Jump to content

Αξιολογήσεις βιβλίων φαντασίας


Nienor
 Share

Recommended Posts

Μια παράκληση μονάχα, ρίχτε μια ματιά στο τόπικ με το ποια μπορούμε και ποια όχι να βαθμολογήσουμε. Έχω γεμίσει με αξιολογήσεις που δε μπορώ να τις σημειώσω πουθενά. Εκτός αν...

 

Εκτός αν ελευθερώσουμε κι εδώ το σύστημα των προτάσεων (ά, χαρές που θα κάνει ο καλός μας Κένταυρος...) με την προϋπόθεση ότι τίποτε δε θα μπαίνει στον "επίσημο" πίνακα αν δεν συμπληρώσει τουλάχιστον τρεις αξιολογήσεις.

 

 

Ακούω γνώμες. Εφόσον μπήκαμε σε νέα φάση της λίστας μας, ας την ξεκινήσουμε σωστά.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Jokey, να υποθέσω ότι κάθε βιβλίο του Rift War Saga παίρνει 6,5 και κάθε βιβλίο του Fionavar Tapestry παίρνει 4; Ξέρω γίνομαι σπαστικιά και ψείρας, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη, καθόσο είμαι και χαζό παιδάκι...

 

Ναι, Naroualis, ακριβώς. Αυτό θα εννοώ και σε όλα τα υπόλοιπα.

 

Μέρος ντέφτερον:

 

Ξέχασα και γω Χόμπιτ και Σιλμαρρίλίον. 3,5+4=7,5 για το 1ο και 3,5+5=8,5 για το 2ο που είναι και το αγαπημένο μου από Tolkien

 

Harry Potter series: 1.Harry Potter and the Philosopher's Stone (J. K. Rowling): Εμπορικό λίγο με την έννοια ότι έφτιαξε το πιο αγνό, καλό και συμαθητικό χαρακτήρα πρωταγωνιστή ever, απλοικό, παιδικό αλλά και γω παιδί ήμουνα όταν το διάβασα (ή αλλιώς ανεκπαίδευτος στη λογοτεχνία). 2,5+3,5=6

 

Harry Potter series: 2. Harry Potter and the Chamber of Secrets (J. K. Rowling): Το ίδιο με το προηγούμενο, απλά λιγότερο παιδικό. 2,5+3,5=6

 

Harry Potter series: 3. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (J. K. Rowling): Εδώ αρχίζει και σοβαρεύει λίγο το πράγμα ενώ και η πλοκή είναι υπαρκτή και αξιόλογη. 3+4,5=7,5

 

Harry Potter series: 4,5,6: Στο ίδιο επίπεδο με το 3 αλλά με λίγο χειρότερη πλοκή. 3+4=7

Το 7 το έχω διαβάσει στα αγγλικά και πολλά σημεία του δε τα έχω καταλάβει, οπότε δεν μπορώ να το κρίνω.

 

Προτείνω και αξιολογώ:

 

Malazan book of the fallen: 1. Gardens of the Moon (S. Erikson): Όπως είπα και πριν, είναι ο αγαπημένος μου μαζί με τον Martin παρόλο που έχω διαβάσει μόνο το συγκεκριμένο βιβλίο του. Οι πρώτες 250 σελίδες είναι οι πιο δύσκολες που έχω διαβάσει. Όμως οι επόμενες 250, παίζει να είναι οι καλύτερες 250 σελίδες που διάβασα ποτέ. 3+5,5=8,5

 

American Gods (Neil Gaiman): Αν και ολίγον ανεξήγητη φλυαρία για μένα, το τέλος μπορώ να πω ότι με αποζημίωσε. 2+5=7

 

The Sword of Truth Series 1 και 2 (Terry Goodkind): Μακριά από μας οι κοινοτοπίες, τα κλισέ και οι αμερικανιές. 1,5+2,5=4

 

Προτείνω:

 

Song of Ice and fire: 5. A Dance with Dragons (George R.R. Martin)

The Book of New Sun Series: 1. The Shadow of the Torturer (Gene Wolfe)

