Jump to content

Ηλεκτρονικά βιβλία Vs Χάρτινων


kitsos
 Share

Recommended Posts

Nova, τα υπ. αρ. 1-2-5 μειονεκτήματα είναι πολύ σημαντικά. Αλλιώς δεν θα κρατιόμουν...

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς, τα σχολικά βιβλία του nikosal έτριζαν όταν τα άνοιγες. Έτριζαν, και κάποιες σελίδες αποχωρίζονταν μεταξύ τους για πρώτη φορά. Ο nikosal δεν τα συγχώρεσε ποτέ εκείνα τα "μαρτυριάρικα" βιβλία.

[σπαμ] Χα χα κι εγώ λάτρευα τόσο τρελά, αρρωστημένα θα έλεγα (αφού να φανταστείς μου ερχόταν αναγούλα) τα σχολικά μου βιβλία που δεν τα άνοιγα ποτέ από το φόβο μήπως τα τσαλακώσω.[σπαμ]

 

Nova, τα υπ. αρ. 1-2-5 μειονεκτήματα είναι πολύ σημαντικά. Αλλιώς δεν θα κρατιόμουν...

 

Ειδικά το 5 είναι ντιζαντβαντατζάρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πολύ καλό θεματάκι.

Nova thanks για την παρουσίαση HAB, πραγματικά ενδιαφέρον.

Μέχρι τώρα παρότι έχω στην κατοχή μου αρκετα ηλεκτρονικά βιβλία και κόμικ, δεν καταφέρνω να τα διαβάσω από τον υπολογιστή. Παρόλο που οι οθόνες που χρησιμοποιώ είναι πολύ καλές, ακόμα με κουράζουν πολύ. Ακόμα και τα paper τα τυπώνω για να τα διαβάσω, τα υπογραμμίζω, τα σημειώνω κλπ. Είμαι δηλαδή χώρις αμφιβολία λάτρης του χαρτιού.

Βέβαια μερικές φορές είναι βολικότερο να τα βλέπεις όλα ηλεκτρονικά, ειδικά όταν γράφεις κάτι και θέλεις να βρεις κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι σε ένα ηλεκτρονικό κείμενο. Έτσι κατα πάσα πιθανότητα σε μερικά χρόνια ίσως και λιγότερο να υποκύψω και εγώ στον πειρασμό ενός HAB, ειδικά αν πέσει λίγο η τιμή.

Σε κάθε περίπτωση όμως το χάρτινο βιβλίο έχει άλλη μαγεία. Έχει εξώφυλλό, εσωτερικό, μυρωδιά, έχει μια υλική υπόσταση δεν είναι απλά δεδομένα σε μια πλακέτα...

Φανταστείτε μια έκθεση βιβλίου με ηλεκτρονικά βιβλία. Ακόμα και τη σακούλα από την πρωτοπορία, που έχει την εικονίτσα του φοβερού μουσάτου βιβλιοπώλη, φανταστείτε την με ηλεκτρονικούς τίτλους, άκυρο τελείως...Νομίζω πως όσοι έχουν διαβάσει το "Ή λέσχη δουμά η στη σκιά του Ρισελιέ'' (βλ. Ενατη πύλη) Αρτουρο Περεθ Ρεβερθε, καταλαβαίνουν την κινηση μου να ταχθώ στο πλευρό του πρωταγωνιστή....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nova, τα υπ. αρ. 1-2-5 μειονεκτήματα είναι πολύ σημαντικά. Αλλιώς δεν θα κρατιόμουν...

 

Το 1 και το 2 όχι και τόσο μεγάλα. Στο κάτω κάτω της γραφής αρκει να κρατάς λίγα βιβλία και τα υπόλοιπα στον υπολογιστή. Ας μην γινόμαστε και άπληστοι, πόσα τέλως πάντων βιβλία μπορείς να διαβάσεις σε ένα χρόνο; Εγώ διαβάζω κάπου ανάμεσα στα 20 με 30. Μια φορά το χρόνο ή στα δύο χρόνια μπορείς να τον συνδέεις με τον υπολογιστή και να βάζεις βιβλία, δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Όπως και η βραδύτητα στην ανταπόκριση, απλά την μαθαίνεις.

