Jump to content

Ηλεκτρονικά βιβλία Vs Χάρτινων


kitsos
 Share

Recommended Posts

Γιατί στο φορητό δεν μπορείς να διαβάσεις σαν άνθρωπος. Στο σούπερ ΗΑΒ όμως των 150 γραμμαρίων με οθόνη που και σε άπλετο φως θα φυσάει και θα χωράει 300 λέξεις, θα δεις. Δεν νομίζω ότι αυτό απέχει 5 χρόνια. Λιγότερο.

 

Χεχε, θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Αν έχει τόση πια καλή ανάλυση για να κάνει τρελό ζουμ σε ένα καρέ από κόμιξ χωρίς να πιξελιάζει, τότε μέσα κι εγώ για HAB. Τώρα απομένει να μη με θεωρούνε παράξενο που θα διαβάζω κόμιξ σε ηλεκτρονική συσκευή τσέπης.

Link to comment
Share on other sites

ένα θετικό το οποίο είμαι πρόθυμος να αναγνωρίσω στα ηλεκτρονικά βιβλία είναι ότι όταν και άμα καθιερωθούν, τότε τα αγαπημένα μας βιβλία από εκείνο το σημείο και πέρα θα είναι καθαρά και μόνο για τη λογοτεχνία που αυτά περιέχουν.

 

και εξηγούμαι: μου αρέσει η μουσική των r.e.m. είναι από τα συγκροτήματα που πηγαίνω και αγοράζω τα cd τους (τουλάχιστον μέχρι πριν 2-3 χρόνια). ένα από τα αγαπημένα μου album των r.e.m. είναι το monster. όταν το είχα πρωτοαγοράσει, δεν μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση, πολλές κιθάρες και πολύ ηλεκτρικές για το μέχρι τότε στυλ τους. παρόλα αυτά, σιγά σιγά it grew on me, και είναι πλέον από τα αγαπημένα μου. το βάζω στο στερεοφωνικό, και βγάζω το αλμπουμάκι (ένα μακρόστενο διπλωμένο χαρτί είναι) και το ξεφυλλίζω. το χαρτί δεν είναι το συνηθισμένο 'ιλλουστρασιόν' χαρτί που έχουν τα συνηθισμένα αλμπουμάκια (σαν το χαρτί που έχει το κόμιξ) και το οποίο είναι σχεδόν άοσμο. αντιθέτως είναι ένα είδος χαρτονιού με πολύ συγκεκριμένη μυρωδιά. πλέον, έχω συνδυάσει την οσμή του χαρτιού αυτού (το έχω πετύχει και σε μερικά εξώφυλλα βιβλίων) με το δίσκο monster και είναι από τις πιο εθιστικές μυρωδιές χαρτιού που έχω πετύχει.

 

αντίστοιχα, υπάρχουν βιβλία με υπέροχη μυρωδιά χαρτιού, και άλλα με αδιάφορη.

αν και δεν κρίνουμε ένα βιβλίο από τη μυρωδιά του χαρτιού στο οποίο έχει τυπωθεί, δεν μπορώ να αρνηθώ την πιθανότητα η άποψη μας να επηρεάζεται σε ένα μικρό βαθμό και σαφώς υποσυνείδητα και από αυτό (όπως και από τη διάθεσή μας όταν το διαβάζουμε και τόσους άλλους παράγοντες που ουδεμία σχέση δεν έχουν με την 'αντικειμενική' λογοτεχνική αξία του βιβλίου).

 

με τα ηλεκτρονικά βιβλία ίσως καταφέρουμε να απομονώσουμε και απομακρύνουμε ακόμα έναν παράγοντα στη διαδικασία αξιολόγησης (αν και ποιος ο λόγος, δεν γνωρίζω...)

 

τέλος πάντων. αυτό, κυρίες και κύριοι, ήταν ένα μικρό παραλήρημά μου. δεν ξέρω πώς θα νιώθω σχετικά με αυτό το πρωί, αλλά τώρα μου φαίνονται αρκετά λόγικα αυτά που έγραψα. χμ...