Original Shannara trilogy (Terry Brooks) - Θέλω να ρίξω άσσους.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω και με τη δική μου πρόταση φτάνει στις τρείς και το αξιολογώ κιόλας το Λόφο των Ονείρων του Άρθουρ Μάχεν. Όλα τα κομμάτια του Μάχεν που έχω διαβάσει έχουν μια άψογη ονειρική χρήση της γλώσσας, σε σημείο που παρ' όλο που ακούγεται επικίνδυνα έως βαρετά παρωχημένη, είναι εξαιρετικά εντυπωσιακή. Όσο για την πλοκή, ήταν αρκετά βαριά και σκοτεινή για τα γούστα μου. Ειδικά στο σημείο όπου ο ήρωας έχει να αντιμετωπίσσει την κακία του κόσμου είναι ενοχλητικά πραγματικό, τόσο ενοχλητικά που δυσκολεύτικα να συνεχίσω αρακάτω. Ευτυχώς, παρά ττην όποια τρέλα που αναδύεταια πό παντού, η συνέχεις ήταν πολύ πιο εύπεπτη. Ενδιαφέρουσες οι θεωρίες που αναπτύσσονται σχετικά με την τέχνη και το πώς μπορεί κανείς να την κατανοήσει και να την υπηρετήσει κι επίσης ενδιαφέρουσες οι αντιδράσεις του πατέρα του ήρωα, σχετικά με το τι θεωρείται λογοτεχνία. 4+4=8

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Guards, Guards! του Terry Pratchett: Μέχρι στιγμής από τα καλύτερα της σειράς Discworld. Μία πραγματική σάτιρα των επικών βιβλίων φαντασίας, με δράκους και φρουρούς, υποτιθέμενους βασιλιάδες! Σε κάθε βιβλίο της σειράς Discworld η γραφή βελτιώνεται, και στο συγκεκριμένο βιβλίο, έχει αρκετή σάτιρα. Θα βάλω 3 για την γραφή και 5 για το σενάριο, ιδίως για την σάτιρα και το χιούμορ του Pratchett. Σύνολο: 3+5=8

 

ΥΓ. Νομίζω ότι στην τελευταία λίστα το ξέχασες το συγκεκριμένο, Ευθυμία. Είχε κάποιες προτάσεις σίγουρα, και δεν το βρήκα στην τελευταία λίστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιστροφή: Προτείνω το Ιμπέριουμ του Μιχάλη Σπέγγου, το Goblin Quest του Jack Hines και το Black Company, του Glenn Cook

 

Βούλα, ήμουν σίγουρη ότι έχω το Guards, Guards. Εχω μάλιστα την εντύπωση ότι το έχω αξιολογήσει εγώ η ίδια. Θα το δω το απόγευμα σπίτι και θα διορθώσω το κακώς κείμενο. Ευχαριστώ!

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προτείνω το "Moving Pictures" του Terry Pratchett.

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται λόγια για την συγκεκριμένη σάτιρα του Hollywood (ή Holy Wood)!

 

Αξιολόγηση: 4+6 = 10 Ναι, αξίζει δεκάρι. Μόνο η σάτιρα στα διάφορα έργα, και στο Hollywood, και ο τρόπος με τον οποίο πραγματικά "σκότωσε" το Hollywood, το αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον αρχιζω με καποιες σταθερες αξιες:

A song of ice and fire του Martin 10/10 MUst read

Memory sworow thorn του Tad williams επισης ειναι απλα τελεια σειρα 10/10

a wheel of time του jordan 8/10 μονο και μονο επειδη εχει καταντησει σαπουνοπερα.

DUNE ολα του Frank 9/10(με χαλασαν λιγο τα μετα τον God-emberor of dune βιβλια)

Ολα της Rob Hobbin με τον Fizz(δυο τριλογιες) 9/10

 

 