 

Το πρόβλημα με τα Ελληνικά για να πω την αλήθεια δεν το έψαξα σε κάποιο forum αλλιώς μπορεί και να το είχα λύσει. Τον ΗΑΒ τον ήθελα για βιβλία που δεν μπορούσα να τα βρω γιατί είναι πλέον out of print, οπότε δεν με ενδιέφερε και τόσο πολύ για τα ελληνικά.

 

Δε λέω πως είναι τέλειος (βρήκα άλλωστε ένα σωρό μειονεκτήματα) αλλά είναι περισσότερο η αίσθηση που σου δίνει πως μπορούσε να γίνει καλύτερη δουλειά, πως κατά κάποιον τρόπο έγινε βιαστική δουλειά.

 

Βέβαια αυτός είναι και ο φθηνότερος ΗΑΒ που βρήκα και για αυτό τον πήρα αν ήμουν διατεθειμένος να πάρω κάτι ακριβότερο μέχρι και με touch screen υπάρχουν, οπότε νομίζω πως μπορείς να βρεις και κάτι καλύτερο.

 

Για εμένα τα κυριότερα μειονεκτήματα ήταν τα 8-9-10-11.

Ειδικά αυτό με τα κόμικ (8) με τρέλλανε. Απίστευτη εικόνα και να μην μπορείς να διαβάσεις κόμικ!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πόσοι έχετε προσέξει την ύπαρξη του electronic paper;

 

Τι εννοείς; Ο ΗΑΒ που μίλησα, ο Cybook Gen 3, όπως και όλη η νέα γενειά είναι από e-paper.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε μπορώ να διαβάσω βιβλίο στην οθόνη... Κάνω λάθος δουλειά, τότε, θα μου πείτε :tongue: Well, δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί όταν θέλω να *διαβάσω* και όχι να *ελέγξω* η οθόνη δε με βολεύει με τίποτα - κουράζονται πολύ γρήγορα τα μάτια μου και χάνεται αρκετή από τη χαρά της ανάγνωσης. Ίσως είναι ότι καμία οθόνη δε συντονίζεται με το fast reading feature μου :tongue:

 

Σίγουρα τα βιβλία θα ήταν πολύ πιο φτηνά αν δεν υπήρχε το κόστος της εκτύπωσης, αλλά... ναι, ανήκω κι εγώ σε κείνους που προτιμούν να θαφτούν μέσα στα βιβλία παρά στα τσιπάκια :tongue: Θα πρεπει να είναι πραγματικά δυσέρευτο κάποιο βιβλίο ή κόμικ για να το διαβάσω σε ηλεκτρονική μορφή...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορώ να μιλήσω ως ειδικός του θέματος γιατί έχω στην κατοχή μου έναν Bokeen Cybook Gen 3.

 

Πλεονεκτήματα:

1.512ΜΒ μνήμη από μόνο του χωράει πάνω από 500 βιβλία, αρκετά για να τον φορτώνεις μια φορά στα 10 χρόνια.

 

2.Μπαταρία ικανοποιητική 8000 ανανεώσεις της οθόνης, λέει το site. Στην πραγματικότητα πρέπει να είναι λιγότερες και μια ανανέωση δεν είναι μια σελίδα, πότε οι 8000 αντιστοιχούν σε μόνο 1000-2000 χιλιάδες σελίδες. Με λίγα λόγια αν τον κλείνεις όταν σταματάς να διαβάζεις μπορείς να διαβάσεις 2-4 βιβλία πριν να χρειαστεί επαναφόρτιση. Στην πραγμτατικότητα ξεχνάω να τον φορτίσω, κάποια στιγμή βλέπω πως έφτασε στο 20% και ψάχνω να βρω το καλώδιο.

 

3.Διαβάζει .pdf, .txt, .html, mobipocket. (Αυτό το τελευταίο format έχει μια τεράστια βιβλιοθήκη online για να αγοράσεις βιβλία και ΕΦ βιβλία.)

