Jump to content

Αμοιβές


Morigan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • Παρατηρητής

    18

  • dreamwhisperer

    11

  • wannabe

    31

Την αγγελία διάβασα στην Χρυσή Ευκαιρία και το site είναι το www.horror.gr

 

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω θα εκτιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο. Επισκέπτηκα τη σελίδα τους αλλά βλέπω μόνο ανακοινώσεις. Ποιο το όνομα της εταιρείας; Ποιοι είναι αυτοί οι τύποι; Κατά πόσο μπορούμε να τους εμπιστευτούμε;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ σκεπτικός, γι’ αυτό θέλω να πάω να παραδώσω το βιογραφικό το βιβλίο!!! (από την απεγνωσμένη προσπάθεια να βρω δουλειά έγραψα τα καρβέλια που ονειρεύομαι), να δω και να μάθω περισσότερα.

Edited by wannabe
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτηκα τη σελίδα τους αλλά βλέπω μόνο ανακοινώσεις.

 

Όχι μόνο ανακοινώσεις, λέει να επικοινωνήσεις στο τηλέφωνο που γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και αλλού, κάτι δε μου αρέσει στο όλο site. Ίσως πάρω τηλέφωνο τη Δευτέρα να δω τι παίζει (πχ μπορεί να εννοούν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ ή "συμμετοχή στα έξοδα" ή print on demand)

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα ξανά με email, λένε πως συνεργάζονται με την e-na.com. Ναι, έχουν ηλεκτρονική έκδοση όπως εδώ (www.e-na.com), εκδίδουν και κανονικά βιβλία. To μεγάλο πλεονέκτημα από αυτά που γράφουν είναι ότι έχουν ένα πελατολόγιο από ανθρώπους που διαβάζουν τα ηλεκτρονικά περιοδικά και βιβλία τους σήμερα. Μιλάνε για 90.000 Έλληνες σε όλο τον κόσμο.

 

Εγώ το βλέπω θετικά να με διαφημίσουν στο πελατολόγιο τους. Στο κάτω κάτω είναι άνθρωποι που διαβάζουν ηλεκτρονικά βιβλία και έντυπα.

 

Έχουν πελάτες τις Εκδόσεις Λιβάνη (αυτό το ήξερα) και τις Εκδόσεις Ψυχογιός.

 

Δεν με χαλάει, εγώ το έστειλα το βιβλίο μου ηλεκτρονικά.

 

Όποιος μάθει περισσότερα να μας πει.

 

Μήπως να ανοίξουμε ένα topic για το θέμα αυτό;

Edited by wannabe
Link to comment
Share on other sites

Ποια περιοδικά και ποια βιβλία ρε σύ? Κουλό μου φαίνεται.

Πώς λέγονται οι εκδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα ξανά με email, λένε πως συνεργάζονται με την e-na.com. Ναι, έχουν ηλεκτρονική έκδοση όπως εδώ (www.e-na.com), εκδίδουν και κανονικά βιβλία. To μεγάλο πλεονέκτημα από αυτά που γράφουν είναι ότι έχουν ένα πελατολόγιο από ανθρώπους που διαβάζουν τα ηλεκτρονικά περιοδικά και βιβλία τους σήμερα. Μιλάνε για 90.000 Έλληνες σε όλο τον κόσμο.

 

Εγώ το βλέπω θετικά να με διαφημίσουν στο πελατολόγιο τους. Στο κάτω κάτω είναι άνθρωποι που διαβάζουν ηλεκτρονικά βιβλία και έντυπα.

Και κρατάνε 80% προμήθεια για αυτό. Και για τη σελιδοποίηση, άντε και για κανένα εξώφυλλο. Γουατέβα.

Link to comment
Share on other sites

Και κρατάνε 80% προμήθεια για αυτό. Και για τη σελιδοποίηση, άντε και για κανένα εξώφυλλο. Γουατέβα.

 

Αν είναι ηλεκτρονικό τα ποσοστά είναι 50/50

Link to comment
Share on other sites

Ποια περιοδικά και ποια βιβλία ρε σύ? Κουλό μου φαίνεται.

Πώς λέγονται οι εκδόσεις?