Αυτα για αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, Waylander, ευχαριστούμε που ξαναζωντανεψες αυτό το τόπικ! ^_^ Μόνο μια παράκληση: ρίξε μια ματιούλα στις οδηγίες χρήσης εδώ. Επίσης υπάρχει και μια λίστα από βιβλία που έχουν προταθεί (εδώ είναι η τελευταία ενημέρωση), σχετικά με τι μπορούμε να αξιολογήσουμε και τι όχι. Κρατάω στους βαθμούς σου, στο αρχείο μου, και υπόσχομαι, (αν δε μου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μέχρι τότε, διότι υπάρχει και αυτή η πιθανότητα με τη γκαντεμιά μου) ως την πρώτη του Δεκέμβρη να έχω παστρέψει πάλι τα κιτάπια μου. Μόνο το dune δε θα δεχτώ, γιατί για τα βιβλία επιστημονικής φαντασιας έχουμε άλλη λίστα, εδώ. Κι επίσης θα ήθελα να γίνεις πιο συγκεκριμένος με τα βιβλία της Χομπ, γιατί δεν έω διαβάσει και δεν έχω την παραμικ΄ρη ιδέα, σχετικά μετο πια έχουν για ήρωα τον Φιζζ. :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή αν η ζήλια ήταν ψώρα θα ‘ταν άρρωστη όλη η χώρα κι επειδή με το της ΕΦ έχω αρχίσει να ξύνομαι μανιωδώς από τη ζήλια μου, είπα μήπως αναστήσουμε κι ετούτη τη λίστα.

 

 

Οι κανονισμοί υπάρχουν εδώ αλλά ας πούμε τους πιο βασικούς μια στα γρήγορα:

 

 

Για να μπει ένα βιβλίο στη λίστα πρέπει να το προτείνουν με ανεξάρτητα μηνύματά τους στο τόπικ «Προτάσεις και αξιολογήσεις βιβλίων φαντασίας» (στο παρόν τόπικ δηλαδή) τουλάχιστον τρία μέλη. Θα πρέπει τα μέλη αυτά να έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον ένα μήνα από την εγγραφή τους και επιπλέον να έχουν διαβάσει σχετικά πρόσφατα τα εν λόγω βιβλία.

 

 

Από τη στιγμή που το βιβλίο μπει στη λίστα είστε ελεύθεροι να το αξιολογήσετε, φανερά και δημοσίως. Μυστικές βαθμολογίες δε γίνονται δεκτές. Η βαθμολογία ξεκινάει από το 0 (πολύ πολύ κακό) ως 10 (αριστούργημα). Η βαθμολογία θα πρέπει να χωρίζεται σε δύο μέρη:

 

α) 0 ως 6 για την πλοκή, τις ιδέες, την ανάπτυξη, τους χαρακτήρες, την ατμόσφαιρα κλπ., κοντολογίς, ό,τι έχει να κάνει με την υπόθεση.

 

β) Και με 0 ως 4 για τη δεξιοτεχνία του συγγραφέα, το χειρισμό της γλώσσας κλπ., ό,τι δηλαδή έχει να κάνει με την ποιότητα γραφής.

 

 

Έτσι για παράδειγμα, η αξιολόγηση ενός βιβλίου με 4 στα 6 για την υπόθεση και 2.5 στα 4 για τη γραφή, μεταφράζεται σε συνολική αξιολόγηση 6.5 στα 10. Είναι φανερό ότι οι αξιολογήσεις μπορούν να είναι πολλαπλάσια του 0.5 (δηλαδή, 0 / 0.5 / 1 / 1.5 ..... 9.5 και 10). Στο τέλος ο βαθμός του βιβλίου βγαίνει από το μέσο όρο των βαθμών που του έχουν βάλει τα μέλη που το σχολίασαν.

 

 

Η λίστα θα ανανεώνεται κάθε πρώτη του μηνός (ελπίζω να χρειαστεί να την ανανεώνω μια φορά την εβδομάδα, από τις πολλές προτάσεις σας!) Θα αναρτάται εδώ, σε ξεχωριστό ποστ κάθε φορά. Μπορείτε να ξεψαχνίσετε την ήδη υπάρχουσα, για να δείτε τι μπορείτε να σχολιάσετε ήδη και τι μπορείτε να προτείνετε ώστε ν’ αρχίσει η βαθμολογία του.

 

 

Ο υπεύθυνος της λίστας θα είμαι προς το παρόν εγώ (μιας και την είχα αναλάβει σχεδόν εξαρχής) και θα την ενημερώσω με τις δικές μου βαθμολογίες συντομότατα. Σας περιμένω με λαχτάρα κι αγωνία!

