Jump to content

Αμοιβές


Morigan
 Share

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντίσεις σας.

 

 

 

Λόττο;

 

 

Ω! Η τύχη είναι ίσως ο σπουδαιότερος παράγοντας! Τις πιο πολλές φορές τύχη είναι:

α) αν θα φτάσει το χειρόγραφο στον προορισμό του

β) αν θα το διαβάσουν και δεν το πετάξουν στα αζήτητα

γ) αν θα το διαβάσει κάποιος αρμόδιος

δ) αν αρέσει στον αρμόδιο

ε) αν αρέσει στον αρμόδιο αλλά και στον εκδότη

στ) αν ο εκδότης έχει λεφτά να το βγάλει

ζ) αν ο εκδότης πιστέψει ότι θα βγάλει λεφτά άρα το πάρει στα σοβαρά και όχι στην πλάκα

η) αν ο εκδότης θέλει να προωθήσει πρωτοεμφανιζόμενους συγγραφείς και δεν ψάχνει απεγνωσμένα ξένους (ή και Έλληνες) που θα τους φέρουν σίγουρα κέρδη για να μπαλώσει τα σπασμένα

θ) αν δεν γίνει τίποτα απρόοπτο και εκεί που είναι να εκδώσουν το βιβλίο τελικά το αναβάλουν

ι) αν το εκδώσουν σε μια σοβαρή έκδοση δίχως να ξενερώσουν το συγγραφέα

 

όπως και φυσικά τύχη είναι αν θα σε επιλέξει ο κατάλληλος εκδοτικός οίκος.

 

Ζαλίστηκες; Φαντάζομαι θα είσαι έμπειρος σε αυτά έπειτα από 15 άπραγες προσπάθειες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • Παρατηρητής

    18

  • dreamwhisperer

    11

  • wannabe

    31

Σόρι κιόλας, αλλά αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά πως έχουμε μπλεχτεί σε έναν φαύλο κύκλο και πως κάνουν πολύ καλά που μας έχουν όλοι στο φτύσιμο.

Βρισκόμαστε στην πρώτη θέση ενός αεροπλάνου και εμείς έχουμε αράξει στις θεσάρες μας και συζητάμε πώς θα γίνει να εξασφαλίσουμε εισιτήρια για την ταχεία. Πάνω σε αυτό βασίζονται οι εκδότες και παίζουν παιχνίδια στα κεφάλια μας. Πολύ διάσημη συγγραφέας έγινε έξω φρενών όταν της είπα πως δεν έχω δει φράγκο. Βασικά, έγινε έξω φρενών μαζί μου που είχα λέει το θράσος να ζητάω και λεφτά. Έμεινα κόκκαλο. Επίσης μιλώντας με μερικούς άλλους, το θεωρούσαν σούπερ τιμή να εκδοθούν υπό το όνομα κάποιου εκδοτικού κι ό,τι πάρουν, καλοδεχούμενο.

 

Μισό ρε παιδιά. Σε ποιο άλλο επάγγελμα έχεις τόσο ηλίθια συμπεριφορά και αφήνεις τον εργοδότη να σου φέρεται έτσι;

Θέλω να πω, αξίζεις; Γιατί δηλαδή θα πρέπει να εκδοθείς ντε και καλά σε χαρτί, ντε και καλά υπό τη τζίφρα κάποιου μουράτου εκδότη, ντε και καλά φιλώντας κατουρημένες ποδιές μπας και πληρωθείς; Πως γίνεται να έχεις τόση χαμηλή αυτοεκτίμηση για τον εαυτό σου και παράλληλα να θέλεις να εκτιμήσει κάποιος τη δουλειά σου;

 

Εγώ το αποφάσισα. Για την πρώτη μου δουλειά είναι αργά πια. Τα τσέπωσαν άλλοι. Η επόμενή μου όμως, θα δημοσιευτεί στο internet. Εντελώς free of rights. Κι αν όλα πάνε καλά και ενδιαφερθεί κάποιος, τότε το συζητάμε. Εάν όχι, τι είχα τι έχασα. Αφού ούτως ή άλλως είναι άτοπο στην Ελλάδα να περιμένεις να βιοποριστείς από τη συγγραφή (βιβλίων).

 

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: το να λέει κανένας "εργοδότη" τον εκδότη του είναι μάλλον άτοπο. Καλύτερα να θεωρείται "συνεργάτης" και το συμβόλαιο που υπογράφεις είναι απλά μια συμφωνία συνεργασίας. Αν δε σε καλύπτει δεν το υπογράφεις, αν μπορέσει θα σου τη φέρει (όπως και σε κάθε συνεργασία μεταξύ ιδιωτών)

Link to comment
Share on other sites

6 μήνες ;;;;;; Γιατί τόσο;

 

ntoing: ίσως η αλήθεια να είναι κάπου στην μέση. Ίσως στο internet υπάρχουν εκδότες που κάνουν με κάποιο τρόπο ηλεκτρονική έκδοση της δουλειάς μας.

