Jump to content

Asimov's science fiction


Recommended Posts

Ντίνο Συγχαρητήρια.

 

Εύχομαι στα επόμενα τεύχη περισσότερα ελληνικά διηγήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ντίνο! Εύγε Τρίλιαν! Δεν το 'χω πάρει ακόμα, αλλά από αύριο ξεκινάω σαφάρι στα περίπτερα και θα ενημερώσω που το τσάκωσα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Εύχομαι το διήγημα μου να μην σας απογοητεύσει.

Link to comment
Share on other sites

5ο ΦΕΦΕ στη Σύρο. Ελάτε να δείτε τον πρώτο ΈΛληνα που δημοσίευσε στο Asimov's, μέσα σε ειδικό χρονοστατικό κλωβό. Συγχαρητήρια Ντίνο.

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

5ο ΦΕΦΕ στη Σύρο. Ελάτε να δείτε τον πρώτο ΈΛληνα που δημοσίευσε στο Asimov's, μέσα σε ειδικό χρονοστατικό κλωβό. Συγχαρητήρια Ντίνο.

 

Ευχαριστώ khar. Θα απαιτήσω από τον Αλμπανόπουλο δύο φουσκωτούς και τρεις παπαράτσι να με ακολουθούν για τρεις μέρες. Ευκαιρία να μοστράρω και τα γυαλιά ηλίου που κέρδισα πέρσι αλλά ακόμα δεν μου παρέδωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό που άνοιξε ένας ακόμη ''δρόμος προς τα έξω'' για την ελληνική sci-fi σκηνή (γιατί αυτή υπάρχει αλλά δεν την γνωρίζουμε επαρκώς).

 

Δεν έχω αγοράσει ακόμη το καινούριο τεύχος, αλλά θα το πράξω σύντομα. Αναρωτιέμαι ποιά να είναι η ιστορία του Ντίνου... thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και απο μένα Ντίνο, μόλις τετείωσα το διήγημα σου και μου άρεσε πόλυ! Καλή συνέχεια :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Α, Ντίνο, δε φοράω τα γυαλιά μου, αλλά βλέπω πως εκτός από δημοσίευση, σου έκαναν και εξώφυλλο τη φωτό που είχες στο προφίλ σου.:D

 

Πέρα από την πλάκα, συγχαρητήρια. Απ' τα λίγα που ξέρω για τη λειτουργία τέτοιων εντύπων, θέτεις σοβαρή υποψηφιότητα για να μεταφραστείς στα αγγλικά σε κάνα χρόνο. Και κερδισμένοι θα βγουν αν το αποφασίσουν.

 

Για τους Έλληνες που λέει ο κόσμος, αν ο οίκος έχει επαφή με το κοινό και το ακούει, βλέπω να ακολουθεί ένα ελληνικό διήγημα σε κάθε τεύχος σαν συνήθεια (διότι αν το κοινό δεν πειστεί από το Χατζηγιώργη πως αξίζει κάτι τέτοιο, δεν πρόκειτα να πειστεί period)

Link to comment
Share on other sites

Για τους Έλληνες που λέει ο κόσμος, αν ο οίκος έχει επαφή με το κοινό και το ακούει, βλέπω να ακολουθεί ένα ελληνικό διήγημα σε κάθε τεύχος σαν συνήθεια (διότι αν το κοινό δεν πειστεί από το Χατζηγιώργη πως αξίζει κάτι τέτοιο, δεν πρόκειτα να πειστεί period)

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Λευτέρη. Υπάρχει και κάτι που δεν λέγεται, ίσως και για ευνόητους λόγους. Μόλις βγήκε το πρώτο Asimov's και διάβασα την πρόσκληση για έλληνες συγγραφείς έστειλα το διήγημα μου. Δεν είπα τίποτα περιμένοντας πρώτα την ανταπόκριση, κι ορκίζομαι πως αν έτρωγα πόρτα δεν θα το κρατούσα κρυφό.

 

Εύχομαι τουλάχιστο, και προσυπογράφω την ευχή σου, να έχουν στείλει ιστορίες και άλλα παιδιά από το φόρουμ. Αλλιώς πως;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Λευτέρη. Υπάρχει και κάτι που δεν λέγεται, ίσως και για ευνόητους λόγους. Μόλις βγήκε το πρώτο Asimov's και διάβασα την πρόσκληση για έλληνες συγγραφείς έστειλα το διήγημα μου. Δεν είπα τίποτα περιμένοντας πρώτα την ανταπόκριση, κι ορκίζομαι πως αν έτρωγα πόρτα δεν θα το κρατούσα κρυφό.