Link to comment
Share on other sites

Να προσφέρω μια ακόμα οπτική γωνία στο ζήτημα: Πιστεύω ότι τα βιβλία με την τρέχουσα μορφή αργά ή γρήγορα θα πάψουν να υπάρχουν, όπως έπαψαν να υπάρχουν οι περγαμηνές, οι πάπυροι, οι σκαλιστές πέτρες, τα πινάκια ("φτου κι απ' την αρχή"), οι μπομπίνες, και ναι, τα βινύλια και οι κασέτες (να μην πω για τα minidisc). Οπότε βλέπω ως έναν ρόλο αυτής της συζήτησης, την σταδιακή μας εξοικείωση με το καινούριο μέσο. Σα μια ομάδα αλληλοβοήθειας, τους Ανώνυμους Βιβλιοφιλικούς που προσπαθούν εκ των προτέρων να απεξαρτηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Πολύ smelly book fetish έχουνε τα μέλη στο φόρουμ.

Λες αυτό που αναφέρει ο tetartos να είναι το ανάλογο των παππούδων που μεγαλώσανε με την καθαρεύουσα και αντιπαθούνε την νεοελληνική; Λες να γίνουμε γερο-παράξενοι που θα προτιμάμε βιβλία και κλασική ροκ από ΗΑΒ και Trans (ή όπως θα λέγεται η μουσική στο μέλλον);

Λες να γίνουμε όπως οι γονείς μας που μας εκνευρίζανε με τις παροχυμένες ιδέες τους;

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

«Ο διαρρήκτης έπεσε έξαφνα πάνω μου κύριε αστυνόμε, καθώς χαλάρωνα με ένα καλό βιβλίο πριν πέσω για ύπνο. Με ξάπλωσε στο χαλί, καθισμένος με όλο του το βάρος στο στήθος μου, οι χούφτες του να σφίγγουν τον λαιμό μου, οι αντίχειρες του βαθιά στο λαρύγγι μου. Είχε σίγουρα την πρόθεση να με στραγγαλίσει. Δάκρυσαν τα μάτια μου και αδυνατώντας να ρουφήξω αέρα, ήμουν σίγουρος πως το τέλος μου ήταν κοντά. Δεν ξέρω πως, σπασμωδικά το χέρι μου άγγιξε το Σάρκινο Φρούτο του Μιχάλη Μανωλιού, το σήκωσα, και το κατέβασα με όλη τη δύναμη που μου είχε απομείνει στο κεφάλι του εκτελεστή μου. Η γωνία της συσκευής τον βρήκε στο μάτι και συνέχισα να τον χτυπάω μέχρι να σιγουρευτώ πως δεν κινδύνευα πια. Δεν κατάλαβα για πότε θρυμματίστηκε η οθόνη και τα κομμάτια εκείνα κατέληξαν στον εγκέφαλο του, σας ορκίζομαι όμως κύριε αστυνόμε, χωρίς το ΗΑΒ, τώρα θα ήμουν νεκρός.» ;)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Πόλι πόκετ. Και οι 1.025 περιπέτειες της μικρής Πόλι, τώρα χωράνε στην τσέπη σας. Προλάβετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λες να γίνουμε γερο-παράξενοι που θα προτιμάμε βιβλία και κλασική ροκ από ΗΑΒ και Trans (ή όπως θα λέγεται η μουσική στο μέλλον);

Εμένα με βλέπω να αγοράζω το ΗΑΒ, να διαβάζω από κει και μετά... να αγοράζω τα βιβλία που μου αρέσουν σε hard copy :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