 

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Ο Stephen King πρόσφατα αποφάσισε να εκδώσει μια νέα του δουλειά στο Kindle της Amazon.

 

Θα το ψάξω προς αυτή την κατεύθυνση. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό ας γράψει κάτι.

 

Ερώτηση προς παλαίμαχους. Είναι καλύτερα να διαλέγουμε έναν νέο εκδοτικό οίκο; Αλλάζει κάτι από το να ψαχνόμαστε στα γνωστά ονόματα που μας γυρνάνε την πλάτη;

 

Προσωπικά μέχρι τώρα στέλνω μόνο στα μεγάλα ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να μεταφέρω εδώ, από άλλο topic, την άποψή μου περί αμοιβών :

 

Πολλά χρόνια πριν, πίσω στα 1992, συνάντησα τον Γιώργο Μπαλάνο. Ουσιαστικά μού είπε δύο πράγματα εκείνο το απόγευμα. Το ένα ήταν «συνέχισε να γράφεις». Το άλλο ήταν «να απαιτείς πάντα να πληρώνεσαι γι αυτά που γράφεις». Αυτή την αρχή την έχω τροποποιήσει λίγο σε

«Απαιτώ πάντα να πληρώνομαι από έντυπα κερδοσκοπικού χαρακτήρα.»

Όπως δεν ζήτησα αμοιβή από μη κερδοσκοπικά έντυπα όπως τα Φανταστικά Χρονικά ή Οι Δραματουργοί των Γιανν, και φυσικά δεν θα ζητούσα αμοιβή από το ΕΦ-ΖΙΝ για παράδειγμα, έτσι ακριβώς απαιτώ να αμειφθώ για το έργο μου από έντυπα που θα το χρησιμοποιήσουν για να βγάλουν λεφτά.

Ήταν το πρώτο πράγμα που ρώτησα αρκετά χρόνια πριν όταν ήταν να δημοσιεύσω για πρώτη φορά στο «9» -το οποίο πληρώνει κανονικά και τυπικότατα μια που το ανέφερα.

Οπότε, Παρατηρητή, χάρηκα πολύ όταν έθιξες αυτό

 

Και μιας που ανέφερες αυτό με τα διηγήματα, αξίζει να σημειωθεί η συνεργασία του sff με το περιοδικό Mystery. Ναι, μπορεί το γνωστό περιοδικό να προσέφερε σε εμάς μερικές σελίδες για να δημοσιεύσουμε κάποιες μικρές μας ιστορίες, αλλά φυσικά δεν μας έδωσε τίποτα.

γιατί αυτό ακριβώς ήταν και το πρώτο πράγμα που ρώτησα το Mystery όταν έμαθα για τον εσωτερικό διαγωνισμό εδώ στο sff.gr: «Πληρώνετε;»

Η απάντηση ήταν «προωθούμε τη Ελληνική Λογοτεχνία του Φανταστικού».

Ευχαρίστησα και δεν ξαναασχολήθηκα. Και, κατόπιν εορτής, σκέφτομαι ότι ακόμα και το ότι ψήφισα στον διαγωνισμό ήταν ηθικά λάθος.

 

Έτσι, θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να θυμηθούμε (ή κάποιοι από μας να ακούσουμε ίσως και για πρώτη φορά) την άποψη που λέει ότι

 

«Όταν κάποιος βγάζει λεφτά από το μεράκι / χόμπυ / τέχνη μας, τότε οφείλει και να μας πληρώνει γι αυτό.»

Όχι, σε τέτοιες περιπτώσεις, το να βλέπουμε απλώς το ονοματάκι μας τυπωμένο στο χαρτί σαφώς και δεν πρέπει να είναι αρκετό.

 

Συγνώμη για την επανάληψη από όσους τα έχουν ήδη διαβάσει (και μάλιστα πρόσφατα) αλλά νομίζω ότι εδώ ταιριάζουν γάντι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει για εκδότες που ζητάνε χρήματα για να εκδώσουν την δουλειά σου. Λένε πως αυτοί είναι πιο ελαστικοί στην επιλογή. Μήπως μια υποχώρηση στην αρχή μπορεί να βοηθήσει να γίνει το πρώτο βήμα; Σε μια τέτοια περίπτωση τι πρέπει να κοιτάμε; Τι πρέπει να πάρουμε κι εμείς σαν αντάλλαγμα; Να δεσμεύσουμε ίσως τον εκδότη για παρουσίαση του βιβλίου; Για διαφήμιση;

 

 

 

 

Μέχρι τώρα δεν έχω εντοπίσει τέτοια περίπτωση. Κάποιος να προτείνει ένα όνομα;

Edited by wannabe
Link to comment
Share on other sites

6 μήνες ;;;;;; Γιατί τόσο;

Επειδή υπάρχει πάντα backlog που πρέπει να επεξεργαστούν αυτοί που επιλέγουν τί θα εκδοθεί.