 

4.Διαβάζεται στον ήλιο. Μάλιστα αντίθετα με τους μέχρι τώρα αναγνώστες αν δεν υπάρχει καλός φωτισμός δεν διαβάζεται καλά όπως και το κανονικό βιβλίο.

 

5.Είναι μικρός, φανταστείτε λίγο μεγαλύτερος από το μέγεθος ενός από τα βιβλία του Μάρη που δίνει το Βήμα. (ίδιο πάχος, ένα εκατοστό πιο φαρδύς και ψηλός, με λίγο μεγαλύτερο βάρος)

 

6.Παίρνει μνήμη (SD) αν δεν σου φτάνουν 500+ βιβλία.

 

7.Αν δεν βλέπεις καλά μπορεί να αλλάξει γραμματοσειρά σε ορισμένα format και να την μεγαλώσεις.

 

8.Δέχεται λεξικά οπότε αν διαβάζεις ένα βιβλίο στα αγγλικά και δεν ξέρεις μια λέξη του τη ζητάς και σου δίνει τη μετάφραση.

 

9.Δείχνει εικόνες και μπορείς να διαβάσεις και κόμιξ.

 

10.Δέχεται πολλαπλά bookmarks και μπορείς να διαβάζεις ταυτόχρονα πολλά βιβλία.

 

11.Παίζει μουσική.

 

12.Το καλώδιο δεν είναι dedicated οπότε δεν χρειάζεται να το αγοράσεις μόνο από τη Booken το βρίσκεις και στην Ελλάδα.

 

ναι ρε φίλε αλλα αν δεν μυρίζεις τις σελίδες τότε τι να το κάνεις; :selfcentered:

Link to comment
Share on other sites

Ντολιέρ, αυτό δεν είναι πρόβλημα. Καθώς είμαι και χημικός, να σου πω τι θα κάνεις. Σε ένα μεγάλο μαγειρικό καζάνι, βάζεις 90% νερό (να είναι δύο λίτρα περίπου) και 10% κάποιο οργανικό διαλύτη, όχι τοξικό στην όσφρηση (πχ. κάνει ακόμα και η αιθανόλη, το οινόπνευμα). Φροντίζεις το νερό να είναι πολύ λίγο ζεστό, ας πούμε 35 - 40 βαθμοί, όχι παραπάνω. Παίρνεις μερικά καινούργια βιβλία που η εκτύπωσή τους να σου μυρίζει (δεν μυρίζουν όλα γιατί εξαρτάται από το χαρτί, το μελάνι, τη διαδικασία εκτύπωσης κλπ.) Κόβεις τις σελίδες μια μια σε κομματάκια πχ. 1/4 της σελίδας και τα ρίχνεις στο καζάνι ανακατεύοντας ελαφρά. Για τα δύο λίτρα που είπαμε υπολογίζω χονδρικά ότι θα χρειαστείς να κόψεις 400-500 συνηθισμένα φύλλα βιβλίου, αλλά καλό είναι να πειραματιστείς. Αφού ανακατέψεις κλείνεις το καπάκι για να μη φύγουν όλα τα πτητικά και το αφήνεις έτσι κανένα δεκάλεπτο. Ίσως χρειαστεί ενδιάμεσα να ανακατέψεις άλλες 1-2 φορές. Μετά το δεκάλεπτο σουρώνεις το νερό που θα πρέπει να έχει μαυρίσει και θα περιέχει τόσο σημαντικό μέρος των ουσιών του μελανιού, όσο και του χαρτιού. Το μεταφέρεις όλο σε μικρά πλαστικά μπουκαλάκια με πώμα που θα βρεις εύκολα (πχ. ακόμα και κάτι μικροί χυμοί κνορ που κυκλοφορούν, κάνουν) και τα βάζεις όλα στην κατάψυξη, εκτός από ένα. Από αυτό αλοίφεις τακατικά με μπαμπακάκι το καινούργιο σου ΗΑΒ (όχι μεγάλη ποσότητα και προσοχή να μην περάσει στο εσωτερικό). Όταν σου τελειώνει αυτό το μπουκαλάκι φυσικά, θα έχεις ντεπό στην κατάψυξη.