«Ο διαρρήκτης έπεσε έξαφνα πάνω μου κύριε αστυνόμε, καθώς χαλάρωνα με ένα καλό βιβλίο πριν πέσω για ύπνο. Με ξάπλωσε στο χαλί, καθισμένος με όλο του το βάρος στο στήθος μου, οι χούφτες του να σφίγγουν τον λαιμό μου, οι αντίχειρες του βαθιά στο λαρύγγι μου. Είχε σίγουρα την πρόθεση να με στραγγαλίσει. Δάκρυσαν τα μάτια μου και αδυνατώντας να ρουφήξω αέρα, ήμουν σίγουρος πως το τέλος μου ήταν κοντά. Δεν ξέρω πως, σπασμωδικά το χέρι μου άγγιξε το Σάρκινο Φρούτο του Μιχάλη Μανωλιού, το σήκωσα, και το κατέβασα με όλη τη δύναμη που μου είχε απομείνει στο κεφάλι του εκτελεστή μου. Η γωνία της συσκευής τον βρήκε στο μάτι και συνέχισα να τον χτυπάω μέχρι να σιγουρευτώ πως δεν κινδύνευα πια. Δεν κατάλαβα για πότε θρυμματίστηκε η οθόνη και τα κομμάτια εκείνα κατέληξαν στον εγκέφαλο του, σας ορκίζομαι όμως κύριε αστυνόμε, χωρίς το ΗΑΒ, τώρα θα ήμουν νεκρός.» ;)

Για φαντάσου όμως να είχες δίπλα σου σε χαρτί το Σμήνος του Φρανκ Σέτσινγκ. Μόνο μία θα του έδινες και θα τον άφηνες στον τόπο. :)

 

 

Εμένα με βλέπω να αγοράζω το ΗΑΒ, να διαβάζω από κει και μετά... να αγοράζω τα βιβλία που μου αρέσουν σε hard copy :rolleyes:

Έτσι με κόβω και εμένα με τη διαφορά οτι θα είμαι από τους τελευταίους που θα αγοράσουν τη συσκευή. Μέχρι τότε το σμήνος στο κομοδίνο. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είπα ότι ένα από τα κύρια προβλήματα που έχεις με την Bookeen είναι το support και δεν πέρασε πολύ καιρός και χρειάζομαι το support της εταιρείας. Πριν από λίγο καιρό ανακάλυψα πως το κουμπί on/off έσπασε και δεν μπορώ να ανάψω καθόλου τον ΗΑΒ μου.

 

Πάνε σχεδόν τρεις εβδομάδες που τους έστειλα email και όσο απαντήσανε σε εσάς άλλο τόσο απαντήσανε και σε μένα. Κοινώς για την ώρα με γράψανε κανονικά. Ψάχνοντας στο Ίντερνετ βρήκα πως δεν είμαι ο μόνος.

Ένας αμερικάνος έστειλε το δικό του -το οποίο ήτανε κανονικά μέσα στην εγγύηση- που κόλλησε όταν του έκανε update το firmware και όχι μόνο δεν του το φτιάξανε, αλλά ούτε καν του απαντήσανε ή του επιστρέψανε το μηχάνημα.

 

Συμπέρασμα: η Bookeen δεν είναι να την εμπιστευτείς για support.

 

Ίσως να ήταν καλύτερο να περιμένουμε να έρθουν εταιρείες στην Ελλάδα για αυτό το λόγο ή να πέσουν οι τιμές, οπότε και να σου χαλάσει δεν είναι τα 360 ευρώ που έδωσα εγώ και που αν δεν βρω κάποιον να μου το επισκευάσει θα τα κλαίω.

 

Δύο άλλοι ΗΑΒ που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν είναι http://www.plasticlogic.com/ που θα είναι ένας τεράστιος ΗΑΒ 13 ή 14 ιντσών, κατάλληλος για να διαβάσεις ακόμη και περιοδικά ή εφημερίδες. Μάλιστα υποστηρίζουν πως δουλεύουν και την έγχρωμη έκδοση του. Το κόστος του πρέπει να είναι τσιμπιμένο αλλά θα το μάθουμε από την άνοιξη και μετά.