 

Ερώτηση προς παλαίμαχους. Είναι καλύτερα να διαλέγουμε έναν νέο εκδοτικό οίκο; Αλλάζει κάτι από το να ψαχνόμαστε στα γνωστά ονόματα που μας γυρνάνε την πλάτη;

 

Προσωπικά μέχρι τώρα στέλνω μόνο στα μεγάλα ονόματα.

Μικρός εκδοτικός; Πιθανότατα να δώσουν περισσότερη προσοχή σε κάποιον που ταιριάζει στο ύφος τους και να είναι πιο πρόθυμοι να συνεργαστούν με κάποιο νέο. Ταυτόχρονα όμως έχουν μικρότερο δίκτυο προώθησης/διανομής και μικρότερη οικονομική ευχέρεια για να εκδόσουν πολλά βιβλία. Αξίζει πάντως να προσπαθήσεις κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει για εκδότες που ζητάνε χρήματα για να σε εκδώσουν. Λένε πως αυτοί είναι πιο ελαστικοί στην επιλογή. Μήπως μια υποχώρηση στην αρχή μπορεί να βοηθήσει να γίνει το πρώτο βήμα; Σε μια τέτοια περίπτωση τι πρέπει να κοιτάμε; Τι πρέπει να πάρουμε κι εμείς σαν αντάλλαγμα; Να δεσμεύσουμε ίσως τον εκδότη για παρουσίαση του βιβλίου; Για διαφήμιση;

 

 

Μέχρι τώρα δεν έχω εντοπίσει τέτοια περίπτωση. Κάποιος να προτείνει ένα όνομα;

 

Μα, wannabe αντί να πληρώσεις έναν εκδότη γιατί δεν πληρώνεις έναν web designer να σου κάνει ένα υπέροχο site, με moody horror περιβάλλον και να εκδόσεις εκεί την δουλειά σου; Τουλάχιστον οι διπλάσιοι θα σε διαβάσουν (στην χειρότερη).

Link to comment
Share on other sites

Μα, wannabe αντί να πληρώσεις έναν εκδότη γιατί δεν πληρώνεις έναν web designer να σου κάνει ένα υπέροχο site, με moody horror περιβάλλον και να εκδόσεις εκεί την δουλειά σου; Τουλάχιστον οι διπλάσιοι θα σε διαβάσουν (στην χειρότερη).

 

Ο εκδότης θα με διαφημίσει, στο site μου ποιος θα με βρει; Να βάλω χρήματα για τον Web Designer, να αρχίσω να πληρώνω και διαφήμιση;

 

Στο τέλος τέλος θέλω αν πουλήσει αρκετά να πάρω το χαρτζιλίκι μου. Τώρα τι θα γίνει; Επειδή μας δίνουν ψίχουλα να μην παίρνουμε τίποτα; Μήπως πρέπει να ντρεπόμαστε που ζητάμε χρήματα;

 

Για σιγά ρε παιδιά. Ο εκδότης γιατί το κάνει; Για την τέχνη;

 

Εγώ γράφω και θέλω χρήματα. Αν δεν έχω χρήματα θα δουλεύω αλλού και δεν θα γράφω. Το τσάμπα πέθανε. Ακόμα κι αν τα έβαζα online με κάποιο τρόπο θέλω να πληρώνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος σου είπε ότι δεν θα πληρωθείς; Ίσα ίσα που αν το βιβλίο είναι να βγάλει χρήματα, θα είναι όλα δικά σου. Έπειτα, πόσο νομίζεις ότι κοστίζει η διαφήμιση στο νετ; Τα google ads, η πιο αποτελεσματική διαφήμιση αυτή τη στιγμή, το πολύ να σου κοστίσει 100 ευρώ. Γενικά δηλαδή, με ελάχιστα χρήματα ορίζεις εσύ την τσέπη σου και εάν πας καλά, τότε διαπραγματεύεσαι εκ νέου με τους καλύτερους εκδότες, (που πίστεψέ με, έχοντας δείγμα και αποτέλεσμα σίγουρα θα θέλουν να υπογράψεις μαζί τους).

 

Άσε που ρίχνεις μετά και μια μετάφραση στα αγγλικά και βλέπεις τί κοινό πιάνεις (που ως τώρα ούτε στον ύπνο μας δεν ονειρευόμασταν να πούμε στον εκδότη μας να προσπαθήσει στο εξωτερικό).

 

Τεσπα, σκέψου τα όλα αυτά και καλή επιτυχία.