 

Εύχομαι τουλάχιστο, και προσυπογράφω την ευχή σου, να έχουν στείλει ιστορίες και άλλα παιδιά από το φόρουμ. Αλλιώς πως;

 

 

Ουκ εα με καθεύδειν το του Ντίνου κλέος...!!!

post-1153-125292192506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα δύο φορές, γιατί κάπου παράτησα το πρώτο αντίτυπο και το έχασα. Την πρώτη σε ψιλικατζίδικο ψηλά στην Ιπποκράτους, και την δεύτερη σε περίπτερο της Σόλωνος κοντά στην Νομική. Και φυσικά, για πρώτη φορά στην ιστορία μου αφού διαβάζω πάντα τα περιοδικά από την αρχή προς το τέλος ευλαβικά, αυτήν την φορά πήγα στα περιεχόμενα και μετά με χίλια στο διήγημα του Ντίνου...

 

Μπράβο ρε Χαλκιδαίε! Και εις ανώτερα! Έκανες άξιο μπάσιμο για τους ΕΣΕΦ...

 

Και πάντα τέτοια εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Χαλκιδαίε! Και εις ανώτερα! Έκανες άξιο μπάσιμο για τους ΕΣΕΦ...

 

Και πάντα τέτοια εύχομαι!

 

Ευχαριστώ. Εγώ ή θα το αγοράσω Οκτώβρη, όταν έρθει Χαλκίδα, ή θα με λυπηθεί η editor και θα μου στείλει ένα-δύο αντίτυπα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η Ελληνική έκδοση και αρκετά προσεγμένη, αγόρασα τα 2-7 (πού μπορώ να βρω το 1ο;;) και τα διαβάζω, όμως έχω απογοητευτεί πάρα πολύ από την ποιότητα της SF εκεί μέσα;; ΑΥΤΑ είναι τα γνωστότερα SF του πλανήτη;;; Πραγματικά περίμενα κάτι πολύ περισσότερο από προβολή της τρέχουσας κατάστασης της Αμερικής στο μέλλον.... Έπιπλέον υπάρχουν κάποια διηγήματα που δε δικαιολογούν καθόλου το να εκδίδονται σε ένα τέτοιο περιοδικό (αυτό με τον Μελιέ π.χ.).... Τι να πω... περίμενα κάτι πολύ καλύτερο, απλώς....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η Ελληνική έκδοση και αρκετά προσεγμένη, αγόρασα τα 2-7 (πού μπορώ να βρω το 1ο;;) και τα διαβάζω, όμως έχω απογοητευτεί πάρα πολύ από την ποιότητα της SF εκεί μέσα;; ΑΥΤΑ είναι τα γνωστότερα SF του πλανήτη;;; Πραγματικά περίμενα κάτι πολύ περισσότερο από προβολή της τρέχουσας κατάστασης της Αμερικής στο μέλλον.... Έπιπλέον υπάρχουν κάποια διηγήματα που δε δικαιολογούν καθόλου το να εκδίδονται σε ένα τέτοιο περιοδικό (αυτό με τον Μελιέ π.χ.).... Τι να πω... περίμενα κάτι πολύ καλύτερο, απλώς....

 

 

 

Ειδικά το διήγημα με το Μελιέ ήταν κατά τη γνώμη μου υπέροχο φίλε/η SpirosK. Η Ε.Φ. έχει καθιερωθεί να περιλαμβάνει και την απλή Φαντασία σε όλες τις εκφάνσεις της και ακριβώς αυτή η μεγάλη ποικιλία στο ύφος και στη θεματολογία προσελκύει ένα φανατικό κοινό από όλο τον κόσμο. Όσον αφορά το στόχο του περιοδικού, δε νομίζω ότι είναι να προβάλλει τα "γνωστότερα SF του πλανήτη" αλλά να συμπεριλάβει στις σελίδες του επιλεγμένα διηγήματα από την ξένη έκδοση και θεωρώ ότι τα κατεφέρνει αρκετά καλά σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το διήγημα με το Μελιέ ήταν κατά τη γνώμη μου υπέροχο φίλε/η SpirosK. Η Ε.Φ. έχει καθιερωθεί να περιλαμβάνει και την απλή Φαντασία σε όλες τις εκφάνσεις της και ακριβώς αυτή η μεγάλη ποικιλία στο ύφος και στη θεματολογία προσελκύει ένα φανατικό κοινό από όλο τον κόσμο. Όσον αφορά το στόχο του περιοδικού, δε νομίζω ότι είναι να προβάλλει τα "γνωστότερα SF του πλανήτη" αλλά να συμπεριλάβει στις σελίδες του επιλεγμένα διηγήματα από την ξένη έκδοση και θεωρώ ότι τα κατεφέρνει αρκετά καλά σε αυτό.