 

Γιατί δεν πας να δείς;;;

 

http://www.e-na.com/

 

Έχουν τα :

 

Down Town

Nitro

HighTech

Drive

Ram

Pc World

και πολλα πολλα ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Και κρατάνε 80% προμήθεια για αυτό. Και για τη σελιδοποίηση, άντε και για κανένα εξώφυλλο. Γουατέβα.

 

Στον διαγωνισμό έλεγες να περιμένουμε να δούμε πρώτα και να μην βγάζουμε συμπεράσματα

 

 

 

Αλλά όπως λες γουατεβα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι horror.gr έχουν άλλο όνομα? Γιατί στο site δεν είναι στην λίστα με τους εκδότες.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ηλεκτρονικό τα ποσοστά είναι 50/50

Καλή φάση και καλή επιτυχία με το βιογραφικόχειρόγραφό σου. Περιμένουμε από εσένα αναφορά για εξελήξεις (φαντάζομαι θα κάτσεις στην παρέα μας, έτσι δεν είναι; Πέρνα και από τα άλλα τόπικ, σήκωσε και τίποτα στις βιβλιοθήκες, θα χαρούμε να έχουμε άλλον ένα wannabe συγγραφέα στο φόρουμ μας.

Link to comment
Share on other sites

Στον διαγωνισμό έλεγες να περιμένουμε να δούμε πρώτα και να μην βγάζουμε συμπεράσματα

 

 

 

Αλλά όπως λες γουατεβα!

Sorry, βάρεσε ένα ξαφνικό bullshit alert. Βοηθάει και η παρουσίαση της αγγελίας που παραπέμπει περισσότερο σε διαφήμιση "πυραμίδας" παρά σε σοβαρή επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, βάρεσε ένα ξαφνικό bullshit alert. Βοηθάει και η παρουσίαση της αγγελίας που παραπέμπει περισσότερο σε διαφήμιση "πυραμίδας" παρά σε σοβαρή επιχείρηση.

 

Ναι μοιάζει για κάτι τέτοιο αλλά ελπίζω όχι.

 

Θέλω να το κλείσω το θέμα και όποιος ενδιαφέρεται να ρωτήσει λεπτομέρειες.

 

Δίνουν 20% αν τυπωθεί το βιβλίο,

Δίνουν 50% αν γίνει ψηφιακό με μικρή συμμετοχή που ξεκινάει από 150 euro ανάλογα με ποιο πρόγραμμα παρουσίασης θα διαλέξεις.

 

Μπορείς να τους πας έτοιμο το χειρόγραφο σε pdf μαζί με το εξώφυλλο σου και τότε νομίζω δεν δίνεις τίποτα και είναι 70% ή 80% για σένα.

 

Αυτά δεν ήθελα να τα πω γιατί μοιάζει να προωθώ την κατάσταση. Κάτι επιπλέον είναι ότι το χαρτί δεν θα πεθάνει ποτέ. Δεν μπορώ να πάρω το laptop στην παραλία ή στο βουνό, μην τρελαθούμε. Το μόνο που μετράει για εμένα είναι το πελατολόγιο, τίποτα άλλο.

 

Πάντως, μερικές φορές νομίζω ότι κάποιοι διαβάζουν τι γράφουμε εδώ. Ας κάνουμε ένα topic ποιος θα ήταν ο ιδανικός εκδότης και μια καλή συμφωνία. Όχι τρελά όνειρα, μια βατή κατάσταση.

 

Τι λέτε;

Edited by wannabe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να κλείσει το θέμα με τις αμοιβές...

Οι μισοί εκδοτικοί οίκοι ζητάνε από τον συγγραφέα να πληρώσει ένα αντίτυμο

οι άλλοι μισοί σε πληρώνουν μετά τα πρώτα 1000 αντίτυπα. Υπόψιν συνήθως ένα τυπικό συμβόλαιο,

έχει σαν αρχική ποσότητα βιβλίων τα χίλια. Το μίνιμουμ που μπορεί κάποιος να πάρει είναι 10%

το μάξιμουμ 18%. Σε πολύ καλές πωλήσεις σου κάνουν συμβόλαιο με κλιμακωτό ποσοστό.

 

Και όχι δεν ζεις από αυτά. Από αυτήν την αμοιβή αφαίρεσαι ΦΠΑ του βιβλίου και 20% κράτηση της εφορίας

 

Η Μάντα που αναφέρθηκε έχει δηλώσει πως ζει από την συγγραφή, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι έχει πουλήσει 400000 αντίτυπα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..