 

 

Ο εκδότης θα με διαφημίσει, στο site μου ποιος θα με βρει; Να βάλω χρήματα για τον Web Designer, να αρχίσω να πληρώνω και διαφήμιση;

 

Στο τέλος τέλος θέλω αν πουλήσει αρκετά να πάρω το χαρτζιλίκι μου. Τώρα τι θα γίνει; Επειδή μας δίνουν ψίχουλα να μην παίρνουμε τίποτα; Μήπως πρέπει να ντρεπόμαστε που ζητάμε χρήματα;

 

Για σιγά ρε παιδιά. Ο εκδότης γιατί το κάνει; Για την τέχνη;

 

Εγώ γράφω και θέλω χρήματα. Αν δεν έχω χρήματα θα δουλεύω αλλού και δεν θα γράφω. Το τσάμπα πέθανε. Ακόμα κι αν τα έβαζα online με κάποιο τρόπο θέλω να πληρώνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω κάτι προς εκδότες εμπορικών περιοδικών που δημοσιεύουν διηγήματα χωρίς να πληρώνουν, καθώς επιτελούν άλλο έργο, δηλαδή «προωθούν το είδους» αλλά και προς εκδότες που κυρίως «μας κάνουν την τιμή» να μας εκτυπώσουν.

 

Τα διηγήματα και τα μυθιστορήματα δεν φυτρώνουν στα δέντρα και στα χωράφια. Τα γράφουν άνθρωποι, σαν εμένα και σαν εσάς. Για να γράψω εγώ κάτι, να μπορέσω να το εμπνευστώ, να το δουλέψω και να το βγάλω, πρέπει να φιλτράρω φωνές οικείων, συγγενών και φίλων, που μου λένε «να σοβαρευτώ», «να παρατήσω τις σαχλαμάρες», «να βρω μια αληθινή δουλειά.»

 

Είναι σαν όνειρο, μια μικρή νίκη, να τυπωθεί διήγημα μου σε κάποιο περιοδικό, ή να βγει βιβλίο με το όνομα μου στο εξώφυλλο. Είναι όμως κούφια νίκη. Δεν μπορώ να το πάρω και να το επιδείξω στους δικούς μου, να πω «Να, είχατε άδικο τελικά». Όλοι ξέρουμε ποια θα είναι η πρώτη ερώτηση ενός πατέρα. «Πόσα πήρες γι αυτό» και καλά θα κάνει να το ρωτήσει.

 

Μια – δυό – τρεις … στο τέλος θα νικήσουν οι φωνές. Θα πρέπει κάπως να γεμίσεις το στομάχι σου. Το δικό σου, της αγαπημένης σου, του παιδιού σου. Θα βρεις μια αληθινή δουλειά. Θα τρέχεις να προλάβεις λογαριασμούς που δεν περιμένουν. Όλο και δυσκολότερος θα είναι ο χρόνος στη δημιουργία μέχρι να τα παρατήσεις τελείως.

 

Όχι, κανείς δεν προωθεί την λογοτεχνία (φανταστικού ή μη), κανείς δεν κάνει σε κανέναν καμία τιμή. Είναι μια εξόντωση του ταλέντου και της φαντασίας. Οι παλιοί λοιπόν θα σβήνουμε και οι μόνοι που θα έχουν το σθένος να δημοσιεύονται (αμισθί) θα είναι πάντα οι νέοι, οι καινούργιοι, αυτοί που βρίσκονται στο ξεκίνημα τους. Και με αυτό το σύστημα πως θα υπάρξει εξέλιξη στο είδος, ή στους συγγραφείς; (Όσοι έχουν χωράφια με ελιές ή μπάρμπα με καράβια θα μπορούν να επιμείνουν.)

 

Μην αφήνεται τους υπεύθυνους ανεύθυνους. Μη κουνάτε το κεφάλι σας με κατανόηση στον οποιοδήποτε σας λέει «ναι αλλά εδώ είναι Ελλάδα». Ίσως εδώ «είναι Ελλάδα» εξαιτίας τους κι όχι το αντίστροφο. Να τους φτύνετε. Να τους λέτε πως φταίνε για την μαυρίλα μας. Πως δεν είναι επαγγελματίες αλλά όνειδος του χώρου. Μην συναινείτε στα άλλοθι τους. Τα όνειρα σας τα έχουν κλέψει ήδη. Δεν τους νοιάζει πόσο καλά γράφετε ούτε αν θα σταματήσετε να γράφετε.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω κάτι προς εκδότες εμπορικών περιοδικών που δημοσιεύουν διηγήματα χωρίς να πληρώνουν, καθώς επιτελούν άλλο έργο, δηλαδή «προωθούν το είδους» αλλά και προς εκδότες που κυρίως «μας κάνουν την τιμή» να μας εκτυπώσουν.

 

Τα διηγήματα και τα μυθιστορήματα δεν φυτρώνουν στα δέντρα και στα χωράφια. Τα γράφουν άνθρωποι, σαν εμένα και σαν εσάς. Για να γράψω εγώ κάτι, να μπορέσω να το εμπνευστώ, να το δουλέψω και να το βγάλω, πρέπει να φιλτράρω φωνές οικείων, συγγενών και φίλων, που μου λένε «να σοβαρευτώ», «να παρατήσω τις σαχλαμάρες», «να βρω μια αληθινή δουλειά.»