 

Προσοχή, επειδή η συνταγή είναι δική μου, δεν φέρω καμιά ευθύνη για τυχόν παρενέργειες ή ατυχήματα, και παρακαλώ πριν την εφαρμόσεις να συμβουλευτείς τουλάχιστον ένα συνάδελφό μου ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή μου φάνηκε ωραία συνταγή! Είπα, "μ' αυτόν τον τρόπο θα κρατήσω και τη μυρωδιά της καλής μου". Μέχρι που έφτασα στο σημείο "Κόβεις τις σελίδες μια-μια σε κομματάκια"...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχεις διαβάσει "Το άρωμα" και να σου μπουν στο μυαλό περίεργες ιδέες.

 

Από την άλλη αυτή είναι μια ωραία συνταγή για να φτιάξει κανείς μια κολώνια και να την φορά. Θα προσελκύει τους βιβλιοφάγους. :rolleyes:

Edited by mariposa
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχεις διαβάσει "Το άρωμα" και να σου μπουν στο μυαλό περίεργες ιδέες.

 

Από την άλλη αυτή είναι μια ωραία συνταγή για να φτιάξει κανείς μια κολώνια και να την φορά. Θα προσελκύει τους βιβλιοφάγους. :rolleyes:

Επικίνδυνο βιβλίο και άλλο τόσο επικίνδυνες ιδέες είναι αυτές που σας μπαίνουν. Όσο για τους βιβλιοφάγους… είδος προς εξαφάνιση. Αν πετύχεις κανένα στο δρόμο πήγαινε γρήγορα για τζόκερ.

Διαβάζοντας άρθρο για τον νέο ηλεκτρονικό αναγνώστη γνωστής εταιρείας διαπιστώνω ότι οι κατασκευαστές προσπαθώντας να βελτιώσουν το προϊόν τους ώστε να το κάνουν ανταγωνιστικότερο έχουν ρίξει το βάρος

στη χωρητικότητα,

την ευκρίνεια,

τη γρηγορότερη απόκριση,

τη διάρκεια της μπαταρίας

αλλά και την εμφάνιση.

Νομίζω πως όλα αυτά είναι προς όφελος μας. Μακάρι και οι τιμές να γίνουν πιο προσιτές. Βέβαια δεν ξέρω σε πόσο μεγάλο κομμάτι της ελληνικής αγοράς απευθύνεται ένα τέτοιο προϊόν. Πόσοι Έλληνες διαβάζουν πάνω από 1,2 βιβλία το χρόνο; Εγώ προσωπικά δεν ξέρω και πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι Έλληνες διαβάζουν πάνω από 1,2 βιβλία το χρόνο; Εγώ προσωπικά δεν ξέρω και πολλούς.

Ολοι που είμαστε στο φόρουμ πιστεύω ότι διαβάζουμε απείρως πιο πολλά. Αν η κατανομή βιβλιών είναι 1,2 ανά Έλληνα πώς εξηγείται η πληθώρα των εκδόσεων;

 

Ενα κατά των ΗΑΒ: κυκλοφορούν απίθανοι σελιδοδείκτες για τα χάρτινα βιβλία

Edited by mariposa
Link to comment
Share on other sites

Ολοι που είμαστε στο φόρουμ πιστεύω ότι διαβάζουμε απείρως πιο πολλά. Αν η κατανομή βιβλιών είναι 1,2 ανά Έλληνα πώς εξηγείται η πληθώρα των εκδόσεων;

Κατα τη γνώμη μου είναι πολύ πιο λίγα ανά Έλληνα αλλά δεν ήθελα να φανώ τόσο απαισιόδοξος όσο τώρα. :(

Link to comment
Share on other sites

[spam]Για να μιλάω με γεγονότα, δείτε τα στατιστικά των εκδόσεων

http://book.culture.gr/appdata/documents/v...%20stoixeia.pdf

[/spam]

 

Δηλαδή σε σύνολο 9399 νέων τίτλων του 2007 μόνο το 21,7% αφορούσε τη λογοτεχνία. Και στην τελική τα στοιχεία αφορούν τη βιβλιοπαραγωγή (έχει και μια μικρή πτώση).