 

Δε λέω ότι δεν ήταν καλό, και μένα μου άρεσε, όμως ήταν λογοτεχνία. Απλή, καθαρή λογοτεχνία. τίποτα το φανταστικό. Εκτός αν μιλάμε για τη φανταστική συνάντηση δύο ατόμων, οπότε τότε όλη η παγκάσμια λογοτεχνία, πλην των ιστορικών, είναι ΕΦ....!

 

Όσο για το δεύτερο σκέλος αναφερόμουν σε αυτά που ήταν υποψήφια για Hugo, Nebula κτλ κτλ. Επιλέον η ξένη έκδοση είναι αρκετά καταξιωμένη νομίζω στο χώρο της, οπότε εκ των πραγμάτων ότι δημοσιεύεται εκεί είναι τα "γνωστότερα SF του πλανήτη".

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τεύχος του Σεπτεμβρίου έχει κυκλοφορήσει κανονικά παντού; Προσωπικά δεν μπορώ να το βρω πουθενά εδώ και μία εβδομάδα που το αναζητώ. Και οπως έχω διαπιστώσει οι περιπτεράδες δεν έχουν ιδέα για το περιοδικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τεύχος του Σεπτεμβρίου έχει κυκλοφορήσει κανονικά παντού; Προσωπικά δεν μπορώ να το βρω πουθενά εδώ και μία εβδομάδα που το αναζητώ. Και οπως έχω διαπιστώσει οι περιπτεράδες δεν έχουν ιδέα για το περιοδικό.

 

Γιατί δεν ακολουθείς αυτά που λένε στο περιοδικό και να επικοινωνήσεις με το τμήμα κυκλοφορίας στο 2109268372;;

Link to comment
Share on other sites

έκανα πόλεμο με τον περιπτερά, άσκησα βια, του έταξα σκοτσέζικες λιχουδιές (χαγγις) και μου υποσχέθηκε ότι θα το φέρει. Θα περιμένω κανα δυο μέρες ακόμα και μετά θα το πάρω από τις εκδόσεις. Ο περιπτεράς θα υποφέρει.:devil2:

Link to comment
Share on other sites

210 9238672 :)

 

Επίσης, να επαναλάβω ότι το περιοδικό κυκλοφορεί ένα μήνα αργότερα στην επαρχία - στα περίπτερα δηλαδή. Υπάρχει πάντα η δυνατότητα άμεσης παραγγελίας μέσω βιβλιοπωλείου.

 

έκανα πόλεμο με τον περιπτερά, άσκησα βια, του έταξα σκοτσέζικες λιχουδιές (χαγγις) και μου υποσχέθηκε ότι θα το φέρει. Θα περιμένω κανα δυο μέρες ακόμα και μετά θα το πάρω από τις εκδόσεις. Ο περιπτεράς θα υποφέρει.devil2.gif

 

Aν είσαι Αθήνα, πάντως, τα περισσότερα περίπτερα του κέντρου φέρνουν το περιοδικό :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, επίτηδες το λες αυτό για το χάγγις, ε; Να μη δώσω μια ιδεά στους υπόλοιπους σχετικά με το τι είναι τα χάγγις και ξεκινήσουν οι διαδηλώσεις διαμαρτυρίας κατά της βαναυσότητας ενάντια στους περιπτεράδες... :p

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

:tease:θα τον σκίσω τον παραδόπιστο περιπτερίσκο!!! Χάγγις, να δει το μπλέντερ του θεού από μέσα.