 

Είναι σαν όνειρο, μια μικρή νίκη, να τυπωθεί διήγημα μου σε κάποιο περιοδικό, ή να βγει βιβλίο με το όνομα μου στο εξώφυλλο. Είναι όμως κούφια νίκη. Δεν μπορώ να το πάρω και να το επιδείξω στους δικούς μου, να πω «Να, είχατε άδικο τελικά». Όλοι ξέρουμε ποια θα είναι η πρώτη ερώτηση ενός πατέρα. «Πόσα πήρες γι αυτό» και καλά θα κάνει να το ρωτήσει.

 

Μια – δυό – τρεις … στο τέλος θα νικήσουν οι φωνές. Θα πρέπει κάπως να γεμίσεις το στομάχι σου. Το δικό σου, της αγαπημένης σου, του παιδιού σου. Θα βρεις μια αληθινή δουλειά. Θα τρέχεις να προλάβεις λογαριασμούς που δεν περιμένουν. Όλο και δυσκολότερος θα είναι ο χρόνος στη δημιουργία μέχρι να τα παρατήσεις τελείως.

 

Όχι, κανείς δεν προωθεί την λογοτεχνία (φανταστικού ή μη), κανείς δεν κάνει σε κανέναν καμία τιμή. Είναι μια εξόντωση του ταλέντου και της φαντασίας. Οι παλιοί λοιπόν θα σβήνουμε και οι μόνοι που θα έχουν το σθένος να δημοσιεύονται (αμισθί) θα πάντα οι νέοι, οι καινούργιοι, αυτοί που βρίσκονται στο ξεκίνημα τους. Και με αυτό το σύστημα πως θα υπάρξει εξέλιξη στο είδος, ή στους συγγραφείς; (Όσοι έχουν χωράφια με ελιές ή μπάρμπα με καράβια θα μπορούν να επιμείνουν.)

 

Μην αφήνεται τους υπεύθυνους ανεύθυνους. Μη κουνάτε το κεφάλι σας με κατανόηση στον οποιοδήποτε σας λέει «ναι αλλά εδώ είναι Ελλάδα». Ίσως εδώ «είναι Ελλάδα» εξαιτίας τους κι όχι το αντίστροφο. Να τους φτύνετε. Να τους λέτε πως φταίνε για την μαυρίλα μας. Πως δεν είναι επαγγελματίες αλλά όνειδος του χώρου. Μην συναινείτε στα άλλοθι τους. Τα όνειρα σας τα έχουν κλέψει ήδη. Δεν τους νοιάζει πόσο καλά γράφετε ούτε αν θα σταματήσετε να γράφετε.

 

ακριβώς αυτό. :')

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος σου είπε ότι δεν θα πληρωθείς; Ίσα ίσα που αν το βιβλίο είναι να βγάλει χρήματα, θα είναι όλα δικά σου. Έπειτα, πόσο νομίζεις ότι κοστίζει η διαφήμιση στο νετ; Τα google ads, η πιο αποτελεσματική διαφήμιση αυτή τη στιγμή, το πολύ να σου κοστίσει 100 ευρώ. Γενικά δηλαδή, με ελάχιστα χρήματα ορίζεις εσύ την τσέπη σου και εάν πας καλά, τότε διαπραγματεύεσαι εκ νέου με τους καλύτερους εκδότες, (που πίστεψέ με, έχοντας δείγμα και αποτέλεσμα σίγουρα θα θέλουν να υπογράψεις μαζί τους).

 

Άσε που ρίχνεις μετά και μια μετάφραση στα αγγλικά και βλέπεις τί κοινό πιάνεις (που ως τώρα ούτε στον ύπνο μας δεν ονειρευόμασταν να πούμε στον εκδότη μας να προσπαθήσει στο εξωτερικό).

 

Τεσπα, σκέψου τα όλα αυτά και καλή επιτυχία.

 

Συγνώμη, πως θα βάλω το βιβλίο μου στο internet; Σε pdf; Πως θα πληρώνομαι; Πως θα αποφύγω το να αντιγράφει κάποιος το αρχείο και να το στέλνει σε άλλους;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το θέμα πήγε εκεί που ήταν, στο χρήμα.

 

 

 

Τι ποσοστά δίνει ένας εκδότης σε νέο συγγραφέα;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το θέμα πήγε εκεί που ήταν, στο χρήμα.

 

 

 

Τι ποσοστά δίνει ένας εκδότης σε νέο συγγραφέα;

 

Ισχύουν λίγο-πολύ αυτά που αναφέρουν και οι προηγούμενοι (βλ. ποστ του Nihilio).

Ένα 10% επί των πωλήσεων είναι μια παραδοσιακή αρχική τιμή, αλλά οι λεπτομέρειες για το αν θα πληρωθούν από το πρώτο αντίτυπο ή όχι διαφέρουν πολύ από συμφωνία σε συμφωνία.