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...να ξεκινήσω κι εγώ με λίγες προτάσεις (ελπίζω να κατάλαβα καλά τους κανόνες, χμμμ...)

 

Είδα πως έχουν προταθεί μόνο από ένα άτομο τα

 

Άμπαρατ ΙΙ του Clive Barker και το Coraline του Neil Gaiman, οπότε +1 ψήφος για αυτά τα δύο από μένα:D.

 

Επίσης, να συνεχίσω με το UnLunDun από Mieville και το Veniss Underground από Jeff Vandermeer.

 

Τέλος, Τα Μυστικά της Βαβυλώνας του Clive Barker και το Ενδυμίων Σπρινγκ του Matthew Skelton.

 

Πολύ καλή ιδέα η αναβίωση του τοπικίου Naroualis:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Από τον κόσμο τον Forgoten Realms:

 

Starlight and Shadows (Τριλογία)

 

Elaine Cunningham

 

 

 

The Erevis Cale Trilogy (Τριλογία :p)

 

Paul S. Kemp

 

 

 

Έμποροι τον θαλασσών

 

Χρυσαφένιος Άνθρωπος (Τριλογίες)

 

Robin Hobb

 

 

 

Abarat

 

Clive Barker

 

 

 

A Song of ice and fire (Όλη η σειρά διαμάντι..)

 

Martins

 

Αυτά προς το παρόν έπεται συνέχεια J

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, θα με βάλετε να αναστήσω τη λίστα; Δε με λυπάστε καθόλου... :bag: (Αν και έχω κι εγώ μερικές ιδέες για την αναδιοργάνωσή της, χεχε.)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρέ, αναδιοργανωσέ την. Θα κοιτάξω να κάνω καμμιά αξιολόγηση ότνα διαβάσω τίποτις σε φανταστικό, αν και τελευταία το έχω ρίξει πολύ στην ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου μέχρι τη Δευτέρα το πρωί διορία και κάτι θα γίνει. όχι τίποτε άλλο, αλλά να βρω τα αρχεία μου και τα excelια μου. Κάπου έκανα κάτι εξυπνάδες στο pc και δεν ξέρω πού θα τα βρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Tanith Lee, παιδιά δεν το συζητάω, η γυναίκα ζωγραφίζει αναγεννησιακά όταν γράφει, πιάστε το flatworld στα χέρια σας και τα λέμε.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω για αξιολόγηση τη σειρά The Dying Earth του Jack Vance:

 

- Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης

 

- Τα Μάτια του Ανώτερου Κόσμου

 

- Η Οδύσσεια του Κουζέλ

 

- Ριάλτο ο Θαυμαστός

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω , είμαι ελεεινή, αλλά δεν έχω βρει το κουράγιο να το πιάσω πάλι αυτό. Μάλλον πρέπει όμως, γιατί κι εγώ θα ήθελα να δώσω μερικά καινούργια κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω , είμαι ελεεινή, αλλά δεν έχω βρει το κουράγιο να το πιάσω πάλι αυτό. Μάλλον πρέπει όμως, γιατί κι εγώ θα ήθελα να δώσω μερικά καινούργια κομμάτια.

 

Κάν' το όποτε μπορέσεις. Απλά μέχρι να βρεις χρόνο να το κάνεις ας λέμε καμία γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με μαγεία,μάγισες;Ξέρετε τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με μαγεία,μάγισες;Ξέρετε τι εννοώ.

 

 

Βιβλία με μαγεία στη φαντασία υπάρχουν πολλά. Πάρα πολλά θα μπορούσε να πει κανείς μιας και είναι από τα πιο συνηθισμένα θέματα που υπάρχουν. Π.χ: Robert Howard: ''Κόναν ο Κατακτητής'', Fritz Leiber: ''Λάνκμαρ'', Guy Gavriel Kay: ''Tigana'' και φυσικά Tolkien και ''Άρχοντας των Δαχτυλιδιών'' για να αναφέρω μερικά από τα πιο ενδεικτικά. Ωστόσο αν και πολύ ποιοτικά όλα τους, είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους. Για την ακρίβεια δεν μου έρχεται στο μυαλό κάποιο fantasy βιβλίο που να μην έχει έστω και λίγη μαγεία μέσα του. Θα πρέπει λοιπόν να διευκρινήσεις τι ακριβώς θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, μπορούμε να το μεταφέρουμε αυτό σε δικό του τόπικ; Ε φανταστικοί μοντερέιτορς; :mf_sherlock:

