Jump to content

Ηλεκτρονικά βιβλία Vs Χάρτινων


kitsos
 Share

Recommended Posts

Τελευταία όλο και περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές ανάγνωσης εμφανίζονται στην αγορά.

Έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ μια τέτοια συσκευή; (Εγώ πάντως όχι ακόμα.)

Αν ναι ποιες οι εντυπώσεις σας;

Διαβάζετε ηλεκτρονικά βιβλία μέσω του υπολογιστή σας; (Ούτε αυτό το συνηθίζω.)

Βρισκόμαστε, άραγε, μπροστά στον οριστικό θάνατο του χάρτινου βιβλίου;

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι κάτι τέτοιο είναι μεν πολύ δύσκολο να γίνει, αλλά ποτέ μη λες ποτέ.

 

Καθημερινή 18/9/2008

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική συσκευή ανάγνωσης δεν έχω και τα ηλεκτρονικά βιβλία διαβάζω μόνο αυτά που αφορούν Η/Υ (και κει για να πω την αμαρτία μου τυπώνω την σελίδα που με ενδιαφέρει για να έχω το hard copy)

 

Οπως έχω πει, σε άλλο ποστ, είναι λάτρης των χάρτινων βιβλίων, μου αρέσει η μυρωδιά τους, η υφή τους, τα γράμματά τους. Τα θεωρώ ζωντανά πλάσματα.

Μάλλον θα παραμείνω στα χάρτινα (εξάλλου το βινύλλιο δεν πέθανε με τα cd)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως λόγω χώρου... καλά κι ώραια τα βιβλία αλλά ο ζωτικός χώρος είναι πολύτιμος. Πόσες βιβλιοθήκες να βάλεις στο δωμάτιό σου ή στο σπίτι σου γενικότερα; Και οι κούτες ή να ανοίγεις ντουλάπια και να σου πέφτουν βιβλία στο κεφάλι, κακά τα ψέμματα, δεν είναι λύση. Άλλωστε, όπως όλα τα πράγματα σε αυτή τη ζωή, συνήθεια είναι. Μπορεί τώρα να φαίνεται ανήκουστη μια εποχή χωρίς βιβλία αλλά νομίζω ότι θα το συνηθίσουμε. Κι αν όχι εμείς, τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας σίγουρα. Εγώ ήδη έχω συνηθίσει να διαβάζω βιβλία μέσα από το... κινητό μου. Έτσι μπορώ να διαβάσω στην στάση του λεωφορείου, όρθιος μέσα στο μετρό, περιμένοντας στην ουρά στη τράπεζα, περιμένοντας το ποτό στο μπαρ, στο διάλλειμα από την δουλειά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Αν είναι να σώσουμε και τα τροπικά δάση, αυτό βοηθάει.

Κατά τα άλλα, ποτέ μου δεν κατάφερα να διαβάσω σκαναρισμένο βιβλίο και δεν ξέρω τι αίσθηση θα μου αφήσει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη βέβαια, πέρα από εμάς τους bookworms, φαντάζομαι ότι ο μέσος αναγνώστης που διαβάζει 2-3 βιβλία το χρόνο δεν θα έχει πρόβλημα χώρου... πάντως θεωρώ ότι είναι θέμα κυρίως εξοικοίωσης. Για την νέα γενιά που θα/έχει μεγαλώσει εξοικοιωμένη με κινητά, υπολογιστές, ipods κι όλα τα λοιπά ηλεκτρονικής μορφής καλούδια, η μετάβαση από το χάρτινο βιβλίο στο ηλεκτρονικό θα είναι πολύ πιο εύκολη από ότι για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Αν το βλέπεις έτσι, άσε, η λογοτεχνία ψώφισε.

Άντε βρες μου 10χρονο που μεγάλωσε με κινητό αντί με κουδουνίστρα και να προτιμάει να διαβάσει ψηφιακά τα βιβλία του Άρχοντα των Δακτυλιδιών αντί να δει την τριλογία.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι αν θα προτιμά να το διαβάσει σε ψηφιακή μορφή ή σε χάρτινη.

