Jump to content

13ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Αθανασία


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

post-1004-1240579881_thumb.jpg

 

Μέχρι στιγμής, οι συμμετέχοντες που σχολίασαν όλους τους άλλους είναι οι:

 

Roriconfan, DinoHajiyorgi, khar, Cassandra Gotha, Solonor, alchemist και Naroualis.

 

Αυτοί που δεν σχολίασαν κανένα διήγημα:

 

Greenmist, mman, aScannerDarkly, Guardian of the Rune Ring #1 και northerain.

 

Ο Κωνσταντίνος σχολίασε μόνο το διήγημα του roriconfan.

 

O month ψήφισε χωρίς να σχολιάσει τα διηγήματα των khar, Guardian of the Rune Ring #1, mman, Greenmist, aScannerDarkly, Waylander και northerain.

 

Έχουν ακόμα σχολιασμούς οι:

 

Glowleaf, The Tregorian, Nihilio, Waylander, Nienor και tetartos.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    20

  • DinoHajiyorgi

    27

  • mman

    18

  • DinMacXanthi

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα σχολιάσω, δε θα αφήσω κανέναν παραπονεμένο. το κακό είναι ότι πάντα αργώ και τελικά τα περισσότερα προλαβαίνουν να τα πουν άλλοι. ας είναι...

 

Πυθαρίωνα, θα ήταν καλό, αλλά δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό να τα σχολιάσεις όλα αν δεν έχεις κάτι συγκεκριμένο να πεις. Για τους συμμετέχοντες είναι πιο πολύ ο κανόνας, πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, οι συμμετέχοντες που σχολίασαν όλους τους άλλους είναι οι:

κτλ κτλ

 

Παρακαλώ στη στατιστική ανάλυση συμπεριλάβετε και το μέγεθος των σχολίων. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ στη στατιστική ανάλυση συμπεριλάβετε και το μέγεθος των σχολίων. :whistling:

To μέγεθος δεν έχει τόση σημασία, όσο η ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα δεν μπορεί να μετρηθεί ποσοτικά, ως εκ τούτου δεν είναι αντικείμενο στατιστικής ανάλυσης. Ας ξεκινήσουμε με το μέγεθος και θα φανούν αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα δεν μπορεί να μετρηθεί ποσοτικά, ως εκ τούτου δεν είναι αντικείμενο στατιστικής ανάλυσης. Ας ξεκινήσουμε με το μέγεθος και θα φανούν αποτελέσματα...

Κι όμως μπορεί, χρησιμοποιόντας μη-συνεχή, διακριτά μεγέθη. Μη με βάζεις τώρα να κατεβάζω τα βιβλία στατιστικής του πανεπιστημίου και να ψάχνω...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Αν είναι να μετράμε τέτοια, ο khar μας έχει επισκιάσει στον σχολαστικό σχολιασμό εδώ και κάτι χρόνια.

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως μπορεί, χρησιμοποιόντας μη-συνεχή, διακριτά μεγέθη. Μη με βάζεις τώρα να κατεβάζω τα βιβλία στατιστικής του πανεπιστημίου και να ψάχνω...

 

Σε προκαλώ!

 

Αν μάλιστα βρεις έναν τρόπο να μετράς την ποιότητα των ανθρώπων, των ταινιών και των διηγημάτων, οι ψυχομέτρες η ακαδημία των Oscar και το sff θα σε ευγνωμωνούν αιωνίως, αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Σε προκαλώ!

 

Αν μάλιστα βρεις έναν τρόπο να μετράς την ποιότητα των ανθρώπων, των ταινιών και των διηγημάτων, οι ψυχομέτρες η ακαδημία των Oscar και το sff θα σε ευγνωμωνούν αιωνίως, αντίστοιχα.

Με έχουν προλάβει κάτι χιλιάδες μέθοδοι ποσοτικοποίησης ποιοτικών χαρακτηριστικών.

Ξέρεις, ένα ερωτηματολόγιο όπου κάνεις "tick" όσα τετραγωνάκια σε καλύπτουν, μια απόδοση τιμής σε μια υποθετική κλίμακα με βάση την κρίση σου και λοιπές μεθόδους βαθμολόγισης.