 

http://www.jinke.com.cn/Compagesql/English...etail.asp?id=41 ειναι η άλλη επιλογή. Παρόμοιος με το G3 Cybook της Bookeen αλλά με μικρότερο κόστος 300$ αντί για 360 ευρώ. Μάλιστα αυτή η κινεζική εταιρεία ετοιμάζεται να λανσάρει ΗΑΒ με οθόνη 10 ιντσών (η στάνταρ είναι 7) που ίσως να σου δίνει και τη δυνατότητα να διαβάσεις κόμικ.

Link to comment
Share on other sites

Δύο άλλοι ΗΑΒ που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν είναι http://www.plasticlogic.com/ που θα είναι ένας τεράστιος ΗΑΒ 13 ή 14 ιντσών, κατάλληλος για να διαβάσεις ακόμη και περιοδικά ή εφημερίδες.

 

 

Μήπως έτσι χάσει το πλεονέκτημα της φορητότητας;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σας βρισκω λιγο ανενημερωτους στο θεμα gadgets. Υπαρχει το Amazon Kindle

 

Δεν ειναι το τελειο, υπαρχουν διαφορα παραπονα, αλλα προς το παρον ειναι οτι πιο κοντα σε αυτο που φανταζεστε. Η υπηρεσια download ειναι μονο για Αμερικη ακομα, αφου συνδεεται ασυρματα στο ιντερνετ στην ουσια. Δεν το πουλανε ακομα εκτος Αμερικης, γιατι ειναι sold out. Το πιο σημαντικο στοιχειο ειναι οτι δεν εχει οθονη υγρων κρυσταλλων, ειναι e-paper, δηλαδη η επιφανεια αλλαζει χρωμα και παραμενει στατικη μεχρι να της ξαναδωθει σημα. Ετσι, δεν εχεις κανενα προβλημα με τον φωτισμο, ειναι πραγματικα δυναμικο χαρτι.

 

Διαβαστε το πρωτο review, γραμμενο απο τον Steve Gibson (μαλλον δεν θα τον ξερετε, αλλα ειναι ενας τυπος με μεγαλα φρυδια στον κοσμο της πληροφορικης), ειναι το πιο κατατοπιστικο.

Edited by Glowleaf
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έτσι χάσει το πλεονέκτημα της φορητότητας;
Σε αυτό έχεις δίκιο.
Παιδια, σας βρισκω λιγο ανενημερωτους στο θεμα gadgets. Υπαρχει το Amazon Kindle

 

Δεν ειναι το τελειο, υπαρχουν διαφορα παραπονα, αλλα προς το παρον ειναι οτι πιο κοντα σε αυτο που φανταζεστε. Η υπηρεσια download ειναι μονο για Αμερικη ακομα, αφου συνδεεται ασυρματα στο ιντερνετ στην ουσια. Δεν το πουλανε ακομα εκτος Αμερικης, γιατι ειναι sold out. Το πιο σημαντικο στοιχειο ειναι οτι δεν εχει οθονη υγρων κρυσταλλων, ειναι e-paper, δηλαδη η επιφανεια αλλαζει χρωμα και παραμενει στατικη μεχρι να της ξαναδωθει σημα. Ετσι, δεν εχεις κανενα προβλημα με τον φωτισμο, ειναι πραγματικα δυναμικο χαρτι.

Δεν ήμαστε καθόλου ανενημέρωτοι. Για epaper μιλάμε με όλους αυτούς τους ΗΑΒ. Αυτή τη στιγμή το 90% των ΗΑΒ είναι με epaper και το υπόλοιπο 10% είναι ότι έχει μείνει από την προηγούμενη τεχνολογία ακόμη στα ράφια.

 

Διάβασε κανα δυο σελίδες πιο μπροστά που κάνω μια πλήρη αναφορά σχετικά με το δικό μου ΗΑΒ.