Προσωπικά δεν το μπορώ το ψηφιακό.Είχα κατεβάσει κάποια κείμενα και έμειναν αδιάβαστα τα μεγαλύτερα(μάλιστα ορισμένα πήγα και τα αγόρασα σε έντυπη μορφή).Κι εδώ ώρες ώρες κάνω την καρδιά μου πέτρα για να διαβάσω τα έργα σας.Αν δεν με ικανοποιήσουν δεν τα τελειώνω,κι έτσι έχω τόσα λίγα σχόλια στη Βιβλιοθήκη.Αλλά εδώ είναι μικρά τα πιο πολλά,με τα μεγάλα είναι το πρόβλημα.

Ότι το ψηφιακό θα κυριαρχήσει είναι σχεδόν σίγουρο και έχει και τα θετικά του,όπως πχ αυτό που αναφέρθηκε για τα δέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περιέργως στο μόνιτορ δεν μπορώ να διαβάσω (για πολύ). Ίσως γιατί σκέφτομαι ότι αφού είμαι μπροστά στον υπολογιστή μπορώ να κάνω χίλια δύο άλλα πράγματα. Με μια μικρή συσκευή ανάγνωσης όπως το κινήτο όμως, αισθάνομαι πολύ πιο άνετα.

 

Heiron, αυτό που σκεφτόμουνα είναι ότι η ηλεκτρονική μορφή ίσως να προσελκύσει περισσότερο τα παιδιά. Από τις προσωπικές μου εμπειρίες ξέρω ότι όσοι φίλοι μου δεν διάβαζαν εξωσχολικά βιβλία, το έκαναν γιατί λόγω σχολείου δεν "άντεχαν" άλλα βιβλία. Ίσως με τους bookreaders να διαδοθεί περισσότερο το διάβασμα αφού δεν θα γίνεται ο συνειρμός με το σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κάποτε θα γίνει η ψηφιακή στροφή και στο σχολείο.Βέβαια στο ενδιάμεσο μπορεί να διαμορφωθεί μια νέα γενιά αναγνωστών.

Link to comment
Share on other sites

[spam] Για τα δέντρα δεν είμαι και τόσο σίγουρη.

Οταν βγήκαν οι κειμενογράφοι όλοι πίστεψαν ότι η κατανάλωση του χαρτιού θα ήταν πιο λίγη από ότι στις γραφομηχανές καθώς τα λάθη πλέον διορθώνονταν στον υπολογιστή και όχι στο χαρτί.

Και όμως με τους εκτυπωτές η κατανάλωση είναι απίστευτα μεγάλη. Για ένα τόνο σε βάζουν να τυπώνεις 100 φορές (σας μιλάω εκ πείρας).

Μας βλέπω να τυπώνουμε τα e-βιβλία αβέρτα . Και το χειρότερο είναι ότι θα τα πετάμε κιολας τα χαρτιά ενώ τώρα τουλάχιστον γεμίζουμε τις βιβλιοθήκες/ράφια/ντουλάπια/κομοδίνα και πατώματα[/spam]

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Το κλασικό βιβλίο δεν θα πεθάνει ποτέ ρε παιδιά.

Με τι θα στολίζουνε τα ράφια τους οι ψευτο-κουλτουριάρηδες;

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται δεν ξέρω αλλά συμφωνώ με όλους. Ούτε εγώ μπορώ να διαβάσω πολύ μεγάλα κείμενα στην οθόνη. Λατρεύω το χαρτί. Αλλά θα συμφωνήσω για τα δέντρα. Θα συμφωνήσω επίσης στο θέμα της εξοικείωσης των επόμενων γενεών με τα ηλεκτρονικά. Εδώ εξοικειωθήκαμε εμείς. Επίσης θεωρώ υπαρκτό και σοβαρότατο το πρόβλημα του χώρου. Ήδη το βιώνω.

 

 

Οπως έχω πει, σε άλλο ποστ, είναι λάτρης των χάρτινων βιβλίων, μου αρέσει η μυρωδιά τους, η υφή τους, τα γράμματά τους. Τα θεωρώ ζωντανά πλάσματα.

Μάλλον θα παραμείνω στα χάρτινα (εξάλλου το βινύλλιο δεν πέθανε με τα cd)

 

Θα συμφωνήσω και εδώ με μοναδική ένσταση στο βινύλιο. Μακάρι να μην πάθει το χάρτινο βιβλίο αυτό που έπαθε ο δίσκος βινυλίου. Εάν γίνει αυτό θα προτιμούσα να το ζήσει μια από τις πολύ επόμενες γενιές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι τα καινούργια τραγούδια βγαίνουν και σε βινύλιο. Επισης υπάρχουν μερικοί φανατικοί τυποι του βινυλίου.