 

Ναι Ελλάδα είμαι (περιστέρι)... αλλά για να κατέβω στο κέντρο πρέπει να προετοιμάζομαι ψυχολογικά για μια βδομάδα.... Μπορούν να μου τα στείλουν λες?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το «Πέρα Μακριά Στην Ανατολή» του Tim Sullivan, από το τεύχος Σεπτεμβρίου…

 

Από το πρώτο τεύχος του Asimov’s είχα την έντονη περιέργεια να δω που βρίσκεται η επιστημονική φαντασία πέρα από τον Ατλαντικό. Δεν ήταν, στην πλειοψηφία αυτό που περίμενα. Εκπλάγηκα, συχνά ευχάριστα, με τον ακομπλεξάριστο τρόπο με τον οποίο γράφουν οι αμερικάνοι συγγραφείς. Ξέρω πως είναι μια περίεργη διατύπωση. Σαν τι είδους κόμπλεξ να είχαν δηλαδή οι αμερικάνοι.

 

Το κόμπλεξ είναι δικό μας. Ίσως είναι και ελληνικό προνόμιο. Εμείς γράφουμε επιστημονική φαντασία βουτώντας στα τελείως εξωγήινα και τεχνολογικά, και α ναι, συχνά-πυκνά τους ήρωες μας τους λένε Τζο ή Ρόμπερτ.

 

Διαβάζω τα διηγήματα των αμερικάνων και βλέπω τα σημερινά τους κολέγια, τις μαζορέτες, τα χοτ-ντογκς, το μπέιζ-μπολ, τα μπαρμπεκιου, τα μπεργκεράδικα, το φρεσκοκουρεμένο γρασίδι στα προάστια τους και πάει λέγοντας. Και κάπου στη γωνία κρέμεται και κάτι περίεργο, κάτι εξώκοσμο. Σιγά μην καθίσει έλληνας να γράψει επιστημονική φαντασία με τσάρκα στα Καμένα Βούρλα για ουζομεζέδες. Όχι χωρίς να το δηλώσει ως «χιουμοριστικό». Η ελληνική οπτική σου-φου: Βαρύγδουπη τεχνολογία, βαρύγδουπη επιστήμη, αποκλειστικά αμερικάνοι διαστημάνθρωποι ή ήρωες-θύματα της μοντέρνας τεχνολογίας.

 

Πως μου φάνηκε το «Πέρα Μακριά Στην Ανατολή»; Αν το έγραφε έλληνας, θα έλεγα πως κάποιος είχε έτοιμο ένα διήγημα με δύο γερασμένα παλικάρια, ψαράδες αστακών και φίλοι από τα παιδικά τους χρόνια, που αγόρασαν με δάνειο μια τράτα και πάσχιζαν να τα βγάλουν πέρα. Θα μπορούσε να ήταν ο Καρκαβίτσας. Βλέπει ξαφνικά πως κάπου αγοράζουν διηγήματα επιστημονικής φαντασίας, βγάζει από το ράφι το παλιό διήγημα και βάζει έναν εξωγήινο να στέκεται στη γωνία. Αυτό.

 

Μου άρεσε βέβαια το διήγημα. Θα ήταν απολαυστικό και χωρίς τον εξωγήινο. Και ο εξωγήινος κάθεται μια χαρά σαν καρύκευμα. Κάπου όμως η ιστορία δεν πήγε πουθενά. Ο ένας ήρωας, ο Ντον, είχε μια συναισθηματική ενδοσκόπηση στο ταξίδι σχετικά με τον γιο του, αλλά δεν εξηγείται αν έχει σχέση με την φύση του εξωγήινου. Είναι πολλά που δεν εξηγούνται ή δεν επεκτείνονται στην ιστορία σχετικά με τον εξωγήινο. Και άρα και ο ίδιος ο τίτλος του διηγήματος μένει στεγνός και άνευ σημασίας. Έτσι μας στερείται και η όποια συγκίνηση θα μπορούσε να βγάλει το φινάλε.

 

Και τα αβγά των αστακών στο τέλος τι είναι; Το ξεκάρφωτο happy end; Εγώ πάντως θα ξαναέβγαινα για άλλη μια ψαριά με τους Ντον και Λοράν. Και αυτός ο εξωγήινος δεν θα μου έλειπε καθόλου.

 

Κι αν επιτέλους είναι να πάρουμε κάτι από αυτή τη γραφή, ας είναι το να μην αποστρεφόμαστε τόσο το ελληνικό χρώμα. Κι ας χαλάει ορισμένους κομπλεξικούς αναγνώστες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..