,5 + 4 = 9,5

Link to comment
Share on other sites

Kay - Tigana 6 + 3 = 9

 

Παρακολουθώντας mman τους χαμηλούς βαθμούς που συνηθίζεις να βάζεις στα βιβλία που έχεις διαβάσει, καταλαβαίνω ότι το συγκεκριμένο πρέπει πραγματικά να σου άρεσε πολύ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

Kay - Tigana 6 + 3 = 9

 

Παρακολουθώντας mman τους χαμηλούς βαθμούς που συνηθίζεις να βάζεις στα βιβλία που έχεις διαβάσει, καταλαβαίνω ότι το συγκεκριμένο πρέπει πραγματικά να σου άρεσε πολύ.

 

Εγώ πάντως το θεωρώ κορυφαίο!

Link to comment
Share on other sites

 

Kay - Tigana 6 + 3 = 9

 

Παρακολουθώντας mman τους χαμηλούς βαθμούς που συνηθίζεις να βάζεις στα βιβλία που έχεις διαβάσει, καταλαβαίνω ότι το συγκεκριμένο πρέπει πραγματικά να σου άρεσε πολύ.

 

Ακριβώς! Μα πάρα πολύ! Δεν λείπει τίποτα απ' αυτό το βιβλίο: Ιδέες, γράψιμο, πλοκή, δράση, θάνατοι, ανατροπές. Και μπόνους το εκπληκτικό κεφάλαιο "Διανώρα" με κάποιους από τους καλύτερους διαλόγους που έχω διαβάσει ποτέ. Και βέβαια ο Μπράντιν, ίσως ο καλύτερος (pun intended ) κακός που έχω συναντήσει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Kay - Tigana 6 + 3 = 9

 

Παρακολουθώντας mman τους χαμηλούς βαθμούς που συνηθίζεις να βάζεις στα βιβλία που έχεις διαβάσει, καταλαβαίνω ότι το συγκεκριμένο πρέπει πραγματικά να σου άρεσε πολύ.

 

Ακριβώς! Μα πάρα πολύ! Δεν λείπει τίποτα απ' αυτό το βιβλίο: Ιδέες, γράψιμο, πλοκή, δράση, θάνατοι, ανατροπές. Και μπόνους το εκπληκτικό κεφάλαιο "Διανώρα" με κάποιους από τους καλύτερους διαλόγους που έχω διαβάσει ποτέ. Και βέβαια ο Μπράντιν, ίσως ο καλύτερος (pun intended ) κακός που έχω συναντήσει.

 

θα συμφωνησω σε ολα και να συμπληρωσω το ποσο μεγαλη τραγικοτητα κρυβει η διανωρα αλλα και ποσο συγκινητικη ειναι στο τελος

Link to comment
Share on other sites

Πάει πολύς καιρός από τότε που το διάβασα και έτσι δεν θυμάμαι καμία από τις λεπτομέρειες που αναφέρατε. Δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα για την ακρίβεια. Θυμάμαι όμως ότι ήταν πολύ καλό. Όχι αριστούργημα, αλλά πολύ καλό. Και γι' θα αυτό το ξαναδιαβάσω σίγουρα κάποια στιγμή. Δεν είναι καμία ατελείωτη νιλογία και ενδείκνυται για κάτι τέτοιο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

George R.R. Martin:

A Game of Thrones, Το Παιχνίδι του Στέμματος, 6+4=10

A Clash of Kings, Σύγκρουση Βασιλέων, 6+4=10

A Storm of Swords, Θύελλα από Ατσάλι, 6+4=10

A Feast for Crows, Βορά Ορνιών, 6+4=10 (σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/414-grr-martin/page-24 )

 

Neil Gaiman, Coraline, Το Σπίτι στην Ομίχλη, 4+4=8 (σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/5347-neil-gaiman/page-4 )

 

Terry Pratchett - Μάγισσες:

Equal Rites, Νευρικές Μάγισσες, 6+4=10 (σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/14894-50-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-2013/page-57 )

Wyrd Sisters, Οι Στρίγλλες, 6+4=10

Link to comment
Share on other sites

Robert E. Howard :

 

Conan, Ο Πύργος του Ερπετού - Πέρα από το Μαύρο Ποταμό  4+4=8

 

R.A. Salvatore :

 

Homeland, Πατρίδα    2+4=6

Exile, Εξορία               2+3=5

 Sojourn, Ξενιτιά         2+3=5

 

Stephen King :
 
The Gunslinger, Ο Τελευταίος Πιστολέρο                          3+5=8
 The Drawing of the Three, Το Κάλεσμα των Τριών          3+4=7
 The Waste Lands, Οι Ρημαγμένοι Τόποι                           3+4=7
 Wizard and Glass, Ο Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα           3+5=8
 The Wolves of Calla, Οι Λύκοι της Κάλα                           3+4=7
Song of Susannah, Το Τραγούδι της Σουζάνας                 3+3=6
 The Dark Tower, Ο Μαύρος Πύργος                                 3+5=8
 
 

 Raymond E. Feist :

             

  Magician, Ο Μάγος,                                                         3+4=7     

   Silverthorn, Το Βοτάνι της Μοραελίν                               4+3=7

  A Darkness at Sethanon, Σκοτάδι στο Σέθανον               4+4=8         

 

 

 

 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι νέες αξιολογήσεις βιβλίων, μεταξύ των οποίων και των 24ου και 25ου μελών του φόρουμ που συμμετέχουν στη διαμόρφωση της λίστας, Fan-tasy και stavrou-mgl καταγράφηκαν.

 

 

 

Robert E. Howard :

 

Conan, Ο Πύργος του Ερπετού - Πέρα από το Μαύρο Ποταμό  4+4=8

 

R.A. Salvatore :

 

Homeland, Πατρίδα    2+4=6

Exile, Εξορία               2+3=5

 Sojourn, Ξενιτιά         2+3=5

 

Stephen King :
 
The Gunslinger, Ο Τελευταίος Πιστολέρο                          3+5=8
 The Drawing of the Three, Το Κάλεσμα των Τριών          3+4=7
 The Waste Lands, Οι Ρημαγμένοι Τόποι                           3+4=7
 Wizard and Glass, Ο Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα           3+5=8
 The Wolves of Calla, Οι Λύκοι της Κάλα                           3+4=7
Song of Susannah, Το Τραγούδι της Σουζάνας                 3+3=6
 The Dark Tower, Ο Μαύρος Πύργος                                 3+5=8
 
 

 Raymond E. Feist :

             

  Magician, Ο Μάγος,                                                         3+4=7     

   Silverthorn, Το Βοτάνι της Μοραελίν                               4+3=7

  A Darkness at Sethanon, Σκοτάδι στο Σέθανον               4+4=8         

 

 

Σταύρο, αν θες γράψε μας δυο γραμμές για 'σενα και στο topic καλωσορίσματος.  :)

http://community.sff.gr/topic/5096-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CF%82-%CE%AE%CF%81%CE%B8%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF-sff-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5/page-79

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..