Στις πωλήσεις τι γίνεται; (αν και κρίνοντας από εμένα που αγοράζω βιβλία έχοντας και δέκα αδιάβαστα από πίσω πιστεύω ότι θα είναι κάπως εικονικά τα στατιστικά).

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Ο ΗΑΒ που μίλησα, ο Cybook Gen 3, όπως και όλη η νέα γενειά είναι από e-paper.

Πρόσεξες πόσα σχόλια γίνονται ακόμα για... ανάγνωση από οθόνης; :whistling:

Link to comment
Share on other sites

"οι μέσοι Eλληνες και Eλληνίδες αναγνώστες και αναγνώστριες βιβλίων, είναι γύρω στα 45, απόφοιτοι λυκείου ή πανεπιστημίου, μισθωτοί και με πρώτη προτίμηση την ελληνική λογοτεχνία. Tα προφίλ αυτά δεν σχετίζονται παρά με το 60% των Eλλήνων, καθώς σύμφωνα με τις τελευταίες διαθέσιμες έρευνες της Eurostat και του Eθνικού Kέντρου Bιβλίου (EKEBI), το 40% και πλέον δεν διαβάζει ποτέ."

http://news.trikki.gr/content/view/9783/109/

 

Και ερωτώ: Πόσοι από το 60% των Eλλήνων που διαβάζουν θα πάρουν ένα ΗΑΒ; Τους συμφέρει άραγε να επενδύσουν στην ελληνική γλώσσα;

Link to comment
Share on other sites

"οι μέσοι Eλληνες και Eλληνίδες αναγνώστες και αναγνώστριες βιβλίων, είναι γύρω στα 45, απόφοιτοι λυκείου ή πανεπιστημίου, μισθωτοί και με πρώτη προτίμηση την ελληνική λογοτεχνία. Tα προφίλ αυτά δεν σχετίζονται παρά με το 60% των Eλλήνων, καθώς σύμφωνα με τις τελευταίες διαθέσιμες έρευνες της Eurostat και του Eθνικού Kέντρου Bιβλίου (EKEBI), το 40% και πλέον δεν διαβάζει ποτέ."

http://news.trikki.gr/content/view/9783/109/

 

Και ερωτώ: Πόσοι από το 60% των Eλλήνων που διαβάζουν θα πάρουν ένα ΗΑΒ; Τους συμφέρει άραγε να επενδύσουν στην ελληνική γλώσσα;

Πόσοι από αυτούς τίθεται καν θέμα για το αν θα διαβάσουν ένα βιβλίο σε PDF; Θα κυκλοφορήσει ποτέ: «Ο Ιούδας Φιλούσε Υπέροχα.» σε e-book;

 

Νομίζω ότι εδώ έγκειται και η απάντηση στο όλο θέμα, αν θέλετε την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνουν μοδάτα και "trendy" τα ΗΑΒ, να δεις πόσοι θα αποκτήσουν, όπως έγινε και με τα κινητά...

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

E, το να γίνει κάτι μοδάτο δε σημαίνει ότι θα γίνει και πολυχρησιμοποιημένο.

Το πολύ να πάρει την θέση των διακοσμητικών βιβλίων στη βιβλιοθήκη.

Και οι κάρτες υπερατού ήταν κάποτε μοδάτες, όπως οι τάπες, οι μπίλιες και τα Πόκεμον. Αλλά στην τελική, απλά τα παιδιά τα μαζεύανε σαν συλλογή και μόστρα παρά για να παίζουνε μαζί τους. Πάσα οι μικροί.

Και ο πατέρας μου κατά καιρούς φλομώνεται από διαφημιστικά και αγοράζει αηδίες αλλά τα βαριέται και τα παρατάει σε μια γωνιά σε ένα μήνα το πολύ. Πάσα και οι μεγάλοι.

Αν βάλουνε κι άλλες χρήσεις στα HAB και τα κάνουνε σαν τα κινητά που μόνο καφέ δεν ψήνουνε ακόμα, κάτι γίνεται. Θα διαβάζει για παράδειγμα ο φοιτητής μια σελίδα και μετά θα ακούει δύο ώρες μουσική ή θα βλέπει ταινία.