Εμείς θα είμαστε φανατικοί τύποι του χάρτινου βιβλίου. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το να έχεις ένα σωρό βιβλία στην τσέπη σου μέσα σε μια επτάιντση οθόνη δεν ακούγεται και πολύ άσχημο. ε;

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Αφού μιλάτε για μυρωδιές, την μαστούρικη δυσοσμία φρεσκοτυπωμένου μελανιού πάνω σε κακής ποιότητας χαρτιού που μου έσπαγε την μύτη όταν διάβαζα παλιότερα manga, δεν θα την ξεχάσω ποτέ.

 

Δεν έχω διαβάσει πολλά λογοτεχνικά βιβλία στην ζωή μου αλλά ξέρω πως είναι να τα τοποθετείς στην βιβλιοθήκη σου, να τσατίζεσαι όταν κάποιος τα τσαλακώνει και μετά να μένεις χαζός που το θηρίο των 40 volume manga έγινε scanalation και χώρεσε μέσα σε ένα ποταπό cd.

 

Επί την ευκαιρία, δε βλέπω να ανάφερε κάποιος το πόσο πιο φθηνό είναι ένα ηλεκτρονικό από ένα ... συμβατικό βιβλίο. Για να μη πω πόσο πιο εύκολο είναι να φτιάξεις / δώσεις ένα αντίγραφο σε κάποιον άλλο!

 

Που μας οδηγεί στο ότι το μεταβατικό στάδιο από το χαρτί στα ψηφιακά θα σημάνει την χρεωκοπεία αρκετών δεκάδων εκατομυρίων εταιριών χαρτικών.

 

Φυσικά, να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι έτσι και η γνώση διατηρείται καλύτερα και διαδίδεται ευκολότερα. Εδώ μια φωτιά έπιασε η βιβλιοθήκη στην Αλεξάνδρια και χάθηκε το 1/3ο της μέχρι τότε καταγεγραμμένης γνώσης.

 

Αλλά σίγουρα, και ένας ηλεκτρονικός πόλεμος να γίνει, το ίδιο κακό θα προκληθεί αν ξαφνικά σβηστούνε όλες οι βάσεις δεδομένων ή δεν έχουμε υπολογιστές για να διαβάζουμε βιβλία. Οπότε τα συμβατικά είναι καλά και σαν ... backup.

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι έτσι και η γνώση διατηρείται καλύτερα και διαδίδεται ευκολότερα. Εδώ μια φωτιά έπιασε η βιβλιοθήκη στην Αλεξάνδρια και χάθηκε το 1/3ο της μέχρι τότε καταγεγραμμένης γνώσης.

 

Αλλά σίγουρα, και ένας ηλεκτρονικός πόλεμος να γίνει, το ίδιο κακό θα προκληθεί αν ξαφνικά σβηστούνε όλες οι βάσεις δεδομένων ή δεν έχουμε υπολογιστές για να διαβάζουμε βιβλία. Οπότε τα συμβατικά είναι καλά και σαν ... backup.

 

Μία είναι η ορθή λύση. Να σκαλιστούν όλα σε πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μία είναι η ορθή λύση. Να σκαλιστούν όλα σε πέτρα.

Χαχα έχει ξαναγίνει στο παρελθον άλλωστε.

Νομίζω πως όσο και να φοβόμαστε για μελλοντικές καταστροφές δεν μπορούμε να αντισταθούμε στην εξέλιξη. Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να εκμεταλλευτούμε τα οφέλη της και στο χώρο του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Από πολλά χρόνια τώρα, ονειρεύομαι τον τέλειο HAB, δηλ. "ηλεκτρονικό αναγνώστη βιβλίων" (τον έχουμε εξάλλου συναντήσει σε διηγήματα ή σίριαλ) και αναρωτιέμαι, όλο αυτό τον καιρό, γιατί καθυστερεί. Τελευταία βέβαια βγαίνουν πράγματα αρκετά κοντά σε αυτό που ονειρεύομαι, αλλά νομίζω λιγάκι ακόμα απέχουμε.