Link to comment
Share on other sites

Με έχουν προλάβει κάτι χιλιάδες μέθοδοι ποσοτικοποίησης ποιοτικών χαρακτηριστικών.

Ξέρεις, ένα ερωτηματολόγιο όπου κάνεις "tick" όσα τετραγωνάκια σε καλύπτουν, μια απόδοση τιμής σε μια υποθετική κλίμακα με βάση την κρίση σου και λοιπές μεθόδους βαθμολόγισης.

Για να καταλάβω, μπορείς, με όποια βοήθεια μπορώ να προσφέρω που θα χρειαστείς για τα απαραίτητα τεστ, να μου πεις σε μια κλίμακα το πόσο ποιοτικός άνθρωπος είμαι;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, μπορείς, με όποια βοήθεια μπορώ να προσφέρω που θα χρειαστείς για τα απαραίτητα τεστ, να μου πεις σε μια κλίμακα το πόσο ποιοτικός άνθρωπος είμαι;

Φυσικά:

 

Ερώτηση 1: Συμφωνείς μαζί μου; (ΝΑΙ: 1 βαθμός, ΟΧΙ: 0 βαθμοί)

 

Αν το τελικό σκορ είναι 0 δεν είσαι ποιοτικός άνθρωπος, αν είναι 1 είσαι πιοτικότατος.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

OK, boys and girls! Ξεκίνησα να σχολιάζω και απλώς θέλω εδώ να διευκρινίσω σε όσους δεν "τά 'χουν ξανακούσει" από μένα: Είμαι περίεργος, στριφνός, απαιτητικός και γενικά αρκετά ως πολύ αυστηρός. I mean no harm, αλλά ειδικά στην περίπτωση ενός διαγωνισμού με είκοσι συμμετοχές που πρέπει να προλάβω σε λίγες μέρες να τις θάψω σχολιάσω όλες, (ακόμα και τη δική μου και δεσμεύομαι γι αυτό) θεωρώ πιο σημαντικό να επικεντρωθώ στις αδυναμίες που (κατά τη γνώμη μου πάντα) βλέπω διαβάζοντας. Οπότε μη με παρεξηγείτε: Αρκετά από τα διηγήματα μου άρεσαν πιο πολύ απ' ότι ίσως φαίνεται από τα σχόλιά μου -και άλλα λιγότερο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Have you been mmaned?

post-1004-1240636523_thumb.jpg

You're not alone. There is Help. Call Now.

 

1 - 800 - BUST - THE - GEEK

 

Because every bully should know his place.

 

 

 

Σύντομα κοντά σας:

 

Η Τριλογία των Λαξευτών της Βάσως Χρήστου - The Author's Edition!

(χωρίς το φίλτρο mman) Είναι μια άλλη εμπειρία!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ζητήσω μία χάρη, προς όσους/ες ψηφίζουν. Έχω λάβει αρκετές ψήφους, στις οποίες αναφέρεται μόνο το όνομα της ιστορίας. Θα διευκόλυνε αρκετά τη διαδικασία της καταμέτρησης, αν υπήρχε και το όνομα του συγγραφέα δίπλα από κάθε τίτλο. Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα σνικ-πικ στην πορεία της ψηφοφορίας δε θα εχουμε; Ε, φανταστικοί διοργανωτές;

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Πωπω, κι εκεί που νόμιζα ότι ο khar ήταν δύσκολος, νά σου τώρα ο mman με το πυροβολικό του...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ζητήσω μία χάρη, προς όσους/ες ψηφίζουν. Έχω λάβει αρκετές ψήφους, στις οποίες αναφέρεται μόνο το όνομα της ιστορίας. Θα διευκόλυνε αρκετά τη διαδικασία της καταμέτρησης, αν υπήρχε και το όνομα του συγγραφέα δίπλα από κάθε τίτλο. Ευχαριστώ!

 

Δεν πρόλαβα να το δω και μόλις έστειλα τις ψήφους... ζητώ συγγνώμη για την ταλαιπωρία!!