 

Και το Kindle αν θες να ξέρεις ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά δεν το πουλάνε εκτός ΗΠΑ γιατί δεν προβλέπεται να πουληθεί εκτός ΗΠΑ, όχι γιατί είναι sold out. Το download system δουλεύει μόνο στις ΗΠΑ και χρειάζεσαι αμερικάνικη πιστωτική και αμερικάνικη διεύθυνση για να το αγοράσεις -αν και μετά μπορείς να κατεβάζεις τα πάντα από το ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος θιχτηκε χωρις λογο. Πλακα εκανα.

Το e-paper του Kindle δεν συγκρινεται με τα αλλα, ειναι το πρωτο που λενε σε ολα τα reviews, ειναι το καλυτερο. Και αμα θελεις να παρεις ενα, το τσιμπας απο Ebay, ουτε αμερικανικες διευθυνσεις ουτε τιποτα. Σιγα το δυσκολο. Εγω το ανεφερα, γιατι δεν το ειδα να συζητιεται στο thread, και προφανως υπαρχει ενδιαφερον. Εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει, το λαπτοπ μου κανει μια χαρα για διαβασμα. Επισης δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να αγορασω κατι με DRM.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στα λαπτοπ τα διαβάζω. Τα μετατρέπω όταν μπορώ σε word, ειδικά ότι έχω σε microsof reader (που είναι μια σκέτη βλακεία) και μετά τους βάζω χέρι. Ανάλογα πόσο μου αρέσει το βιβλίο του διαλέγω και την ανάλογη γραμματοσειρά, διορθώνω τα σιχαμένα τα ορθογραφικά, χρωματίζω τους τίτλους και ένα σωρό άλλα άτακτα πράγματα :D

Link to comment
Share on other sites

Στις 03:00 τα ξημερώματα μου ήρθε email από την Bookeen.

 

Σκέφτηκα πως μπορεί να με ενημερώνουν σχετικά με την επιστροφή του ΗΑΒ μου που χάλασε για επισκευή. Αμέσως όμως μου μπήκαν αμφιβολίες καθώς άνοιγα το email -ξημερώματα Δευτέρας και κάποιος μου έστειλε μήνυμα; χλωμό.

 

Τελικά ήταν διαφημιστικό για να με ενημερώσουν πως η τιμή του έπεσε στα 280 ευρώ.

 

Και γιατί θα έπρεπε να με ενδιαφέρει αυτό από τη στιγμή που το αγόρασα ήδη; Για να το προτείνω στους φίλους μου; (Χωρίς technical support δεν θα κάνω τέτοια βλακεία) Μήπως για να αγοράσω άλλο τώρα που έσπασε αυτό που αγόρασα το καλοκαίρι; (Με δουλεύουν μου φαίνεται)

 

Και φυσικά μετά από κοντά ένα μήνα ακόμη καμιά απάντηση για το πως θα τους στείλω το δικό μου για επισκευή.

 

Τέλος πάντων...

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με το που είδα το συγκεκριμένο post της Μ έπεσα με τα μούτρα στο ψάξιμο. Με ενδιέφερε από παλιά το e-reading και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με το kindle και άλλες συσκευές του είδους.

 

(Καλά εντάξει, είμαι και λίγο gadgetakias :whistling: )

 

 

Μέχρι στιγμής ειλικρινά μιλώντας το διάβασμα κειμένων στο laptop με δυσκολεύει και με εκνευρίζει πολύ. Ακόμα και τα δικά μου κείμενα τα αντιλαμβάνομαι διαφορετικά όταν τα διαβάζω από την οθόνη και διαφορετικά όταν τα διαβάζω τυπωμένα. Στο χαρτί μου φαίνονται πιο ξεκάθαρα. Οπότε όλη αυτή η ιδέα του e-paper και της φορητότητας μου είναι πολύ ελκυστική…

 