 

Ποιος είναι κατ' εμέ ο τέλειος ΗΑΒ:

  • Ζυγίζει σχεδόν όσο ένα μικρό, ελαφρύ βιβλίο. Πχ. (δίνω πραγματικό νούμερο) 175 γραμμάρια
  • Έχει οθόνη που χωράει και δείχνει άψογα σε φως (μου αρκεί Α/Μ) τουλάχιστον το περιεχόμενο μιας σελίδας πόκετ βιβλίου
  • Έχει μεγάλη χωρητικότητα (υπάρχουν ΗΑΒ που χωρούν χιλιάδες βιβλία) είτε ως έχει, είτε με μια μικρή κοινή καρτούλα SD ως επέκταση
  • Κρατάει τουλάχιστον 3-4 μέρες μέχρι να μπει στην πρίζα για φόρτιση (επίσης διαθέσιμο από σήμερα)
  • Διαβάζει πολλές διαφορετικές φόρμες (αν και κάποια στιγμή οι πολλές πρέπει να γίνουν μια, με το κόστος ενός νέου βιβλίου σε ηλεκτρονική μορφή να πέφτει στα 5 ευρώ)
  • Είναι απλό στη χρήση, δηλ. επιλέγεις βιβλίο, γυρνάς σελίδες, κρατάς σημειώσεις με ένα μικρό τατς σκριν, βάζεις σελιδοδείκτη, τίποτα παραπάνω και τίποτα φοβερό (επίσης υπάρχει σήμερα)
  • Συνδέεται ασύρματα στο ίντερνετ (έστω, με ένα έθερνετ) στις χιλιάδες ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες που υπάρχουν ή θα υπάρχουν σύντομα και κατεβάζει βιβλία, διαβάζει σελίδες χωρίς να τις κατεβάσει κλπ.
  • Κοστίζει λίγο, ώστε πολύ σύντομα να το έχει εκατομμύρια κόσμος και να το ακουμπάς άνετα στο καφέ ενώ πας να παραγγείλεις, χωρίς να φοβάσαι ότι θα στο κλέψουν

Αν βρω σήμερα ή έστω σύντομα (σε μήνες, άντε σε 1-2 χρόνια) ένα τέτοιο ΗΑΒ, και μια τέτοια ποικιλία και τιμή στα ηλεκτρρονικά βιβλία γιατί να αγοράσω ξανά "χάρτινο" βιβλίο; (λογοτεχνίας --- δεν αναφέρομαι στα τεχνικά εγχειρίδια, για την ώρα). Έχω χ βιβλιοθήκες σε 4 σπίτια και επιπλέον έχω χαρίσει ίσως και 1000 βιβλία πια στη δημοτική βιβλιοθήκη. Πιάνουν απίστευτο χώρο, μυρίζουν, χαλάνε, κοστίζουν. Και όχι, δεν μου αρέσει η μυρωδιά του μελανιού ή η αφή του χαρτιού κλπ. κλπ. Αντίθετα, προτιμώ μια βιβλιοθήκη που χωρά στο συρτάρι του κομοδίνου μου (ας πούμε 5,000 βιβλία σε καρτούλες μνήμης, με ωραία εξωφυλλάκια κλπ. ώστε να μην έχουμε και στέρηση του εξωφύλλου...) και περνάει μια μέρα στα παιδιά μου σε ένα τυλιγμένο πακετάκι...

 

Σοβαρά τώρα, υπάρχει και ένας που με ένα τέτοιο ΗΑΒ θέλει 5,000 "χάρτινα" βιβλία σπίτι του, κάτω από το κρεβάτι του ή στις βαλίτσες του;

 

Edit: Ρίξτε εδώ μια ματιά στο τι υπάρχει σήμερα, πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα, τιμές...

Edited by nikosal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Είναι αυτά τα HAB γερά αρκετά για να τα βάζεις για στηρίγματα ή γεμίσματα σε κανένα σπασμένο έπιπλο, αν δε θα διαβάσεις ποτέ τι έχουνε μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Μία είναι η ορθή λύση. Να σκαλιστούν όλα σε πέτρα.

 

Χμμ...κι αυτή όμως εγκυμονεί κινδύνους--->

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορώ να μιλήσω ως ειδικός του θέματος γιατί έχω στην κατοχή μου έναν Bokeen Cybook Gen 3.