Τα ποσοστά κανονικά αυξάνονται για επόμενες εκδόσεις του ίδιου βιβλίου, αλλά κι εκεί διαφέρουν πολύ. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν έχω ακούσει κανένα συγκλονιστικό νούμερο.

Και φυσικά, δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να ελέγξεις τι πραγματικά έχει πουληθεί.

Άσε που για τα ανωτέρω ποσοστά και για τον αριθμό των πωλήσεων που κάνουν τα βιβλια στο χώρο μας, δεν αξίζει και τον κόπο να το ψάξεις πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια πως δεν μπορείς να ξέρεις ποτέ τι έχει πουληθεί.

 

Τελικά όταν λέμε ότι δεν κάνουν πωλήσεις τα βιβλία, εννοούμε ότι δεν κάνει διαφήμιση ο εκδότης ή ότι ο κόσμος δεν διαβάζει;

 

Ίσως τελικά ο κόσμος δεν αγοράζει, γιατί οι τιμές είναι τσιμπημένες; Δεν θα ήταν προτιμότερο να πουλάνε στα μισά χρήματα άλλα να προσελκύουν πολλαπλάσιο κόσμο;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω κάτι προς εκδότες εμπορικών περιοδικών που δημοσιεύουν διηγήματα χωρίς να πληρώνουν, καθώς επιτελούν άλλο έργο, δηλαδή «προωθούν το είδους» αλλά και προς εκδότες που κυρίως «μας κάνουν την τιμή» να μας εκτυπώσουν.

 

Αν δεν τους στείλουμε τίποτα, δεν θα βγάλουνε τίποτα. Και ειλικρινά χέστηκα για το είδος το οποίο δήθεν στηρίζουν. Το στηρίζουμε και μόνοι μας πλέον μέσω του διαδικτύου και το sff είναι ίσως η πιο τρανή απόδειξη. Γιατί να στέλνουμε διηγήματα αέρα πατέρα δίχως να κερδίζουμε τίποτα για το έργο και τον κόπο μας; Αλήθεια τα σέβεται κανείς ή απλώς κοιτά να συμπληρώσει με ότι βρει την ύλη του περιοδικού του;

Στο κάτω κάτω ανύπαρκτοι ήμασταν και πριν δημοσιευτούμε ανύπαρκτοι παραμείναμε και μετά. Και αν δεν μπορείς να πάρεις ούτε ένα ευρώ για ένα σου διήγημα, πώς μπορείς να απαιτείς ένα άλφα χι ποσό από όλόκληρο μυθιστόρημα;

Ε ρε δούλεμα που πέφτει! Μας κλέβουν οι καπιτάλες, μας κλέβουν και οι αναρχικοί. Μας κλέβουν οι έξυπνοι, μας κλέβουν και οι χαζοί.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται πάντως για συγγραφή (και πληρωμές ανά θέαση) μέσω internet, τσεκάρετε αυτό το τόπικ σχετικά με το site που έχει στήσει το μέλος glowleaf. Για το πόσο δουλεύει το όλο σύστημα, δεν ξέρω, αλλά αντί να στήνετε και προωθείτε κάτι δικό σας, υπάρχει και αυτή η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για ηλεκτρονικές εκδώσεις υπάρχει κάτι;

Υπάρχει τρόπος να εκδώσω κάτι στο internet με κλειδωμένη μορφή;

 

Αν γνωρίζει κάτι κάποιος ας ρίξει τα φώτα του.

 

Nihilio: Αυτό που έγραψες καλό αλλά θέλω κάτι δυνατό, το βιβλίο μου να κάνει ΤΟΣΟ και για κάθε αντίτυπο θα πάρω ΤΟΣΟ. Τώρα 50% από τις διαφημίσεις κλπ δεν μου λέει τίποτα.

 

Θέλω κάτι από εκδότη οργανωμένο, υπάρχει;

 

Άμα είναι να βάλω εγώ εσάς να δουλεύεται και να κοιτάω το site να φέρνει χρήμα ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Θέλω εκδότη, με δέσμευση, με συμφωνία επί το έργο μου.

 

Μην αρχίσουμε να δουλευόμαστε και μεταξύ μας τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για ηλεκτρονικές εκδώσεις υπάρχει κάτι;

Υπάρχει τρόπος να εκδώσω κάτι στο internet με κλειδωμένη μορφή;

Λογικά υπάρχει, αλλά δεν το βρίσκω πρακτικό ως μέσο. Υπάρχει επιλογή σε προγράμματα για DRM (νομίζω στο microsoft reader) καθώς και η επιλογή να φτιάξεις subscriber site όπου τα μέλη πληρώνουν την πρόσβαση σε κάποια από τα κείμενά σου.

 

Τσέκαρε πχ το www.lulu.com ή εταιρείες για print on demand, αν και τα πράγματα είναι λίγο περίεργα με την πώληση e-books και γενικά με το διάβασμα σε υπολογιστή.