Το BeBook μου φάνηκε πολύ καλό αν και αισθητικά πολύ κατώτερο του καινούργιου Kindle 2 (το είδατε;) ή του Sony Reader και εξίσου ακριβό. Παρόλαυτα θα ψηνόμουν να το αγοράσω αν είχα εύκολη και φθηνή πρόσβαση σε πολλούς ελληνικούς τίτλους. Ωστόσο κάτι τέτοιο είναι πολύ νωρίς να το ζητάω (ειδικά για την Ελλάδα). Και φυσικά ως συγγραφέα με απασχολεί το ζήτημα της πειρατείας και των δικαιωμάτων. Από την άλλη ανοίγει και ο δρόμος (για όσους από μας γράφουν) να μπορέσουμε ίσως στο μέλλον να κυκλοφορούμε μόνοι μας (χωρίς τη μεσολάβηση εκδοτών και βιβλιοπωλείων) τα βιβλία μας στο κοινό. Βλέπω ν’ αλλάζουν πολύ τα πράγματα και πολύ σύντομα…

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εποχή οπου μπορώ να κατεβάσω οποιαδήποτε ταινία θελω και να την αποθηκεύσω στον 1TB σκληρό, ακόμα αγοράζω DVD. Αμφιβάλω αν θα τελειώσει ποτέ η εποχή των βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εποχή οπου μπορώ να κατεβάσω οποιαδήποτε ταινία θελω και να την αποθηκεύσω στον 1TB σκληρό, ακόμα αγοράζω DVD. Αμφιβάλω αν θα τελειώσει ποτέ η εποχή των βιβλίων.

 

υπάρχει μια διαφορά. Το DVD ειναι ψηφιακη πληροφορια που διαβαζει η συσκευή σου και την μετατρέπει σε ήχο και εικόνα οπως ακριβώς συμβαίνει αν κατεβασεις το ιδιο DVD απο το internet. Το μονο που αλλάζει είναι πως δεν το έχεις σαν αντικείμενο (δίσκο, packaging κτλ) αλλά αυτο είναι κόλλημα του "συλλεκτη" όχι απαραίτητα του κινηματογραφόφιλου. Αυτο που δεν αλλάζει καμία περίπτωση ή φορμάτ (φιλμ, VHS, οπτικοι δισκοι) την ταινια την βλεπεις μεσω οθονης.

Την λογοτεχνια μεχρι τωρα την διαβαζουμε απο χαρτι δεμενο σε βιβλιο, απο εδω και στο εξης θα εχουμε την δυνατοτητα να την διαβασουμε και απο οθονη.

Προσωπικά αρνουμαι να διαβασω απο οθόνη, δεν με βολεύει και επιπλέον είμαι όλη μέρα σε μια οθόνη μπροστά λόγω δουλειάς, γιατι να το κανω και στην σχόλη μου; Θα μου πεις τα δεντρακια τι σου φταινε, θα σας πω η φορητη συσκευη και οι μπαταριες της ειναι οικολογικες; Οποτε και παλι θέμα επιλογής είναι, οπως το βλεπω εγω. Μπορεί να αλλάξουν οι εφημερίδες ή τα περιοδικά με την τεχνολογια αυτη (έχουν αλλάξει ήδη λόγω νετ) αλλα όχι το βιβλίο σαν αντικείμενο.

Αυτο που σιγουρα θα αλλάξει, είναι ισως αυτό που αναφερθηκε, ο ρόλος των εκδοτικών, το θέμα της πειρατείας και των δικαιωματων αλλα δε νομίζω να υπαρξει η αλλαγη που εκανε το mp3 πχ στην μουσικη ή το divx στον κινηματογράφο (ουτως η άλλως μιλάμε και για τελειως διαφορετικά οικονομικά μεγέθη).

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία όλο και περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές ανάγνωσης εμφανίζονται στην αγορά.

Έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ μια τέτοια συσκευή; (Εγώ πάντως όχι ακόμα.)

Αν ναι ποιες οι εντυπώσεις σας;

Διαβάζετε ηλεκτρονικά βιβλία μέσω του υπολογιστή σας; (Ούτε αυτό το συνηθίζω.)