 

Πλεονεκτήματα:

1.512ΜΒ μνήμη από μόνο του χωράει πάνω από 500 βιβλία, αρκετά για να τον φορτώνεις μια φορά στα 10 χρόνια.

 

2.Μπαταρία ικανοποιητική 8000 ανανεώσεις της οθόνης, λέει το site. Στην πραγματικότητα πρέπει να είναι λιγότερες και μια ανανέωση δεν είναι μια σελίδα, πότε οι 8000 αντιστοιχούν σε μόνο 1000-2000 χιλιάδες σελίδες. Με λίγα λόγια αν τον κλείνεις όταν σταματάς να διαβάζεις μπορείς να διαβάσεις 2-4 βιβλία πριν να χρειαστεί επαναφόρτιση. Στην πραγμτατικότητα ξεχνάω να τον φορτίσω, κάποια στιγμή βλέπω πως έφτασε στο 20% και ψάχνω να βρω το καλώδιο.

 

3.Διαβάζει .pdf, .txt, .html, mobipocket. (Αυτό το τελευταίο format έχει μια τεράστια βιβλιοθήκη online για να αγοράσεις βιβλία και ΕΦ βιβλία.)

 

4.Διαβάζεται στον ήλιο. Μάλιστα αντίθετα με τους μέχρι τώρα αναγνώστες αν δεν υπάρχει καλός φωτισμός δεν διαβάζεται καλά όπως και το κανονικό βιβλίο.

 

5.Είναι μικρός, φανταστείτε λίγο μεγαλύτερος από το μέγεθος ενός από τα βιβλία του Μάρη που δίνει το Βήμα. (ίδιο πάχος, ένα εκατοστό πιο φαρδύς και ψηλός, με λίγο μεγαλύτερο βάρος)

 

6.Παίρνει μνήμη (SD) αν δεν σου φτάνουν 500+ βιβλία.

 

7.Αν δεν βλέπεις καλά μπορεί να αλλάξει γραμματοσειρά σε ορισμένα format και να την μεγαλώσεις.

 

8.Δέχεται λεξικά οπότε αν διαβάζεις ένα βιβλίο στα αγγλικά και δεν ξέρεις μια λέξη του τη ζητάς και σου δίνει τη μετάφραση.

 

9.Δείχνει εικόνες και μπορείς να διαβάσεις και κόμιξ.

 

10.Δέχεται πολλαπλά bookmarks και μπορείς να διαβάζεις ταυτόχρονα πολλά βιβλία.

 

11.Παίζει μουσική.

 

12.Το καλώδιο δεν είναι dedicated οπότε δεν χρειάζεται να το αγοράσεις μόνο από τη Booken το βρίσκεις και στην Ελλάδα.

 

Μειονεκτήματα.

 

1.Χωράει χιλιάδες βιβλία αλλά η οργάνωσή τους είναι ακόμα πολλή προβληματική. Για να μην χάνεσαι και χρειάζεσαι μισή ώρα για να βρεις ένα συγκεκριμένο βιβλίο καλό θα ήταν να κρατάς λίγα βιβλία μέσα ίσως όχι παραπάνω από 50-60 γιατί το μενού θέλει ακόμα βελτίωση.

 

2.Τα κουμπιά απαντούν με μια κάποια βραδύτητα, οπότε πρέπει να 'μάθεις το ρυθμό του' γιατί αν βιαστείς και ξαναπατήσεις το κουμπί δεν ξεχνάει και συμβαίνουν ευτράπελα. Δεν καταστρέφεται τίποτα συνήθως ξαναγυρνάς στο αρχικό μενού οπότε και πρέπει να επαναλάβεις τη διαδικασία.

 

3.Τα .pdf (που είναι και τα πιο συνηθισμένα) πρέπει να είναι φτιαγμένα ειδικά για ΗΑΒ, αλλιώς μπορεί και να μη διαβάζονται καλά. Κάνουν μόνο μερικό ζουμ και δεν μπορούν -φυσικά- να μεγαλώσουν τη γραμματοσειρά (Έχω λύσει το πρόβλημα μετατρέποντάς τα με ένα freeware πρόγραμμα σε .html τα οποία διαβάζονται τέλεια.)