Link to comment
Share on other sites

ο douglas adams ήταν υπέρ των ηλεκτρονικών βιβλίων. όταν το είδωλό μου έχει (είχε) μία τέτοια άποψη, δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να ταχθώ ενάντια στα ηλεκτρονικά βιβλία, οπότε είμαι κάπου στη μέση...

 

στο θέμα της οικολογίας και διάσωσης των τροπικών δασών κλπ κλπ, είχα ακούσει και μια ακόμη λύση, η οποία μπορούσε να συνοψιστεί ως εξής. πας στο βιβλιοπωλείο, ψάχνεις σε ηλεκτρονικές βάσεις δεδομένων το βιβλίο που θέλεις, το επιλέγεις, και στο εκτυπώνουν και δένουν επί τόπου. οπότε δεν τυπώνονται εξαρχής τόσες χιλιάδες ή εκατομμύρια αντίτυπα από κάθε τίτλο. ωραίο ως προοπτική, αλλά νομιζω ότι αυτό θα επέφερε μια ομοιογένεια όσο αφορά το είδος του χαρτιού, τη μυρωδιά, και το μέγεθός του. (μία από τις αγαπημένες ασχολίες μου είναι ένα puzzle-solving of a sort, πώς να ταιριάξεις τα διάφορα βιβλία στη βιβλιοθήκη. αν έχουν όλα το ίδιο μέγεθος, χάνεται λίγο ο σκοπός, ε;)

 

απο κει και πέρα, εχει τύχει να διαβάσω ολόκληρο βιβλίο στον υπολογιστή, και ουκ ολίγα κόμικς, και αν και τα καταφέρνω με σχετική άνεση, αλήθεια είναι ότι δεν με ενθουσιάζει ως ιδέα και προοπτική.

Εγώ ήδη έχω συνηθίσει να διαβάζω βιβλία μέσα από το... κινητό μου. Έτσι μπορώ να διαβάσω στην στάση του λεωφορείου, όρθιος μέσα στο μετρό, περιμένοντας στην ουρά στη τράπεζα, περιμένοντας το ποτό στο μπαρ, στο διάλλειμα από την δουλειά κλπ.
για παράδειγμα, αυτό το καταφέρνω και εγώ εδώ και χρόνια, αλλά κουβαλώντας μαζί μου το βιβλίο, στην τσέπη ή στην τσάντα μου για χρήση ανά πάσα στιγμή.

 

όταν είχε βγει το riding the bullet του stephen king, που ήταν από τα πρώτα e-books (ασχέτως εάν μετά κυκλοφόρησε και σε τυπωμένη έκδοση), είχα διαβάσει μία κριτική για τα ηλεκτρονικά βιβλία που έλεγε ότι και το μεγαλύτερο αριστούργημα να διαβάζεις (σε ηλεκτρονική έκδοση), δεν υπάρχει περίπτωση να ξυπνήσεις και να το ανασύρεις τσαλακωμένο κάτω από τα σκεπάσματά σου.

και αυτό αποτελεί για μένα το ύστατο επιχείρημα υπέρ των χάρτινων βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε... Γιατί εγώ νομίζω ότι σε 4-5 χρόνια δεν θα υπάρχει πλέον κανείς μας χωρίς ΗΑΒ. Και μπορεί να λέω και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε... Γιατί εγώ νομίζω ότι σε 4-5 χρόνια δεν θα υπάρχει πλέον κανείς μας χωρίς ΗΑΒ. Και μπορεί να λέω και πολλά...
κοίτα, μπορεί να συμβεί και έτσι. παρόλα αυτά, αν και αρκετοί από εμάς βρίσκουμε online αρκετά βιβλία και κόμικς, ελάχιστοι είναι εκείνοι (αν υπάρχουν καν) που αρκούνται σε αυτό. νομίζω ότι οι περισσότεροι θα πάμε να αγοράσουμε το βιβλίο ή κόμιξ που διαβάσαμε στον υπολογιστή μας και μας άρεσε.

 

οπότε ίσως τα 4-5 χρόνια είναι λίγα. ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..