Βρισκόμαστε, άραγε, μπροστά στον οριστικό θάνατο του χάρτινου βιβλίου;

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι κάτι τέτοιο είναι μεν πολύ δύσκολο να γίνει, αλλά ποτέ μη λες ποτέ.

 

Καθημερινή 18/9/2008

 

Λοιπόν αγόρασα το 2002 ένα HP Jornada 525, Pocket PC, PDA με Windows CE - όχι dedicated e-reader αλλά ... με έσωσε (που λένε). Το τι έχω διαβάσει από τότε....

Μετά βρέθηκα το 2003 και με ένα Compaq IPAQ πάλι PDA, με Windows CE 2002 χρησιμοποιώ και τα δύο (το IPAQ με μεγαλύτερη μνήμη "σηκώνει" μεγαλύτερα βιβλία).

Pdf, lit για e-books, αλλά και doc, txt, rtf... Έβαλα και το mobipocket με Ελληνικά βιβλία αλλά δε μου βγάζει καλά Ελληνικές γραμματοσειρές (ενώ στο κανονικό PC δουλεύει καλά). Αλλά που να διαβάσεις βιβλίο σε κανονικό PC. Το άλλο το παίρνεις και στο κρεβάτι.

Δε το βλέπω ως το θάνατο του έντυπου βιβλίου. Αν θέλεις να γυρνάς μπρος-πίσω σελίδες δεν είναι εύχρηστο και δεν μπορείς να το μυρίσεις...

E-reader όπως το Kindle ή το SONY 505 δεν βλέπω να αγοράζω σύντομα. Το Kindle είναι μόνο στην Αμερική εύχρηστο. Το SONY είναι ΟΚ αλλά κάπως περιττό αφού έχω τα PDA (αν και σαφώς πιο άνετο στο διάβασμα, με οθόνη που χωράει "σελίδα" mass market paperback). Είναι και μονόχρωμες οι σελίδες τους.

Τι μετάνοιωσα;

Τα λεφτά που έδωσα μια φορά στο Amazon για να αγοράσω e-book lit. Μου έβγαλε την ψυχή μέχρι να το δω στην οθόνη (από προστασίες και activation που απαιτούσε). Κατέληξα να "σπάω" το αρχείο που αγόρασα νόμιμα... και τελικά δεν το διάβασα αφού μου βγήκε ξινή η όλη εμπειρία...

Από τι τα προστατεύουν τα βιβλία; Όποιος θέλει τα σπάει έτσι κι αλλιώς... Μόνο όσους τα αγοράζουν νόμιμα ταλαιπωρούν.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά που έδωσα μια φορά στο Amazon για να αγοράσω e-book lit. Μου έβγαλε την ψυχή μέχρι να το δω στην οθόνη (από προστασίες και activation που απαιτούσε). Κατέληξα να "σπάω" το αρχείο που αγόρασα νόμιμα... και τελικά δεν το διάβασα αφού μου βγήκε ξινή η όλη εμπειρία...

Από τι τα προστατεύουν τα βιβλία; Όποιος θέλει τα σπάει έτσι κι αλλιώς... Μόνο όσους τα αγοράζουν νόμιμα ταλαιπωρούν.

Περί DRM:

steal_this_comic.png

 

Για να γυρίσουμε στο θέμα όμως, προσωπικά, δε μου αρέσει η ιδέα να έχω μια συσκευή αποκλειστικά για την ανάγνωση βιβλίων. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για το gadget των ονείρων μου είναι ότι για να διαβάζεις βιβλία πρέπει να έχει κάποιο σχετικά μεγάλο μέγεθος και πρέπει να χρησιμοποιεί e-paper για να είναι ξεκούραστο για τα μάτια. Τίποτα από τα δύο αυτά δε βλέπω σε smartphones, palmtops κοκ οπότε είμαι σε αναμονή. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Περί DRM:

steal_this_comic.png

 