 

4.Πολύ καλό contrast αλλά ακόμα απέχει λίγο από αυτό του χαρτιού. Η αλήθεια είναι βέβαια πως όταν το συνηθίσεις δεν είναι κάποιο μεγάλο πρόβλημα, απλά κουράζεσαι λίγο παραπάνω από το χαρτί.

 

5.Δεν έχω καταφέρει ακόμα να διαβάσω στα ελληνικά. Οκ μπορεί να μην κατάλαβα τις οδηγίες, αλλά αυτό και μόνο λέει πως σε αυτό το σημείο τα πράγματα δεν είναι ακριβώς ξεκάθαρα. (Αν δεν ενδιαφέρεσαι για βιβλία στα Ελληνικά αυτό δεν είναι πρόβλημα φαντάζομαι ή αν κατάλαβες καλά τις οδηγίες.)

 

6.Η μουσική παίζει μόνο σε suffle και τελειώνει πολύ πιο γρήγορα την μπαταρία.

 

7.Αν είναι συνδεδεμένο με το καλώδιο δεν μπορείς να επιλέξεις να συνεχίσεις να διαβάζεις, πρέπει να περιμένεις να τελειώσει και μετά.

 

8.Μπορεί να δείξει κόμιξ αλλά το ζουμ είναι προβληματικό και ενώ η ποιότητα είναι καταπληκτική πρέπει να κάνεις οκτώ με δέκα αναεώσεις για να διαβάσεις μια σελίδα κόμικ ή να την μικρύνεις υπερβολικά και να μην διαβάζεις εύκολα τις λεζάντες. Επίσης δεν υποστηρίζει αρχεία .zip, .rar ή .cbr πράγμα που σημαίνει πως όλες τις εικόνες πρέπει να τις έχεις μέσα στη μνήμη ως απλά .jpg, που με τη σειρά του σημαίνει εκατοντάδες σελίδες και είπαμε ήδη για το προβληματικό μενού που έχει.

 

9.Ακόμα ακριβό. 350 ευρώ + 10-15 μεταφορικά.

 

10.Αν δεν είναι .pdf ή mobipocket είναι πρόβλημα να πας σε όποια σελίδα θέλεις. Για να γίνω πιο ξεκάθαρος έχει ένα τρόπο να βάλεις τον αριθμό της σελίδας που θέλεις να σε πάει, αλλά αν πχ ξεχάσεις να βάλεις 'αυτάκι' στη σελίδα θα σου πάρει πολύ ώρα να τη βρεις γιατί το .html και το .txt δεν έχουν μέτρηση σελίδων όταν διαβάζεις αλλά μόνο μια μπάρα που γεμίζει.

 

11.Μην περιμένετε support. Τους έστειλα email για το πρόβλημα με τα ελληνικά τον Ιούνη. Ακόμα να απαντήσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Μόλις μου ήρθε ένας χαζός συνηρμός.

Να διαβάζουμε βιβλία σε ΠΕΤΡΑ, σε ΨΑΛΙΔΙ ή σε ΧΑΡΤΙ; (το ψαλίδι είναι το σύμβολο του cut)

Το χαρτί νικάει την πέτρα αλλά χάνει από το ψαλίδι. Δηλαδή οι υπολογιστές θα πάρουνε το πάνω χέρι. Αλλά αν ποτέ επέλθει πόλεμος και γυρίσουμε σε βάρβαρες εποχές, το σκάλισμα στις πέτρες θα σώσει από την λήθη την ανθρώπινη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Nova ήσουν πάρα μα πάρα πολύ κατατοπιστικός. Ευχαριστώ. :)

 

 

Από πολλά χρόνια τώρα, ονειρεύομαι τον τέλειο HAB, δηλ. "ηλεκτρονικό αναγνώστη βιβλίων" (τον έχουμε εξάλλου συναντήσει σε διηγήματα ή σίριαλ) και αναρωτιέμαι, όλο αυτό τον καιρό, γιατί καθυστερεί. Τελευταία βέβαια βγαίνουν πράγματα αρκετά κοντά σε αυτό που ονειρεύομαι, αλλά νομίζω λιγάκι ακόμα απέχουμε.