Υπάρχει επίσης και η λογική των micropayments (όπου οι αναγνώστες πληρώνουν κάποιο donation αν το επιθυμούν) αλλά δουλεύει ως μέσο μόνο αν εξασφαλίσει κανένας μεγάλο κοινό (κυρίως δουλεύει σε webcomics που, σε συνδυασμό με το merchantise, αποτελεί βιώσιμη επιλογή.)

Πάντως, επειδή λέγαμε για την δημοσίευση στο ίντερνετ, το μεγαλύτερο μειωνέκτιμά της είναι ότι ο κάθε ένας μπορεί εύκολα και φτηνά να εκδόσει οτιδήποτε: υπάρχει ένας κατακλυσμός από κείμενα είτε σε προσωπικά sites, fora, art sites ή blogs, και έτσι δύσκολα μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει αξιόλογες δουλειές. Προσθέστε και το ότι πολλοί δυσκολεύονται να διαβάσουν σε υπολογιστή, όσους από ένα σημείο και μετά βαριούνται τη χαμηλή ποιότητα της πλειοψηφίας των εκδιδόμενων κειμένων και θα δείτε ότι δεν είναι τόσο εύκολη επιλογή όσο φαίνεται αρχικά (μπορεί όμως να υποστηρίξει το Word of mouth/promotion μιας εκδομένης δουλειάς)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με χάλαγε το ψηφιακό, αρκεί να υπήρχε ασφάλεια αντιγραφής, προώθηση και διαφήμιση. Βλέπω υπάρχουν αρκετά τέτοια. Ίσως η ψηφιακή λύση είναι μια κάποια λύση για αρχή.

 

 

 

Όταν λες χαμηλή ποιότητα τι εννοείς; Κακή εικόνα στο κείμενο που σε κουράζει να διαβάζεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Tiessa: ποιο θα θεωρούσες συγκλονιστικό νούμερο στα ποσοστά; Θα επαναφέρω κάτι που έγραψα εχθές. Κάποιοι ζητάνε από τον συγγραφέα χρήματα για την έκδοση και την προώθηση. Μήπως σε αυτές τις περιπτώσεις τα ποσοστά ανεβαίνουν;

 

 

Ποιο θα ήταν για εσάς ένα καλό ποσοστό; Εγώ θα ήθελα ένα 20-25%

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε δούλεμα που πέφτει! Μας κλέβουν οι καπιτάλες, μας κλέβουν και οι αναρχικοί. Μας κλέβουν οι έξυπνοι, μας κλέβουν και οι χαζοί.

 

 

Ίσως είμαστε τελικά το ίδιο μας το πρόβλημα. Ίσως με τον ίδιο τρόπο που κάποιοι βρίζουν τους πολιτικούς και μετά τους ξαναψηφίζουν, έτσι και εμείς γκρινιάζουμε και μετά στέλνουμε χειρόγραφα στους ίδιους και τους ίδιους.

 

Εγώ επιμένω, ίσως το ψηφιακό είναι μια λύση για αρχή. Γνωρίζετε τι ζητάνε για ψηφιακή έκδοση; Θέλουν χρήματα; Έχει κανείς εμπειρία από τέτοια συνεργασία;

Edited by wannabe
Link to comment
Share on other sites

Tiessa: ποιο θα θεωρούσες συγκλονιστικό νούμερο στα ποσοστά;

 

...

 

Ποιο θα ήταν για εσάς ένα καλό ποσοστό; Εγώ θα ήθελα ένα 20-25%

 

Δεν είχα ακριβώς υπόψη μου αριθμό για το τι θα θεωρούσα συγκλονιστικό, ούτε ξέρω τι πληρώνουν στο εξωτερικό ή τι παίρνει στην Ελλάδα κάποιος πολύ επιτυχημένος σε πωλήσεις συγγραφέας, αλλά το 20 με 25% που αναφέρεις, μου φαίνεται εξωπραγματικό. Συνήθως τα νούμερα στα συμβόλαια πάνε κλιμακωτά. Π.χ. 10% για την πρώτη χιλιάδα, 12% για μέχρι 5000 και 15% από κει και πάνω. Προφανώς, αν ήδη έχεις κάνει τέτοια νούμερα, έχεις τη διαπραγματευτική ικανότητα να ζητήσεις ψηλότερα ποσοστά.

Φυσικά είναι κρίμα και νιώθουμε αδικημένοι για τον κόπο μας, το χρόνο μας, τα έξοδά μας, τα διαφυγόντα κέρδη που θα είχαμε αν κάναμε μια άλλη δουλειά και τον κοινωνικό περίγυρο που συχνά μας αντιμετωπίζει ως ψώνια, να καταλήγουμε να λέμε ότι βγάλαμε και κάτι ψίχουλα από το βιβλίο που δεν κάνουν ούτε για χαρτζιλίκι.