 

Λοιπόν... σχολίασα και ψήφισα! Ήταν πολύ δύσκολο τολμώ να πω! Καλή επιτυχία εις άπαντες!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να το δω και μόλις έστειλα τις ψήφους... ζητώ συγγνώμη για την ταλαιπωρία!!

Ε, δεν κάνεις τον κόπο να το ξαναστείλεις; Ε; Κάνε μια καλή! ;)

Link to comment
Share on other sites

Dino αχαχαχα έγραψες!

 

Σποκ κι εγώ χωρίς ονόματα το έστειλα. Αν είναι το φτιάχνω και στο στέλνω εντός ολίγου.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, επιτέλους, τελείωσα το διάβασμα. Πάντως δε συμφέρει να απέχεις από το Internet όταν διεξάγονται διαγωνισμοί στο φόρουμ. Λίγες μέρες έλειψα για το Πάσχα και αισθάνθηκα με την επιστροφή ότι έπρεπε να το πληρώσω με ξενύχτι για να αντεπεξέλθω :lol: .

Έχω σχεδόν κατατάξει τα διηγήματα και θα στείλω και την ψήφο μου αργότερα, αφού αναρτήσω τα σχόλιά μου. Θα πω ωστόσο ότι μπήκα προς στιγμην στον πειρασμό να μην σχολιάσω και να μην ψηφίσω, όχι λόγω όγκου, αλλά λόγω θέματος. Ομολογώ ότι το θέμα από την αρχή με κόμπλαρε, μου φάνηκε αβάσταχτα δύσκολο, και ξαφνιάστηκα πραγματικά που συμμετείχαν τόσα πολλά άτομα.

Παρά το αρχικό μπράβο στους πολλούς συμμετέχοντες, προειδοποιώ ότι έχω και κάποια κολλήματα με την επιστήμη και την αληθοφάνεια και ότι είμαι πιο αυστηρή κριτής στην ε.φ. από ό,τι στη φάντασυ. Βγάζω λοιπόν το φτυάρι μου και αρχίζω τακτικά και από την αρχή, με τη σειρά ανάρτησης των διηγημάτων.

 

Υ.Γ. @Tetartos: Δε θα σε σχολιάσω Τέταρτο, όπως καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Πότε είπαμε τελειώνει η προθεσμία;

 

Καλά, αν ο επόμενος διαγωνισμός θα είναι τρόμου... Κλάφτα Χαράλαμπε, και δεν έχω γράψει ποτέ τρόμου, και δε μου αρέσει το είδος.

Link to comment
Share on other sites

Πότε είπαμε τελειώνει η προθεσμία;

 

Πέμπτη βράδυ, πράγμα που εκμεταλλεύομαι, μια που δεν προλαβαίνω να γράψω άλλα σχόλια σήμερα.

Για τα άλλα μισά διηγήματα, θα φτυαρίσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αν ο επόμενος διαγωνισμός θα είναι τρόμου... Κλάφτα Χαράλαμπε, και δεν έχω γράψει ποτέ τρόμου, και δε μου αρέσει το είδος.

Θα είναι τρόμου.

 

Και, βέβαια, κανένας δε σε υποχρεώνει να γράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. @Tetartos: Δε θα σε σχολιάσω Τέταρτο, όπως καταλαβαίνεις.

 

Tiessa, μπορείς να με σχολιάσεις τέταρτο από το τέλος (πάλι κερδισμένος θα βγω), μπορείς να με βάλεις τέταρτο στην κατάταξή σου (πάλι χαρούμενος θα είμαι), μπορείς να μου γράψεις τετραπλάσια σχόλια απ'ό,τι στους άλλους (αυτό εδώ μου αρέσει ακόμη περισσότερο) ή ακόμα καλύτερα, μπορείς να μη σχολιάσεις αυτήν εδώ την ιστορία αλλά αλλά την επόμενή -ελπίζω όχι τέταρτη- της εκδοχή (όταν προσπαθήσω να διορθώσω κάποιες από τις ανεπάρκειες που επισήμαναν οι άλλοι).

 

Είναι ομολογουμένως δύσκολο να σχολιάσεις ένα θέμα που σου φαίνεται τόσο δύσκολο. Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..