 

Ποιος είναι κατ' εμέ ο τέλειος ΗΑΒ:

  • Ζυγίζει σχεδόν όσο ένα μικρό, ελαφρύ βιβλίο. Πχ. (δίνω πραγματικό νούμερο) 175 γραμμάρια
  • Έχει οθόνη που χωράει και δείχνει άψογα σε φως (μου αρκεί Α/Μ) τουλάχιστον το περιεχόμενο μιας σελίδας πόκετ βιβλίου
  • Έχει μεγάλη χωρητικότητα (υπάρχουν ΗΑΒ που χωρούν χιλιάδες βιβλία) είτε ως έχει, είτε με μια μικρή κοινή καρτούλα SD ως επέκταση
  • Κρατάει τουλάχιστον 3-4 μέρες μέχρι να μπει στην πρίζα για φόρτιση (επίσης διαθέσιμο από σήμερα)
  • Διαβάζει πολλές διαφορετικές φόρμες (αν και κάποια στιγμή οι πολλές πρέπει να γίνουν μια, με το κόστος ενός νέου βιβλίου σε ηλεκτρονική μορφή να πέφτει στα 5 ευρώ)
  • Είναι απλό στη χρήση, δηλ. επιλέγεις βιβλίο, γυρνάς σελίδες, κρατάς σημειώσεις με ένα μικρό τατς σκριν, βάζεις σελιδοδείκτη, τίποτα παραπάνω και τίποτα φοβερό (επίσης υπάρχει σήμερα)
  • Συνδέεται ασύρματα στο ίντερνετ (έστω, με ένα έθερνετ) στις χιλιάδες ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες που υπάρχουν ή θα υπάρχουν σύντομα και κατεβάζει βιβλία, διαβάζει σελίδες χωρίς να τις κατεβάσει κλπ.
  • Κοστίζει λίγο, ώστε πολύ σύντομα να το έχει εκατομμύρια κόσμος και να το ακουμπάς άνετα στο καφέ ενώ πας να παραγγείλεις, χωρίς να φοβάσαι ότι θα στο κλέψουν

Αν βρω σήμερα ή έστω σύντομα (σε μήνες, άντε σε 1-2 χρόνια) ένα τέτοιο ΗΑΒ, και μια τέτοια ποικιλία και τιμή στα ηλεκτρρονικά βιβλία γιατί να αγοράσω ξανά "χάρτινο" βιβλίο; (λογοτεχνίας --- δεν αναφέρομαι στα τεχνικά εγχειρίδια, για την ώρα). Έχω χ βιβλιοθήκες σε 4 σπίτια και επιπλέον έχω χαρίσει ίσως και 1000 βιβλία πια στη δημοτική βιβλιοθήκη. Πιάνουν απίστευτο χώρο, μυρίζουν, χαλάνε, κοστίζουν. Και όχι, δεν μου αρέσει η μυρωδιά του μελανιού ή η αφή του χαρτιού κλπ. κλπ. Αντίθετα, προτιμώ μια βιβλιοθήκη που χωρά στο συρτάρι του κομοδίνου μου (ας πούμε 5,000 βιβλία σε καρτούλες μνήμης, με ωραία εξωφυλλάκια κλπ. ώστε να μην έχουμε και στέρηση του εξωφύλλου...) και περνάει μια μέρα στα παιδιά μου σε ένα τυλιγμένο πακετάκι...

 

Σοβαρά τώρα, υπάρχει και ένας που με ένα τέτοιο ΗΑΒ θέλει 5,000 "χάρτινα" βιβλία σπίτι του, κάτω από το κρεβάτι του ή στις βαλίτσες του;

 

Edit: Ρίξτε εδώ μια ματιά στο τι υπάρχει σήμερα, πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα, τιμές...

 

 

Αυτό πραγματικά θα ήταν το τέλειο. Ακόμη και εγώ θα έμπαινα στον πειρασμό να το αποκτήσω. Όμως το να διαβάζεις ένα φρεσκοκομμένο ευωδιαστό βιβλίο δεν συγκρίνεται με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όμως το να διαβάζεις ένα φρεσκοκομμένο ευωδιαστό βιβλίο δεν συγκρίνεται με τίποτα.

Στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς, τα σχολικά βιβλία του nikosal έτριζαν όταν τα άνοιγες. Έτριζαν, και κάποιες σελίδες αποχωρίζονταν μεταξύ τους για πρώτη φορά. Ο nikosal δεν τα συγχώρεσε ποτέ εκείνα τα "μαρτυριάρικα" βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..