 

Σε δεύτερη φάση, Μιχάλη, θες βιβλία με μάγους πρωταγωνιστές ή βιβλία μ μάγους γενικά; Για το δεύτερο η λίστα του Δημήτρη με καλύπτει, αλλιώς ίσως να θες να ρίξεις μια ματιά στη σειρά της Γαιοθάλασσας της Ούρσουλα ΛεΓκεν (ο Μάγος τους Αρχιπελάγους, οι Τάφοι του Ατουάν, Η πιο μακρυνή Ακτή, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με μαγεία,μάγισες;Ξέρετε τι εννοώ.

 

 

Βιβλία με μαγεία στη φαντασία υπάρχουν πολλά. Πάρα πολλά θα μπορούσε να πει κανείς μιας και είναι από τα πιο συνηθισμένα θέματα που υπάρχουν. Π.χ: Robert Howard: ''Κόναν ο Κατακτητής'', Fritz Leiber: ''Λάνκμαρ'', Guy Gavriel Kay: ''Tigana'' και φυσικά Tolkien και ''Άρχοντας των Δαχτυλιδιών'' για να αναφέρω μερικά από τα πιο ενδεικτικά. Ωστόσο αν και πολύ ποιοτικά όλα τους, είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους. Για την ακρίβεια δεν μου έρχεται στο μυαλό κάποιο fantasy βιβλίο που να μην έχει έστω και λίγη μαγεία μέσα του. Θα πρέπει λοιπόν να διευκρινήσεις τι ακριβώς θέλεις.

 

Δεν ψάχνω ακριβώς αυτό το είδος.Ψάχνω κάτι σαν αυτό που βρήκα καθώς έψαχνα στην ιστοσελιδα.Μία ελαφριά δόση μεταφυσικού αλλά και κάπως σύγχρονο.

 

Ο Γκάμπριελ Μπλακστόουν είναι ένας νεαρός Λονδρέζος. Άνθρωπος της εποχής του, μοντέρνος και μέσα στα πράγματα, εργάζεται σαν χάκερ, αλλά έχει κι ένα ασυνήθιστο ταλέντο: Μπορεί να "μπαίνει" στο μυαλό των άλλων και να παρακολουθεί τις σκέψεις τους. Αποφεύγει να εξασκεί το χάρισμά του -έχει τους λόγους του γι αυτό. Ώσπου μια πρώην ερωμένη του τον εκλιπαρεί να το χρησιμοποιήσει για να εντοπίσει τον προγονό της, που αγνοείται εδώ και μήνες.

Πριν εξαφανιστεί, ο νεαρός έκανε στενή παρέα με δύο αδελφές. Έτσι ο Γκάμπριελ οδηγείται στην Οικία Μoνκ στο Τσέλσι, ένα σπίτι όπου ο χρόνος μοιάζει να έχει σταματήσει. Στο καθιστικό πλανιέται το άρωμα των ρόδων, αφρικανικές μάσκες κρέμονται στους τοίχους, ενώ παντού -στις πόρτες, στους τοίχους, ακόμη και στα ταβάνια- κυριαρχεί το μυστηριώδες σύμβολο του σταυρού με τον κύκλο.

Καθώς το καλοκαίρι δίνει τη θέση του σ έναν κρύο και εχθρικό χειμώνα, το επιβλητικό σπίτι και οι πανέμορφες, αινιγματικές αδελφές Μoνκ σαγηνεύουν όλο και περισσότερο τον Γκάμπριελ. Αλλά ο παράξενος κόσμος τους κρύβει τρομακτικά μυστικά. Και κάθε φορά που ο Γκάμπριελ προσπαθεί να εισχωρήσει στο μυαλό τους, εκείνες τον τραβούν προς τα κει που θέλουν οι ίδιες. Στο σκοτεινό κέντρο του βασιλείου τους, απ’ όπου ίσως δεν υπάρχει επιστροφή...

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..