Για να γυρίσουμε στο θέμα όμως, προσωπικά, δε μου αρέσει η ιδέα να έχω μια συσκευή αποκλειστικά για την ανάγνωση βιβλίων. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για το gadget των ονείρων μου είναι ότι για να διαβάζεις βιβλία πρέπει να έχει κάποιο σχετικά μεγάλο μέγεθος και πρέπει να χρησιμοποιεί e-paper για να είναι ξεκούραστο για τα μάτια. Τίποτα από τα δύο αυτά δε βλέπω σε smartphones, palmtops κοκ οπότε είμαι σε αναμονή. :mellow:

Η "σελίδες" των PDA είναι μικρές φυσικά, αλλά ευανάγνωστες. Έχω διαβάσει εκατοντάδες (από το 2002) βιβλία και κείμενα χωρίς κούραση στα μάτια. Μπορούν να προβάλουν έγχρωμες εικόνες/φωτογραφίες και μπορείς να διαβάζεις και με σβηστά τα φώτα ή σε ημίφως.

Των e-ink/e-paper e-readers' φαίνονται πιο ξεκούραστες οι οθόνες, και μεγαλύτερες αλλά χωρίς χρώματα και πρέπει να έχεις φωτισμό (ή να αγοράσεις το σχετικό accessory που ανεβάζει το κόστος). Αυτό το BeBook που κυκλοφορεί στην Ελλάδα δεν το έχω δει ακόμα αλλά σα το SONY θα είναι.

Α... και κάτι άλλο. Για ιστοσελίδες αλλά και βιβλία-κείμενα χρησιμοποιώ επίσης τα PSP και το NDS (που κατάσχω προσωρινά από τα παιδία μου). Για το NDS κυκλοφορεί και e-reader με "100" κλασικά βιβλία. Παρά τη μικρή οθόνη πολύ ευανάγνωστα και εύχρηστα τα βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορώ να παραγγείλω το Kindle 2 της Amazon από Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορώ να παραγγείλω το Kindle 2 της Amazon από Ελλάδα?

Ναι, αλλά θα σου είναι άχρηστο εδώ*

Χρειάζεσαι:

Υλικά: Φίλους - συγγενείες στην Αμερική και διεύθυνση στις ΗΠΑ (ούτε Καναδάς κάνει) και πιστωτικές κάρτες εκδομένες στις ΗΠΑ σε διεύθυνση ΗΠΑ.

Βήματα:

1. Συνενοείσαι και στο χαρίζουν ή στέλνεις κάπως τα χρήματα.

2. Το παραγγέλνουν με δική τους κάρτα και πάει στη δική τους διεύθυνση στις ΗΠΑ και μόνο.

3. Σου το στέλνουν (πες τους εξ αρχής και με ποια βιβλία το θέλεις να έχεις για τον πρώτο καιρό μερικά)

4. Το παραλαμβάνεις και το χαίρεσαι.

5. Αν θέλεις άλλα βιβλία (και έχουν συνδέσει την κάρτα τους με λογαριασμό στο Αμαζον) νομίζω ότι παντού στον κόσμο μπορείς να παραγγείλεις και να πάρεις (με έξοδα τον φίλων σου στην Αμερική :juggle: Δεν είναι wifi τα βιβλία φτάνουν μέσω εταιρίας κινητής τηλ.

5α. Αν δεν έχουν συνδέσει κάρτα επαναλαμβάνεις τα βήματα 1-4 κάθε φορά που θέλεις νέο βιβλίο.

 

ΥΓ. Όπως καταλαβαίνεις.... εκτός κι αν έχεις πολύ δικούς στις ΗΠΑ ή πηγαίνεις εκεί συχνά... * πάρε το SONY ή αυτό το BeBook ή κανένα PDA.

Μη βλέπεις το Γιωργάκη που το ανέμιζε στη βουλή, εκείνος έχει μαμά από τις ΗΠΑ.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..