 

Αν δει κανείς όμως και την άλλη όψη, είναι λογικό να μη σου δίνει ο εκδότης πάνω από το 10% για την πρώτη χιλιάδα (και πολύ συχνά ούτε κι αυτό). Πρώτον δεν ξέρει αν το βιβλίο θα πουλήσει ή αν θα πάει άπατο.

Δες λίγη απλή αριθμητική:

Έστω ότι ο εκδότης βγάζει 1000 αντίτυπα με ονομαστική αξία 15 Ευρώ.

Αν πουληθούν όλα αυτά τα αντίτυπα, έχει ονομαστικές εισπράξεις 15000 Ευρώ.

Αν πουλήσει τα μισά (και θα είναι και ευχαριστημένος), έχει 7500 ευρώ. Η πραγματική του είσπραξη φυσικά, αν βγάλεις το κέρδος του βιβλιοπωλείου, θα είναι γύρω στις 5000 ευρώ.

Δεν ξέρω πόσο στοιχίζει μια έκδοση, αλλά δεν μπορεί να μη θέλει γύρω στις 2000 ευρώ, για την πρώτη φορά, ειδικά αν είναι μεγάλο το βιβλίο.

Άρα του μένουν, πες 3000 ευρώ.

Απ' αυτά αν σου δώσει ποσοστό 10% (1,5 χ 500) = 750 ευρώ.

Κάνε τώρα μερικές αφαιρέσεις και δες τα περιθώρια κέρδους του σε ένα βιβλίο (που έχει πουλήσει και τα πρώτα πεντακόσια, κάτι που δεν είναι σίγουρο στο χώρο μας).

Πόσα βιβλία θα βγάλει αυτός το χρόνο; Η δική του δουλειά, όσο κι αν μας φαίνεται σκληρό, είναι να βγάλει λεφτά για να συντηρηθεί ο ίδιος και να συντηρήσει μια επιχείρηση.

Νομίζω ότι στα μικρά νούμερα, τα περιθώρια είναι πραγματικά πολύ μικρά και το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να πιέσει για μεγάλα ποσοστά όπως κλιμακώνεται το συμβόλαιο.

Πολύ απλά, αν γίνουν τόσες πολλές πωλήσεις, εκεί είναι σωστό και δίκαιο να πάρεις κι εσύ αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τους καημένους τους εκδότες, θα με πάρουν τα δάκρια.

 

Κοίτα για να μαθαίνει και ο κόσμος, αυτοί δουλεύουν με παρακαταθήκη. ΝΑΙ, βγάζουν από την τσέπη τους 2000 euro (διόρθωση, επεξεργασία κειμένου, εξώφυλλα, καμιά αφίσα 50Χ70, σελιδοδείκτες, 2 διαφημίσεις σε φτωχά περιοδικά – όλα αυτά για καλές ποιότητες σε χαρτί, εξώφυλλο και πάντα για μέχρι 11-12 δεκαεξασέλιδα [192 σελ.]), αλλά μέχρι εκεί. Δεν πάει πιο πάνω.

 

Φυσικά βγάζουν χρήμα από την τσέπη. Μιλάμε για εμπόριο, δίνεις για να πάρεις. Τι να κάνουμε τώρα να κλάψουμε;

 

Μετά όλα τα άλλα πάνε με τον νερό στο αυλάκι. Πουλάει, παίρνει και το διανομέας, παίρνει και το βιβλιοπωλείο. Δεν πουλάει, δεν τρέχει τίποτα. Αλλά σκέψου, όλοι μας κάπως κάπου έχουμε τους δικούς μας. Δηλαδή ένας αδερφός, ένας ξάδερφος, τα 150 φεύγουν για πλάκα και θα τους στείλεις εκεί στο 80% των περιπτώσεων, άρα τα 15 euro καθαρά στην τσέπη του. Πίστεψε με τα 50 θα στα πουλήσει εσένα. Στην τιμή των 15 euro! 150 Χ 15 = 2250, αν δεν είναι έτσι, είναι εκεί κοντά. +-300 euro.

 

Δεν θέλω να μπω σε τρελές λεπτομέρειες. Μια χαρά τα φέρνουν βόλτα και καλοπερνάνε οι εκδότες. Ε, τώρα άμα είσαι σκράπας σαν επαγγελματίας, και η Monopoly δύσκολη γίνεται. Άλλωστε δεν διαφωνώ, για να σε διαλέξει, πρέπει να πιστεύει σε εσένα. Άρα και επενδύει χρήμα για σένα. Μην ξεχνάμε ότι ανάμεσα στα άλλα σε δεσμεύει και για το μέλλον.

 

Τελικά δεν μου απαντάει κανείς, έχει δώσει χρήματα σε εκδότη; Πήρε καλύτερα ποσοστά; Να το δούμε και διαφορετικά. Εγώ θα έδινα χρήματα για το βιβλίο μου. Αν δεν πιστέψω εγώ σε αυτό ποιος θα πιστέψει;

Edited by wannabe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..